De tol aan het verkeer Twee vrouwen hebben het lot van China in handen Binnenland Sport? Lotisico vrijgesproken Auto te water met vier personen Nog een auto te water Auto-ongeluk door onvoor zichtigheid Kerstrede Ir. Albarda Buitenland Radioredevoering van Z.H. den Paus Onsportief gedrag van voetballers. Tijdens en na den gistermiddag te Win schoten gespeelden voetbalwedstrijd Upright Thos in de derde klasse van den KNVB is het tot vrij ernstige ongeregeld lieden ge komen, waardoor do wedstrijd ontijdig moest- worden gestaakt. Reeds in het begin van den strijd zond do aanvoerder van de thuisclub, Borgers, den speler Kroeze naai de kleedkamer, daar deze z.i. opzettelijk in eigen doel scoorde.% Het tiental Winschotera kon het echter tegen Thos niet bolwerken, en de rust kwam dan ook met een 14 achterstand. Na dc hervatting begonnen de gastheeren steeds forscher te spelen, en scheidsrechter Velt» man zag zich genoodzaakt, de Upright-spe- Jers Ketting en Koster het verder meespelen te verbieden. Toen even later van der Haag zich wederom onsportief tegenover een Thos- spelcr gedroeg, zond Borgers ook dezen speler uit het veld. De wedstrijd moest toen met een 7—1 voorsprong voor Thos wordeh gestaakt, daar het overgebleven aantal Üpright-spelers slechts zeven bedroeg, het geen reglementair niet toelaatbaar is. De weggezonden speler van der Haag wilde na afloop den scheidsrechter molê- steeren. Slechts met groote moeite werd hij door bestuursleden en toeschouwers hierin verhinderd. Een der Upright-supporters zag evenwel toch nog kans, dcil scheidsrechter een trap te geven. Inbraak in juweliers- winkel Voor ongeveer f 20.000.— siera den ontvreemd. 's-Gravenhage 27 December Gedurende de afwezigheid van den eigenaar hebben inbrekers zich gisteravond tusschen 8 en 11 uur toegang verschaft tot een juwelierswin kel in do Boekhorststraat en voor een be drag van ongeveer f 20.000.— aan gouden sieraden, juweelen, hórloges enz. ontvreemd Een onderzoek heeft uitgewezen, dat de da ders via het dak van een belendend per ceel en door het breken van een ruit in het zolderraam op de bovenverdieping van de bewuste zaak zijn binnengekomen. Toen ze in den winkel daarna hun slag sloegen, hebben ze, opdat ze niet in hun werk gestoord zouden worden de buitendeur gegrendeld en het rolluik voor de vitrine la ten zakken. Nadat ze, wat van hun gading was, inge pakt hadden zijn zo vermoedelijk weer op dezelfde wijze, waarop ze gekomen waren, verdwenen. Prijsverschil en restitutie rogge Wij vernemen van bevoegde zijde, dat het monopolieprijsverschil bij invoer en het res titutiebedrag bij uitvoer van ongedenatu- reerde rogge voor het tijdvak van 28 De cember 1936 tot en met 2 Januari 1937, be houdens nadere wijziging, is vastgesteld op f 2.75 por 100 kg. Iii overeenstemming daarmede is de dena- turaticvergoeding voor genoemd tijdvak, be houdens nadere wijziging, vastgesteld op f 0.75 per 100 kg. Geen overtreding der loterijwet. 's-Gravenhage 24 December Voor de Haagsche rechtbank heeft terecht gestaan de heer W. B. directeur van de N.V. „De Eerste Nederlandsche maatschappij tot Verzekering van Risico in Loterijen".(Lotisico) te 's-Gra vehhage, die in hooger beroep was gekomen van een vonnis van den kantonrechter van 9 Mei 1936, waarbij een veroordeeling was uitgesproken wregens overtreding der lote rijwet De vervolging was ingesteld, omdat het O.M. meende, dat Lotisico wijziging had gebracht in haar werkwijze, zooals deze bij de in 1932 opnieuw goedgekeurde statu ten was vastgesteld, terwijl Lotisico zich op het standpunt plaatst, dat haar tegenwoor dige werkwijze niet alleen nïetin strijd is met haar statuten, maar volkomen gedekt wordt door de bekende overgangsbepaling van art. 10 der loterijwet 1905. De kantonrechter had in zijn vonnis doen uitkomen dat dit laatste standpunt tot op een belangrijke hoogte juist was. Meer in het bijzonder had de kantonrechter ovei-wogen, dat het hou den van eigen trokkingen, zooals die sedert 1932 plaats vinden geheel in de lijn ligt van het oorspronkelijk plan van uitgifte. Alleen in het op een bepaalde wijze in- lcleeden van z.g. termijnpolissen, lag, naar de meening van den kantonrechter een afwij ldng van het oorspronkelijk plan. Het standpunt van Lotisico werd verde digd door mr. H. I. A. Völlmar en mr. J. de Vrieze, nadat het O.M. bevestiging van het vonnis a quo had geëischt. Mr. Völlmar bracht o.rn. naar voren, dat Lotisico in feite de eenige wettige parti culiere loterijonderneming in Nederland is. Reeds in vroegere polisvoorwaarden was de mogelijkheid tot liet organiseeren van trekkingen voorzien voor het geval wijzi ging der staatsloterij daartoe zou leiden. Zulk eon omstandigheid deed zich voor, toen in 1932 de z.g. slaapnummers werden ingevoerd, terwijl het vorig jaar zelfs het trekken op de staatsloterij bij de wet werd verboden. Sedert, 1932 worden nu de eigen trekkin- kingen van Lotisico gehouden door een no taris in het openbaar 'en met inachtneming van alle ten deze bestaande wettelijke be palingen. Voorts is door een onderzoek, in gesteld door den rijksaccountantsdienst ge bleken, dat Lotisico zich stipt aan haar verplicht ingen inzake de uitgifte van ten hoogste driemaal 21.000 nummers houdt. In plaats van aan een vervolging bloot te staan aldus betoogde mr. de Vrieze moest Lotisico door de overheid ais een troetelkind worden beschouwd. Alle haar verplichtingen komt de maatschappij na, terwijl duizenden hun brood bij haar ver dienen. De opvatting van den kantonrechter als zou het Instellen van termijnpolissen aan toondor in plaats van op naam een esson- tieele wijziging opleveren van de oorspron kelijke voorwaarden, werd, aan de hand van rapporten van de hooglecraren profes sor mr. Fr. Scheltemn en professor mr. Ger- brandy, door de verdediging bestreden. De rechtbank In deze zaak uitspraak doende, heeft het vonnis van den kanton rechter vernietigd en den heer B. ontslagen van alle rechtsvervolging. Weer vele ongelukken tijdens de feestdagen. De bestuurder verdronken. Stadskanaal, 27 Dec. Vanmiddag om streeks half een is een personenauto, waar in vier personen gezeten waren, bestuurd door den heer H. Rubing uit Stadskanaal, nabij de Gasselternij-Veenschebocht in liet kanaal gereden. De bestuurder moest uitwijken voor eenige kinderen, die op den weg aan het spelen waren. Do wagen slipte, kantelde en kwam in het kanaal terecht. Direct was hulp ter plaatse en men slaagde er in drie der in zittenden, den heer Mocsker, diens ochtgc- noote en den lieer Bartels, allen uit Stads kanaal, spoedig op het droge te brengen. Zij waren echter zoodanig geschrokken, dat zij vergaten, mede te dcclon, dat dc bestuur der, do heer Rubing, nog in den wagen zat. Deze is, ongeveer een half uur later, toen men den wagen opgehaald had, leven loos achter het stuur vandaan gehaald. Men heeft nog getracht de levensgeesten op te wekken, doch zulks mocht niet meer haten, liet lijk is naar Stadskanaal overge bracht, De drie inzittenden, die geen noe menswaardig letsel hadden bekomen, kon den later huiswaarts keeren. Twee dames verdronken. Middelburg, 27 Dec. De mist heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag twee slachtoffers geëischt. Omstreeks een uur begaven twee dames en heeren uit Goes, die den tweeden Kerst dag te Middelburg hadden doorgebracht, zich per taxi naar hun woonplaats. Op den hoek van de Maisbaai en de Loskade is de auto, die bestuurd werd door den heer J. Pantus uit Goes, in het kanaal gereden. De bestuur der en de twee zich in do auto bevindende heeren J. Braam en G. de Pan, konden zich door'bet verbijzelen van de voorruit uit het voertuig bevrijden. Zij werden door een voor bijganger, die op het hooren van den slag in het water was tocgosnold, door handrei king op den wal getrokken. De beide dames, die zich in den wagen bevonden, de 29-jarige M. van Hoorn, echtgenoote van den heer de Pan en haar 21-jarige zuster, S. van Hoorn, konden niet uit de auto komen en verdronken. Eerst toen de wagen met behulp van een kraan tegen den wal was opgetrokken, kon den de slachtoffers worden bevrijd. De le- vcnagoosten waren echter reeds geweken. Mevrouw de Pan-van Hoom was moeder van zes kinderen van drie tot twaalf jaar. Haar zuster was ongehuwd. Een doode, een ernstig gewonde. Schaesberg, 27 December: Heden morgen, omstreeks kwart over tien heeft zich op den Schaesbergerweg oen ernstig auto ongeluk voorgedaan, waarbij een per soon den dood heeft gevonden en een tweede vrij ernstig gewond werd. De toedracht was als volgt: Gisteren had de 17-jarige jongeling S. uit Heerion de auto van zijn vader, welke voor een reparatie in een garage was gebracht, buiten medeweten van zijn vader gehaald voor het maken van een uitstapje. Onderweg kreeg de auto een dekken band, zoodat de jongen hem in een garage te Schaesberg achterliet. Een plotseling sterfgeval maakte het echter noodzakelijk, dat de vader de be schikking kreeg over zijn auto, zoodat de jongeman vanmorgen vroeg in allerijl naar Schaesberg toog om den wagen op te halen. Met een vaart van naar schatting 60 tot 70 K.M. reed hij langs den Schaesbergerweg naar Heerlen. Zijn nervositeit was naar het schijnt nog grooter geworden door de om standigheid, dat de weg beijzeld was, al thans, toen hij voor zich uit een aantal wielrijders zag rijden, remde hij plotseling, zonder dat daartoe eenige noodzaak aanwe zig was, met hot gevolg, dat de wagen slipte, het trottoir op vloog en vervolgens nog drie maal heen en weer over den weg zeulde. Een der genoemde wielrijders, de heer Buerhmnnn, werd door de auto gegrepen en zoo ernstig gewond, dat hij zeer spoedig daarna overleed. Een tweede, de schoonzoon van den heer Buehrmann, bekwam een hoofdwonde en eenige schaafwonden, terwijl een derde, de lieer Plannings, eenige kleine- kneuzingen opliep. Van nog een vierde wiel rijder werd het rijwiel totaal vernield, doch de man zelf bleef ongedeerd. De auto schoot na deze verrichtingen in een heg en bleef daar steken. De jongeman kwam er met den schrik af. Hij is in arrest gesteld en zal ter beschikking van de justitie ge steld worden. Uiteraard had hij geen rijbewijs, noch nummerbewijs bij zich. Aanrijding met doode- lijken afloop Commissaris van politie te Delft vraagt inlichtingen. Delft,27 Dec.: Gisterochtend omstreeks elf uur werd op den Delfgauwscheweg na bij den Pauwmolcn, de wielrijder M. van der Steenhoven uit Delft, door een auto aange reden. Ofschoon de verwondingen zich aanvan kelijk niet ernstig lieten aanzien, is het slachtoffer in het gasthuis te Delft aan de bekomen kwetsuren overleden. De bestuurder van de auto, welke de aan rijding veroorzaakt had, is na het ongeval doorgereden. In verband met deze aanrijding verzoekt de commisaris v. politie te Delft, den auto bestuurder, die direct na het ongeval aan omstanders verklaard heeft, de juiste toe dracht van het gebeurde te weten, zich zoo spoodig mogelijk aan zijn bureau, afdeeling recherche te vervoegen. Evenwicht in de staatsfinanciën dient hersteld. De S.D.A.P. afkeerig van een Volksfront. De federatie Amsterdam van de S.D.A.P. heeft eerste Kerstdag in de Apollo-hal haar jaarlijksche openbare kerstvergadering ge houden, waar de politieke leider der par tij, ir. J. W. Albarda, een rede heeft uitge sproken. De groote ruimte was met eenige duizenden toehoorders gevuld. Ir. Albarda deed eerst uitkomen, dat de botsing tusschen fascisme en democratie in Spanje, waarin een groot volk ten onder gaat, zelfs in zijn oorsprong niet een strijd is tegen het katholicisme. Het is een strijd, waarin de jonge Spaansche democra tie met den moed der vertwijfeling vocht voor haar behoud en voor dat van de de mocratie in Europa. Het wordt immers een poging van Duitschland om zich ten zuiden van Frankrijk een machtspositie te vorzeke ren. waarvan het in den komenden oorlog gebruik kan maken. Als de democratie in Europa niet ten onder gaat, zal dit aan den moed der Spaanscho arbeiders te danken zijn. Terwijl 't fascisme, oorlog en armoe de in zijn armen dragend, zich in zijn ware gedaante toont, is de vredesgezindheid van het Nederlandsche volk grooter dan ooit. Het eenige wat het kan doen om den oorlog af te wenden is mede te werken aan de be scherming van den Volkenbond. Ook in ons land is de tegenstelling tusschen fascisme en democratie, niet tusschen fascisme en communisme. Vergeefs pogen Mussert eenerzijda en L. do Visser anderzijds die valsche tegenstelling ook voor Nederlaud te construeercn. Nog altijd vinden het fas cisme en het communisme tezamen vier vijfde van ons volk tegen zich. De tijd is nog niet gekomen, dat het com munisme en het fascisme zullen uitvechten aan welk soort dictatuur de vrijheid van Nederland ten prooi zal vallen. De groote meerderheid van ons volk wil noch de eene noch de andere dictatuur, maar alleen de vrijheid en de democratie. En wat de SDAP betreft, zij blijft bedanken het haar door de communisten al zoo dik wijls vergeefs opgedrongen eenheidsfront, zooals wij feestelijk bedanken voor de ons ezonden uitnoodigingen tot hijwoning van et verkiezings-congres der communisten. Wij nemen geen uitnoodigingen aan van lieden, die het Nederlandsche volk zijn vrij heid willen ontnemen. Onze beweging, aldus ir. Albarda, verder, is een politieke macht geworden, die door niemand is weg te cijferen. In den verkiezingsstrijd van 1933 is zij op een zware proef gesteld. Zij hoeft deze glans rijk doorstaan en haar hechtheid bewezen. Zij draagt verantwoordelijkheid voor hot lot van het volk, en moet bereid zijn nog grootere verantwoordelijkheid te aanvaar den. In dit besef, met ons Plan van den arbeid, dat den weg wijst naar herstel van welvaart gaan wij den verkiezingsstrijd tegemoet, onbevreesd voor de bedreigingen van den Nederlandschen adspirant-dictator, ongevoelig voor de vleitaal van de commu nisten, die tot ons kwamen met een een heidsfrontaanbod. Het beste hervormingsplan blijft een spel van machtelooze woorden als niet eerst liet evenwicht van de staatsfinanciën en het economische leven hersteld worden. Ook hiervan diep doordrongen, zullen wij den vcrkiezingsstz'ijd met groot vertrouwen voeren. der Chineezen en ook verder schenen ze elkaar sympathiek te vinden. Ze verloof den zich en besloten in China te trouwen. Pas twee jaar later zouden de verloofden elkaar terug zien. Het was in 1913 en de jonge professor was eenige tijd eerste pre sident gevveest der Chineesche republiek. Nu was hij door zijn tegenstanders gedwon gen af te treden. Aan de zijde van Chingling Soong be gon hij nu zijn strijd om de macht. Beide spraken in vergaderingen of vanaf het dak van een auto tot de massa. Ze predikten. China te bevrijden van de oeroude gebrui ken en golden zelf als voorbeeld van het kameraadschappelijke echtpaar, waarover ze in hun redevoeringen spraken. Mevrouw Sun-Yat-Scn kleede zich op Wes- tersche manier. Toen de man in 1925 stierf kwam mevrouw Sun-Yat-Sen geheel onder invloed van de raadgevers, die Moskou naar China had gestuurd. Ze bekeerde zich nu openlijk tot het Marxisme, en beloofde in China propaganda voor deze ideeën te ma ken. Maar toen greop de man van haar zuster, generaal Tsjang-Kai-Sjek in, die dozc propaganda niet wilde toestaan. Hij wees de afgezanten van de Komintern, Borodin en Bliicher, uit het land en bond de strijd aan tegen het communisme. Een der eersten die hierdoor moest vluchten was zijn schoon zuster Sun-Yat-Sen. Zoodoende werd de derde en jongste der gezusters Soong dc „eerste vrouw" van China. Mciling Soong was de knapste van de drie. December 1927 trad ze in het hu welijk met Tsjang-Kai-Sjek, die tot dat oogenblik nauwelijks buiten China was geko men. Zijn vrouw opende hem de oogen voor de andere wereld. Ze leerde haar man met onuitsprekelijk geduld Engelsch. Ze bewoog hem vreemde kranten en boeken te lezen. De maarschalk, die kort geleden zijn vijf tigste verjaardag vierde heeft zich er ook nooit voor geschaamd to bekennen, dat hij een belangrijk deel van zijn staatszaken aan zijn vrouw overlaat. Weer vechten in het Verre Oosten Chinee zen tegen Chineezen. Hot hoofdkwartier der Rooden volgt do aanwijzingen van mevrouw Sun-Yat-Sen-in het regeeringsgebouw te Nanking stelt me vrouw Tsjang-Kai-sjek een plan op om haar man te bevrijden, in het prachtige privé- paleis van den minister van financiën denkt mevrouw Kung erover na, hoe ze de twee zusters met elkaar kan verzoenen. Achter de partijen en legers staan de dochters van don leeraar Soong. Van hun houding kan het lot van het dichtst bevolkte land der wereld afhangen. Fascisme en communisme gelaakt. Om half een Donderdagmiddag heeft Z.H. de paus voor de microfoon sprekende, zijn wenschen ter gelegenheid van het kerst feest gezonden aan alle geestelijken en ge- loovigen en er bij hen op aangedrongen zich rond de kerk te scharen in deze stormachti ge tijden, De Paus verklaarde mot name; de smartelijke noot, welke zich dit jaar met de kerstvreugde vermengt, weerklinkt inni ger en bedroevender terwijl de burger oorlog met al zijn verschrikkingen, haat, doodslag en vernietiging woedt in een land als Spanje, waar men zou zeggen, dat de propaganda en de aanslagen tegen de meest Ossentieelo goederen van de maatschappij Z.H. PIUS XL het gezin en het individu met de verwoes tende krachten, welke tot hun beschikking staan, worden verspreid. In alle landen treedt thans een ernstiger en dreigender waarschuwing aan het licht dan ooit op de gehocle wereld is aanschouwd en vooral voor Europa en zijn christelijke beschaving De openbaring en aankondiging van de verschrikkingen van hetgeen in tEuropa en op de wez-eld wordt voorbereid, in dien men niet onmiddellijk en afdoende zijn toevlucht zoekt tot verdediging en de geneesmiddelen, zijn duidelijk zichtbaar. Onder hen echter, die zich tot eerste bestrijders van bovengenoem de vijandige krachten opwerpen, zien wij zulken, die zich in de keu ze van hun middelen laten beheer- schen door ideeën, welke valsch en funest zijn, welke de opvoeding van de jeugd bedreigen en de kerk dur ven voor te stellen als den vijand van den voorspoed der natie, en die juist door hun verkeerde middelen van bestrijding die krachten helpen bevorderen op wier bestrijding zij zich beroepen. Wij herhalen onzen oproep en aanbeve ling aan de geheele wereld aan de prelaten, geestelijkheid en leeken en gedenken vooral de jeugd en de zieken. Vervolgens memo reerde de Paus zijn eigen ziekte, en bracht verder zijn dank voor de vele bewijzen van liefde die hij heeft ontvangen. Mijn lijden is gering vergeloken bij het lijden der wereld en het lijden van Christus. Wij aanvaarden het offer in overeenstem ming met zijn heiligen wil voor de bekeering der dwalcnden, den vrede en het welzijn der kerk, en vooral voor het zoo zwaar beproefde en juist daarom ons zoo dierbare Spanje. Vervolgens memoreerde de Paus de ge beurtenissen van het afgeloopen jaar: de feestelijke intrede van zijn tachtigsten levens jaar, het congres der katholieke journalisten, de tentoonstelling der katholieke pers, de opening van het paleis der congregaties, de pauselijke academie van wetenschappen, het negentiende eeuwfeest der bckeering van Paulus en het zestiende eeuwfeest van den dood van don H. Sylvester. Hij eindigde zijn toespraak met een vurige opwekking tot vrede en met een smeekbede tot de regeeringen om de „rust der orde", welke smeekbede de Paus zeide neer te leg gen voor de kribbe van den vorst des vredes, die kind heeft willen worden om op deze wijze meer bemind te worden. ORIGINEEL KERSTGESCHENK VOOR MUSSOLINI. Mussolinl heeft op Kerstdag een zeer origineel geschenk ontvangen. De provin cie Alexandrië zond den Duce een album met de foto's van gezinnen, die zes tot veer tien kinderen hebben. Mussolini heeft hier over zijn groote waardeering uitgesproken en zeide hierin een teeken te zien van de gezondheid, moraliteit en gehechtheid aan het fascistische stelsel, alsmede van den voorspoed der bevolking van Alexandrië. SPOORWEGAMBTENAREN IN RUSLAND VEROORDEELD. Langdurige gevangenisstraffen. Moskou. Het opperste gerechtshof heeft vier der hoogste ambtenaren van den Orenburg-spoorweg veroordeeld tot gevange nisstraffen varieerend van één tot tien jaar en verlies van burgerrechten. Zij waren schuldig bevonden aan contra-revolution- naire sabotage en beschadiging der spoor lijn. In N.-China woedt een hevige strijd van Chineeaen tegen Chineezen. Uit het familieleven van den gevangen gehouden president Tsjang-Kai-Sjek en uit dat van Sun-Yat Sen blijkt de invloed die hun vrouwen op hun werk uitoefenden. In het kale, Spartaansch ingerichte kan toor van Maarschalk Tsjang-Kai-Sjek in Nanking rinkelde de telefoon. Een vrouwen hand grijpt naar de haak. Alle aanwezigen wisten direct, dat dit een mededeeling van het grootste belang zou zijn. Het ontstelde gezicht van de toehoorster werd nog smal ler en strakker. Ze stelde geen enkele vraag Men hoorde alleen de duidelijke stem aan den anderen kant. Toen de hoorn weer op de haak lag was het een oogenblik dood stil. Toen stond de vrouw op en zei kort: „Tsjang-Su-Liang heeft mijn man gevangen genomen. Ik verzoek het centraal-politieke comité over een uur gereed te zijn voor een zitting." De mannen gehoorzaamden. Ze zijn eraan gewend bevelen te ontvangen van den maarschalk, Meilung Tsjang-Kai- Sjek. geb. Soong. Ongeveer tegelijkertijd is er misschien een telefonische verbinding geweest met Mos kou, voor dezelfde mededeeling. Ook hier nam een vrouw de eerste besluiten, een Chineesche vrouw, die al eenige jaren in de hoofdstad van het land leeft, mevrouw Chingling Sun-Yat Scn, de weduwe van don overleden president en stichter der Chi neesche republiek. Ook zij is een geboren Soong en de zuster van de vrouw van Maarschalk Tsjang Kai-Sjek. Sinds de wegen der eclitgenooten zich scheidden, zijn de beide zusters leiden de vertegenwoordigers der vijandelijke ide ologieën, die nu om het middelste rijk strijden. De vader van deze vrouwen was al een buitengewoon man, die het waagde tegen de oeroude traditie vnn zijn land in te gaan. Als jonge man ging Soong naar Ame rika. In eon klein kerkje in N.-Carolina werd de Chinees gedoopt. De kapitein van het schip, waarmee Soong naar Amerika was gekomen bracht zijn pas sagier dc eerste beginselen van 't Christen dom bij en fungeerde bij de doop als getuige. 1 De bekeerde nam de naam van den kapitein en stond voortaan in de registers opgeteekend als „Mister Charles Jones". De Chineesche student bleek het vertrou wen dat men hem had geschonken volkomen waard te zijn. Hij kwam in 1885, toen de Chineezen in Amerika nog als een circus- wonder werden beschouwd, cum laudo door zijn theologisch examen en hij ontving uit de studiebeurs van den millionnair Vander- bilt een toelage, die hem in staat stelde weer naar huis terug te keeren. Charles Jones Soong werd leeraar bij de Methodisten in Sjanghai en een der meest geachte leden der gemeente. Hij woonde in een groot steenen huis, zooals de vreemdelingen en werd door zijn landgenooten als paria behandeld. Toen een van zijn leerlingen besloot met haar leeraar te trouwen, moest ze het tegen den wil van haar ouders doen. Haar naam werd uit de lijst van het geslacht geschrapt. Tot zoover over de ouders van de ge zusters Soöng. De dochters werden volgens Westersche beginselen opgevoed. Er waren drie meisjes. De oudste Ali -King trouwde met een rijke, tot het Christendom bekeer den koopman, Kung. Door de buitengewone intelligentie van zijn vrouw gesteund, moet Kung een verrassende politieke carrière gemaakt hebben. Tot nu toe had hij zijn geld in zilveren staven opgestapeld, zijn vrouw leerde hem echter, dat geld moet rol len, wilde het zich vermeerderen en tot grondbeginsel van macht worden. Kung werd weldra minister van Handel en werd tenslotte door Tsjang-Kai-sjek benoemd tot minister van financiën, een betrekking, die hij nu nog heeft. Heel anders ging het met het jongere meisje. Zij wilde niet zoo vlug trouwen, maar het voorbeeld van haar vader volgen Zoo stak het meisje dan op zekeren dag de oceaan over om in het land der wolken krabbers de doktersgraad te behalen. Ze studeerde aan de universiteit van Wesleyan Daar hield ook eens een uit China verban nen professor een lezing. Het was niet meer dan natuurlijk, dat de jonge Dr. Sun-Yat-Sen en zijn landgenoote uit Sjanghai, als eeni ge vertegenwoordigers van hun volk in een vreemde universiteitstad, kennis met elkaar maakten. Ze stelden al gauw vast, dat ze dezelfde ideeën hadden over de emancipatie

Schager Courant | 1936 | | pagina 3