Noord en Zuid verbonden Nageko Sport SPANJE Oneenigheid in het Catalaansche bestuur Trotsky geen welkome gast Duitschland's koloniale aspiraties Een revolutionnaire leidster De ultra-toeter Binnenland Auto bij Nieuwer- sluis verpletterd Brand te Heiloo V arkensprij zen V,A,R,A. zal ook nationale programma's uitzenden Door den gladheid van den weg Geen loonsvermindering per 1 Januari Aanhangers van Lenin en Trots ky bestrijden elkaar. Dc Basken behalen enkele succes sen. In een vroeger stadium der burgcroorlop kwam reeds de moeilijkheid, waarmede de regeering Azana te kampen heeft, tot uiting om de verschillende linksche groepen tot zulk een eenheid samen te smelten dat een nuttig verzet tegen de fascisten mogelijk was. Het scheen dat de regeering er, onder dc drang der omstandigheden, in geslaagd was de verschillende gezichtspunten, zij het tij delijk met elkaar te verzoenen en een een heidsfront tot verdediging der republiek te vormen. Blijkbaar is dit voor vele heethoofden toch niet zoo erg gemakkelijk althans uit Barce- lona komen verontrustende berichten die gewagen van een ernstige crisis in de Ca talaansche generaliteit Een der voornaamste oorzaken is de ri valiteit tusschen de Vereenigde socialitische partij van Catalonie, die zich bij de derde internationale heeft aangesloten, en de mar xistische arbeiderspartij, die Trotskistische sympathien heeft. Beide partijen waren tot dusverre vertegenwoordigd in den raad der generaliteit. In verband in een campagne inet de sovjet-Unie door het orgaan der marxistische arbeiderspartij zou de Ver eenigde socialistische partij de verwijdering der marxistische arbeiderspartij uit de ge neraliteit geeischt hebben. Naar aanleiding van dit meeningsverschil heeft de C.N.T. een manifest gepubliceerd waarin gezegd wordt, dat in de bestaande omstandigheden de zaak van het proletariaat en de revo lutie over alle tactische geschillen en alle persoonlijke twisten gesteld moet worden. Er moet slechts één leuze zijn: „de overmees tering van het fascisme en de vernietiging van den vijand." De C.N.T. zal echter met de regeering blijven samenwerken, ook als een partij uit de overheid verwijderd wordt. Andere berichten melden, dat de moei lijkheden aan geheel andere oorzaken zijn te wijten. De anarchie in Catalonië zou hand over hand toenemen en de orde zoo danig zijn verstoord, dat de meer ordelie vende elementen een greep naar de macht doen, om een totale instorting te voorko men'. Regeeringsduikboot door buiten- landsche duikboot getorpedeerd? Het Spaansche ministerie van marine 'deelt mede, dat Zaterdagmiddag om 2 uur 30 buiten Malaga de onderzeer C. C. 3 is gezonken. Gered werden slechts de kapi tein der koopvaardij Garcia en de zeelieden Orden en Lidon, die in het ziekenhuis van Malaga zijn opgenomen. De bemanning van den onderzeeër bestond uit 47 koppen. Men beweert dat dc C. C. 3 door een duikboot van buitenlandsche nationaliteit is getor pedeerd. ïersche vrijwilligers naar Span je vertrokken. Gisterochtend zijn 800 Iersch'e vrijwilligers ïe Galway vertrokken om aan de zijde v. gen. Franco in Spanje te strijden. Zij maken deel uit van de ïersche brigade van gene raal O'Duffv. Naar verluidt zullen binnen kort meerdere sterkere groepen volgen. Het ministerie van oorlog heeft draadloos .een communiqué verspreid, waarin o.a. ge zegd wordt, dat de dag van gisteren aan hot front voor Madrid kalm-is verloopen. Kleine fusillades werden gewisseld. De ar tillerie van de opstandelingen hervatte het bombardement van de hoofdstad en de artil lerie van de regeering opende het vuur op dc batterijen van den vijand. - Gevechten in Baskenland. Men meldt uit Bilbao, dat de regeerings- "troepen de stellingen der opstandelingen in den sector van Avala hebben aangeval len en de belangrijke stelling van Saismen- di op 4 K.M. ten Z.-O. van Vila Real heb ben bezet. De artillerie der regceringstroepen heeft de huizen van Real gebombardeerd, waar de ivijand zich had verschanst, zoodat de man schappen werden gedwongen andere schuil plaatsen op te zoeken. Aan het front in het Baskenland heeft een escadrille vliegtuigen der regeering het vlieg veld van Martinez Daragon gebombardeerd, van waar juist verscheiden vliegtuigen zou den vertrekken. Het kwam tot een luchtgevecht, waarbij een regeeringstoestel werd omlaaggeschoten en 2 jachtvliegtuigen der opstandelingen werden .vernield. De regeeringsvliegtuigen hebben voorts Ca- sa Forestal vernield, dat door de rcchtsche troepen was bezet. Mexicaansche communisten zul len aankomst verhinderen. Nu Cardenas, het verzoek der communis ten terug te komen op de verleening van Asyl-recht aan Trotsky van de hand heeft gewezen, heeft de communistische partij verklaard, dat zij haar besluit handhaaft met alle middelen de aankomst van Trotsky te zullen tegengaan. Zij heeft de communistische partijen in de Vereenigde Staten, Frankrijk, Engeland, Midden en Zuid-Amerika, de Mexicaansche zeelieden en liet spoorwegpersoneel verzocht de aankomst en het vervoer naar Mexico te Svillen tegenwerken, VREDE DOOR ONTWAPENING BELACHELIJK? Admiraal Hugli Rodman, de commandant van liet Amerikaansche escader in het Ka naal tijdens den oorlog, heeft een rede ge houden, waarin hij o.a. zeide, dat het denk beeld van vrede door algemeene ontwape ning belachelijk is. De admiraal is een voorstander van een sterke Amerikaansche marine. Vervolgens critiseerde hij den Vol kenbond, welke zijn onmacht heeft bewe zen. ZOON VAN RAS KASSA GEFUSILLEERD. Uit Addis Abeba wordt gemeld, dat Ded ias Wondo Wossen Kassa, de zoon van Ras vassa, die een Italiaansche post heeft aan bevallen, nadat hij zich aan het Italiaansche tewind had onderworpen, door de Italiaan sche troepen is verslagen en gefusilleerd. Toch onderhandelingen met Portugal? Ondanks officieuze tegenspraken doet te Berlijn het gerucht de ronde, dat onderhan delingen tusschen Duitschland en Portugal aangeknoopt zijn over de kolonie Angola. Het zou echter niet gaan om een formeel en af stand van Angola aan' Duitschland. De re geling, die op het punt staat zijn beslag te krijgen zou tegen een pachtsom Angola ge heel of gedeeltelijk aan Duitschland doen komen. De zone, die Duitschland in het bij zonder belang inboezemt zou het zuiden van Angola zijn dat grenst aan de vroegere ko lonie Zuid-West-Afrika. De overeenkomst zou niet door den Duit- schen staat., maar door tusschenkomst van een Duitsche koloniale maatschappij worden gesloten. Twee propaganda-centra in Oos tenrijk ontdekt. De Oostenrijksche politie heeft twee revo lutionaire propaganda-centra ontdekt. Een van deze was gecamoufleerd als een weten schappelijk instituut. De centra verstrekten valsche paspoorten en verspreidden revolu tionaire brochures. Een twaalftal personen is gearresteerd. Volgens de „Telegraf" werd een der re volutionaire centra, welke te Weenen zijn ontdekt, door een vrouw geleid. Het is me vrouw Lazarfeld, wier echtgenoot -in New York woont. Het is een socialistisch centrum en was gecamoufleerd als een wetenschappe lijk instituut. Het centrum had vertakkin gen iri verscheidene groote steden van Euro pa en onder het mom van enquetes naar ar beidstoestanden in industrie-centra werden leden geworven. Een twintigtal personen werd gearres teerd en en honderdtal zal door den rechter van instructie worden gehoord. De correspondent van de N. R. Ct. te Ber lijn schrijft: Onder aanmerkelijke belangstelling van autoriteiten en deskundigen, zijn hier in de nabijheid van het station Treptow proeven genomen met den ultra-toeter, uitgevonden door een Berlijner. Vooruit reed een omnibus en daarachter de auto met de zendinrichting. Na honderd meter rijden ging in de omnibus een rood licht aan en begon het te zoemen. Dat beduidt: „let op, er wil iemand inha len'. Maar de omnibus moest nog naar links draaien en kon dus de auto niet voorbij laten. Dit gaf de omnibus-chauffeur te kennen, door eenvoudig niets te doen, want in de auto die inhalen wil, kan men door een rood licht achter aan den in te halen wagen zien, dat het signaal aangekomen is. Toen de OPENING VAN DE BRUG OVER DEN MOERDIJK. EEN FEEST IN MIST EN ZON. Zaterdagmiddag heeft de officieele ope ningsplechtigheid plaats gehad van de nieu we verkeersbrug over den Moerdijk, Het was de kroon op een der grootste werken, welke den laatsten tijd in ons land tot stand zijn gekomen. De Koningin heeft de Moerdijkbrug ge opend. Het was een feest in den nevel op beide oevers, De belangstellenden noch de brug kon men zien, zoo gingen ze schuil in de mistbanken. Maar 't werd feest van de zon ook, op hetzelfde moment idat de Konin gin de vlag wegtrok, die den doorgang ver hulde. Toen brak door den zwaren nevel haar blijde, gouden schijn en zij begeleidde de duizenden, die in een tien kilometer lan gen stoet van den Noorderoever jubelend het Zuiden introkken naar Breda. Noord en Zuid, het land boven en beneden den Moerdijk, zijn door een moderne ver keersweg met elkaar verbonden. Een dichte mist hing over het Hollandsch Diep en onttrok de contouren van de mach tige brug aan het oog, toen H.M. de Koningin de plechtige openstelling verrichtte. Voortdurend klonken mistscinen van va- bocht naar links doorloopen was, gaf de om nibuschauffeur een druk op een knop en achteraan werd het roode achterlicht groen: „Ga je gang maar!" Tegelijkertijd verscheen echter vóór aan de omnibus een rood licht, dat een waarschuwing voor tegenliggers is: „Pas op, achter mij vandaan komt dadelijk een auto uitschieten." Bij de eerste proeven kregen de deskundigen een gunstigen indruk van het toestel. Het ding bleek in alle geval niet te gaan zoemen, tenzij er inderdaad geseind werd, en het werkte secuur tot op een afstand van 50 meter. De bedoeling is natuurlijk om door middel van dit toestel een eind te maken aan de onveiligheid op den weg, welke ver oorzaakt wordt door de mammouthvracht- wagens met aanhangers, die op de gewone wijze niet. te betocteren zijn en door hun groote lengte en de betrekkelijk aanzienlijke snelheid, waarmee ze rijden, zoo uiterst moeilijk in te halen zijn. Noodsignalen werden niet door machinist opgemerkt. Gisteren is ter hoogte van de Tienboeren- weg onder de gemeente Mijdrecht 'n vracht auto van de firma v. d. Berg te Mijdrecht door een trein, geheel vernield. Door de gladheid van den weg gleed de auto dwars en raakte'met de wielen tus schcn de rails, waar zij onwrikbaar bleef vastzitten.. De chauffeur hoorde het lokaaltreintje naderen en liep op de spoorbaan de trein tegemoet, terwijl hij met zijn zaklantaarn lichtsignalen gaf. Deze werden helaas niet opgemerkt en tot zijn ontzetting zag de man de trein voor bij-nellen en zich op de vrachtauto wer pen. Het voertuig werd geheel vernield en de trein tot stilstand gebracht. De trein kon met slechts geringe vertra ging haar tocht voortzetten. Terwijl men met het opruimingswerk bezig was. naderde opnieuw een trein. Hoewel men haér met roode lantaarns tegemoet liep en tot stilstand trachtte te brengen, werden ook nu de signalen niet opgemerkt. Gelukkig konden de menschen, die met het opruimingswerk beizg waren, nog tijdig dpzij springen. Gistermorgen te 10 uur werd de Alkmaar- sclie Brandweer gealarmeerd voor een brand te Heiloo in de woning van den heer F. van Eist aan den Holieweg. Door direct ingrijpen van de brandweer was men het vuur spoedig meester. Men had een in petroleum gedrenktcn doek in de kachel geworpen, waardoor de brand moet zijn ontstaan. Verzekering dekt de schade. BOERDERIJ. De prijzen met ingang van he den met 3 cent verhoogd. 's Gravenhage, 12 Dec. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat de prijzen voor var kens bestemd door baconbereiding en voor die boven het bacongewicht, welke aan de Nedcrlandsche veehouderijcentralc worden geleverd, met ingang van heden, Maandag 14 December met 3 cent per kg. geslacht gewicht zullen worden verhoogd. Nadere bijzonderheden voor belangheb benden worden spoedig bekend gemaakt. rende schepen over het water. Ook de beide marine-vaartuigen, welke ter opluistering van de plechtigheid aan de Westzijde der brug ligplaats hadden genomen, waren in dichten nevel gehuld. Na de onthulling van het monument der K.N.A.C. door den minister van Waterstaat, waarbij ook eenige bestuursleden van deze organisatie aanwezig waren, begaf H.M. de Koningin zich te voet naar de Zuidzijde der brug. Toen zij met den minister van Waterstaat en de overige haar begeleidende autoritei ten aan de Brabantsche zijde der brug aan kwam, klaarde het weer plotseling op en trachtte de zon door den nevel heen te bre ken. Ook hebben duizenden en duizenden deel nemers aan den stertocht, georganiseerd door den A.N.W.B., K.N.A.C., den B.B.N. en de K.N.M.V., Dordrecht verlaten om via de nieuwe brug over den Moerdijk Dordrecht binnen te trekken. Het is haast ondenkbaar, dat die duizen den toeristen uit puur enthousiasme voor de ze nieuwe verbinding tusschen Noord en Zuid de koude getrotseerd hebben om, na uren wachtcns, over de brug te kunnen rijden. En toch is het gebeurd. Per auto per fiets, te voet, via het water en dooi de lucht zijn allen van Noord naar Zuid getrokken, dit alles ter eere van de brug. Het. heeft de jonggehorene werkelijk niet aan belangstelling ontbroken Voor Breda was het een historische dag en toen na een gansche dag drukte het duister over de stad was gevallen hegon het avondfeest, waarop Noord en Zuid, broeder lijk aaneengesmeed en in vroolijk volkscli feestviering nauwer aaneengesloten, hébben gevierd en bcfuifd het weer, tot stand komen na vijf eeuwen van een vaste verbinding tusschen Holland en Brabant. ANDIJK—D.T.S. 1—0. Gistermiddag werd de voetbalwedstrijd An- dijkD.T.S. gespeeld, welke wedstrijd op zeer gelukkige alsook onverdiende wijze door An- dijk met 10 werd gewonnen. Over het spelverloop het volgende: D.T.S. trapte af met den wind mee, en trok dadelijk op het goed bespeelbare terrein ten aanval, welke resoluut werd afgeslagen. Toch kwam D.T.S. terug en werd Andijk op de vuurproef gezet, door het verbluffend keu rige samenspel der D.T.S.ers. Als Dekker een schot op doel geeft, laat de keeper den bal over zijn schouder vallen, waar hij pal bleef liggen, zoodat een der backs kon wegwerken. Andijk, door dit buitenkansje aangemoedigd, kwam na een kwartier eenigszïns los, maar het spel der voorwaartsen had tegen de hechte achterhoede geen kans. Het spel golft op en neer, met D.T.S. in de meerderheid, vooral het technische gedeelte was 100 pro cent beter als dat van Andijk, maar de voor zetten der buitenspelers misten nogal eens hun bestemming, zoodat de rust met blanco stand inging. Na de thee, die heel goed smaakte, vooral door de mist, werd met nieuwen moed begon nen. Andijk was thans iets meer aan bod, zonder nochtans gevaarlijk te zijn, terwijl het. restant door keeper Kroon op resolute wijze in de kiem werd gesmoord. Op een ge geven moment als Kuilman goed aanpakt, krijgt de midvoor van D.T.S. op een meter afstand van het doel, welke door den keeper was verlaten, den bal te pakken, maar op een onbegrijpelijke manier laat hij de kans voorbijgaan, door naast te schieten. Eenigen tijd later weet D.T.S. toch te scoren, maar de scheidsrechter had juist gefloten, zoodat het doelpunt niet toegekend werd. Zoo ver streek de tijd al meer en meer, en de par tijen hebhen zich al verzoend met een bril- uitslag, als een halve minuut voor het einde .bij een voorzet van rechts. Tromp mist, de bal springt van den grond tegen zijn han den en de goed leidende scheidsrechter maakt een grooten blunder, door penalty te geven, welke op geweldige wijze in een doel punt werd omgezet. De aftrap kon nog net genomen worden en toen was het uit en had D.T.S. een on verdiende 1—0 nederlaag te pakken. Het was jammer, dat de wedstrijd zoo werd verloren, want er is vanmiddag in An dijk, getuige ook de voldoening van het pu bliek, een keurige strijd gestreden, zoowel van de eene als van de andere kant, hoewel het hetere spel door D.T.S. werd gespeeld, terwijl Andijk haar enthousiasme, daar te genover stelde, terwijl tevens de scheidsrech ter, behalve dat eene, een pluim toekomt voor zijn keurige leiding. Wij hopen, ondanks dat D.T.S. haar kleine kans vanmiddag te niet zag gaan, dat wij op nog meer zulke keurige wedstrijden vergast mogen worden en wie weet: volgend jaar D.T.S. kampioen. Dat zij zoo. Uitzending zal worden geopend en gesloten met het spelen van ons volkslied. Gisteren en Zaterdag vergaderde de ver- eenigingsraad van de VARA in „Ons Ge bouw" te Hilversum. Dr. H. B. Wiardi Beekman hield een in leiding over de sociaal-democratie en de na tionale vraagstukken. Spreker kwam tot de conclusie dat erken ning door de arbeidersklasse van de consti- tutioneele monarchie met zich bracht de er kenning van het staatshoofd. De VARA-secretaris, de heer A. Pleysier sprak over „de nationale vraagstukken en de omroep" en zette uiteen dat naar zijn meening de VARA ook voor de toekomst moest medewerken aan de verzorging van nationale feestprogramma's. Na een uitvoerige discussie besloot de ver- eenigingsraad om in het vervolg door de VARA op nationale feestdagen een feestpro gramma te doen uitvoeren. Het verzorgde programma zal worden ge opend en gesloten met het uitzenden van het volkslied. VERZOEK OM KWIJTSCHELDING VAN STRAFFEN. Ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard heeft het bestuur van de landelijke vereeniging tot onderlinge verzekerihg tegen de nadeelige gevolgen van werkloosheid en ziekte, zich tot den minister van sociale zaken gewend, met het verzoek allen gestraften, welke daarvoor in aanmerking komen en die door de crisis steunregeling zijn afgewezen, via hun orga nisaties amnestie te verleenen en uitkeering voor hen weer via de organisaties te doen geschieden. Eveneens verzoekt het bestuur amnestie te verleenen aan hen, welke gestraft of ge schorst zijn in de rijkswerkvei-schaffingen en daarvoor in aanmerking zouden kunnen ko men. Twee auto's van den Oostzaner- dijk gereden. Door de gladheid van den weg zijn gister avond tegen tien uur aan den Oostzanerdijk bij zijkanaal II. twee auto's van den weg gegleden. De een kwam in een sloot terecht en de ander in het kanaal. Van de laatste auto kon de chauffeur zichzelf redden. De brandweer, die te hulp geroepen werd, behoefde geen dienst te doen. WARMENHUIZEN. V.I.O.S.-nieuws. Berdos—V.I. OS 0—4. Jl. Zondag is het. voor Vios een zegenrij- ken dag geweest. Met duidelijke cijfers heeft ons eerste elftal van Berdos gewonnen, en wat van grootcre betcckcnis is, Vios komt dichter bij het kampioenschap. De zwaarste wedstrijd is thans achter den rug. Na dezen wedstrijd zijn nog uit te spelen naar Z.A.P. en Mecrvogels. Thuis moet ons eerste nog zijn krachten meten met Geel Zwart, H.S.V. en W.S.V. Vooral deze laatste wedstrijd zal zwaar zijn. Doch gezien het verloop van de laatste wedstrijden, hebben wij goeden moed. Kort na den aftrap blijkt het ons voor de zooveelste maal, dat V.l.O.S. eerst nog niet spoedig ingespeeld is, en daardoor komt Ber dos vaak voor het V.l.O.S. doel. Onze backs weten echter op kalme manier de aanvallen te stuiten. Maar het is een feit, als Berdos betere schutters in de voorlinie had, als dank voor die aanvallen één of twee doelpunten gescooi'd zouden zijn door Berdos. Ongeveer na een kwartier wordt het doel van Berdos geducht door onze voorhoede bestookt. Er volgt een hard schot op het B. doel, de kee per valt, laat dc bal vallen en onmiddellijk is onze linksbinnen er bij en W. Zoon maakt goal, 10. Het spel gaat thans op en neer, totdat dc scheidsrechter een pinalty toekent aan Berdos. Deze bestraffing krijgt V.l.O.S., doordat K. Pronk niet moedwillig buk kend zijn been uitsteekt. Deze penalty wordt echter tot ons geluk zeer slecht genomen en komt meters naast het doel. Meermalen weet Bci'dos zijn kansen voor het V.l.O.S. doel niet te benutten en zijn de aanvallen van de thuisclub niet zoo gevaax*- lijk. Berdos speelt echter een tikje vlugger, terwijl het spel van V.l.O.S. beneden 100 is. Het tweede doelpunt wordt voor do rust gemaakt door onzen midvoor P. Jonker, 20. Rust. Na deze pauze volgen spoedig een paar corners en wel één tegen V.l.O.S. en één te gen Berdos. Beiden leveren echter niets op. Het spel is thans zeer vlug en beide clubs spelen thans beter dan voor de rust. Het is aan alles te zien, dat Berdos het nog eens wil probeeren. Onze verdediging is echter pa raat en van doorbreken is nog geen sprake. V.l.O.S. komt in den aanval, er volgt een gedwarrel voor het B. doel en door dit ge- dwarrel weet W Zoon voor de 2de maal de kans schoon te zion en het wordt 30. Het spel begint eenigszïns af te zakken, vooral doordat B. minder in den aanval is. liet grootste oveiwicht is pas merkbaar als H. de Groot met een keurig schot den stand weet te brengen op 4—0. De spanning is er thans geheel uit. Blijkbaar is Berdos uitge speeld. Het overwicht van V.l.O.S. is over wegend sterker» en dit blijft zoo totdat de scheidsrechter voor de tweede maal fluit. De wedstrijd V.l.O.S. II—Zeevogels III werd afgelascht. Verwachting: Stormachtige tot krachtige, Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind, be trokken tot zwaar bewolkt, regen, zachter. Verdere vooruitzichten: Buiig. BAROMETERSTAND HEDENMORGEN: 8 UUR: 752. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 3 gr. C. is 38 gr. F. ONZE OOST. De Indische regeering besloot de uitvoe ring van die maatregelen, welke directe vermindering van inkomsten voor lands dienaren met 1 Januari 1937 tengevolge zouden hebben, en welke in diverse rege lingen zijn vastgesteld, dan wel zijn aange kondigd, voorshands op te schorten. Derhalve ondergaan noch de regionale overgangsbezoldigingen, noch de overgangs bezoldigingen volgens het H.B.B.L.. noch de overgangslooncn van maandlooners en werk lieden, met 1 Januari 1937 een directe ver mindering. Ook de overbrenging van een aantal be trekkingen uit het II.BBL. naar de regio nale bezoldigingsregclingen is opgeschort. De overgangskorting is met 1 Januari ge heel vervallen. Het ligt in het voornemen der regeering in de a.s. zitting van den Volksraad een uiteenzetting te geven van de richtlijnen, welke bij een verdere afwerking van het salarisstelsel zullen worden gevolgd.

Schager Courant | 1936 | | pagina 3