Plaatselijk Nieuws. FinlancTs president 75 jaren oud SPORT De teleurstelling ISVfiÉfiKlITSlj De Bilt seint De schat van Toean SVTNHUFVUD'S LEVENSLOOP - DE GESCHIEDENIS VAN FIN LAND. EEN GROOT STRIJDER VOOR ZIJN VADERLAND. (Van onzen V.P.B.-correspondent) Helsinski, 10 December 1936. Heden, den 15en December viert Fin- land's staatspresident Pehr Evind Svinhuf vud zijn 75sten verjaardag. Talrijk zijn de eerbewijzen, die hem van de zijde van zijn volk zullen ten deel vallen. Svinhufvud behoort tot de weinigen ultr verkorenen, aan wien het vergund is, de ge schiedenis van een volk beslissend te beïn vloeden en daardoor zelf een deel van deze geschiedenis te worden. Svinhufvud's loopbaan is tegelijk de ge schiedenis van den passieven tegenstand van het vroegere Finland tegen de tsaris tische pogingen tot cultureele overheersching en de geschiedenis van de Finsche zelfstan digheid, in 1918 bevochten op roode Finsche legere en hun Russische bondgenooten. Maar de geschiedenis is daarbij niet stil blijven staan. In den loop der laatste zes jaren, waarin Svinhufvud aan het hoofd van den staat heeft gestaan, heeft het land zich rus tig verder ontwikkeld, zoodat 't op 't oogen- blik een tijdperk van economischen bloei be leeft. In den tsaristischen tijd. Van 1906 tot 1914 is de rechter Svinhufvud in zijn district Luumaki in Oost-Finland de geestelijke leider van den passieven Fin- schen weerstand tegen de pogingen van den keizerlijk-Russischen gouverneur-generaal tot russificeering der Finnen. Svinhufvud's weigering, als rechter een aanwijzing van den onwettelijken Russischen senaatsprocu rator leidt in 1914 tot zijn verbanning naar Siberië. Ongebroken, begeleid door zijn dap pere vrouw, aanvaardt hij den tocht naar Siberië. Na den val van het tsarenrijk kan hij in 1917 zijn verbanningsoord weer verla ten. Finland's onafhankelijkheid Svinhufvud's terugkeer gelijkt op een triomftocht. Hij wordt onmiddellijk procura tor, d.w.z. hoogste beschermer van de wet. Later tot voorzitter van den senaat benoemd, leest hij, de verwonderde Finsche landdag voor een fait accompli stellend, de onaf hankelijkheids verklaring voor, hoewel de bodem onder den druk van de roode gardes en de muitende Russische vloot in Helsinski reeds onder de voeten van den pasgeboren staat begint te wankelen. Op den laatsten dag van het jaar 1917 trekt Svinhufvud moe dig naar St. Petersburg, waarbij Lenin per soonlijk verzoekt, de onafhankelijkheid van Finland te erkennen. Ondertusschen is het zuiden van Finland en de hoofdstad reeds geheel in de macht van de communis ten. Svinhufvud's regeering oefent nog slechts in schijn de macht uit. De Russische soldaten en roode gardes eischen van Svin hufvud de ontbinding van de witte vrijscha- ren. Een gansche nacht lang onderhandelt Svinhufvud in het grootste levensgevaar aan boord van den Russischen kruiser „Kretsjet" mét de soldatenraden. Hij weigert echter de witte corpsen te ontbinden. Eind Januari wordt de toestand van de witte regeering van Svinhufvud in de hoofdstad echter onhoud baar. Drie leden van zijn regeering stuurt hij naar Wasa, waar generaal Mannerheim zijn boerenleger begint te vormen. Zelf blijft Svinhufvud echter als soldaat op den ver loren post. De politicus Svinhufvud had er echter beter aan gedaan, onmiddellijk naar Wasa te vertrekken want een regeering was eind Januari 1918 in Helsinsgi niet meer mogelijk. Svinhufvud moest zich al spoedig voortdurend verborgen houden en toen men hem het vuur eenmaal te na aan de schenen had gelegd, besloot hij eindelijk te vluchten. Naar Dnitschland. Tien dagen na zijn vlucht, op 12 Maart 1918 verschijnt hij dan te Berlijn, waar hij een onderhoud met Hindenburg heeft. Ener giek en vurig pleit hij voor het zenden van een Duitsch hulpexpeditie onder graaf von der Goltz naar Zuid-Finland. De hulp wordt verleend en eind Maart 1918 verschijnt Svin hufvud in het hoofdkwartier van Manner heim te Wasa, waar hij met krachtige hand de leiding van den staat tot zich trekt. Na het einde van den burgeroorlog wil Svinhuf vud oen Duitsche prins op den troon van het nieuwe Finsche koninkrijk zetten. Daar komt echter niets van. Tengevolge van den vrede van Versailles en onder den druk van de Entente moet Svinhufvud de leiding uit handen geven en Finland wordt geen ko ninkrijk, maar een republiek. Generaal Man nerheim volgt hem na zijn glorierijken in tocht in de hoofdstad op. Twaalf jaren is Svinhufvud dan een eenvoudig particulier, totdat in 1931 zijn volk den nu zeventigjari gen tot staatspresident kiest. Finland be vindt zich dan in groote economische moei lijkheden. Svinhufvud vormt in 1932 een sterke regeering en bijna vier jaren lang re geert hij het land met den staatsminister Kivimaki, wiens kabinet eerst in September van dit jaar door de socialistische meerder heid ten val werd gebracht. In deze vier jaren is het Finland gelukt, zich uit het moeras van de economische crisis te bevrij den. Wordt Svinhufvud herkozen? De ambtsperiode van Svinhufvud gaat ten einde. In Januari 1937 kiest Finland 300 kies mannen, die hunnerzijds den president moe ten aanwijzen. Het is Svinhufvud niet be spaard gebleven, in den reeds van begonnen verkiezingsstrijd te worden betrokken. Toen 't ministerie Kvimaki ten val werd gebracht gaf Svinhufvud de opdracht tot de vorming van een nieuw kabinet aan den boerenleider Kallie en niet aan den leider van de socialis ten, die de sterkste partij vormen. Dit heeft veel kwaad bloed gezet en verschillende par tijen hebben reeds tegencandidaten gesteld. Maar desondanks is de herkiezing van Svin hufvud waarschijnlijk. DE VERRICHTINGEN IN 1 A. Bergen verliest op het moment, waarin ze juist had moeten doorbijten. O.S.V. 3 daarentegen neemt geen halve maatregelen. Vrone opnieuw de dupe. Bergen heeft het in een van die lastige wedstrijden naar de Zaan weer niet tot een overwinning weten te brengen. Met 3—0, cij fers, die aan duidelijkheid niets te wen- schen overlaten, werd van de kampioens- candidaat Z.F.C. 4 verloren. Mogen we onze Berger correspondent gelooven, dan beschikt Z.F.C. 4 over een zeer doortastende ploeg, wier technische zeer goede middenlinie een rol van beteekenis heeft gespeeld. Haar mid denlinie was verre superieur aan die van Bergen en had de Berger-achterhoede niet zoo goed stand gehouden, dan had het wel licht niet bij een 3—0 score gebleven. Intusschen is Bergen nu leelijk achterop geraakt, weliswaar is zij nog niet geheel uit geschakeld, maar gezien haar achterstand en de goe'de conditie waarin zich de concur renten bevinden, mag met recht betwijfeld worden, of BSV dit seizoen haar intrede in hoogere regionen zal doen. In ieder geval mag geen puntje verspeeld worden en we twijfelen er niet aan, of ten Bruggencate zal zijn jongens dat ernstig onder oogen bren gen en laten we hopen, dat we de resulta ten daarvan zullen zien. O.S.V. 3 bewees, dat het haar ernst is: zij overwon W.F.C. 4 met niet minder dan 71 en men kan ervan overtuigd zijn, dat de O.S.V.'ers zich tot het uiterste zullen geven, om zich van de bovenste plaats meester te maken; nochtans slaan we Z.F.C. 4's spel- kwaliteiten hooger aan. We denken er dan speciaal aan, dat de overwinning van O.S.V. 3 op Z.F.C. 4 een zeer fortuinlijke was. Vrone kon ook te St. Pancras tegen Alc- maria's vierde geen lauweren oogsten, al was de nederlaag zeer eervol (23), een schrale troost overigens. Haar positie wordt met den Zondag hopeloozer, maar dat de jongens steeds tot het einde blijven door vechten en zulks steeds langs uiterst spor- tieven weg, het is zeker een woord van waardeering waard. Z.V.V. 3C.S.V. 1 afgekeurd. De stand ziet er nu aldus uit: O.S.V. 3 9 6 2 1 32-19 14 Z.F.C. 4 8 6 0 2 30—15 12 Bergen 1 9 6 0 3 35—16 12 Z.V.V. 3 8 4 0 4 29-29 8 Alc, Victr. 4 8 3 2 3 22—25 8 Beemster 1 7 2 2 3 20-30 6 C.S.V. 1 8 2 2 4 20—22 6 W.F.C. 4 8 1 3 4 13-59 5 Vrone 1 9 1 1 7 26-45 3 SCHAGEN 2 AAN DE KOP. Schagen 2 leverde weer goed werk door met 53 van Sijbekarspel te winnen. Reeds met de rust hadden de geel-zwarte leeuwen een 4—1 voorsprong veroverd, die zij echter na de rust niet grooter konden doen wor den. Sijbekarspel bleek over meer ausdauer te beschikken dan Schagen 2 en na de rust had zij het beste van het spel. Eenige Scha- genaren waren na de rust totaal uitgespeeld, waarbij overigens in aanmerking dient te worden genomen, dat het terrein zeer zwaar te bespelen was. Intusschen bleek dit voor de Sijbekarspel-menschen geen bezwaar den strijd tot het uiterste toe vof te houden. Wil Sparta 2 haar goede kans behouden, dan zal zeker door de spelers aan de training meer zorg moeten worden besteed. West-Frisia 4 en Hem deelden de punten te Enkhuizen (11), terwijl OKB goed werk verrichtte, zij sloeg namelijk Hollandia 4 bij den watertoren met 10. OudendijkStrandvogels 2 afgekeurd; de Sporters waren vrij. Het verschil tusschen de leiders en de naaste concurrent bedraagt nu reeds 5 ver- liespunten, zie maar: Schagen 2 9 8 0 1 16 37—16 Sporters 1 8 7 0 1 14 32—11 Hem 1 8 4 1 3 9 21—19 Hollandia 4 8 2 3 3 7 15—18 Sijbekarspel 1 8 3 1 4 7 18—55 O.K.B. 1 10 5 0 6 8 26-24 W.-Frisia 4 7 2 1 4 5 16—23 Oudendijk 1 5 113 3 15-24 Strandvogels 2 7 0 1 6 1 11—23 AARTSWOUD. Ons elftal heeft Zondag een bezoek ge bracht aan M.O.C. te Midwoud. Ze waren zwaar gehandicapt doordat Dirkmaat we gens familie-omstandigheden verhinderd was. Vol goeden moed trokken ze er op af, doch het einde was niet fraai. Met 5—i moesten ze in M.O.C. hun meerdere erken nen. HOOGWOUD. Voetbal. V.C.L. 1iM.F.C. III afgelast. Boksen BRADDOCK—SCHMELING DEFINITIEF. Braddock heeft een contract onderteekend, waarin hij zich verbindt op 3 Juni a.s. te New- York tegen Schmeling uit te komen. De titel van wereldkampioen zwaargewicht is de inzet. Naar bekend is Braddock momen teel wereldkampioen, terwijl Schmeling na zijn zege op Joe Louis algemeen als de ean- didaat-uitdager voor een titelgevecht werd beschouwd. KORT VERHAAL „Kom, kop op, zusje! Je kunt toch niet den heelen dag zitten treuren, je ziet er al heelemaal bleek en verdrietig uit van al die narigheid". „Laat me nu maar, Karei, ik weet wel dat je het goed bedoelt, maar ik kan het toch niet helpen, dat ik bedroefd ben, en ik kan er ook niets tegen doen. „Jazeker, dat is het juist, je moet er juist wel iets tegen doen, en dat kun je ook best. Ik zal je erbij helpen. Je kunt toch niet altijd op je vriend blijven wachten, misschien komt hij wel nooit meer terug". „Dat mag je niet zeggen, Karei, ik weet absoluut zeker, dat hij terug zal komen. Hij houdt toch immers zoo veel van mij, en als hij toch zegt: Meisje, wacht op me, ik kom heel gauw terug en kom je halen, dan komt hij vast en zeker, daar kan ik heele maal op vertrouwen. En als jij hem maar kende, dan zou je dat kunnen begrijpen." „Ja, maar kijk nu eens, zusje, wij man nen nemen dat niet altijd zoo heel ernstig op, dat moet je niet zoo woordelijk opvat ten". Een glimlachje van beter-weten bracht een beetje glans op het lieve, maar door tranen bedekte gezichtje van een aardig meisje. Niets zou haar geloof in haar vriend kunnen doen verminderen. Wat wist dat broertje nu af van de liefde, hij was immers nauwelijks negentien jaar oud, en zij was al twee en twintig. Maar Karei gaf het niet op. „Nu, hoe het ook zij, het doet er niet toe, vanavond ga jij met me mee onder de menschen, anders zou je het lachen heele maal verleeren. En trouwens, je moet niet vergeten, als hij terugkomt, wil hij het liefst een lachend meisje zien, en niet zoo'n hoopje ongeluk, dat ziek is geworden van verlangen." Dat zag Eva in, en zij schrok er bijna van. „Eigenlijk heb je gelijk, Karei, laten we dan maar gaan". Arm in arm gingen zuster en broer door de stad. Vanuit een café klonk dansmuziek de straat op. „Daar gaan we heen", zei Karei. Zijn zuster aarzelde en liep iets langza mer, maar toen zag zij, hoe graag haar broer iets voor haar wilde doen, hij meen de het immers zoo goed! En zij gingen naar binnen. Juist op dat oogenblik vroeg een groote blonde jongeman aan de hospita van het pension, waar het meisje woonde met haar broer, naar Eva, en zijn lachende oogen straalden. „Zij is uitgegaan", was het antwoord, en zijn glimlach bestierf om zijn lippen. „Uit gegaan?" dacht hij, „en ik dacht, dat zij op mij zou wachtenIk heb me ver beeld, dat ik haar nu zou kunnen verras sen, en dat ik de vreugde in haar oogen zou kunnen zien. Dus ze is uitgegaan, waar schijnlijk net als iederen avond, en waar schijnlijk met den een of anderen kerel." En hij stormde weg, in wilde woede, Hij zou de heele stad afzoeken, hij zou haar wel vinden' En hij had zich nogal zoo ver heugd op zijn terugkomst. Was hij niet bij na gestorven van verdriet en boosheid, toen zijn plicht hem langer bezighield dan hij gedacht had? Toen beteugelde hij zijn woede, waarom zou dat arme meisje niet uitgaan, moest ze soms iederen avond thuis zitten? En dan, het kon best zijn, dat ze heelemaal niet met een man .uitwas, het Gymnastiek T urnkampioenschaps -wedstrijden van het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond. De turnkampioenswedstrijden van het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond, die ieder jaar een maal gehouden worden, waren ditmaal ge organiseerd door de Joodsche Gymnastiek Ver- eeniging te 's-Gravenhage. De deelneming was als volgt: turners 30, turnsters 19, jeugdturners 10, jeugdturn- sters 13. Gedurende den ochtend werd uitgemaakt welke vijftientallen van turnsters en turners in den middag elkaar verder zullen bestrijden om de hoogste titels. De wedstrijden voor de jeugdturnsters en turners werden in de mor genuren geheel beëindigd. Öe wedstrijden 's middags vingen om half drie aan onder leiding van het bondsbestuurs- lid G. W. J. Brand, bijgestaan door een achttal juryleden. Op vlotte wijze werden alle wedstrijden afgewerkt en aan het slot heeft de heer J. H. F. Sommer de prijzen uitgereikt, nadat de heer Verveer en mevrouw Sommer de geheele technische bondscommissie met fraaie bloe men had gehuldigd. De uitslagen luiden: Turnsters: 1. T. Poezens 95 pt.; 2. M. Pee man 93,25 pt.; 3. G. M. Sasschuyt 90,25 pt.; 4. A. Fieselen 88 pt.; 5. G. Snooy, 87,5 pt.; 6. A. Markx 85,75 pt.; 7. L. WeggelaarFranke 84,25 pt.; 8. A. Koopmans en M. Pieters, beide 84 pt.; 10. T. Woudstra 76,75 pt.; 11. A. N. J. van Schaik 76,25 pt.; 12. M.Woortman 75,50 pt. Turners: P. van Dam 98 pt.; 2. J. van Gen- deren 95,50 pt.; 3. F. H. Melkman 93,75 pt.; 4 H. J. Kok 93,25 pnt.; 5. J. de Keyzer 92,50 pt.; 6. F. de Waal en J. Molenaar beide 86,50 pt.; 8. J. Caranga 84,75 pt.; 9. J. Coster 80,75 pt.; 10. G. Linde 79,75 pt.; 11. w. Küchlein 78,25 pt.; 12. F. Slangen 78 pt. Biljarten SWEERING NED. KAtMPIOEN. Gisteren heeft Sweering opnieuw den titel Nederlandsch kampioen biljarten (groot bil jart) behaald< FILMOPERATEUR. Onze plaatsgenoot, de heer J. W. Hendrik- se, leerling van de A.S.S.O. te Arnhem, is ge slaagd voor het examen voor filmoperateur. LYCURGUS. Zondagavond gaf de gymnastiek- en schermvereeniging „Lycurgusalhier in het Xoordhollandsch Koffiehuis van den heer J. Schenk een avonduitvoering. De belangstelling kon bevredigend wor den genoemd. Door den Voorzitter der vereeniging, den heer Jb. Molenaar, werd in zijn openings woord dank gebracht aan de ouders van de adspiranten, die het door hun toestemming mogelijk hadden gemaakt, dat ditmaal de adspiranten aan de avonduitvoering deelna men en geen aparte middaguitvoering noo- dig was. Het programma, dat geheel onder leiding van den heer S. Keesman werd uitgevoerd, werd ingezet met vrije oefeningen door hee- ren en waarvoor zes, zegge zes, leden op het podium verschenen. Het spreekt vanzelf, dat vooral met zulk een klein aantal de correct heid en gelijkmatigheid voor pl.m. 100 ge waarborgd moet zijn en helaas bleek dat niet het geval. En toen was het kleine volkje, de adspi ranten, aan de beurt. Evenwichtsoefeningen, paard, knotsoefe ningen, vrije oefeningen, hoogbrug en dans, kon ook wel een vriendin zijn. Hij zou haar wel vinden, nu, en dan werd alles weer goed. De hoofdzaak was, dat men leefde en jong was en liefhad! Hij ademde diep, en een glimlach verbreidde zich'over zijn gezicht Karei was blij, dat zijn zuster weer wat vroolijlcer was. De vroolijkheid van de men schen om hen heen had haar aangestoken en ze zag er niet meer zoo bleek en ver drietig uit. En toen zij zelfs bereid was, om met haar broer een wals te dansen, voelde de jongen zich als overwinnaar. „Weet je nog Karei, hoe wij onzen eersten wals dansten? Moeder leefde toen nog, en zij had het ons geleerd, en weet je nog, hoe we altijd over onze eigen voeten vielen en daarom vreeselijke pret hadden?" Het meisje lachte vroolijk. Doch plotseling werd zij doodsbleek. Haar blik was geval len op een jongen blonden man, die met een verwrongen gezicht naar hen toekwam. Zij was bijna verlamd, zijn terugkomst was zoo anders dan zij zich had voorgesteld zij was bang voor zijn blik, er lag zooveel wreedheid in. Hij leek haar plotseling een vreemde, dezen man had zij nog nooit ge zien. Zij wilde zich omdraaien en vluchten maar toen trof een oorveeg haar gezicht. Haar broer wierp zich op den aanvaller, maar verloor weldra in een kort gevecht. De man ging weg, zonder nog eenmaal om te zien. Toen Karei weer tot zichzelf kwam, wilde hij hem naloopen, om te vertellen, dat hij Eva's broer was. Maar Eva hield hem terug. „Laat maar Karei, dezen man ken ik niet, degene, van wien ik hield, was een heel andere man!" Karei zag haar ver bluft aan, maar zweeg toch Zooiets ging boven zijn verstand. Gaat het dikwijls lang niet pluis, Verwachting: Desn achts nog stormachtige Zuidelijke wind, overdag krachtige, tij delijk afnemende Zuidwestelijke tot Westelijke wind. Betrokken tot zwaar bewolkt met regen. Later wellicht op klarend, des nachts veel zachter. Verdere vooruitzichten: Waarschijnlijk nog buiig. Hierboven BAROMETERSTAND HEDENMORGEN: 8 UUR: 752. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR 6 gr. C. is 43 gr. F. SCHEERT U ZICH ZELF? Wij zijn steeds ruim gesorteerd in Scheerkwasten, Scheerzeepen, Mesjes, enz. enz. - Probeert eens onze Sesam Scheermesjes, 10 stuks voor 35 cent, Verkijgbaar in: TERLEP'S DROGISTERIJ, Apothekers-Assistenten, HOOGZIJDE 103 - TEL. 99. SCHAGEN, in al deze nummers demonstreerden de al- lei-kleinsten en de grootere meisjes en jon gens hun kunnen, de een daarbij gelukki ger dan de ander, maar allen voor dezen avond dan toch bezield met den wensch, om het zoo goed mogelijk te doen. Voor dezen avond, zeker, maar voor het welslagen van den uitvoeringsavond is het noodig, ja noodzakelijk, dat de oefenavon den trouw worden bezocht en dat met ernst wordt geoefend. En denk er vooral aan, jongens en meis-, jes: orde, vooral ordel Veelvuldig oefenen bij trouwe opkomst, de oefenstof desnoods nog maar eenvoudiger, dan zal het weifelen zich wellicht meer tot een enkeling bepalen. Nu hebben we ona hart wel eens vastgehouden, ook als we da kleinsten der afdeelingcn zagen „zwoegen" en de leider op te grooten afstand de ven< richtingen zijner leerlingen stond gade ta slaan. Na de pauze waren we onmiddellijk ver rast door het verschijnen van een goed be zette afdeeling heeren, die op hoogrek uit muntende gymnastiek te zien gaven. Het deed ons genoegen te mogen constateeren, dat de oude roem van Lycurgus niet tot het verleden behoort, maar zij nog uitstekende turners tot haar leden telt. Ook de dames, met haar vrije- en brugoefeningen, toonden dat zij houden van gymnastiek en vol am bitie zijn. Ook hier waren de resultaten goed te noemen, van sommigen zelfs zeer goed. Voorts vermeldde het programma nog paardspringen door de le en 2e afdeelingen meisjes, brug door heeren, knotsoefeningen door dames. Vooral van de knotsoefeningen blijkt steeds voor het publiek een groote be koring uit te gaan, evenals van de dans- prestaties, die we ditmaal van de eerste af deeling meisjes te zien kregen en die na de pauze „op verzoek" werden herhaald. Aan de pianiste mej. D. Breet, werden bloemen aangeboden. Hoe het opium van het Japan- sche smokkelschip op het eiland je gevonden werd. De gouvernementsopium jager Valk is, zooals men reeds uit de telegrammen weet met rijken buit van het eiland Toean bij Bangka te Batavia aangekomen: voor meer dan een ton opium aan boord dat daar verborgen was door het Japansche smokkel schip. De meegenomen Japansche smokkelaars wezen de plek waar de schat verborgen was onmiddellijk aan, na het debarkement ging het regelrecht op het doel af. Het eiland Toean is slechts 500 meter lang en 100 meter breed; het is geheel ^on bewoond. Op eenigen afstand het land in, doch nog op het strand, was een doode boomstam in den grond geplant. Hier hiel den de Japanners, die den weg wezen, stil Diep behoefden de politiemannen niet te graven. Nadat zij nog' maar 60 c.m. zand hadden weggegraven, stieten zij op petro leum- en andere, grootere blikken in to taal 12 stuks, waarvan men den inhoud weet. Alles was op één plaats verborgen. Het opium is reeds naar de opiumfabrick, eerst voor onderzoek doorgestuurd. Het opium is van hetzelfde merk als 90 pet. van alle clandestiene opium welke Ne- derlandsch-ïndië wordt binnengesmokkeld, namelijk voorzien van een merk, dat een aardbol en een leeuw voorstelt. Deze opium wordt bereid in een fabriek gefinancierd met internationaal kapitaal, op het Portu- geesche eiland Macao aan de Chineesche kust, uit Perzische ruwe opium De uitvoer van het opium uit Macao kan nooit op wettige wijze zijn geschied. Hij is volkomen in strijd met de door het gou vernement van het eiland gesloten inter nationale overeenkomsten. Men moet dus aannemen, dat listige lieden het Portugee- sche gouvernement zand in de oogen heb ben weten te strooien.

Schager Courant | 1936 | | pagina 8