OMGEVINGNIEUWS Fruitteelt, Wegen aanleg, Ruilverkaveling in het Geestmer ambacht Varkensprijzen WERINGEN Kerkconcert. Zondag j.1. werd alhier in de Ned. Herv. Kerk door de Gemengde Zangvereeniging „Zang en Vriendschap", dir. Jb. I. Hove nier, met welwillende medewerking van Mevr. P. L. de BoerHarder een kerkcon cert gegeven, dat door ruim 130 personen bezocht werd. De voorzitter, de heer J. C. de Haan, sprak te ruim acht uur het openingswoord uit, waarin hij alle aanwezigen welkom heette, in 't bijzonder de solisten van dezen avond, onze vroegere plaatsgenoote, Mevr. P. L. de BoerHarder. Na het openingswoord kregen we een tweetal nummers van het koor te hooren, en wel: „Wilt heden nu treden", van Vale- rius en „O, Herders Israëls" van D. Bort- nianski. Mevr. P. L. de Boer—Harder brcht vervolgens ten gehoore Pfingst-Kan- tate van Bach, Agnes Dei van W. A. Mo- zart en Ave Veriun, eveneens van W. A. Mo- zart. Het kinderkoor kwam hierna, zeer succesvol met: Fragmente uit de Operette Grietje Golfzang. Het koor volgde hierop met: Salve Regi- na, van IÏ. Oberhoffer en Boven de Ster ren van F. Abt. Een aria uit „Die Schöp- fung" van Havdn en een uit „Die Frei- schütz van Weber, werden vervolgens dooi de soliste uitstekend ten gehoore gebracht. Het kinderkoor zong hierna zeer verdien stelijk een viertal nummers, waarna het koor zich met de concours-nummers deed hooren. Zeer gevoelig vertolkte de soliste dan „Als de ziele luistert" van Cath. van Ren- nos en als 2e nummer „Madonna-Kindje", eveneens van Cath. van Rennes, waarna als laatste volgde: „O liefste Jesu zoet" van H. Andriessen. Door eenige meisjes van het kinderkoor werden hierna aan Mevr. P. L. de Boer Harder bloemen aangeboden. Met een tweetal nummers van het koor werd dit concert besloten. Het slotwoordwerd gesproken door Ds. Van Beek. KERKELIJKE VERKIEZING. Door de Ned. Herv. gem. te Hippolytushoef Westerland c.a. zijn j.1. Zondag na de kerk dienst tot notabel herkozen de heer O. J. Bosker te Hippolytushoef en notabel de heer Jb. Post te Westerland, deze laatste in de plaats van de heer E. Baijs, welke onlangs tot kérkvoogd is verkozen. In de j.1. Zondag gehouden vergadering van het kiescollege der Ned. Herv. kerk, zijn de ouderling M. Minnes en de Diaken Jb. Dekker Pz. als zoodanig herkozen. W1ERINGERMEER WIERINGERWERF. Beroepen. Cand. H. van Vliet, Hulpprediker bij de Ned. Herv. Evangelisatie alhier, is beroepen tot predikaÜt bij de Ned. Herv. Gemeente te Paramaribo. LANGENDIJK PROVINCIALE COMMISSIE UIT DE VEILINGEN IN NOORD-HOLLAND. Inventarisatie van Stapelproduc ten per 28 November 1936. Avenhorn, „Avenhorn en Omstr.": 250.000 Kg. roode kool, 350.000 Kg. gele kool, 190.000 Kg. Dcensche witte kool, 950.000 Kg. uien, 670.000 Kg. peen. Broek op Langcndijk, „L.G.C.": 4.635.500 Kg. roode kool, 10.371.800 Kg. gele. kool, 6.291.500 Kg. Deensch witte kool, 2.919.500 Kg. uien, 628.400 Kg. peen. Grootebroek, „De Tuinbouw": 410.500 Kg. roode kool, 338.000 Kg. gele kool,^ 98.000 Kg. Dcensche witte kool, 1.010.000 Kg. uien, 66.000 Kg. peen. Hem, „De Zuiderkogge": 90.700 Kg. 'roode kool, 90.400 Kg. gele kool, 84.500 Kg. Deen- sche witte kool ,457.200 Kg. uien, 98.100 Kg. peen. Hoogkarspel, „De Eendracht": 30.700 Kg. roode kool, 50.000 Kg. gele kool, 32.500 Kg. Deensche witte kool 374.800 Kg. uien, 86.000 Kg. peen. Medemblik, „De Eendracht": 130.900 Kg. roode kool, 77.700 Kg. gele kool, 93.500 Kg. Dcensche witte kool, 279.200 Kg. uien, 173,500 Kg. peen. Medemblik, „St. Joseph": 352.700 Kg. roo de kool, 143.500 Kg. gele kool, 245.700 Kg. Deensche witto kool, 221.400 Kg. uien, 16.600 Kg. peen. Noordscharwoude, „Noordermarktbond": 10.070.000 Kg. roode kool, 5.600.000 Kg. gele kool, 12.610.000 Kg. Deensche witte kool, 2.130.000 Kg. uien, 650.000 Kg. peen. Opperdoes, „Ons Belang": ?2.500 Kg. roode kool, 491.600 Kg. gele kool, 633.300 Kg. Deen- sche witte kool, 1S9.500 Kg. uien, 137.500 Kg. peen. Obdam, „De Tuinbouw": 459.000 Kg .roode kool, 415.000 Kg. gele kool, 568.000 Kg. Deen sche witte kool, 347.600 Kg. uien, 449.600 Kg. peen. Warmenhuizen „Warmenhuizen en Om streken": 6.464.000 Kg. roode kool, 2.521.000 Kg. gele kool, 3.329.000 Kg. Deensche witte kool, 655.000 Kg. uien, 132,000 Kg. peen. Wognurn, „De Volharding": 40.000 Kg. roode kool, 15.500 Kg. gele kool, 53.000 Kg. Deensche witte kool, 86.200 Kg. uien, 36.000 Kg. peen. Totaal: 23.056.500 Kg. roode kool, 20.464.500 Kg. gele kool, 24.259.000 Kg. Deensche witte kool, 9.620.400 Kg. uien, 3.143.700 Kg. peen. Totaal in wagons van 10.000 Kg.: 2306 w. roode kool, 2040 w. gele kool, 2426 w. Deen sche witte kool, 962 w. uien, 314 w. peen. totaal 8054 wagons. Op 20 November 1935 was voorradig: 1038 w. roode kool, 452 w. gele kool, 1155 w. D. witte kool, 820 w. uien, 236 w. peen, totaal 3701 wagons. Thans meer voorradig: 1268 w. roode kool. 1594 w. gele kool, 1271 w. Deensche witte kool, 142 w. uien, 78 w. peen, totaal 4353 wagons. NOORDSCHARWOUDE. Zondagavond hield de S.D.V.C. haar jaar lij ksche feestavond. Velen waren opgeko men om dezen feestavond bij te wonen. DEMONSTRATIEF VERKIEZINGS CONGRES COMMUNISTISCHE PARTIJ NEDERLAND. Volgens advertentie in dit blad houdt de Communistische Partij Nederland haar de monstratief Verkiezingscongres den 2en Kerstdag in het groote R.A.I.-gebouw te Am sterdam. Er zijn zitplaatsen voor 10.000 be zoekers, ieder belangstellende heeft op ver toon van een entréekaart toegang tot dit con gres, hetwelk in het teeken zal staan van Nederland vrij, onafhankelijk en welvarend. Vóór verdediging der democratie, tegen het fascisme. Handhaving van de traditioneele vrijheid van godsdienst en verdraagzaamheid der rassen. Vóór handhaving van het algemeen en evenredig kiesrecht. Vóór werk, welvaart en vrede. Des avonds feestelijke bijeenkomst. (Nadere bizonderheden in de advertentie.) In haar openingswoord memoreerde Mevr. Frielink hoe 25 jaar geleden de hond voor S.D.V.C. werd opgericht en meende dat bij een zilveren jubileum wel eenige feestelijk heid paste. Zij wekte de aanwezige vrou wen op om mee te strijden tegen het fascis me en wees op de gevolgen van het fascis me. Na deze korte inleiding verkreeg de spreekster van dezen avond. Mevr. II. Brands te Broekhorst het woord. Deze spreekster schetste in een gloedvolle rede hoe in 1910 de eerste internationale Vroii- wenvergadoring werd gehouden, hoe in Duitschland toen al de vrouwenbeweging gevorderd was en veel sterker dan hier. I-Ioe tegenwoordig onder het Hitlcr-regiem van geen vrouwenbeweging meer sprake is. Hoe deze vrouwen tegenwoordig haar ver gaderingen houden en hoe de voormalige leden van de S.D.A.P. hun 1 Mei-verg&tie-. ringen houden. Ze wees naar Italië cw- naar Spanje. Ze wees op de verschillende leuzen die de S.D.A.P. in haar vaandel voert, o.a. Vrouwenkiesrecht en Vrede, en op het Plan van den Arbeid, dat ordening wilde in de Maatschappij. Ook wekte de spreekster iedereen, vooral de vrouwen op om toch in 1937 bij de ver kiezingen vooral haar stem uit te brengen. Het gaat niet aan om te zeggen: „Het kan mij niet schelen wie er gekozen wordt",, of „Ik houd niet van politiek en ik bemoei mij er niet mee. De politiek bemoeit zich wel degelijk met U, ieder moment van den dag. Met een opwekking om toch vooral .zijn stem uit brengen op de S.D.A.P., eindigde spreekster. De avond werd verder opgeluisterd door een zangkoor, bestaande uit leden van de S.D.V.C., terwijl verder een spreekkoor „De Kinderen Boepen" uitvoerde, alsmede een drietal tafereelen voor het voetlicht werden gebracht, voorstellende de onderdrukking van de arbeidersklasse voorheen en de ont waking die hierop volgde. Een en ander liep uitstekend van stapel. Mevr. Frielink sloot deze goed geslaagde avond. BARSINGERHORN Zondagavond gaf de Gymnastiekver. „De Westfries" een uitvoering in de zaal van den heer A. de Graaf. De voorzitter, de heer J. A. Schenk heette de aanwezigen hartelijk welkom en het deed spr. genoegen, dat zoovelen van hun belangstelling blijk geven. De voorzitter brak een lans voor het nut, dat er van de beoefening van de Gymnastiek uitgaat, voor lichaam en geest en hoopte, dat de ouders vooral hun kinderen die repetities zouden laten bezoeken. Naast grooter leden tal riep spreker ook de financieele steun in, door donateur van „De Westfries" te wor den. Het programma werd vervolgens in vlot tempo afgewerkt. Niels Buck oefeningen van dames heeren en jongens „oefeningen voor meisjes op de brug, balletten en toe- stellurnen in bonte afwisseling volgde het een het ander op, waarbij het publiek her haalde malen door applaus van haar waar deering voor het gebodene blijk gaf. Voor een vroolijke noot zorgde het twee tal Karei en Koos (de. heereiv A. Schenk Jz. en Jb. Koopmans) Op animeerende wijze vulden deze beiden het programma aan en vaak klonk- een gulle lach, wanneer de een of andere rake zet werd gedebiteerd. We Kort geleden wezen we er op, hoe (blijk baar tendensieuze) berichten in enkele kran ten het deden voorkomen, alsof weldra het zoogenaamde planZeeman werkelijkheid zou gaan worden. We hebben toen meege deeld, uit welke bron een en ander vloei de, terwijl we vroeger al eens de gelegen heid hebben gehad, om op onware berichtge ving in deze materie te wijzen. Stuitend was o.m. een artikel, waarin, zonder ook maar eenige motiveering, zonder blikken of blozen gezegd werd, dat de totstandkoming van een weg van St. Pancras in de richting Warmen huizen, dwars door het Geestmcrambacht, een levensquaestie voor Langendijk was. Men moet werkelijk versteld en verstomd staan over een dergelijke bewering. Bij zoo danige uitingen is het inderdaad jammer, dat dergelijke schrijverij niet met name on derteekend is, daar er nu ongetwijfeld ve len zijn, die meenen, dat die stukken ge schreven zijn door menschen met autoriteit, lui, van wie men mag verwachten, dat leef tijd, studie en ervaring hun het recht ge ven om op de bedoelde wijze te schrijven. Een nader onderzoek zou bier tot ontstellen de ontgoocheling leiden. Ook zijn door ons te zijner tijd bezwaren naar voren gebracht tegen het plan, afkom stig van hen, van wie mocht worden ver wacht, dat ze inderdaad met kennis van zaken spraken. Men heeft echter gedaan, als of er nooit van bezwaren was gehoord en men is doorgegaan met bet propageeren van de denkbeelden, die in het plan succes sievelijk zijn opgenomen. zouden onvolledig zijn wanneer we niet noemden een voordracht van een tweetal dames, welke op verdicnstlijke wijze werd vertolkt. „De Westfries" kan met genoegen op een uitstekend geslaagde avond terugzien. SCHOORT Het Rijwielpad. Hoewel de plannen voor bet aan te leggen rijwielpad nog in een beginstadium verkee- ren, zijn de verschillende gemoederen toch reeds aan het gisten. Uit den aard der zaak zal een rijwielpad niet langs het speelduin te Schoorl kunnen worden aangelegd, zoodat dit door de Schoorlsche buurt zal moeten worden aangelegd. Hoewel de plannen nog niet definitief be kend zijn, wordt toch vermoed, dat het pad langs het achterpad of langs den duinvoet zal worden aangelegd. Van verschillende kanten worden reeds requesten naar den Raad en andere licha men verzonden, om het geheel e tracé langs den bestaanden weg te doen aanleggen. Dit acht de geheele middenstand dan ook van groot belang. Immers een rijwielpad ach ter bet geheele bewoonde dorp, zal onbere kenbare schade met zich meebrengen. De Raad zal indien er een rijwielpad zal worden aangelegd, wel even rekening willen houden met den winkelstand. HARENKARSPEL D1RKSHORN SCHAAKCLUB „DIRKSHORN" Uitslagen van partijen, gespeeld voor de competitie. Eerste klas. P. TijsenJ. Bakkum 10 P. de GoedeB. Hulshof 01 Jb. BakkumJb. Strijbis 10 W. BakkumG. Ruiter 01 P. Tijsen—C. Schuit Az. 10 P. de GoedeJb. Strijbis 10 Tweede klas. P. HomanP. Hoeve 0t C. StoopE. Kleijer 10 J. BurgerZachariasse 10 A. v. DijkChr. Babtist. 10 A. v. DijkP. Hoeve. 01 P. HomanC. Stoop 01 BOERDERIJ. Afname varkens boven het ba- congewicht. Zooals we reeds in ons nummer van gis teren mededeelden, heeft de Ncderlandschc Veehouderij centrale bekend gemaakt, dat de prijzen voor de met ingang van Maandag 14 December aan haar te leveren varkens boven het bacongewicht, met 3 cent per kg. geslacht gewicht zijn verhoogd. Deze prij zen zijn dan tot wederopzegging als volgt: Prijs per kg. geslacht gewicht in centen: a. Varkens, wegende bij opgave van 95 120 kg. levend, voor zoover deze varkens reeds eerder als baconvarkens aan de zaak voerders der Nederlandsche Veehouderij- centrale waren opgegeven: Kwaliteit A 54 cent per kg. geslacht ge wicht kwaliteit B 52 cent per kg. geslacht gewicht; kwaliteit C 50 cent per kg. geslacht gewicht. B. Varkens wegende bij opgave van 95— 200 kg. levend; Van 95 tot 110 kg. geslacht 51 cent per kg. geslacht van 111 tot 125 kg. geslacht 50 cent per kg. geslacht; van 126 tot 140 kg. geslacht 49 cent per kg. geslacht; van 141 tot 165 Kilogram geslacht. 48 cent per kg. geslacht; van 166 kg. en daarboven 47 cent per kg. geslacht De opgave in de districten waar geen zaakvoerders zijn kan schriftelijk worden gedaan bij de kringzaakvoerders der Neder landsche Veehouderijcentrale. Geleverde varkens, welke niet aan de bekende voorwaarden voldoen, worden naar waarde uitbetaald. Voorts wordt er nadrukkelijk de aan dacht op gevestigd, dat met ingang van 28 December 1936 geen varkens meer zullen kunnen worden opgegeven, welke zwaarder wegen dan 120 kg. Het ligt niet. in de be doeling de gelegenheid daartoe in de toe komst wederom open te stellen. - DIRKSHORN Zaterdag j.1. belegde de afd. Harenkarspel -Sint Maarten van het Instituut voor Axb. Ontwikkeling een bijeenkomst in de zaal van den heer P. Pijper te Dirkshorn. 't Was bijna 8 uur, toen dc voorzitter, de heer C. de Vries de aanwezigen welkom heette en er zijn spijt over uitdrukte, dat niet meer menschen zich hadden opgemaakt, deze avond bij te wonen. Hij begroette vervol gens de heer C. ten Bruggecate van Heiloo, die een aantal lantaarnplaatjes over Indië zou laten zien en na de pauze een causerie zou houden over „Het vóór en tegen van emigratie naar Nieuw Guinea. De heer ten Bruggecate heeft op de hem eigen vlotte wijze een verklaring gegeven bij de mooie door hem zelf genomen kiekjes van dat dikwijls zoo wonderschoone deel van Groot-Nederland, dat zoo overwaard is, heter bekend te worden door de massa van het Nederlandsche volk, opdat men tot het besef komt, hoe belangrijk dat verre Indic is voor ons en voor de wereld. Na de pauze besprak hij de mogelijkheid van kolonisatie op Nieuw-Guinea, het groo te, onbekende eiland in 't Oosten van onze archipel, dat tegenwoordig in courantenbe richten zoo dikwijls genoemd wordt. Want naar koloniën hongerende mogendheden slaan 'n begeerig oog op dit groote dun be volkte gebied. En in ons land is er strijd over de mogelijkheid een deel van onze over bevolking zich daar te doen vestigen, nu emigratie naar andere landen- sinds eenige jaren onmogelijk is geworden. De heer ten Bruggecate, die het land zelf aanschouwde, wist bij zijn gehoor, met behulp van de mooie plaatjes, zeer goed een voorstelling te vormen van dc schoonheid en vruchtbaar heïd, maar ook van do verlatenheid en het ongastvrije van het land. Vóór of tegen kolonisatie! De spreker durfde hierover geen oordeel te vellen, maar kwam wel tot deze slotsom, als Duitschland de mogelijkheid ziet, als Japan, dat met ons Indië terdege bekend is, er groote som men- voorover heeft, als kolonisatie van Europeanen in het Oostelijke Britsche deel van het eiland zeer goed gelukt, waarom neemt onze regeering dan niet het besluit tot een grondig onderzoek, teneinde de voor deel en van deze kolonisatie voor ons eigen land te bewaren? Een hartelijk applaus beloonde den spr. De voorzitter riep hem een „tot weerziens" toe en kon terecht constateeren: deze avond was een grooter publiek waard geweest. HOOGWOUD De tooneelvereeniging „Harmonie" gaf Zondag j.1. in de zaal van café Modder een openbare uitvoering, die, zooals we dat van deze vereeniging gewend zijn, zeer goed ge slaagd is en het stuk op keurige wijze ten gehoore heeft, gebracht, terwijl ook de rol vastheid der spelers te loven viel. In het begin van het eerste bedrijf waren de stemmen wat onduidelijk, maar dat werd later beter en toen was het stuk ook van achter uit de zaal goed te volgen. De regisseur, de heer Slikker, verdient alle hulde voor zijn werk. Deze opvoering maakt deel uit van een wedstrijd tusschen de tooneelvereenigingen van de Gouwe, van Hoogwoud en van de Langercis. De jury, bestaande uit mevrouw Metselaar uit Twisk en de heeren K. Helder uit Sijbekarspel en Vader uit Medemblik, zal ongetwijfeld een moeilijke opgaaf hebben om den zilveren beker, die als prijs is uitgeloofd door den kastelein Modder, wed. Renooy en K. Visser, uit te reiken aan die vereeniging, die het beste spel levert. De vereeniging van koffiehuishouders heeft een verzoek aan den Raad gericht om de kermis in de Weere, die tot nog toe ge houden wordt op den laatsten Zondag in Juni, tegelijk met de kermis in Hoogwoud, op den tweeden Zondag in Juli te houden, en tevens om de kermis aan de Langereis, tot nu gehouden den eersten Zondag in October, tegelijk met die te Aartswoud, te verstel len op den laatsten Zondag in September. De volgende ingeschrevenen van de lichting 1938 hebben vrijstelling gekregen wegens broederdienst: C. Benit, J. Deken, S. Dekker, N. Klaver, R. P. Nieuweboer en R. Wit. AARTSWOUD. Zaterdagavond hield de afdeeling van den Bond van arbeiders in het Land- en Tuin en Zuivelbedrijf een openbare vergadering in de zaal van Bakker alhier. Er waren ruim 200 personen opgekomen. Voorzitter Hamming opende met een kort welkomstwoord. Daan Pool droeg voor „Geef KERSTNUMMER RADIOBODE. Wij ontvingen een exemplaar van het zoo juist verschenen Kerstnummer van de Radiobode. Aan de samenstelling is ditmaal wel zeer bijzondere zorg besteed. Door ge bruikmaking van drie drukprocede's n.1. Rotogravure, Offset en Boekdruk werd een afwisseling bereikt, die aan dit Kerstnum mer wel een bijzonder cachet geeft. Ook de tekst munt uit door het hooge peil waarop de bijdragen staan. Het is een waar genoegen dit Kerstnum mer „door te nemen" en wij zijn er van overtuigd dat deze schitterende uitgave het aantal abonné's in niet geringe mate zal doen toenemen". werk". Op duidelijke wijze geeft van der Wielen een overzicht wat de Bond gedaan heeft, wat hij doet en wat hij kan doen, wanneer veel meer arbeiders alsmede kleine tuinders en boeren zich aansluiten. Het verdere gedeelte van den avond werden ge vuld door Daan en Tommie en het publiek genoot voor de zooveelste maal van het op treden van de bekende artisten. Een dank baar applaus bewees dat zij goed hadden voldaan. De heer Hamming sloot, met een dankwoord en de muziek van Wij denos en Co. uit Hoorn zorgde vorder voor een een gezellig baI' Z1JPB Vrijstelling dienstplichtigen- Bij beschikking van den Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland van 7 December 1936 is aan de navolgende in geschrevenen voor den dienstplicht, lichting 1938, voorgoed vrijstelling verleend wegens broederdienst: Willem de Boer, Jan Pieter Boontjes, Dirk Buik, Adrianus Dignuin, Klaas Eriks, Frits Kruit, Martinus Nanne, Cornelis Nierop, Jan van der Oord, Rcm- ment Peetoom, Albert Quast, Theodorus Jo- hannes Schilder, Adrianus Albertus Tuin, Gerardus Tuin- Andries Veenstra, Gerrit Leendert Verschoor, Jan Voetee, Hendrik Volder, Teunis de Waard, Nicolaas Wester en Reijer Zeeman. ZIJPE. POLITIE. Verloren: Een bruin dekzeil met ringen en touwtjes, langs Oostzijde Groote Sloot, tusschen Keinsmerbrug cn Schagerbrug. ST. MAARTENSBRUG. Zaterdagavond hield de vereen. Nut en Genoegen haar eerste bijeenkomst in dit seizoen. De groote zaal van den heer Kos- sen was tot achter toe dicht bezet, met be langstellenden. Na het gebruikelijke ope ningswoord van den Voorzitter, trad voor het voetlicht de tooneelvereen. „Euphonia" van Schagerbrug, onder leiding van den heer H. J. van Veen. Opgevoerd werd het tooncelstuk in 3 bedrijven: „Dc Kribbebij- ter". En wanneer men ons nu vraagt wat de Schagerbruggers gepresteerd hebben, wei dan moeten wij eerlijk bekennen, dat wij al veel nutsavonden hebben meege maakt, maar dat het maar zeer weinig is voorgekomen, dat het oordeel over de keuze van het stuk, en de wijze waarop het ver tolkt werd, zoo onverdeeld gunstig was als met deze voorstelling. Dit is niet alleen aangenaam voor het Bestuur, maar in het bijzonder ook voor de led-en van Euphonia en de leider van het gezelschap, den heer Van Veen. Alle spelers afzonderlijk noemen, zou te veel plaatsruimte innemen. Toch kunnen wij de verleiding niet weerstaan om een bijzonder compliment te maken aan den heer Kuiper, die de rol van Baron Nico ver tolkte, op een wijze, die alle hulde verdient. Maar ook de andere spelers, tot zelfs do dikke Katrien. de keukenmeid, met wie wij later nog een fijn toertje in de rondte heb ben gezwierd, hebben in veel opzichten uit stekend werk geleverd. Er schuilen bij de vereeniging goede krachten, en wanneer deze onder de bekwa me leiding van den heer v. Veen tot ont wikkeling zijn gekomen, zal Euphonia wel dra kunnen wedijveren met de beste ver- eenigingen in den omtrek. Aan het slot van het derde bedrijf viel den spelers een overweldigend applaus ten deel. Moge dit voor de leden .en voor den leider van het gezelschap een overtuigend bewijs zijn, dat het publiek volop genoten heeft. Het woord van dank, dat na afloop door voorz. werd gesproken was o.i. moer dan verdiend. Ten einde een objectief oordeel onzer le zers te bevorderen, verdient het ongetwij feld in dit verband aanbeveling, wat De Tuinderij, het Centraal Orgaan van de Vei lingen in Nederland, welker redactie altijd weer op de bres staat om voor de belangen onzer tuinders te vechten, ze voor te staan tot in de Regccringsburcaux, wat dit tuin dersblad schrijft over de plannen van de Provincie Noordholland om fruitteclt-demon- stratic-bcdrijvcn te stichten, één te Ilpendam op veengrond in één in de Haarlemmermeer op kleigrond. Van dc stichting van een der gelijk bedrijf in het Geestmerambacht ter grootte van 4 H.A., wordt nog geen gewag gemaakt, waarschijnlijk, doordien daarover in de officieele stukken niets werd gezegd. Hier volgt het belangrijkste: „Hoe sympathiek echter het streven van .de provincie Noord-Holland, om den tuin bouw de helpende hand te bieden, ook is, toch heeft het bericht ons teleurgesteld, toen we van dc plannon zelve wat nauwkeuriger kennis namen. We hebben ons zeiven de vraag gesteld of hier wel sprake is van een doelbewust opgezet plan, dat rekening houdt met de bestaande moeilijkheden, die er zich ton aanzien van den Noordh. tuinbouw voor doen en langs welken weg die kunnen wor den opgelost. Er zijn aanwijzingen dat dit niet het geval is, doch dat men tot deze fruittceltplannen is gekomen onder den in vloed van de fruitprijzen der laatste jaren. De provincie staat dus blijkbaar op het punt na te volgen, wat we overal in den lande kunnen waarnemen, en wat de deskundigen op fruitgebied met zorg vervuld, n.1. het propageeren van de uitbreiding van de fruitteelt, waardoor we in de komende ja ren een te sterke opvoering van de productie kunnen verwachten. In dit verhand moesion we terugdenken aan de periode vóór 1930—-1931, toen de Ne derlandsche tuinbouw zich zeer sterk uit breidde in de richting van de glasteelten en groote kapitalen zijn vastgezet in inten sieve glasbedrijven. In dien tijd stelde men zich ook op 't standpunt, dat de markt niet te verzadigen zou zijn en legde den grond slag voor een sterke toename der produc tie, die nu van overheidswege een toeslag moest ontvangen en ten deele zelfs vernietigd moet worden. De vraag is hier op haar plaats of zich dit ten aanzien van de vollogrondsch fruitteelt nog eens herhalen zal. We hopen van niet, maar moeten toch denken aan den tuinder, die steeds teelde, wat het vorig jaar duur was geweest met als gevolg, dat hij steeds achter het net vischte. We zijn er van doordrongen, dat men in dezen tijd ook iets moet weten te wagen, cn we kunnen ons voorstellen, dat, als men dan beslist iets ondernemen wil, men zich voelt aangetrok ken tot datgene, wat nog winstgevend is. Toch kunnen we het gevoel niet van ons af zetten, dat het in dit geval een gevaarlijk experiment is. In plaats van op het doel gerichte hulp, die de Noordh. tuinbouw uit de put zou kunnen helpen, gaat men zich begeven op geheel ander terrein, wat, be halve g(?ldverlies voor dc provincie, zelve ook hen, die op de fruitteelt zijn aangewezen, kan schaden. Reeds heeft men in fruit teeltkringen gevraagd, om ook den aanplant van vruchtboomen aan banden te leggen. Terecht is gewezen op de noodzakelijkheid om uitbreiding goed te overwegen, want dat de omstandigheden voor de uitoefening van het fruitteeltbedrijf wel eens minder gunstig zouden kunnen worden. De verdere ont wikkeling van dc Nederlandsche fruitteelt heeft echter een zekere bedrijfsvrijheid noodig, waarom het verkeerd zou zijn, deze aan handen té leggen, maar dan dient ook alles in het werk te worden gesteld, dat deze toestand zoo kan blijven. Deze wordt echter in gevaar gebracht door uitbreidingen op initiatief van cn met gelden van de over heid in het leven geroepen. Laat men 'voor lichting en onderwijs geven en het doen van onderzoekingen steunen, maar met den aanleg van bedrijven te stimuleeren, gaat men zich op gevaarlijk terrein begeven. Bo vendien is het overbodig, omdat de ervaring leert, dat deze van zelve komen, wanneer de omstandigheden inderdaad gunstig zijn. Ten slotte betreuren we het, dat niet meer contact blijkt te bestaan tusschen de over heidslichamen, die op dit gebied werkzaam zijn. Laat men gezamenlijk overleggen, wat er gedaan kan worden en welke koers ingeslagen moet worden. Er zijn nu eenmaal verschillende officieele instanties, die zich noodgedwongen op dit gebied moeten bege ven en het is een groot algemeen belang te achten, dat deze zich met elkaar verstaan en niet ieder op eigen gelegenheid gaat ex perimenteeren, want dit zal gaan ten koste van den tuinbouw zelve.' Tot zoover De Tuinderij. Ook hier in den omtrek weet men zich de pogingen van sti muleering der glasteelt nog wel te herinne ren; de demonstratiebedrijven te Heerhugo- waard, in de onmiddellijke omgeving van Broek op Langendijk, en te Warmenhuizen staan daar nog als waarschuw!ngsteekens voor hen, die nu weer in de fruitteelt de uit- kost voor den tuinbouw zien. Nuchterheid zal ook bij deze hervormingspogingen voor op moeten staan. De leiding zal daarbij in handen moeten zijn van algemeen ontwik kelde personen, die een breeden kijk heb ben op den gang van zaken in land- en tuin bouw, en die toegerust zijn met een gede gen kennis ten opzichte van den tegenwoor- digen stand van zaken op het gebied van groente- en fruitteelt en van dc mogelijkhe den voor beide in nabije en verdere toe komst.

Schager Courant | 1936 | | pagina 7