China's dictator gevangen genomen Amerikaansch vredespact DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER T sj ang-Kai-Sj ek in handen van muitende troepen Staat van beleg afgekondigd Het Fransch-Britsche bemiddelingsvoorstel Buitenlandsch Overzicht Oorlogsdreiging tus schen China en Japan Mermoz nog niet gevonden KtlKEK is KOOPEN tj CLOECK 40-urige werkweek in Italië Amerikaansche goudschat opgeborgen MAANDAG 14 DECEMBER 1936. 80e Jaargang. No. 10138. Uitgave der N.V. v.h. Trapman Co. Schagen. iVffoiirtint Uit Shanghai komt het verbluf fende bericht, dat de troepen van den zoon van maarschalk Tsjang Hsoe liang de Chineesche dictator Maarschalk Tsjang-Kai-sjek hebben gevangen genomen. Tsjang-Kai-sjek moet kleur be kennen. Maarschalk Tsjang-Kaï-sjek wordt vastge houden door muiters te Sianfoe. De zoon van Maarschalk Tsjang Hsoe Liang eischt een nationale reorganisatie en onmiddellijke oorlogsverklaring aan Japan. De muiters/beweren, dat de gevangenne ming van Tsjang-Kai-sjek niet tegen hem persoonlijk is gericht, doch bedoelt een einde te maken aan het schikken en plooien der Nanking-regeering. Men wil de Centrale Chineesche regeering/ dwingen om Japan de tanden te laten zien. De gevangenneming. De muiters maakten deel uit van een af- deeling troepen, die uitgezonden waren ter bestrijding van de communisten in het noordwesten van China. Zij eischen positief verzet tegen Japan en samenwerking met de communisten. De jonge maarschalk Tsjang-Hsoe-Liang is geweken voor hun druk, terwijl ook andere officieren naar Nanking getelegrafeerd hebben om aanvaar ding van deze politiek te bepleiten. Maarschalk Tsjang-Kai-sjek bevond zich, naar ander bekend wordt, in een badplaats op ongeveer 40 kilometer van Sjansi, toen de revolte in Sianfoe uitbrak. Een betrekkelijk kleine groep muiters ontwapende zijn lijf wacht en maakte zich van den maarschalk meester, waarna hij naar Sianfoe werd ver voerd. De oorzaak van de muiterij. Naar verluidt zou de muiterij in Sianfoe in de eerste plaats veroorzaakt zijn door een bevel van maarschalk Tsjang-Kai-sjek tot verplaatsing van zekere troependeelen, dié gemeene zaak maakten met de communis ten. Verbinding tusschen Peking en Sian Foe verbroken. De verbindingen tusschen Peking en Sian Foe zijn geheel verbroken. Volgens Chineesche berichten begon de re volte met een hevig gevecht, toen de troepen van Tsjang-Sjoe-Liang de lijfwacht van Tsjang-Kai-sjek wilden ontwapenen. Tijdens het gevecht werden verscheidene officieren van het leger van Nanking gedood. Op het oogenblik zijn de troepen van Tsjang Sjoc-Liang meester van Sian-Foe doch de troepen der regeering van Nanking, die in het zuiden van Sjen-Si zijn gestation- neerd, zijn begonnen op te rukken in de richting van Sian-Foe. Men verwacht, dat het over een paar da gen tot een slag zal komen. De toestand van Tsjang-Kai-sjek. Japansche bladen hebben uit Shanghai be richten ontvangen, volgens welke bij de mui terij in Noord-China vele Russen betrokken zouden zijn. Berichten uit Peiping zeggen, dat maarschalk Tsjang-Kai-sjek reeds door de opstandelingen gedood zou zijn. Van geen enkele zijde wordt dat overigens bevestigd. Tsjang-Sjoe-Liang daarentegen heeft den Chineeschen minister van oorlog geseind, dat de maarschalk volstrekt ongedeerd is. Naar verluidt zou Tsjang-Sjoe-Liang zich nebhen uitgeroepen tot commandant der roo- de Chineesche strijdkrachten en verklaard hebben, dat hij kan rekenen op de sympathie van Sovjet-Rusland. Oorlog met Japan geëischt. De plaatselijke pers te Tientsin stemt in met de anti-Japansclie houding, die Tsjan Sjoe liang heeft aangenomen, maar maakt zich ongerust over de gevolgen van de ge vangenneming van Tsjang Kai sjek. In een rondzendtelegram eischt Tsjang Sjoe liang reconstructie van de regeering te Nanking. Hij wenscht den oorlog tegen Japan, samenwer- TSJANG KAI SJEK. king met de Chineesche rooden en een verbond met Rusland. In politieke kringen te Peiping ver klaart men, dat de autoriteiten van verschillende Chineesche provinciën geneigd schijnen te zijn, de politiek van Tsjang Sjoe liang te steunen. Soeng Tsje Yoean, voorzitter van den po- litieken raad van Hopei en Tsjahar, heeft den toestand besproken in een conferentie met zijn voornaamste ondergeschikten. Een bekende Chineesche persoonlijkheid heeft ge zegd, dat Soeng Tsje Yoean fel tegen het communisme gekant is, maar bereid is de re constructie van de Nankingregeering te be vorderen. De Japansche commandant Tasji- ro heeft te Tientsin vergaderd met de voor naamste officieren van het Japansche gar nizoen. Operaties begonnen. Uit Peiping wordt gemeld, dat in de na bijheid van Lintoeng, het hoofdkwartier van Tsjang-Sjoe-Liang, gevechten zijn begonnen tusschen de troepen van dezen machtheb ber en de regeeringstroepen. De Nanking- troepen worden in hoofdzaak geconcen- treerd te Hsoetsjou aan de grens tusschen Anbweii en Kiangsoe. De troepen van den gouverneur van Honan zijn te Toengkwan aangekomen om de muiters te bestrijden. De spoorweg tusschen Toegkwan en Sianfoe zou vernield zijn. Onder bevel van gene raal Poe-Teh.Boea rukken communistische strijdkrachten naar Sianfoe op. Sovjet-Rusland steunt de muiters niet. Het telegraaf-agentschap der Sov jet-unie is gemachtigd te verklaren, dat de berichten van Japansche zij de, dat Maarschalk Tsjang Soe Li ang in zjjn actie zou worden ge steund door de Sovjet-unie onjuist zijn. Het is niet juist, dat Tsjang met de Sovjet-unie e.en of- en defensief verbond heeft gesloten. De houding van Japan. Minister Ai*ita heeft met de vooraanstaan de ambtenaren van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken een bespreking gehouden naar aanleiding van de gebeurte nissen in Noord-China. Men was het er over eens, dat de Japansche regcering voor- loopig een afwachtende houding moet aan nemen en elke positieve actie moet vermij den. Een uiteindelijke beslissing zal heden in een conferentie van de ministers van buitenlandsche zaken, oorlog en marine wor den genomen. Moeilijk is thans reeds te voorspellen wat het resultaat zal zijn van het gebeurde. Tsjang-Kai-Sjek is de man, die in de laatste jaren China's weermacht heeft ver sterkt en de economische opbloei heeft we ten te bevorderen. Als de extremisten de leiding in handen krijgen behoort een oorlog met Japan niet tot de onmogelijkheden. De toestand is echter nog te verward om conclusies te trekken. Zeker is echter wel, dat Tsjang-Sjoe-Li ang zijn land een zeer slechte dienst heeft gedaan door de hand te leggen op China's sterke man, die rustig maar beslist aan stuurde op een vrijmaking van het gx-oote Chineesche Rijk. Duitschland acht een ordelijke volksstemming in Spanje on mogelijk. Ook verzoening niet wel denkbaar. Zaterdag is het Duitsche antwoord op het memorandum van Engeland en Frankrijk over den toestand in Spanje overhandigd. Hierin wordt vei'klaard, dat de Duitsche regeering evenals beide voorgenoemde re geeringen wenscht, dat zoo spoedig moge lijk in Spanje de vrede weerkeert en zij is bereid alle maatregelen te steunen, welke werkelijk geëigend zijn om hieraan mede te werken. Wat beti'eft de voorstellen inzake de niet- inmenging wijst de Duitsche regeering er op, dat zij steeds heeft voorgesteld de maat regelen tot het veiTiinderen van het vertrek van vrijwilligers uit te bi'eiden. De mo gendheden hebben hiertoe niet kunnen be sluiten, hetgeen zeker bijgedragen heeft tot het verscherpen van den toestand in Spanje. Of het algemeene vei-bod van ie dere directe of indirecte interventie in Spanje ook onder de huidige omstandig heden nog tot het gestelde doel kan leiden moet helaas twijfelachtig schijnen. Dit behoeft ten aanzien van de algemeen bekende rol welke buitenlandsche elemen ten in steeds grooter mate bij de anar chistische actie in Spanje gespeeld hebben en nog spelen, geen nadere aanduiding. De Duitsche regeering is evenwel bereid in de Londensche commissie aan alle besprekin gen dienaangaande deel te nemen. Zij is evenwel van oordeel, dat het ver bod van dii'ecte of indirecte interventie als een geheel moet worden beschouwd. De gedachte aan een gemeenschappelijke bemiddelingsactie verdient volgens de Duit sche regeering alle sympathie. Door de er kenning van de „nationale regeering" heeft de Duitsche regeering tot uitdrukking ge bracht, dat zij naast deze regeering geen andere factor in Spanje ziet, welke nog aanspi-aak zou kunnen maken op het vex-- tegenwoordigen van het Spaansche volk. Een verzoening met, de andere partij is niet wel denkbaar in vei'band met de wreed heden, welke hier zijn bedx'even. De Duit sche regeering ziet niet hoe in Spanje een oi'delijke volksstemming gehouden zou kun nen worden, doch als de andere mogendhe den bruikbare voorstellen kunnen doen, dan is de Duitsche ï-egeerïng gaarne bereid hieraan mede te werken. Overeenkomst geteekend. De vertegenwoordigers der Staten, die deelnemen aan de werkzaamheden der con- fentie van Buenos Aires hebben een pan- Amerikaansch pact onderteekend tot organi satie van den vrede. Het pact zal ter ratifi catie worden voorgelegd aan de parlemen ten der landen, die het hebben geteekend en het zal in ieder afzonderlijk geval direct na de ratificatie van kracht worden. Resumé van het pact. De voornaamste artikelen van het pact houden in: 1) Zoodra de vrede van Amerikaansche republieken zal worden bedreigd, zal iedex-e regeering van een Amerikaansche republiek, welke het pact van Briand en Kellogg of het verdrag van verzoening en niet-inmen- ging van 1933 of een dezer verdragen heeft geteekend, in overleg moeten treden6 met andere x*egeeringen van Amerikaansche re publieken, die dan zullen beraadslagen met het doel de beste middelen voor vi-eedzame samenwerking te vinden. 2) In geval van oorlog of staat van oor log tusschen Amerikaansche naties, zullen de regeeringen van de Ameri kaansche republieken, die ter huidige con ferentie vertegenwoordigd zijn, direct moe ten overgaan tot wederzijdsch overleg en gedachtenwisselingen om de verplichtingen vast te stellen, welke uit bovengenoemde overeenkomsten voortvloeien, zoomede de aspecten van internationaal recht en de me thodes van vreedzame samcnwei-king. In geval van een oorlog buiten Amerika, welke evenwel den Amexikaanschen vrede bedreigt, zullen de beraadslagingen moeten worden uitgebreid om de methodes te kun nen. bepalen, welke den Amerikaanschen republieken de mogelijkheid zullen geven eventueel samen te werken, indien zij dat zouden wenschen, aan een actie, welke beoogt den vrede op het Amerikaansche vasteland te waarboigen. Begeleidend protocol. Het pact wordt gevolgd door een protocol, dat vermeldt, dat Amerikaansche regeerin gen, in het verlangen het welzijn van den vrede te verzekeren en de gewoonte van in menging ter zijde te .stellen, verklaren, dat geen enkele natie 't recht heeft zich direct of indirect te mengen .in de binnen- of bui tenlandsche aangelegenheden van eenige andere natie. Amerikaansch hof van interna tionale justitie? De delegatie van Panama ter pan-Ameri- kaansche conferentie heeft voorgesteld een inter-Amerikaansch hof van justitie op te richten, bestaande uit negc.n leden, voor vijf jaar gekozen uit juristen, die het internatio nale recht beheerschen. Dit Hof zou dan de .strijdvragen tusschen de Staten kunnen beslechten, indien deze niet langs diplomatieken weg kunnen wor den geregeld. In een slotartikel wordt voorgesteld, dat ook Canada zich hierbij aansluit. De gevangenneming van Tsjang Kai Sjek. Versterking van de niet-inmenging in Spanje. Er is nieuwe dreiging in het Verre Oos ten. Het bei-icht van de gevangenneming van Tsjang Kai Tsjek, de oppei'bevelheb- ber van de legei*s der Centrale Chineesche i'cgccring en feitelijke dictator van het grootste deel van China, kan ernstige gevol gen hebben voor het behoud van den vrede in het Verre Oosten. De achtergrond van deze gevangenne ming is namelijk de ontevredenheid over het te slappe optreden van Tsjang Kai Tsjek te genover Japan. Japan, men weet het, heeft zich vrijheden tegenover China veroorloofd, die de perken van het fatsoen verre ovei*- schrijden. Wij hebben maar te heiinneren aan het bi'utale in bezit nemen van Mant- sjoekwo. Dat heeft bij velen groote vei-bitte ring gewekt en men wenscht Japan daar voor te straffen. De gevangenneming zou zijn geschied door maarschalk Tsjang Sjoe Liang, die door zijn troepen daartoe ge dwongen zou zijn. De zoon van dezen maar schalk eischt een nationale reorganisatie en een onmiddellijke ooiTogsvei'klai'ing aan Ja pan. De staat van oorlogsgevaar is te Nan- kin afgekondigd. Nu wordt de pap wel nooit zoo heet gegeten als ze opgediend wordt, maar dat het gevaar van een oorlog Berichten van redding berusten op een misverstand. De bei-ichten, dat de beroemde Fransche vlieger Jean Mermoz, die sedert eenige dagen met de vliegboot Croix du Sud wordt vermist, op het Zuidelijk deel van den At- lantischen Oceaan door de Alcantara zou zijn opgepikt en in leven zou zijn, kunnen niet worden bevestigd. Het Bi*aziliaansche ministerie van ma rine deelt mede, dat op het dringende ver zoek van den Franschen ingenieur Couzi- net, die momenteel te Rio vertoeft, naspo ringen worden gedaan op den Oceaan, om te trachten Mermoz te vinden. Couzinet vroeg alles in het werk te stellen om Mer moz, die „130 mijl ten oosten van St. Pier- rc en St. Paul dreef" te redden. Het ministeiüe gaf draadloos opdracht aan alle schepen in deze streken te zoeken en waarschuwde alle vliegvelden en radio stations. Het vaartuig van den hydrogra- fischen dienst „Jcso Bonifacion" week van zijn weg af. Couzinet verklaai'de, dat hij twee tele grammen heeft ontvangen, waaruit bleek, datr adio-peilingen doen vermoeden, dat de „Croix du sud" 200 K.M. ten oosten van de rots St. Piere dreef en daarom, heeft hij het ministei'ie van marine verzocht onmiddel lijk te zoeken. Het schijnt, dat het misverstand is ont staan op het Braziliaansche ministerie van marine, tengevolge van de aanduidingen, welke ingenieur Couzinet gaf ten aanzien van het punt, waar het vliegtuig zou kun nen zijn gedaald, als resultaat van zijn ondei'zoekingen. Onafhankelijkheid in Sandjak? Of statuut onder controle van den Volkerenbond? De Turksche ministerpresident Ismet Ino- noe heeft, sprekende over de mogelijkheden beti'cffende Sandjak, o.m. gezegd: „Turkije vraagt de onafhankelijkheid van Sandjak. Zoolang dit vraagstuk niet is opgelost, ach ten wij het noodzakelijk, dat in deze zone veiligheidsmaatregelen worden genomen. Onze zenuwen zijn zoo gespannen, dat ge beurtenissen, die zich plotseling zouden vooi'doen, ongewenschte gevolgen zouden kunnen hebben. Het is dus van belang, dat een staat van veiligheid in de zone van Sandjak wordt geschapen, opdat de ondei*- handelingen in een rustige sfeer gevoerd kunnen woi-den". Onder volkenbondscontrole Het schijnt, dat de Turksche regeering niet voornemens is de onafhankelijkheid van Sandjak en Alexandrette te verzoeken, doch aan een autonoom statuut onder con trole van den Volkenbond, ongeveer als Danzig. Alexandi'ette zal dan een zuivere handels haven blijven. De debatten over deze kwestie zullen he den in den Volkenbondsraad beginnen. tusschen China en Japan niet denk beeldig is, bewijst ook de ernstige be zorgdheid te Tokio, waar men te ken nen heeft gegeven dat de Chineesch- Japansche betrekkingen zeer gespan nen zouden worden als maarschalk Tsjang Sjoe Liang er in slaagde de regeering te Nanking zijn program ma van strijd tegen Japan op te drin gen. De muiterij zou het gevolg zijn van een bevel van Tsjiang Kei-sjek, tot verplaatsing van zekere ti'oependeelen, die gemeene zaak maakten met de communisten. De muiters zijn n.1. communisten, al zou men ze dan, gezien hun streven tegen Japan, moeten be titelen als „nationalistische" communisten. We wachten nu maar weer af wat de ko mende dagen ons voor nieuws uit het Verre Oosten brengen. De Volkenbond heeft een nieuw „wan hopig geval" te behandelen gekregen. En wel de behandeling van den Spaanschen oorlog. De Spaansche minister van buiten landsche zaken heeft n.1. den Volken bondsraad in buitengewone zitting bijeen laten roepen, om de zaak van den burger krijg door het Volkenrecht te laten beslis- ^Italië is echter weggebleven en Duitsch land is evenmin vertegenwoordigd te Ge- nève, zoodat men al heel weinig positiefs kon bereiken. Deze beide landen immers staan tegenover de nog steeds bestaande linksche regeering en zij zullen dus iedere beslissing, die ten gunste van deze regee ring zou worden genomen, voor kennisge ving aannemen. Genève heeft dan ook niet veel meer kun- nen doen dan een resolutie aannemen, waarin het een vei'sterking van de niet in menging bepleit en waarin het zich uit spreekt voor internationale bijstand bij den wederopbouw van Spanje. Theoretische beslissingen, die practisch weinig te beteekenen zullen hebben. Thans officieel gesanctionneerd. De ministerraad heeft de veertigurige werkweek goedgekeurd. Deze maatregel be vestigt slechts een sedert jaren in Italië be- staanden toestand, waarbij door het sluiten van collectieve arbeidscontracten de ar beidstijd reeds tot veertig uur per week was verminderd. FASCISTENVERGADERING IN STRAATSBURG VERBODEN. De vergadering, welke de Parti social fran cais gister in de groote tentoonstellingszaal van Straatsburg zou houden was vei'boden en kon niet plaats hebben. Alleen enkele leiders waren vereenigd aan een diner. Talrijke aanhangers zochten toe gang te krijgen tot de zaal waar het diner werd gehouden, doch de politie beletten hen de toegang. Na het diner trachtten eenige leden van de partij te demonstreeren, doch zij werden door de politie uiteen geslagen. Hierbij werd een commissaris licht gewond. GEARRESTEERDE REXISTEN VRIJGELATEN. Na drie dagen in hechtenis gehouden te zijn, gedurende welke zij herhaalde malen werden verhoord, en geconfronteerd, zijn de drie redacteuren van de rexistische „Pays Reël", die gearresteerd waren in verband met de verdwenen documenten uit het dossier van de rechtbank inzake de wapensmokkel, weer op vrije voeten ge steld. 6 milliard goud naar Fort Knox. Zoodra de kerstdrukte voorbij zal zijn, zal het Amerikaansche ministerie van fi nancien 6 milliard dollars aan goud van New York en Philadelphia laten overbren gen naar Fort Knox (Kentucky) een ver sterking, welke speciaal voor het bewaren der goudschatten is ingericht. Middel tegen melaatsch- heid ontdekt? Verscheidene bladen melden, dat de Por- tugeesche apotheker Antonio Franco een middel tot genezing van melaatschheid zon hebben ontdekt. Het zou een „plaatselijke" behandeling betreffen, welke met inwendige behandeling zou gepaard gaan. Franco zou met zijn geneeswijze, welke eenige maanden duurt, goede resultaten heb ben verkregen. Verscheidene gevallen van volkomen genezing zouden door het bacte riologisch instituut te Lissabon zijn inge schreven.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1