Moeilijkheden om de kaasbeurs Uit onze Omgeving Het proefbedrijf «Achter- Geest" te Sint Pancras EEN MERKWAARDIGE CIR CULAIRE AAN DE NOORD- HOLLANDSCHE KAASPRODU CENTEN. GEVAAR VOOR SPLITSING IN DEN BOND VAN COöP. ZUI VELFABRIEKEN? Men schrijft ons uit Alkmaar: Gedateerd 14 December heeft de commis sie Kaasbeurs van de Bond van Coöp Zui velfabrieken een circulaire van den volgen de inhoud gericht aan „De Noord-Holland- sche Kaasproducenten: „In het voorjaar van 1936 werd in dc „vergadering van den Bond van op Coö peratieven grondslag werkende zuivel fabrieken door een groote meerderheid „adhaesie betuigd aan het plan om te „Alkmaar voor den kaasverkoop een „beurs te estichten waar deze kaas opmon „ster verkocht zou kunnen worden inste- „de van den omslachtigen en niet ratio- „neelen verkoop en aanvoer van de ge- „heele productie op de markt." „In een daartoe uitgebracht rapport waren op onpartijdige wijze de voor- „en nadeelen van beide wijzen van ver hoop in het licht gesteld." „Met voorbijgaan van hetgeen sedert „dien in dit verband heeft plaats gegre pen, waarvan alleen vermeld behoeft te „worden, dat van de zijde van het Be- „stuur der gemeente Alkmaar voor het „stichten van een kaasbeurs gcenerlei „medewerking kan worden verkregen, „kan gewezen worden op de opening van „de kaasbeurs te Alkmaar op 13 Novem ber j.L" „Het verloop, dat deze kaasbeurs se dert dien datum te zien heeft gegeven is piet onverdeeld gunstig, hoewel in het „algemeen het resultaat bemoedigend kan. „worden genoemd." „Bij het geweldige vooroordeel tegen de „nieuwe instelling, dat vooral bij de „Plaatselijke pers (vaak gesierd met on- „juiste voorstelling van zaken) en een „deel van de kaashandelaren had post „gevat en waardoor de overtuiging, waar- „mede het meerendeel der producenten „heeft verklaard het nut van een kaas- „beurs te Alkmaar in te zien, bij een deel „van hen aan het wankelen is gebracht, „was het te voorzien, dat het in 't be- „gin moeilijk zou worden." „Te meer kon men dat venvachten, „omdat de handel, in verband met den „stagneerenden afzet, slechts een beperkte „hoeveelheid kaas kan opnemen en hier- „toe op de markt thans nog voldoende „gelegenheid heeft." „Dat het bij dien handel niet is een „kwestie van principieel verzet tegen „het koopen van kaas op een beurs in „het algemeen blijkt zonneklaar uit het „feit, dat deze kaashandelaren wel ge- „regeld op de beurs te Purmerend koo pen. Het is dus louter een verzet tegen „een kaasbeurs te Alkmaar." „Het volledig slagen van de kaasbeurs „te Alkmaar kan dan ook met vertrou- „wen tegemoet gezien worden.' „Wanneer slechts de twijfelaars onder „de producenten er van bewust worden, „dat deze beurs in de toekomst een belang „rijke en rationeele verkoopinstelling van „Noord-Hollandsche kaas zal worden, als „zij dat willen." „Het is slechts deze twijfel en het ge- „brek aan saamhoorigheid onder de „groep producenten met dezelfde belan- „gen, die een snelle ontwikkeling van een „kaasbeurs tegenhouden, waarbij de slech- „te toestand, waarin de kaasafzet ver- „keert, een grooten invloed ten ongunste „uitoefent." „De hoop mag worden gekoesterd, dat „deze producenten weer eensgezind hun pchouders onder de kaasbeurs zullen zet- „ten, omdat deze een eenvoudiger en meer „rationeelcn afzet waarborgt waarbij zij „zelf in prijsvorming meer aandeel zul- „lcn hebben dan dit zoo dikwijls het geval „is op de kaasmarkt, waar reeds de ge- „heele partij is aangevoerd en waar men „te kiezen heeft tusschen verkoopen of „nog eens extra onkosten maken _met „weinig uitzicht op een hoogeren prijs." „Niet in de eerste plaats de overweging, „dat de verkoop op monster goedkooper „is dan het aanvoeren en verkoopen op „de markt, maar wel de overtuiging, dat „de kaasmarkt sedert lang in zeer veel „opzichten niet meer biedt een doelma- „tige afzetmogelijkheid en den producen- „ten in wezen geen volledige vrijheid bij „den verkoop van het product waarborgt „hebben tot stichting van den kaasbeurs geleid." „Thans is de hoop van de oprichters „gevestigd op het gevoel van eensgezind heid en een goed begrip van het eigen belang der Noord-Hollandsche Produ centen, dat noodig is om de voor den „kaasafzet zoo belangrijke instelling te „doen slagen. In deze benarde tijden is „door de veehouders door krachtige sa menwerking datgene te bereiken, wat in „de toekomst blijvend voordeel zal schen den en van waarde zal blijken." Deze circulaire spreekt voor zichzelf. Er is verzet, hevig verzet. Het slagen kan dan ook met vertrouwen worden tege moet gezien. Zonderlinge conclusie! Ons begrip gaat het te boven, maar dat fal wel aan ons liggen. Maar de commissie houdt een slag om de arm. Ze verbindt aan dat slagen toch liever een conditie, n.m.1. dat de twijfelaars zich bewust worden van de meer rationeele yerlcoopinstelling, welke de beurs is. Financieele voordeden zijn er ook vol gens de commissie eigenlijk- niet van te yerwachten Wat dan wel? Idieele! Maar op een markt gaat het toch zeker eerst om het geld! Het beroep op saamhoorigheid is voor vele producenten stootend. „Wat verbeeldt hij zich wel, zei de man, die ons de circulaire overhandigde, die, „hij was één der onderteekenaren van de cir culaire", de heer H. K. Koster, voorzitter van de kaasbeurs-commissie en van den Bond. „Is hij er voor ons of moeten wij pre cies naar zijn pijpen dansen?" He antwoord willen we in het midden laten, maar het dunkt ons onverantwoorde lijk, dat een voorzitter van een lichaam zijn neutrale plaats verlaat en zich stelt aan het hoofd van een stroom ing in de vereeniging tegenover een andere stroo ming, die ook talrijke aanhangers telt. Moet dit op den duur geen aanleiding geven tot scheuring? Iets wat op zichzelf zeer betreurenswaar dig zou zijn. Dat het niet zoover kan komen dat zal vermoedelijk zelfs die voorzitter niet durven beweren! Een goed begrip is noodig bij de pro ducenten! De leiders hebben het blijkbaar. Of zouden die soms ook kunnen falen? De toekomst zal het léeren. Maar of de producenten zich zullen laten verlokken door het pathetisch slot betwijfelen we. Daarvoor zit de geheele, van radeloosheid getuigende circulaire, wel wat heel los in elkaar. BERGEN DE HUWELIJKSFEESTEN INGEZET. Een buitengewoon mooie dag voor de Schooljeugd, dank zij 'n keurige organisatie en een at tractief programma. De feesten, welke door het Comité zijn georganiseerd ter gelegenheid van het huwe lijk van Prinses Juliana met Prins Bernhard, zijn gisteren, op den dag waarop het Vor stelijk paar in den Haag aanteekende, op waardige wijze ingezet. Voor de Berger Schooljeugd was deze dag georganiseerd en dat het voor de kinderen een zoo mooie dag is geworden, mag een groote verdienste worden genoemd van het sub-comité, dat geen moeite teveel is geweest om den kinderen een mooi feest te bereiden. Daarbij was het programma met zorg sa mengesteld en viel dan ook zeer in den smaak. Het was vroeg dag voor de schooljeugd; reeds om negen uur begaven zich de leer lingen van de Gemeentelijke U.L.O. School van de U.L.O. der Berger School Vereeniging en van het R.K. Pensionnaat, onder, leiding van het onderwijzend personeel naar het Oranjehotel, waar de tooneelzaal op keurige wijze met groen versierd was, terwijl de lagere klassen dier scholen zich naar de groote zaal van de Rustende Jager begaven, welke eveneens op kwistige wijze met frisch dennegroen en oranje kleuren was versierd. In het Oranjehotel was het de burgemees ter, mr. H. D. A. van Reenen, die het feest opende met een korte toespraak. Hierna zongen alle aanwezigen staande het eerste couplet van het Wilhelmus. Het woord was daarna aan Henri Nolles uit s'-Gravenhage. die de jeugd op kostelij ke wijze vermaakt heeft met z'n verbluf fende goocheltoeren. Ook mej. Marie Goud zwaard met haar sprekende pop oogstte een groot succes. Op dezelfde wijze als ln het Oranjehotel opende wethouder J. W. Macdonald in de Rustende Jager het feest. Hier werden de kinderen door mej. Goudzwaard op de poppenkast onthaald. Het gejuich en gelach was daar niet van de lucht. Natuurlijk werden tusschen de bedrijven door tal van Vaderlandsche liederen gezon gen en het deed goed deze oude kinder versjes nog weer eens „en masse" te hoo- ren zingen. In de middaguren vulden de kinderen der le klassen der lagere scholen en die der kleuterscholen de zaal van het Oranjehotel en genoten van de poppenkast, terwijl de lioogere klassen der lagere scholen in de Rustende Jager door den goochelaar wer den beziggehouden. Hier woonde ook de inspecteur van het L. O. in de inspectie Alk maar, de heer G. Dun de voorstelling bij. Na afloop volgde nog een tractatie in de scholen en dat was voor de kinderen wel een zeer mooi slot van dezen uitmuntend geslaagden feestdag. Nogmaals onze hulde aan het subcomi té, TENTOONSTELLING WERKEN J. M. J. GRAADT VAN ROGGEN. Opening in het stedelijk mnseum te Amsterdam. Prof. dr. J. J. van Loghem schetst de groote beteekenis van den jubilaris. Amsterdam-, 19 December. Een groot en select gezelschap heeft Zaterdagmiddag de opening bijgewoond van de tentoonstelling van werken van den grooten Bergenschen etser-schilder Johannes Mattheus Graadt van Roggen, welke expositie ter gelegenheid van don zeventigsten verjaardag van dezen kunstenaar is ingericht in de benedenzalen van het stedelijk museum te Amsterdam. Alvorens tot de opening over te gaan, deel de de voorzitter van het huldigingscomité, prof. dr. J. J. van Loghem, mede dat Graadt van Roggen talrijke bewonderaars 's kun- IV. Voor diegenen welke nog eens willen na gaan hoe het verloop van het weideseizoen is geweest op het hedrijf van den Heer J. Blom, herinner ik er aan dat de 3 vorige artikelen in de pei's zijn verschenen in de maanden Augustus, September en November. Momenteel is de stalruimte geheel nodig voor 36 stuks vee (zonder de kalveren). Het aantal koeien dat nu gemolken wordt bedi-aagt 24 stuks (het vorig jaar waren dit er gemiddeld 22). Van deze 24 zijn er enke len die in begin November hebben gekalfd, terwijl er enkelen momenteel vrijwel droog staan. De melkopbrengst bedraagt nu ongeveer 200 liters totaal, per dag, hetgeen behoorlijk is te noemen. Het behoeft wel geen uitleg dat de meer productieve dieren, naast het ruw voeder nog het benodigde krachtvoeder ontvangen, al naar dit noodzakelijk is. In het algemeen is de voedseltoediening nu zo geregeld dat de dieren welke tot hoog stens 10 liter melk per dag gegeven, geen krachtvoeder ontvangen, maar uitsluitend de hun toegewezen poi'tie hooi en kuilgras. De hoeveelheid voedsel van dc laatst be doelde dieren is een soort grondrantsoen; de koeien krijgen iets minder naarmate ze min der melk geven; iets meer bij grotere melk- giften, benevens krachtvoeder. Dit grondrantsoen bedx-aagt 20—25 kg best Samenstelling van het hooi en kuilgras in procenten. kuilgras en 8—10 kg best hooi per dier per dag. Teneinde een zo gunstig mogelijk effect te hebben van dit massale rantsoen en teneinde eèn zo goed mogelijke hygiënische melkwin- ning in de hand te wei'ken, wordt als volgt gevoedei'd: 's Moi-gens vroeg, tijdens het melken, wordt wat hooi gegeven, daarna om ongeveer 8 uur wordt de le portie kuilvoeder verstrekt. Het is vanzelfsprekend dat de melk zo spoedig mogelijk uit de stal gaat en niet met kuilvoe der toedienen wordt begonnen dan na afloop van het melken. Even na dc middag krijgt de stal opnieuw hooi (zegge om 1 uur) terwijl omstreeks de middag melktijd eveneens een weinig hooi wordt gegeven. Deze laatste portie komt echter niet voor de koeien voordat er is gcconti'oleerd of al het kuilgras is geconsumeerd door de dieren en er geen restjes zijn blijven liggen. De tweede portie kuilgras wordt weer na het avondmelken toegediend en om 9 uur wordt weer met wat hooi afgevoederd. De kwaliteit en de kwantiteit van hooi en kuilgras vi'agcn deze veelvuldige toediening en de meerdere moeite moet men zich ti'oostcn. De conditie van het vee is op het ">ogen- blik gunstig, vooi'al de vaarzen zijn zeer goed te noemen. Hieraan zal wel niet vreemd zijn de uitstekende weidegang van het af gelopen seizoen. Hieronder volgen enige analysen van monstei's hooi en kuilgras. Tot nu toe is nog slechts 1 kuil (silo) open. Het hierin ge- ensileerde px-oduct bestond uit voorjaarsgras waax-aan 1 gedenatureerde suiker werd toegevoegd ti'dens de „inmaak". Zowel het hooi als het kuilgras zijn van prima kwaliteit. 9 Dro e stof Kiwitach- tiee stoffen Vet As be stand delen Ruw- vezel Zetmeel- achtige stoffen Verteer baar ruw- eiwit Werkelijk eiwit Hooi I 81,6 10,7 .,8 7,7 28,6 32,8 7,0 8,2 II 80,8 9,1 1,5 7,2 28,1 34,9 6,2 6,7 III 81.4 11,5 1,6 8,7 24,8 34,8 7,9 8,4 IV 80,9 12,7 1.7 8,3 28,2 30,0 8,8 9,7 Kuilgras m. 1 suiker 19,5 3,2 1,0 1,8 6,6 6,9 2,4 2,1 Een gemakkelijker overzicht van de betekenis van deze cijfers krijgt men door omreke ning op de Werkelijke Zetmeelwaarden en op Werkelijk Verteerbaar Ruw- en Zuiver Eiwit. Hooi 1 II III IV Kuilgras (suiker ensilage) Werkelijke zetmeelwaarde 36 36 34,7 34,5 12,2 Werkelijk verteerbaar ruw eiwit 7 6,2 7,9 8,8 2,4 en Zuiver eiwit 4,5 3,8 4,8 5,8 1.3 stenaars medewei'king wenschen in te roe pen bij den aankoop van een zijner schil derijen, bestemd te worden aangeboden aan een Nederlandsch museum. Dan wilde spreker in korte woorden re kenschap geven van de beteekenis dezer introspectieve tentoonstelling, die als zooda nig allerminst een levenswerk afsluit. Nog eiken morgen, zoo richtte hij zich tot deri jubilaris, vci'heugt gij u in het jonge licht dat uw werkplaats binnenstroomt, ook uw jongste wei-ken getuigen van uw onverza digde visie. Spreker liet dan de revue van Graadt van Roggen's teeken- en schil derwerk passeeren en wees op de merkwaardige vei-nieuwingen van zijn visie en zijn voorkeur, van de pay- 2 intime naar de machtige rotskusten, van de gladde berken naar de knoestige ko lossen der oude olijven, van de wanne vex'- smolten kleui-en in Nederland's vochtige atmosfeer naar de i'oode rotsen, de blauwe zeeën, de paarse bloemen, de gele huizen in het ongefiltreerde licht van Zuid-Europa. Ook in Nederland is Graadt van Roggen's palet liGhter geworden, zijn jongste wei-ken (zomer 1936) van het panox-ama van Petten met de witte duinplooi en de golfbreker aan Petten's strand met het rijpe, fluweelige groen op de zwarte steenen zijn hiervan sprekende getuigen. Met een enkel woord richtte prof. van Loghem zich tenslotte tot mevrouw Agaath Graadt van Roggen-van de Pol, die aan de voorbereiding v^n de tentoonstelling zoo'n gi'oot aandeel heeft gehad: de zware levens last, die den mensch Gx-aadt van Roggen is opgelegd den kunstenaar heeft het ge dwongen leven in de stilte niet geschaad heeft zij door haar onbegrensde toewijding tot het uiterste verlicht. (Applaus). Een neef, de heer W. Graadt van Roggen, dankte vervolgens namens de jubilaris voor de hulde, welke dezen is bereid, een hulde, welke den zeventigjarige, evenals diens echtgenoote en dochter, ten zeerste heeft ge troffen. x Verder dankte spr. allen, die aan het hul debetoon hebben bijgedragen, in het bijzon der mejuffrouw van Rcgteren Altena, die de circulaii-e voor de uitnoodiging met een wel gelijkende beeltenis van den jubilaris ver luchtte. Zij allen, die den mensch als kunstenaar den kunstenaar als mensch hebben wil len eeren, hebben hem een onvergetelijken dag bezorgd. Spr. deed voorts uitkomen, dat Graadt van Roggens leven gestaan heeft buiten de stroomingen der kunstwereld en alleen in den ernstigen dienst van de kunst zelf, in de ontwikkeling van de gaven, die de natuur hem heeft geschonken, waarbij zijn vrouw op vooi'treffelijke wijze zijn levenspad heeft gedeeld en weten te effenen. Het stemt Graadt van Roggen tot groote dankbaarheid, dat zoo velen met belangstelling zijn ont wikkeling hebben gevolgd en hij ziet deze herdenking dan ook niet als een eind, doch als een mijlpaal op zijn levensweg en op zijn kunstenaarsloopbaan (applaus). Na de openingsplechtigheid verscheen mede nog de commissaris der koningin in Noord-Holland, jhr. mr. dr. A. Roëll, ten einde den heer Graadt van Roggen geluk te wenschen en, met. het overige gezelschap de tentoonstelling te bezichtigen. SINT PANCRAS Eèn nauwkeiyig lezer zal het opvallen dat dr hooi-analyse No. II wat uit de toon valt. dit is een gevolg van enige lichte broei in dal 'Todeclte van het hooivak waarvan mon ster II het gemiddelde vex-tcgenwoordigt. Ilct booimonster No. IV is afkomstig van z.g. nahoói. Waar -dit hooi onder gunstige onis'-ndigheden werd gewonnen en afkom stig is van een op tijd gemaaid zwad, blijkt langs deze weg ook piïma stalvoer te win nen* Ten overvloede deel ik nog mede dat er gelegenheid is ter plaatse van een en ander poolshoogte te nemen, indien men daai'toe de wens te voren, schriftelijk, bekend maakt bij den heer Blom. Het liefst ziet de heer Blom bezoek tege moet in het begin van de week. De Rijkslandbouwconsulent voor Noord-Holland, Ir, G. LIENESCH, Rectificatie. In het raadsvei'slag van St. Pancras ver meldden wij, dat bij de stemming over het voorstel van B. en W. om de zangvei'een. „Zanglust" het repetitielokaal op te zeggen, de heer Van Kampen tegen stemde en de heer Kloosterboer blanco. Dit moet zijn. de de heeren Van Kampen on Kloosterboer tegen stemden en de heer Timmer blanco. LANGENDIJK NOORDSCHARWOUDE. Bedankt als lid van den Turnbond. Naar wij vernemen, heeft de gymnastiek- vereeniging Hercules en Hygiea thans de finitief bedankt als lid van den Turnkring Hollands Noordex-kwartier, dit als besluit van de algem. ledenvei'gadering, welke als eïsch had gesteld, dat de griéven, welke de vereeniging tegen den Turnbond had, eerst opgelost zouden moeten worden. Nu dit niet het geval is, volgens Hercu les en Hygiea heeft men gemeend te moe ten bedanken. Het is de bedoeling om nu bij een andere vereeniging aansluiting te vragen. In de vei'gadering van het comité tot het aanbieden van een huldeblijk aan Prin ses Juliana werd medegedeeld, dat voor de kinderfeesten op den dag van het huwelijk f 121.05 was bijeengebx-acht door middel van lijsten. Men besloot, ter aanvulling van het benoodigde bedrag, een bijdx'age van 25 cent per kind aan het gemeentebestuur te vragen. Men kan nog een extra-bijdrage vi'agen van f 50.—. De harmonie „Excelsior" berichtte, bereid te zijn medewerking te verleenen. Men hoop te, dat ook de andere vereenigingen zouden medewerken. Voor de samenstelling van het programma zal een commissie uit de vereenigingen wor den benoemd. Er zal voor de ingezetenen een program worden afgewei'kt in De Burg en Concoi-dia. De kinderfeesten zijn bij den heer De Bakker. De kinderen zullen in optocht door de gemeente trekken. In de zaal zullen de kinderen worden onthaald, enz. Van elf tot 2 uur is dit feest gesloten, aangezien de oudex-en dan in de gelegenheid worden ge steld, de huwelijksplechtigheid te volgen. Voor degenen, die geen radio hebben zal de fa. Hai't en Kuyt., Oudkarspel, in Concordia een luidspi'ekerinstallatie oprichten, 's Mid dags om di'ie uur vangen de kinderfeesten weer aan. De ingezetenen worden verzocht de vlag uit te steken, terwijl op de werkgevers een beroep zal worden gedaan, hun personeel dien dag, welke nationale feestdag is, vrijaf te geven. zuidscharwoude. Kolven. Bij de in de kolfbaan van den heer Rijper voorteezette kolfwedstrijden van den Lan- gendijker Kolfbond door de derde-klasse- kolvers was de uitslag de volgende: de eerste getallen wijzen de tot nu gemaakte punten aan). Vriendenkring, Nooi'dscharwoude (sajet) H. Kuiper 209. 92 p.1 G. Ens 177, 97 p. C. Lamredijk 239, 109 p. Volharding, Oudkarspel; J. Deutekom 243, 104 p.; S. Ton 215, 99 p. C. Plakman 246, 131 punten. Op Maat, Zuidscharwoude: P. Langedijk 232, 100 p. P. Glas 262, 103 p. J. Kramer 92 p. I Gez. Samenzijn, Zuidscharwoude: Jb. Zijp 19, 107 p. J. v. d. Ham 234, 95 p. J. Enge- ringh 201, 100 p. Ons Genoegen, Noordscharwoude: D. Bak ker 226. 129 p. C. Hopman 238, 112 p. H. Aarts 267, 128 p. S. Timmennan 214, 106 p. K. Dekker 181, 70 p. Th. de Lange 249, 106 p. W. Kuin 243, 97 p. P. Bergen 170, 105 p. N. Rijper 242, 160 p. J. Rijper 186, 113 p. G. Blokker 90 p. M. Vlug 1 00 p. - laNgendijk. Voor plaatsverv. Kassier van Coop. Boeren leenbank II te Noordscharwoude hebben zich 9 sollicitanten aangemeld. NIEUWE NIEDORP. LANGEREIS. Vrijdagavond had ten huize van den heer K. Visser de algemeene vergadering plaats van de IJsclub Voorzitter de heer Jac. Druif, De secr., de heer P. Groen, las de notulen, die werden goedgekeurd. Daarna is het woord aan den heer Jn. Benit Gz., de man die de financiën beheert. De ontvangsten hebben bedragen f 64, de uitgaven vorderden een bedrag van f 44.49. Het batig saldo bedroeg f 19.51. De heeren C. Wiggei-s, P. Wiggers en Sj. de Vries belasten zich met liet nazien der rekeningen en bevonden alles in de (besta oxde. Dan komt aan de oi'de de beschrij vingsbrief voor de a.s. vergadering van de IJ.H.N., welke Zaterdag te Amstex-dam zal worden, gehouden. Het belangx-ijkste deel hiei'van is het punt: de contributie die bij een eventueele nieuwe regeling aan de bond zal moeten worden afgedragen. Uit het ge luid dat het bestuur laat hooren, blijkt dat het voor deze club geen voor- of nadeel zal oplevei-cn. Door de afgevaai'digde naar de vorige alg. vergadering van IJ.H.N., den heer Druif, woi'dt een uilvoei'ig vci'slag gegeven Als afgevaardigde naar deze alg. vei'g. zal vooi*zitter optreden. Gratis worden hierna onder de aanwezi gen twee paar schaatsen verloot De heeren P. Gi'oen en P. Schaafsma wer den de gelukkige winnaars. Bij de rondvx-aag bespreekt de heer J. Be nit Gz. de vvenschelijkheid om indien er de zen winter geen ijs komt, met de geheele vereeniging een bezoek te brengen aan de kunstijsbaan te Amsterdam. Dit idéé had zeer veel bijval. Enkele stemmen gingen op om in dit geval een gezellige avond te or- ganiseei-en. In elk geval, ijs, kunstijs, of 'n vroolijke avond. De heer P. Elzinga informeert naar de maatregelen, welke genomen worden bij het steeds bedanken van leden indien er geen ijs is. Veel positiefs komen we hier niet over te hooren. Den heer Joh. Bossen be vredigt dit antwooxxl geenszins en verlangt dat er nu vanavond een regeling dient te worden gemaakt die hierin vooi'ziet. Spi'. schetst de groote kosten die bij ijs door de vereeniging worden gemaakt en wenscht niet dat niet-leden b.v. bij een ver lichte baan hiervan voor een schijntje kun* nen genieten, waar de leden Ixun contribu tie betalen. Het bestuur deelt mede, dat de verccni- ging wel een regeling heeft getroffen, voor een paar jaar terug, maar het is niet doel treffend genoeg. Besloten woi-dt dan nu de bedankende leden wederom toe te laten te gen een extra betaling van ten minste één gulden. Zij, die van buiten deze plaats ko men en geen lid zijn, maar toch van de ver lichte ijsbaan willen profiteeren. zullen in het vei'volg hoogere dagkaai'ten moeten be talen. Het bestuur zegde toe, voortaan schexqxe maatregelen te zullen nemen bij zulke gevallen. Hierna sluiting. HARENKARSPEL DIRKSHORN Vrijdag gaf V.V.O. haar tweede avond in dit seizoen in café Pijper. Als spreker trad op de heer Ds. Westmeyse. Bij de opening constateerde de voorzittei', de heer W. Kistemaker, met genoegen dat tx*ots het ongunstige weder, toch nog zooveel be langstel Jenden aanwezig waren. De heer Westmyse, hierna het woord er langende, ving aan met een schitterende pei'oi'atie op den schrver Heiman Heyei'- mans, welks werken alle een tendenz bezit ten en welke hem nog tienta'len jaren oa dezen bekend zullen doen blijven. Zijn roem jal \u»e zelfs dien van de beroemdste vlie gas van de K.L.M. overleven. Spreker noem de -ia. „Op hoop van zegerx" en „Drooinko- r.ini-je", welke werken altijd weder zullen werden gelezen, omdat ze den strijd in het menschelijk hart demonstreex*en. In tegen stelling met de schrijvei-s van het genre Van Lennep, die meestal de hoofdpersonen in hun romans verdeelden in helden en lafaards of oneerlijken. Deze werken worden thans al niet meer gelezen, volgens spreker Het zij de verslaggever vergund op te mei'ken, dat een weinig meer waardeering voor de laatste schrijvers mag woi'den ge- vi-aagd. Al kozen deze hun hoofdpersonen in den i'egel ook uit een ander milieu dan Heyermans, zij hebben ook de bedoeling ge had, hun lezers op te voeden. Vervolgens vertelde de spreker de ge- schicdexiis van „Den wilden vogel" door J. B. Ilooijer. Een jongeman van eenvoudige afkomst wordt een bei'oemd zangex*, maar vindt daarbij niet het ware geluk, waar naar hij zoekt. Eerst wanneer hij na vele ja ren weder zijn oude moeder terugziet, ont dekt hij, dat slechts bij haar de ti'ouwe liefde is te vinden, waai'naar zijn hart is blijven haken. Na de pauze gaf- de heer Westmeyse eerst een paar gedichten, waaruit ons vooral „Meiklokken" beviel, om dc wijze waarop dat werd voorgedragen, en hierna nog en kele korte vertellingen, waarvan we ver melden: „De eerste vijand", een aangrijpend staaltje van anti-ooxiogsgezindheid, en „Hot vrachtkaiTetje", in welk de hooge waarde van oude herinneringen aan den huiselijken haard naar voren worden gebx-acht. Als deze voordrachten werden door den spreker op uitnemende wijze voor dc vuist gegeven. Het publiek applaudisseerde her haaldelijk en het woord van dank aan het slot den spreker door den vooi'zitter ge bracht, was welverdiend en werd door de aanwezigen dan ook hartelijk onderstreept,

Schager Courant | 1936 | | pagina 12