Het nationale De Defensie-debatten Huwelijksgeschenk Ir. Aibarda verklaart zich tegen de begrooting Mermos teruggevonden Kerkvervolging in Duitschland Nog slechts artillerie-duels Wereldtocht per kano OUOESLUIS - M HUISMAN „Maskerspelers'' van Bergen De P r i v Verpleegster Schaper Roosjes Tweede Kamer PLEIDOOI VOOR NATIONALE ONTWAPENING EN EEN VOOR STERKER VERDEDIGINGSTOE RUSTING. DEN HAAG, 11 Dcc. 1936. De debatten over de begrooting van De fensie in de vergadering van gisteravond waren niet zeer afwisselend; de plannen der Regeering ten aanzien van belangrijke de fensie-versterkingen, zoowel bier te lande als in Indic, vonden immers schier algemeenen bijval, slechts eenigermate verzwakt door het betoog van den heer Schilthuis (V.D.), die zeer noode aan de dure plannen wil mee werken. Vandaag was de gedachtenwisseling heel wat kleuriger, en vonden zoowel vóór- als tegenstanders van een krachtige nationale verdediging.s-mogelijkheid klanken, welke hun sympathiek moesten zijn, en eveneens werden gevoelens vertolkt dergenen, die wel een goede weermacht, doch niet een, zooals de Rogeering zich die voorstelt, begeeren. Tot laatstgenoemde categorie behoorde de sociaal-democratische fractieleider Ir. Aibar da. Natuurlijk was men wel benieuwd naar zijn inzichten over de aanhangige „oorlogs- bcgrooting" en 't was gisteravond de heer Tilanus geweest, die meende, dat de S.D.A.P. thans geen bezwaar meer behoefde te maken tegen steunbieden, in deze, van de Regee ring. De socialistische leider heeft zich echter over het principieele inzicht zijner partij ten aanzien van de landsverdediging niet nader uitgelaten, hij verwees naar het ko mende partij-congres, dat deze kwestie be handelen zal. Aldus moest, de heer Aibarda zich heden wel houden aan practische be sprekingen. Vanzelfsprekend richtte zijn betoog zich aanvankelijk op de spannende internationale verhoudingen, op den bewa peningswedloop, op „den oorlog in geld", welke reeds lang bezig is, en die in een dito van bloed dreigt te ontaarden. Ir. Ai barda was er zich van bewust, dat de in dit verband gerezen beangstigende vraag stukken niet meer zaken van het verstand, doch ook die van ethiek zijn. Wat ons land aangaat, de afgevaardigde onderstreepte, dat het partijbelang zeker niet boven het landsbelang uit gaat, maar... dit hoeft ons, door de houding der Regee- ring, een moeilijke zelfoverwinning gekost" aldus riep Ir. Aibarda niet zonder bitter heid uit. De spreker gaf toe, dat er een moderne weermacht moet zijn, doch dan alleen in het kader eener collectieve veiligheid Daar om kunnen de Sociaal-Democraten zeker niet voor élke Defensie-begroot ing stemmen! De gelden moeten allereerst doeltreffend worden besteed, zoo ging de afgevaardigde voort, van meening zijnde, dat onze hui dige weermacht niet efficiënt is, b.v.. de Marine achtte hij veel te duur, omdat zij „overvoerd" zou zijn met officieren van hóógeren rang. En in dit verband meende Ir. Aibarda, dat men kruisers, bouwt om de hooge hoeren aan baantjes te helpen Met hetzelfde geld zou er dus veel meer te bereiken zijn. In allerlei opzicht, zoowel wat materieel als personeel betreft. De afge vaardigde achtte voorts een contingent van 32000 (thans 19500 man) niet noodig, men kan z.i. volstaan met verlenging van den eersten oefentijd met Wi maand en een 3- ploegenstolsel, en verder met een groot aan tal kleine lichtingen (en niet omgekeerd.) Dit naar het negatieve neigende „midden- Alle inzittenden van de „Croix du Sud" nog in leven. Het Braziliaansche ministerie van marine heeft uit Fernando de Moronha een tele gram ontvangen, dat vermeldde, dat het toestel van Mcrmoz en diens metgezellen, dat sinds eenige dagen vermist werd, op 120 mijl afstand van de rots Sao Pedro (staat Sao Paulo) drijvende is gevonden. Dit bericht is afkomstig van het officieele slation op het eiland Fernando de Moron ha. Nadere aanduiding ontbrak echter in het bericht, terwijl het tot nu toe onmoge lijk bleek een bevestiging van dit bericht Jed verkrijgen. Fernando de Moronha ligt op -400 kilome ter afstand van de Braziliaansche kust en de genoemde rotsen op 300 K.M. afstand. Hulp onderweg. De Braziliaansche minister van marine heeft alle schepen, welke zich op weg be vinden tusschen Europa -en Zuid-Amerika en zich ter hoogte van de rotsen Sao Pedro en Sao Paulo ophouden, verzocht, zich te begeven naar het punt. waar het zendsta tion van Fernando de Noronha het toestel van Mcrmoz, het watervliegtuig „Croix du Sud" signaleerde. Parijs bevestigt de redding. De vertegenwoordiger der Air France te Amsterdam deelde ons mede bij telefonische informatie te Parijs de bevestiging tc heb ben ontvangen van ons bericht, dat Mermoz en zijn metgezellen teruggevonden zijn. Het toestel werd ter hoogte van de Bra ziliaansche kust aangetroffen. Mermoz en zijn mannen zijn allen in leven. (Later wordt dit bericht tegengesproken.) Chineesche successen in Soei-Joean Officieren van het Chineesche leger, die gisteren te Kweisoei aankwamen bevestig den dat nabij Oelan Hoea, 50 mijl ten oos ten van Pai Ling Miao een brigade vijan delijke cavalerie zich heeft overgegeven aan de Chineesche troepen. De Chineesche militaire, autoriteiten zijn van meening, dat de inval in Soei Toean is mislukt en dat de rcgccring weer mees ter is in de gcheele provincie, standpunt" van den heer Aibarda werd he den geflankeerd door de meening van twee leden, die even hardnekkig vóór als tégen het onderhouden van een nationale weer macht zijn, t.w. de hecren Westerman (ex- N.H.) en van Houten (C.D.U.) Sterker con trast is waarlijk niet denkbaar! Wat de Re- gcering voorstelt achtte eerstgenoemde spre ker het „uiterst-minimale minimum" ter wijl de ander zelfs vond, dat Dr. Colijn ook van de mentaliteit is, omhet volk lie ver kanonnen dan boter te verschaffen! De achter de groente tafel in luisterende houding gezeten premier schudde zachtkens met het hoofd, alsof hij zeggen wilde: hoe is 't mogelijk De heer Van Houten blijft nu eenmaal, ondanks alles, iedere oorlogstoerusting be schouwen als in strijd met het Christendom; hij riep uit, dat zijn partij „de feestverstoor- der der beschaafde wereld" mag heeten, die de gewetens wakker maakt. Dr. Westerman, de anti-pode des hoeren Van Houten, verheugde zich er in, dat ((dr. Colijn zichzelf weer heeft teruggevonden, weer militair is geworden" na aan het spel der democratie te hebben deelgenomen.... Maar de afgevaardigde was toch niet opti mistisch ten aanzien van het inhalen van den achterstand. Hij wees op Sovjet-Rusland, dat reusachtig bewapent, evenals volksfron ten en fascistische landen.... „Alle overwe gingen van anderen aard moeten wijken voor het militaire belang!", zoo riep de heer Westerman uit! En in dit verband meende hij te moeten constateeren, dat de destijds „veelgesmade militaire adviseurs can Naii- onaal Herstel" dus toch gelijk gekregen heb ben, welk woord eenige hilariteit in de zaal berokkende. De heer Westerman becritiseerde onze luchtmacht met zijn 27 grootendeels verou derde jagers, 54 toestellen zijn thans besteld, doch de afgevaardigde wenschte veel verder te gaan, wees op „het. vliegende fort" van Fokker, waarvan wij best een serie hadden kunnen hestellen, meteen een mooie order voor onze nationale industrie! De afgevaardigde bepleitte opleiding der piloten, gecombineerd met de sportvliegerij. ITij hegeerde een „luchtvaart-centrum" aan het departement. In het verdere deel zijner rede huldigde de spr. dr. Colijn als een nationale figuur die vér boven de middelmaat uitsteekt (zijn meening is dus wel veranderd sinds 1933, toen hij dr. Colijn rekende onder de man nen, „die wij niet, noodig hebben!") Maar ondanks de vriendelijke woorden van heden vond mr. Westerman toch, dat. de premier op den verkeerden weg is, en wel met het verbod voor de N.S.B. „De minister maakt martelaren van hen, die minstens even goede vaderlanders zijn als hij", aldus de afge vaardigde. (Dr. Colijn interrumpeerde: ,,'t Gaat. om de vulgariteit!) Doch dat achtte de ander een subjectieve meening, zeggend, dat men verbittering kweekt bij hen, die het.1 and willen dienen, (Mr. Wendelaar: Weet u wat dienen is? Dat is gehoorzaamheid aan de Overheid én niet aan een 'algemeenen leider!) Hoewel gewoekerd dient te worden met den nat ionalen tijd, eindigde de vergadering van heden vrij vroeg, hetgeen wel eenige verwondering wekte. Op het sprekerslijstje stonden nog sprekers van een „politiek al- legaartie': de heeren Wijnkoop (Comm.), Arts (KDP.), Sneevliet (RSAP), en er ko men nog wel meer opdagen! Misschien komt dr. Colijn a.s. Dinsdag middag nog aan het woord. Anders zal Z. Exc. zijn rede 's avonds kunnen houden, want op dien dag moet de begrooting toch geheel of grootendeels worden afgedaan. Sociale Zaken, Landbouw, Koloniën, ze wachten mede op afdoening, benevens het Vestigingswetje. Zou dat alles kunnen in een weekje..? „VOETBALLEN IS. BETER DAN TER KERKE GAAN." In tal van prolestantsche kerken is Zon dag j.1. naar de Msb. meldt, een manifest voorgelezen, waarin duidelijk te verstaan wordt gegeven, dat de kerkvervolging in het derde rijk nog onverminderd voortduurt. In de Marheuskerk te München. die tot in de uiterste hoeken met geloovigen gevuld was, beschuldigde de predikant openlijk de nationaal-socialistische partij ervan, doelbe wust de totale vernietiging van het chris tendom in Duitschland na te streven. Op denzelfden dag heeft M. Hoelz, de ad judant van den nationaal-socialistischen lei der van Frankenland, Tulius Streïcher, het woord gevoerd op een vergadering, waarop alle schoolgaande kinderen waren uitgenoo- digd. Hij sprak als volgt: „Het is veel beter te voetballen dan een godsdienstoefening hij te wonen, voor de ge zondheid der kinderen is het veel heter, om in de bossehen te gaan wandelen dan naar de kerk te gaan. Zijn er, die thans nog aarze len, dan moet het hun eens en voorgoed aan 't verstand gebracht worden door een pak slaag uit te deelen aan diegenen, die naar de kerk blijven gaan." Tot de vrouwen, die aanwezig waren zei de adjudant: „En wat u betreft, ge doet veel beter om in uw huishouden te blijven en een goeden maaltijd te bereiden voor uw echtgenooten, dan naar de godsdienstoefeningen te gaan, want dat dient nergens toe." Doodelijk ongeval op een Japansch schip In het neqenmeter diepe ruim qeslinqerd. Aan boord van het Japanschë stoomschip „Katori Mam", gelegen in de Lekhaven te Rotterdam, is de 46.jarige G. Kint in aan raking gekomen met een hijschtoestel. De man werd in het negen meter diepe ruim geslingerd. Het slachtoffer werd met een schedelbreuk en gebroken ledematen naar het havenziekenhuis vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden, SPANJE Aanvallen van weerszijden af- qeslaqen. Radio-Sevilla heeft gisteravond een offi cieel communiqué verspreid, waarin wordt medegedeeld, dat de opstandelingen aan vallen hunner tegenstanders hebben afge slagen bij Mondragon en Villarcavo. In Somo Siërra voerden de rechtschen een overval uit op Villa Vieja. De rechtsche luchtmacht is actief ge weest aan het front van Avala waar de Bas- kische stellingen herhaaldelijk werden aan gevallen. Het Baskische offensief brokkelt dagelijks meer af. Het weer is mooi gewor den. Uit Bilbao wordt gemeld: Een communiqué deelt mede, dat de Baskische rcgccring officieel de religieuze onderwijs-rechten overeenkomstig de katho lieke leer heeft bevestigd. Dit onderwijs zal op alle scholen des lands worden verstrekt overeenkomstig de tradities en gevoelens van het Baskische volk. De gedelegeerde raad van defensie der hoofdstad heeft des middags het volgende communiqué verspreid: Een nieuwe poging der opstandelingen den weg naar La Coruna te bereiken is mislukt na drie heftige veldslagen. Het artillerievuur wordt van weerszijden onon derbroken voortgezet in alle Madrileensche sectoren en duurt reeds 24 uur. Aan het front van Aragon in den sector Lecera is een vijandelijke aanval afgeslagen aan het Asturische front hebben de regeeringstroe- pen, gesteund door de luchtmacht, de hoog ten van Pico de Larca, Canales en Otero, een boerderij en den weg van Olivares be zet. Zij dreven de vijandelijke detachemen ten tot Soto de Regueros terug. Een moediq jonqmensch. Donderdagmiddag arriveerde te Tand- jong-Priok de 19-jarige Duitsche kanovaar der, Oscar W. Speek, die met een opvouw bare canvasboot, 5A meter lang, en 30 kilo gram wegende, 6 Mei 1932 van Ulm (Donau- gebied) naar Australië vertrok. Speek keert met een stoomschip naar de Perzische golf terug, vanwaar hij met zijn canvasboot via de Roode Zee, Griekenland en Gibraltar naar Hamburg gaat. PIRANDELLO NAAR SICILIË OVERGEBRACHT. Het stoffelijk overschot van Luigi Piran- dello is gisterochtend naar Sicilië overge bracht, waar hij in zijn geboortegrond be graven zal worden. Belangrijke opdrachten aan de Amsterdarasche Droogdok Mij Reparatie aan en verbouw van Engelsche schepen. Sleepboot, orders voor Smit's internationa len sleepdienst te Rotterdam. Amsterdam. Voor het doen uitvoeren van een groote reparatie, o.a. aan de machi ne-installatie, is gisterenmiddag te half vijf bij de Amsterdanische Droogdok Maatschap pij aangekomen liet Engelsche vrachtschip „Chicf Lans", welk schip van New Castle naar de hoofdstad is gesleept door dc zccsleep boot „Indus" en „Lauwerzee" van Smit's internationalen sleepdienst te Rotterdam. Wij vernemen voorts, dat de Amsterdam- sche Droogdok Maatschappij nog een groot contract heeft afgesloten voor hét verhouwen van twee Engelsche schepen. In dit verhand is gister op order van de A.D.M. de zeesleep- boot „Humber" van Smit's internationalen sleepdienst naar Falmouth vertrokken, om daar het tankschip .Invergarry" te halen. Dit schip, dat aan het eind van de volgende week te Amsterdam kan worden verwacht, zal bij de Amsterdamsche Droogdok Maat schappij tot vrachtschip worden verbouwd. De „Humber" zal daarna opnieuw naar Fal mouth vertrekken voor het naar Amsterdam versieepen van het tankschip „Invergorden" van dezelfde reedcrij, welk schip eveneens door de A.D.M. tot vrachtschip verbouwd zal worden. Hilda Bongertman keert terug 's-Gravenliage 11 December De K.L.M. deelt mede, dat Hilda Bongertman haar hoofd-stewardess, hedenochtend uit Londen terug zal keeren naar Schiphol en wel in gezelschap van dr. Slotboom, den chef van den geneeskundigen dienst der K.L.M.. De heer Schubach. de passagier, die in het ziekenhuis te Purley wordt verpleegd, maakt het thans ook zeer goed. WIERINGE RM EER Natuurlijke muizenverdelgers vermenigvuldigen zich bijzonder De overbevolking met muizen en ratten families schijnt de vruchtbaarheid van de natuurlijke vijanden der knaagsters te be vorderen. Het is bekend, dat de katten in de Wieringermeer dit jaar zeer veel jon gen werpen. Sommige brachten zelfs een 20- tal telgen in één seizoen ter wereld. Nu komt daarbij nog de eigenaardigheid dat ook de uilen extra hun best schijnen te doen om hun aantal te vergrooten. Op één der kavels bij opzichter Veenstra trof men Vrijdagmid dag een uilennest met 4 eieren en 2 piep jonge uiltjes aan. Men krijgt inderdaad den indruk dat de natuur zelf optreedt als re gulateur! Sport voor- Zondag. Flevo I komt a.s. Zondagmiddag in het groene veld uit tegen N Niedorp II Politie Middenmeer. Verloren: Rijbewijs A. Inl. politie Kramer, Middenmeer, De inrichting van het paleis Soestdijk voor zijn nieuwe be stemming. Het paleis Soestdijk, dat het prin selijk paar voor zomer- en winter verblijf zal dienen, dateert, wat den middenbouw betreft, uit de tweede helft der 17de eeuw, toen stadhou der Willem II het als jachtslot liet bouwen. In 1815 werd het uit dankbaarheid aan den kroonprins, den held van Quatre Bras en Waterloo, den latercn koning Willem II, ten geschenke aangeboden, waarbij besloten werd tot den bouw van de beide vleugels, die het paleis het vorstelijk aanzien gaven, dat het heden ten dage heeft. Uit de ge schiedenis van het gebouw blijkt, dat, toen de kroonprins met zijn gemalin Anna Pau- lowna van Rusland, er in 1818 hun intrek nemen, de verbouwing nog niet voltooid was; de inrichting kon voldoende in hun aanwezigheid geheel in overleg met de be woners worden bepaald. Het is interessant deze bijzonderheid in herinnering te brengen, thans na ruim een eeuw tijdsverloop zal hetzelfde geschieden. In het.oudste gedeelte van het paleis zijn de groote officieele vertrekken gelegen, die geheel intact worden gelaten. Ook uitwen dig zal Soestdijk. zich blijven toon en, zoo als het in de laatste lientallen jaren tijdens de bewoning van de Koningin-Moeder is ge weest. Het prinselijk paar zal zijn intrek nemen in den vleugel aan de Baarnsche zijde, het z.g. Anna Paulowna kwartier, dat daartoe inwendig belangrijk zal worden verbouwd, ten einde daarvan de moderne vroolijke en huiselijke woning te maken, die de prinses en de prins wenschen. De voornaamste vertrekken zullen aan de achterzijde worden geprojecteerd en krijgen een prachtig uitzicht op het park met de MIDDENMEER. Uitvoering „Soli Deo Gloria". De plaatselijke Chr. Muziekvereeniging „Soli Deo Gloria", dir. de heer Mosk, gaf gisterenavond in de Ger. Kerk, met mede werking der Chr. Zangverecniging „Halle luja" uit Medemblik, een prachtig geslaagde uitvoering voor een talrijk publiek. De lei ding van dezen avond berustte, bij den heer E. 13. Ilersevoort. Nadat het corps met een 2-tal muziek nummers het programma had ingezet, deed de voorzitter, de heer S. Bandrings, daarop de verrassende mededeeling, dat door den heer J. Rietveld een prachtig eigenhandig vervaardigd, vaandel werd aangeboden. Spr. bracht hiervoor den heer Rietveld warmen dank. Vervolgens werd het, rijke, afwisselende programma van muziek en zang, vlot afge werkt. Onze indruk is dan ook dat het jon ge muziekcorps, onder de eminente leiding van den heer Mosk, tot uitmuntende presta ties in staat is en haar weg wel zal vinden. Deze prachtig geslaagde avond werd beslo ten met het Gezamenlijk zingen van Gez. 96 en dank te brengen aan allen die hadden medegewerkt tot het welslagen. WIERINGEN DEN OEVER. DE HEER L. SPAANDER OVERLEDEN. Gisteren is in den ouderdom van 67 jaar overleden, de heer Lcendert Spaander. Met den heer. Spaander is een zeer bekend en a'-gemeen bemind figuur heengegaan. Voor al voor het Oostelijk deel van Wieringen heeft de gestorvene gedurende zijn werk zaam leven veel gedaan. In 1895 werd de heer Spaander benoemd als onderwijzer aan de O. L. school te Oos- terland. Op 1 Mei 1896 volgde zijn benoe ming als hoofd aan dezelfde school waar hij tot 1932 deze functie bekleedde. Een schitterende staat van dienst dus, zeven en dertig jaar lang aan dezelfde school. Aan drie geslachten uit een familie gaf hij soms les. Naast die van hoofd der school nam hij nog talrijke functies waar. Van het begin van de oprichting der Boerenleenbank af tot op heden is hij bij deze instelling werkzaam geweest, eerst als bestuurslid en daarna als kassier. Vooral de Boerenleen bank is een stuk van zijn levenswerk ge weest. Hij is een van de mannen geweest die hier met hart en ziel voor werkte en deze Bank op Wieringen tot bloei wist le brengen. Niets was hem hiervoor te veel en altijd stond hij voor een ieder gereed. Twintig jaar lang was hij administra teur er Armvoogdij en bekleedde verschil lende functies in de Ned. Herv. Kerk. Ongeveer twintig jaar was hij Directeur van de thans helaas niet meer bestaande zangverecniging „Excelsior". Veel heeft hij gedaan voor muziek en tooneel en de Nuts- vereeniging op Oost Wieringen. In 1919 was hij een van de oprichters der harmonievereeniging „Apollo" voor welke vereeniging hij verscheidene jaren heeft mogen dirigeeren. Toen het directeurschap hem te zwaar begon te worden heeft hij be dankt, waarna hij als eere-lid van „Apollo", werd benoemd. „Apollo" heeft ook veel aan den overledene te danken. De solo-pistonist van „Apollo', de heer Jac. Bakker, was een van de eerste leerlingen van den heer Spaan der. Buiten al deze functies was hij van vele de betrouwbare vraagbaak. Aan den heer S. heeft Oost-Wieringen veel verloren. Dat hij ruste in vrede. groote vijver, dat een van de schoonste scheppingen van den tuinarchitect Zocher is. Men zal daar vinden de kamer van de prinses, die van den prins, de eetkamer en de ontvangkamer, van welke kamers de meeste uitkomen op een breed terras. Het prinselijk kwartier zal een afzonder lijken ingang rechts van den hoofdingang krijgen dicht daarbij is de bibliotheek, te vens werkkamer van het prinselijk paar gelegen, waarvan de inrichting, zooals reeds gemeld, een geschenk van do Neder- landsche schooljcucd zal zijn. Een nieuw te bouwen trappenhuis zal naar de slaapkamers, kleedkamers en bad kamers leiden,- die op de verdieping zijn gelegen. In het Sousterrain zal een uiterst modem ingerichte keuken plaatsing vin den, terwijl centrale verwarming cn andere technische voorzieningen uiteraard niet zul len ontbreken. Deze belangrijke veranderingen, in de eerste plaats noodig omdat het Paleis, tot nu toe uitsluitend voor zomerverblijf be stemd, in den vervolge ook in den winter een comfortabele en zonnige woning moet zijn. zullen verscheidene maanden verei- schen zoodat de Baarnsche vleugel nog niet in het voorjaar zal kunnen worden be trokken. Evenals kroonprins Willem en Prinses Anna Paulowna in het begin der vorige eeuw deden, zullen onze Prins en Prinses tijdelijk hun intrek in het middel ste gedeelte nemen, waardoor de mcubilee- ring van het nieuwe kwartier hun voort durende aandacht zal kunnen hebben. Over de wijze van meubilcering en verdere in richting zal dan ook eerst in het voorjaar worden heslist. Door het zoozeer verheugende feit, dat de hooge bewoners hun volle aandacht aan de inrichting zullen wijden, kan worden be reikt dat de geschenken, die ter gelegenheid van het huwelijk worden aangeboden met de bedoeling dat deze in het paleis Soest dijk plaatsing zullen vinden en die zooveel mogelijk volgens den wensch van het Prin selijk paar, een onderdeel zullen vormen van het nationaal huwelijksgeschenk, zullen bijdragen tot het ontstaan van een harmo nisch geheel in den smaak van het vorste lijk paar. In het park zal gelegenheid worden ge maakt voor het beofenen van sport, o.a. door den aanleg van eenige tennisbanen. Advertenties 25 DECEMBER (len Kerstdag), komen de met het successtuk: Blijspel in vier bedrijven, door A. DEN HERTOG. Bespreekt uw plaatsen. Entrée 75 cent. BAL NA Te koop: 4 BIGGENMERKEN, M. WONDER, Prov.weg, Win kel. Te koop: Een mooie KINDERWAGEN en WIEG. Te bevragen onder letter K, Poststation Oudesluis. ALKMAAR BRAND. Gisteravond plm. half elf ontstond brand in de hooiklamp staande naast de boerde rij van den hepr Blom bij de Halvemaans- bnig te Oudorp bij Alkmaar. Door krachtig optreden van de Alkmaar- sche brandweer bleef de boerderij behou den. Bij het blusscliingswerk bekwam de brand weerman Kuiper lichte verwondingen door dat hij kwam te vallen. ZIJPE Ambtswoning Burgemeester. Naar wij van officieele zijde vernemen, heeft de gemeenteraad Vrijdagavond met algemeene stemmen besloten, het ten ge volge van de devaluatie verhoogde bedrag voor den houw van een ambtswoning voor den Burgemeester te voteeren. Uit de be sprekingen bleek ten duidelijkste, dat ten aanzien van den opzet en inrichting van de woning vertrouwen in den architect Wieger Bruin werd gesteld. Het werk zal binnen enkele dagen worden gegund. HOOGWOUD AARTSWOUD. In de Donderdag gehouden vergadering van Notabelen is als Kerkvoogd herkozen de heer P. Hartög Jbz. en tot Voorzitter van No tabelen de heer H. van Scheijen. Predikbeurten WINKEL. 11 December 1936. Appelen f411, peren f49, kool f0.501, aardappelen f 11.20, bieten f0.801, spruit- kool f3—4, witlof f4—, alles per 100 pond. BROEK OP LANGENDÏJK, 12 December Schotsche muizen 1.70, grooten 22.50, bl. .dito 2.bl. aardappelen 1.702, uien 1.40 1.60, driel. 2.102.70, grove 1.401.60, gele nep 5.10, peen 1.20—1.30, groene kool 1.30— 2.40, kroten 0.50—1.30, roode kool 12.10, gele kool 1—, D. witte 80—90 ct., bloemkool 8.50, andijvie 0.50—1.50. ZONDAG 13 DECEMBER. v Ned. Herv. Gemeente. Bergen, nam. 7 uur. Ds. Van den Kieboom. E. V. „Maranatha". Bergen (Dr van Pcltlaan 1), voorm. 10.30 uur, Ds. M. v. d. Voel, van Haarlem. Evangelisatie. Hippolvtushoef, voorm. 10 uur, de heer Kiewiet. Den Oever, nam. 2.30 uur, dienst. Geref. Kerk. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Cand. Verhoeve. Nam, 2.30 uur, Cand. J, yerhoeveA,

Schager Courant | 1936 | | pagina 2