nadert I Boekhandel Trapman levert Kantoorboeken LAND Roosjes Succes TOPil Hevige strijd om Madrid Duitschland staakt anti christelijke actie De Fransche Kamer herdenkt Mermoz Jesse Owens De grensregelingen in het Verre Oosten PIETER REMPT AALTJE PRONK NEELTJE SCHRIEKEN, ARIE R09S Rzn„ P e k e I s t d k j e s U HOOGZIJDE 102. SCHAGEN. |}j fiNRSfflffiSURSnRHI lllfflüüill IBSMBHBMB Plantenziektenkundipen Dienst Marktberichten SPANJE DE VERDEDIGERS HOUDEN STAND. De Maandag aan het centrale front begon nen strijd in den sectpr van Boadilla, werd gisteren met dezelfde hevigheid voortgezet. Ondanks de door de rechtschen daartoe aan gewende pogingen, lcondcn ze den weerstand van de'linies der rcgceringstroepen niet bre ken. Laat in den middag hebben de opstan delingen, wien een zwaar verlies was toege bracht, hun stellingen weer kunnen inne men. Op enkele plaatsen hebben de regee- ringstroepen hen achtervolgd en hun daar bij zware verliezen toegebracht. Tijdens den aanval bracht de vijand een overvloed van materiaal in het veld, met name tanks, die door granaten tot staan werden gebracht. De luchtmacht der regeeringstroepen heeft verkenningsvluchten uitgevoerd en de troe penconcentraties in den sector van Campa- mento Carbanchel en den weg Villa Viciosa Brunete met mitrailleurvuur bestookt. De strijd in het Noorden. De raad van verdediging der Baskische re geering deelt mede: de luchtstrijdkrachten der opstandelingen zijn gisteren verschenen in den sector van Utrandiano, waar zij ver kenningsvluchten ondernamen. Aan het front van Villareal hebben wij met intensief vuur een aanval van den vijand opgevangen, die zich meester wilde maken van onze stel lingen. Aan den rechtervleugel van den sector Saismendi hebben onze troepen een klei nen vooruitgang behaald, welke onze vroe gere stellingen verbeterd heeft. Aan de rest van het front heerscht vol komen rust. Radio Sevilla heeft omtrent den strijd in Baskenland medegedeeld, dat tijdens den aanval der rechtschen op het front van Santander, waarbij zij Quintanillas de la Escalada bezetten, de regeeringstroepen 70 dooden en een honderdtal gewonden ver loren. De Catalaansche regeeringscrisis. De Catalaansche regeeringscrisis duurt nog voort. Companys hoeft gisteren bespre kingen gevoerd met de voornaamste ver tegenwoordigers van de republikeinsche en syndicalistische machten. Men hoopt, dat de crisis, ondanks de nog bestaande moei lijkheden, heden haar oplossing zal vinden en dat de nieuwe ministerraad op dezelfde wijze als de vorige zal zijn samengesteld- Russisch schip in brand. In don afgeloopen nacht meldde het 'Amerikaansche schip „President Seano- kin" dat 43 mijl benoorden Oran een Sovjet-Russisch schip in brand stond. Het schijnt, dat de bemanning zich aan boord van een Spaansch oorlogsschip kon hegeven. Een aantal schepen hebben zich naar de plaats des onheils begeven. Uitwisseling van gijzelaars met kerstmis. Uit San Sebastian wordt gemeld, dat ter gelegenheid van het Kerstfeest ongeveer 4000 gijzelaars zullen worden uitgewisseld. Hieronder bevinden zich vooraanstaande personen, van wie reeds gemeld was, dat zij waren overleden. De onderhandelingen over de uitwisselingen worden gevoerd tus schen San Sebastian, Bilbao en Pamplona. Hitier stelt het Oldenburger Kruisbeelden-verbod buiten wer king. Hitlcr heeft de S.A. en de leiders der Hitlerjeugd in Oldenburg opdracht gegeven de anti-christelijke actie te staken. Dit verbod is een gevolg van de opdracht van den provincialen leider der nationaal- socialisten, Karl Roevner, de kruisbeelden te verwijderen uit de scholen en' de ziekenhui zen, welke opdracht een storm van protesten deed opgaan onder de bevolking. Pastoor Zoellner, een van de gematigde nationaal-socialistcn in de Protestantsehe kerk, Iracht thans een overeenstemming te bereiken met de confessioneele synode welke wordt geleid door dominee Niemoeller, ten einde een christelijk front te vormen. In haar heden gehouden bijeenkomst heeft de Kamer met algemeene stemmen het vol gend voorstel aangenomen: „De Kamer, diep bewogen door de verdwij ning van den edelen luchtheld Mermoz en zijn bewonderenswaardige bemanning, zich tot tolk makend Van het geheele land, brengt hulde en spreekt haar bewondering en dank baarheid uit aan de hcldhaflige zonen van Frankrijk, die de eer der nationale kleuren tot aan de andere zijde van den Oceaan hadden gebracht." Alvorens dit voorstel in stemming werd gebracht, had zich de minister van lucht vaart. Piere Cot namens de regcering bij dit eerebetoon aangesloten en verklaard: „Mer moz is niet alleen een groote piloot, hij is een schitterend Fransch figuur". Na nog eens de hoop te hebben uitgesproken dat de bemanning der „Croix du sud" zou worden teruggevonden, verklaarde hij verder, dat, zoo men in deze hoop teleurgesteld zou worden, de groote luchtvaart-familie en do Air do Franco bewonderaars en vrienden van Mermoz en zijn metgezellen tot een her denkingsbijeenkomst zouden oproepen. De meest succesvolle sportman van 1937. New York: Zooals bekend wordt in de Vereenigde Staten ieder jaar een rang lijst opgemaakt door Amerikaansche journa listen, waarop de meest succesvolle sport- men van dat jaar in volgorde van het ver kregen aantal stemmen staan vermeld. Het JESSE OWENS. resultaat van deze enquête voor 1936 is, dat de viervoudige Olympische kampioen, de zwarte athleet Jesse Owens, als eerste op deze ranglijst prijkt. De bekende negerbok ser Joe Louis, die het vorige jaar als num mer een stond genoteerd, staat stans eerst op de negende plaats geklassificeerd. Nieuwe onderhandelingen tus- schen Rusland en Japan Ook de visscherij-overeenkomst ter sprake. Naar officieel gemeld wordt, heeft de nieuwe Japansche gezant te Moskou, Shi- gemitsu, dezer dagen besprekingen gevoerd met den Sovjet-Russischcn volkscommissaris voor buitenlandsche zaken, Litwinof, waar bij de betrekkingen tusschen beide landen nauwkeurig onder het oog werden gezien. In het bijzonder werden behandeld de kwestie over het vormen van z.g. gemengde commissies ter vaststelling van de grenzen tusschen Sovjet-Rusland en Mandsjoekwo en ter beslechting van de grensgeschillen, als mede de kwestie van de verlenging der Ja pansche visschcrij -overeenkomst in de Sov jet-Russische territoriale wateren van het Verre Oosten. Bij het vraagstuk van de rege ling der grensgeschillen stond de Volkscommissaris er op dat de Japen ners niet, zooals zij wenschten, als derde partij bij de onderhandelingen zouden optreden, maar als volwaar dige betrokkenen of alleen of met de regeering van Mandsjoekwo teza men. Verder moet naar de opvatting van Sovjet-Rusland de met China gesloten over eenkomst van 1935, geldig blijven, totdat de grenskwesties een definitieve regeling gevonden hebben. Betreffende de vissche rij-overeenkomst verzocht de Japansche ge zant de Sovjet-regeering dit accoord s$oo spoedig mogelijk te onderteekenen, over eenkomstig de afspraak van Peiping van 1925. Daar een langer dralen met het sluiten van het verdrag om politieke redenen bij de Japansche openbare meening verbazing zou kunnen wekken, stelde Litwinof hier tegenover de opvatting, dat eenige techni sche moeilijkheden de oorzaak van het uit stel waren. Vijfiien soc.-democraten veroordeeld Wegens hoogverraad jegens het Duitsche vaderland. Dertien leden van de vroegere sociaal-de mocratische partij zijn op een aanklacht van voorbereidingen tot hoogverraad veroordeeld tot gevangenisstraffen van 9 tot wee en een half jaar. Twee andere oud-leden der partij werden wegens het verleenen van hulp bij deze voorbereidingen veroordeeld tot resp. drie jaar en zestien maanden ge- vangenissraf. brie andere beklaagden wer den vrijgesproken. Het proces heeft 14 dagen geduurd. Russisch vaartuig mag niet vertrekken In Japansche haven vastge houden. Het Sovjet-Russische stoomschip „Tova- rich Krassin" dat zich op weg bevond van Petropavlowsk (Kamsjatka) naar Wladi wostock werd door een hevigen storm over vallen. Door bekwaam manoeuvreeren wist de bemanning het anker uit te werpen bij Kaap Sirakami. Na eenigen tijd verschenen echter vertegenwoordigers der Japansche autoriteiten van Fukusima, die, in weerwil van de verstrekte inlichtingen dat het vaar tuig een schuilplaats zocht voor den storm, niet toelieten, dat het weder vertrok. Het schip moet derhalve in de haven van Fuku sima blijven. Advertenties Heden overleed in „Huize Avondrust" te Schagen, onze Broeder en Oom, de heer in den ouderdom van bijna 60 jaar. Uit aller naam, J. REMPT. Barsingerhorn, 15 Dec. 1936. Heden overleed tot onze diepe droefheid, in het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar, onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Be huwd- en Grootmoeder en Zuster in den ouderdom van 58 jaren. Namens de Familie, C. BAS en Kinderen. Warmenhuizen, 15 December 1936. Heden overleed, na een langzaam verval van krach ten, onze lieve Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Wed. van Nan Raven, in den ouderdom van 76 jaar. Uit aller naam: NICO RAVEN. Burgerbrug, 15 Dec. 1936 Heden overleed, zacht en kalm, na een langzaam herval van krachten, mijn geliefde Broeder in den ouderdom van 72 jaar en 8 maanden. Zijn geliefde Zuster, N. ROOS. Groenveld, 15 Dec. 1936. De teraardebestelling zal plaats vinden op Vrijdag 18 December, n.m. 2 uur op de Gem. Begraafplaats te St. Maarten. Eenige en algemeene kennisgeving 1937 in alle gewenschte dikten en liniaturen Schagerbrug. Te huur bij inschrijving voor één jaar kad. bekend gemeente Zijpe, Sectie D nos. 1909 en 2205, sa men groot 1.50.00 H.A., gelegen tc Schagerbrug, tot Kerstmis in huur bij G. van Schaik. De voorwaarden liggen ter Gemeente-Secretarie van Zijpe te Schagerbrug ter inzage, al waar de inschrijvingsbriefjes voor of op 24 December 1936 worden ingewacht. zonder been, prachtig van kleur, heerlijk van smaak. Gebr. KWELDAM SCHAGEN - Tel. 64 Te huur gevraagd: 6 10 H.A. WEILAND, liefst met ruime behuizing. Br. franco letter B28 Bur. van dit blad. ■wmiiiim 111 UB 111 KtBHMKIH 1 SPOTPRIJZEN 0 Ij DAMESHOEDEN S U MUTSEN en SJAALS. Wacht niet tot de uitverkoop, want wij geven ze NU bijna WEG. e= gl De nieuwste JULIANA BARETTEN, in alle g| kleuren, 95 cent. Pg§ D E V O S=R O E P m Te koop: Prima ROODE DORSCHKOOL, Jb. KAAN Kzn., Tel. 12, Wie- ringerwaard. 2 GOEDE MUZIKANTEN gevraagd door het bestuur Volksvermaak, voor den avond van 7 Jan. Brieven worden spoedig ingewacht bij K. SWAN, Café, Lambertschaag. Te koop gevraagd: Een besi MAK PAARD, (halfbloed, merrie) niet oudei dan 8 jaar, bij S. DE GROOT Middenweg 3, Anna Paulowna Nieuwe zending STALGE- REEDSCHAP en groote partij als nieuw getaand Touwwerk, groote bossen voor weinig geld. Prima Paardedekken 1.85. ADR. VOS, Callantsoog. Donderdags tegenover Albert Heijn, met den stal. Wordt gevraagd: MEID-HUISHOUDSTER, bij A. ZEEMAN, v. Foreestweg 117, Julianadorp. Te huur: Een ruime BOVENWONING, Te bevr. Wed. DUBBELD, Stille Laan, Schagen. Biedt zich aan: NET MEISJE, voor d. en n. Brieven onder let ter B17 Bur. van dit blad. Gevraagd EEN DAGMEISJE, Zich te vervoegen bij J. RA VEN, Plantsoen, Schagen. hebben steeds BEHANDELING VAN VRUCHTBOOMEN IN DEN WINTER. Uitgezonderd bij de paar goede fruit kweek ers die ons gebied rijk is, wordt er aan de vruchtboomen, die toch reeds schaarsch zijn, zeer weinig zorg besteed. Dit is te minder te begrijpen, omdat wij reeds meer verteld hebben, dat er op plan- tenziektenkundig gebied geen dankbaarder werk le vinden is dan bij vruchtboomen. Die zijn zeer gevoelig voor een goede be handeling. Zij, die denken al heel erg hun best te doen bespuiten hoogstens hun hoornen ge durende den winter met vruchtboomcarbo- lineum en als ze dan in den zomer geen of slechte vruchten oogsten dan' vinden ze dat onbegrijpelijk. Ze beseffen niet, dat zo dan nog slechts een stuntelige poging ge daan hebben om. hun doel te bereiken. Gedurende den winter wordt er overigens niet aan gedaan, dan wellicht hel wegsnij den op min of meer ondeskundige manier, van wat takken. Dat er met de zaag, schaar of met het mes of met welk ander instru ment dan ook, nog door don nlantenziekten- bestriider gewerkt wordt, zal wel duidelijk zijn. Dit zou men het chirurgische deel kunnen noemen, dat vooral bij vruchtboo men een groote plaats inneemt. Daar heb ben wij in de eerste plaats de schurftziekte, die zich openbaart het eerst aan de jon gere twijgen. Daaraan ziet men doode top pen. gebarsten stukken van de opperhuid, enz. -Deze schurftige twijgen moeten zorg vuldig verwijderd worden, tot op het ge zonde. dat is het blankgekleurde deel van het hout. Dergelijke hoornen, waarvan men des zomers de gevlekte en gebarsten vruch ten oogst, moeten in den zomer een extra beurt hebben bij het bespuiten met een koper, of zwavelhoudend spuitmiddel, resp. met Bordeauxsc.be of Californische pap Dat zulke boomen in den zomer niet geholpen zijn met een enkele bespuiting zij hier slechts terloops opgemerkt. Een ziekte, die in den winter goed te be handelen is, is ook de kankerziekte. Deze is te herkennen aan de aanwezigheid op de takken van tamelijk groote open won den, die omgeven zijn door een wal. Soms is zulk een wond zoo groot, dat de geheele tak er door omgeven is en zulk een tak is dan ten doode gedoemd. Is een kanker- plaats nog in het beginstadium, dan kan die heel goed uitgesneden worden en de wonde besmeerd met een desinfecticmiddel, b.v. pure vruchtboomcarbolineum of witte verf of menie of een van de daarvoor speciaal in den handel zijnde kankermiddelen, waar onder tegenwoordig ook heel goede zijn. Zulke kankerwonden zijn nogal eens bezet (in den zomer natuurlijk) met wollige luizen, bloedluizen. Deze bloedluizen zijn soms zelfs de vormers van den ingangs poorten der ziekte omdat het een wond- parasiet is. Heeft men soorten staan, die te erg van deze ziekte te lijden hebben, dan kan men ze opruimen of overenten. Alle soorten lee- nen zich nl. niet om op alle gronden ge kweekt te worden. Eigenlijk heeft iedere streek zijn eigen soorten. Men vrage dan desnoods de rassenlijst aan bij de N.A.K. (de Nederlandsche Algemeene Keurings dienst). Natuurlijk is het ook een veilige maatregel in de buurt rond te zien welke soorten het goed doen. Daarbij moet echter rekening gehouden worden met de onder stam en dat is door den leek niet altijd te bepalen. Dc Monilia is een ziekte, die eveneens gevlekte, rotte vruchten veroorzaakt, ter wijl in den herfst en in den winter soms nog gcmumificeerde vruchten aan de hoo rnen of onder de boomen te vinden zijn. Door het optreden van deze ziekte ont slaan o.a. doode knoppen en doode takken en twijgen, Ook deze moeten zorgvuldig weggesnoeid worden, terwijl de rotte vruch ten en de mummies opgeruimd moeten worden. Dat opruimen moet grondig ge schieden, omdat op do vruchten en ook op de bladeren sporen gevormd worden die voor het voortbestaan van de ziekte zorgen. Een andere maal spreken wij wel eens over het spuiten. Vragen worden gaarne beantwoord. De Ambtenaar van den Plantenzicktenkundigen Dienst, VAN HER WIJNEN. St. Pancras. GRONINGEN, 15 December. Graanbeurs. Inlandsche rogge f88.50, wintergerst f88.35, zomergerst f88.50, haver (wit) f7.257.70, zwarte haver f7 7.25, groene erwten f 7.509.25, paardon- boonen f6.506.85, wierdehoonen f6.506.S5, Waalsche boonen f7—8.50, koolzaad f8— 13.50, karwijzaad f 1722.75. kanariezaad f 1115, blauw maanzaad flG23.50, buiten landsche gerst fS.558.75, ronde mais f7.25 7.55. Aanvoer gelijk. Stemming vaster, be halve voor gerst en wierdehoonen. ROTTERDAM. 15 December. Veemarkt. Totaal-aanvoer 3472 stuks, t. w.: 160 paarden, 2 veulens, 1083 magere run deren, 672 vette runderen. 112 vette kalve ren, 164 graskalveren, 781 nuchtere kalveren 413 schapen en lammeren, 6 varkens, 79 hok ken en geiten. Prijzen p. Kg.: vette koeien, le kw. 61 ct., 2e kw, 55 ct.. 3e kw. 40—48 ct.; vette ossen, le kw. 5S ct., 2e kw. 51 ct„ 3e kw. 4418 ct., stieren, le kw. 58 ct., 2e kw. 50 ct., 3e kw. 46 ct.. vette kalveren, le kw. 90 ct., 2e kw. S0 ct., 3e kw. 55—65 ct., scha pen. le kw. 45 ct., 2e kw. 38 ct., 3e kw. 29 ct.. lammeren, le kw. 44 ct., 2e kw. 34 ct., ,3e kw. 28 ct.. graskalveren, le kw. 55 ct., 2e kw. 45 ct., nuchtere kalveren, le kw. 46 ct., 2e kw. 41 ct., 3e kw. 36 ct., slachtpaarden, te kw. 44 ct„ 2e kw. 38 ct., 3e kw. 32 ct. Prijzen per stuk; schapen, le kw. f24, 2e kw. f 16, 3e kw. f 12. lammeren, le kw. f 17, 2e kw. f 12. 3e kw. f10, nuchtere slachtkal- veren, le kw. f13, 2e kw. f10, 3e kw. f6, nuchtere fokkalveren. le kw. f 18, 2e kw. f 15 3e kw. f 13, slachtpaarden, le kw. f180, 2e kw. f 135, 3e kw. f 80, werkpaarden, le kw. f230, 2e kw. f140. 3e kw. f100. hitten, le kw f130. 2e kw. f105, 3e kw. f70, stieren, le kw. f275, 2e kw. f220. 3e kw. f120, kalf- koeien, le kw. f230. 2e kw. f185, 3e kw. f120, melkkoeien, le kw. f235, 2e kw. f190, 3p kw. f135, v'arekoeien, le kw. f155, 2e kw. f 125, 3e kw. f 90, vaarzen, le kw. f 140, 2e kw. f 100. 3e kw. f 80, pinken, le kw. f 115, 2e kw. f90, 3e kw. f70. graskalveren, le kw f60, 2e kw. f40, 3e kw. f20, hokken en aeiten, le kw. f 10. 2e kw%f6. 3e kw. f3.— Omschrijving: Vette koeien en ossen, aan voer korter, handel goed, prijzen hooger, prima koe 65, os 62. Stieren, aanvoer als vorisre week, handel redelijk, prijzen stij gende. Vette kalveren, aanvoer grooter, handel matig, prijzen staande, prima cx. 100; schapen en lammeren, aanvoer tame lijk, handel vlot, prijzen als gisteren. Nuch tere slacht- en fokkalveren. aanvoer iets minder, handel levendig, prijzen oploopend, Paarden, aanvoer iets korter, handel kaltu prijzen onveranderd. Kalf- en melkkoeien, aanvoer iets korter, handel kalm, prijzen stationnair. Varekoeien, aanvoer ruimer, handel stug, prijzen onveranderd. Vaarzen en pinken, aanvoer kleiner, handel matig, prijzen iets hooger. Graskalvercn, aanvoer als vorige weck, handel tamelijk, prijzen: voor den dood duurder, voor het leven prijshoudend. Bokken en geiten, aanvoer iets korter, handel vlug, prijzen le kw. iets hooger. overigens onveranderd. ....zouden wij den automobilist wel willen toeschreeuwen, die 'n auto gaat voorbijrijden, welke op zijn beurt al bezig is een voorrijder In te halen, 't Nieuwe voorschrift zegt immers: GEEN DRIE WAGENS NAAST ELKAAR

Schager Courant | 1936 | | pagina 3