VERVOLG SPORT Berger Sportvereeniging Een slechte dag voor de Berger club. liet eerste elftal verloor in Zaandam met 30 van Z.F.C. 4, terwijl de reserves In eigen huis met 52 door Schoorl 2 werden geslagen. Op een terrein, dat feitelijk door z'n bodem gesteldheid onbespeelbaar was, heeft Z.F.C. 4 op volkomen verdiende wijze van B.S.V. 1 met 30 gewonnen. Voor de rust en ook een kwar tier in de tweede helft was de wedstrijd het aankijken ten volle waard; weliswaar was Z.F.C. de meerdere, doch de verdediging der Berger club was in een zoo uitstekende condi tie, dat de Zaandammers geen kans kregen, terwijl de weinige schoten, welke op het doel werden gelost, op solide wijze door doelman N- N. werden gestopt en geretourneerd. Al heel spoedig na het begin bleek, dat de B.S.V.-aanval op dit zeer modderige terrein zijn gewone spel niet spelen kon. De buitenspelers waren onmachtig om te starten, terwijl het binnentrio van het anders zoo fraaie samenspel bitter weinig terecht bracht. Vooral ook, om dat de middenlinie van Z.F.C. met Klopper aan het hoofd, een sublieme partij speelde en zoo wel aanvallend als verdedigend, uitstekend werk deed. En juist daaraan mangelde het in de halflinie der Bergenaren. De spil, De Jong, deed keer op keer keurig verdedigend werk, doch bouwde geen enkelen aanval op; Van Die pen, die na 3^> maand rust, voor het eerst weer meespeelde, was wel de meest actieve van het trio. Hij werkte hard en dikwijls met groot succes. Jan Rudding viel ais rechtshalf bitter tegen, beging bovendien de fout zqn vleugel speler steeds vrij spel te laten. Gelukkig dat Piet Beeldman en Jaap Tuyn in grootschen vorm waren, anders waren er al in de eerste helft ongelukken gebeurd. Zooals gezegd: de voorhoede kon haar ge wone spel niet spelen en het feit, dat dit anders zoo productieve vijftal geen enkel doelpunt maakte, is daarvan wel het meest duidelijke bewijs. Z.F.C. 4 had ongetwijfeld een prachtig elftal, dat keurig combineerde en zeer doortastend was ook. Tot ongeveer een kwartier na de rust wist B.S.V. de score dubbel blank te houden, maar toen daarna Z.F.C. scoorde, was de wedstrijd feitelijk beslist. Inplaats, dat toen het geheele B.S.V.-elftal ten aanval trok, bleef de middenlinie angstval lig de verdedigende taktiek volgen en liet Z.F.C. steeds weer aanvallen. De rood-witten voegden nog twee fraaie doelpunten aan het eerste toe en wonnen dus met 30. Door deze nederlaag en mede door de over winning van O.S.V. 3 op W.F.C. 4, zqn de Ber genaren naar de derde plaats afgezakt. Toch behoeven ze den moed nog niet op te geven; tenslotte zijn ze niet meer dan 2 punten op de beide leiders ten achter en de tweede helft is pas ingezet. Moed gehouden B.S.V.; het kan nog best hoor! De reserves speelden op eigen terrein tegen Schoorl 2 en brachten het er al evenmin goed af. Met 52 bleven de gasten meester van het terrein en duwden B.S.V. 2 daardoor weer eenige plaatsen naar omlaag. Neen, een goede dag was het voor de Ber- gen-club niet direct! Hem II-VCL II 2-0 Met een heel goed cijfer kwam V.C.L. 2 uit den strijd tegen Hem 2. Voor de rust was Hem steeds in den aanval en het had de schijn of Hem, steeds V.C.L. zou overheerschen. Maar Hem kon het voor de rust niet verder brengen dan 10, het resultaat van een handsbal, waarvoor Hem een penalty kreeg te nemen. Dit is toch wel een bijzonder zware straf en in elk geval geen uitbeelding van kracht. Na de rust ontwikkelde V.C.L. een krachtig offensief op het Hem-doel. Maar het geluk was de V.C.L.-broeders niet gunstig. Op raadselachtige manier heeft het Hem-doel de vuurproef doorstaan. Niet minder dan 6 corners kreeg V.C.L. eventjes te nemen en Hem is dus wel door het oog van een naald gegaan. Wel een bewijs, dat V.C.L. van zich spreken liet. De V.C.L.-doelman, Coevert, kon ten laat ste een keihard schot van Hem, uit een goed opgezetten aanval, niet stoppen. Overtuigend is V.C.L. geenszins geklopt. De voorhoede had meer schotvaardigheid aan den dag moeten leggen en de stand had anders ge weest. De halflinie was ook heel goed te noemen. De achterhoede was uitstekend, na de rust zelfs buitengewoon en menige aanval van Hem hebben deze heeren in de kiem gesmoord. In elk geval is gebleken, dat V.C.L. niet van Hem in den volgenden wedstrijd heeft te ver liezen. Hem adsp.-VCL adsp. 4-1 Een minder goed figuur maakten de V.C.L.- adspiranten. Deze werden maar even geklopt met 41. Op de vraag: was dit noodig? zal zeker ge antwoord kunnen worden van: neen. V.C.L. wist voor de rust zelfs de leiding te nemen met 10. Uit een goede aanval schoot P. Warnaar over de kleine Hem-keeper heen. Na de rust was de stemming bij V.C.L. flau wer te noemen. Hem daarentegen kwam meer in den aanval en profiteerde van de zwakke plekken der V.C.L.-ers. De achterhoede deed half werk en de halflinie begon meer en meer te prutsen, zoodat het terrein voor Hem meer •vrij kwam en vandaar dat ze viermaal met succes wisten te scoren. Na de rust was het spel steeds op de V.C.L.- helft waar te nemen en door het onsamenhan gende spel, hadden de V.C.L.-ers niets in te brengen, Het had anders gekund bij de adspi- ranten, maar als verzachtende omstandigheden noemen we het veel te weinig spelen dat be paald afbreuk doet aan de adspiranten-kwali teiten. V.C.L. 1—M.F.C. 2, afgelascht. Sparta—K.F.C. 6-3 Sparta heeft gistermiddag een royale over winning op KFC kunnen behalen, omdat KFC, nadat Sparta, dat in de rust met 21 leidde, een derde doelpunt had gemaakt, haar be proefd systeem verliet en alles op den aanval zette. De Sparta-aanval kreeg toen meer ruimte en profiteerde daarvan onmiddellijk. Het werd door uitvallen 51 en wel haalde KFC nog op tot 53, maar Sparta doelpuntte nogmaals, waarna er in de weinige minuten, die restten, voor de gasten geen kans meer kwam om den achterstand in te halen. Het was voor de rust meestentyds een spel van de hechte KFC-verdediging tegen den aanval van Sparta, die er maar niet in slaag de om de KFC'ers voor hun doel weg te lok ken. Een zeldzaam goed schot van Voormolen uit moeilijke positie gaf Sparta de leiding, welke direct weer te niet ging toen De Boer bq een uitval een prachtig tegenpunt maakte. Uit een vrijen schop scoorde de Korver voor de tweede maal voor Sparta. De tweede helft was 16 minuten oud, toen Seton, na een mooi samenspel van Voormolen en Oostlander, met een scherpen schuiver Sparta's leiding ver grootte. KFC ging meer opdringen en Sparta's voor hoede scoorde nog tweemaal kort na elkaar, eerst door Seton, toen KFC's verdediging talmde met wegwerken van den bal en daar na door Voormolen, die een ren ondernam toen KFC appelleerde voor buitenspel. Bun schoten en De Boer maakten er 53 van in een periode, dat geheel KFC aanviel. Doch een ren van De Boer, gevolgd door een schui ver, die onder invaller-doelman Dqkman door ging, bracht den stand zes minuten voor het einde op 63. Zoo bleef het. Z.F.C. ~D,W.S 1-0 De thuisclug mag tevreden zqn. Na inspanning van al haar krachten is ZFC er in geslaagd haar eerste overwinning in dit seizoen te behalen. Dat zulks ten koste van de leiders geschiedde, zal de Zaandam mers wellicht moed voor de toekomst geven. ZFC speelde zeker niet slecht en hield vooral voor de rust het spel op de vleugels, waar door men daar steeds gelegenheid kreeg tot voorzetten. Op deze wijze ontstonden twee doelpunten voor de thuisclub, waarvan even wel de eerste op onverklaarbare wijze door arbiter Casteleyn wegens vermeend buiten spel niet toegekend werd. DWS kreeg maar weinig kansen tegen de solide verdediging der thuisclub, waarbij dient opgemerkt, dat de Amsterdammers het spel veelal te kort hiel den, waardoor men bij ZFC steeds gelegenheid kreeg tqdig in te grijpen. Naast keeper Dijkstra speelden beide backs, Dil en Doets een uitstekende partij. Dit deel was bepaald sterker dan bq DWS. waar zelfs Caldenhoven meermalen gepasseerd werd. De Zaandammers verschenen eindelqk weer eens met hun volledige ploeg, doch het duurde maar kort, voordat Hoogmoed weer gebles seerd werd. Hq werd in de tweede helft door Roem Jr. vervangen, terwijl bij DWS van Stokken Jr. na de rust uitviel, waardoor Dit- meijer in het veld kwam. Na den aanvang kwam DWS al dadelijk opzetten en haar voor hoede stelde Dijkstra op proef. Toch wist ZFC zich geleidelqk los te werken en thans had DWS de volle aandacht aan haar ver dediging te schenken. Nadat DWS meermalen tevergeefs getracht had keeper Dijkstra te passeeren, pikte de ZFC-rechtsbuiten een voorzet van zqn collega op den anderen vleu gel op en gaf keeper Hekelaar nakijken, doch dit doelpunt werd geannuleerd. DWS zag het gevaar in en trok weer ten aanval, doch nog juist voor de rue* gelukte het de Maar de Zaandammers de leiding te geven (10). Na de hervatting zette DWS alles op den aanval en ofschoon de Zaansche verdediging onder hevigen druk speelde, wist zij steeds het ge vaar te voorkomen. Met de weinige uitvallen van ZFC wisten Caldenhoven c.s. wel raad. Onder hoogspanning verstreek den tqd, doch het bleef 10 voor ZFC. Feyenoord—Haarlem 8-1 Bq Feyenoord hebben Vrauwdeunt en Sinke van plaats verwisseld, terwijl Haarlem Kam- meyer weer op de spilplaats heeft. Direct is Feyenoord in de meerderheid en gedurende het eerste half uur heeft Haarlem dan ook niet veel in te brengen. Voortdurend wordt op de Haarlem-helft gespeeld en reeds in de eerste minuut neemt de thuisclub door toedoen van Vrauwdeunt de leiding (10). Dan duurt het 20 minuten voordat Sinke er met een scherp schot 20 van maakt. In de volgende tien minuten heeft Haarlem totaal niets in te brengen en mede dank zij het feit, dat haar verdediging eenige grove blunders begaat, staat het dra 50. Het is Barendregt, die het derde doelpunt voor zijn rekening neemt. Sinke scoort voor de vierde maal en bq een schc* van Kantebeen geeft de Haarlem doelman, Mulder, het vijfde punt gewoon cadeau. Bq Haarlem valt Huismans uit om vervangen te worden door v. d. Berg. Tot de rust blqft Feyenoord in de meerderheid, zonder dat de stand verandering ondergaat. Na de rust hebben in de Haarlem-voorhoede Effern en Smit van plaats verwisseld, hetgeen wel een verbetering blijkt te zqn. Gedurende geruimen tqd is Haarlem in de meerderheid en naar tal van vergeefsche pogingen weet einde lijk Effern er in te slagen met een kopbal een tegenpunt te fabriceeren (51). Even nog houdt het overwicht van Haarlem aan, maar van Male zorgt er voor, dat het bij het eene tegenpunt blqft. Eerst tegen het einde komt Feyenoord weer verwoed opzetten en dan wordt binnen enkele oogenblikken de score flink opgevoerd. Vrauwdeunt brengt met een schitterende schot den stand op 61, Kante been trapt den bal voor de zevende maal in het net (71) en in de laatste seconden' brengt Barendrecht den stand op 8—1. D.H.C.—Ajax 2-9 De te Delft gespeelde wedstrqd DHC-Ajax is, nadat in het begin de ploegen vrq gelijk in kracht waren, geëindigd in een 92 over winning voor de Amsterdammers, doordat DHC er in het laatste kwartier den brui aan gaf. Beide ploegen stellen zich volledig op onder leiding van scheidsrechter van Moorsel. Ajax begint direct na den aftrap in een hoog tempo, en DHC bepaalt zich dan ook uitslui tend tot verdedigen. De Delftsche achterhoede is er heel goed in en mede door het slechte schieten van Ajax blqven de doelpunten voor- loopig uit. Na ongeveer 12 minuten weet van Reenen, uit een voorzet van van Wijngaarden, in te schieten en daarmee de Amsterdammers de leiding te geven (01). Kort daarna komen de gasten op een min of meer gelukkige wjjze aan een tweede doel punt, wanneer Dorjee den bal tegen de hak ken van Gerritsen trapt en hy terugkaatst in het doel (02). DHC komt dan opzetten en opent een hevig offensief. In de 19e minuut doelpunt Ditmans uit een voorzet van v. d. Sloot om nauwelijks een minuut later een hem door van Dijk aangegeven bal met een prachtigen omhaal in het doel te zenden. (22). Dan gaat de strqd eenigen tyd ge lijk op, totdat in de laatste halve minuut voor rust Ajax na een verre scrimage weet te scoren. Hoewel de scheidsrechter had moeten fluiten voor hands van Blomvliet. (32). Na de hervatting schijnen beide ploegen tegen elkaar op te wegen en gedurende de eerste minuten vallen er geen doelpunten. Dan echter komt van Reenen vrq en hij ziet kans om met een hard schot den stand op 42 te brengen. De DHC-achterhoede zakt dan plotseling als een kaartenhuis ineen en Ajax heeft geen moeite om verschillende malen achtereen te scoren. Van Reenen zorgt voor het 5de doelpunt, daarna schiet Bakker uit een voorzet per ongeluk in eigen doel, waar na van Wqngaarden en Van Reenen kort na elkaar scoren en Diepenbeek den stand op 29 weet te brengen. H.B.S.—V.S.V. 4-3 Na een meer sensationeelen dan goeden wedstrqd is HBS er in geslaagd, een over winning te behalen, welke echter steeds aan een zqden draadje hing. Het zag er aanvan- keiyk niet naar uit, dat het nog een spannende ontmoeting zou worden. Want nadat de Ha genaars in de eerste helft vrijwel steeds het beste van het spel hadden gehad voor zoo ver daarvan dan mocht worden gesproken en na ongeveer 35 minuten door Ophorst de leiding hadden genomen, kon dezelfde speler reeds 5 minuten na de hervatting zijn club een 20 voorsprong geven. Een tien minuten later echter maakte Michel uit een doorbraak het eerste tegenpunt en weer tien minuten daarna den gelijkmaker. Toen Bakhuys uit een through-pass van Van der Vegt HBS weer de leiding hergaf, was het enkele seconden later alweer gelqk door Michel, die handig in het verlaten doel trapte, toen Mul was uitge- loopen. De toeschouwers kregen echter waar voor hun geld, althans in den vorm van doel punten, want Bakhuys maakte er 8 minuten voor het einde 43 van, terwql een fraai doelpunt van Ophorst, kort voor het einde gemaakt, wegens buitenspel niet werd toe gekend. R.C.H-A.D.O 2-1 Onder matige belangstelling trapt ADO af. De eerste aanvallen zijn echter voor de thuis club, zonder dat de voorhoede bepaald gevaar- lqk is voor de Haagsche verdediging. De Haagsche uitvallen zqn niet van gevaar ont bloot, echter wordt in den regel van te ver ren afstand geschoten. Het spel is een tqdlang dan vrij verdeeld, waarbq wederzijdsche doelverdedigers gelegen heid krijgen hunne capaciteiten te toonen. Zoowel bij RCH als ADO blijft de middenlinie te veel achter, waardoor voortdurend groote gapingen ontstaan. Over het algemeen speelt overigens ADO beter voetbal. Na 25 minuten neemt RCH op eenigszins gelukkige wijze de leiding als de ADO-doel- man den bal kort voor doel tegen een zijner backs aantrapt, waarna deze kalm in het doel belandt (1—0). ADO werkt hard voor den gelijkmaker, maar de verdediging weet van geen wqken. Even voor rust breekt van der Horst door en weet RCH's voorsprong met een kalm rol- lertje te vergrooten (20). Nog geeft 'ADO den moed niet op en na handig spel brengt Berg den stand op 21. Direct hierop is het rusten. Vol moed beginnen de partyen aan de twee de helft. Direct onderneemt ADO een fraaien uitval, maar de RCH-doelman redt. RCH heeft dan pech als v. d. Horst tegen den paal schiet, nadat hq handig was door gebroken. Even later overkomt dit ADO als een prachtschot van v. Haren tegen de paal belandt. ADO is iets sterker, maar voor doel zqn de Hagenaars niet gevaarlijk. De strqd is overi gens meer spannend dan fraai. In hoofdzaak wordt op RCH-helft gespeeld, hoewel de uit vallen der Haarlemmers snel en gevaarlijk blqken. Het uitblqven van succes ontmoedigt de spelers eenigszins. Zij zakken dan ook af en een tijdlang neemt RCH het spel in handen. Tegen het einde krijgt het spel een forsch karakter. Geen der partqen weet nog te scoren. ItaliëTsj echoslo wakij e Niet minder dan 40.000 toeschouwers woon den in het Luigi Terrarisstadion te Genua den wedstrijd ItaliëTsjechoslowakije bij, welke ontmoeting, in een voortdurenden regen gespeeld, door de Italianen met 20 gewon nen werd. Deze stand was reeds in de pauze bereikt. De zege der Italianen is verdiend, omdat de individueele prestaties der spelers beter wa ren, dan die der Tsjechen. Het Italiaansche elftal was op dezelfde wqze samengesteld als dat, hetwelk te Ber lijn tegen Duitschland (22) gespeeld had, met uitzondering van de middenlinie. Tsjecho slowakije was gehandicapt door het feit, dat Planicka, de bekende doelverdediger, wegens een blessure niet kon spelen. Hij was ver vangen door Kiticka. Na 40 minuten gaf de rechtsbuiten Passi- nati zqn land de leiding en twee minuten voor de rust was het de linksbuiten Ferrari, die na uitstekend samenspel den stand op 20 bracht. In de tweede helft waren de ver dedigingen volkomen de voorhoedes de baas, zoodat het einde kwam met een 20 zege der Italianen. FrankrijkY ougoslavië De landenwedstrijd tusschen Frankrijk en Yougoslavië is te Parqs gespeeld, met 1—0 door het Fransche elftal gewonnen, nadat de rust met dezen stand reeds was ingegaan. Het Yougoslavische elftal is ten zeerste meegevallen. Het eenige doelpunt van den wedstrqd werd door Keiler gescoord. De Fransche rechtsbuiten profiteerde handig van een benarde situatie, ontstaan voor het Yougoslavische doel na het nemen van een vrijen schop. Er was toen een kwartier van de eerste helft gespeeld. In den resteerenden tijd van de eerste helft en ook in de tweede helft hebben de Yougoslaven wel alle moeite gedaan den gelqkmaker te scoren, doch uit stekend verdedigen, gepaard gaande met ge luk voorkwam een tegenpunt. Zoo kwam het einde met een 10 overwinning der Fran- schen. De ontmoeting werd voortreffelyk ge leid door den Italiaanschen scheidsrechter Barlassina. leder* automobilist ben e dedeltjk vertellen, hoeveel iri/ometer per uur zijn wagen haalt, maar slechts weinigen weten, hoeveel meter ze wel noodig hebben om met die vaart te stoppen I Blauw Wit—Xerxes 0-3 Volkomen verdiende overwinning. De ontmoeting tusschen Blauw Wit en Xerxes is er een van zeer middelmatig ge halte geworden, een wedstrijd, zooals men er de laatste jaren talrijke in de eerste klasse ziet spelen, een ontmoeting, welke het prae- dicaat eerste klasse geenszins toekomt. Het elftal, dat het minst slecht speelde heeft ge wonnen en ditmaal was dat Xerxes. De Rotterdammers hebben een volkomen verdiende zege behaald. In sommige perioden was het lang niet onverdienstelqk, wat de Rotterdammers ons lieten zien. Aan dien kant toonde men tenminste eenig begrip van sa menspel, van ploegverband, met overleg werd de aanval opgezet. Het Blauw Wit van dit jaar speelt een klasse minder dan dat van het vorig seizoen. Zeker, men heeft met spelerspech te kampen, zoo ontbreken Westphal en Hellingman in de ploeg. Maar de achterhoede dan? Weerman en Slot waren er dezen middag hopeloos uit, zoo stuntelig als beiden speelden, hebben wij nog nimmer een Blauw Wit-achter- hoede gezien. En daar voor stond een midden linie met Wilders op de spilplaats. Algemeen wordt Wilders oeschouwd als de toekomstige spil voor het Nederlandsch elffal, vooral om dat Anderiessen te kennen heeft gegeven niet meer in aanmerking te willen komen. Maar is deze nog zeer jeugdige speler daar wel rijp voor? Wij geven onmiddellqk toe, dat zqn taak in dit milieu niet gemakkelijk is. Achter hem stonden spelers, die hq, volkomen terecht, niet vertrouwde, voor hem stond een vijftal, hetwelk met iederen toegespeelden bal geen raad wist. Welke tactiek moest hij toepassen, waar was zijn plaats, moest hij in de eerste plaats verdedigen, of juist andersom? Maar afgezien van zijn spel op dezen Zondag zijn er momenteel twee belangrijke fouten in zqn spel te constateeren. In de eerste plaats weet hq niet, ook niet in de slechtste omstandigheden, zooals b.v. de zen middag, welke tactiek hq zal toepassen, waardoor zijn spel rommelig wordt. In de tweede plaats en het is van niet minder be lang, ontbreekt hem tempo, snelheid van af nemen, doorspelen, plaatsen, kortom snelheid van handelen. Dat deze onderdeelen in de toe komst niet verbeterd zouden kunnen worden, zullen wq niet ontkennen. Maar of zijn spel, ook gezien zqn prestaties in den wedstrijd tegen Hongarije, momenteel reeds op die hoogte staat, dat men hem op de spilplaats van het Nederlandsch elftal tegen Duitsch land zou kunnen zetten, betwijfelen wij ern stig. Het zou ons niet verwonderen als de heeren Herberts en Triebei, de leden van de keuze commissie, die in het Stadion aanwezig wa ren, er net zoo over dachten. Zooals wij reeds schreven heeft Xerxes den wedstrijd volkomen verdiend gewonnen al was Blauw Wit, voornamelijk in de Uveede helft, verreweg het meest in den aanval. Het spel der voorhoede was echter zoo onbeholpen, dat de Xerxes-verdediging, goed gesteund door spil Van den Berg, geen moeite heeft gehad doelpunten te voorkomen. Maar toch heeft Xerxes niet over geluk te klagen gehad, want enkele malen ontkwam het Rotterdamsche doel op het nippertje aan een doorboring; in de tweede helft kwam een schot op het ge heel verlaten doel tegen... den paal terecht. V.U.C.-H.D.V.S 2-0 Een van dé grootste verrassingen op dezen voeltbal-Zondag is ongetwqfeld de overwin ning van VUC op HDVS geweest, vooral om dat de Schied. het 14 dagen geleden bestaan hebben om van Feyenoord te winnen. Nu moeten we vooropstellen, dat de uitslag wel ietwat geflatteerd was. maar dat VUC toch een van haar beste wedstrijden van dit seizoen heeft gespeeld. Technisch waren de Schiedammers mis schien een tikje beter, maar voor doel brach ten zij er niet veel van terecht, en daardoor waren de aanvallen van VUC stuk voor stuk gevaarlijker. Het aantal gemiste kansen aan beide zijden is legio geweest, doch vooral aan de zijde van HDVS, waar de vleugels goed werk deden, dat echter steeds door het bin nentrio verknoeid werd. Vooral Borani speelde een schitterende partij. Bij een mooien aanval, kort voor rust, wist VUC de leiding te nemen. Stam maakte den bal goed vrij, passeerde fraai naar Van Gelder, die een goeden voorzet gaf. De bal kwam bij Boot, die opnieuw voorzette, en nu zoo afgemeten, dat Koppens slechts voor het inschieten had, wat hij dan ook prompt deed (1—0). Nadat de tweede helft op 10 minuten na verstreken was, wist VUC in een periode van vrij sterk overwicht, de score te vergrooten. Nu was het Koppens, die zich goed vrq wist te spelen en nadat hq naar buiten was ge zwenkt, goed overgaf aan den vrij staanden Van Gelder, die den bal in *t doel liep (2—0). HDVS doet alle moeite den achterstand in te loopen, zelfs Breitner ging naar voren, doch het wilde niet lukken en met 20 kwam het onverwachte einde. Waterpolo POLO-WINTERCOMPETITIE. „DE BRUINVISSCHEN"D.J.R. II AMSTERDAM. Als de scheidsrechter de beide zeventallen te water fluit, stelt HZV zich als volgt op: P. v. d. Werff J. Groot Cor Boonen Tj. Brinksma J. Frydal H. v. d. Water J. Timmerman Reeds bq den aanvang blijkt, dat de Bruin- visschen zich moeten toeleggen op meerdere snelheid, daar DJK zeer snelle zwemmers in 't veld bracht. Vooral de midvoor van DJK, Kreffer, één van de beste zwemmers van Nederland, liet de verdediging der Bruinvis- schen hard werken. Toch lieten de Bruin- visschen zich niet onbetuigd in de eerste helft, v. d. Werff weerde zich goed in het doel aan den ondiepen kant. Zeer goede aanvallen wor den op het DJK-doel ondernomen, doch door te onbesuisd schieten worden de kansen niet benut. DJK wist door schitterend samenspel en tactisch opzwemmender achterhoede ge volgd, met onhoudbare schoten den stand te brengen op 20. Met een bang voorgevoel zagen we de tweede helft tegemoet, waarin de Bruinvisschen den diepen kant te verdedi gen zouden hebben. Doch de eerste aanvallen waren voor de Bruinvisschen en met een phenomenaal schot van Timmerman denken we de eerste goal te mogen noteeren, doch de scheidsrechter beslist anders. Hierna volgt nog een goede aanval van DJK met het resul taat, dat de stand op 30 gebracht wordt. Met dezen stand komt het einde en mogen w# het verheugende feit constateeren, dat de, in deze wintercompetitie meest gevreesde tegen stander, handen vol werk aan onze jongens gehad heeft. Met belangstelling zien wij den wedstrijd De BruinvisschenDAW Alkmaar tegemoet, daar deze wedstrijd eigenlijk een plaatselqke derby wordt, daar de overdekte te Alkmaar ook voor de Bruinvisschen het terrein is waar de thuiswedstrijden gespeeld worden. Zwemmen Willy den Ouden en Annie Timmermans naar Kopenhagen en Oslo De besprekingen inzake de tournée van de Rotterdamsche zwemsters Willy den Ouden en Annie Timmermans naar Scandinavië, bevin den zich thans in een dergelqk stadium, dat aangenomen mag worden, dat deze tot een succesvol resultaat zullen leiden. Het ligt, naar wij vernemen, in de bedoeling, dat beide zwem sters op Woensdag 6 en Vrqdag 8 Januari te Kopenhagen aan de start zullen verschqnen. Waarna zij naar Oslo zullen reizen om in de Noorsche hoofdstad deel te nemen aan wed- strqden op Zondag 10 en Dinsdag 12 Januari. Daarna wordt de terugreis ondernomen, daar de R.D.Z.-leden weer in eigen land zullen uit komen op wedstrijden, georganiseerd in ver band met de komst van de Deensche zwemsters Raghnild Hveger en Tove Christensen naar Nederland. Voor deze beide vertegenwoordig sters van Denemarken is de volgende tournée door ons land samengesteld: 17 Januari Rotter dam, 19 Januari Amsterdam, 22 Januari Den Haag en 24 Januari Groningen. Naar wq nog vernemen, zal ook mevrouw Martha EngfeldGenenger, de bekende Duit- sche schoolslagzwemster, op de wedstryden te Rotterdam, Amsterdam, Den Haag en Gronin gen, aan den start verschijnen. Tijdschriften en Weekbladen Een nieuw Verkade-album met „een nieuw geluid", dat is de gedachte, die onwille keurig bq ons opkomt onder het doorbladeren van „Waar wü wonen", dr. Jac. P. Thijsse o interessante verhandeling over 't Hollandsen landschap, z'n ontstaan en ontwikkeling. Waar dit nieuwe element in is gelegen? Hoofdzakelijk in het feit, dat in dit album de bekende kleine plaatjes zijn vervangen door uitsluitend platen van groot formaat; vijftien van de zeven en twintig zelfs van een heele pagina! Verheugd ontdekken wij, welke nieuwe mogelijkheden dit biedt: bladzijde na bladzijde werd tot een prachtige aquarel van dichtbegroeide duinen, stovend in de zon, een wijd verschiet boven onze groote rivieren, 'n eenzame heideplas in Drente of hoog- opgaande populieren langs een Limburgsch riviertje. 't Is alles zoo typisch Hollandsch en van zóó groote verscheidenheid, dat het ons treft, hoe rijk aan natuurschoon ons kleine landje toch wel is. Temeer waarde krijgen deze platen, wan neer we ze bezien in verband met dr. Thijsse's boeienden tekst. Zoo'n hoofdstuk over het ont staan der duinen, over plassen en vennen en de enthousiaste beschrijving van Zuid- Limburg, het is echt dr. Thqsse op zijn best. Hq doet ons realiseeren, dat ieder landschap in 't tegenwoordig stadium niet anders is dan een onderdeel van een onaf gebroken proces van verandering en groei in de natuur, een boeiend stuk geschiedenis voor wie er nog oog voor heeft. En het kan wel niet anders, of wie op dergelqke wijze zijn land leert zien, voelt het tevens z'n taak om te trachten, in dit dicht bevolkte gebied iedere onnoodige vernietiging van natuur schoon te verhinderen. Daarmee werd dit album als vanzelf een oproep tot natuurbescherming in de meest positieve beteekenis van het woord en wq moeten dankbaar zijn, dat het er toe zal mee werken om ons volk de oogen te openen voor wat gerust mag worden genoemd: een be lang, dat ons allen raakt. Zoo werd de traditie der Verkade-albums weer volop gehandhaafd op boeiende wijze telkens een ander deel van het natuurleven binnen onze gezichtskring te brengen en het treft ons, hoe men als pionier op album- gebied nu weer een nieuwe weg heeft weten te vinden om dit te bereiken en de verzamel- animo levendig te houden Een vernieuwing, welke blijkbaar ook op de schilders stimulee- rend heeft gewerkt, zoodat een woord van warme bewondering op z'n plaats is voor het bekende trio J. Voerman Jr., C. Rol en H. Rol, die van deze ruimere mogelijkheden profiteerden op een wqze, die iedere plaat tot een wel bizonder aantrekkelqke aquarel maakte, èn als onderdeel van het boek. èn op zichzelf beschouwd. Er moet heel wat zijn rondgezworven te land en te water om dit resultaat te bereiken! Ook de offsetdruk van de firma L. van Leer Co., evenals het druk- en bindwerk van de firma Blikman Sartorius verdienen alle lof. Verschenen bq Gebr. Kluitman te Alkmaar: 1. „Marjan, Wereld kampioene", door Helen de Balbian Verster. Een boek voor grootere meisjes over training en overwin ning als zwemster. Ing. 1.65. Geb. 2.25. 2. „Kantjil, het dweghertje" door S. Franke. Een zeer mooi boek met fabels over het dwerghertje uit den Oost-Indischen Archipel. Het boek hoort tot de serie Paedagogische boeken, waarin het een waardige plaats in neemt. De zwarte en gekleurde illustraties van den beroemden dierenschilder H. Verstijnen zqn buitengewoon mooi. 3. Jongens van de evenaar", door Walter Tomson, een^boeiend boek over een onder- wyzer in een negerdorp en grappige opge wekte negerjongens. Weer eens heel wat anders, ook doordat het in Midden-Afrika speelt. Prijs ing. 1. Geb. 1.75. 4. „Dolly past zich aan", door A. M. Nachenius Roegholt. Een boek over een ver wend eenig kind, dat langzamerhand te lastig en te brutaal wordt en naar een Zwitsersche kostschool wordt gezonden, waar ze, als ze zich met veel moeite aangepast heeft, haar goede eigenschappen tot ontwikkeling laat komen. Prijs ing. 1. Geb. 1.75.

Schager Courant | 1936 | | pagina 12