kvCNHMMII! ff Schandaal DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Madrid hevig Van Zeeland Opstand in Griekenland Engeland is ontevreden U leeft m»»r KIJKEN it WEU hï CLOtCK SPANJE onder vuur Oorlogsschepen in Mollison is zoek om Engeland's troon Buitenlandsch Overzicht Roosevelt pleit voor den vrede Radio-Centrale H. WILLEMSE De Russische jeugd paraat DONDERDAG 3 DECEMBER 1936. 80e Jaargang. No. 10129. Uitgave der N.V. v.h. Tropman Co. Schagen. AANVAL DER RECHTSCHEN TOT STAAN GEBRACHT. Havas meldt uit Madrid, dat gisteren de wijken in het Noorden en Noord-Westen van Madrid opnieuw gebombardeerd zijn. Men telde een veertigtal buitengewoon hevige ontploffingen, die de geheele stad deden trillen. Het geheele bombardement duurde nauwelijks een kwartier. Er zijn talrijke slachtoffers gevallen, terwijl de aangerichte 'schade aanzienlijk is. Rechtsche vliegtuigen hebben eveneens de iversterkingen van de regeering in de Uni- .versiteitswijk gebombardeerd. Tal van bom men vielen neer in de arbeiderswijk Tetuan de las Victorias, waar ettelijke personen zijn gedood. In de wijk Cuatro Caminos en in dén omtrek van het plein van Quevedo zijn vele huizen beschadigd. Gisterenavond hebben drie vliegtuigen der Opstandelingen de stellingen der regeerings- troepen in het Casa del Campo gebombar deerd. De nacht was betrekkelijk rustig. De artillerie der regeering bestookte rechtsche troepenconcentraties en in het begin van den middag viel van de fronten voor de hoofd stad geen enkel belangrijk feit te melden. Later op den dag versterkten de rechtsche troepen opnieuw den druk op sector Pozuelo. Na aanvankelijk te zijn teruggeslagen, wisten zij tot het dorpsplein van Pozuelo door te dringen, doch de regeeringstroepen verdreven den vijand na een hevigen tegenaanval. In de overige sectoren vinden kleine schermutselingen plaats, o.a. te Villaverde. Het Madrileensche defensie-comité heeft vandaag zijn naam veranderd in „Gedele geerd Comité voor de Verdediging van Ma drid", teneinde goed te doen uitkomen, dat het zuiver en alleen een verlengstuk vormt van de republiek, die voorloopig te Valen- cia haar zetel heeft gekozen. Het aantal le den van het comité is beperkt tot tien, on der voorzitterschap van generaal Miaja. Volgens belichten uit Bilbao, heeft de pre sident der Baskische regeering, Aguirre, een bezoek gebracht aan den sector Alava. Vergezeld van den generalen staf bezocht hij de verschillende stellingen en moedigde de militie aan. Radio Sevilla speekt een aanval der Roo iden op Grado tegen en meldt, dat in Astu- rië en in het bijzonder te Oviedo de toe stand normaal is. De Duitschers in Spanje. Zooals men zicli zal herinneren, berichtte de „News Chronicle" een dezer dagen dat 2000 man Duitsche troepen te Cadiz aan land waren gegaan. Hetzelfde blad beweert nu, dat het hier niet om 2000, doch om 5000 man zou gaan. Het transportschip zou zijn geëscorteerd door twee Duitsche torpedoboot jagers. Voorts meent het blad, te weten, dat de meeste mannen in burger waren gekleed, doch dat sommigen uniformen droegen en militaire laarzen hadden. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" zegt te hebben vernomen, dat de Duitschers, die te Cadiz zouden zijn geland, S.A.-lieden, mannen uit de arbeids kampen, en leden van de weermacht zou den zijn, die als vrijwilligers naar Spanje zijn gekomen. De correspondent van de „D- T." te Gi braltar berichtte, dat zij goed uitgerust waren en de nieuwste wapens zouden hebben meegebracht. Officieele kringen te Berlijn weigerden te bevestigen of te ontkennen, dat er Duit schers in Spanje vochten, en een vertegen woordiger van het departement van buiten- landsche zaken zeide: ,Of er vrijwilligers in Spanje zijn, en zoo ja, hoeveel, kunnen wij niet bepalen." Troepentransporten over Straat van Gibraltar. de Een opstandelingen troepentransport, ge ëscorteerd door den kruiser Canarias en komende uit Ceuta heeft te Algeciras 700 Marokkanen aan land gezet, terwijl tevens een groote hoeveelheid munitie gelost werd. Zes gewapende kleine oorlogsschepen pa trouilleeren in de Straat van Gibraltar, twee andere liggen voor anker te Algeciras en bewaken een Spaansch stoomschip, den Arnabal Mendi, dat levensmiddelen voor een waarde van vijf millioen peseta's aan boord heeft en bestemd was naar Valencia maar dat Zondag Gibraltar binnengevlucht is. Geheim verdrag tusschen Largo Caballero en Sovjet-ambassadeur? De officieele national-sozialistische partei- korrespondenz te Berlijn publiceert in sen sationeel en vorm bijzonderheden omtrent een geheim verdrag, dat volgens het blad tot stand zou zijn gekomen tusschen Largo Caballero en den Sovjet-Russischen ambas sadeur te Madrid, Rosenberg. Krachtens dit verdrag zou Moskou zich verbonden heb ben, de regeeringstroepen te Madrid en in Catalonië te voorzien van krijgstuig. Hier tegenover zou Caballero zich verplicht heb ben 100 millioen peseta's ter beschikking fran Rosenberg te stellen» wijst op Engeland's vriendschap Versterking van het Belgische leger. In de Belgische Kamer zijn de debatten over het militaire wetsontwerp voortgezet. Minister-president van Zeeland zeide ac- coord te kunnen gaan met het door de re- geeringspartij voorgestelde amendement, volgens hetwelk de diensttijd van een deel van het contingent gedurende de periode van 1937 tot 1941 op 17 maanden wordt vast gesteld, terwijl de rest 12 maanden dienst doet. Bij de bestaande Europeesche situatie is het noodzakelijk, dat men bij een mobi lisatie van het leger over genoeg manschap pen beschikt, VAN ZEELAND Van Zeeland herinnerde voorts aan de bekende rede van Koning Leopold en verzekerde, dat de woorden van den Koning en de poli tiek der regeering een geheel vor men. De buitenlandsche politiek van België is er een van onafhan kelijkheid, waarbij de verplichtin gen natuurlijk worden nagekomen. Gij kent de resultaten, die wij be reikt hebben, aldus de minister-pre sident, en gij weet, wat kort gele den te Londen gezegd is. Kamer neemt militair ontwerp aan. Met 137 tegen 43 stemmen heeft de Kamer hQj; militaire wetsontwerp, dat de militaire dienstplicht voor een deel van de lichting brengt op 17 maanden, tot 1941, aangeno men. Acht stemmen werden blanco uitge bracht. Tegen stemden de Vlaamsche na tionalisten en de communisten, evenals en kele Vlaamsche katholieken en socialisten. De rexisten stemden voor het ontwerp. Bij de onderhandelingen over nieuwe Lo- carno-accoorden, in het kader waarvan thans de voorloopige overeenkomst, in Maart te Londen gesloten, bestaat, zijn wij niet van plan Frankrijk en Duitschland den waarborg te geven, die het accoord van 1925 bevatte, aldus Van Zeeland. Die waar, borg was toen noodzakelijk en gerechtvaar digd, maar zou thans gevaarlijk en niet ge rechtvaardigd zijn. „Wij bewapenen tegen niemand, maar wij moeten sterk zijn om te voorkomen, dat een naburige mogendheid een gemak kelijke overwinning op ons denkt te be halen. Wij weten, dat wij niet alleen staan, dat wij trouwe vrienden hebben. Ter ver mijding van een catastrofe is het goed, dat landen als Engeland en Frankrijk een te genwicht vormen tegen invloeden, die fa taal kunnen zijn." Tenslotte zeide Van Zeeland, d*t België zal medewerken aan de handhaving van den vrede. Spaansche wateren Engeland heeft een sterke macht geconcentreerd. Sir Samuel Hoare heeft in het Lagerhuis op een vraag van Bellinger (Labour) geant woord, dat het aantal Duitsche oorlogsbo dems in de Spanasche wateren op 't oogen- blik acht bedraagt: twee kruisers en zes torpedobootjagers. De Italianen hebben er op het oogenblik een kruiser, twee torpedoboot jagers en een flottieljeleider. Groot-Brittan- nië heeft in het Spaansche deel van de Mid- dellandsche zee thans een slagschip, een kruiser, een depotschip, zeven torpedoboot jagers. Drie torpedobootjagers en een kruiser bevinden zich in de buurt van Gibraltar en Tanger. Drie andere torpedobootjagers zijn te St. Jean de Luz en nog een is met vluch telingen aan boord op weg naar Marseille. Het laatst hj] Kaap Agulhas waargenomen. Er is natuurlijk nog niet de minste reden om zich ongerust te maken, maar het is vreemd, dat men, na een melding van den vuurtorenwachter op Kaap Agulhas, dat was omstreeks 3.30 (G.M.T.), niet meer van dé recordvliegers vernomen heeft. Toch is er blijkbaar wel iets bekend: dat is, dat Mollison, om wélke reden dan ook, niet minder dan 200 mijlen van zijn route is afgeweken en dat verbetering van het re cord practisch niet meer mogelijk was. Ook liepen er in Kaapstad aldus seint Reuter geruchten, dat Mollison wegens slecht weer een noodlanding zou hebben moeten maken. Maar aan geruchten ont breekt het gemeenlijk niet bij dergelijke recordvluchten. Strenge censuur ingevoerd. Athene, 2 Dec. (Reuter—A.N.P.): De autoriteiten hebben hier een strenge cen suur ingevoerd. Men zegt, dat een aantal oud-ministers gearresteerd en naar den Egeeschen Archipel verbannen zijn. Zij zou den tezamen met officieren een complot heb ben gesmeed om de regeering omver te wer pen. Particuliere leven van Koning Edward een gevaar voor de stemming in de dominions. Mogelijk conflict tusschen vorst en ministers Koning Eduard heeft gisteren Baldwin ontvangen. Het bezoek duurde vrij lang en heeft in politie ke kringen de aandacht getrokken vooral ook omdat dit nu al de twee de keer is, dat de eerste minister deze week bij den koning komt. De Londensche correspondent van de N. R. Crt. meldt hierover o.a. De reeds lang in omloop zijnde geruchten over moeilijkheden tusschen den koning en zijn ministers vinden bevestiging in een lang hoofdartikel van de Times, waarin het blad de koning op discrete wijze herinnert aan de verplichtingen van zijn hooge po sitie. Deze waarschuwing is een direct ge volg van de rede van den bisschop van Bradford, die twee dagen geleden, over de kroning sprekend, verklaarde te hopen „dat de koning wat meer positieve teckenen zou geven zich bewust te zijn van de noodzaak van goddelijke leiding". De provinciale pers heeft deze verras sende uitlating in de hoofdartikelen van gis teren algemeen ondersteund en het gevolg hiervan is nu het eerder genoemde hoofdar tikel van de Times. Daarmede is om het op populaire wijze uit te drukken, de kat uit den zak. KONING EDWARD. Het was inmiddels iedereen al lang bekend, dat er tusschen den koning en zijn ministers moeilijkhe den waren gerezen, evenals men wist van welken aard deze moeilijk heden waren. In Engeland zelf is daarvan tot nu toe met geen woord in de pers gerept. Wel echter in Amerika, waar de meer sensatio- neele bladen niet hebben geschroomd op zeer indiscrete wijze over 's ko- nings particuliere leven te schrijven en met name over zijn vriendschap met een Amerikaansche dame, die voor eenige maanden in Engeland een echtscheidingsvonnis heeft ver kregen. Het is geen geheim, dat deze vriendschap, waar de koning zelf geen doekjes om heeft gewonden, bij zijn ministers met het oog op DE TOESTAND IN EUROPA DONKER GESCHILDERD. Roosevelt heeft, zooals men in ons nummer van gisteren gelezen heeft, de pan-Ameri- kaansche conferentie te Buenos-Aires ge opend met een rede, waarin hij ook gespro ken heeft over den toestand in Europa, een toestand, die hij zwart geschilderd heeft. Nu is er op het oogenblik ook waarlijk niet veel goeds van Europa te zeggen, we hebben daar telkens op moeten wijzen en het argument van Roosevelt, dat de dictators spoediger tot het besluit van een oorlog komen dan de democratische, constitutioneele regeeringen, onderschrijven wij van harte. De voorbeelden zijn er om dit feit te staven. Want het volk wil vrede en een enquete zon in dit opzicht overduidelijk kunnen bewijzen dat de groote massa den oorlog verfoeit. Het zijn altijd maar de enkelingen die den oorlog veroorzaken en naarmate het volk dus minder zeggenschap heeft in het staatkundige leven en de beslissingen door één man genomen kunnen worden, naar die mate is het gevaar van een oorlog grooter. Roosevelt ziet den oorlog als een donkere dreiging boven Europa hangen. Hij ziet de continenten verscheurd door oude gevoelens van haat en nieuw fanatisme. Roosevelt heeft, zooals men in het uittreksel uit zijn rede heeft kunnen lezen, het streven naar autarkie ge- geeseld. Hij is een voorstander van den vrijhandel. Het is geen toeval, zoo heeft hij gezegd, dat de staten die het verst gaan in de autarkie, tevsn de staten zijn, die het luidruchtigst de noodzakelijkheid van den oorlog be pleiten. Het is ook geen toeval, zoo heeft hij voorts gezegd, dat in deze staten het levenspeil der bevolking het diepst gezonken is. De Nw. Rott. Crt. schrijft naar aanleiding van deze felle aanklacht van Amerika's pre sident o.m.: Men zou daar tegenover kunnen opmerken, dat de betrekkingen tuschen oorzaak en ge volg iets anders zijn dan hij ze formuleert, dat ellende en wanhoop mede verantwoorde lijk zijn voor de afdwalingen, en dat men ten hoogste kan zeggen, dat de afdwalingen bezig zijn, naast nieuwe ellende, ook een nieuwen, noodlottigen loop der dingen te bewerken. Maar in hoofdzaak had hij gelijk: De menschheid is zeer op den verkeerden weg. Roosevelt sprak van collectieve veiligheid. Hij dacht daarbij niet aan Genève. Daarvoor vindt hij de gemeenschap met het verscheur de Europa te gevaarlijk. Amerika moest Europa dienen, door het zegenrijk afsteken der resultaten van het democratisch stelsel bij die van de onvrijheid. Zal Roosevelt Zuid- Amerika van zijn epidemieën van staatsgre pen en revoluties kunnen genezen vraagt het blad. Want nu is Zuid-Amerika nog ver van het geven van het goede voorbeeld der democrar tie verwijderd. Daarvoor zouden diep in de zeden der landen ingrijpende veranderingen noodig zijn. over de toepassing van de non interventie-overeenkomst. Alle 27 staten, die het besluit tot non-in terventie in den Spaanschen burgeroorlog geteekend hebben, waren gisteren op de ver gadering van de commissie onder Lord Ply- mouth's voorzitterschap vertegenwoordigd. Lord Plymouth zeide, dat de Engel- sche regeering niet te spreken was over de toepassing van het besluit en spr. hoopte, dat alle regeeringen het zelfde verbod zouden uitvaardigen als de Engelsche regeering had ge daan, n.1. om het vervoer van oorlogs materiaal naar Spaansche havens ook in hun schepen te verbieden. De commissie heeft daarop een voorstel uitgewerkt, dat aan alle regeeringen en aan de regeeringen te Valencia en Burgos zal worden meegedeeld waarbij de invoer van oorlogstuig in alle Spaansche havens wordt verboden. Lord Plymouth en andere sprekers toonden zich evenzeer ontevreden over het steeds groeiend aantal bui de komende kroning veel zorg heeft gewekt Vooral over het effect van deze zeer de licate aangelegenheid op de stemming in de dominions maakte men zich zeer on gerust. Het feit, dat Baldwin vandaag twee au diënties bij den Koning heeft gehad, wijst erop dat de moeilijkheden nu in een acuut stadium zijn gekomen. Daarop duiden ook de vermanende woor den van de Times, welk blad klaarblijkelijk het oogenblik gekomen acht om, de publie ke opinie, die tot nu toe in onwetendheid is gelaten, haar invloed op den Koning te doen uitoefenen. De correspondent van het Hsbl. weet hier aan nog toe te voegen dat hierbij een belang rijke factor is de diepgewortelde overtui ging bij het Engelsche volk, dat de koning van het Britsche wereldrijk het niet zoo ver behoort te laten komen, dat een ver standhouding met een buitenlandsche- en eenige malen gescheiden vrouw, die niet van een zoo hooge afkomst is, dat de mogelijk heid van een huwelijk overwogen kan wor den, bij hem zwaarder gaat wegen dan de plichten van zijn koningschap. Het was een publiek geheim, dat de ver standhouding tusschen den Koning en zijn ministers, in het bijzonder met den minister president Baldwin, op deze punten te wen- schen overliet. De tamelijk ostentatieve reis van den Koning door de noodlijdende ge bieden, terwijl dat zeer belangrijke, maar tevens ook zeer delicate onderwerp in het Parlement juist aanhangig was en het voorwerp was van heftigen parlementairen strijd, was op zijn zachtstgezegd onvoorzich tig, al was de persoonlijke belangstelling, die de Koning altijd voor het werkloosheids vraagstuk heeft getoond op zich zelf zeer prijzenswaardig. De verhouding tusschen den Koning en zijn kabinet werd er echter nog meer door toegespitst en toen Vrijdag j.1. een spoedver gadering van het kabinet bijeen geroepen werd. waarvan al spoedig uitlekte, dat het „persoonlijk optreden" van den Koning het onderwerp van gesprek uitmaakte, kon men er alleen nog maar aan twijfelen of dit tenlandsche vrijwilligers dat aan den Spaanschen oorlog deelnam. Dit on derwerp lag echter strikt genomen buiten de machtsbevoegdheid van de commissie, maar op de volgende vergadering van de sub-commissie, die Vrijdag gehouden wordt, zal des ondanks nader over dit verschijnsel gesproken worden, in de hoop dat de commissie ook hiervoor een op lossing zal kunnen vinden. Neem toch een aansluiting bij de Radio-Centrale voor 50 cent per week. W. v. Beyerenstraat C 41 - Schagen Moskou, 2 Dec. (A.N.P.). De communis tische jeugdbonden hebben tezamen met de Ossoaviakhim, 1.727.000 schutters en 60.000 scherpschutters en instructeurs opgeleid. Op het gebied der luchtafweerverdediging en de verdediging tegen den chemischen oorlog worden 4.600.000 personen ingewijd. 54000 jeugdige personen bezoeken de militaire scholen. Verder werden dit jaar 10.000 parachutis ten opgeleid en 15000 zweefvliegers, die de lessen gevolgd hebben, zonder hun beroeps bezigheden te onderbreken. Ook de 167 lucht- vaartscholen hebben dit jaar een aantal pi loten opgeleid, die eveneens de lessen ge volgd hebben zonder dat zij hun werkzaam heden in den steek behoefden te laten. „persoonlijk optreden" doelt op de reis van den Koning door de Depresses rea's of op zijn particulier leven. Crisis op komst Ultimatum van Baldwin. Men weet nu, dat de crisis zich zooda nig heeft verscherpt, dat er sprake van is, dat Baldwin een alternatief heeft opgesteld: eenerzijds wordt de eisch gesteld, dat de Koning zich meer voegt naar het advies van zijn ministère, anderzijds, dat het ka binet bij voortdurende halsstarrigheid van den koning, zich gedwongen zou zien zijn ontslag in te dienen. Een politieke crisis van de eerste groot te dus, waarvan op het oogenblik nog niet te voorzien is hoe zij zich ontwikkelen zal. Volgens de laatste geruchten zou een on middellijk dreigend gevaar geweken zijn, doordat de koning geweigerd zou hebben het ontslag van het kabinet te aanvaarden. Het is echter niet bekend, of de koning geheel tegemoet is gekomen aan de wenschen van zijn minister-president, maar daarover zal nog gedelibereerd kunnen worden.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1