Binnenland Onbetrouwbaar makelaar staat terecht Ex-notaris wegens verduis tering veroordeeld Ontvangst der Indische Vorsten ten paleize Zes auto's geslipt Een auto gestolen Werkverschaffing en steunregeling Vereenvoudigde uitvoering gevraagd Troonsafstand thans een feit Buitenland Wat Indonesië wenscht De pan-Amerikaansche conferentie Het Japansch-Russische visscherijverdrag Zaterdag 12 December 1936 Tweede blad Een dure vriendin en moder nezakenopvattingen. Een Amsterdamsche makelaar in huizen had zich gister voor de vierde kamer der Arrondissementsrechtbank te Amsterdam te Verantwoorden wegens verduisteringen en yalschheid in geschrifte tweemaal gepleegd De makelaar heeft vele personen voor be langrijke bedragen benadeeld. Hij stopte het eene gat met het andere doch tenslotte zag hij geen uitweg meer. Hij besloot te vluchten. Begin Mei van dit jaar vertrok hij per vliegtuig naar Weenen. Intusschen waren bij het parket vele klachten binnen gekomen, een arrestatiebevel volgde en korten tijd later, op 28 Mei j.1. werd hij ge arresteerd in een groot hotel in de Oos- tenrijksche hoofdstad. De uitleveringspro cedure duurde gcruimen tijd. Eerst op 14 October werd de Nederlandsche makelaar op transport gesteld naar Amsterdam, waar hij 28 October aankwam. Veertien dagen had de reis geduurd van huis van bewaring naar huis van bewaring Thans stond de man terecht; hij bekende volledig. In de dagvaarding waren slechts eenige van de veie feiten opgenomen tot een totaal bedrag van f 27.000.- Verdachte had aan particulieren en com binaties van kooplieden medegedeeld, dat hij winstgevende zaken kon doen: In- en ver koop van huizen en huizenblokken. Het eenige wat hem ontbrak was het noodige kapitaal. De man wist het vertrouwen te winnen, zijn klanten stgjden hem groote be dragen ter hand, waarvoor de makelaar z. g.n. huizen kocht. Enkele malen keerde hij winsten en pro visie uit: hij had dan althans op papier huizen verkocht. Dit deed het vertrouwen toenemen, opnieuw gaf men den makelaar geld om nog meer huizen te koopen. Het geld wendde hij echter voor het grootste deel ten eigen bate aan. Zijn leven was niet goedkoop. Op jeugdigen leeftijd was hij getrouwd tegen den zin van zijn ouders. Later maakte hij kennis met een andere vrouw. Deze vriendin kostte hem veel geld. In het dossier bevonden zich de rekeningen: een ring van f 1775.-, een armband van f 3500.- een kostbare nerzmantel f 3200.—, een huisinrichting voor de vriendin s Aanvankelijk was hij werkzaam in de oude makelaarszaak van zijn vader met wien hij echter minder goed overweg kon. „Ik had moderne opvattingen en mijn Vader niet" zegt verd. waarop de president antwoordt: „Maar uw moderne opvattingen waren heelemaal onjuist". In 1926 kwam het reeds tot botsingen. De vader betaalde alle schulden van zijn zoon, maakte schoon schip. Het mocht niet baten. De jongeman zette zijn oude leven tje voort. Hij ging zelf zaken doen, de schulden werden weldra grooter en groo- ter. De kostbare relatie vorderde steeds meer geld. Het eene gat werd met het an dere gestopt... de vlucht leek hem de eenige uitweg. Requisitoir. De Officier van Justitie Mr. van Dullemen zeide in zijn requisitoir, dat de openhar tige bekentenis van dezen verdachte het eenige lichtpunt in de zaak is. Deze make laar heeft vele menschen bedrogen en be nadeeld. Hij spiegelde winstgevende zaken voor, toucheerde groote sommen en keerde, om den schijn op te houden winst uit. 'Ver dachte heeft de laatste jaren een dubbel le ven geleid. Vijf maanden heeft hij doorgebracht in het huis van bewaring te Weenen. Dit is op zichzelf reeds een zware straf, waarme de rekening dient te worden gehouden. Wegens valschheid in geschrifte, twee maal gepleegd en wegens twee verduiste ringen vorderde mr. van Dullemen tenslot te een gevangenisstraf van anderhalf jaar. Bij het laatste woord riep verd. de cle mentie van de rechtbank in In Oostemijk heb ik veel geleden, ik ben ziek geweest, Veertien dagen duurde de afschuwelijke reis naar Amsterdam. Geeft U mij een kans om een nieuw leven te beginnen De rechtbank zal 23 December vonnis Wijzen. Tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De arrondissementsrechtbank te Amster dam heeft gister den gewezen Amsterdam- schen Notaris M. K., wegens verduistering veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar met aftrek van de preventieve hechtenis. Het O.M. had een jaar en diie maanden met aftrek van voorarrest gevorderd. Den ex-notaris was een aantal verduiste ringen ten laste gelegd. Gedurende het tijd vak van November 1934 tot Februari 1936 zou hij zich uit een boedel f14.727 hebben toegeëigend. De tweede verduistering betrof een bedrag van f7774.eveneens ten na deel van een boedel, het derde geval stelde verduistering van f 371. Voorts was hem nog ten laste gelegd, dat hij als secretai'is-penriingmeester van de waterschappen „De Middenpolder" en de Kleine Duivendrechtsche polder f7600.had verduisterd. Ook zou hij f 1631.terugont vangen successicgcldcn hebben verduisterd. Hiervan werd hij echter vrijgesproken. De zaken van het zeer groote notariskan toor stonden reeds geruimen tijd slecht, de gelden van verschillende kassen werden niet gescheiden gehouden. Groote bedragen waren door den notaris op een onoordeel kundige wijze belegd; voorts had hij groote credieten verstrekt en had hij zich borg ge steld. De rechtbank verleende eenige maanden geleden surséance van betaling aan notaris K. Hij werd uit zijn ambt ontslagen; eenigen tijd later volgde zijn arrestatie. Kort voor twaalf uur arriveerde gisteren ten paleize Noordeinde Z. H. Mangkoe Ne- goro VII met echtgenoote en dochter per auto, van het verblijf der vorstelijke familie te Wassenaar. Van het hotel Kasteel Oud- Wassenaar af was de auto begeleid door 'n motor met zijspan van de Wassenaarsche po1 litie. Voor op de radiokap wapperde de geel zijden standaard van 't Mangkoenegoosche huis, terwijl rechts van de radiatorkap de gouden pajong als teeken van de hooge waardigheid van den vorst was bevestigd. Begrijpelijkerwijze trok dit in de residentie hoogst zeldzame onderscheidingsteeken de aandacht van het publiek, zoodat zich bij aankomst van de auto voor het Koninklijk Paleis weldra veel publiek verzamelde, dat bleef wachten zoolang de auto met den gou den pajong voor het paleis geparkeerd bleef. Om half een verlieten de Mangkoe Negoro, zijn echtgenoote en dochter het paleis. Even te voren was de delegatie van den Sultan van Djokjakarta ten paleize aange komen. Naar men weet. maken van deze de legatie deel uit de oudste dochter van den sultan, de Ratoe Penibajoen en haar echtge noot en de Pangeran Ario Poerobojo, zoon van den Sultan, kapitein van den Genera- len Staf van het Indische leger. De leden der delegatie waren gekleed in Javaansch hofc'ostuum, zooals gebruikelijk is in de vorstenlanden. De auto, waarmede het gezelschap was gekomen, was versierd met den wimpel van het sultanaat. Na een half uur ten paleize te hebben ver toefd, reden de leden der delegatie weg, na geoogd door een groepje belangstellenden. DE RAMP VAN DE „VAN DER WYCK". De duik-werkzaamheden bij het wrak van de „Van der Wyck" worden deze week voort gezet. Hiertoe zijn de noodige meerboeien gelegd. Het onderzoek van de scheepshuid en van den toestand buiten-boord is beëin digd. Men zal thans een aanvang maken met voorbereidingen voor een onderzoek binnen- boords. De weersomstandigheden zijn over het algemeen gunstig. Alle wagens ernstig beschadigd. Aan weerszijden van de Merwedebrug heeft gistermorgen tengevolge van den glad den weg, een drievoudige auto-slippartij plaats gehad. De eerste slippartij gebeurde oriistreeks half negen, toen de burgemeester van Velsen, Mr. M. Kwint, komende van Amsterdam, op den afrit naar Muiden 'te gen de vrachtauto van den heer H. Hotten- tot uit Muiden terecht kwam. Toen de beide bestuurders waren uitgestapt, naderde een auto, bestuurd door den heer F. Fauwke uit Amsterdam, die het stuur van zijn wa gen niet meester kon blijven en tegen de beide stilstaande wagens botste. De drie auto's werden, zoo ernstig beschadigd, ,da.t zij moesten worden weggesleept. De bestuur ders bekwamen geen letsel. Op den afrit naar Diemen slipte daarna te half tien een auto beladen met groenten van J. Ottenhof uit Weesp. De- bestuurder, die uit de richting Bussum kwam, botste tegen den wagen van den heer Burghof uit Amsterdam, die tengevolge van slippen aan den rechterkant was komen te staan. Op hetzelfde' oogenblik liep een derde auto., welke achter den heer Burghof had gereden op de wagens in. Ook bij deze botsing was de schade van dien aard dat de drie auto's moesten worden weggesleept. De heer Ot tenhof heeft ernstige verwondingen aan bei de handen gekregen. Hij moest zich onder doktersbehandeling stellen. Een bewoner van de Hugo Verrieststraat deed Donderdagavond aangifte van diefs(tal van zijn auto, gepleegd in de Vliegerstraat Een uur later werd op de Perziklaan door een voorbijganger de aandacht van een agent van politie gevestigd op een vijftal jongens van 18 tot 20 jaar, die op zeer on voorzichtige wijze in een auto rondreden. Toen den agent bleek, dat dit de vorenge noemde auto was, wilde hij de inzittenden aanhouden, die daarop de vlucht namen en onder achterlating van de auto wisten te ontkomen. Een door den agent gelost waar schuwingsschot had geen resultaat. Drie weken stopzetting tijdens Kerstdagen en Nieuwjaar. 's-Gravenhage, 11 December. In aanslui ting aan hetgeen het vorig jaar is bepaald, heeft de minister van sociale zaken besloten, dat ook thans in de weken, waarin de Kerst dagen en den Nieuwjaarsdag vallen, de werkverschaffingen tijdelijk zullen worden stopgezet. De duur van deze stopzetting is bepaald op drie weken,en wel van 21 De cember 1936 tot en met 9 Januari 1937. Ge durende deze drie weken zullen de daarvoor in aanmerking komende arbeiders geholpen worden overeenkomstig de bepalingen der steunregeling. De tot de werkverschaffing toegelaten z.g. „zelfstandigen", die echter niet in de steunregeling kunnen worden op genomen, ontvangen over de week (weken) gedurende welke zij anders zouden zijn te werk gesteld, S0 van 45 maal het voor hun gemeente vastgestelde uurloon. Deze rege ling is ook van kracht, wanneer dezen win ter do werkverschafing door vorst, sneeuw, e.d. tijdelijk moet worden onderbroken. VEEL LIEFHEBBERS. Voor de betrekking van ambtenaar voor het bouw- en woningtoezicht, te Woudrichem voor een achttal gemeenten in het land van Heus- den en Altena, waaraan een totale bezoldi ging is verbonden van f 1350—, hebben zich niet minder dan 142 sollicitanten aange meld. Dc Crisis-varkenswet Verzoek om teruggave van vol ledige bedrijfs vrijheid. Ook de rundveemarkt verbeterde toen de regeering zich niet meer met den bjnnenlandschen afzet bezig hield. Leeuwarden. De Nederlandsche Bond van Varkenshandelaren heeft zich met n advies tot de leden van de Tweede Kamer gericht, waarin den leden wordt verzocht te willen bevorderen een eenvoudiger systeem van uitvoering .van de crisis-var kenswet 1932. In het advies wordt gewezen op verschil lende misstanden die door de varkenswet zijn ontstaan en de belangrijkste van deze zijn: uitschakeling en verarming der var kenshandelaren, benadeeling van grossiers en slagers, toekenning van extra winsten aan baconfabrikanten, irreëele concurrentie via de veehouderij centrale, vernieling van talrijke middenstandsbedrijven, enorme ver liezen op de afname van varkens en op den export, niet loonende prijzen voor den boer en ontoelaatbare beteugeling van het par ticulier initiatief. Het monopolie der Nederlandsche veehou derijcentrale t.a.v. den afzet der producten heeft vele met groote moeite opgebouwde handelsrelatiën verbroken en er bestaat al dus het adres, gegronde vrees, dat het „al les in een hand" streven een algeheele om mekeer in de Nederlandsche handelsstruc tuur zal teweegbrengen met de schadelijke gevolgen van dien. In dat verband zien adressanten een der bedenkelijkste symp- tonen o.a. de inkrimping van het verkoop apparaat in Engeland door uitschakeling van een aantal agenten. Deze zullen dan hun toevlucht tot producten van een ander land moeten nemen, zoodat deze maatregel in de toekomst tot beperking van het af zetgebied moet leiden. Eenzelfde gevaar meent de bond te be speuren in de methode van verkoop aan cen trale inkoopburcaux, dat dan ook zooveel mogelijk dient worden tegengegaan. Op de rundveemarkt viel, zoodra de re geering zich niet meer met binnenlandsche afzet bezig hield, verbetering te constatee- ren. Bij den varkensstapel is dit helaas nog niet het geval en het loslaten van velerlei dwingende bepalingen, het teruggeven van volledige bedrijfs vrijheid aan den handel, het opnieuw geven van eigen verantwoorde lijkheidsgevoel in eigen bedrijf, zullen de stu wende krachten moeten vormen voor een stabiele verbetering. Geheel onbegrijpelijk blijft het, zoo vervolgt het adres, dat naast de vrije'inschrijving voor de verwerking van bacon, tevens de vrije aankoop via de bin nenlandsche varkensmarkten niet, kan plaats hebben. Zoowel van de zijde der coöpera tieve als particuliere exportslachterijen, han delsorganisaties, e.m., is het verlangen daar toe in den laatstcn tijd herhaaldelijk ken baar gemaakt. Talrijke varkenshandelaren, die momenteel uit het landbouwcrisisfonds een schadevergoeding ontvangen, zouden dan weer „ingeschakeld" worden, waarme de automatisch de steunverleening kan ver vallen, doordat, zij de kans zullen benutten om in eigen levensonderhoud te voorzien. Met betrekking tot de eischen, welke aan het exportartikel worden gesteld, is het even min noodig een gecentraliseerden inkoop te laten bestaan, met handhaving van talrijke ambtenaren, inspecteurs, controleurs, zaak voerders en anderen, die allen tezamen een groote uitgaaf vorderen van het landbouw crisisfonds. Met opheffing van deze overbodige be moeiing in den afzet, zal een gunstige ont wikkeling gediend zijn en zich spoediger aanpassen bij een normale verhouding op een stabieler vlak. Verwijdering van wat velen als iets over bodigs zien, zal zich openbaren in 'n meer tevreden geest, welke die van het verzet zal vervangen. Wijziging motorrijtuigen belastingwet Waaruit blijkt hoezwaar de belasting schroef is aangedraaid. In verband met het feit dat de opbrengst van do .motorrijtuigenbelasting over 1935 ruim 6% onder de raming bleef en over 1936 deze achterstand waarschijnlijk 8% zal bedragen. (Waaruit blijkt hoe zwaar de be- lastingschroef is aangedraaid) en de daling v.h. aantal motorrijtuigen gedurende de laat ste jaren, heeft dc K.N.A.C. zich met 'n uit voerig gemotiveerd adres tot den minister van financiën gemeend te moeten wenden met verzoek deze met rond 50% verhoogde druk op het motorwegverkeer te verlagen en is door haar daarbij tevens op een aan tal andere bezwaren en onvolkomenheden in deze wet gewezen. Hierop werd bericht ontvangen: le dat een verzoek om invoering van be*, lastingkaarten voor kortere termijnen dan drie maanden, zoo ook de invoering van dagkaarten 's ministers aandacht had. 2e dat het systeem overwogen wordt of belastingheffing wegens het voortbewegen van een aanhangwagen door een motorrij tuig wijziging behoeft. 3e. het standpunt der belastingadmi nistratie, dat een motorrijtuig, waaruit de achterzitplaatsen zijn verwijderd, voor de uitvoering van de motorrijtuigenbelasting wet behoort te worden aangemerkt als 'n motorrijtuig niet ingericht voor personen vervoer, waardoor het vrachtautotarief van deze wet van toepassing is, acht de minis ter juist. Voor de toepassing van die wet is de inrichting van het motorrijtuig het criterium. Daar bij de wet op de personeele belasting niet alleen als criterium de in richting geldt, doch ook het gébruik, dat van een motorrijtuig wordt gemaakt kan de minister zich zeer wel voorstellen, dat in bepaalde gevallen op een motorrijtuig Alle wettelijke formaliteiten vervuld. Gisteren is het Lagerhuis voortgegaan met de behandeling van het ingediende wetsont werp tot troonsafstand van Edward VIII. Na Baldwin voerde Attlee het woord. Hij verklaarde, dat de labour-partij het wets ontwerp dat aan het verlangen van Koning Edward zou voldoen, zou steunen. Uit hoofdstuk in de geschiedenis moet zoo spoedig mogelijk worden afgesloten. Het Huis moet zich met de fundementeele eco nomische kwesties bezig houden en zich niet verliezen in abstracte beschouwingen over de monarchie en een republikeinsch systeem. In een democratisch land prevaleert de wil van het volk en zoo spoedig mogelijk moet worden teruggekeerd tot de dringende problemen welke betrekking hebben op het volk, den staat, de wereld en den vrede, (applaus). Attlee voegde hieraan toe, te gelooven, dat groot nadeel is gedaan aan de constitu- tioneele monarchie door pluimstrijkerij. De vertegenwoordigers van de rijkdom en der bevoorrechte klasse hebben alles gedaan om rond de monarchie een irreëel aureool te scheppen, welke de realiteit verduistert. Hij hoopt, dat thans een nieuwen koers wordt gevolgd, indien men wil, dat de costitutio- neele monarchie het huidige tijdperk over leeft. De monarchie moet zoo eenvoudig mo gelijk zijn, dit zal volk en monarchie des te nauwer aan elkaar binden. Deze woorden van Attlee werden luide toe toegejuicht. Vervolgens verklaarde Sinclair, dat zijn partij het wetsontwerp zal steunen. Hierna nam de afgevaardigde van de onafhankelijke labourpartij, Max- beide wetten van toepassing zijn, zonder dat van een controvers sprake is. 4e. dat het koninklijk besluit, waarop de afgifte van z.g. F.H.-kaarten berust, na der onder de oogen zal worden gezien. 5e. dat indien bij de voorgenomen wijzi ging der motorrijtuigenbelasting de beant woording van technische vragen de behoef te aan deskundige voorlichting doet ont staan, de minister van de door de K.N.A.C. aangeboden medewerking gaarne gebruik zal maken. Prins Bernhard op Schiermonnikoog De bevolking brengt hem een serenade. Schiermonnikoog 11 December De jacht, op Schiermonnikoog, waaraan Prins Bernhard deelneemt, heeft gister een buit van tweehonderd konijnen, tachtig fazan ten, vier hazen en zes snippen opgelevei'd. Mooi weer begunstigde de sportieve pres taties. In het begin van den avond hebben de twee fanfarecorpsen van het eiland, om stuwd door de Schiermonnikoogsche bevol king een serenade gebracht aan den Prins, die in hotel van der Werff verblijf hield. Verschillende liederen werden spontaan meegezongen. Om half acht vertrok de Prins met de rijksveerboot „Brakzand" naar Oostmahorn, vanwaar hij met zijn secretaris, per auto naar 's-Graveland terugkeerde. Prins Bernhard was uiterst voldaan over zijn verblijf op het eiland, waaraan hij de aangenaamste herinneringen bewaart. Zelfbestuur met uitgebreide de mocratische rechten. De Perhimpunan Indonesia schrijft aan Aneta: In aansluiting op de lezingen en bespre kingen door Dr. R. Soctomo, voorzitter van de Partai Indonesia Raja, gedurende zijn verblijf in Nederland gehouden voor en gevoerd met diverse Nederlandsche en Indo nesische groepeertngen, heeft de Perhim punan Indonesia, dc politieke organisatie der in Nederland studeerende Indonesiërs, zich voor een besprekihg gewend tot Dr. Soetomo. Het resultaat van deze bespre kingen was de opstelling van een program, in onderling overleg en overeenstemming, hetwelk de dringende wensc.hen en ver langens van het Indonesische volk omvatte. Het program houdt o.a. in: Op cultureel terrein: algemeene leerplicht. Vrijheid voor het nationaal onderwijs, uit breiding van het bestaande onderwijs voor de Indonesische jeugd. Op sociaal-economisch terrein: werkloo- zenzorg van overheidswege. Leninging van den nood van overheidswege door gratis verstrekking van voedsel, etc. Grootere ont heffingen van de landrente. Verlaging van lasten en vermindering van druk. Op politiek terrein: Domions-status met uitsrebreide democratische volksrechten, am nestie aan politieke gevangenen en ophef fing van Boven-Digoel. De P. I. stelt zich voor, dat het program mede kan dienen als basis voor de concen tratie van alle nationale krachten in Indo nesië, waartoe van beide zijden pogingen zullen worden aangewend. Zij doet tevens een beroep op alle vooruitstrevende krach ten in Nederland, voor de nooden, wenschen en verlangens van het Indonesische volk begrip te toonen en hieraan haar moreele en daadwerkelijke steun te verleenen. MEVROUW EINSTEIN ERNSTIG ZIEK. De echtgenoote van professor Einstein, de opsteller van de „Einstein-theorie" inzake de relativiteit, is ernstig ziek. well het woord om het Huis te vra gen tegen het ontwerp te stemmen, aangezien dit ontwerp noodig is geworden door omstandigheden, welke duidelijk het gevaar bewezen, dat dit land bedreigt door de erfe lijke monarchie op een oogenblik, dat voor den vrede en voorspoed van het land een republikeinschen regeeringsvorm noodig maakt, welke een nauw contact tusschen volk en regeering onderhoudt en meer ver antwoordelijk is aan het volk. Dit voorstel van Maxwell werd verwón- pen met 403 tegen 5 stemmen. Het ontwerp der regeering werd in twee de lezing aangenomen. Vervolgens werd het ontwerp doorge zonden naar het Hoogerhuis. Dit nam het ontwerp eveneens aan. Hierna werd het weer naar het lagerhuis teruggezonden voor de behandeling in der de lezing. Baldwin nam weer het woord en bracht hulde aan den aftredenden vorst. „Wij zullen ons steeds met eerbied en toe wijding de diensten van Zijne Majesteit herinneren, welke hij het land heeft be wezen als Prins van Wales en gedurende zijn korte regeering. Wij zullen dit niet ver geten. Het ontwerp werd in derde lezing even eens door het Huis aangenomen, waarna het wederom naar het Hoogerhuis werd gezonden. Dit nam het ook in derde lezing aan, een kwartier nadat het van het La gerhuis was ontvangen. Ook de Koninklijke goedkeuring op het wetsontwerp. De Koning heeft zijn goedkeuring ge hecht aan het wetsontwerp inzake den troonsafstand. Edward de Achtste heeft thans opgehou den te regeeren en is opgevolgd door zijn broer, den hertog van York. Uruguay wil Amerika niet los maken van Europa. In conferentie-kringen gelooft men niet, dat de pan-Amerikaansche conferentie zich bezig zal houden met een bemiddeling in Spanje, aangezien de voornaamste gedele geerden overeen zijn gekomen niet te spre ken over Spanje, de Chaco-kwestie of Le- ticia. Sommigen zijn zelfs van oordeel, dat in dien de Spaansche kwestie ter sprake zou worden gebracht, hierop niet zou worden doorgegaan, aangezien hieruit geschillen houden kunnen voortvloeien, welke gevaar lijk zouden zijn voor het succes van de con ferentie. Rapporteur van de neutraliteits- commissie afgetreden. De afgevaardigde van Uruguay op de pan- Amerikaansche conferentie, Manini, heeft zijn ontslag ingediend als rapporteur van de neutraliteits-commissie, aangezien hij zich niet kon vereenigen met het voorstel van Peru, inzake de neutraliteit. De commissie nam evenwel dit aftreden niet aan en verzocht den rapporteur zijn grieven uiteen te zetten. Manini verklaar de nu, dat het voorstel van Peru onder scheid maakt tusschen mogelijke conflicten tusschen Amerikaansche landen en conflic ten tusschen een Amerikaansch land en een land in een ander werelddeel gelegen. Hij is van oordeel, dat hierdoor Amerika los wordt gemaakt van Europa, dat het toch noodig heeft voor zijn handel. Vervolgens verweet hij zekere Amerikaan sche landen de sancties tegen Italië niet te hebben toegepast. Japan zal zijn rechten weten te doen eerbiedigen. De vertegenwoordigers van de buiten- landsche pers in Japan hebben den woord voerder van het Ministerie van buiten- landsche zaken ondervraagd over de onder- teekening van het visscherij-verdrag tus schen Japan en de Sovjet-Unie. Deze ver klaarde, dat de Japansche ambassadeur te Moskou, Sjigemitsoe een onderhoud dien aangaande heeft gehad met den Sovjet-Rus- sischen volkscommissaris van buitenland- sche zaken, Litwinoff, doch de Sovjet-regee ring had haar besluit nog niet genomen en derhalve wacht Japan af. De woordvoerder zeide verder niet te ge- loovem dat de berichten in de buitenland- sche pers, dat Rusland zal weigeren het verdrag te onderteekenen bewaarheid zul len worden. Hij bracht de geschiedenis van de visscherij in de noordelijke wateren in herinnering en zeide, dat de Japanners reeds in 1752 hier vischten, toen Kamt- schatka nog practisch „Niemands-land" was. In 1877 erkende de Russische regee ring het recht van Japan hier te visschen. Dit werd herhaald bij het verdrag van Portsmouth. Het reoht van Japan staaf dus vast en de woordvoerder voegde hieraan toe, dat Japan de middelen zal weten te vinden om zijn rechten te verdedigen, indien de Sovjet-Unie weigert het nieuwe visscherij-ver drag te onderteekenen. DE PAUS HEEFT HET BED VERLATEN. Gisterochtend heeft Z. H. de Paus het bed verlaten. Hij moet evenwel nog in zijn kamer blijven. Hij heeft kardinaal-staatssecretaris Pacelli en Mgr. Goma y Thomas, den bisschop van Toledo ontvangen.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5