De koningsproclamatie in Engeland Hei Parlement zweert trouw De hertog van Windsor naar Weenen Binnenland De ramp met de „Lijster" Betalen van motorrijtuigen belasting per giro Gevaarlijke stoeipartij Auto over den kop geslagen De oplichting te Enschede Maandag 14 December Ï936 Tweede blad I LONDEN. De plechtige afkondiging van de troonsbestijging van koning George VI heeft Zaterdagmiddag plaats gevonden voor jhet St. James Palace, op Charing Cross, bij Temple Bar en bij de be-urs, in tegenwoor digheid van een aanzienlijke menschen- Den geheelen mïdd'ag was de lucht bedekt, maar het sombere w*eder vermocht niet de schittering der uniformen van de officieren, de koninklijke herauten en hun volgelingen die de voornaamste figuranten waren van deze met middeleeuwsche praal gepaard gaande plechtigheid, te verbleeken. De verklaring van opvolging. Ernstig stond het gelaat van den nieu wen koning, toen hij in den geheimen raad de verklaring der troonsopvolging hoorde voorlezen, waarvan de tekst aldus luidt: „Zij die hier aanwezig zijin, zijn bijeengekomen om bekend te maken één van stem en één van instemming, dat zijne hoogheid prins Albert, Freclerick, Arthur, George, thans, bij de gratie Gods, geworden is, onze eenige wettige souverein, onder den naam van George VI, wien wij trouw en gehoorzaam heid verschuldigd zijn, in volkomen oprecht heid en toewijding." I Na deze plechtigheid ontving de nieuwe [koning de vertegenwoordigers der domini ons, die aanwezig waren om getuigenis af te leggen van hun trouw aan den vorst. Ver volgens vertrok de koning naar Bucking- aam Palace. Toen hij dit paleis weer verliet, werd hij door een menigte, nog grooter dan die bij St. James Palace stond opgesteld, toe gejuicht. Daarna begaf hij zich naar zijn woning, waar hem een nieuwe ovatie ten deel viel. Kroningsdatum ongewijzigd. Ramsay MacDonald is in audiëntie bij den koning toegelaten, waarbij werd overeenge komen, dat de datum van de kroning onver anderd gehandhaafd zal blijven op 12 Mei 1937. Betuiging van trouw door het parlement. Voor de eerste maal sinds vijftien jaar Rijn. Hooger- en Lagerhuis bijeengekomen Dp een Zaterdag. De leden waren opgeroe pen naar Westminster, om den gebruikelij- ken eed van trouw af te leggen aan Ko ning George VI. In het Lagerhuis las de jspeaker staande de formule voor, welke aldus luidt: „Ik zweer bij den almachtigen God touw en gehoorzaamheid aan Z.M. Koning George VI, aan zijn erfgenamen en opvolgers, overeen komstig de wet". De speaker teekende het register en ver zocht Baldwin te naderen, die dezelfde for maliteit vervulde, gievolgd door de andere leden der regeering. Een voor een volgden daarna de afgevaardigden. In het Hooger- huis had dezelfde plechtigheid plaats. Men merkte op, dat hier thans twee tronen ston den. Edward wordt Hertog van Wind- sor. Naar gemeld wordt, zal de nfeuwe titel van den afgetreden koning Edward luiden Hertog van Windsor» t Het nieuwe Engelsche Koningspaar. Iersche Dail keurt troonsbestij ging goed. Dublin. - De Dail heeft het wetsontwerp tot erkenning van den troonsafstand van Edward VIII en aanvaarding van de troonsbestijging door George VI, in tweede lezing goedgekeurd. Erkenning door den Ierschen Vrijstaat. Bovendien heeft de Valera in den Dail een wetsontwerp ingediend, strekkende tot erkenning van de abdicatie van Edward de achtste en tot erkenning van zijn opvolger als hoofd van het gemeenebest. Stoffelijke resten van vier slacht offers te Rotterdam aangekomen. Met het stoomschip „Batavier 5", dat gis termorgen om ruim 8 uur aan de Jobskade aanlegde, kwamen de stoffelijke resten van vier slachtoffers van de ramp met de „Lijs ter", nl. van de heeren L. Hautzmeyer, ing. A. van Donkelaar, van Bemmel en Ver kerk mede. Nadat de passagiers van boord waren ge gaan werden de vier kisten met behulp van een kraan uit een der ruimen op den wal gebracht. De gezant van Oostenrijk, Z.Exc. G. Ale- xich, de consulgeneraal van Oostenrijk te Rotterdam Mr. E. M. Kronenberg, alsmede de directeur van de K.L.M., de heer Ples- man, vergezeld van zijn echtgenoote en twee zoons, mr. Josephus Jitta van de K.L.M., de heer Tolk, havenmeester van het vliegveld Waalhaven en een aantal verwanten van de vier slachtoffers waren op de Havenka de aanwezig, onder wien mevrouw Hautz meyer en haar zoon. De kisten met de stoffelijke resten waren gedekt met de K.L.M. vlag. De heeren Plesman en Tolk legden, wan neer een kist op den wal was geplaatst na mens de K.L.M. kransen. De Oostenriiksche gezant legde eveneens kransen op de kisten Voorts waren er bloem stukken van verwanten der slachtoffers. Toen de kist met. het stoffelijk overschot van den piloot Hautzmeyer op den wal was geplaatst, trad mevr. Hautzmeyer naar vo ren om eveneens bloemen neer te leggen. Onmiddellijk na de sobere ontroerende plechtigheid op de stille verlaten kade, wer den de kisten in een rouwauto geplaatst, waarna de stoffelijke resten vqri de heeren Donkelaar en Hautzmeyer naar de rouw kamer van de begrafenisonderneming te 's-Gravenhage werden overgebracht, terwijl het stoffelijk overschot van den heer van Bemmel naar het woonhuis te Amsterdam en dat van den heer Verkerk naar Kat wijk aan Zee werden vervoerd. Gisteravond 22.20 is de hertog van Windsor te Weenen aangekomen. Van welingelichte zijde wordt verno men, dat hij niet onmiddellijk naar slot Enzcsfeld is gegaan, en dat hij den nacht zou doorbrengen in hotel Bristol te Weenen. Bij het verlaten van den trein werd de ex-koning begroet door den Britschen gezant te Weenen, Selby en de politie-pre- fect Skubl. Het station was door een sterk politie-cordon afgezet. Aanvankelijk was het onbekend, waarheen de ex-koning zou gaan, toen hij Zaterdagmorgen vroeg zich te Portsmouth aan boord had bege ven om Engeland te verlaten. Omtrent de reis van den hertog naar Weenen wordt nog het volgende gemeld: De salonwagen van Edward werd te Zu- rich aan den sneltrein Parijs—Weenen ge koppeld. Te Feldkirch, het eerste station op Oostenrijkschen bodem werd de trein bestormd door een vijftigtal journalisten en fotografen, doch hij liet zich niet zien. Te Innsbruck werd een telegram voor den hertog van Windsor aan den trein ge bracht. Naar verluidt werd hij hierin ver zocht zich telefonisch met Londen in ver binding te stellen. Na te hebben geïnfor meerd hoelang de trein stopte, verzond de ex-koning een telegram naar fort Belvedère. Te Kitzbuhel ontving hij opnieuw een te legram. Sommigen zeggen, dat zij me vrouw Simpson in het rijtuig van Edward hebben gezien, anderen daarentegen bewe ren, dat het laatste telegram afkomstig was van mevrouw Simpson en dat zij hem meedeelde den „Rivièra-Express" te heb ben genomen om hem te Weenen te ont moeten. Na ontvangst van de telegrammen verzocht Edward de journalisten hem met rust te laten. Te Kitzbuhel ontving de ex-koning den directeur van het Grand-Hotel, waar hij als Prins van Wales heeft gelogeerd. Hij be loofde dezen binnenkort te zullen bezoeken voor de wintersport. Toch naar het slot van Baron Rotchild. Nader uit Weenen? Naar thans wordt vernomen is ex-koning i Edward na aankomst te Weenen toch on- En dan de belastingkaart over de post. In verband met verschillende verzoeken om de verschuldigde motorrijtuigenbelasting op dc postrekening van den ontvanger te voldoen en vervolgens de motorrijtuigehbe- lastingkaart per post te ontvangen, heeft de minister van financiën bij wijie van proef het volgende bephald. Indien een houder van een motorrijtuig de verschuldigde motorrijtuigenbelasting vol doet door storting of overschrijving op de postrekening van den ontvanger en hij toe zending van de motorijtuigenbelastingkaart door middel van de post verzoekt, zal de ontvanger aan het laatste gevolg geven. Kosten zijn daarvoor niet verschuldigd. De aandacht worde er echter op .gevestigd, dat de toezending niet per aangeteekende brief zal geschieden en dat deze verzending plaats heeft op eigen risico van den houder. Indien een houder van een motorrijtuig die de verschuldigde belasting per giro heeft voldaan, bemerkt, dat een hem per post toe gezonden kaart hein niet heeft bereikt, is het in zijn eigen belang, dat hij daarvan on middellijk kennis geeft aan den ontvanger, teneinde fraude te voorkomen, zal op 'n der gelijke kaart, welke dus den juisten houder niet- heeft bereikt, en eveneens op een daar voor afgegeven duplicaat kaart een over schrijving, als is bedoeld in art. 11 der motorrijtuigenbelastingwet, of een terug gaaf, bedoeld in art. 14 dier wet, slechts worden verleend, nadat afdoende is gebleken, dat geen fraude in het spel is. Het bovenstaande geldt voorloopig bij wijze van proef op alle kantoren. Aangezien het slechts een proef geldt, is van deze regeling nog geen melding gemaakt op de formulie ren (aangiften, enz.). Belanghebbenden zul len dus zoo noodig zelf het verzoek moeten schrijven en het nummer van de postreke ning van den ontvanger dienen op te zoeken. den kan hem tevens poging tot moord ten laste worden gelegd, daar het leven van zijn moeder en verloofde, die zich in het huis bevonden, ook ernstig gevaar heeft ge- loopen. De aangehoudene ontkent hardnekkig. Aangehoudene door den chauf feur herkend. Verder kan nog worden gemeld, dat de chauffeur, die de kwitantie heeft aangebo den, den aangehoudene thans pertinent heeft erkend als de man, die hem de op dracht gaf naar de bank te gaan. Ter M. heeft zich als Duitscher voorge daan, maar desondanks, had de chauffeur terstond den indruk gekregen, dat hij met een Nederlandsche te doen had. Er zijn nu zooveel aanwijzingen tegen ter M., dat zijn schuld vrijwel vast staat. Jongen met een dolkmes een levens gevaarlijke wonde toegebracht. Rotterdam. Na afloop van de lessen in de R.K. Ambachtschool te Blijdorp raakte Zaterdagmiddag een tweetal knaapjes aldaar aan het stoeien. Daarbij heeft een van dc jongens een dolkmes in de hand genomen, waarmede hij den ander, den 15-jarigen van Stokkum, wonende aan den Stationsweg te Rotterdam, in den buik raakte. Vermoed wordt, dat de knaap in het mes geloopen is, doch berichten dienaangaande blijven nogal vaag. De knaap is door de politie ver hoord. Het onderzoek wordt nog voortgezet. De gewonde jongen werd door een dokter, die de eerste hulp verleende, direct per G.G. cn G.D. naar het St. Franciscus-gasthuis te Rotterdam overgebracht, waar de diepe snij- wonde van zoo ernstigen aard bleek te zijn, dat operatief ingrijpen noodzakelijk werd geacht. Men vreesde voor het leven van den knaap, waarom hij bediend werd. De operatie heeft echter een gunstig ver loop gehad en gistermorgen was de toestand van den jongen goed te noemen. BRAND IN SPOORWEGWAGON. De lading bestaande uit papier, geheel verloren gegaan. Op het spoorwegemplacement aan de Dok laan te Amsterdam, is Zaterdagmiddag brand ontstaan in een wagon, geladen met papier. De brandweer heeft aan de blussching een heel karwei gehad. Meer dan drie uur is zij werkzaam geweest voor de laatste resten vuur waren gedoofd. Het papier is voor het grootste gedeelte verbrand. Ook de wagon liep brandschade op. HET PRINSELIJK HUWELIJK. Naar wij vernemen zullen de Prinses en de Prins Zaterdag a.s. om half tien ten stad- huize aantcekenen. Het jonge paar zal zich zonder eenig ver toon, per auto, en zonder gevolg, naar het stadhuis begeven. En daarna in de sloot terecht' gekomen. Bestuurder gedood Zondagmorgen omstreeks vier uur is een auto, waarin vier personen gezeten waren, bij het nemen van de gevaarlijke bocht na bij de boerderij van den heer J. Straathof te Nieuwe Wetering in den langs den weg loopenden sloot gereden. In de auto waren behalve de bestuurder de heer N. Roesing, student te Utrecht, nog gezeten diens zuster, de student Jhr. A. de J. en mej. P. Volgens verklaring van de inzittenden moet de heer R. die met een matige vaart reed, de bocht te laat bemerkt hebben, waar door hij tegen een paal botste. De wagen sloeg daarop over den kop en kwam in den sloot terecht. Behalve de heer Roesing die in den modder gestikt is, konden alle inzit tenden zich uit hun benarde positie bevrij den. Mej. R. liep eenige snijwonden op en kon, na door dokter van den Bijl verbonden te zijn, evenals de heer de J. en mej. P. met een andere auto haar weg vervolgen. Het stoffelijk overschot van den heer Roe sing, een zoon van den kantonrechter Roe sing uit Oosterbeek, werd later op den dag nadat het door de Justitie vrijgegeven was, naar de ouderlijke woning vervoerd. Volkslogement te Sneek uitgebrand Bewoners met moeite gered. Sneek, 12 December Zaterdagmorgen omstreeks vijf uur ontstond, door tot nu toe onbekende oorzaak, een fel uitslaan de brand in het volkslogement van den heer K. de Haan aan den Singel, te Sneek. In het logement waren slechts weinig logeer gasten, hetgeen een geluk mag worden ge noemd daar de bewoners door 't vuur volko men werden verrasten genoodzaakt waren in nachtgewaad te vluchten. Tot de gasten be hoorde een reeds bejaarde invalide, die in een wagentje getrokken door een hond, rijdt. Deze, de Vries gehceten, werd bewus teloos achter een deur gevonden. Toen hij buiten was gebracht heeft hij spoedig het bewustzijn herkregen De hond van den in valide is in de vlammen omgekomen. De vrouw en het kind van den logementhouder zagen zich door de vlammen den weg naar de deur afgesneden. Zij moesten zich langs een laken van de eerste verdieping naar beneden laten zakken. Even voordat de vrouw den beganen grond had bereikt scheurde het laken. Bij den val heeft de vrouw een gekneüsden arm opgeloopen. De andere bewoners wisten zich langs ladders in veiligheid te stellen. De brandweer was met volledig materiaal ter plaatse. Drie motorbrandspuiten en vijf slangenwagens waren aanwezig. Het vuur werd met zestien stralen vrij spoedig be dwongen. Het pand is geheel uitgebrand. Van de inventaris werd niets behouden. Door middel van een valsche kwitantie. Poging tot zelf moord brengt politie op spoor van den dader. Naar aanleiding van een poging tot zelf moord, door middel van gasverstikking, welke poging te rechter tijd werd voorko men, is de politie te Enschede tot de aan houding van den 26-jarigen Ter M., die tot voor korten tijd werkzaam was bij de En- schedesche textielfabriek, te welker name deze week bij de Twentsche Bank, een val sche kwitantie van f 41.500 werd aangebo den. De politie heeft alle aanleiding tot de veronderstelling, dat ter M. die goed met alle omstandigheden op de hoogte was, de dader van de poging tot oplichting is. Indien bewezen kan worden, dat ter M. een gaspijp in zijn woning heeft doorgesne- middellijk naar het slot van baron Rot child, Enzesfeld gereden. Vermoedelijk zal hij hier eenige dagen blijven om vervolgens naar Kitzbuhel te gaan voor de wintersport. Van tijd tot tijd zal hij, naar verluidt naar Weenen komen om professor Neu- mann te consulteeren voor zijn oorkwaal. Edward wordt vergezeld door zijn parti- culièren secretaris, twee Britsche detectives en acht Oostenrijksche politiemannen. Naar verder vernomen wordt, zal hij na zijn verblijf in Oostenrijk een bezoek bren gen aan prins Paul van Joego-Slavië. DINSDAG 15 DECEMBER* HILVERSUM H. Orkest Concerten Omroeporkest AVRO Nieuwsberichten A.N.P. Gramofoonmuziek Lichte Muze De Octophonikers AVRO Lajos Kiss AVRO Godsdienstige Uitz. Morgenwijding AVRO Lezingen Huishoudelijke wen ken AVRO Engelsche les AVRO Bridgeles AVRO Solisten-concerten Omroeporkest en solist AVRO Omroeporkest en solist AVRO Piano-recital AVRO Voor de jeugd Voor de kinderen AVRO Diversen Knipcursus AVRO Zangvoordracht AVRO Kinderkoorzang AVRO Bonte Dinsdagavond- trein AVRO Filmreportage AVRO .00 10.30 2.00 5.30 5.00 3.00 4.00 4.30 8.00 11.00 7.30 10.20 8.15 10.00 HILVERSUM I. Orkestconcerten. KRO-orkest Nieuwsberichten A.N.P. Gramofoonmuziek Lichte Muze KRO-melodisten Godsdienstige Citz. Godsdienstig halfuur KRO Lez'ngen Vrouwenuur KRO Modecursus KRO Causerie HIRO Causerie HIRO Esperanto cursus KRO Solisten-concerten KRO Kamerorkest met solist. Fluit en piano Sted. Orkest Maas tricht met koren KRO ;.00 10.30 2.00 3.00 4.05 4.40 7.00 10.30 8.10 8.55

Schager Courant | 1936 | | pagina 5