Uw Gelukwensch 50 cent OMGEVING-NIEUWS Uii Bergen in het Oudejaars- nummer van de Schaqer Courant De strijd om de „Betty Bonn" VEREENIGINGSBOND „DE EENDRACHT Jaarlijksche Volksuitvoering in de Rustende Jager. Jammer genoog was de groote zaal van Do Rustende Jager maar voor tweederde deel bezet, toon de voorzitter van den Ver- eonigingsbond „De Eendracht'., de heer P. Dlttnkendaal, de jaarlijksche Volksuitvoe ring van genoemden Bond met een woord van welkom opende. Jammer, omdat hetgeen dezen avond ge boden word zeker de moeite waard was om te worden beluisterd en voor oen op dilet tanten hoog peil stond. Nadat Voorzitter na zijn inlcidihg allen een genoeglijken avond had toegewenscht, opende „De Stem des Volks" mot het be kende Morgenrood van .Otto de Nobel. In den beginne ging het wat stroef en klonken zelfs de sopranen niet steeds even zuiver, doch al heel spoedig herstelde zich het koor en zorgde do dirigent de heer Blaauw, er voor, dat alles op rolletjes liep. In „Die Hirte Israels" van Bortnlanski bereikten de zangers en zangeressen o.l. wel hun hoogte punt. Bergens Mannenkoor zong, onder bekwa me leiding vun zijn dirigent, Karl Böhne, vier ledoren, waarvan ons Jul. Wengort's Frerhdenlcgionnair wel het meest geslaagd leek. Ontroerend mooi klonk het Kerstlied van Nico Hóogerworf. Zuiver van toon en met veel gevoel word hot aloude „Stille Nacht" ten gehooro gebracht. De solist, Michel Gotels, zong eerst twee eenvoudige liederen, w.o. het bekende „Au ciair dé la lune" en daarna een Ballade en de aria „La donna mobile" uit Verdi's Ri- goletto. Zijn zuiver geluid en z'n buigzame tenor kwamen wel het fraaist tot z'n recht in de Ballade. Het stormachtige applaus verleidde den zanger ertoe een toegift te geven en zong op veler verzoek een fragment uit de Pa- relvisschers van Bizet. Na de pauze voerdo de Arbeiders Tooneel- vcrceniging „Bergen" een klucht op in één bedrijf, getiteld „De Gastdag". Hot was een niemendalletje, maar het werd zoo vlot en gcostig gespeeld, dot, onophoudelijk de lach salvo's door de zaal schalden. Vooral de re gisseur, de hoor G. Loevons, speelde koste lijk en gaf een heerlijke typeering van den ouden hoer. Na afloop werd ér nog een ge animeerde verloting gehouden. VERHOOGING VAN VERGUNNINGS RECHT. In verband met het feit dat door de Ge meente een extra-bijdrage is gevraagd over 1937, uit het werkloosheids-subsidiefonds, moet het vergunningsrecht voor den ver koop van sterken drank in het klein krach lens een vergunning, opgevoerd worden tot het wettelijk maximum, dus gebracht wor den van f 7.50, op f 12.50 per. vijftig gulden huurwaarde. In verhouding tot de voor het jaar 1930 vastgestelde huurwaarden, zal de' opbrengst over 1937 moeten worden geraamd op f1850.- in 1930 bedroeg deze raming f 1147.50, zoo dat de opbrengst f 702.05 meer zal bedragen. BRANDJE In den vroegen ochtend van den eersten Kerstdag begon om zeven uur de alarmklok te luiden, ten teeken dat er brand was. Wij vreesden reeds, dat de Kerstvreugde in ons dorp wreed zou worden verstoord, maar ge lukkig liep alles met een sisser af. Het bleek dat er oen begin van brand was ontstaan in de bakkerij van den hoer Santing aan den Loudolswcg en wol door den broei van bruinkoolbriketten. Toen de brandweer ter plaatse kwam was echter het vuur reeds met eigen middelen gebluscht. Hot mag een geluk heoten, dat het vuur niet in den nacht is ontstaan; ongetwijfeld zouden'dan de gevolgen héél Wat ernstiger zijn geweest. GEMEENTERAAD De Raad dezer gemeente komt in openba re vergadering bijeen op Dinsdag 29 Decem ber a.s. des namiddags om half acht, ter behandeling van de o.m. ondervolgende pun ten: Voorloopige vaststelling dor gemeentere kening over 1935 cn vaststelling der Be- drijfsrekeningen, alsmede van de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1935. Vaststelling der verordeningen op de hef fing en invordering van schoolgeld ten be hoeve der scholen voor gewoon lager- en uitgebreid lager onderwijs. Vaststelling der verordening, regelende het heffen van ver gunningsrecht voor den verkoop van sterken dranken het klein. Aanvraag van het bestuur der Berger school vereeniging, gelden uit do gemeentekas te mogen ontvangen ten behoeve van hot aan schaffen van meubilair, van hoeken en be- noodigdheden in verband met de toename der leerlingen voor het U.L.O. onderwijs; alsmede voor uitbreiding der fietsenberg plaats. Voorstel van B. en W. te besluiten tot ruiling van enkele slooten met den pol der „De Bergermecr" en den Damlander- polder, in verband mot de plaats gehad bobbende verbreeding en strekking van den Bergerweg. BOND v. STAATSPENSIONNEERING. Rassenhaat, Indisch spel in 3 bedrijven, door het Intiem Tooneel, in de Rustende Jager. Do dagen, waarin Multatuli zijn Max Havelaar schreef en Douwes Dekker den moed had in schrille kleuren de ergerlijke wantoestanden to schilderen, welke er heerschten in tropisch Nederland, liggen verre achter ons. Sindsdien zijn de toestan den radicaal veranderd, hebben zich de ver houdingen totaal gewijzigd. En we hebben er ernstig bezwaar tegen dat stukken als Maresco's Russenhout of FaJbricius' Dolle Hans ten tooneele worden gevoerd, zonder dat het. publiek ten volle van het boven staande op dc hoogte is. Immers, het pu bliek, dadelijk tot oordeelen klaar, onmid dellijk gereed om te gencrali3eeren, krijgt een zoo absoluut verkeerden indruk van wat in Indië heel gewoon schijnt te zijn, dat het de handen ineen slaat en veront waardigd het hoofd schudt over zooveel slechtheid, bedreven nog wel door eigen rasgenootion. Wij meencn dan ook, dat der gelijke oude paradepaardjes die reeds lang op stal staan, daar rustig dienen te blijven en zelfs de overweging dat ze „het nog best doen", een regisseur er niet toe mag verleiden, ze plotseling uit het donker in het licht te sleepen, waar ze er zoo op het ook nog wat goed uitzien, maar bij nadere beschouwing onwennig tegen dat licht staan te knipperen en leelijk mank blijken te loopen. Ons tweede bezwaar togen de opvoering van een specifiek Indisch stuk door dilet tanten is wel de voor hen absolute onmo gelijkheid om de Indische sfeer ook maar bij benadering aan te voelen. Daar zijn stu die en juiste voorlichting voor noodig! En als dan tot overmaat van ramp zoo'n stuk geen handeling heeft en het publiek het bijna uitsluitend moet hebben van sterke speelscènes en lange dialogen', dan wordt de opgave wel heel erg zwaar. Dat de leden van het Intiem Tooneel zich op zoo kranige wijze door deze niet te on derschatten moeilijkheden hebben heenge slagen en van het geheel iets zeer aanvaar- baars hebben weten te maken, strekt hun tot eer. De heer KI. van Vliet, maakte de rol van Molen, den Mdo.-Kapitein; het onechte kind uit de kampong; getrapt cn geminacht door den blanken man, tegen wien hij een inge wortelde haat heeft opgevat en die de kans krijgt om die haat uit te buiten en zijn vijand neer te trappen. Hulde aan den heer van Vliet, die deze zeer moeilijke rol op een inderdaad knappe wijze heeft vertolkt. Hij was positiever en daardoor ook veel aan vaardbaarder dan do heer Jimmink. die de rol van den geraffineerden, door t en door slechten assistent-resident had uit te beel den. Maar hij was noch geraffineerd, noch slecht, doch veeleer een slappeling, niet bij machte te vechten tegen den bruinen vijand die hem belaagt cn bespringt. In zijn tegen spel was de heer Jimmink bepaald onvol doende. Veel beter was de heer Adr. Schoen in zijn rol van controleur B.B., die inderdaad de in rang beneden den assistent-resident staande, voor hem kruipende ambtenaar, goed ver beeldde cn kranig volhield ook. Maar die in voor een Nieuwjaarsgroet ter groote van 5 regels Geeft hem s.v.p. spoedig op Ook UW groet wordt onder de talrijke Nieuwjaarsadv. gezocht III, na tot inkeer te zijn gekomen, dat het zoo niet langer mocht gaan, hopeloos in kracht te kort schoot. Was het wonder, dat hierdoor van de sterke speelscene in III tusschen de heide gouvernementsambtena ren, veel verloren ging'/ De damesrollen: Ida Vleeters (Mej. Mars), nicht van den controleur en Hilde (Mevr. Groot.enboers-Slot), diens vrouw, waren zeer goed bezet. Vooral mej. Mars, ons compli ment. Tenslotte de heer J. Grootenboers als Si- man; de Javaansche bediende, die noch Javaansch, noch bediende was. Voor Javaan miste hij alle distinctie, voor bediende ont brak het hem aan de geringste oischen, welke men een bediende stellen kan. Er kleefden deze kleine rol, zooveel fouten aan, dat we de goede bedoeling maar voor lief zullen nemen. Plet decor een achtergalerij in de contro- leurswoning was uitstekend verzorgd. Wij misten er helaas de gemoedelijke schommel stoelen en hebben niet kunnen bevroeden, waarheen de trap naar boven voerde. Alles bijeen een aanvaardbaar geheel. Voor de opvoering sprak de heer Bruin uit Alkmaar een propagandistisch woord en spoorde aan tot toetreding bij den Bond voor Staatspensionneering. LANflENDIJK DE NACHTELIJKE SCHIETPARTIJ TE BROEK OP LANGENDIJK. Een bekentenis. De nachtelijke schietpartij, welke zulk een noodlottig gevolg heeft gehad in den nacht van 21 op 22 September, heeft veler gemoe deren in beweging gebracht. Ook het von nis in deze zaak heeft veel stof doen- op waaien in de Langendijker dorpen. Niet minder indruk zal het onderstaande bericht op de Langendijker bevolking ma ken. «2 Van officieele zijde wordt ons n.L mede gedeeld, dat een der drie verdachten in deze zaak, welke allen tot een jaar gevangenis straf zijn veroordeeld door de Arrondisse mentsrechtbank te Alkmaar, thans in het Huis van Bewaring een bekentenis heeft af gelegd, waarin o.m. wordt gezegd, dat er tusschen den overleden K. en den verdach te Kr. een afspraak zou zijn gemaakt, om den brigadier Van den Bosch aan te vallen, als alle menschen weg waren. Volgens deze verklaring zou de brigadier, toen hij schoot, niet anders hebben kunnen handelen. De Officier van Justitie te Alkmaar heeft van deze verklaring proces-verbaal opge maakt. OUDKARSPEL. Naar Zwitserland. Onze plaatsgenoot Jan Langendijk, de be kende schaatsenrijder, is Zondag naar Davos vertrokken, ten einde zich te trainen in het hardrijden cn verder ook om deel te nemen aan de wedstrijden om het Euro- peesche kampioenschap. ZUIDSCHARWOUDE. De wedstrijden van den Langen dijker Kolfbond. In de kolfbaan van don lieer Kramer wer den deze wedstrijden voortgezet door de eerste en tweede klasse korpsen en enkele personeele spelers. De uitslagen waren de volgende, waarbij we tusschen haakjes vermelden het aantal punten in do eerste drie ronden geslagen. Eerste Klasse: Vriendenkring, Noordscharwoude: C. Lan- gedijk Pz. (446) 120 p.; G. Deu'tekom (452) 137 p.; G. Hop (440) 153 p. Totaal (1338) 410 p. Volharding, Oudkarspel: P. Lange dijk Cz. (4.00) 143 p.; P. Gelder (439) 151 p.; C. Vlug (415) 149 p. Totaal (1254) 443 p. Op Maat, Zuidscharwoude: P. Molenaar (426) 149 p.; P. Goot (397) 120 p.; J. J. Roij- nc (410) 122 p.; Totaal (1233) 391 p. Gezellig Samenzijn, Zuidscharwoude: G. Moties (393) 122 p.; Th. Rijper Sr. (424) 138 p.; Th. Rijper Jr. (450) 162 p.; Totaal (1267) 422 p. Tweede klasse: Vriendenkring, Noordscharwoude: L. Mal- lokotc (335) 112 p.; K. Langcdijk (364) 114 p.; P. Kist (408) 129 p. Totaal 0107) 355 p. Ons Genoegen, Noordscharwoude: F. Mui leboom (383) 117 p.; P. van Dam (410) 144 p.; K. Ruiter (354) 120 p. Totaal (1147) 381 p. Gezellig Samenzijn, Zuidscharwoude: W. Bergen (383) 134 p.; .T. Zijp (382) 121 p.; J. Bruin (3S0) 117 p. Totaal (1145) 312 p. Op Maat, Zuidscharwoude: P. van der Welle (343) n.g., J. Leeuwrlk (357) 139 p., C. Berkhout 133 p. Personeel: le lel. J. Schriekcn, Onder Vrienden, Oudkarspel (406) 137 p., K. Kat, 2e kl., Volharding, Oudkarspel (383) 145 p., M. Vlug, 2e kl., Op Maat, Zuidscharwoude (331) n.g., A. Eccen, 2o kl., Onder Vrienden, Oudkarspel (380) 130 p., J. Slrij'bis, 3e kl., Onder Vrienden, Oucïkarspel (229, 1 y n.g.) 84 p., S. Timmerman, 3c kl., Vriendenkring, 131 p. ANNA P AU WW NA Kerstfeest. Gevolg gevend aan het aandringen van de redactie om de verslagen van de Kerst- feestviering kort te maken, willen we vol staan met de mededeeling dat zoowel in de Ned. Herv. Kerk, Ger. Kerk, Evangelisatie- gebouw, als door den R.K. Volksbond in Spoorbuurt cn Breezand het kerstfeest op de gebruikelijke wijze is gevierd en dat de deelname daaraan allerwcge zeer groot was. BREEZAND. Den t woeden Kerstdag gaf D.O.K.E.V. bij den heer Borst haar jaarlijksche uitvoering voor een goed bezette zaai. Deze uitvoering, een z.g. non-stop-uitvoe ring, was, laten we dat meteen maar zeg gen, een succes. Het programma, een 25- tal nummers, werd in vlot tempo afgewerkt Zonder een groep afzonderlijk te noemen, kunnen we zeggen, dat allen hun best de den hun taak zoo goed mogelijk te vol brengen. En wat kende ieder z'n opdracht goed. Er werd keurig werk geleverd, al deed het snelle tempo zich wel nu cn dan even gelden. Onder ademlooze stilte werden de oefenin gen gevolgd, die wérden uitgevoerd met begeleiding van gramofoonmuziek of van het strijkje, onder aanvoering van den heer Rijkers. De revue-dans der dames werd een succes, evenals het aardige nummertje van de meisjes: „Dwaallichtjes". Met werd een goede propaganda-avond voor D.O.K.E.V., waarop getoond werd hoe niet alleen kracht en vlugheid, maar ook correctheid en zelfbeheersching bij de gymnastiek worden aangekweekt. Leider en leidster, de heer Sieuwers en mevr. Bak-t kerVan Eeten haddon eer van hun werk, om als altijd, D.O.K.E.V. ook nu weer goed; voor den dag te laten komen. Een gezellig bal, waarbij de muziek ver-i zorgd werd door het trio Rijkers, besloot dezen mooicn avond. HARENKARSPEL DIRKSHORN. Op den le Kerstdag heeft het Chr. Gem. Zangkoor „Crescendo" een uitvoering gege ven in de Ger. Kerk, onder leiding van Paul Kok. Ds. Greving opiende, liet ps. 150 1 zingen! en ging voor in gebed. j",Crescendo" heeft een 9-tal liederen gezon gen, waarvan wij het mooiste vonden: Trau- ergesang van M. Blumner. Medewerking verleende K. Kok, tenor, welke 6 nrs. ten beste gaf. „Es ist Früh- lingszeit van F. Eberle en „Des Zeemans Lot" van H. W. Petrie kon ons het meest bekoren. Hij werd keurig begeleid op 't orgel door j. Pluister. Ds. Greving dankte aan 't einde. Koor en dirigent, liet het ,,'lc Wil U, o God mijn dank! betalen" zingen en ging hierna voor in dankgebed. Vermelden we nog dat het kerkgebouw goed bezet was, en dat „Crescendo" op eert goeden avond kan terugzien. WlERlNQENi KERSTFEEST IN DE KAPEL Eerste Kerstdag werd in de Kapel Kerst* feest gehouden voor de kinderen van dei, Chr. Nat. School. Om ongeveer vijf uuu opent de heer Brasser uit Den Helder, da heer Deen was ongesteld, deze feestavond* Hierna volgt de uitvoering van een lang programma dat uitstekend was samen ge* steld en waaraan dc noodige voorbereiding was gegeven. De heer Dijkstra vertelde da Kerstgeschiedenis, terwijl de heer Kraak zich ontpopte als 'n, uitstekend verteller alles toegelicht met lantaarnplaatjes. Practisch vonden wc dat alle versjes die zoowel door, de kinderen als de groote menschen gezon- gen werden op een doek geprojecteerd wer* don. Om ongeveer acht uur werd dit go* slaagde feest gesloten, waarna de, kinderen nog een verrassing wachtte wélke bestond in het uitreiken van een cadeautje. EEN KERSTCADEAUTJE. De harmonievereeniging „Apollo" werd verrast met een muziekstuk aangeboden.' door den heer W. Kaan, slager alhier. Dit is het tweede nqmmer wat gemelde ver eeniging sinds kort is aangeboden. Een mooi bewijs hoe de burgerij van Den Oever met „Apollo" meeleeft. WIERINGERMEER festiviteiten in verband met het Vorstelijk huwelijk. In verband met het huwelijksfeest van H. K. H. Prinses Juliana en Z. D. H. Prins Bernhard, denkt de Chr. Oranje-Vereen „Het Nieuwe Land" aan den vooravondvan den huwelijksdag in do Ned. Herv. Kerk te Mid denin eer een Wijdingsavond te houden. Het feestcomité gevormd voor de huwe lijksfeesten in de Wieringermeer heeft den wensch geuit, dat alle groepen zonder on derscheid hieraan zullen deelnemen. MIDDENMEER. Kerstfeestviering, In de,Ned. Herv. Kerk te Middonmeer is| Zaterdagavond 7.30uur, uitgaande van de Vrijz. Zondagsschool vereen, in de Wieringer meer een mooi Kerstfeest gevierd. De op komst was zoowel van kinderen als ouderen groot. Uit Wieringerwerf cn Slootdorp waren; de feestgangers door autobussen aangevoerd, zupn Geboren: Gerda Engelina, d. v. Matthija van Dok en Gecrtruida Engelina Posthuma, Agatha Maria, d. v. Sijvert Roos en Cathari- na van der Fluit. Overleden: Maarten de Vries, 52 jaar, echt genoot van Catharina Mulder. Levenloos aangegeven kind van Arie Rentenaar en Aaltje Otto. Johan I-Iazebelt, 06 jaar, echt genoot van Neeltje de Groot.; Maart je Baart 71 jaar, echtgenoote van Jan Hooglands Klaas Baken, 43 jaar, echtgenoot van Guur tje Schoorl; Adriana Koole, 57 jaar, weduwef van Arie Hartog. F e ullleton door Friedrich L i n d e m a n Crane lachte tegen mij, terwjjl hij zijn woorden als een volleerden tooneelspaler non chalant voor zich heen zei. By al zijn fantasie, jongensachtigheid en praatlust, wat h\j een geslepen kerel. Daarom is die onderzoekingsgeschiede nis van Trevor Billy Thompson zoo on aangenaam. Hy zit doorloopend in angst, dat zyn kleine gezellige verzekeringszwendel aan het licht zal komen. Daarom alleen is hy naar Gibraltar gekomen en daarom alleen doet hij Spurling en mij die fantastische aan biedingen. Drie maanden of een half jaar achter de .tralies -is een vervloekt onaangename gewaar wording. Onze Ouwe is een stommeling, die kon wie weet wat er uit slaan, maar hij is gek, die wil alleen maar zijn proces en anders niets. Maar wacht maar, ik heb dien braven Billy Thompson de duimschoeven aangelegd. Als die ons beschuldigen wil, als die overal rondvertelt, dat wy wat te maken heb ben met de verdwyning van de bemanning van de „Betty Bonn", dan zal ik eens wat an ders vertellen, zoo over vrachtaanduiding en zoo, dat komt wel terecht. En dat kunt ge hem rustig oververtellen, als ge dat wilt. Ik bedankte. Nu ik de geschiedenis zag, zooals Spurling en zooals zyn stuurman mij ze nu verteld hadden, zou ik er wel voor op passen mijn vingers te branden. Alleen één vraag interesseerde mij nog: Ja, vertel eens even, waarom is Spurling eigenlijk zoo gesteld op zijn proces, zooals ge het noemt? Lang keek Crane mij met zijn blauwe oogen onderzoekend aan en antwoordde ernstig: Ook voor hem was het blykbaar een raadsel. Als ik u eeriyk zeggen mag, dat weet ik zelf ook niet. Het moet op een of andere ma nier verband houden met het meisje, met die Betty Bonn. Vaak praat hij in zichzelf over „vrijgesproken worden" of „eer terug krijgen" enzoovoort. My komt het voor, dat hy door dit proces iets bewijzen wil, of klaarheid krij gen over iets, dat hemzelf niet goed duidelijk is. Maar wat dat is...? Crane haalde zijn schouders op en ging staan. Het Bristol parlement beleefde thans groote dagen. Thompson had in deze vier de toehoorders gevonden, die hy' noodig had, om zyn woede te koelen en om plannen te beramen. Zij slurpten zijn sensatie-berichten nog liever, dan de Whisky, die hij offreerde. Bij hen kon hij zyn hart luchten. By hen kon hy Trevor ongestraft een zinneloozen idioot noemen. Zy waren de weg tot openbaarheid. En die had hij noodig. Zijn doel dat was voor mij duidelijk was eenvoudig: Hij wilde een gerechtelijk on derzoek inzake de verdwijning der „Betty Bonn"-bemanning vermijden, omdat hy vrees de dat hierdoor op een of andere manier ook zijn verzekeringszwendel aan het licht zou komen. Hij had een poging gedaan bij Trevor, had het laten voorkomen, dat hij zijn schip wilde terughebben. Trevor had hem de bons gegeven. Hy had het met Spurling geprobeerd met een onder- handsch aanbod, als Spurling op zijn wette lijk bergloon geen aanspraak wilde maken. Maar Spurling was verzot op zyn proces. Maar Thompson behoorde niet tot degenen, die zich verslagen voelen, wanneer twee we gen versperd zyn. Hy zocht nu een derde mo gelijkheid. En deze derde mogelijkheid had hij gevon den. Hij zag bliksems goed, wat een nederlaag de Rijksadvocaat in de publieke opinie egle- den had. Hy zag bovendien zeer scherp, wat een macht de openbare meening in een klein stadje als Gibraltar heeft. Dus paste hij een oude truc toe: hy maakte zijn privéezaak tot een zaak der openbare meening. Dat wil zeggen, zooiets moet ge kunnen. En Billy Thompson verstond de kunst. Hy had wel eens andere zaakjes by' de had gehad. Dan moest het toch al heel raar loopen, wilde hij de menschen van dit dorp niet onderste boven redeneeren. Daarbij was Billy Thompson voor zichzelf de beste opzweeper. Hij wist maar al te goed hoe de oven heet te maken. Daarby kwam een goed deel stijfhoofdigheid, pleizier in schandalen en stemmingmaken. Wat hy een maal in zijn hoofd had, dat zette hij door tot het uiterste. Hy wilde Trevor verpletteren, dus moest hy' Spurling tot martelaar eener gewetenlooze justitie maken. lederen dag van elf tot een stond daarom Billy Thompson in de hall van het hotel Bristol en redeneerde. en nu zei die arme slokker van een Kapitein, deze Spurling, tegen me: „beste me neer Thompson, zei hij tegen mij, ge' wordt door den hemel gezonden, ge moet mij helpen, ik wordt hier nu al een maand lang in Gi braltar vastgehouden, omdat ik vijftien, of zestien, of hoeveel menschen dan ook, ver moord zou hebben, vijftien of zestien men- gerechtigheid meer op de wereld? Is er dan daarenboven, kijk my aan, kyk mijn men schen aan, zijn dat massamoordenaars? Deze hardwerkende zeelui die moeizaam iederen cent op zee en in stormgevaar over leggen moeten, menschen, die zelf ieder oogenblik den dood in het gelaat moeten zien, en die zouden Maar of ik al praat, of al smeek en be zweer, ze gelooven me niet. Is er dan geen gerichtigheid meer op de wereld? Is er dan geen plaats meer voor medegevoel bij een En- gelschen Rechter? Ziet deze man dan niet, hoe myn mannen van dag tot dag byna van honger omkomen? Wij moeten naar zee. Wij moeten verdienen. Wij moeten leven. Maar men laat ons niet gaan. Beste meneer Thompson, helpt U my, geef mij een raad: hoe kan ik dezen Rijksadvocaat bewijzen, hoe kan ik heb duidelijk maken, dat ik niets, maar dan ook werkelyk niets met die heele geschie denis te doen heb? Ach, als ik dat allemaal van te voren ge weten had, dan had ik dit ongelukkige schip, deze „Betty Bonn" naar den duivel laten gaan, in plaats van met mijn menschen mijn ongeluk tegemoet te zeilen. Neen, neen. Maar zeg toch, meneer Thomp son, hoe moet dat nu. Ik ben toch alleen maar in dit zaakje verzeild geraakt, omdat ik iets doe, wat duizend anderen gedaan hebben of gedaan zouden hebben, omdat ik aanspraak maak op mijn bergloon. Maar zou dit misschien den Rijksadvocaat kunnen overtuigenik bedoel, als ik de „Betty Bonn" niet gevonden had, dan moest ik natuurlijk zonder dat geldzou hem dit misschien waarachtig en werkelijk overtui gen, als ik op dat bergloon geen...,.s Mijn heeren, ge kunt het gelooven of niet, maar daar zegt me die arme slokker van een kapitein, die zelf nauwelijks een hemd aan zijn lijf heeft, daar zegt me die man tegen mij, hij wil van het hem rechtswegen toeko mende bergloon afstand doen, alleen om in de oogen van een enkeling, van een verblin den rechter weer zuiver en onbelast te kun- ien verschijnen. Mijne heeren, ge weet wat ik den man ge antwoord heb. Uw goede hart had hetzelfde! antwoord gegeven. U kunt U niet voorstellen,- hoe nadrukkelijk ik hem heb moeten beleedi- gen om hem van deze zelfmoordplannen af te brengen. Gij, kapitein Spurling, heb ik ge- zegt, ge zijt het niet alleen uzelf, ge zyt het 't heele Amerikaansche volk verschuldigd, dat ge uw geld, dat ge uw goed Recht verlangt. En ge zijt het evengoed de Engelschen en in 't byzondere deze mooie stad Gibraltar ver schuldigd, hen de mogelijkheid te laten, om te bewijzen, dat er nog een rechtvaardig den kenden en rechtvaardig oordeelende mannen binnen deze muren zijn. Myn heeren, ik kan het U aanzien: Uw hart verzet zich bij de gedachte, hoe men den naam, Gibraltar in Amerika openlijk zou uitspreken^ wanneer zoo'n onrechtvaardigheid geschie den zou Plotseling sprong Kapitein Conway op. Aid een kleine Nelson voor den slag van Trafal- gar voelde hij zich. Engeland weet, wat het de wereld ver schuldigd is. Meneer Thompson, zeg het het Amerikaansche volk, wees er van overtuigd wij weten, wat gebeuren moet. Met verhitte hoofden vertrokken de drie Parlementariërs. Thompson knorde tevreden. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1936 | | pagina 2