ermannelijking Moderevue Krij gshaftige allures in de mode Zaterdag 12 December 1936. Vierde blad VOOR DE VROUW Maar gelukkig kan nog altijd 'n vrouw zich als „vrouw" k 1 e e d e n 11 EEN dezer dagen heb ik mij naar een debatavond laten meesleepen. Twee uiterst-ge- leerde heeren behandelden in lange redevoeringen het probleem of de omstandigheden een integraal-deter- mineerenden invloed excuseer me, maar dat is de uitdrukking, waar van zij zich om de honderd woorden bedienden - op de geestesgesteldheid van den mensch uitoefenen of maar een bijkomstige factor zijn. Ze waren het niet eens. Wie ten slotte het pleit won kan ik niet zeggen. Ik geloof dat ze beiden van hun gelijk over tuigd bleven. Veel heb ik er niet van begrepen, al moest ik me misschien schamen dat zóó maar, zonder om wegen, in het openbaar te bekennen. Enfin, 't is zoo, en ik ben graag be reid een diepe eerbiedige buiging te maken voor wie het vraagstuk zoo klaar als een klontje is. Maar, al heb ik dan onmogelijk we ten uit te maken, of de omstandig heden een integraal-determineeren- den invloed wat een mooie uit drukking toch! bezitten dan wel een bijkomstigen, een factorischen, zoo staat het toch in elk geval vast dat ze zich niet laten uitschakelen. Zelfs de mode ondergaat haar in vloed. Geen krant, geen tijdschrift kan men ter hand nemen of het oog wordt getrokken door afbeeldingen, die ik niet bewonder, maar die niettemin eens historische documenten zullen zijn Ik bedoel al die plaatjes waarop men vrouwen in oorlogs-travesti aan schouwt. Hier oefent zich een groep „miliciennes" in de behandeling van een machinegeweer, daar exerceert een bataillon-amazones, elders zie ik een vrouwen-elftal voetbal spelen en het onderschrift luidt: De moderne Eva ontspant zich na uren lang in PALETOT VAN PANTERBONT MET BIJ PASSEND HOEDJE. Model: Wortli, Parijs. (reproductie verboden) een munitie-fabriek granaten gevuld te hebben Ik zal de laatste zijn een veroor- deelend of zelfs maar een afkeurend woord uit te spreken Al deze vrou wen oefenen zich voor de toekomstige verdediging van haar vaderland of van een zaak, waaraan zij haar hart verpand hebben en die zij als een rechtvaardige zaak beschouwen. Het kan een vrouw ten slotte alleen slechts eeren, niet waar, als zij be reid blijkt haar tijd, haar inspanning en zelfs haar leven voor een groot en goed deel te geven en toont te be grijpen dat er omstandigheden zijn waarin zij andere moeilijker plich ten heeft dan het aanhouden van het vuur in den huiselijken haard. Maar ik betreur het dat de mode haar zoetjes aan in een man en een soldaat omschept. Daartoe bestaat geen enkele geldige reden of het moest zijn dat de omstandigheden haar noodlottige integraal-determi- neerende rol beginnen te spelen. Een paar seizoenen reeds nam de mode krijgshaftige allures aan. Jas jes in tuniek-model, met galons en sterren en strepen versierd, werden bij series verkocht en veranderden ons in fantastische operette-soldaat jes. Dat was nog amusant en het kon er als gril mee door. Maar nu gaan de ontwerpers verder. Nu schijnen sommige door de omstandigheden dermate te worden be-invloed, dat zij er nauwelijks meer in slagen een be hoorlijk-vrouwelijk japonnetje te tee kenen. Zij achten zich niet „a la page" indien de pakjes, die zij op de markt brengen, niet min of meer, en liefst méér dan min, van uitgesproken mannelijke allure zijn. Hoeveel soldateske hoeden worden ons niet getoond? De eene modiste heeft zich aan foto's, die op den Spaanschen. burgeroorlog betrek king hebben, vergaapt en presenteert ons een hoed, die zij „Carlistisch" of „Phalangistisch" of de-hemel-weet- hoe doopt. De andere tracht ons een „Highlander"-model op de haren te planten, Que voulez-vous, madame, mode de guerre! Maar het blijft niet bij den hoed. Dat de namiddag-japonnen kort en sportief geworden zijn ik heb er niets tegen, want ik ben altijd van meening geweest dat de lange rok •uitsluitend bij avondtoilet past. Maar het avondtoilet zélf vermannelijkt zich en al die masculinisatie maakt de vrouw er zeker niet aantrekkelij ker op. De vrouwelijke smoking ver schilt nauwelijks meer van dien van den man. Alleen wordt de vrouw nog toegestaan een kort rokje te dragen. Maar hoe lang nog? Is 't volgend jaar de vrouw, die er geen heil inziet den langen pantalon van haar man te adppteeren, niet een hopeloos-ouder- wetsch schepsel? In de smoking-jas- ies is eigenlijk al geen verschil meer. 't Is waar, de vrouw heeft de be voegdheid het hare van fluweel te vervaardigen en het van revers van. „faille" te voorzien en zij mag de „lintjes" van haar echtgenoot door een sieraad naar keuze vervangen, maar voor de rest is het onderscheid waarlijk niet groot. Ik wil niet be weren, dat een enkel slank meisje er in zoo'n smoking niet aardig uitziet, maar een zaal vol smokings maakt een hopeloos-uniformen indruk. En van de feestigheid van een tafel blijft niet veel over als het zwart-en-wit der heeren dat niet meer door echt- vrouwelijk avondtoilet geëncradeerd wordt. En bleef het nog maar bij smo kings! Maar daarvan is geen sprake^ Eerst waarlijk sjiek schijnt een vrouw dezen winter te zijn als zij een rok draagt, niet zoo'n rok, die als ons voornaamste vrouwelijke attri buut gelden kan, maar zoo een als de heeren der schepping als. hun feeste- lijksten en plechtigsten dos beschou wen. Geloof niet dat ik het over uitzon deringsgevallen heb. Het zou niet de moeite waard zijn aan uitzonderings gevallen een artikel te wijden. Feit is dat de mannelijke invloed alge meen is en dat de grootste modehui zen trachten ons een-beetje-vervrou- welijkte, maar niettemin in den grond der zaak mannelijke kleeding- stukken op te dringen. De rok voor de vrouw behoudt al leen het privilege van grootere kleu righeid. Zij kan bij voorbeeld roest kleurig of groen zijn en zelfs „croi- sé" over de buste, wat haar tot een hoogst-zonderling hybridisch klee- dingstuk maakt, maar het rok-ka- rakter wordt tot eiken prijs behou den. Over de vermannelijking der sport- kleeding behoef ik het nauwelijks te hebben. Geen ski-costuum zonder lange pantalon daarmee is nog vrede te hebben maar het maakt kriegel dat de verkoopster haar klan ten, die om een golf-costuum vragen, onmiddellijk een „plus fours" pro beert aan te praten. Wij zijn gelukkig niet zóóver dat er niets anders meer te krijgen is. Nog altijd kan een vrouw zich als vrouw kleeden en van haar feminine gratie behoeft zij geen speldenknop prijs te geven. Maar als wij op den ingeslagen weg voortgaan zal de vrouw, die niet in kan zien waarom zij zich in een min-of-meer misluk ten man zou vermommen, weldra een uit-den-tijdsche verschijning zijn. Er is, dunkt mij, slechts één mid del om aan de masculinisatie van de vrouwenkleeren een einde te maken. Dat middel bestaat in het verminde ren van de kans-op-oorlog. Dan zal aan de algemeene militarisatie van Moeder's beste hulp ons werelddeel een einde kunnen ko men en de mode zal den invloed van de nieuwe vredesstroomingen even zeer ondergaan als zij nu aan den oorlogsgeest onderworpen blijkt. De volkenleiders hebben het in hun macht de vrouw opnieuw te vervrou welijken! GERTRUDE. VOOR DEN NAMIDDAG Van links naar rechtsf Een geschikt model voor zwaardere figu ren, met ingezette plooien van fluweel. Japon van dof crêpe-satin met plissée gar neering. Wijnrood zijde fluweel voor de namid dag japon met smock-garneering. Namiddag japon met een licht gedrapeerd schootje Links? JAPON VAN WIJNROODE WOLLEN STOF Deze eenvoudige japon valt op door de bijzonder aardige stikselgarneering wat boven dien zeer slank maakt. De kraag is erg eenvoudig met zijn breede revers die er tevens een buitengewoon aardig cachet aan geven. Rechts t BEöEERENSWAARDIG MORGENJASJE Alsja als, dan valt er niet aan le twijfelen dat men zich een morgenjasje zou aanschaf fen als op nevenstaande foto afgebeeld; van zware zijde met decora tief stiksel, fijn gewatteerd en met een warme zijde voering. Evenwel, een zware wollen stof in heldere kleuren kan denzelfden dienst verrichten en misschien nog practischer zijn. Bovent BAMBOE IS NU AAN DE BEURT Dit geestige garnituur, bestaan de uit een ceintuur van varkensleder met een gesp en armband van bamboe, is gedacht bij een mantelpakje van goudkleurige tweedstof. Werkelijk een buitengewoon gardig idéé*

Schager Courant | 1936 | | pagina 13