aai £andCüuw- Qndetivjjs omgev-irigi C7iX€ te Schagen jubileert De R.L.W.S. Hoe de school tot stand kwam Maandag 21 December 1936 Tweede blad ALKMAAR EN SCHAGEN KAMP TEN OM HET BEZIT. Bescheiden opzet van den oor- spronkelijken bouw. Morgen zullen In onze gemeente vele oud leerlingen der Rijkslandbouwwinterschool bijeen zijn, teneinde op feestelijke wijze het veertigjarig bestaan van deze, voor onze ge meente en Hollands Noorden zoo belangrij ke, onderwijsinrichting te herdenken. Directeur en oud-directeuren, benevens enkele andere autoriteiten op het gebied van het landbouwonderwijs zullen deze gelegen heid aangrijpen om hun visie te geven over de plaats welke onze onderwijsinrichting heeft ingenomen, in verband met de eischen die een steeds meer intensieve bodemcul tuur en een wetenschappelijker bedrijfs voering van de groenbedrijven stelde. Daarnaast zullen deze deskundigen onge twijfeld ook hun meening geven over het ruime arbeidsveld, dat voor Schagen's Rijks landbouwwinterschool nog braak ligt bij de vorming van wetenschappelijk geschoolde boeren, waaraan ons vlakke land bij de ko mende opleving zoo dringend behoefte zal hebben. In afwachting daarvan geven wij hier onder eenige uittreksels uit de raadsversla- gen van 1896 tot 1898, waaruit de belang stellende lezer enkele interessante gegevens zal vernemen over de jaren, waarin de thans bloeiende onderwijsinrichting nog in embryonalen toestand verkeerde. Wij geven dus nu het woord aan de raads- vcrslagen van 40 jaar geleden In de vergadering van 26 Mei 1896 werd als punt 4 van de agenda behandeld: vesti ging van de winterlandbouwschool alhier. De Voorzitter, de heer S. Berman, burge meester, het onderwerp inleidende, zegt nog een laatste poging te willen wagen, om zoo mogelijk hier te krijgen de Rijkswinter- landbouwschool van de Provincie Noordhol land en herinnert eraan, dat de gemeente raad van Alkmaar, nadat hier officieus de toezegging van de vestiging der school was ontvangen, heeft getracht die voor Alk maar te verkrijgen, door aan de Regeering kosteloos de noodige localiteit aan te bie den. Stelt de Raad er prijs op, dat de school hier wordt gevestigd, dan zal ook Schagen Bij de illustraties Boven de vier directeuren, die in den loop der 40 jaren aan het hoofd van de school gestaan hebben. Van links naar rechts: Ir. C. NOBEL, van 1896 tot 1917. Ir. S. SMEDING, van 1917 tot 1929. Ir. G. VEENSTRA, van 1929 tot 1932. Ir. G. LIENESCH, van 1933 tot heden. De foto in het midden is de eerste eind examen-klas 18961898. Staande van links naar rechts de candidaten: C. Best, Barendrecht, J. Best Nz., Kr. Kater, C. Ploeger, A. D. Groneman, K. Eriks Jz., Jn. Schoorl, Jn. Boekei, Aris v. d. Oord. Zi 11 e n d de leeraren: J. H. Ressing, C. No bel (directeur), C. A. J. M. de Gier, G. Muijs. Geheel onderaan de heer H. K. Koster, voorzitter van de Commissie van Toezicht op de RijkslandbouwwinterschooL een gelijk aanbod, onafhankelijk van eenige subsidie, moeten doen. Uit een nader door den gemeente-opzichter gedane opgave blijkt, dat een doelmatig ge bouw van eenvoudige constructie, zal kun nen worden verkregen voor f 4000. Van den heer C. Visser Az. was het vol gende aanbod ingekomen: het bouwen van een houten gebouw van voldoende capaci teit, op het erf achter zijn perceel aan de Markt, tegen een huurprijs gedurende vijf achtereenvolgende jaren voor f320.per jaar. In zijn inleiding wijst de Voorzitter er dan verder op dat een groote scha re uitnemende landlieden met den heer Groneman aan het hoofd, met Schagen om de vestiging der landbouwschool al hier heeft gevraagd, en deze zeker niet onbeproefd zullen laten, om de school aan haar doel te doen beantwoorden. Spr. wijst ook op het ingediende adres van de vele notabele ingezetenen, waar uit blijkt, dat de vestiging van de school ook door onze burgerij op prijs wordt gesteld. Tenslotte stelt spr. dan voor: lo. op het aanbod-Visser in te gaan en gedurende vijf jaren het besproken gebouw te huren voor f320.'sjaars; 2o. Provinciale Staten te berich ten, dat van de aangevraagde subsi die wordt afgezien; 3o. de Regeering te doen weten, dat Schagen bereid is de verlangde locali- teiten daar te stellen. Blijkens de verslagen wordt bij de be handeling dezer voorstellen de finan- tieele gevolgen van een dergelijk be sluit uitvoerig besproken en meerdere stemmen gaan op om een eigen ge bouw te stichten. Met 7 tegen 4 stemmen wordt besloten de Regeering, afgescheiden van de aan gevraagde Prov. gubsidie, door de ge meente eene localiteit voor de vestiging eener winterlandbouwschool aan te bieden. En met 8 tegen 3 stemmen wordt besloten, op het aangeboden terrein van de Rozen- weide een school te doen bouwen voor re kening der gemeente. En in de derde plaats wordt op voorstel van den heer Van der Maaten besloten de kans om de Provinciale subsidie te ontvan gen, open te houden Nadat in de vergadering van 4 Augustus 1896 de heer Van der Maaten op zijn vraag of ook iets bekend is omtrent de vestiging der" winterlandbouwschool en de Voorzitter antwoordt, dat officieel zulks nog niet het geval" is, doch een' door B. en W. ontvangen schrijven allen grond geeft voor de veron derstelling, dat de kans daarop voor Scha gen gunstig'staat, wordt, in 's raads bij eenkomst van 29 September d.a.v. mede- deeling gedaan van de ingekomen missive van den heer Commissaris der Koningin in deze provincie, houdende mededeeling, dat tot Rijkslandbouwleeraar voor deze provin cie is benoemd de heer C. Nobel, thans te Wageningen, aan wien de gemeente Schagen als standplaats is aange wezen. En in de vergadering van Dinsdag 8 December 1896, wordt dan door den Burgemeester medegedeeld, dat o.a. is ingekomen een missive van Heeren Gedeputeerde Staten, no. 8, d.d. 11 No vember 1.1., houdende mededeeling van het besluit vah de provinciale staten, dat naar aanleiding van het deswege door den Raad ingezonden adres is besloten, dat in de kosten van den bouw door de gemeente, van een land- bouwwinterschool alhier, door de pro vincie voor de helft van het bedrag daarvan, tot een maximum van f3500 subsidie zal worden verleend. Op voorstel des Voorzitters wordt met algemeene stemmen besloten aan de Provinciale Staten dank te betuigen voor deze gunstige beschikking en aan Heeren Gedeputeerden voor hunne daartoe verleende medewerking. Op 2 Maart 1897 wordt door den Raad behandeld de door den heer C. Visser Az. ontworpen teekening voor «Ie landbouwwinterschool; uit de daar bij gevoegde begrooting blijkt, dat de bouwkosten buiten grondaankoop zul len bedragen f 7270.met inbegrip van dien aankoop f 7596.71. Hoewel tengevolge van de door de Regee ring gestelde eischen de vroeger geraamde kosten van f4000 4 f4500, wel zijn gestegen, acht de raad de hierboven genoemde kosten te hoog. De heer W. Roggeveen Cz. geeft tenslotte in ruwe trekken een schets van een nieuw ontwerp en met algemeene stemmen wordt besloten, den heer Visser op te dragen, een nieuw ontwerp overeenkomstig hetgeen daaromtrent door den heer Roggeveen is aangegeven, te maken, hetwelk dan door den Raad nader zal worden overwogen. Uit het verhandelde In de vergadering van 28 April 1897 blijkt, dat de afgeloopen wintercursus in een lokaal van den heer W. Roggeveen Cz. werd gehouden en de Direc teur der Rijkslandbouwwinterschool, het zelfde lokaal ook wenscht te gebruiken ge durende den zomer voor het houden van een landbouwcursus voor onderwijzers en het nemen van scheikundige proeven. Op Maandag 17 Mei 1897 wordt In de open bare vergadering van den Raad mededeeling gedaan van het door de commissie van toe zicht op de Rijkslandbouwwinterschool al hier ingezonden afschrift van het "verslag betrekkelijk den cursus gedurende het win terhalfjaar 1896'97, uit welk verslag in hoofdzaak blijkt, dat de cursus aanving 21 December 1896, met 12 leerlingen, de leer lingen blijk gaven voor zich zeiven te wer ken, de lessen ondanks minder gunstig weer en minder goed begaanbare wegen, ook door elders wonende leerlingen trouw wer den bezocht en bij het eindigen van den cur sus op 17 April d.a.v. negen leerlingen bij het toen gehouden examen van de eerste tot de tweede klasse werden bevorderd. Di recteur en leeraren hebben alles aangewend, om het onderwijs vruchtbaar te doen zijn en het vertrouwen der leerlingen te winnen en de uitkomsten met dezen eersten cursus verkregen bevredigend kan heeten. In de vergadering van Dinsdag 20 Juli 1897 informeert de heer Roggeveen hoe het staat met de aanbesteding van den bouw

Schager Courant | 1936 | | pagina 5