Vóór 40 JAAR Schagen reeds het Middelpunt Plaatselijk Nieuws. Een feestdag óók voor Schagen Uit de Schager Courant van 6 December 1896 Een vereeniging, welke met de school is samengegroeid Raad Schagen Een rijmprent voor de Nederlandsche Jeugd Morgen bestaat onze Rijkslandbouwwin- terschool 40 jaar en het is te begrijpen, dat de oud-leerlingen dit jubileum op feestelijke wijze willen herdenken. Ongetwijfeld zal dan ook van de gelegen heid tot complimenteeren door velen uit landbouwkringen worden gebruik gemaakt, terwijl daarnaast zeker ook vele autoriteiten blijken van belangstelling zullen geven. Directie en redactie van de Schager Cou rant, die de eer en het genoegen hadden in al die jaren met de leiders der school de meest aangename betrekkingen te onderhou den, willen niet achterblijven en bieden van af deze plaats hun meest hartelijke geluk- wenschen bij deze herdenking aan. Voor het gehouden toelatings examen tot onze Rijkslandbouwwin- terschool slaagden: J. Boekei, Schagen; A. Zijdewind, Schagen; J. Schoorl, Ecnigenburg; K. Eriks, Burgerbrug; A. v. d. Oord, Moerbeek, Oude Niedorp; K. Kater, Wieringerwaard; A. D. Groneman, Wieringerwaard; C. Best, Schager- brug; C. Ploeger, Beemster; J. C. Maters, Koegras; P. Slot, Groenveld, St. Maarten. Als examinatoren traden op de heeren: C. Nobel, directeur, De Gier en G. Muijs. Vervolg van eerste pagina. der Rijkslandbouwwintcrschool en wordt hem medegedeeld, dat de desbetreffende stukken zich nog steeds bij den Minister in Den Haag bevinden en aan den heer Löh- nis, belast met het toezicht op de land bouwscholen, door B. en W. het verzoek is gericht, de afdoening dezer, zaak wel te wil len bevorderen. En dan wordt in de spoedeischende ver gadering van Donderdag 19 Augustus behan deld een verzoek van D. Kramer, laagste in schrijver voor den bouw van de landbouw school, en aan wien dit werk is gegund, om hem van zijne verplichtingen als aannemer ten dezen te willen ontslaan, aangezien hij zich in zijne berekening door foutieve op telling bijna f 1000 heeft vergist. Met algemeene stemmen wordt de gevraag de ontheffing verleend en met 6 tegen 4 stemmen wordt besloten tot herbesteding over te gaan. Deze herbesteding heeft plaats op 16 Au gustus 1897 en wordt ingeschreven door: J. Schreuder te Alkmaar voor f 8555.— C. Kok te Oudkarspel, voor f 8525.— B. Kroone te Schagen, voor f 8100.— J. F. Filips te Helder, voor f 7298.— J. Dorregeest te Alkmaar, voor f 7297.— P. Voorman te Schagen, voor f 7289.— P. Honijk te Schagen, voor f 7269.— P. Rempt te Winkel, voor f 7220.— G. Laagland-Winder te Koegras, v. f 7200.— A. Wijker te Helder, yoor f 7190.— L. Klein te Helder, voor f 7098.— J. Eriks te Schagen, voor f 6950.— W. Lammers te Helder, voor f 6926.— D. Kramer te Schagen, voor f 5973.— Het werk werd opnieuw aan den heer D. Kramer gegund. Uit deze grepen blijkt wel, dat de vesti ging van deze ondetwijsinstelling, zoomede de stichting van het gebouw nog heel wat „voeten in de aarde" heeft gehad. Waar eigen energie volharding onzer Vad'ren Het ijz'ren Noodlot keert noch hindert in zijn nad'ren, Waar eigen vlijt en kracht den ondergang niet weert Van 'sLandsmans welvaart, hier en steeds d'ellende vermeêrt, Daar steunt de Staat en spreekt: „Let op des hedens eisch: „Uw redding ligt voor 't meest in beter onderwijs!" Zoo zij dan deze school, ten deel een Schager stichting, Voor 't Landvolk, wijd en ver, een Fakkel van verlichting. Een Bron, die immer vloeit en stroomen welwaarts spreidt, Een eer voor Schagens naam, den Landman toegewijd! Zoo dichtte veertig jaren geleden onze toenmalige gemeente-secretaris, de heer Jb. Denijs Jzn., daarmede uitdrukking gevend aan de verwachtingen, welke van het werk der school werden gekoesterd. Trouwens ook de verschillende redevoe ringen, die bij de Officieele opening van het schoolgebouw op 23 Februari 1898 werden gehouden, getuigden vóór alles van een be wonderenswaardig optimisme. Thans nu een periode van veertig jaar is afgesloten, .lijkt ons dit vertrouwen erg ge woon en begrijpelijk, maar wij moeten ons voor de juiste beoordeeling van het toen ge presteerde trachten te verplaatsen in de toe standen van het laatst der 19e eeuw, toen landbouwonderwijs nog een novum was, van welks nut slechts weinigen waren doordron gen, doch waartegenover het gros afwijzend stond. In dat licht bezien, was de daad van ons toenmalig gemeentebestuur met aan het hoofd zijn eminenten voorzitter, wijlen bur gemeester Berman, er een van moed en durf, vooral gelet op de reeds zwaar drukkende hoofdclijken omslag. En dat dit krachtig initiatief ook door hoogere autoriteiten werd gewaardeerd, mo ge blijken uit het feit, dat bij de officieele opening o.a. aanwezig waren de heeren Mr. G. van Tienhoven, Commissaris der Konin gin, Mr. C. J. Sickesz, directeur-generaal van den Landbouw, F. B. Löhnis, inspec teur van landbouwonderwijs, Jhr. Mr. C. J. den Tex, Mr. F. Th. Westerwoudt en P. B. J. Ferf, leden van Gedeputeerde Staten. Een illuster gezelschap was dan ook veer tig jaar geleden in het schoolgebouw bijeen, toen daar Schagen's burgemeester in welge kozen bewoordingen wees op het belang van de stichting dezer school en daarvoor spe ciaal dank bracht aan den toenmaligen Mi nister Van Houten, die de stoot daartoe had gegeven. Ook de volgende sprekers, de heeren Mr. C. J. Sickesz, Mr. Van Tienhoven, C. Nobel, L. J. de Vries en J. L. T. Groneman roem den om strijd de eensgezindheid en sa menwerking van overheids- en particulier initiatief, dat geleid had tot de totstand koming dezer „Fakkel van Verlichting" in Hollands Noorden. Hoe toen het Provinciaal Bestuur de po sitie van onze kranig geleidde gemeente zag, kan blijken uit de woorden waarmede de Commissaris der Koningin zijn rede besloot. Zij luidden: „Dat Schagen, dat middelpunt van verkeer, dat middelpunt van verschillende takken van land bouwbedrijven, dat middelpunt moge blijven en dat het hart even warm moge blijven kloppen voor deze streek, als toen het deze school tot stand bracht." Het trait d'union dat door deze woorden werd gelegd tusschen Schagen en de land bouw, heeft gedurende de afgeloopen 40 jaar zijn belichaming gevonden in onze Rijks- landbouwwinterschool, welke de aanstaande bebouwers van onze rijke cultuurgronden reeds op jeugdigen leeftijd naar ons vrien delijk plaatsje trekt, waar ook nu nog om met Mr. Tienhoven te spreken het hart warm klopt voor alles wat verband houdt met onzen boerenstand. Bij de herdenking van het 40-jarig be staan der school willen we in onze kolom men ook een enkel woord wijden aan een vereeniging, welke met die school is sa mengegroeid en daarom ook ten volle deelt in de algeheele feestvreugde. Wij bedoelen hier de Vereeniging van Oudleerlingen der Rijkslandbouw Winter- school, welke twee jaren na de' stichting der school, namelijk op 29 December 1898 werd opgericht met slechts tien leden. De eenig overgeblevene van die tien is de heer C. Best te Bergen. Het eerste bestuur bestond uit de hee ren: J. Best Nzn., uit Berkhout, voorzitter; C. Best, secretaris en C. Ploeger, penning meester. Veel secretarissen heeft de vereeniging niet gehad, vertelde ons de tegenwoordige functionaris, de heer J. Sijp te Alkmaar, wien wij om gegevens vroegen en die ons gastvrij in zijn woning aan de Spoorstraat ontving. Laat me eens zien, zeide de secretaris, o juist, hier heb ik het. De opvolger van den heer Best was de heer J. Buis te Ursem, deze werd opgevolgd door den heer G. No bel uit Lutjewinkel en daarna nam de heer P. Hopman uit Schagen het secretariaat waar. Sinds 1920 voer ik de correspondentie voor de vereeniging. Dat is al een respectabele tijd, meenden wij te moeten opmerken. Ja, dat wordt nu straks 17 jaar en ik heb het steeds met pleizier gedaan. Het doel van de vereeniging is natuur lijk, den band te onderhouden en te ver sterken tusschen de oud-leerlingen, niet waar? Dat is inderdaad wel het hoofddoel, ofschoon het niet in de statuten is vastge legd. Als doel staat daarin omschreven: lo. het bevorderen van het landbouwonder wijs; 2o. het nemen van proeven, en het be vorderen van het particulier initiatief in deze; 3o. het doen houden van voordrach ten; 4o. het houden van gedachtenwisselin- gen en besprekingen naar aanleiding van vraagpunten, welke door de leden worden opgegeven; 5 o. het publiek maken van de voornaamste handelingen en besluiten der vereeniging en tenslotte het houden van excursies. En blijft behoudens de band tusschen de oudleerlingen onderling, ook het contact tusschen de oud-leerlingen en de school be staan? Natuurlijk, dat is iets, waarop we juist zoo bijzonder prijs stellen. De directeur van de school woont alle algemeene- en be stuursvergaderingen bij. We houden ieder jaar twee algemeene vergaderingen. De win tervergadering wordt steeds te Schagen ge houden en is van huishoudel ijken aard. Meestal wordt daaraan een voordracht toe gevoegd. In den zomer beperken wij ons tot een korte vergaderfftg, waaraan \vé dan een leerzame excursie verbinden. We hebben zelfs eenige malen op een gecharterde boot vergaderd, als dat zoo uitkwam met het doel van onzen tocht. U ziet hoe gemoede lijk! Behalve die wintervergadering organi seert het bestuur ook steeds een aantal le zingen, waarvoor de meest vooraanstaande personen op landbouwkundig gebied worden uitgenoodigd. Onze voordrachten dat durf ik gerust te zeggen slaan dan ook op een hoog peil en trokken steeds meer belang stelling. En hoeveel leden telt uw vereeniging nu? Er zijn 217 leden; natuurlijk zijn er veel meer afgestudeerden, maar velen verla ten de streek en ook tal van ouderen mee- nen de taak aan jongeren te moeten over laten. Hoe is nu het bestuur samengesteld? Dat bestaat thans uit 7 leden. Voor zitter is de heer P. Blaauboer Gzn. uit Kol- horn en bestuursleden de heeren: R. C. Wai- boer Rz., Anna Paulowna, D. Kramer Glij- nes, Stompetoren, D. Kaan Kz., burgemeester van Wieringerwaard, R. C. Waiboer van Anna- Paulowna, P. C. Eenhoorn, St. Maar ten en mijn persoon. Als u over de school schrijft, moet u voor al niet vergeten er den nadruk op te leggen, dat de vereeniging niet beoogt het directe persoonlijke en finantieele belang vah de le den, maar veeleer streeft naar de bevorde ring van de kennis harer leden. En nu heb ik u alles vertelt; de geschiedenis der ver eeniging is niet rijk en niet interessant, zoo u ziet. En toch hoort ze dunkt me bij de historie van de jubileerende school, waar mede ze is opgegroeid en die haar niet mis sen kan; was onze meening. Juist meneer; zoo is het. Wel thuis! Bedankt meneer Sijp voor uw pret tige ontvangst en uwe bereidwilligheid! ORANJEFEESTEN. In de gisteravond ten huize van den heer J. Jansen gehouden bestuursvergadering van de Buurt vereeniging „De Molenstraat", is in beginsel besloten om ter gelegenheid van het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. II. Prins Bernhard op 7 Januari a.s. alleen het plantsoen voorloopig althans le verlichten enz. De geheele buurt kan met het oog op de tijdsomstandigheden en het risico van slecht weer niet worden versierd Ten einde dit middelpunt uit de buurt te kunnen versieren op waardige wijze, heeft men gelden noodig. Hiertoe zal door eenige dames met een lijst bij de bewoners worden rondgegaan. De versiering van het, plantsoen denkt het bestuur als volgt te doen: Even tueel plaatsen van 2 lichtzuilen en rondom het plantsoen weer versierde palen met groenslingers met verlichting en lampions. Deze versieringen zullen worden uitgevoerd met behulp van de buurtbewoners. Gehoopt wordt op milde gaven van de buurtbewoners, waardoor de Molenstraat weer een beziens waardigheid kan worden, met de a.s. feesten. POSTZEGELVEREENIGING „WEST- FRIESLAND". Vrijdag hield de Philatelistenvereeniging „West-Friesland" haar jaarvergadering bij den heer C. Boontjes alhier. Hoewel door ziekte en slecht weer enkele buitenleden niet verschenen waren, was de opkomst zeer vol doende. Na opening werd overgegaan tot be stuursverkiezing. De heeren A. Koning en N. Kossen werden bij accjamatie herkozen tot voorzitter en secretaris-administrateur, terwijl in de plaats van den lieer J. Schene, die wegens drukke studiebezigheden als pen ningmeester bedankt had, do heer J. Ruig gekozen werd. De rekening en verantwoording van den penningmeester gaf een vrij groot batig saldo aan, waarvan een gedeelte weer onder de leden werd verloot. Door het bestuur werden nog enkele wen- schen naar voren gebracht betreffende het goede circuleeren van de rondzendingen en het Philatelistenblad. Aan het einde der ver gadering traden twee nieuwe leden toe. Hier na werd het officieele gedeelte gesloten en bleef men nog geruimen tijd ruilende en han delende, gezellig bijeen. DE BOVENTALLIGE ONDERWIJZER. De bcgrootingscommissie bestaande uit de heeren Bijlsma, Stam en De Vries, beamen in hun begrootingsrapport dat de finantieele toestand van onze gemeente benard ge noemd moet worden en oorzaak is, dat niettegenstaande alle belastingen tot het maximum zijn opgevoerd, bovendien nog beschikt moet worden over een groot be drag uit het vernieuwingsfonds van het G.E.B. De commissie kan zich in vele gevallen vcrecnigen met de houding die B. en W. tegenover de eischen van Ged. Staten heb ben ingenomen. Niet altijd was er in de commissie eenstemmigheid en zal daarom soms van een meerderheid (Stam-de Vries) en een minderheid (Bijlsma) gesproken moe ten worden. De geheele commissie verklaart zich ech ter tegen ontslag van den boventalligen on derwijzer, omdat het afvoeren van deze on derwijskracht na alles wat zich in den loop der laatste jaren reeds heeft voltrokken, voor het onderwijs funeste gevolgen moet hebben. Zij stelt daarom voor handhaving van den bovenstalligen onderwijzer, doch wil per 1 April a.s. geen voorziening in do va cature van hoofd der voorbereidende school, met voortzetting dier school met alleen mej. Raar als onderwijzeres. De meerderheid wil haar wedde op f 373 houden, de minderheid wil haar met f 100 verhoogen. In hun antwoord wijzen B. en W. nog eens uitvoerig op de motieven die hun tot het voorstel hebben geleid. Daar zich thans de gelegenheid voordoet in de begrooting be zuinigingen aan te brengen, meenen zij op hun aanvankelijk voorstel te moeten terug komen en deze leerkracht althans voor 1937 te handhaven. HET HOOFD VAN DE VOORBEREIDENDE SCHOOL. liet niet vervullen van do betrekking van hoofd van de voorbereidende school per 1 April 1937, ontmoet bij B. en W, zeer veel bedenking. Van het tegenwoordige karakter zal dan weinig overblijven, de overblijvende leerkracht is ongedipiomeerd, het aantal leerlingen zal sterk terugloopcn; één leer kracht zal onmogelijk meer dan 40 leerlin gen kunnen bezig houden; de schoolgelden zullen dan de helft van het geraamde be drag opbrengen; twee lokalen niet meer noo dig zijn. De kosten van bet openbaar onder wijs zouden dus automatisch stijgen, met als gevolg de mogelijkheid van verhooging der uitkeeringen voor het bijzonder onderwijs. Het voorbereidend onderwijs dient niet ge heel opgeofferd te worden aan het openbaar lager onderwijs. B. en W. stellen voor het salaris van een te benoemen Hoofd van de Voorbereidende School met. ingang van 1 April 1937 te bepalen op f800.— per jaar. Hierdoor wordt in 1937 een bezuiniging ver kregen van f478.40. JAARWEDDE WETHOUDERS. De meerderheid van de begrotingscommis sie stelt voor de wethouderswedden te verla gen van f 400 tot. f 300; zij is van oordeel dat, ook als een arbeider wethouder zal zijn, een bedrag van f300 voldoende zal zijn de door hem te lijden loonderving te vergoeden. De minderheid der commissie wil de wedde op f 400 handhaven. B. en W. nemen het voorstel van de meer-' derheid der commissie over. PRESENTIEGELDEN DER LEDEN VAN DEN RAAD. B. en W. stellen voor het presentiegeld der leden van den Raad op f 1.50 per lid per ver gadering te bepalen. DE VERMAKELIJKHEIDSBELASTING. De minderheid van de begrootingscommï&» sie, de heer Bijlsma, stelt voor de vermake lijkheidsbelasting van 20 op 21 te brengen en het bedrag van dezen* post derhalve te verhoogen met f325. VASTSTELLING CAPITULANTEN- VERORDENING. B. en W. zijn van oordeel, dat onze ge meente niet voor ontheffing in aanmerking komt en dat dus een capitulantenverorde- ning moet worden vastgesteld. Zij hebben gemeend daartoe een viertal betrekkingen te moeten aanwijzen, te we ten: incasseerder-meteropnemer, arbeider ini algemeenen dienst, reinigingsdienst en con' cierge o: 1. school. Voor deze betrekkingen toch wordt geen speciale vakbekwaamheid! vereischt. Op verzoek van den Directeur van het centraal capitulantenbureau is nog aan de ze betrekkingen toegevoegd, de betrekking van plantsoen-arbeider. B. en W. bieden dus een ontwerp-veror» dening ter vaststelling aan en stellen voor tot wijziging van het werkliedenreglement; te besluiten. BOUWEN De bouw van het woon- en winkelhuis voor de Maatschappij „Velo" tusschen dg perceelen van de firma De Gruijter en Gebr, Kweldam is opgedragen aan de laagsta inschrijvers de heeren Reijers en Vlaming te Den Helder. Architect is de heer Chr. Dekker. „Een nieuwe lente op Hollands erf". De Nederlandsche regeering heeft besloten om de Nederlandsche schooljeugd ter her-, innering aan de Prinselijke echtverbintenis van 7 Januari een rijmprent ten geschenke te geven. Nadat de Koningin haar toestemming voor het uitreiken van dit geschenk had gegeven, heeft de regeering besloten ditmaal niet, zooals bij vorige gelegenheden, alleen de leerlingen van de lagere scholen te gedenken, maar ook de ouderen. .Besloten is toen om in dit geschenk te be trekken de leerlingen van lagere scholen in! Nederland. Deze laatste beslissing is genn men, omdat het- de regeèring zeer moeilijk leek iets te maken, dat gelijkelijk ten onzent en overzee gewaardeerd zou kunnen worden. In opdracht van de regeering is het ge dicht voor den prent gemaakt door Dr. P, C. Boutens. Behalve de scholen in Nederland, zal d< rijmprent worden uitgereikt aan de leerlini gen van de Nederlandsche school te Brus sel en in Antwerpen en aan de Nederland sche cursisten in Duitschland. De heer van der Vossen heeft een hout snede vervaardigd, voorstellende een koets, waarin een bruidspaar is gezeten. De wagen wordt door twee paarden over de wolken bij zonneschijn getrokken. Onder dr. Bou tens' gedicht, getiteld: Een nieuwe lente op Hollands erf, zijn een J. en een B. inge sneden. En tenslotte geven wij de. tekst van de ze» ven coupletten: Keek niet door 't volle zomergroen de gele pij al van den herfst, waar straks het schoone jaar in sterft...1 daar viel weer, buiten elk seizoen, een nieuwe lente op Hollands erf. De dagen keerden licht van lust, de nachten van belofte zwoel- mijn hart, door 't blinde bloed ontrust, als in een doolhof op gevoel tastte naar ongeweten doel... Daar zag het midden in'den hof uw oogen, waar verlangen sliep, zich openen tot bloemen diep- daar vond mijn hart zijn zingens stof, daar rees het stomme bloed en riep: „dat hebt gij goed en vroom gedaan, want die vertrouwen haasten niet, en diep in 't. hart uws volks verstaan het bloed dat kruipt, w'aar 't niet knxï gaan, totdat het breekt in lucht en lied: „dezelfde grond, hetzelfde veld, waar ons gemeene dooden zijn, in hun verheerlijking besteld, oefent aan u zijn voet geweld van levens Mei en hoogfestijn „hoe rijker gij beminnen moet, te minder schieten wij tekort, een wedstrijd zal het zijn voorgoed in liefdes eerlijke' overvloed, die door geen deelen minder wordt... ,al waf. van u hoort lijven we in met u bij Hollands huisgezin, nu in u zelf verweezlijkt werd de zoete zekerheid van 't hart; daar is geen Meimaand zonder min..,*

Schager Courant | 1936 | | pagina 6