Legenden uit het Morgenland De nacht van Kadir Bij het Kampvuur in de Oase Binnenland De uitwijzing der 4 Duitschers Teeltregeling voor de Pluimveehouderij voor 1937 Mooie opdracht voor onze scheepvaartindustrie Malversatie in Gemert Goede vangst der Haagsche politie Dinsdag 22 December 1936 Tweede blad Teheran. In December. Het geheele Morgenland is vol sproken en legenden. De rijke verbeeldingskracht van Iraniërs en Arabieren heeft om alle belang rijke geschiedkundige gebeurtenissen en om alle belangrijke geschiedkundige personen wonderlijke, fantastische verhalen doen ont staan, iets als een dichterlijk kleed om de naakte feiten. Er is geen vervallen stad, er zijn geen bouwvallen van een paleis of een slot, of de tijd en de verbeeldingskracht der menschen hebben er sproken om geweefd en elk persoon uit de geschiedenis heeft hier zijn eigen sagen. Ook in West-Europa bestaan nog wel zulke oude legenden, die nu en dan nog verteld worden. Geleerde menschen houden er zelfs soms diepzinnige verhandelingen over, maar niemand gelooft meer aan deze uit een grijs verleden stammende verhalen. Hier, in het Morgenland, is dit echter anders. De sproken en legenden gaan er niet alleen nog van mond tot mond, maar worden ook nog geloofd. Thans, een dezer weken, in de maand Ra madan, de heilige vastenmaand, valt „de nacht van Kadir", niemand weet echter met zekerheid wanneer. Het was in dien nacht, dat Mohamed van den aartsengel Gabriel de eerste openbaring kreeg, die het begin vormt van den Koran, het heilige boek der Mohamedanen. Het is evenwel niet daarom, dat deze nacht van Kadir heilig en vol wonderen is. Reeds lang voor de geboorte van den grooten profeet van den Islam geloofden millioenen in het Morgenland aan dezen nacht, die de natuur doet inslapen. Dan stroomen de rivieren niet meer, de wind zwijgt, de slechte geesten zijn machteloos. De hoornen krijgen een stem en spreken en het gras kan men hooren groeien, uit stroomen en vijvers stijgen nymphen op, de maan staat stil en het getal der sterren is vertienvoudigd. Menschen, die getuigen zijn geweest van al deze wonderen, worden wijzen of heiligen, maar weinigen zijn het, want het is ook dien dacht dat de Heer van Hemel en Aarde een diep§n slaap laat. gaat over de wereld. Bij ons, in West-Europa met zijn telegraaf en telefoon, zijn lallooze automobielen, zijn radio, zijn dagbladen, zijn treinen, zijn vliegmachines, zijn schouwburgen, zijn luidruchtigheid ontstaan geen legenden meer. Rust en stilte zijn noodig voor de ge boorte van legenden. In het Morgenland evenwel is het anders In de woeste, eenzame gebergten, in de uit gestrekte woestijnen hebben de menschen onder den zwijgenden hemel nog tijd naar inwendige stemmen te luisteren. Kameeldrijvers, die op hun soms weken lange tochten door de woestijn of de bergen van Iran 's avonds rust nemen in een oase of in een klein bergdorp, ontmoetten daar andere kameeldrijvers, die misschien uit een geheel verschillende richting komen en zacht, bijna fluisterend pratend vertellen ze elkander van hun ervaringen, van verre streken en vreemde landen, waar ze door trokken en dan. om een vuurtje in een- oase of wel in een „tsjaichane" (theehuis") is er de atmosphecr, waarin legenden geboren kunnen worden. En bij de meer moderne zwervers in het Morgenland, bij de chauffeurs der groote wegen, is het niet anders. Zij hebben hun vaste pleisterplaatsen, meestal een „tsjai chane", waar zij 's nachts overblijven. Tot laat 's avonds zitten zij tezamen en vertellen... vertellen., en terwijl er een ver telt luisteren de anderen aandachtig, ter wijl ze thee drinken en soms ook voor het slapen gaan, opium rooken. Wat bij een kampvuur in een oase, wat bij 't zwakke licht van een petroleumlamp je in een „tsjaichane" verteld wordt, be hoeft niet waar te zijn, maar het moet spannen, het moet boeien en liefst moet het geheimzinnig klinken. Op deze wijze ontstaan ook thans nog le genden. die eerst nog het eigendom blijven van de zwervers, van kameeldrijvers, van de chauffeurs der groote wegen, en dan langzaam zich verbreiden. Eigenaardig is het, dat. reeds nu legenden ontstaan over de merkwaardige figuur van den huidigen sjah, die zulk een groote ver andering bracht in het lot van het eeuwen oude Iran. Toevallig hoorde, ik een van deze legenden en deze klinkt als een sprookje uit de Duizend-en-één-nacht. Het was, zoo vertelt men, bijna vijftien jaar geleden. De huidige sjah, Reza sjah Pachleyi, was nog geen staatshoofd, doch pas minister van oorlog, ook al had hij in werkelijkheid toen reeds de geheele macht in handen. In zijn hoedanigheid van minister van oorlog ondernam de huidige sjah een reis naar Irak en hij bracht daar ook een be zoek aan de stad Kerbela, een der vier hei lige steden der Sjiïefische Mohamedanen. Door de mollahs (kerkelijke voorgangers en schriftgeleerden), die reeds toen in hem zagen den redder der Sjiieten uit smaad en onderdrukking, werd hij er met groot eerbetoon ontvangen. Onder de moskee te Kerbela, zoo vertelt men, bevindt zich een schatkamer, waar onnoemelijke rijkdommen uit vervlogen eeuwen verzameld zijn, goud. kostbaarhe den, zeldzame en heilige voorwerpen. Daarheen werd de huidige sjah geblind doekt gevoerd. Hij mocht er zich, geblind doekt. een geschenk uitzoeken. Zonder een oogenblik te aarzelen ging de huidige sjah met vaste schreden in de groote, donkere ruimte regelrecht naar een hoek en greep daar een zwaard-, het be roemde, historische zwaard „Soelzjfikar", dat onoverwinnelijk maakt. Hij, die dit zwaard bezit, zal heerschen over zijn volk en den Islam brengen tot macht en groot heid. Het beroemde zwaard „Soelfzjikar" vormt hier als het ware de verbinding tusschen de nieuwe legende en 'n zeer oude legende en overbrugt op deze wijze een tijdsverloop van meer dan een dozijn eeuwen. Dit zwaard zou namelijk zijn van hemelschen oorsprong. Bij den eersten slag, dien Mohamed te leveren had tegen zijn vijanden, toen nog de bewo ners van de stad Mekka, die hem niet wil den erkennen als profeet en naar zijn leven trachtten, waren de krijgslieden van Moha med verre in de minderheid, doch de enge len grepen aan zijn zijde in en bezorgden hem de overwinning. Een der engelen ver loor zijn zwaard; dit werd door Mohamed gevonden en „Soelfzjikar" genoemd. Het lemmet van dit zwaard was tweesnij dend en droeg als versiering verzen uit den Koran, het heilige boek der Mohammeda nen. Na den dood van den grooten profeet kwam het zwaard in bezit van Ali, den vierden khalif, en daarna te Kerbela in den heiligen schat, waar de huidige sjah van Iran het volgens de nieuwe legende ten geschenke zou hebben ontvangen. Dit, zwaard zou dus afkomstig zijn van den slag bij de oase Bedr in 623 van onze jaar telling. Naar onze begrippen was deze slag niet meer dan een onbeduidende schermut seling. Aan de zijde van Mohammed stre den driehonderd man en zijn tegenstanders waren nog niet ten volle duizend man sterk En toch had deze slag grooter invloed op de geschiedenis der menschheid dan de slag bij Waterloo. de slag op do Marne of ecnige andere slag in de nieuwere tijden. Ware bij de oase Bedr ruim twaalf eeuwen gele den de beslissing anders uitgevallen, dan ware de Islam ten gronde gegaan en zou de wereld er geheel anders uitzien dan thans het geval is. De slag bij Bedr. vorm de een der keerpunten in de geschiedenis der menschheid.hoewel er in het geheel nog geen honderd dooden en gewonden vielen. Nog een andere legende hoorde ik hier vertellen en deze houdt verband met dé af schaffing van den sluier voor de vrouwen. In den Koran staat geschreven, zoo zegt men onder het volk, dat, als de sluier der vrouwen verdwijnt, de twaalfde imam terug keert op aarde om met het groene vaandel van den profeet in de vuist de geheele we reld te veroveren. De SjiïQtische Mohammedanen hebben, in tegenstelling der Sunnietische Mohammeda nen, nimmer de khalifen erkencl als hoof den van den Islam. Zij hadden daarvoor hun „imams" als opvolgers van den profeet Mohammed. De twaalfde „imam" Mohammed-al-Magh- di verdween in 890 van onze jaartelling nabij de heilige stad Samara in een grot, doch de Sjiieten wachten zijn terugkeer en dan zal de twaalfde imam hun de overwin ning geven over al hun vijanden en tegen standers. In den Koran staat evenwel niets over den terugkeer van den imam in verband met de afschaffing van den sluier der vrou wen. De sluier voor de Mohammedaansclie vrouwen is in den Koran trouwens nergens voorgeschreven, maarwat doet dat ertoe? De legende heeft de Iraniërs niet al leen laten berusten in de zoo noodzakelijke hervorming (de afschaffing van den sluier voor de vrouwen), doch hen er zelfs geest driftig voor gestemd. J. K. BREDERODE. Het resultaat van het nadere onderzoek. De intrekking door de Duifsche regeering van de harerzijds genomen maatregelen tot uitwijzing van een viertal Nederlanders uit Duitschland heeft voor de Ncderlandsche regeering haar bezwaar doen vervallen om te voldoen aan het verzoek der Duitsche regeering om haar besluit tot uitwijzing van een viertal hier gevestigde Duitsche onderdanen aan een nader onderzoek ie onderwerpen. Dit onderzoek heeft bevestigd dat, op grond van de gegevens, waarover de regeering beschikte toen zij haar besluit nam, de uitwijzing volkomen gemotiveerd was. De ten behoeve van het onder- zoek.vanwege de Duitsche regeering verschafte nadere toelichtingen hebben met betrekking tot één, zij het een belangrijk, punt, op de te gen evenbedoelde Duitschers gere zen bezwaren een ander licht doen vallen, waardoor twijfel kan rijzen aangaande de juistheid eener ver dere bestendiging van den genomen maatregel. Bezield van den wensch om deze aangelegenheid ook verder in het belang van de Nederlandsch-Duit- sche betrekkingen in vriendschap- pelijken zin tot oplossing te bren gen, heeft de Nederlandsche regee ring gemeend, den twijfel ten gun ste van de betrokkenen te moeten doen komen. Zij heeft zich dan ook bereid verklaard aan haar terzake genomen besluit geen verdere uitvoering te geven, zoodat geen bezwaar zal worden gemaakt tegen cven- tueelen terugkeer van drie van de vier Duitschers. die Nederland reeds hebben verlaten en evenmin tegen een verder ver blijf hier te lande van den vierden uitge wezen Du'itscher die tengevolge van ziekte ons land nog niet had verlaten. Devaluatie gunstig voor den bloembollenhandel Phyto sanitaire maatregelen van de Verenigde staten baren zorg. De algemeene vereeniging voor bloembol lencultuur hield gister in het Krelagcbuis haar 182e algemeene vergadering onder lei ding van haar voorzitter, den heer A. J. Verhage. Op voorstel van den voorzitter, besloot de vergadering met algemeene stemmen tot het verzenden van een felicitatie telegram aan het prinselijk paar Komende tot den economischen toestand van het bollenvak memoreerde de heer Ver hagen in de eerste plaats de wijziging der monetaire politiek. Zij, die voor onze volksgemeenschap be langrijke nadeelen van dezen maatregel vreesden, hebben tot dusverre hun vrees gelukkig niet bewerlcelijkt gezien. Voor de exportbedrijven heeft deze nieuwe monetai re politiek de opluchting gegeven, die er van verwacht werd. Een opluchting, die ve len een last van de schouders heeft geno men. De devaluatie van den gulden is voor ons vak op 'n gunstig tijdstip ge komen, omdat het overgroote deel der verzendingen had plaats gehad Nu de prijzen verhoogd zijn verwacht men voor het volgend jaar ook be tere uitkomsten voor het kweekers- bedrijf, wat overigens ook dringend noodig is. Hoezeer spr. dus de betere toekomstver wachtingen deelt, toch zou spr. willen waar schuwen tegen een overdreven optimisme. De verhoogde prijzen, die nu een gevolg zullen worden van de devaluatie van den gulden, moeten nog gemaakt worden en zul len eerst in Mei 1938 direct in de zakken der kweekers komen. In dien tusschentijd kan ook op monetair gebied nog veel ge beuren. Op dit oogenblik kan nog niemand dit bekijken, zoolang er geen .vaste verhou ding is tusschen de wereldvaluta's Wanneer spr. zich optimistischer voelt, wil dat alleen zeggen, dat naar zijn mee ning de toestand wat gunstiger beoordeeld moet. worden dan in de afgeloopen zeer moeilijke jaren. Na de opheffing van het Amerikaansche embargo op narcissen, die ons zoo veel re den tot vreugde heeft gegeven, werden we onaangenaam verrast met de plannen voor warmwaterbehandeling bij invoer, waardoor deze zeer bemoeilijkt zou worden. Toen kwam plotseling de verrassende me- dedeeling, dat op 15 en 16 December in Was hington hearings zouden worden gehouden met betrekking tot de bestrijding van het aaltjesziek, niet alleen in narcissen, maar ook in andere bolgewassen. Hieronder wer den zelfs tulpen genoemd, waarin hier te lande nimmer aaltjes worden aangetroffen. Het resultaat van deze hearings is heden nog niet bekend. Al hgt moeilijke is in het werk gesteld om de belangen van ons vak ook in deze kwestie te behartigen. Afgè- wacht moet worden, wat hiervan de resul taten zijn. Ook de onderlinge handel in het buiten land heeft nog steeds onze aandacht noodig. Een goede regeling van dezen onderlingen handel is steeds een der belangrijkste doel stellingen onzer vereeniging geweest. Bij de laatste herziening in 1934 zijn maat regelen getroffen, die ten doel hadden om een ongemotiveerd overdragen van risico die de exporteurs behooren te dragen, op de kweekers, tegen te gaan. Vrijwel gelijk aan die welke in 1936 heeft gegolden. 's-Gravenhage. De regeling, gebaseerd op de landbouw-Crisiswet 1933, welke in 1937 voor de pluimveehouderij zal gelden, is in groote trekken gelijk aan die, welke' in 1936 heeft gegolden. Het broedseizoen voor het broeden met broedmachines is bepaald op het tijdvak, aanvangende 18 Januari 1937 en eindigende met ingang van 9 Mei 1937. Gedurende dat tijdvak zullen degenen, die door de Neder landsche centrale voor eieren en pluimvee als georganiseerden zijn toegelaten in de groep „kuikenbroe ders", een aantal eieren in hun broedmachines mogen inleggen, over eenkomende met 90 van de aan hen voor 1936 verleende broedvergunning. Plet totaal aantal in broedmachines uit te broeden eieren wordt hierdoor bepaald op ten hoogste 22% millioen. Kuikenbroeders, die de uit de door hen in hun broedmachines ingelegde pluimvee- eieren geboren kuikens niet uitsluitend bc- steriimen voor verjonging van den pluim veestapel op eigen bedrijf en die zich niet tegenover de centrale voor eieren en pluim vee hebben verbonden, uitsluitend eieren in hun broedmachines in te leggen, die rechtstreeks betrokken zijn van fokkers en/ of houders van vermeerderingsbedrijven, mogen een aantal eieren in hun broedma chines inleggen, overkomende met 65 van de aan hen voor 1936 verleende broedver gunning. Daarboven mogen zij nog een aan tal eieren inleggen, overeenkomende met 25 van de aan hen voor 1936 verleende broed vergunning, mits zij deze eieren rechtstreeks betrekken van fokkers en houders van ver meerderingsbedrijven. Kuikenbroeders, die om bijzondere redenen van meening zijn, dat de hun toegewezen broedvergunning voor 1937 niet redelijk is. kunnen tot herziening vóór 15 Januari 1937 bij het departement van landbouw en visscherij indienen. Personen, aan wie in 1936 geen broedver gunning is uitgereikt, en die meenen voor 1937 toch aanspraak te kunnen maken op een vergunning, kunnen eveneens voor 15 Januari 1937 een verzoek daartoe indienen bij het departement van landbouw en vis scherij. Verzoekschriften, welke n a 15 Januari 1937 worden ingediend, kunnen niet meer in be handeling worden genomen. Eerste order uit Britsch-Indië. Onze K.L.M. zorgt voor vlag vertoon! Naar wij vernemen, heeft De Meyer en Co.'s Scheepsbouw Mij. N.V. te Zaltbommel voor Britsch-Indische' rekening opdracht gekregen voor den bouw van een motor schip. De afmetingen zijn:' lengte ongeveer 220 voet, breedte 35 voet en holte 15 voet. Het. schip wordt uitgerust met twee Deutz- motoren van 1350 P.K. elk. die het een vaarsnelheid zullen geven van normaal 17 mijl. Het schip zal voorts worden voorzien van drie dekken voor 1200 dekpassagiers, terwijl er bovendien accomodatie zal komen voor twintig hutpassagiers. De ruimen worden ingericht voor het vervoer van fruit. Het schip is bestemd voor den dienst tusschen Bombay, Karachi en Goa. Wij vernemen verder, dat er ernstige on derhandelingen gaande zijn voor den bouw van een schip van een dergelijk type, dat bestemd zal worden voor den dienst BombayGoa. Kapitein W. H. Mellema, die in verband met deze opdracht, dezer dagen uit Bombay is teruggekeerd, deelde ons mede, dat de bouw van dergelijke schepen tot dusver uit sluitend in Engelsche handen is geweest en dat dit de eerste opdracht van Britsch- Indische zijdè is, welke in Nederland wordt geplaatst. De zegsman gaf in dit verband te kennen dat deze gang van zaken voor een groot deel te danken is aan de bekendheid welke Nederland in Britsch-Indië gekregen heeft door onzen luchtdienst op Indië. De piloten der K.L.M. hebben daar een buiten gewoon goede reputatie en mede daardoor is de aandacht van betrokken zijde op Ne derland gevestigd. De notaris in hechtenis Zich zelf als erfgenaam benoemd? In het plaatsje Gemert, waar een week geleden pas de gemeente-ontvanger is gear resteerd, heerscht groote opwinding. Thans is n.m.1. ook notaris V. aldaar in hechtenis genomen. Het blijkt dat groote verduisteringen zijn gepleegd. Men spreekt van circa een ton. De notarisfamilie leefde op zeer groote voet. Tal van kleine landbouwers zijn bij de krach betrokken. Ook is thans twijfel gere zen- omtrent een testament, waarbij de no taris zelf tot eenig erfgenaam van een ver mogen van f 50000.- werd benoemd. De be nadeelde familie neemt aan, dat de notaris door vervalschingen of bedrog zich zelf deze groote som in handen heeft gespeeld. EEN NEDERLANDERWAARNEMER NAAR ALEXANDRETTE. De volkenbondsraad die naar aanleiding van het geschil tusschen Frankrijk en Tur kije besloten heeft 3 Neutrale waarnemers naar Alexandrette te zenden, heeft als zoo danig aangewezen Mr. L. J. J. Caron, oud gouverneur van Celebes en onderhoorighe- den, alsmede een Noor en een Zwitser. De drie waarnemers zullen zoo spoedig mogelijk naar Alexandrette vertrekken. MEVROUW DE BOER—VAN RIJK HERSTELD. Naar wij vernemen zal mevrouw Esther de Boer—Van Rijk die eenigen tijd geleden voor het ondergaan van een lichte operatie in het Portugeesch-Israelietisch ziekenhuis is opgenomen. Woensdagmiddag a.s. dit ziekenhuis als herstelde patiente mogen ver laten. Drie inbrekers gearresteerd Door de Haagsche politie zijn Zaterdag aangehouden de 20-jarige J. V. en de 18- jarige J. K. allen wonende te Scheveningen, die gedurende den laatsten tijd de omgeving van Scheveningen onveilig maakten. Zij hebben zich schuldig gemaakt aan een 9-tal inbraken. Hoewel zij aanvankelijk ontkenden, kon door vingerafdrukken worden vastgesteld, dat zij deze inbraken hadden gepleegd, pleegd. INBRAAK IN FILIAAL FIRMA DE GRUYTER In den afgeloopen nacht is ingebroken in het filiaal van de firma P. de Gruyter aan den Oostzeedijk te Rotterdam. De dieven zijn via de daken van de be lendende perceelen binnengekomen en zij hebben de in het kantoortje staande brand kast a la sardine opengescheurd. Een bedrag van vierhonderd gulden is gestolen. Men heeft de dieven niet kunnen achterhalen. Brand in boerderij te Heesch De vorige nacht brak brand uit in de boerderij van den heer A. van den Akker, aan de Hondstraat te Heesch. De bewoner werd pas wakker toen het geheele huis reeds in vlammen stond. Na de kinderen in veilighid te hebben gebracht zag men nog kans een koe naar buiten te brengen. Zes varkens en drie hokkelingen, de inboedel en het landbouwgereedschap verbrandden. De brand is vennoedel ijk aan kortsluiting te wijten. De schade wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. Inbraak te Amsterdam 15-jarige bediende aangehouden. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in het magazijn en het kantoor van de N.V. Handel Mij. Stibbe, St. Anthonie. breestraat 13 te Amsterdam. De dieven zijn aan de achterzijde van het gebouw binnengedrongen. Zij hebben op de bekende wijze een ruit met groene zeep inge smeerd, zóodat zij het spanjolet van het raam konden bereiken. Het geheele gebouw is door zocht.. Een kasregister werd opengebroken gevonden. Op de brandkast hebben de daders tevergeefs hun krachten geprobeerd. Naar aanleiding van dezen inbraak heeft de recherche een 15-jarige jongen aangehou den, die bij de N.V. in dienst was, doch die Zaterdag zijn ontslag kreeg. Hij ontkent iets met de inbraak te maken te hebben. WIJZIGING TARWESTEUN. Naar ons van bevoegde zijde wordt mede gedeeld, wordt de bonificatie op tarwebloem b met ingang van heden, 21 December, met 0.40 per lOOkg. verlaagd terwijl de tarwe, welke door de Nederlandsche tarwe-centraïe op bonnen tegen specialen prijs wordt ver strekt, van f 7.60 op f 8.— per 100 kg. wordt gebracht, waarmede de stijging in de prijzen van afvallen wordt verdisconteerd. De ver goeding per 100 kg. ongebuild tarwe-meel wordt hierbij aangepast, MEISJE TE APELDOORN DOOR VRACHTAUTO DOODGEREDEN. Gistermiddag even voor half twee is op den Badhuisweg te Apeldoorn het tienjarige meisje H. S. door een bestelauto overreden en gedood. Het. kind, dat met eenige vriendinnetjes op weg was naar school stak plotseling den weg over zonder op het verkeer te letten. Op het zelfde oogenblik werd zij gegrepen en op slag gedood.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5