Het aftreden van den Koning lijkt onvermijdelijk Het nationaal huwelijksgeschenk Verschillende beslissingen zijn denkbaar Het a*s* vorstelijk h u w e 1 i j k Sinterklaas en de Nijenrode-zaak De prins en de prinses naar Berlijn Zaterdag 5 December 1936» Derde blad Mts. Simpson Koning Edward VIII Verschillende beslissingen zijn echter nog denkbaar, aldus de Londensche corr. van de N. R. Ct. L De Koning zou kunnen besluiten van zijn plan, mrs. Simpson te huwen, geheel af te zien. In politieke kringen acht men dit niet waarschijnlijk. Zou het echter toch hiertoe komen, dan verwacht men, dat de kwestie daarmee voor goed de wereld uit is. Het volk zou een dergelijk besluit als een groote zelfopoffering zien en er den Koning des te meer om lief hebben. Tege lijkertijd ontveinst men zich niet, dat zijn prestige ook in dit geval blijvend schade zal hébben geleden, vooral in de Dominions, Wat eens is gebeurd, zoo zullen ongetwij feld velen redeneeren kan een tweede maal gebeuren. II. De Koning zou in zijn plan kunnen volharden en besluiten afstand van den troon te doen. Dit zou op drie wijzen kun nen gebeuren. De eerste is, dat het kabinet de volle verantwoordelijkheid voor de ab dicatie op zich zou nemen door in het La gerhuis te verklaren, dat de Koning zich met de zienswijze van zijn ministers niet had kunnen vereenigen en derhalve had besloten afstand van den troon te doen. De algemeene verwachting is, dat een derge lijke handelwijze een geweldige verontwaar diging zou wekken, tenzij de regeering haar optreden op overtuigende wijze zal weten te rechtvaardigen, bij voorbeeld met een of andere sensationeele onthulling. Men zou de regeering verwijten, dat zij Enge land zonder voldoende reden van zijn Ko ning had beroofd en zonder het parlement en het volk te raadplegen, met de moge lijke consequenties van een aftreden van het kabinet en algemeene verkiezingen. Tweede mogelijkheid is, dat de Koning in zijn boodschap aan het parlement en het volk zelf zijn besluit tot abdicatie zal me- dedeelen om op deze wijze een kabinets crisis te vermijden. Zeer waarschijnlijk acht men dit niet. Ten slotte zou de regeering kunnen wei geren de verantwoordelijkheid voor een even tueele abdicatie op zich te nemen door de beslissing aan een stemming in het parle- .ment over te laten. III. De Koning zou kunnen besluiten het tegen zijn minister op te nemen en een be roep op het volk te doen. Zooals reeds eer der uiteengezet zou dit onvermijdelijk het ontslag van het huidige kabinet tengevolge hebben. Daar de Koning echter door dezen weg te volgen ook in conflict zou komen met de regeeringen van de Dominions, verwacht men, dat ook zij hun ontslag zouden aan bieden. In dit geval zijn tal van mogelijkhe den denkbaar, de een al ongelukkiger dan de andere. De Koning zou er misschien in slagen in Engeland een nieuwe regeering te vinden en zelfs een meerderheid in het La gerhuis, of, in het geval van algemeene ver kiezingen, in het land. Dit zou echter geens zins beteekenen, dat hij er ook in zou sla- fen alle Dominions met zich mee te krijgen. ommige van hen zouden hem kunnen on dersteunen, terwijl anderen weigerden dit te doen. Het zijn perspectieven waar men zich liever niet in wil verdiepen. Welke van al de hierboven opgesomde op lossingen is het meest waarschijnlijk? Nie mand zou het durven zeggen. De hoop, dat de Koning, na alles wat reeds gebeurd is, nog van inzicht zal veranderen, schijnt met het uur geringer te worden. Het is niet alsof hij er zich van te voren geen reken schap van heeft kunnen geven tot welke gevaren zijn optreden moest leiden, want het is een publiek geheif, dat Baldwin reeds weken, zoo niet maanden geleden, de kwestie met zijn souverein heeft besproken en het is niet te gelooven, dat hij hem daarbij niet alle consequenties van een vol harden in zijn plan duidelijk zou hebben uiteengezet. Hoe gevaarlijk die consequenties zijn, blijkt reeds zonneklaar uit de scheuring, die zich in de pers begint af te teekennen. De zoo genaamde deftige bladen zooals de Times Daily Telegraph en Mörning Post en de Aankomst van de delegatie van den Sultan van Jogjakarta. Met den D-trein, welke om 8.02 aan het Staatsspoorstation te 's-Gravenhage arri veerde, is gisteravond de tweede deputatie uit Ned.-Indië, afgevaardigd door Z. H. den Sultan van Jogjakarta in verband met het huwelijk van Prinses Juliana, in de Konink lijke Residentie aangekomen. Van deze deputatie maken deel uit de oudste dochter van den Sultan, de Ratoe Pembajoen met haar echtgenoot Pangeran Ario Pakingrat en de zoon van den Sultan Panggeran Ario Poeroebojo, kapitein bij den generalen staf van het Kon. Ned.-Indische leger. Dit gezelschap is. evenals dat van den Mangkoe Negoro, met den Marnix van Ba tavia naar Genua gereisd, maar heeft enkele dagen aan de Riviera vertoefd. Militaire rangen aan Prins Bernhard verleend Naar wij vernemen, is Prins Bernhard van Lippe-Biesterfeld bij Koninklijk Besluit benoemd tot luitenant ter zee der le klasse (kapitein) a la suite bij de Koninklijke Ma rine en tot Kapitein (ritmeester) la-suite bij de Koninklijke landmacht. Voorts is bij een tweede Koninklijk Besluit aan Prins Bernhard de titulaire rang ver leend van kapitein (ritmeester) bij het Kon. Ned. Indische leger. De goedheilig man veroorzaakt een grappig incident. Een grappig incident, dat zich buiten de rechtzaal afspeelde, besloot de Nijenrode- zaak. Na sluiting der zitting begaven de bei de verdedigers van den heer Onnes, Mr. Kappeyne van de Coppello en Mr. Muller Massis zich naar de advocatenkamer. Hier overhandigde de bode hun 'n keurig, kubus vormig pakketje, geadresseerd aan „de ver dedigers van Onnes van Nijenrode", ge volgd door de namen van de beide rechts geleerden. De post had voor expeditie van het geheimzinnige pakje gezorgd. Booze vermoedens doorkruisten de gedachten van de verdedigers. Wat zit er in? Een bom, die bij opening uiteen zal .spatten, dood en ver derf aanrichtend. Voorzichtigheidshalve in formeerde Mr. Muller Massis of inspecteur Posthuma, die de zitting van het Hof had bijgewoond al vertrokken was. Inderdaad, de inspecteur was weg Goede raad was duur, de spanning in de advocatenkamer nam toe. Wilde vermoedens werden geuit.... Tenslotte... heel voorzichtig je kon nooit weten maakte iemand het geheim zinnige pakket open. Een zeer onschuldige, maar aardige Sin terklaasverrassing. Twee kasteeltorens van gummi kwamen voor den dag, als herinnering aan de ver dediging in dit kasteeldrama. Een goedbedoeld, hoewel ietwat kreupel gedicht, maakte de Sinterklaasverrassing compleet, een verrassing, bedoeld als huldi ging van de beide verdedigers. Tandemrijder gedood Gistermiddag om vijf uur fietsten op de Lichtmis, den weg langs het Lichtmis-ka naal bij Zwolle per tandem, de heeren Jan sen en Kok, die familie in het Sophia Zie kenhuis te Zwolle hadden bezocht. Toen zij van het rijwielpad, dat links van den weg ligt, naar het z.g. fietspad naar de Meele aan den rechterzijde van den weg, wilden oversteken, gaven zij daarbij geen teeken van richtingsverandering, met het noodlottig gevolg, dat zij door een juist pas- seerenden auto, bestuurd door den heer A. W. uit Zwolle werden gegrepen. Kok werd op slag gedood. Jansen bekwam een gebro ken been en inwendige kneuzingen. Hij werd naar het Sophia Ziekenhuis te Zwolle overgebracht, waarheen ook het lijk van Kok is vervoerd. Even te voren was nage noeg op dezelfde plaats een landbouwer uit Nieuwleusen door een Amsterdamsche auto aangereden. Dit slachtoffer kwam er met .een gebroken arm af. populaire pers zooals de Daily Mail, Daily Express, News Chronicle, Evening Stan dard, Evening News en Star. komen met elke editie scherper tegenover elkaar te staan. De erstgenoemde groep heeft tot nu toe de houding aangenomen, dat slechts twee oplossingen mogelijk zijn: abdicatie of een verklaring, dat de Koning er van af ziet mrs. Simpson te huwen. De tweede groep, onder leiding van de News Chroni cle wil van abdicatie niets weten. Wat er ook gebeurt. Engeland moet zijn Ko ning behouden en de ministers „die door hun onnoodig hard advies de crisis heb ben veroorzaakt",. (Evening Standaard) moeten er voor zorgen, dat een uitweg wordt gevonden. De Evening Standaard gaat zelfs zoo ver de Times openlijk aan te vallen. Naar ik uit goed ingelichte bron verneem zou de populaire pers voorts morgenoch tend (Zaterdag) met een felle campagne voor een oplossing in den vorm van een morganatisch huwelijk komen. Het is niet onwaarschijnlijk dat zij er daarbij vooral op zullen aandringen, dat geen overhaaste beslissing wordt genomen. Dit is wat zoowel de Evening Standard als de Star \fenavond reeds gedaan, hebben.. Geeft den menschen tijd (schnfvéh deze bladèiï) zich over deze kwestie een weiover wegen oordeel te voren: de mogelijkheid xan een huwelijk met mevr. Simpson wordt im mers pas acuut wanneer het echtscheidings proces, dat zij eenigen tijd geleden heeft verkregen, zal worden voltrokken en dat duurt nog verschillende maanden. Er valt iets voor dit advies te zeggen, maar het is nauwelijks denkbaar, dat de regeering het zal aanvaarden. Men kan zich in den hui- digen staat van de wereld een Engeland, dat niet weet wie het over een paar maan den tot Koning zal hebben, moeilijk veroor loven. In de stad merkt men van de crisis, nu de eerste schok voorbij is, weinig meer. Bij Wowning Street en Buckingham Palace wachten nog de nieuwsgierigen en persfo tografen, maar dat is ongeveer alles. Toch is er iets in de atmosfeer, dat anders is dan gewoonlijk. Misschien is het feit, dat elke ontmoeting begint met de vraag: „Wat denk je van die geschiedenis met den Koning?" en eindigt met hoofdschudden en verzuch tingen. Misschien ook het vage en beangsti gende gevoel, dat millioenen en millioenen menschen een afgod van zijn voetstuk heb ben zien vallen, de rots van het kalme, dier bare Engeland zien wankelen, en nu in een wereld van vertwijfeling en onzekerheid niet meer weten waar zich. te wenden. Prinses Juliana en Prins Bernhard zullen zich heden voor twee dagen naar Berlijn begeven, ten einde de moeder van den Prins te bezoeken, die aldaar ongesteld is geworden. Het jonge paar hoopt Maandag we derom in de residentie terug te kee- ren. THANS ZIJN DE4ÏBFINITIEVE BE SLUITEN GENOMEN. EENIGE BIJZONDERHEDEN OVER HET AAN TE BIEDEN JACHT. Het uitvoerend comité voor het nationaal huwelijksgeschenk, heeft op 4 dezer een vergadering gehou den, waarin definitieve besluiten konden worden genomen, nadat vol ledige goedkeuring van en instem ming met de voorloopige plannen was verkregen van Hare Majesteit de Koningin en van Prinses Juliana en Prins Bernhard. In de eerste plaats werd besloten zoo spoedig mogelijk aan te vangen met den bouw van het prinselijk jacht voor de bin nenwateren. Plannen, die geheel zullen vol doen aan de wenschen van Prinses en Prins, en kostenraming^ zullen binnen eenige da gen ter beschikking zijn. Het ligt in het voor nemen een jacht te bouwen van omstreeks 31 meter lengte, 5Vfe meter breedte en een diepgang van 1.70 meter. Dit jacht zal de Zeeuwsche stroomen, het IJsselmeer, de Friesche meren en de andere, grootere .wa teren van Nederland kunnen bevaren. Het zal een motorjacht zijn en aan alle moderne, te stellen eischen van bouw en in richting voldoen. Het zal in het aanstaan de voorjaar voor gebruik gereed zijn. Daarnaast is het definitieve plan voor moderniseering, verbouwing en inrichting van den door het prinselijk paar te bewo nen vleugel van het paleis Soestdijk goed gekeurd. Met den meesten spoed wordt thans aan het bestek gearbeid, waarne de aanbe steding zal plaats vinden. Het betreft hier een omvangrijk werk, dat, naar verwach ting, uiterlijk tegen het eind van den vol genden zomer gereed zal zijn. Aan de ach terzijde van het paleis zal een groot terras worden aangebouwd, waarop de aan die zij de gelegen zitkamers en andere vertrekken, die gedeeltelijk vergroot zullen worden, uit komen. Het geheel zal worden voorzien van cen trale verwarming, terwijl voorts tennisba nen in het park zullen worden aangelegd Dit is een korte weergave van de beslui ten van het uitvoerend comité. Hoewel reeds belangrijke bedragen bij den algemeenen penningmeester zijn binnengekomen, is dit totaal nog niet voldoende om die besluiten ih hun vollen omvang ten uitvoer te leggen. Dit kan geen verwondering wekken, daar in de provincie het doelmatig bieden van de gelegenheid tot bijdragen tijdroovend is. Het comité wenscht intusschen wel met allen aandrang te verzoeken dat zij, die nog niet aan hun wensch tot het geven van een bijdrage hebben voldaan, zulks alsnog ten spoedigste doen, opdat de prinselijke woning binnen den kortst mogelijken tijd ter beschikking kan worden gesteld. De blij de huwelijksdag nadert snel en dus tevens het oogenblik, waarop het Nederlandsche volk zijn geschenk zal aanbieden. Tenslotte wenscht het comité te consta- teeren, dat de indruk als zou, in tegen stelling met den uitdrukkelijken wensch van Prinses en Prins, een ernstige versnip pering van geschenken te vreezen staan, niet juist is. Wel zijn of worden afzonder lijke inzamelingen gehouden, doch de daar mede verkregen gelden worden nagenoeg alle in overleg met en onder leiding van het Nationaal comité voor een onder deel van een der beide boven omschreven geschenken bestemd. Nadere bijzonderheden over 't te bouwen jacht en de veranderingen, die aan het pa leis Soestdijk zullen worden aangebracht, volgen binnen enkele dagen. In de staatscrisis, die Engeland de laatste dagen in ongekende beroe ring heeft gebracht, is nog steeds de beslissing niet gevallen. Doch wel schijnt die beslissing een eindweegs nader te zijn gekomen door een be langrijke verklaring, welke de eerste minister, Stanley Baldwin gister middag in het Lagerhuis heeft afge legd, en waarvoor de lezer wordt ver wezen naar de vóórpagina van dit nummer. Baldwin heeft namelijk gezegd, dat de regeering niet bereid is, wetge- DE HERTOG EN.DE HERTOGIN VAN YORK De hertog zal bij eventueel aftreden xan zijn broederKoning Eduard VIII, Koning van Engeland worden. vende maatregelen voor te stellen, die het door den koning beoogde hu welijk zouden kunnen vergemakke lijken. De denkbeelden omtrent een morganatisch huwelijk, die aan zul ke maatregelen ten grondslag zou den liggen, hebben, zoo zeide de pre mier, geen constitutioneelen grond slag. Men acht door deze verklaring van Baldwin de waarschijnlijkheid zeer vergroot, dat de crisis met het zich terugtrekken van Edward VIII zal eindigen.

Schager Courant | 1936 | | pagina 8