Ontzettend ongeluk bij de Sneltrein ramt auto Brand in de Berlijnsche Metro De arbitrageprocedure in Frankrijk De vrijwilligers in Spanje Hevige aardschok in Japan Bijna 500 doodelijke ongelukken In tegenspraak met het Kerstfeest Maandag 28 December 1936, Tweede blad Alle drie inzittenden gedood Op Tweeden Kerstdag heelt een ernstig ongeluk plaats gehad op den onbewaakten spoorwegovergang bij de Keins te Scha gen. De sneltrein, welke om 12 uur uit Den Helder vertrekt, en te 12.19 te Schagen moet aankomen, greep op dezen onbewaakten overweg de Ford G 2691, waarin drie dames waren ge zeten. Twee der inzittenden, de dames A. Reuvers, te Dirkshorn, en J. de Reus uit Winkel, werden op slag gedood, terwijl mej. M. Hopman te Warmen- huizen, ernstig werd gewond. Een ooggetuigeverslag. Een der passagiers, van den sneltrein, ivertelde ons omtrent dit tragisch ongeluk nog de volgende bijzonderheden. Ik was, zeide hij, met mijn verloofde per jtrein op weg naar Schagen, toen wij bij den bekenden overweg „de Keins" een lichte schok voelden. Onmiddellijk volgde krach tig remmen, maar doordat de trein ongeveer 80 K.M. snelheid had en de rails tengevol ge van de mist zeer vochtig waren, reed de trein, die uit drie personen- en één góederen- iwagen bestond, zeker nog 200 meter door, alvorens tot stilstand te zijn gekomen. Ieder begreep, dat een ongeluk was ge beurd. Portieren werden opengeworpen en over al hingen de reizigers uit de raampjes. Spoedig zag men dat iets ontzettends had plaats gevonden. Een honderdtal meters te rug lag een auto, totaal vernield, de wielen paar boven, beneden aan den spoordijk. Snel verliet ook ik de trein en spoedde mij Jiaar de plek des onheils, waar mij een ont zettende aanblik wachtte. Een der inzittenden, een jongedame, lag ernstig gewond, hevig bloedend buiten den lauto. Zij had het bewustzijn verloren, doch leefde nog. Toen de wagen werd opgebeurd, bleek, dat ïwee deerlijk verminkte lijken in de wrak stukken lagen. Toevallig reisde ïn den trein mede Dr. Schuringa uit Den Helder, alsmede een pleegzuster, die de eerste hulp verleenden, •waarbij de in den trein aanwezigen ver- bandtrommel goede diensten bewees. De beide dooden zijn met denzelfden trein naar Schagen vervoerd, terwijl de zwaarge wonde werd medegenomen naar Alkmaar, waar zij in het Centraal Ziekenhuis werd opgenomen. Onze zegsman deelde nog mede, dat de frein vóór den overweg zeer lang en hard bad gefloten. Hij had hierop speciaal gelet, Omdat hij enkele jaren geleden ook de doo- 'delijke aanrijding van een melkrijder onder Zijdewind had meegemaakt en nadien steeds op dergelijke dingen acht slaat. Het ongeluk 5s dan ook zeker niet aan den machinist te Wijten. De eerst aanwezige. Niem^id Eeeft Eet ongeluk zien gebeu ren, zoodat niet kan worden gezegd hoe het 'drama zich heeft afgespeeld. Sip Hoekema, een dertienjarige jongen uit Schagen, hielp broodventen en werd vlak bij den overweg 'door den auto, waarin hij eenige dames zag Zitten, ingehaald. Juist stond hij voor de Öeur van de vlakbij wonende familie Leijen, f>m zijn broodje te overhandigen, toen 'nij een harde klap hoorde. Hevig ontsteld sprong hij weer op zijn fiets en zag den stilstaan- den trein en beneden aan den dijk de ver nielde auto, waaruit hij geen geluid hoorde. Hij stapte weer direct op zijn rijwiel om de omwonenden te waarschuwen. Toen hij terugkwam, waren de passagiers uit den trein reeds bezig de auto opzij te trekken. Ook Sip verzekert, dat de trein ter waar schuwing scherp heeft gefloten. Op de plaats van de ramp. Wij hebben ons, zoodra ons het. onheilspel lende nieuws bereikte, onmiddellijk naar de onheilsplek begeven en vonden daar te mid den van een groep nog ontstelde menschen, de overblijfselen liggen van de vernielde Ford. Toch waren wij niet de eersten uit Schagen, want Dr. Nanninga was ons reeds vóór geweest, doch behoefde geen hulp meer te verleenen. Plekken, nog met geronnen bloed, spra ken een duidelijke taal. Van twee, misschien drie jonge, levenslustige meisjes, nauwelijks twintig jaar oud, was hier de levensdraad afgesneden. Eén moment van onachtzaamheid en snel heid kruiste snelheid, staal sloeg op staal en boven de doodskreet van drie menschen klonk het zware gedonder van den trein, het knarsen der remmen en de slag van de verbrijzelde auto, met zijn kostbaren in houd als een veertje opgenomen en neer gekwakt onder aan den dijk. Vergeten lagen daar nog in het autokar kas eenige elegante damesschoentjes, een klein sierspeldje en verdere kleinigheden, welke nog slechts enkele oogenblikken gele den de tooi van jonge, vroolijke meisjes vormden, doch thans als waardeloos daar lagen als stille getuigen van de ramp welke hun draagsters zoo onverwachts had ge troffen. En zacht kwamen uit het land de mist banken aanzweven als op onzichtbare han den gedragen en bereid om een witte doods- wade te spreiden over deze sombere plek, waar zoo juist weer een zware tol aan het moderne verkeer was betaald. Ook het derde slachtoffer over leden. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen is 's avonds ook mej. M. Hopman in het zie kenhuis overleden. Verkeer ernstig gehinderd Warenhuis en hotel ontruimd wegens gevaar voor instorting Vuurfonteinen spuiten uit den grond. In de avond van tweede Kerstdag is brand ontstaan in een pas gegraven tunnel van de onderaardsche Spoor te Berlijn, waaraan nog arbeid werd verricht. Het vuur vond gretig voedsel in het hout werk dat steeds bij het graven gebruikt wordt, terwijl de gangen als schoorsteenen werkten en voor de noodige trek zorgden om steeds weer het vuur te doen oplaaien. Te middernacht scheen de brandweer erin geslaagd het vuur in de Metro te overmees teren. Te half elf gistermorgen konden de brandweerlieden de gangen van den onder- grondschen spoorweg binnendringen. Het vuur scheen zich over een lengte van 150 meter te hebben uitgebreid. Bij den vuurhaard was de hitte zoo groot, dat de koperen straalpijpen van de brandweer smolten. Dóór deze hitte bestaat gevaar, dat de ben zine-opslagplaatsen in de nabijheid zullen ontploffen. Het is moeilijk te zeggen hoe groot de aangerichte schade is. Het staat thans wei- vast, dat geen slachtoffers te betreuren zijn, doch op een afstand van 150 tot 200 me ter van den vuurhaard moet het werk worden stopgezet en vermoedelijk zal voor een groot deel het werk opnieuw moeten worden gedaan. Het ongeluk van heden gebeurde op een afstand van ongeveer 500 meter van de plek waar in het voorjaar de instorting plaats had. Hieruit blijkt wel hoe moeilijk het werk in het zand onder Berlijn is. Tenslotte wordt nog gemeld, dat de tun nel, welke heden in brand geraakte ten kos te van groote moeite en met de beste hulp middelen tot stand is gebracht onder Pots- dammerplatz, een van de drukste pleinen van Berlijn. Een loopgraaf dwars door de Leipzigerstrasse. Gisterenavond kwart over tien gaf de brandweer nog steeds water. Geholpen door manschappen van de genie heeft de brand weer 'n geul gegraven dwars door de Leip zigerstrasse om het vuur in den haard aan te grijpen en om te voorkomen, dat het ver der nifbro'^'1" Men vermoedt dat de schade zeer aanzien lijk zal zijn. Het vuur heeft het houtwerk van de tunnel vernield en het bluschwater, dat de grond heeft doordrenkt maakt het voortzetten van den arbeid niet gemakkelijk Verwacht wordt dat het verkeer enkele we ken zal worden omgelegd. Omtrent de oorzaak van den brand zijn twee lezingen in omloop, kortsluiting en vuur uit een kachel, welke in de verband- plaats van het werk brandde. Een waker, die te kwart voor zes in den avond zijn ron de heeft gemaakt, heeft niets gezien. Uit vrees voor instorten zijn het Palace- hotel en het Warenhuis Wertheim ontruimd Vuurfonteinen spoten uit de grond. Havas deelt nog mede, dat de brandweer met houwelen de straat heeft opengehakt. Vlammen van drie meter hoog sloegen uit de gaten omhoog en dikke rookwolken dre ven boven de huizen. Met fakkels en electri- sche toortsen daalden de brandweerlieden af in de gangen om het vuur te bestrijden. Door middel van luidsprekers werden hen orders gegeven. Bevestigd wordt, dat geen slachtoffers in de gangen zijn gevonden. De Fransche senaat heeft gistermiddag de debatten over het arbitragewetsontwerp voortgezet, waarbij minister-president. Blum het woord heeft gevoerd. Hij zeide, dat de 's morgens door de commissie van handel en arbeid uitgewerkte tekst de goedkeuring niet weg droeg van de regeering, aangezien daardoor iedere verzoenings-of ai'bitrage- poging ijdel en de arbeidsconflicten ernsti ger zouden worden. Spr. waarschuwde den Senaat in de arbeiderswereld niet den indruk te wekken, dat hij de tegenstrevende werk gevers steunt. Voortgaande zeide Blum trotsch te zijn over het werk der regeering in de laatste zes maanden: er is een weinig meer een dracht in het land en de regcering wil die eendracht handhaven. Daarvoor heeft zij middelen noodig, geen geweldmiddelen maar middelen van sociale vrede. De regeering wil geen monopolie ten gunste van de C. G. T., maar dit is de groote kracht der arbeiders en deze moet zich verantwoordelijk voelen voor het resultaat der procedure. De vakver- eenigingen hebben langen tijd de verzoening en arbitrage verworpen. Het is een geluk, dat zij er thans voor zijn. Men moet gebruik maken van het feit, dat zij thans de hand toesteken ter verzekering van den socialen vrede en de samenwerking tusschen alle klassen. Die hand te weigeren zou een yoor de republiek noodlottige fout zijn. Een Britsche stap bij de regeering. Ook een Fransch initiatief? De Britsche regeering heeft haar ambas sadeurs te Berlijn, Rome, Moskou en Lissa bon opgedragen, bij de respectieve regeerin gen aan te dringen op samenwerking bij het nemen van maatregelen tot het doen op houden van den toevloed van buitenland- sche vrijwilligers naar Spanje. Men verneemt, dat ook de Fransche regeering op het punt staat stappen bij de 4 regeeringen te doen. Men meent echter te weten, dat de Fransche en Britsche demar ches "niet gemeenschappelijk zullen worden. Waartoe Frankrijk bereid is. In Fransche kringen verklaart men met nadruk, dat Frankrijk bereid is vrijwel eiken maatregel te treffen, die kan verhinderen, dat zich buitenlandsche vrijwilligers naar Spanje begeven, mits de andere belangheb bende regecringen dezelfde maatregelen willen nemen. Dit standpunt heeft Corbin in de bijeen- eenkomst der niet-inmengingscommissie op 9 December duidelijk uiteengezet. Zijn ver klaringen zijn later in mededeelingen aan het Britsche ministerie van buitenlandsche zaken bevestigd en verruimd. Duitschland en de Fransch. Britsche stappen. Het Duitsche Nieuwsbureau deelt mede: Naar wij vernemen hebben de Engelsche en Fransche regeeringen de betrokken an dere mogendheden gewezen op het belang, van de vrijwilligerskwestie in Spanje, welke sedert eenigen tijd in de Londensche com missie besproken wordt. Zooals bekend is, aldus voegt het D.N.B. hieraan toe heeft de rijksregeering reeds verscheidene maanden geleden deze kwestie het belang rijkste probleem der niet-inmenging in Spaansche aangelegenheden genoemd. Tokio 27 Dec. (A.N.P.) Even over ne genen vanmorgen heeft een hevige aard schok in Nijirna, prefectuur Tokio, veel schade aangericht. Verscheiden huizen stort ten in, terwijl zich ook aardverschuivingen voordeden. Bijzonderheden ontbreken, door dat de verbindingen met het getroffen ge bied verbroken zijn. Volgens deskundigen was deze aardschok, die zijn middelpunt in den Stillen oceaan had, een der hevigste in de Japansche geschiedenis. Indien het middelpunt in het land had gelegen, zou de schade veel grooter geweest zijn. Bij de aardbeving zijn op het eiland Niji rna twee huizen vernield en vijfhonderd be schadigd. Een persoon werd gedood, twee worden vermist Tien anderen bekwamen verwondingen. Het epicentrum ligt in den Stillen Oceaan in de nabijheid van het eiland. De schok ken waren merkbaar in de prefecturen Ko- kio en Sjizoeoka. Voor vele droevige Kerstdagen. New York 27 Dec. (A.N.P.) Tijdens de Kerstdagen zijn in de Vereenigde Staten 468 menschen door ongelukken om het leven gekomen. De meeste ongevallen waren het gevolg van het verkeer, dat druk was door het ongewoon zachte weer. Stakende politie-agenten in Frankrijk Lens, 24 Dec. (ANP). De politie-agenten te Carvin, een gemeente van 20.000 inwoners, hebben besloten in staking te gaan, omdat men volgens hen niet genoeg haast heeft gemaakt met de bestudeering van hun eisch tot loonsverhooging. Zij hebben den com missaris medegedeeld, dat zij in belangrijke gevallen te zijner beschikking blijven. Cijfers, welke te denkien geven. Volgens te Genève gemaakte berekeningen is in 1936 aan de bewapening der wereld besteed zes milliard goud-dollar, tegen vier milliard in 1930. Het aantal mannen onder de wapenen bedraagt S millioen, te gen zes millioen voor den oorlog. In aan bouw zijn zeventien kruisers met 35.000 ton, terwijl in 1935 slechts één kruiser van 10.000 ton op stapel stond. In 1913 waren er slechts 376 onderzeébooten, in 1936 zijn er 800, zonder die van Japan en Rusland mede te rekenen, waaromtrent men niet over cijfers beschikt. In 1913 bedroeg het aantal vliegtuigen 300. Dit aantal bedraagt thans 10.000. GEZONDHEIDSTOESTAND VAN Z. H. DE PAUS. Vatikaanstad, 26 Dec. (A.N.P.)De „Osservatore Romano" bericht, dat Z. H. de Paus op den Eersten Kerstdag in den mid dag op het uur dat de rozenkrans werd ge beden, door bijzondere hevige pijnen in het zieke been werd geplaagd. De „Tribuna" deelt mede, dat de Heilige Vader, die eenige dagen 's ochtends opstond om de H. Mis bij te wonen, dit weer moet nalaten, aangezien zijn been meer opzwol. VERSTERKING VAN HET EGYPTISCHE LEGER. Naar de Egyptische bladen melden heeft het ministerie van oorlog een plan tot ver sterking van de luchtmacht opgesteld, dat een crediet van 300.000 pond noodzakelijk zal maken. In den tijd vafi vijf jaar moet de luchtmacht, welke thans 50 toestellen telt, verdubbeld worden. Ook het leger zal worden versterkt. Het zal volgens Britsch voorbeeld worden geor ganiseerd en voorloopig zal het aantal man schappen met 20.000 worden vermeerderd. DINSDAG 29 DECEMBER HILVERSUM I. -o a 0) bo 3 •6 O "O O Orkest-concerten. O Omroep-orkest AVRO 10.30 2.00 5.30 Nieuwsberichten A.N.P. 8.00 11.00 Gramofoonmuziek 8.00 12.15 1.45 10.00 11.30 Lichte Muze Kovacs Lajos AVRO 11.30 Renova Kwintet AVRO 10.15 Solisten-concerten Piano recital AVRO 4.00 Godsdienstige Uitz. Morgenwijding VPRO 10.00 Dansmuziek AVRO-Dansorkest 7.05 11.10 Orgelbespelingen Orgelspel AVRO 1.15 Voor de jeugd Voor de Kinderen AVRO 4.30 Diversen Huishoudelijke wenken AVRO 11.00 Voordracht m. muziek AVRO 2.40 Knipcursus AVRO 3.00 Kinderkoorzang AVRO 5.00 Engelsche les AVRO 7.30 Bonte Dinsdagavond- trein AVRO 8.10 HILVERSUM II. Orkest Concerten KRO-Kamerorkest KRO-Orkest Nieuwsberichten A.N.P. Gramofoonmuziek Lichte Muze KRO-Melodisten Godsdienstige Uitz. Heilige Mis KRO Voor de jeugd Voor Kath. padvinders KRO Sport. Sporthalfuur Vrouwenuur KRO Modecursus KRO Felicitatiebezoek KRO Esperanto-cursus KRO Gevar. programma KRO Terugblik in het Oude jaar KRO •d bi) >u A -O O 4.10 6.00 8.00 11.30 12.15 9.30 2.00 3.00 5.45 8.00 11.15 6.40 8.10 10.15

Schager Courant | 1936 | | pagina 5