Raad Hoogwoud Ingezonden Zilveren Jubileum Zuivelfabriek „De Eensgezindheid" te St Maartensbrug* De feestelijkheden in Den Helder REGELMATIGE UITBREIDING, UITBETALING NAAR KWALITEIT. De auto neemt een smalle ibrug over de (Vaart en staat dan met een plotselingen pchok stil. We zijn er; zegt de chauffeur. En uitstappend staan we vlak voor de Sleur van het Kantoorgebouw der Zuivel fabriek „De Eensgezindheid" te St. Maar- tensvlotibrug, waar straks, op Maandag den iiden Januari 1937 het 25-jarig bestaan zal (Worden herdacht. Strak van lijn rijst de fabriek voor ons t>p; een symbool van kracht en van echt Oud-Hollandsche degelijkheid. Hoog boven jde omgeving uit kleppert de nationale vlag 3n dien straffen Zuid-Wester en zingt tesa- men met de dreunende machines, het lied yan den arbeid. Of we den directeur mogen spreken, (vragen we een meneer die juist het portaal Inkomt, als we de deur achter ons gesloten jhebben. De directeur ben ik zelf. Wie bent U? Wij stellen ons voor en de zaak is in or de. In de eenvoudige directeurskamer, 'waar Ongetwijfeld meer omgaat dan in menig met ttuxe ingericht verblijf van het hoofd een er handelsfirma in een stad. nemen we plaats tegenover den man. die aan het hoofd staat van dit machtige bedrijf, dat thans gaat Jubileeren. Daar zitten we nu, meneer Jongejans; we -willen graag wat weten van ds geschie denis der fabriek in de afgeloopen vijf en twintig jaren. Reden tot feestvieren? O ja; we hebben niets te klagen. Dat {Vertel ik U straks wel. Werd 4 Januari 1912 de fabriek opge richt? Nee-nee. De dag van de oprichting is feitelijk al voorbij; dat was op 28 April Van dit jaar, toen werd de acte van oprich ting verleden. Waarom dam nu pas feest? Omdat het voorjaar niet de beste tijd Is bm feest te vieren en dus besloot het be stuur te wachten tot 4 Januari, den dag Waarop de fabriek in werking werd gesteld. Dus toch een historische dag! I Ja, ja, een dag om te herdenken. Maar wat heeft het dan lang geduurd (Vóórdat de fabriek er was. Van April tot Ja nuari; dat is drie-kwart jaar. Dat is wel zoo; maar we hebben met Wen bouw heel wat moeilijkheden gehad. De (grond is hier zoo zacht, dat er eerst heel wat geheid moest worden, vóórdat aan den ibouw kon worden begonnen. Maar deze fabriek is zoo oud nog niet. Nee, de nieuwe fabriek werd 4 jaar ge leden gebouwd, onder leiding van architect D. S. de Boer uit Alkmaar. En wie bouwde de eerste fabriek, nu 25 Jaar geleden? Een zekere J. R. Vlaming uit Schagen. Werd er sindsdien niets bijgebouwd? O ja, in 1916 kregen we 'n nieuw ketel huis en in 1928 werden er een pekel lokaal en een nieuw kaaspakhuis bijgebouwd. Maar in 1932 kwam er een geheel nieuwe fabriek. Alleen de schoorsteen van de ouwe fabriek bleef staan en staat ook nu nog. Die viert dus ook een jubileum! Ja, en met die schoorsteen ook onze (machinist, Jacob Rondhout, de eenige van het personeel, die van de oprichting af, is Overgebleven. Door hoeveel menschen werd de fabriek Opgericht? Vijf en veertig veehouders hebben „De Eensgezindheid" opgericht. Hoe was uw bestuur op 28 April 1911 samengesteld? Dat bestond uit 5 menschen. De voor zitter was de heer T. H. Odendaal; de vice- Voorzitter, de heer K. Francis; de secretaris, ide heer G. v. d. Sluis; terwijl de leden wa pen de heeren K. Kant en A. Watertor. Is een van die heeren nu nog in het pestuur? Geen van allen; de heeren Odendaal en (Francis zijn alreeds overleden; de overigen Zijn thans rustende landbouwers. Van de op richters echter zijn P. Kuiper, P. Breed en P. IQuak nog steeds leden. En hoelang bent U al directeur? —Sedert Augustus 1915. U heeft straks gezegd; dat er reden was Dm feest te vieren en U zoudt me hierover pog wat vertellen. Dan zal ik U maar een paar cijfers geven U kunt dan zelf oordeelen. In het •eerste jaar werden 2% millioen liter melk (verwerkt. Dat was voor een begin al heel laardig. Maar in het laatste jaar bedroeg de hoeveelheid verwerkte melk, niet minder •dan 8 millioen liter. U ziet een heel verschil. Het aantal leden steeg van 45 in het op richtingsjaar tot 170 op het oogenblik. Wonen al die landbouwers in den om- Jrek? Ze wonen op drie na allemaal in de ge- Sneente Zijpe; die drie hebben hun woon plaats In de gemeente Callantsoog. U moet me niet kwalijk nemen; ik weet hoe een courant gezet en gedrukt wordt; ik hen ervan op de hoogte hoe de werk zaamheden zijn op een redactiebureau, maar van een Zuivelfabriek weet ik totaal niets. Hoe gaat het nu; wordt de melk door de landbouwers naar de fabriek gebracht? Nee, nee; de melk wordt afgehaald. Zomers tweemaal per dag en wel 's mor gens en 's avonds en 's winters eenmaal daags. We hebben waarvoor twee motor- booten en drie vrachtauto's. Goed; de melk is dan op de fabriek. En Verder? Dan wordt de melk op kwaliteit onder- Zocht. In een laboratorium? Ja zeker we hebben 'n laboratorium. Staat dat onder de leiding van een Zcheikundige? Een scheikundige niet direct; de leider van het laboratorium Is wel een 'n gediplomeerd melk controleur. Door het werken van onze Controle-Commissie op bet vet,, is het. gemid delde vetgeh. gestegen van 2.98 tot 3.30 pet. Bijna al het vee van de fabriek wordt ge controleerd op melkproductie en vet gehalte. De kaasmakerij en de fabricage yan boter, dat is bij ons hoofdzaak. Het bestuur heeft dit jaar nog een heel gewichtig besluit ge nomen, n.1. om de melk naar kwaliteit uit te betalen. Wij zijn de eerste fabriek in Nd. Holland welke daarmee begonnen is. De melk wordt daartoe verdeeld in vier klassen. Voor de le klasse melk betaalt de fabriek een premie, voor de 2e klasse een midden prijs en voor de 3e en 4e klasse ge- yen we een zekere korting. Onze ervaring is nu al, dat de landbouwers ons een veel beter melkproduct leveren. Dat is een be langrijke stap in de goede richting U weet, dat de. Regeering van plan is toezicht te gaan houden, op de uitvoer der melkproduc ten. In Denemarken is dat al lang zoo en daardoor heeft de Deensche boter op de Londensche markt een voorsprong op de Hollandsche verkregen. En hoe worden die klassen bepaald. De melk wordt onderzocht op gisting-re- ductace en op vetgehalte. Voorts hebben we de z.g. cedimentsproef. Wat zegt U? De directeur lachte over zooveel onwe tendheid van den weetgragen journalist en legde uit, dat deze proef ertoe diende om te onderzoeken of er zich ook etter bevond in de uiers van de koe. Voorts zeide de heer Jongejans wordt er nauwlettend op toegezien, of de landbouwers wel de noodi- Op de secretarie was het lekker warml Wat zou de bevolking wel denken? Als de Boeren leenbanken niet meer helpen.... Een mooi werkverschalfingsob- Ject. Andere regeling inzake de kermissen. De heer Bos sen loopt vooruit; of dwaalt hij al? Woorden van waardee ring. Vergadering van den Raad op Donderdag dag 31 December 1936, 's morgens om half elf. Voorzitter de heer D. Hoogenboom, burge meester-secretaris. Door de kachel-crisis in de raadszaal, werd vergaderd op de secretarie. De Voorzitter opent de vergadering en deelt mede, dat de heer Klaver wagens on gesteldheid verhinderd is deze vergadering bij te wonen. De notulen worden onveranderd vastge steld. Ingekomen stukken. We vermelden o.a.: Een afschrift van een K. B., waarbij o.a. ook aan Hoogwoud op verzoek ontheffing is verleend van de verplichting bedoeld in art. 179, 2e lid der gemeentewet (Capitulan- ten reglement). Een schrijven van den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, waar bij ontheffing verleend wordt van art. 56 der L. O. wet 1920, dus dat een vrije oproeping mag plaats vinden voor de benoeming van een hoofd der school te Aartswoud; 26 sol licitanten hebben zich aangemeld. Een mededeeling van den Commissaris der Koningin, dat de heer D. Hoogenboom, burgemeester dezer gemeente, de vereischte eeden in zijne handen heeft afgelegd en dat met ingang van 26 Januari 1937 bij K. B. opnieuw tot burgemeester dezer gemeente is benoemd de heer D Hoogenboom, secretaris dezer gemeente. Een schrijven van Ged. Staten, dat tot 1 Januari 1938 vrijstelling is verleend voor on derwijs in de lichamelijke oefening, onder voorwaarde, dat in de daarin bedoelde scho len onderwijs wordt gegeven in de in art, 2 onder j der L. O. Wet 1878 vermelde vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek. Een mededeeling van Ged. Staten, dat ontheffing is verleend van de desbetreffende verbodsbepalingen van het Wcgenregle- ment Noordholland voor het planten van boomen op de Gouwe in de gemeenten Hoogwoud en Opmeer. Dè boomen moeten 8 meter van elkaar staan. De Voorzitter doet. nog mededeeling van het programma op den a.s. nationalen feest dag. De raadsleden worden ook uitgenoo- digd voor het hooren van de aubade. De subsidie voor de feesten uitgetrokken, is reeds goedgekeurd. Proces-verbaal van opneming van kas en boeken van den gemeente-ontvanger. Een schrijven van een ingezetene, dat hij de bijdrage ad f 1.per week voor het bezoeken van zijn kind aan de school voor buitengewoon lager onderwijs, te Alkmaar, niet kan betalen. Een schrijven van de afd. Hoogwoud van de Ver. voor Volksonderwijs, waarin wordt aangedrongen om het kind ook zonder die bijdrage op die school te plaatsen. De heer Glas licht het standpunt van de adresscerende afd. toe. De Voorzitter vraagt welk idéé de bevol king moet krijgen als het zoo wordt: voor dit kind wordt maar alles gedaan, terwijl men toch weet, hoe het geld door den va der gebruikt wordt. Het is hier de persoon lijke zaak die er tusschen zit. De heer Schoonewil zou het voor een jaar willen probeeren. De Voorzitter ontraadt dit; de inkomsten van den betrokkene komen niet in zijn ge heel aan het gezin ten goede. Besloten wordt dan ook de bijdrage van fl niet van gemeentewege te verstrekken. Een schrijven van mej. A. P. Gons, waar in zij bedankt voor hare benoeming tot on derwijzeres te Aartswoud, wegens hare be noeming te Sliedrecht. Een schrijven van enkele' bewoners van perceelen aan de Kerkelaan, waarin zij toe stemming geven tot het dempen van de sloot voor die perceelen. Enkele andere toestemmingen moeten nog inkomen. ge reinheid betrachten bij het te gebruiken materiaal. Een klop op de deur en iemand van het personeel vraagt belet. De directeur heeft het met z'n onderge schikte over lengte en breedte van verschil lende onderdeelen der fabriek en als we niet begrijpend toeluisteren vertelt de heer Jongejans ons, dat er 350 man aan het feest deelnemen en dat er geen zaal in de naaste omgeving groot genoeg is, om dit aantal te bergen, we richten daarom de kaasmake rij tot feestzaal in, begrijpt U! Nou; ik kom zoo hoor; ik vertrouw die maten van jou niet, lacht de directeur en stuurt met deze woorden zijn ondergeschikte weg. Hoeveel man personeel heeft U? We hebben 21 menschen aan het werk In den zomer komen er eenige losse krach ten bij. Het is altijd seizoenwerk weet U! Met hoeveel man personeel begon de fabriek? Met zeven menschen. Ik wil U niet langer ophouden, want U wilt natuurlijk nu naar de geïmproviseerde feestzaal, maar één ding had ik nog graag; n.1. de samenstelling van het tegenwoordi ge bestuur. Het bestuur heeft zich ook al uitgebreid en bestaat nu uit 7 personen, n.1. de heeren C. N. de Wit, Voorzitter; K. Winkel, secre taris; J. Eriks Jr., vice-voorzitter; G. Kater Jbzn., J. Broersen, J. Brak Kzn en P. Fran cis. leden. Die Francis, is dat familie van den vice- voorzitter bij de oprichting? Een zoon meneer. Nu ga ik heusch, bedankt voor Uw in lichtingen, meneer Jongejans, veel plezier Maandag en verder veel geluk met de fa briek. Dank U meneer, tot genoegen. De auto voerde ons terug naar het re dactie gebouw waar het interview nog voor de zetterij moest worden klaargemaakt. B. en W. stellen voor de commissie van Toezicht op het 1. o. per 1 Jan. 1937 op te heffen. Goedgevonden. De werkzaamheid van de commissie was nihil. Besloten wordt voorts, tot verhuur van een perceel land in de Bennemeer aan J. Keppeling op de gewone voorwaarden. Benoeming onderwijzeres. Aan de orde is de benoeming van een onderwijzeres aan de openbare lagere school te Aartswoud. B. en W. dragen voor Mej. G. K. Dell. Een lid: Niet veel keus! De Voorzitter: Inderdaad. Spr. wil even wel er aan toevoegen, dat het wat waard is, wanneer men iemand krijgt, die graag wil komen. Benoemd wordt Mej. G. K. Dell met alge- meene stemmen. Geen deelneming in Borgstel lingsfonds. B. en W. stellen voor niet toe te treden tot het Borgstellingsfonds voor den Midden stand in Westfriesland. De heer Bossen vraagt, of de bedragen nog dezelfde zijn. De Voorzitter antwoordt, dat die nu min der zijn; 10 ct. per inwoner het eerste jaar, vervolgens 2 ct. De heer Bossen zou wel willen toetreden; er mocht eens een opleving komen. De Voorzitter betoogt, dat wanneer de Boe renleenbanken niet meer helpen, het Borg stellingsfonds het ook niet zal kunnen doen. De heer Bossen zegt, dat indertijd de tuinders ook geholpen zijn. De Voorzitter geeft dit toe, maar toen nam het Rijk 70 voor zijn rekening. De heer Bossen merkt op, dat het hier gaat om menschen, die er wel zeer slecht aan toe zijn. Het voorstel van B. en W. wordt hierna z. h. s. aangenomen. Volgt de benoeming van de commissie tot wering van schoolverzuim. Aftredend zijn de heeren A. Schagen, G. Wegdam, W. Langedijk, P. Vos, H. A. Kuypers, Jb. Kort, T. Oepkes, L. Galis en C. Kuiper. Allen herkozen. Verbreeding Zuider Pade. Aan de Ned. Heidemaatschappij is ge vraagd een begrooting te maken van de kosten voor verbreeding van de Zuider- pade. Het resultaat daarvan is, dat kan wor den medegedeeld, dat aan arbcidsloonen f 6500.zal moeten worden uitbetaald, an dere kosten f 4000. F1300 zal zijn gemoeid met den aankoop van de trambaan. Het ligt in de bedoeling de trambaan van de Pro vincie te koopen en dan weer over te dra gen aan de Vier Noorder Koggen. Het be treft hier een zeer mooi werkverschaffings object, vooral wanneer men weet, dat ook de gemeente Opmeer de Pade gaat verbreeden. Van de Provincie kan op subsidie gerekend worden; daar dringt men er op aan om maar objecten voor werkverschaffing te zoe ken, die men ook wil subsidieeren. De raad is algemeen van meening, dat dit plan met beide handen moet worden aangegrepen en z. h. s. besluit men tot uit voering in werkverschaffing over te gaan. Verzetting van kermissen. Ter tafel komt een verzpek van de ver- eeniging van caféhouders om de kermissen van de Weere en de Langereis te verzetten. Het verzoek wordt ingewilligd, waardoor de kermissen nu resp. komen te vallen op den 2den Zondag in Juli en den laatsten Zondag in September. De rondvraag. De heer Groen brengt ter sprake het ver zakte straatje te Hoogwoud en wil het doen ophalen. De Voorzitter zegt toe, dat B. en W. deze zaak zeer goed onder de oogen zullen zien. De heer Bossen wil n.a.v. de onderwijzers benoeming te Aartswoud er op wijzen, dat onder de sollicitanten er verschillende zijn uit omliggende gemeenten en spr. zou graag zien, dat B. en W. dit bij het opmaken van de voordracht In aanmerking namen. De Voorzitter antwoordt dat de heer Bos sen hier een weg betreedt, die hij niet gaan moet. De heer Bossen merkt op, dat hij slechts iets op de zaken vooruit loopt. De Voorzitter: Ja zeer ver vooruit. Men zou kunnen spreken van een afdwaling. De heer Bossen: Maar een afdwaling die misschien den goeden kant zou kunnen afdwalen* De Voorzitter: Ja, misschien. De heer Bossen: Misschien. Afscheid van het jaar 1936. De heer Glas constateert, dat de Voorzitter nu 6 jaar als burgemeester aan het hoofd van deze gemeente heeft gestaan. En al is het wellicht eens geweest, dat men zeide: kijk, dat had ik zoo gedaan, spr. wil de za ken globaal bekijken en dan niet nalaten den Voorzitter een woord van dank te bren gen voor zijn werkzaamheden in deze ge meente. Als spr. zulks doet, weet hij zich den tolk van den gcheelen raad. De Voorzitter zegt, niet te weten hoe zijn werken wordt beoordeeld; dat doet de één heel anders dan de ander. Een woord van dank doet spr. evenwel veel-genoegen. Spr. dankt de wethouders en den Raad, voor hun steun in 1936. Voorts uit spr. den wensch, dat 1937 betere perpectieven mag openen voor Nederland en dan wel voor Hoogwoud in 't bijzonder. Spr. wenscht de raadsleden, hun gezinnen en familie alle goeds toe.voor 1937 en besluit met een waardeerend woord voor de pers dat zij hebben verdiend door hun steeds objectieve verslagen. WAT HET ZWAARST WEEGT, Rond de kwestie dien ik heb gelezen, in uw blad over de Kaasbeurs heb ik steeds gemist hetgeen het zwaarste weegt, n.1. het algemeen belang wat met deze zaak m.i. in nauw verband staat. Men dient zich af te vragen, wat zou Holland zonder Vo- lendam en de Alkmaarsche kaasmarkt zijn. Van de duizenden vreemdelingen die dit land bezoeken zal men toe moeten geven dat 90% dit doen om een enkel oud ge bouw; maar de hoofdschotel is toch wel een bezoek aan Volendam en de zoo beroem de Alkmaarsche kaasmarkt (door een zeke re categorie van menschen meenende in eigen belang te handelen?) laat verdwijnen. Dan verdwijnt m.i.z. daarmee een groot ka pitaal aan inkomsten aan het algemeen, spoorwegen, autobusdienst, Hotel, kortom alle zaken die op het uitgaande publiek zijn ingericht 'tgeen m.i. veel zwaarder zal wegen want het één zit toch aan het andere vast. Dit voorop stellende vraag ik mij af, heb ben de kaas producenten het recht (staan zij vrij tegenover de niet gesteunde belas ting betalenden op deze weg door te gaan m.i. niet, omdat zij willens en wetens de bron waaruit zij momenteel zelf gedeeltelijk gevoed worden; trachten stuk te maken, het geen de regeering, m.i. nimmer en nooit toe zal mogen staan. Liever de steun van deze groep verhoogen dan een zooveel grootere groep naar de steun te drijven, om dan toch uiteindelijk gezamenlijk op dit gebied kapot te gaan. Is er in deze richting niet iets te bereiken door een hoogere instantie in to schakelen? Eén ding is vast men mag m.i. niet mede werken aan zoo'n oudgebruik (dat steeds nieuw en mooi is voor de opéén volgende generaties) eerder kapot te maken als dat de geest des tijds dat cischt, en zoolang er nog duizenden kijkers komen ook uit ons land, dan meen ik, is die tijd nog niet daar. Om verder maar niet uit te wijden over de enorme reclame van onze Holland sche kaas door het over en weer vertellen bij thuiskomst der vreemdelingen, en laten zien van foto's Men mag het één en ander wel ééns in overweging nemenkaasproducen ten. Dankend voor de mij toegestane plaatsruimte toeken ik als een oud Alk maarder die zijn Vader, Groot, en Overgroot vader allen als noodhulp-kaasdrager begon nen en eindigen als taschman. Alleen voor dit systeem dat jong voor oud moest wer ken 'heeft altijd mijn bewondering gehad; het is één van die oude gilde wezen Unicum in ons land. Laten wij hopen dat het menschdom hem nog in de lengte van da gen mogen behouden voor het steeds nieuw opkomende geslacht. 't Rijpje H.V. Uit onze Omgeving ZIJPE ST. MAARTENSBRUG. Blijkens een in dit nummer voorkomende advertentie heeft de schoenmakerij van den heer Grin 40 jaar bestaan. Toen wij dit vernamen, moesten wij onwillekeurig te rugdenken aan den eersten tijd toen de heer Grin zich hier als schoenmaker ves tigde. Als wij dan des Maandags van onze eerste wandeling van eenige uren het dorp passeerden, was het gewoonte even het be kende steegje van den smid in te loopen, den hoek om te slaan en dan stonden wij voor de zoogenaamde inrichting, een van verweerd hout opgetrokken gebouwtje, waar de schoenmaker, onze schoolmakker, zich gevestigd had. De deur opengedaan en dan zag je de kleine man voor 'n eigenaardig tafeltje zitten, bezaaid met allerlei snipsels leer, een groot schootsvel voor en op de knie veelal een groote keisteen, dienende om het leer te kloppen. Dit gedeelte van 't werk was voor ons altijd wel het meest in teressant, omdat wij maar niet konden be grijpen, hoe het mogelijk was dat een knie bestand was tegen dergelijke mokerslagen. En toen wij hierover onze verwondering uit spraken, werd de keisteen plotseling op den grond gezet, de moker ging extra omboog en kwam met een geweldige slag terecht op het uiterste puntje van de bijna onbe schermde knie. Als een elastieken pop sprongen wij in de hoogte, maar Grin deed of er niets gebeurd was en schaterde van plezier. Die dagen waren voor ons altijd genot volle oogemblikken en meer dan eens had den wij de grootste schik, evenals de twee buurvrouwen, die herhaalde malen de ver leiding niet konden weerstaan om te luiste ren, met het oor tegen de houten weeg naar de gesprekken die wij sam-en voerden, onder het genot van een flinke tas koffie met een stuk bolle koek of krentenbol. 40 jaren zijn er nu verstreken en in dien tijd is er bij den heer Grin veel veranderd. Het verhuizen naar een andere woning, en trouwen waren de eerste stappen naar ver betering. Keisteen, pikdraad, enz., 't is alles voor het grootste deel verdwenen en heeft plaats gemaakt voor electriciteit Een keu rig ingerichte winkel met een uitstekend 18 kilometer versierde straat... Nog enkele dagen en ook Den Helder zal kunnen demonstreeren waartoe het, als 't. op versieren van de stad aankomt, in staat is. Den Helder heeft zich kranig gehouden en het beste bewijs hiervoor is o.i. wel het feit. dat de gezamenlijke lengte van de in feestdos gestoken straten en wegen niet minder dan 18 kilometer bedraagt. Gezien het feit, dat Den Helder specifiek Marinestad is. hebben de diverse feestelijk heden uit den aard der zaak een bijzonder cachet, dat vooral op den vreemdeling zijn uitwerking wel niet zal missen. Zoo zullen bijv. op den dag van het Hu welijk van eenige oorlogsschepen saluut schoten gelost worden, er wordt een groote Parade gehouden en voorts zullen des avonds enkele oorlogsbodems geillumineerd zijn. Voor het overige zijn de drie feestdagen, geheel gevuld en werkt het weer mee. dan twijfelen wij er niet aan, of de Jutterstad zal een Oranjefeest vieren, dat nog lang in de herinnering zal blijven. Wij doen eenige willekeurige grepen uit het program: Dinsdagmiddag: Bezoek van autoriteiten, bestuur en „meerijders" naar Julianadorp, tot bijwoning van de aldaar te houden fees telijkheden. Woensdagmiddag: Défilé en Zanghulde van meer dan 2000 kinderen voor den bur gemeester. Donderdagavond: Lichtstoet van vereent- gingen en vaan del groet aan den burge meester voor het Stadhuis. Hieraan wordt deelgenomen met lampions. Vrijdagmorgen: Groote Parade op het Helden der Zeeplein. Zooals gezegd, noemden wij van ierleren, dag slechts één (willekeurig) onderdeel. verzorgde etalagekast. De schoenmakerij is geheel gemoderniseerd. Dit alles is 't werk geweest van een ijverig en doortastend man. die niet bij de pakken is gaan neer zitten, maar met zijn tijd is meegegaan. Wij wenschen den heer Grin en zijn ge zin van harte geluk met dit jubileum en hopen dat hij nog jaren zal blijven: de schoenmaker van het dorp. KOEGRAS JULIANADORP. Holl. Mij. van Landbouw., afd. Den Helder. Woensdagavond hield bovengenoemde afd. een alg. ledenvergadering in de zaal van het café Prins Hendrik" van den heer A. Doorn, Slechts 21 belangstellenden waren aanwe zig. Na opening door den wn. Secr. de heer C. J. Maters werd het woord gegeven aan den heer drs. C. Brakman, bedrijfsconsulent voor dep Landbouw die eerstens sprak over „De Economische Voorlichtingsdienst voor den Landbouw, en daarna nog bepalingen uit „De nieuwe Pachtwet" besprak. Hierna volgde na beide inleidingen een lange nabe schouwing. Kees Pruis-avond. Men deelde ons mede, dat op 6 Januari a.s. in de zaal van den heer A. Doorn een Kees Pruis-avond zal worden gehouden, waaraan zullen medewerken Kees Pruis, Stel la Seemer, Emmy Arbous en Louis Kapper, terwijl verder zal worden opge voerd de één-acter „De Samenzweerders", Het belooft een mooie avond te worden. Predikbeurten ZONDAG 3 JANUARL Ned. Herv. Gemeente. Schagen, nam. 7 uur, Ds. v. d. Poel. Maandcollecte. Barsingerhorn, geen dienst. Dirkshorn, geen samenkomst. Nieuwe Niedorp, geen samenkomst. Winkel, voorin. 10 uur, Ds. Van Dijk'. Oude Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. de Leeuw, Eenigenburg. voorm. 10 uur, Ds. Tinholt. Heerhugowaard, geen dienst. Woensdag 6 Jan., 's av. 8 uur, Ds. v. d. Kam. Anna Paulowna, vm. 10 uur, Ds. Vorstman, Burgerbrug, zie St. Maartensbrug. St. Maartensbrug, voorm. 10 uur, Ds. Wit kop. Bevestiging v. kerkeraadsleden. Oudesluis, nam. 2 uur, Ds. Witkop. Pe»ten, geen dienst. Schagerbrug, zie Oudesluis. Aartswoud, nam. 7 uur, Ds. Rijkx. Hoogwoud, voorm. 10 uur, Ds. Los. Zangk, Huisduinen, voorm. 10 uur, Ds. M. van Wi- chen. Bevestiging v. e. ouderling. Julianadorp, Dinsdag 5 Januari, 's av. 8 uur Liturgische dienst. Oosterland, voorm. 10 uur, Ds. Van Beek. Westerland, nam. 2 uur, Ds. Van Beek. Doopsgezinde Gemeente. Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. R. van der Veen. Geref. Kerk. Schagen, (voormalig gebouw Kantongerecht)] nam. 5.30 uur, Ds. Donner, van Br. op li Kolhorn, voorm. 9.30 uur, de heer D. Visch, Nam. 2.30 uur, de heer D. Visch. Slootdorp, voorm. 9 uur, Leesdienst. Slootdorp, nam. 2 uur, Ds. C. v. d. Vliet Middenmeer. voorm. 9 uur, Ds. C. v. <L Vliet. Bev. ambtsdrager. Middenmeer, nam. 2 uur Leesdienst. Wieringerwerf, nam. 5 uur Leesdienst* Evangelisatie. Schagen, voonm. 10.30 uur, Ds. den Hertog, van Amsterdam. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3.30 uur, de heer Boon. Den Oever, voorm. 10 u.. de heer L. Brasser, Hippolytushoef, nam. 5 uur, de hr. Brassor. Schagerbrug, Bijeenkomst Chr. Jongeman nen vereeniging, Donderdagavond 7.30 uur in Evangelisatiegebouw. The Star of Hope Mission. Julianadorp, geen dienst Vrij Evangelische Gemeente. Alkmaar (Geesterweg la), voorm. 10.15 uur, de heer W. Akse, van Beverwijk. 12 uur Zondagsschool. Av. 7 uur Ds. Ruijs. NedL Herv. Evangelisatie. Wieringerwerf, vm. 9.30 uur. Ev. K. Kiowlet* Midden moer. nam. 2 uur, Ev. K. Kiewiet» Slootdorp, nam. 7 uur, Ev K. Kiewiet Oud-GereL Gemeente. Breezand, Dinsdagavond half acht. Ds. t. Kraats, .van Den Helder, in o. L Z.

Schager Courant | 1937 | | pagina 7