Hoe het ongeluk gebeurde Duitschland Troonsafstand vrij zeker wil koloniën Naar bemiddeling KIJKEN ii KOOPEN bj CLOECK DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER in den Spaanschen strijd Successen der Basken Buitenlandsch Overzicht ci'C'oiirtiiit DONDERDAG 10 DECEMBER 1930. 80e Jaargang. No. 10135. Uitgave der N.V. v.h. Trapman Co. Schagen. De ramp van de „Lijster" Geen technische storingen. De oorzaak van de ramp blijft nog een groot raadsel Officials op de plaats des on- heils. (Vervolg van pagina 1, Derde Blad.) Londen. Gistermiddag hebben majoor Cooper en kapitein David van het ministe rie van luchtvaart met vliegtuigbestuurders en officials van de K.L.M. het wrak van den „Lijster" aan een onderzoek onder worpen. Toen de mist steeds dikker werd, hebben ide deskundigen van zoeklichten gebruik gemaakt. Het onderzoek gold in hoofdzaak de motoren en den cockpit. Het wrak zal in zijn positie blijven totdat het definitief onderzocht zal zijn door de luchtvaartdeskundigen, die heden uit N e- de r 1 an d worden verwacht. Vrees voor oplaaien van den brand. De vrees bestond, dat het vuur weer zou oplaaien. De brandweer heeft derhalve in den namiddag opnieuw water gegeven op het wrak en het in puin gevallen huis. Men gelooft, dat de heer en mevrouw Kurt Hoene op de huwelijksreis waren. Nog een mededeeling van een ooggetuige. Een' chauffeur, een der ooggetuigen, ver klaarde, dat het vliegtuig het huis raakte en dat toen een vlam uitschoot. Hij en eenige bouwvakarbeiders snelden toe, doch zij wer den door het vuur weerhouden. Zij probeer den nochtans het toestel te bereiken, dat on derstboven was terechtgekomen, doch dit bleek onmogelijk. De hitte was zoo ontzet tend, dat men een afstand van meer dan dan 6 meter moest houden. Geen technische storingen. - Nog eenige mededeelingen van den heer Plesman. 's-Gravenhage: Gisteravond om 9 uur heeft de directeur van de K.L.M., de heer A. Plesman nog eenige mededeelingen ge daan met betrekking tot den ramp van de „Lijster". De onder-directeur van onze Luchtvaart maatschappij, de heer P. Guillonard, heeft in den vooravond nog met Smirnoff gete lefoneerd, die op de plaats des onheils, naar men weet, een onderzoek instelt. Gebleken is, volgens mededeeling van den heer Plesman, dat de staart van het vlieg tuig in aanraking met de schutting is ge komen. Daarna raakte de machine een hoog gelegen punt van een huis achter deze schut ting, waardoor de Lijster nog meer uit zijn vliegpositie is geraakt. De Douglas vloog ten- Slotte nog tegen een telefoonpaal en een ander huis op. Het is Smirnoff's indruk, dat zich geen technische storingen hebben voorgedaan, die aanleiding zouden kunnen geweest zijn om bij 1 starten van de rechte baan af te wijken. De oorzaak van deze ramp blijft nog een zeer groot raadsel, aldus de heer Plesman. De piloot Hautzmeyer was buitengewoon bekwaam, en bijgevolg volkomen in staat een blindstart uit te voeren, zeide de heer Plesman. Hij kon niet zeggen of deze ramp even tueel een wijziging in de blindstarttechniek tengevolge zou hebben. Tenslotte deelde de heer Plesman nog me de, dat de toestand van den marconist Van Bemmel zeer ernstig blijft. Zijn vader en dr. Slotboom van de K.L.M. zijn gisteravond naar Londen vertrokken. Ook een van de heeren der N.V. Innemee en Zn., begrafenis ondernemers, is naar Londen vertrokken om de noodige maatregelen te treffen in verband met het transport van de Nederlandsche slachtoffers. Het stoffelijk overschot van den werktuig kundige Verkerk zal te Katwijk ter aarde worden besteld. De toestand van mej. Bongertman. Londen: Bij informatie in het Purley- hospitaal werd medegedeeld, dat mej. Bon gertman ernstige brandwonden had opgeloo- pen, hoewel haar toestand niet kritiek is. Haar zenuwgestel heeft een ernstige schok gekregen. Gister stond de hoofdverpleegster niet toe, dat mej. Bongertman bezoek kreeg, heden zal dat wellicht mogelijk zijn. Ter plaatse van de ramp. De Londensche corr. van de N.R.Crt. geeft de volgende beschrijving van zijn bezoek aan de plaats van ed ramp. Een half uur geleden ben ik teruggekeerd van de plaats, waar de ongelukkige Lijs ter zijrc einde hoeft gevonden. Het is vijf minuten rijden van het vliegveld, in een straat van de rustige buitenwijk Purley. Midden op den weg ligt daar een gekreu kelde metalen vleugel, die klaarblijkelijk tegen een telegraafpaal is afgeknapt. De andere vleugel die aan de romp is blij ven zitten, steekt omhoog uit een verkool de massa verwrongen staal en aluminium in het voortuintje van de dubbele villa, waarin het toestel is terecht gekomen. Be halve deze vleugels en een deel van het landigstoestel is er van het vliegtuig vrijwel niets meer te herkennen. Een van de 2 motoren ligt geheel los in den hoek van de uitgebrande voorkamer van de linksche villa. De andere kon ik nergens ontdekken. Stoffeering en bagage zijn geheel door het vuur verteerd. Alleen een picnickmandje met lunchgerei, dat waarschijnlijk tot de provisiekast heeft behoord, staat volko men onbeschadigd en nog keurig ingepakt temidden van een onbeschrijflijke verwoes ting. Het huis, waar het toestel tegenaan is ge vlogen, is eveneens geheel verwoest. Een groot gedeelte van het dak is er afgerukt en de rest is uitgebrand. Ook de rechtsche van de twee aaneengebouwde villa's is zwaar beschadigd en het mag een won der heeten, dat de inwoners geen letsel hebben gekregen. Even gelukkig is het dat de linksche villa toevallig onbewoond was. Anders zouden er ongetwijfeld nog meer dooden te betreuren zijn geweest. De aanzienlijke beschadiging aan het dak van het huis aan den overkant van de straat toont duidelijk, welken weg het toe stel in de laatste seconden heeft gevolgd. Het is dwars over de straat komen aanvliegen, heeft met zijn landingstoestel over 't dak v. h. huis rechts aan den weg geraakt, is toen met den rechtervleugel tegen een telegraaf paal aan den overkant gebotst om zich tenslotte recht in de leegstaande villa te boren. De staart schijnt daarbij recht om hoog te zijn gestoken en werd oogenblik- kelijk een toren van vuur. Hoe en wanneer mej. Bongertman zich uit het toestel heeft gered is niet duidelijk, volgens sommige avondbladen is zij een oogenblik voor het toestel tegen de villa te pletter sloeg en in brand vloog, er uit gesprongen. „Ik weet niet hoe het gebeurd is", zou zij hebben verklaard. „Wij waren opgestegen, toen er plotseling een luide knal was en dadelijk daarna storten wij neer" Op het kantoor van de K.L.M. schrijft men haar miraculeuze redding toe aan het feit, dat zij geheel achterin het vliegtuig was. Wat de oorzaak van het ongeluk betreft tast men nog in het duister. De overblijfse len van het toestel zijn zoo verkoold en verwrongen, dat een technisch onderzoek wel niet veel resultaten op zal leveren. De meest waarschijnlijke theorie schijnt nog te zijn, dat een van de motoren direct na het vertrek heeft geweigerd, tengevolge waar van de goed werkende motor het toestel in een te korte bocht omgetrokken zou heb ben; daardoor zou het vliegtuig hoogte ver loren hebben met het bekende ongelukkige resultaat. Een vlieger van de K.L.M. -wiens meening ik hierover vroeg, achtte deze ver klaring echter twijfelachtig. Te groote bevolkingsdichtheid. Bij het eeuwfeest van het Aardrijkskundig Genootschap heeft, naar D.N.B. seint, dr. Schacht een rede gehouden, waarin hij o.m. Duitschlands behoefte aan koloniën opnieuw naar voren bracht. Wij moeten steeds weer tot onze bevreem ding constateeren, aldus Schacht, dat groote deelen van het buitenland ons liefst als bui tenstaanders, onbekwaam om te onderhande len, willen voorstellen, maar dat zij zich nooit de moeite geven, na te gaan, waar eigenlijk deze, hun blijkbaar zoo vreemd lij kende geestesgesteldheid van Duitschland vandaan komt. DR. SCHACHT De reden is eenvoudig: Wij zijn een land, dat op een tè geringe oppervlakte een tè groote bevolking heeft en dit feit drukt op ons als een berg. Toen ik onlangs eens, vervolgde spreker, met een buitenlandsch diplomaat te Berlijn over dit feit sprak, adviseerde deze men- schenvriend, dat het Duitsche volk dan zijn geboorten zou dienen te verminderen. De poging, een groot volk door aanhou denden druk van huiten te doen verkom meren, moet in de eerste plaats tot socialen nood en onrust, en ten slotte tot een of an dere explosie leiden. Als het Duitsche rijk nog zijn grenzen van vóór den oorlog had, zou de positie van het Duitsche volk wat de opvoeding betreft, niet alleen gewaarborgd zijn, maar bo vendien zou er een grootere op brengst aan graan en aardappelen mogelijk zijn, die ook den nood aan voeder in Duitschland feitelijk uit den weg zou ruimen. Van zelf zou dan zooveel meer vet kunnen worden geproduceerd, dat niet meer zou behoeven gesproken te worden van een noodtoestand op het gebied van de voeding. De Duitsche mensch kan aan den Duit- schen bodem, waarover hij thans beschikt niet de volledige voeding voor het Duit- ENGELAND De Koning ziet niet af van zijn huwelijksplannen Heden wordt beslissing verwacht De troonsafstand van Edward VIII wordt als zeker beschouwd, hoewel de Koning nog op het al lerlaatste oogenblik vóór de ope ning van het parlement zijn hou ding zal kunnen herzien. Het wetsontwerp inzake den troonsafstand is gereed. Indien de Koning zijn besluit niet herziet, zal het morgen bij het Lagerhuis worden ingediend. Alle voor de opvolging noodige wetsontwerpen zijn reeds gereed, hoewel men nog niet weet, wie de opvolger zal zijn. Betrouwbare bronnen melden dat Baldwin in de kabinetszitting van gisteravond me dedeelde, dat de Koning niet bereid was, af te zien van zijn huwelijksplannen. In parlementaire kringen is men dan ook van meening, dat troonsafstand door Edward VIII de eenige oplossing voor de crisis is, waar het niet de bedoeling is, de grondwet in eenig opzicht geweld aan te doen. Men voegt hieraan echter toe, dat alles ondergeschikt blijft aan de beslis sing van den Koning, die, naar men ge looft, hedenochtend zal vallen. Maakt de Koning zich reisvaardig? Kort na elf uur gisteravond heeft een wagen, welke gebruikt wordt voor het vervoer van bagage, fort Belvedère ver laten. Het voertuig begaf zich met groote snelheid in de richting van Londen. De wagen was geheel met koffers gevuld. Hertog van York zal vermoe delijk opvolgen. Ingeval Koning Edward zou besluiten afstand van den troon te doen, zou, naar de parlementaire redacteur van Reuter mededeelt, de acte van troonsafstand, naar men meent, direct worden geteekend en zou de hertog van York als vermoedelijke erfgenaam den Koning opvolgen. Een wetgevende maatregel zal daartoe worden vereischt. Een zoodanig wetsontwerp zou nog he den in het Lagerhuis kunnen worden in gediend. De beraadslagingen er over zou den morgen kunnen worden gehouden en het wetsontwerp zou, indien noodig, door beide huizen nog voor het einde der week kunnen worden aangenomen. Besprekingen in Downingstreet. Havas meldt, dat Malcolm Macdonald zich nanr Downingstreet heeft begeven, waar ook Sir John Simon en Monckton zijn aangekomen. Monckton verliet. Downingstreet om tien voor half twaalf. Malcolm Macdonald heeft zich van Downingstreet naar het, ministerie van koloniën begeven, waar even later sir Thomas Inskip aankwam. sche volk ontwringen. Duitschland heeft, wat betreft de totale voorziening van de industrie met grondstoffen, aan dezen bo dem absoluut niet genoeg. Voldoende voor zien zijn we alleen van kolen, kali en stik stof. Een deels beperkte voorziening, deels volledig gebrek bestaat ten aanzien van ij zer en bijna alle onedele metalen, van aard olie en fosfaten, wol, huiden, hout, rubber en katoen. Daar Duitschland over geen voorraad- of productieplaatsen voor deze producten in het buitenland als eigen bezit beschikt is het gedwongen zich in al deze goederen door zijn buitenlandschen handel te dekken. Vóór den wereldoorlog had Duitschland voor de toekomst zijner levensmiddelen en grondstoffen-voorziening door het ver krijgen van zijn Afrikaansche koloniën en die in den Stillen Oceaan gezorgd. Ik wil niet beweren, dat een bevredigende regeling van het koloniale vraagstuk voor alle grondstoffen van Duitschland met één slag te voorschijn getooverd kan worden. Wij zijn er verre van af, ons over te geven aan illusies. Schacht eindigde met vast te leggen dat hij deze overwegingen niet uitsprak om er „oorlogszuchtige revanche-gedachten uit af te leiden". Heel mijn houding en mijn werk zaamheid, aldus Schacht, hebben ten doel een regeling van den Europeeschen toestand door redelijke en vreedzame maatregelen". Dringend beroep op de andere leden der non-interventiecom- missie. Engeland en Frankrijk willen een volksstemming Het Fransche ministerie van buitenland- sche zaken publiceert, gelijktijdig met het Foreign office, een communiqué van dèn volgenden inhoud: De Britsche en Fransche regeeringen zijn de vorige week overgegaan tot gedachten- wisselingen ten aanzien van den toestand, die ontstaan is door den langen duur van den burgeroorlog in Spanje en ten aanzien van de gevaren, welke deze toestand den Europeeschen vrede doet loopen. Na te heb ben vastgesteld, dat zij gelijke opvattingen koesteren in dit opzicht, hebben zij op 4 De cember door tusschenkomst van haar diplo matieke vertegenwoordigers bij de regeerin gen van Duitschland, Italië, Portugal en Sovjet-Rusland deze regeeringen de vraag gesteld zich wel bij haar te willen aansluiten om uiting te geven aan haar absoluten wil zich streng van iedere daad, direct of in direct, te onthouden, welke op eenigerlei wijze buitenlandsche interventies met zich zou kunnen meebrengen, in het conflict en om bijgevolg dringend aan haar vertegen woordigers in het Comité te Londen alle instructie te zenden met het oog op de or ganisatie van een volstrekt doelmatige con trole. Langs denzelfden weg hebben zij tevens de vier regeeringen gevraagd zich bij haar aan te sluiten in een gevoel van mensche- lijkheid, teneinde den gewapenden strijd tot staan te brengen, welke zich in Spanje af speelt, door een aanbod voor bemiddeling, strekkende tot het in staat stellen van het geheele land tot uiting geven aan den na- tionalen wil.H SPANJE Bij Madrid geen wijziging in den toestand. Volgens uit Santander ontvangen berich ten hebben de regeeringstroepen, die in dat gebied opereerden, het dorp Espinisa de los Monteros, een belangrijke stelling omsin geld. Zij vielen heftig aan en wisten het front der opstandelingen te doorboren. Na zware gevechten slaagden de regeeringstroepen er tenslotte in het dorp Barcana nabij Espi- nosa te bezetten, terwijl men verwacht, dat ook laatstgenoemd dorp zich zal overgeven. De hertog van Kent kwam even na acht uur op Marlborough House aan. Dm tien uur arriveerde daar een opvallend groote auto,- waarin naar men gelooft, de Hertog van York gezeten was. Gaat de Koning naar Denemarken? Het schijnt, dat vertegenwoordigers van den Koning onderhandelingen hebben aangeknoopt tot aankoop van een land goed in Denemarken. Bevestiging kon echter niet worden ver kregen. De strijd om de macht in Spanje DE INMENGING VAN DE COM MUNISTISCHE EN FASCISTI SCHE MOGENDHEDEN. De strijd om Madrid is nog steeds niet be slist en generaal Franco, de opstandelingen- generaal, heeft zich wel vergist, toen hij meende in een viertal dagen Madrid in bezit te kunnen nemen. Aan beide kanten begint men teekenen van vermoeidheid te toonen en al duren de bombardementen van de hoofdstad nog voort, ze zijn niet zoo veel vuldig meer. De verdedigers van de hoofdstad zijn er inderdaad in geslaagd een verdediging te organiseeren, die bestand bleek tegen de troepen van den Fascistischen Franco. Die organisatie van Madrid is niet van de ver dedigers zelf, doch geïmporteerd uit het bui tenland. Moskou heeft de mannen geleverd* die de ongeorganiseerde bende van de re geering, tot een defensieve groep heeft kun nen vormen, welke naar moderne eischen, tot weerstand in staat was. Rusland heeft gezorgd voor zwaar geschut, voor jacht vliegtuigen en bommenwerpers, noodig om den aanval van Franco te kunnen afslaan. Het verdere verloop van den strijd hangt nu eigenlijk af van de houding van het bui tenland. Ziet de non-interventie commissie (ja, waarlijk, zij bestaat nog!) kans Rusland, Portugal, Frankrijk, Italië en Duitschland van verdere inmenging te onthouden, dan kan de strijd misschien bijgelegd worden. Maar wie gelooft daarin eigenlijk? Het is een strijd om een communistische of fascis tische staat in Spanje en de hartstochten in de respectievelijke landen zijn te sterk, dan dat men deze zou kunnen dwingen „neu traal" het verder verloop aan te zien. Het Fransche Kamerlid de Kerillis, heeft zonder tegenspraak vhn Blum onthuld, dat 12000 Fransche communisten, aan de zijde hunner Spaansche vrienden medevechten. Maar er schijnt in het Zuiden van Spanje ook een geregelde landing van Italiaansche zwarthemden en Duitsche troepen in burger plaats te hebben. En zoo spreekt het buiten land dus nog steeds een hartig woordje mee in de Spaansche geschiedenis. Gelukkig kan thans hoop worden gekoe sterd op een gunstige wending in deze bloe dige en gevaarlijke situatie. Engeland en Frankrijk hebben blijkens een bericht in dit nummer het initiatief tot be middeling genomen en naast een dringend beroep op de andere staten der non-interven- tie-commissie tot versterking van de niet- inmengings-gedachte de weg gewezen om tot een definitieve liquidatie van den broe dermoord te komen. Zij meenen dat een volksstemming de op lossing zal kunnen brengen. Laat ons hopen dat deze goedbedoelde poging der Westersche democratiën succes mag boeken. Veel hoop kunnen we echter niet koesteren. Tenzij de positie van Franco zoo zwak is, dat de fascistische broeders aan welslagen gaan twijfelen. De opstandelingen verspreidden zich en zijn in de bergen gevlucht. Actie der vliegtuigen. Uit Bilbao wordt gemeld, dat negen vliegtuigen van de regeering Villa Real heb ben gebombardeerd. Aanzienlijke schade werd aangericht aan de versterkingen van de opstandelingen. Jachtvliegtuigen van de opstandelingen stegen op en een der regee- ringsvliegtuigen werd neergeschoten. In den middag vlogen zeven vliegtuigen van de regeering over Vitoria; zeven vlieg tuigen van de opstandelingen werden om- laaggeschoten. De opstandelingen vielen in den sector Avala aan. De aanval werd afgeslagen. Madrid gebombardeerd. De rechtsche troepen, optrekkende uit Torre Helmosa in den zuidelijken sector, zijn opgerukt over een diepte van 15 K.M., zonder vijanden te ontmoeten. Aan de verschillende fronten wordt door de artil lerie vuur gegeven, zonder dat het tot ac tieve operaties komt tengevolge van het slechte weer. De nadruk moet echter ge legd worden op het belangrijke bombar dement, dat gisteren op Madrid gericht is en wel op de wijken Arguelles en Rosales, benevens op de Universiteitswijk. De lucht strijdkrachten bleven werkeloos. Een Rus sisch vliegtuig is vernield aan het Madri- lcensche front. Een driemotorig toestel van de lijn Cadiz-Rome is te Cadiz gearriveerd met aan boord de vlieger Ramon Franco, broer van Generaal Franco. NOG GEEN NIEUWS VAN DEN VLIEGER MERMOZ. Gisterenmiddag om 6 uur, d.w.z. 55 uur na het laatst ontvangen bericht, had men nog steeds niets weer gehoord van den vlieger Mermoz en zijn metgezellen. Het met behulp van vliegtuigen, vrachtschepen en een aviso ingesteld onderzoek heeft nog geen enkele aanwijzing geleverd.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1