BINNENLAND Buitenland De Hagenaars feesten door! Vorstelijk bezoek aan het kamp Waalsdorp De steun aan de rogge De aardbeving in San Salvador Groote vraag naar petroleum Franco zou zeer Europeanen rooven een prauw Vredesoproep van den Paus Oprui ming der Gevaar voor crediet-inflatie in Amerika Zoowel binnenshuis als op straat is er gisteren doorgefeest in de Hofstad. Het be gon al dos ochtends vroeg, om half tien, met èen tooneelvoorstelling in het Geb. voor Kunsten en Wetenschappen, getiteld „Histo rische Tafereelen" door J. J. Moerman en Leonard Roggeveen, onder regie van Dr. W. de Vletter. Des avonds was er in de Kon. Schouw burg een concert gegeven door de Kon. Zangvereeniging „Cecilia" en het Matrozen- koor met Louis van Tulder als solist. Voorts trad in het gebouw Excelsior het ca baretgezelschap De Vuurpijl op onder regie vajj Luc Willink. Op straat was het den gcheelen dag, voor al des avonds, en dan in liet bijzonder in de binnenstad, zeer druk. Het was natuur lijk Zaterdagavond voller, maar ook gister avond hebben velen een rondje gemaakt om (nog) eens de versiering en de verlichting van de stad te zien. Bij het Paleis, waar de Kerstboomen brandden, had de politie weer een afzetting gemaakt, waardoor de men- schenkluwen uit het Noordeinde als een draad afrolde, zoodat er geen stagnatie ont stond. Ook 't rijdend verkeer werd op voor schrift der politie weer tot het minimum beperkt. Men kon dus rustig zijn oogen de kost geven en dat is zeer te waardeeren. De café s hadden het druk, want men kan toch niet den geheelcn avond rond flanee- ren. De stemming in de stad dit viel ook de afgeloopen dagen waar te nemen is overigens rustig, van een uitgelaten Oran je-jool is geen sprake. Men geniet in stilte en uit zijn blijdschap met de aanstaande vorstelijke verbintenis niet op uitbundige wijze. Ligt dat niet in den Haagschen aard of spaart men zijn krachten voor den 7dcn Ja nuari?. Hef huwelijk van onze Prinses De Hertog van Kent zal aanwezig zijn. Naar vernomen wordt, zal de Hertog van Kent tegenwoordig zijn bij het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana en Z. H. Prins Bernhard, als blijk van persoonlijke belang stelling. Ook de Graaf van Athlone en zijn gemalin Princes Alice, zullen bij het huwelijk tegen woordig zijn. De Hertog van Kent is door zijn echtgenoo- te verwant met wijlen Z. K. H. Prins Hen drik. De zuster van Prins Hendrik, Hertogin Maria Pavlovna van Meoklcnburg was ge trouwd met groothertog Wladimir van Rus land. Hun dochter, grootvorstin Helena van Rusland, trouwde Prins Nicolaas van Grie kenland. Deze waren de ouders van prinses Marina, de echtgcnootc van dëfi Hertog van Kent. Prins Hendrik was dus een oud-oom van prinses Marina. Door de Mangkoe Negoro en de zijnen. Op het plein van het kamp Waalsdörp stonden gisterochtend de regimenten grena diers en jagers aangetreden ter cere van het bezoek dat zijne Hoogheid Mangkoe Ne goro VII zou brengen. Het kamp was feestelijk versierd met vlag gen, wimpels, wapenschilden en slingers van groen, waartusschen oranje balonneties die 's avonds branden, bevestigd waren. Met het bezoek van den Inlandschen vorst had deze versiering niets te maken, maar wel met den bruidstijd van onze kroonprinses, welke Zaterdag is ingegaan. Precies om 11 uur reed, achter een motor met zijspan van de Wassenaarsche politie, de auto van Z.H. de poort van het kamp bin ncn, met de vlag van dc Mangkoenegaran als standaard. De Mangkoe Negoro, gekleed in uniform van kolonel van het Indische leger met de versierselen van adjudant i.b.d. van H. M. de Koningin, was vergezeld van zijne echtge- noote en dochter, zijn secretaris Raden Mas Noto Socroto, die de uniform van le luite nant van de huzaren droog. Kapt Houbolt van het Indische leger, toegevoegd aan don Prins tijdens diens verblijf in Nederland en den commissaris van politie uit Wassenaar. Bij den ingang werd het gezelschap ont vangen door den brigade-commandant Ko lonel van der Bent, de regiments-commandan- tcn de luitenants-kolonel Voorthuysen en Adams en hun adjudanten. Nadat de bri gade-commandant in gezelschap van den voornamen Indischen gast de troepen geïn specteerd had volgde een defile dat, geopend werd. door de Koninklijke militaire kapel. De Prins en de zijnen brachten nog een bezoek aan het museum van de beide regimenten en tenslotte zijn het gezelschap in de offi- cierscantine ververschingen aangeboden. Als bijzonderheid zij nog gemeld dat Z. Hoogheid zich ccnige tijd onderhield met de eerste luitenant Pothast, onder wiens be velen de vorst in het begin van de mobi lisatie heeft gestaan, ais korporaal, sergeant en later als vaandrig. Het ongeval te Krimpen d. IJssel a. Inzake het overboord slaan van schipper Kruik te Krimpen aan den IJssel verne men wij nog nader, dat de schipper bezig was zijn schip „Twee gebroeders" te verha len. toen hij uitgleed en te water geraakte. Een zestienjarige zoon van den schipper, die eveneens aan dek was, stelde direct po gingen in het werk zijn vader te redden. Doordat deze echter snel van het schip wegdreef kon de iongen hem niet meer tijdie bereiken. Het lijk is gisterenmorgen opgo haald. Schipper Kruik was 46 jaar oud. Hij laat een vrouw en vier kinderen achter. De huidige regeling zal worden vervangen door een nieuwe. 's-Gravenhage: Naar men ons van bevoegde zijde mededeelt,-heeft de minister van landbouw cn visscherij bésloten, de hui dige roggesteunregeling te vervangen door een nieuwe regeling, welke een aanpassing aan den gewijzigden monetairen toestand be oogt. Daartoe strekkende beschikkingen zullen eerstdaags afkomen. De belangrijkste wijziging welke zal wor den aangebracht is wel het instellen van een variabele denaturatievergoeding. Aan de hand vand en marktprijs voor rog ge zal telkens vooraf voor een toekomstige periode van .een week worden bepaald, welke denaturatietoeslag in die periode zal worden betaald. Gedurende deze periode zal de vastgestelde denaturaiietoeslag, behou dens zeer bijzondere omstandigheden, niet worden gewijzigd. In overeenstemming met deze nieuwe rege ling zal ook het prijsverschil bij invoer aan wijziging onderhevig zijn, aangezien dit prijsverschil gelijken tred moet houden met den variabelen roggesteun. Daarom zal het prijsverschil bij invoer voor een bepaald tijdvak worden vastgesteld op een vaste basis van f2.per 100 kg, ver meerderd met liet voor dat tijdvak vastge stelde bedrag der denaturalie-vcrgoeding. Ook de restituties bij uitvoer van onge- denatureerde rogge zullen aan do nieuwe re geling worden aangepast. Ten behoeve van de importeurs van rogge zal voorts een regeling tot fixatie van het variabele gedeelte van het invoerprijsverscliil worden getroffen. Eveneens zal gelegenheid tot fixatie der denaturatievergoedingen worden gegeven. DE „IBIS" TE SINGAPORE. 's-Gravenhage, 21 Dec.: De PH ALI „Ibis", is Zondagavond te 23 uur 22 van Rangoon gestart naar Bangkok, waar het K.L.M.-toestel om half twee aankwam. De trajecten BangkokPenang, Penang Medan en Medan—Singapore, werden afge legd in resp. 3 uur 41 min., 32 min. en 1 uur 7 min. De „Ibis" landde om 10 uur 53 te Singapore. BIJ EEN RUZIE DE NEUS AFGEBETEN. De 34-jarige J. L. K., geboren te Rozen berg, thans gedetineerd, stond gisteren voor de rechtbank terecht wegens mishandeling met voorbedachten rade. Vcrd. had op 29 September van dit jaar op de Kruiskade te Botterdam een woordenwisseling met mej. Crammaert. Tijdens deze ruzie heeft hij de vrouw den neus afgebeten. I-Ict O. M. achtte het ten laste gelegde be wezen en eischte drie jaar gevangenisstraf. Mr. J. Rombach vroeg vrijspraak. Uit spraak 4 Januari. Voor vrachtauto gevallen Wielrijder overreden en gedood. Gisteravond omstreeks half zes reed een 25-jarige man, die in de Arntzeniusstraat te Amsterdam woonde, op de fiets door de Sarphatistraat, ter hoogte van de Oranje- Nassaukazerne in de richting Muiderpoort, Achter hem reed een vrachtauto. Plotseling is de wielrijder komen te val len en onder de wielen van de auto geraakt De man was op slag dood. Het stoffelijk overschot is door den ge neeskundigen dienst overgebracht naar liet Binnengasthuis. Het is niet duidelijk hoe de man is ko men te vallen. Men dacht aanvankelijk, dat hij geslipt zou zijn, doch daar hij wel eens aan toevallen leed, ligt mogelijk in deze omstandigheid de oorzaak van het ongeluk. Depreciatie van den gulden en taxi tarieven Algemeene verhooging verwacht. In verband met de verhooging van de ta rieven der blokbandtaxi's in Den Ilaag ver nemen wij, dat verhooging der taxi-tarieven niet kan uitblijven. De taxi-tarieven in Den Haag waren steeds hooger dan die te Am sterdam, zoodat de hoofdstad, waar in be trokken kringen de kwestie thans in behan deling is, zeker zal moeten volgen. De oor zaak hiervan is de slijging van de onkosten tengevolge van de depreciatie van den gul den. Daardoor zijn de bedrijfskosten belangrijk gestegen omdat zoowel dc prijzen van wa gens en onderdeden, welke uit het buiten land moeten worden ingevoerd, als van olie, gedurende de laatste maanden voortdurend zijn verhoogd. Bij een verhooging der taxitarieven te Amsterdam, zal dezverhooging gelden zoo wel voor bet stationneerend blokbandbedrijf als voor de luxe-verhuurinrichtingen. Bond van Landpachfers Verlaging van rente gevraagd. Naar wij vernemen heeft liet dagelijkscli bestuur van den Bond van land pachters en hypothcekbocren zich tot het bestuur van dc Centrale raiffeissenbank te Utrecht gewend met. liet verzoekk de rente voor credieten en hypotheken, ook voor dc loopende leenin gen, te verlagen. Dit verzoek wordt gemoti veerd door te wijzen op den algemeenen dalenden rentestand na de devaluatie en op den druk der vaste lasten voor land- cn tuinbouw. BEPERKING MEELVERBRUIK IN DUITSCHLAND. In bet vervolg zullen slechts drie soorten meel in plaats van acht mogen worden gebruikt. De bond van producenten heeft (ieze maatregel genomen, teneinde een be perking tot stand te brengen van de hoe veelheid graan, welke voor voeding ge bruikt wordt-. Meer dan 300 dooden? Generaal Martinoz, de president van de republiek San Salvador, is uit de hoofdstad vertrokken om pei-soonlijk de leiding te ge ven bij de reddingswerkzaamheden te San Vicente, welke stad door de aardbeving is verwoest. In den loop van den namiddag werden nog nieuwe schokken waargenomen. De vulkaan ligt in de nabijheid van San Vicente. Hij is nog steeds in worlting. Er zouden meer dan 300 dooden te betreu ren zijn. Verscheiden plaatsen geteisterd. De steden en dorpen Verapas, Güadelupe, Apastaquete, Petitan, San Sebastian, San Lorenzo en Peculna zouden eveneens ernstig geteisterd zijn. Te San Vicente zijn reeds 200 lijken uit het puin geborgen. De eerste vluchtelingen, die in de hoofdstad zijn aangekomen heb ben verklaard, dat San Vicente een ruine is en'dat nog slechts de groote toren overeind staat. De torenklok is om 9 uur 50, het oo genblik waarop de eerste aardschok werd waargenomen, blijven stilstaan. Amerikaansch leger en luchtmacht DE REGEERING VRAAGT VER STERKING. Washington 21 Dec. De Amerikaansche staatssecretaris van oorlog, Woodrim, be veelt in zijn jaarlijksch rapport aan het leger der Vereenigde staten voor vredestijd op 165.000 man te brengen. Met het oog op de tegenwoordige toestan den ter wereld kunnen wij ons niet veroor loven maatregelen te veronachtzamen welke wij voor onze veiligheid moeten nemen, al dus Woodring. Er zullen dus 20.000 officieren en minde ren bij de tegenwooi'dige legersterkte wor den gevoegd, waarmede het aantal officie ren op 14.000 wordt gebracht. De staatssecretaris beveelt voorts de uit breiding der nationale garde aan, evenals van het aantal gevechtsvliegtuigen. Het rcscrveleger zou uit 150.000 man moe ten bestaan, terwijl de effectieven der nati onale garde zouden moeten worden gebracht van 187.000 op 210.000 man. Hij zal het congres machtiging vragen 700 vliegtuigen te laten bouwen. Verleden jaar zijn 500 vliegtuigen voor het leger ge bouwd. Op liet oogenblik beschikt het Ame rikaansche leger over 1500 vliegtuigen. Voor oorlogsdoeleinden bestemd. Volgens internationale ambtenaren, die in dienst zijn van de Roemeensche petroleum industrieën koopen de Europeesche naties groote hoeveelheden Roemeensche olie o<p, welke voor oorlogsdoeleinden bestemd is. Duitschland heeft onlangs een bijzondere poging ondernomen zich van grootere hoe veelheden Roemeensche olie te voorzien, doch op het oogenblik vormen de handels overeenkomsten een beletsel. Roemenië eischt n.1. betaling in geld, ter wijl Duitschland goederen aanbiedt. impopulair zijn Duitsche of Italiaansche hulp zou blijvend moeten zijn. De News Chroniclc meldt, na te hebben uiteengezet, dat Hitier bereid zou zijn 62.500 man te zenden tot hulp der opstande lingen. dat de Duitsche diplomatieke mis- sie, welke naar Spanje is gezonden, drie weken geleden Berlijn ervan in kennis heeft gesteld, dat generaal Franco zoo weinig po pulair is, dat het hem onmogelijk zou zijn de overwinning te behalen zonder nieuwe bu i tenlandschc troepen versterkingen. Na een nederlaag der regeering van Valencia zouden de troepen in Spanje moeten blijven, omdat de regcering van Franco zich zonder deze hulp niet zou kunnen hand haven. Duitschland en Italië zullen de verleiding Franco te helpen niet weerstaan, zoolang hun niet op ondubbelzinnige wijze zal zijn te verstaan gegeven, dat hun houding hun ernstigen last zou kunnen berokkenen. Twee Europeesche passagiers van een, naar Bali varende, prauw dwongen Zater dagavond op de reede van Koeboe, een een zaam dorpje op de Oostkust van Bali, ond$r bedreiging met een geweer cn twee revolvers, de bemanning van die -prauw zich over te geven en de prauw te verlaten. De Europeanen voeren daarna door in oostelijke richting. De prauw was geladen met vaten solar-ölie en veel stukgoederen. De resident van Bali bracht telegrafisch den marinecommandant op de hoogte van de roof van deze prauw. De resident verzocht hulp. Hierop gaf de marine-commandant opdracht aan dc kruiser ,„Java" op de reede van Banjoewangi liggend, om deze zeeroovers spoedig te achtervolgen. De natio- 1 naliteit van de roovers is onbekend. Nog vóór Kerstmis te verwachten. PAUS PIUS XI. Vaticaanstad, 21 December (ANP). De Paus is bezig met plannen voor het uitspreken van een vredesoproep aan. den vooravond van Kerstmis. De vredesoproep zou door de radio worden uitgezonden. Italiaansche havencon cessies in Hadramoet? Volgens een Engelsche lezing is de verleening niet mogelijk. In verhand met een bericht, volgens het welk de Italianen in Hadramoet een haven concessie zouden hebben verkregen in As- sadi el Fayal, doet men in officieele Engel sche kringen opmerken, dat de Sjeiks van Zuid-Arabië allen ten opzichte van Engeland gebonden zijn door verdragen, welke bepa len dat zij geen concessies kunnen verlecnen aan vreemde mogendheden. Intusschen is nog geen enkel rapport ontvangen in deze kringen over de door de pers vermelde fei ten. Trotzky naar Mexico Hij moet Noorwegen verlaten. Uit geloofwaardige Noorsche bron wordt gemeld, dat de verblijfsvergunning voor Trotzky niet wordt vernieuwd. Trotzky zal over twee weken naar Mexico vertrekken, waar hij vergunning gekregen heeft zich te vestigen. GEEN FRANSCH VLIEGTUIG OP MO ZAMBIQUE VERONGELUKT. De Air Afrique deelt mede, dat de uit Johan- nesburg ontvangen berichten volgens welke eën vliegtuig, dat op weg was naar Tanari- ve bij Chinde (Mozambiquo) in het oerwoud zou zijn terechtgekomen, niet op een Fransch vliegtuig slaan. Op de lijnen van de Air Afrique heeft zich geen enkel ongeluk voorgedaan cn het ge wone lijntoestel is gistermiddag te Tanarive aangekomen. handelsbelemmeringen? In verhand met het feit, dat een dcfl ochtendbladen gemeld heeft, dat een geza menlijke poging zou worden gedaan in het begin van het volgend jaar door Londen, Parijs en Washington om terug te keeren tot eenn ormaal volumen van economischenj ruilhandel, bepaalt men zich er in Londen, toe in welingelichte kringen aan te duiden^ dat tusschen de drie hoofdsteden gedach- tenwisselingen gevoerd worden ten aanzien van de toepassing van het accoord van September. Men wijst er op, dat, terwijl het zuiver monetaire gedeelte geregeld is in de „Gentleman's agreement" de verwerkelijking van het tweede deel van de taak, zooals die gede finieerd werd in 't omemuniue der drie mogendheden, betrekking heeft op opheffing der tolmuren en con tingenten, cn de noodzakelijkheid van herhaalde besprekingen mee brengt tusschen de vertegenwoordi gers van Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten. Men bestrijdt echter, dat de eerste resulta ten van het accoord, zoóals het genoemdej ochtendblad schreef, een oorzaak van te leurstelling gevormd hebben voor Engclsclie! regeeringskringen. Maatregelen van de regeering, Het Amerikaansche ministerie van finan-t ciën heeft medegedeeld, dat maatregelen! zullen worden genomen, waardoor de groote toevloeiing van buitenlandsch kapitaal da hinnenlandsche economie niet zal kunnen' ontwrichten. In een bijeenkomst met pers vertegenwoordigers, waarhij ook Eccles, de president van de Federal Reserve Board! aanwezig was, heeft minister Morgenthau verklaard, dat door de verkoop van schatkist wissels aan de geldmarkt een gelijk bedrag zal worden onttrokken, als ér, aan gouel binnenkomt, terwijl wanneer het goud het land verlaat, deze wissels zullen worden af gelost, waardoor 't betrokken bedrag weden voor de geldmarkt beschikbaar komt. Op deze wijze zullen de surplus-reserves, welke, thans 2050 millioen dollars bedragen, niet door den goudinvoer kunnen toenemen, en aldus kan het gevaar van crediet-inflatie» vermeden worden. EEN CHRISTEN VOORZITTER VAN HET SYRISCHE PARLEMENT. i Beyroet, 21 Dec. (Havas-A.N.P.)Het Sy* riche parlement heeft Pares Zhoeri, een; christen en lid van de nationalistische par- j tij, tot voorzitter gekozen. Vervolgens koos het parlement Hachem Stasi tot president van de republiek. Het ministerie Ayoubi, diende zijn ontslag in, hetgeen door den; nieuwen president werd aanvaard, waarna, hij het nieuwe ministerie met minister-pre* sident Djemil Mardan installeerde. De Hoch ge Commissaris overhandigde den afgetre* den minister-president de versierselen van commandeur van het legioen van eer. WOENSDAG 23 DECEMBER T3 bo HILVERSUM I. <U cd ■o a 2 •p O O Orkest-concerten. O VARA-orkest 12.31 8.15 Nieuwsberichten A.N.P. 8.03 10.00 Grarjofoönmuziek 8.00 2.00 9.45 10.20 11.30 12.00 Godsdienstige Uitz. Morgenwijding VPRO 10.00 Dansmuziek De Ramblers VARA 5.30 10.05 Lezingen Causerie VARA 11.30 RVU „Kerstmis" 6.30 VARA Huishoudel. Causerie VARA 7.40 Causerie „Sexueele ethiek" VARA 11.00 Orgelbespelingen Orgelspel VARA 10.30 Voor de jeugd Voor de Kinderen VAftA 3.00 Sport. Sportuitzending VARA 7.00 Diversen Keukenpraatje VAR,*. 9.30 Voor de vrouw VAR 2.30 Zang VARA 7.15 Radiotooneel met muziek VARA 9.00 HILVERSUM II. Orkest Concerten Arnhemsche Orkestver. m.m.v. Kon. Mannen- zangver. „Aurora" en Kinderkoor NCRV Ochtend. Middag. Nieuwsberichten A.N.P. Gramofoonmuziek 8.15 12.15 2.30 3.30 Lichte Muze Ensemble v. d. Horst NCRV 12.00 12.30 Godsdienstige Uitz. Schriftlezing NCRV Morgendienst NCRV Chr. Lectuur NCRV Kerstfeestuitzènding NCRV 8.00 10.30 3.00 4.00 Lezingen Landbouwhalfuur NCRV Onderw.fonds voor de Scheepvaart 'NCRV Causerie NCRV 6.00 Orgelbespelingen Orgelspel NCRV 1.30 Voor de jeugd Kinderuur NCRV 5.00 Sport. Schaakles NCRV Diversen Luisterwedstrijd NCRV 8.15 9.45 8.00 10.15 6.30 7.25

Schager Courant | 1936 | | pagina 2