Hervorming van den Spionnagezaak vcor de rechtbank Het droomenland van de jonge renners Bioscoopbond en de auteurswet Huldiging Klaas de Vries Reactie-snelheid door bier gebruik vertraagd Oplichting door mid del van spiritisme Volkenbond Nederland zet zijn standpunt uiteen. Met het oog op de aanstaande bijeenkomst van het comité voor de herziening van het Volkenbondverdrag en in antwoord op het desbetreffende rondschrijven van den secre taris-generaal van den Bond heeft de Ne- derlandsche regeering in aansluiting met de bekende rede van den Minister te Genève nog eens kortelijk haar standpunt gepreci seerd. In haar antwoord heeft zij nogmaals be toogd, dat zij de collectieve veiligheid als onontbeerlijk ziet voor de verwezenlijking van het doel van den Bond en ter bereiking hiervan de universaliteit van den Bond een eersten eisch acht. Zoolang de universaliteit van den Bond niet in meerdere mate bena derd zal zijn, kan de Nederlandsche regeering weinig verwachten van een herziening van zekere artikelen, welke op den algemeenen politieleen toestand geen grooten invloed zouden kunnen uitoefenen, terwijl wijziging van het pact bovendien nieuwe hin derpalen inden weg zou kunnen leg gen voor de toekomstige toetreding der voornaamste staten, welke thans geen lid zijn. Een en ander in het oog houdend, ver klaart de Nederlandsche regeering uiteraard loyaal te zullen medewerken tot de studie, waaraan het comité zich zal zetten. De Duitsche spion vrijgespro ken. Hollandsche medeplich tige tot een jaar veroordeeld. De rechtbank te Breda heeft gisteren uit spraak gedaan in een spionnagezaak, waar hij op 17 September jl. op het Bureau van den Commandant van het eerste genie-com- mandement militaire documenten zijn ge stolen. De 41-jarige in opdracht van den Duitschen geheimen dienst handelende Duitsche spion G. A. H., had bij den 38-jarigcn G. F. B., gedomicilieerd te Princenhagc, doch tijde lijk verblijvende te Amsterdam, er op aan gedrongen, dat hij vriendschap zou sluiten met de huisbewaarders van het perceel, waar de geniebureelen zijn gevoslyjd. Aldus geschiedde en bij een van zijn bezoeken zag B. kans de bureelen binnen te dringen en er eenige geheime documenten weg te halen. Hij gaf dezen aan den Duitschei* over, doch voor dat deze met de papieren de grens had bereikt, werd de diefstal ont dekt. B. werd onder verdenking den diefstal te hebben gepleegd, gearresteerd. Hij bekende^ noch zeïde 'óp aansporing van H. te hebben gehandeld. De Duitscher werd daarop eveneens aangehouden. Üp 19 November stonden beiden voor de rechtbank te Breda terecht. Op gronden aan het algemeen belang ontleend, werd de zaak met gesloten deuren behandeld. B., die een volledige bekentenis aflegde, hoorde twee jaar gevangenisstraf wegens diefstal tegen zich eischen. Hij ontkende de hem ten laste gelegde aansporing lot diefstal. B. had vol gens hem de echtgenoote van den huisbe waarder hebben moeten aansporen om de documenten te ontvreemden. Tegen hem werd een jaar gevangenisstraf geöischt. Gisteren veroordeeldee de rechtbank B. tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieven hechtenis, terwijl de Duitscher T. van het hem ten laste gelegde werd vrij gesproken. WIELRENNEN. De weg naar fortuin is moeilijk. Tal van jonge renners in den kop van Noord-Holland droomen van het Antwerp- sche Sportpaleis, waar zij gaarne hun for tuin zouden zoeken indien de financiën dit toelieten. Wie naar Antwerpen gaat, moet echter geld meebrengen. Voi*ig jaar waren het Kuiper uit Julianadorp en Klink van Wieringcn die daar hun fortuin zochten en zij hebben ook wel eenige aardige pres taties verricht. Maar zij waren nog jong., een volgend jaar zou hun een grooter suc ces kunnen brengen. Jaap Kuiper is dit najaar weer naar de overdekte piste van Antwerpen gegaan en velen onder de jon geren hebben hem met afgunst nagekeken. Ook de prominente sprinter uit Alkmaar. Jan Dcrkscn, zou het dit seizoen in Ant werpen hebben geprobeerd. De directie N'an de Alkmaarsche baan had hem financi- eelen steun aangeboden. De ernstige va!, die deze veelbelovende jongen echter op den sluitingsdag van de Alkmaarsche baan maakte, noopte Dcrkscn om thuis te blij ven. Klink ging niet heen omdat hij zijn plichten tegenover het Vaderland moest vervullen. Jaap Kuiper was dus de eenige, die zijn fortuin zocht in het Belgenland, waar het momenteel wemelt van jonge Hollandsche wielrenners die trachten de aandacht op zich te vestigen. Slechts wei nigen slagen daarin. Voor de meesten is het een groote teleurstelling, want zij droom.k-n zich reeds groot. Het kleine wereldje van groote coureurs weet de meesten wel te weren. Onthutst bemerken zij later, hoe moeilijk het is om als wielrenner te slagen. Voor het examen om tot de groote klasse te geraken, falen de meest' s en het is dan meteen met hun verdere wielercarrière ge daan en het groote ideaal om eens een groot renner te worden vervliegt in rook. De jongeren uit ons gebied, en er zijn er velen, willen we op het hart drukken, om zich vooral niet te laten ontmoedigen en al kunt. ge dan persé geen renner van groote allure worden, houdt toch moedig vol, want de banen van Wieringen en Alkmaar bieden Geen auteursrechten verschuldigd voor de opvoering van geluids films. De Eerste Kamer van het Gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren arrest gewezen in het geding tusschcn het Bureau van Muziek-auteursrecht (B.U.M.A.) en den Ne- derlandschen Bioscoopbond en den eisch van het B.U.M.A. afgewezen. Reeds eenige jaren wordt tusschen het Bureau voor Muziekauteursrecht en den Nederlandschen Bioscoopbond geprocedeerd over de vraag of een bioscoop-exploitant voor de opvoering van een geluidsfilm al dan niet muziekauteursrecht verschuldigd is. De onderhavige procedure vond haar oor sprong in de beslaglegging op de recette in het Rembrandt-theatcr te Amsterdam, ten tijde dat daar vertoond werd de Duitsche Ufa-film „Savov Hotel 217", voor welke film de componist Gronostay de muziek had gecomponeerd. De president van de rechtbank te Amster dam had op 30 April j.1. in kort geding de op last van B.U.M.A. gelegde beslagen op geheven en het aanvankelijk gegeven verlof tot het leggen van die beslagen ingetrokken. B.U.M.A. had tegen dit vonnis appèl aan- geteekend. Het Hof te Amsterdam kwam tot een zelf de beslissing als het Hof te Den Haag, voor welk college eenzelfde procedure is gevoerd naar aanleiding van een beslag op de recet te bij de vertooning van dezelfde film. De president zegt. aldus overwoog het Hof te Amsterdam, dat een voorafgaand beslag niet noodig is om de toegangsgelden op ie vorderen. De president was daarom b e- v o e g d het beslag op te heffen. Betreffende de hoofdzaak overwoog het Hof, dat in hét contract tusschen den com ponist Gronostay en den filmproducer, staat, dat hij bij de uitvoeringsrechten overdraagt aan den producer, voor zoover hij ze niet reeds aan zijn autcursorga.nisatie overdroeg. Dit laatste deed hij inderdaad, maar waar het toen toekomstige rechten betrof is die overdrcht volgens Nederlandsch recht niét geldig Op die gronden hoeft het B.U^M.A. dus niet aannemelijk gemaakt, dat liet terecht voor den componist kan optreden. Het Hof bevestigde het vonnis van den president en veroordeelde het B.U.M.A. in de kosten van het geding. Het ligt in de bedoeling van het hoofd bestuur van de vcreeniging „Volksonderwijs" om, na de huldiging van den heer Klaas de Vries in den intiemen kring van de pas ge houden Algemeene vergadering te Rotter dam, ook den wijden kring van zijn vroegere en huidige werkzaamheid op zoo velerlei gebied, gelegenheid te geven hem voor zijn jarenlangen noesten arbeid te huldigen. Daar de heer de Vries het moment van zijn aftreden uit „Volksonderwijs" heeft doen samenvallen met het hereiken van den 75- jarigen leeftijd op 18 December a.s., zullen onderscheiden corporaties en personen den 75-jarigen gaarne willen complimenteeren. In zoo vele andere functies toch zet de jubi laris nog opgewekt en krachtig zijn arbeid voort. Om ieder in de gelegenheid te stellen den heer de Vries te feliciteeren en te huldigen, belegt het hoofdbestuur van „Volksonder wijs" een receptie op Zaterdag 19 December a.s. 's middags van 3—5 uur in het Ameri can hotel, ingang Leidsche kade te Amster dam. veel perspectief en het afgeloopen zomersei zoen heeft de overtuiging gebracht, dat de jonge krachten in Schagen, Wieringen, Alk maar en de ontelbaar vele andere, plaatsen in West-Friesland van het goede soort. zijn. Om door te breken tot de grootere klasse, behoeft ge niet naar Antwerpen te gaan om daar op de wintervelodrome te vechten tegen de dikwijls onmogelijkste concurrentie. Blijft gerust in uw heimat, maar leef als een goed sportman, forceer en overtrain je lichaam niet., zorgt er voor dat ge aanstonds weer fit voor den dag komt. Bestudeer je zelve, want wielrenner zijn is: karakter hebben. Daar mee willen we niet zeggen dat, ge hij moeders pappot moet blijven, want dat is ook ver keerd, maar leer eerst het wielerwezen in zooverre kennen dat ge begrijpt voor welke problemen ge komt te staan, dan pas be grijpt men dat groote nederlagen noodzake lijk zijn om eenmaal succes te boeken. Veel geleerd. Jaap Kuiper, de jonge Julianadorper, heeft deze winter veel geleerd door de teleurstel lingen die hij in Antwerpen opdeed. Hij heeft hoog gegrepen en is van de gedachten uit gegaan „er op of er onder". De resul taten door hem behaald wijzen er niet op dat hij is doorgebroken tot de groote klasse en toch mogen we gelukkig constateeren dat hij niet ten onder is gegaan. Neen hij heeft weer nieuwe perspectieven om zijn beroep door te zetten. Als baanrenner is hij niet voldoende geslaagd, ondanks de behoorlijke resultaten die hij dezen zo mer met Klink behaalde en daarom zal Jaap Kuiper andere wegen zoeken. Hij zal namelijk trachten om het komende jaar als wegrenner een naam te verwerven en dat is zeer goed gezien. Naast de verschil lende baanwedstrijden die hij evengoed hier en daar hoopt te rijden zal hij deelnemen aan een legio aantal wegwedstrijden die dit jaar in ons lanu en in België worden gehouden, Kuiper wordt dus „kermiskoer- ser". En in dit nieuwe beroep geven wij hem meer k.* ns van slagen omdat de moge lijkheden grooter zijn. Zeer waarschijnlijk zal hij dit voorjaar starten in de „Ronde van Vlaanderen" een course waaraan tal van vooraanstaande renners deelnemen en als het hem gelukt een plaatsje te verove ren bij de eerste 20 aankomenden dan is hij op den goeden weg. Jaap Kuiper kan voor onze andere streekgenoten een voor beeld zijn. Teleurstellingen moeten overwon nen worden, Tegen automobilist een maand intrekking van rijbewijs geëischt Op 22 September van het vorige jaar, 's middags te ongeveer twee uur vond te Haarlem op den hoek van de Kruistocht- straat en van Keulenstraat een botsing plaats tusschcn een auto en een motorrijwiel. De motorrijder werd zwaar gewond opgenomen en naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij korten tijd later overleed. De automobilist had zich voor de rechtbank te Haarlem te verantwoorden wegens ver oorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld. Hij werd veroordeeld tor een maand hech tenis en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. Gister diende de zaak in hooger beroep voor het Hof. Uit de getuigenverklaringen bleek, dat. verdachte, die kort voor het ongeluk een cafe had bezocht, geen voorrang aan den van rechts komenden motorrijder had ver leend. Verd. reed met een vrij groote snelheid (tusschen 50 en 60 km.) en hij had den motor niet gezien. Hij was pas sinds vier maanden in het bezit van een rijbewijs. De procureur-generaal, mr. A. baron van Harinxma thoe Slooten was van meening, dat hoewel hij niet kan bewijzen, dat het alcoholgebruik van verd. oorzaak van het ongeluk was de reactie-snelheid door het gebruikte bier was vertraagd. Het O.M. requireerde bevestiging van het vonnis der rechtbank. De verdediger, Mr. T. Eskens bepleitte het opleggen van een geldboete in plaats van een heehtenisstraf. Arrest 17 December. „U kunt door een geest heen- loopen". Voor de vijfde Kamer der Ilaagsche recht bank, gepresidieerd door Mr. H. Haga, werd gisteren voortgezet de op 8 October j.1. ge schorste zaak tegen den verdachte G. W. A. van den B., zich noemende medium, die te recht. moest staan wegens oplichting door middel van spiritistische seances, tezamen met, een jongeman. Aan verdachle is ten laste gelegd, dat hij, in samenwerking met bovenbedoelden jon geman, in 1935—1936 herhaalde malen ver schillende in de dagvaarding genoemde personen heeft bewogen tot. afgifte van geld voor entree of vergoeding van onkosten, door listiglijk, bedrieglijk en valschelijk voor te geven, dat hij als zoogenaamd medium in trance ging en dat daarbij gestalten van overledenen verschenen, waarbij ook stem men „van de andere zijde" doorkwamen, boodschappen werden overgebracht en zelfs cadeaux werden overhandigd. Door eenige getuigen werd verklaard, dat zij de zaak niet vertrouwden omdat zij tijdens het bijwonen van de seances ver schillende experimenten hadden gecontro leerd. Zoo had b.v. een getuige een been vooruitgestoken, waardoor de langs haar wandelende „geest" haar aanraakte. Verder verklaarde een getuige, dat zij bij het aanvatten van een hand, in den wijden mouw van een jas terecht kwam en dat zij daarop een dikke mannenarm voelde Toen even later het licht opging, lag het jonge medium met een bloedenden neus op het podium. Eenige getuigen bloken lid te zijn van het bestuur van de spiritistische vereeniging „Ilarmonia" Deze getuigen waren verschil lende keeren op een séance gekomen ter controle. Men liet evenwel geen controle toe. Een van deze getuigen had geconsta teerd, dat men tegen de geesten kon aan- toopen. De president informeerde of dit bij „echte" geesten niet kon, waarop deze ge tuigen zcide: „U kunt door een gemateriali- seerden geest heenloopen". Pres.: „Ik zou u danken". Ook heeft een getuige waargenomen, dat een stoel waarop het medium had plaats genomen tijdens de trance achteruitschoof hetgeen volgens dezen getuige niet moge lijk was. Weer een andere getuige, die de zaak niet vertrouwde liet, tijdens de tran ce de stoel van het medium controleeren. Deze bleek ledig te zijn. Op de vraag van den president of de ge tuigen de geesten ook aanraakten, werd geantwoord, dat dit zeer gevaarlijk en daar om verboden was... Een dame had de geest toch aangeraakt en voelde toen een man- nenvest, dat zij losknoopte. De echtgenoote van verdachte van den B. verklaarde, dat de geesten wel eens weg bleven. In dat geval werden de entreegel den teruggegeven. Gedeeltelijk bekende verdachte dat hij de menschcn had bedrogen. Zoo was hij zelf als zuster Claree opge treden. De uitrusting daarvoor witte tulle had hij te zamen met den jongeman, zijn helper, bij Vroom en Dreesman gekocht. Hij heeft bij die gelegenheden de handen van sommige clienten gegrepen en enkele op het voorhoofd gezoend. Requistoir. Anderhall jaar gevangenisstraf geëischt. De officier, mr. Blok, zeide, dat het. alge meen belang eischt, dat deze zaak geheel ter kennis van het publiek komt. Het gaat hier namelijk niet alleen om enkel dezen verdachte en de opgelichte ge tuigen, maar de zaak is van zeer groot be lang voor de spiritistische beweging. Mr. Blok ging hierna wat dieper op het wezen van het spiritisme in en meende, dat allereerst vaststaat, dat. de zg. spiritisten niet zijn een stelletje zwakzinnige psychopa- then, dat het. spiritisme niet is een verdwa zing van overgevoelige onevenwichtigen, maar een vaste en innige overtuiging en een geloof van duizenden intellectueelen. Daarom moet. men bedrog van die krin gen door valsche spiritistische seances be schouwen als vallende onder artikel 326 wetboek van straf recht. Wat de schuld van dezen verdachte zoo groot maakt, aldus mr. Blok, is niet zoo zeer de verdiende guldens, als wel zijn mo- reele schuld. Een bedrieger, die zelf niet aan spiritisme gelooft, is niet zoo erg als een bedrieger, die zelf beweert overtuigd spiritist te zijn. Spr. eischt tenslotte een gevangenisstraf van anderhalf jaar. Jongeman bij Noorwijk in zee verdronken Gistermiddag omstreeks half een is aan het strand bij het radiostation Noordwijk een droevig ongeval geschied. De 25-jarige N. v. d. V. eenige zoon van zijn ouders, bevond zich met zijn kamera den aan het strand, toen zij een mast in zee zagen drijven. Aanstonds rees het plan om dit voorwerp op het droge te brengen. Na zich van overtollige klceren te hebben ontdaan, begaven de jongelieden zich te wa ter. Weldra hadden zij den mast te pakken Doch op den terugweg kantelde de mast, waardoor v.d. V. struikelde en viel. In plaats van hun vriend terstond uit het wa ter te halen zijn de kameraden verschrikt naar het radiostation gesnld om hulp te halen. Eenige personen van het station gin gen onmiddellijk mee en spoedig had men de drenkeling, die bewusteloos was, aan het strand gebracht. Een tweetal geneeshee- ren van het Marinegesticht, dat gewaar schuwd was, paste kunstmatige ademha ling en injecties toe. Later werden zij bij hun pogingen om de levensgeesten op te wekken geassisteerd door leden van de red dingsbrigade uit Noovdwijk. Na twee en een half uur waren de levensgeesten nog niet teruggekeerd. De geneesheeren moes ten den dood constateeren. Per ziekenauto van de reddingbrigade is het stoffelijk over schot van het slachtoffer naar Noordwijk overgebracht. Hoofdambtenaar of landloopen? Verdachte tot 1 jaar veroordeeld Gisteren heeft de Rotterdamsche recht bank uitspraak gedaan in de zaak tegen den 65-jarigen gewezen commies der ge meente Rotterdam, C. J. K., zich noemende Kornelis Kuncken, die veertien dagen ge leden heeft terecht gestaan wegens ver duistering van een bedrag van 27.000 gul den, dat hij als administrateur van den gemeentelijken geneeskundigen dienst on der zich had. Zooals bekend werd deze verduistering gepleegd in December 1927, waarna K. spoor loos verdween, Eerst in den afgeloopen zo mer is hij te Apeldoorn als landlooper ge arresteerd. Het O.M. had in deze zaak een gevangenis straf van een jaar en drie maanden geëischt. De rechtbank heeft K. veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. HERDENKING VAN JAN PIETERSZ, COEN Ten stadhuize te Hoorn is Woensdag avond door den burgemeester geinstalleertj een comité voor een eenvoudige, doch waar dige nationale herdenking te Hoorn van Jan Pieterszoon Coen naar aanleiding van diens 350-sten geboortedag. Door den burge meester is ter vergadering medegedeeld, dat Dr. H. Colijn, zich op het daqartoe tot den minister gerichte verzoek bereid heeft verklaard het voorzitterschap van het de zer dagen te vormen nationale eere-comité, op zich te nemen en voorts zelf op een na der te bepalen dag in Januari, de geboor tedag zelf komt daarvoor in verband met de voltrekking van heth uwelijlc van H. K. II. Prinses Juliana op 7 Januari, begrijpe lijker wijze niet in aanmerking in de Groote Kerk te Hoorn, Cocn's geboorte plaats, een herdenkingsrede uit te spreken, die per radio zal worden uitgezonden. NED.-INDIë. VLOOT AALMOEZENIER NOORDMAN NAAR INDIë. Men deelt mede, dat de hoofd-aalmoeze- nier voor leger en vloot, kolonel Noordman, met de „De Ruyter" een reis naar Ned.- Indie zal maken. Kolonel Noordman is door den minister van defensie a.i. belast met de inspectie van de godsdienstige verzorging van leger en vloot in Indië. Hij zal ongeveer twee maanden in Indië verblijven. OLIESPUITER ONDER CONTROLE. De Nederlandsche koloniale Petroleum- Mij. deelt mede, dat op het olieterrein Dji- rak de olie-spuiter, welke sinds 17 Novem ber olie uitgooit, gisteren te 3 uur in den middag onder controle is gekregen. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. De schade is gering. HET ONDERZOEK NAAR HET WRAK VAN DE „VAN DER WIJCK". Het duik-onderzoek door het gouverne- mentsvaartuig „Castor" naar het wrak van de „van der Wijck", hetwelk op 26 Novem ber j.1. is aangevangen, heeft geregeld voortgang voorzoover dit onderzoek niet bemoeilijkt wordt door „windbuien". Op nieuw heeft men een lijk aangetroffen, welk beklemd zat tusschen de langs boord vastgebonden statietrap en de verschansing, dat naar Soerabaja zal worden vervoerd. DE HUWELIJKSFFEESTEN IN INDIë Tijdens de huwelijksfeesten zal waar schijnlijk de kruiser „Java" te Tandjong Priok verblijven. ZATERDAG 5 DECEMBER. HILVERSUM H. Orkest Concerten VARA Groot-orkest Nieuwsberichten A.N.P. Gramofoonmuziek Lichte Muze De Flierefluiters VARA Melody Circle VARA Neeriandia Kwartet VARA Godsdienstige Uitz. Morgenwijding VPRO. Dansmuziek The Ramblers VARA Lezingen Filmpraatje VARA Causerie over China VARA Literaire Causerie VARA Orgel bespel ingen Orgelspel VARA. Solisten-concert Orgelspel en declama- Sport Schaakles VARA Diversen Declamatie VARA St. Nicolaas-program- ma VARA St. Nicolaas-program- ma VPRO -O a V cö ■x5 ■d O O 9.30 10.05 8.03 10.00 8.00 12.00 11.40 5.00 12.30 4.00 9.15 9.50 10.00 2.00 11.15 2.30 4.40 5.40 6.00 10.20 8.15 3.15 2.45 3.30 8.45 6.30 7.30 -d a HILVERSUM L s ■o S2 •o O Orkest Concerten KRO-Orkest 12.15 2.30 5.00 Nieuwsberichten A.N.P. Gramofoonmuziek KRO 8.00 KRO 10.00 HIRO 4.00 HIRO 4.30 KRO Godsdienstige Citz. Godsd. halfuur KRO 11.30 Lezingen „De eerste eisch" HIRO 4.05 Over St. Nicolaas HIRO 4.33 Voor Kath. Padvin ders KRO 5.45 Voor de jeugd Voor de rijpere jeugd KRO 2.00 Kinderuur 3.00 Solisten- concerten Muzikale overpeinzing KRO Sport Sportoverzicht KRO Diversen Journ. Weekoverzicht KRO 6.20 Kath. RVU Act. Aetherflitsen KRO St. Nicolaasavond KRO 8.00 10.30 7.15 7.35 8.45

Schager Courant | 1936 | | pagina 2