VROUW, r/\\ODL ONZE GOEDKOOPE PATRONEN. KINDERKLEEDING. Nimmer zullen wij kinderen als minia tuur volwassenen gekleed willen zien gaan. De jeugd vraagt een eigen mode, die zich aan bepaalde eischen aanpast en vóór alles eenvoudig en practisch is, terwijl niet uit het oog verloren mag worden, dat de mo dellen voldoende bewegingsvrijheid moe ten hebben. Geheel en al voorkomen, dat de kinder- kleeding door de groote mode beïnvloed wordt is evenwel niet mogelijk, hetgeen in de eerste plaats b.v. reeds op te mer ken valt uit de schouderlijn en de passen, de hoog sluitende halsen en wijde boven- mouwen. Overhemd-blouses met plooi- of licht klokkende rokken zijn bijzonder geschikt voor de school, terwijl geruite jurken (links) steeds aardig kleeden. De jurk van het grootere meisje er naast heeft opge stikte biezen, terwijl het zittende kleintje een imprimè fluweelen jurk heeft. Bont gekleurd borduurwerk en tresj es ln afstekende kleuren maken de donkere winterjurken veel levendiger. Mantels voor grootere meisjes hebben bescheiden bontgarneeringen, terwijl de weefsels voor heerenjassen ook voor jon gens verwerkt worden. I DE VERZORGING VAN HET HAAR. We mogen gerust zeggen ieder mensch, idoch zeker wel iedere vrouw, acht zich ge lukkig, indien zij (hij) mooi haar heeft. Niemand vindt het prettig tot de ontdek king te moeten komen, dat het haar al dunner en dunner wordt. Toch is hiervoor dikwijls een bijzondere oorzaak voor, in dien men althans nog niet zóó oud is, dat kaal worden of het verminderen van het haar vanzelfsprekend is. Borstelen is uit stekend en ook het kammen geeft een goede massage, mits men het met overleg en niet teveel doet. Men moet nagaan of de brillantine, de lotions e.d. van goede kwaliteit zijn. Al te rijkelijk gebruik van Alle mogelijke mode snufjes vinden we in overgroote keuze. Wel licht nog nimmer za gen we zoo'n ver scheidenheid in dassen, doekjes, tasschen, schoe nen en andere details als thans het geval is. Zijden doekjes in een bescheiden halsuitsnij ding gedragen vervan gen de kraag en vormen een der meest moderne garneeringen. Nieuw zijn de garnituren be staande uit kraag en ceintuur van leer met ingeperste motieven. De vorm der kraagjes met scherpe punten voldoet zeer. Handige parapluies die opgeklapt in de tasch bewaard worden, voor komen de last, die het dragen er van geeft en tevens het in trams e.d. laten saan. Vesten van mooie, fijne weefsels met zeer smal kraagje en ruime chabot verlee- en a.e. zwart geheel 'n zeer gedistingeerd aan zien terwijl ook garnitu ren in minder gecom pliceerde samenstelling bijzonder flatteus zijn. Morgen-, middag- en avondschoenen zijn niet minder dan de overige kleeding aan mode onderhevig en behalve van alle mo gelijke soorten leer, zwart en gekleurd gelden voor avondschoentjes zilver- en goudleer als buitengewoon elegant. De hand- en machinaal gebreide jumpers pas sen zich wat de coupe betreft geheel aan de thans als modern geldende lijn aan. De modellen zijn lang en recht, hebben een mouw, die met bovenruimte wordt aange- vet verstopt de poriën, terwijl heeren veelal de gewoonte hebben het haar klets nat te maken en strak naar achteren te kammen, hetgeen op den duur niet aan te bevelen is. De hoofdhuid moet om de twee weken met een goede hoofdzeep, b.v. teerzeep gewasschen worden, die men een minuut of vijf laat inwerken, daarna de zeep uit spoelen en de hoofdhuid met olijfolie met de vingertoppen krachtig masseeren. Heeft men ree(9s vet haar, dan wascht men het vóór de oliebehandeling met een warm kamillen aftreksel. Indien mogelijk laat men de olie 's nachts op de huidcellen inwerken en wascht het haar daarna nogmaals met een goede shampoo. Veel borstelen verwijdert de huidschil- vers en maakt het glanzend en elastisch. De hoofdbedekking moet licht en luch tig zijn en 's zomers drage men voor voor keur geen hoed. Naarmate meer lucht toe treedt zal dit het haar ten goede komen. Wordt het haar bij het baden in zoet water nat, dan kan dit geen kwaad, doch zoüt water doet het Verkleuren. Vele ouder wordende en zelfs jonge rnenschen zullen op zekeren dag de eerst zilveren draden zien. Waarom wordt het haar eigenlijk grijs. Wat kan men hier tegen doen? Sedert jaar en dag houden deskundigen zich reeds met deze vragen bezig, zonder dat het hen gelukt het onderling eens te worden. De oorzaak is echter niet bepaald aan ouder worden toe te schrijven, hetgeen duidelijk bewezen wordt door de vele, reeds - jeugdig grijze mannen en vrouwen. Evenals bij kaalhoofdigheid speelt erfelijk heid een groote rol. De bodem, waarop de haren groeiembe- staat uit twee lagen en wel de z.g. leder huid en het inwendige slijmhuidnet; dat een uiterst fijn weefsel is en voornamelijk uit gekleurd pigment bestaat, dat grooten invloed op de kleur van het haar uitoefent. Wordt het haar nu door een of andere physieke storing onvoldoende gevoed, dan kan het gebeuren, dat het pigment door het slijmhuidweefsel opgenomen wordt en ver dwijnt. Meermalen gebeurt het, dat rnen schen ten gevolge van een plotselinge schrik grijs worden. Hoe het ook zij, indien men aanleg heeft om vroeg grijs te worden, moet men zich hierin schikken, doch steeds goede zorg aan hoofdhuid en haar blijven besteden en het niet als een onoverkomelijk iets beschou wen, want vaak verleent het een bijzonde re charme aan de draagster. zet en ceintuur om het midden Meer en meer herleeft een oude gewoon te, n.1. het dragen van groote, doch ook van kleine huishoudschorten. Deze laatste zijn practisch om bij allerlei kleine bezig heden even aangeschoten te worden. Ze zijn dan ook inderdaad gekleeder dan de gewone huishoudschorten en van allerlei aardige weefsels gemaakt. Bijzonder vol doet b.v. een ruit op een donkere japon. MODEGRILLEN. Kant en nog eens kant.... Kant draagt er zeer veel toe bij om een japon bijzonder gekleed te maken, doch tevens om de draagster zeer goed voor den j te doen komen, omdat het flatteus staat. Niet alleen dat dit bevoorrechte ma teriaal zich reeds meerdere jaren heeft weten te handhaven, doch het zal zich in de toekomst ook geenszins door andere mooie weefsels laten verdringen. We zien mooie bruidsjaponnen met kanten boven stuk en mouwen tot een alleszins geslaagd geheel verwerkt, terwijl ditzelfde materiaal niet minder geschikt is voor zeer gekleede avondjaponnen en in vloeiende klokken naar beneden valt. Het middelste model geeft een rijk geheel weer. Rechts is een kanten blouse met aangezette volant en garneering van fluweel om den hals, ter wijl links onder een gemoderniseerde ja pon van een vorig seizoen een geheel ander beeld geeft dan het oorspronkelijke en zich aan de eischen des tijds aanpast. GOED GEBRUIK MAKEN VAN DE UITVERKOOPEN. Het begin des jaars brengt de gebruike lijke uitverkoopen mee. Vele huisvrouwen verheugen er zich op voordeelige koopjes te kunnen doen. De lapjes stof, welke men zoo aardig geëtaleerd ziet lokken uit tot koopen. En als wij het dan gekocht hebben, moet er kleeding van gemaakt worden. Daar zien vele een groote moeilijkheid. En toch is het niet zoo moeilijk als men denkt. Óns „Uitverkoop-modeblad", dat wij als premie beschikbaar stellen, maakt het U zeer gemakkelijk. Met dit modeblad kunt U van de lapjes stof op gemakkelijke wijze Uw kleeding maken. Het zegt bovendien een en ander over de uitverkoopen zelf en is dus alleszins waardig gelezen te worden. Iedereen moet er zijn voordeel mee doen en het daarom aanvragen bij de Moderedactrice, Muzen- straat 5b, Den Haag, onder bij sluiting van twaalf cents aan postzegels of door giree ring van twaalf cents op postrekening 191919 van den Knippatronendienst te Den Haag. ROEST. Roestige plekken op metalen voorwerpen en roesplekken in waschgoed zijn beide een doorn in het oog van een huisvrouw. Indien men roestvrij staal of verchroomd metaal kiest bij de aanschaffing der diverse verbruiksartikelen, dan behoeft men zich geen zorg te maken over roest. Het onaangename van emaille afwasch- bakken, emmers enz. is, dat wanneer men beschadigde plekken krijgt en het ijzer te zien komt, dit eveneens roestvlekken geeft, indien men de voorwerpen na gebruik niet grondig afdroogt. Roest tast metaal steeds erger aan, daar om is het noodig metalen voorwei'pen regel matig na te zien en kleine roestplekken met schuurpapier af te schuren of met een lapje petroleum afwrijven, indien dit in ver band met de bestemming geen bezwaar op levert. Indien draaiende onderdeelen zoo geroest zijn, dat zij niet meer werken, moeten zij af geschroefd en in petroleum gelegd worden, waardoor zij weer geheel en al in orde komen. Roestige plekken in emaille worden met fijn schuurpapier geschuurd en daarna met emaille- of lakverf met véél siccatief dun bestreken. Bewegende of draaiende onderdeelen moe ten van tijd tot tijd een machine-spuitje met olie vet gemaakt worden. Veel onaangenaam kraken en piepen van deuren en slecht sluiten van sloten kan even eens door het oliespuitje voorkomen worden. Roest in wollen stoffen verwijdert men door de plekken te bevochtigen met een 100 oplossing van wijnsteen of citroen zuur, dat men er eenige minuten op laat intrekken en daarna onder de kraan uit spoelt. Men kan eveneens trachten de vlekken te verwijderen door er citroensap op te drup pelen en daarna boven den stoom van een ketel houden. Waschgoed, waarin zich roest bevindt, wordt behandeld met een 5% sterke zout- zuuroplossing, waarvan men een weinig op een schoteltje doet, de plek erin leggen en daarna onder de kraan flink uitspoelen. Wanneer een kind zich verslikt, moet men het niet op den rug kloppen, daar dit geen nut heeft. Er is een eenvoudig mid del, dat onmiddellijk verlichting geeft, n.1, men omvat beide handen en houdt de armen gestrekt boven het hoofd, waardoor de borstkas verwijd en het kwaad verhol pen wordt. JUMPERS. Warme gebreide jum pers en shp-overs vooij dames zoowel als hee ren blijven niet alleen nog de aandacht vragen, doch we mogen zeker wel zeggen, dat ze inder daad onmisbaar gewor den zijn. We zouden haast wel durven zeg- gen, dat niet breiende- of hakende vrouwen een uitzondering zijn in ons land. Te verwonderen is dit geenszins als wij be denken van hoeveel practisch nut deze zelf gebreide kleedingstuk- ken zijn en tevens, hoe veel vreugde het breien geeft en niet minder de voldoening als we weer een of ander af hebben. Geribde patronen wor den bij voorkeur op fijnere naalden gewerkt en nooit geperst, de ove rige breipatronen wor- den vrijwel altijd luch tig geperst over een vochtige doek. NUTTIGE WENKEN. Teervlekken verwijdert men door de plek goed in te wrijven met een pakje van wijnsteen-poeder en water, dit er een half uurtje op laten intrekken en nawasschen met warm water en zeep. Kan het klee- dingstuk niet met warm water gewasschen worden, dan smeert men reuzel op de plek, daarna zeep en laat dit eenige uren lig gen, daarna met water uitspoelen en zoo- noodig met terpentijn nawrijven. Aangebrand vleesch doet men met de jus in een schoone pan, nadat men de donkerste kanten eraf gesneden heeft en voegt er een weinig dubbel koolzuur-soda bij, waardoor de onaangename smaak haast niet te proeven zal zijn. Om te voorkomen, dat zich een vlies op de gekookte melk vormt, moet men de pan of kan, waarin de melk overgegoten is, af dekken met een meermalen opgevouwen doek. Versch brood snijdt men gemakkelijk met een broodzaag of met een verwarmd mes. Ingegroeide nagels kan men het best met een in olie gedrenkt doekje gedurende den nacht omwikkelen, de pijn wordt dan veel minder en den volgenden dag is de nagel week, zoodat hij gemakkelijker geknipt kan worden. Ten gerieve onzer lezeressen wor den van de modellen in de rubriek „goedkoope patronen" tegen inzen- ding van 25 cent 5 ct. voor ver zend- en administratiekosten, post zegels (liefst van iy2, 3 of 6 ct.) aan „Het Practisch Modeblad" Postbus 36, Den Haag, (Giro 203203), schitterende patronen franco toegezonden. Zij, die van deze goedkoope patronen willen profiteeren, dienen het nummer en de maat van het gewenschte patroon bene vens naam en adres duidelijk op te geven Indien men tegelijk met het patroon te vens gaarne het laatste nummer van „Het Practisch Modeblad" wenscht te ontvangen, dient men 10 ct. extra in te sluiten. Het verkrijgbaar stellen van deze fraaie patronen is uitsluitend ingesteld om de lezeressen van deze krant te gerieven. Wij hopen gaarne, dat U ook Uw kennissen, die misschien nog geen abonnee zijn, op deze mogelijkheid wilt wijzen, zoodat ook zij in de gelegenheid gesteld worden van de vele voordeelen, die een abonnement op deze krant biedt, te genieten. JAPON VOOR GEZETTE DAMES. Succespatroon VKK 2031. Prijs f 0.25 -f f 0.05 voor adm.- en verzendkosten. Dit model komt het meest tot zijn recht, indien het gemaakt wordt van effen wol len stof, b.v. crêpe, cloqué, georgette, an gora of een der mooie Rodier weefsels, die zoo rijk zijn aan warme tinten. De voor- en achterpanden zijn verbonden met schou derstukjes. De rug wordt glad aangezet, de voorzijde is ruimer. De ruimte kan in gehaald worden of wat nog mooier is ver deeld worden over smalle nervures onge veer 6 c.m. lang. In de zijnaad worden enkele postuurnaadjes aangebracht, terwijl de taille lijn 5 c.M. lager komt. Rechte acherbaan met heupnaadjes, voorpand met puntig opgestikt stuk en binnenwaartsche plooi, die tot even over de knie is opgestikt. De shawlkraag, die aan de rechterzijde in een volant overgaat, kan van dezelfde stof gemaakt worden, doch gekleeder is het om b.v. velours chiffon te nemen, in dezelfde tint en met zijde tegen te voeren. Patronen in de maten 46485052. JAPON VOOR GEZETTE FIGUREN Succespatroon VKK 2056. Prijs f 0.25 f 0.05 voor adm.- en verzendkosten. Deze buitengewoon goed afkleedende japon geeft een zeer afkleedende lijn en bestaat uit bovendeel, dat in punten op de rok gestikt wordt aan voor- en rugzijde, 'In de taille is een aansluitende lijn waar te l nemen, terwijl een zéér smalle ceihtuur gedragen kan worden door dames, die hierop prijs stellen. Het dragen van japon nen zonder ceintuur kleedt echter meer af. De halsgarneering is bijzonder flatteus, in den rug van de japon is een split, dat met knoopjes en lusjes sluit. De platte kraag is een voortzetting van de vlotte volant, die b.v. van crêpe geor gette in zachte tint gemaakt wordt. Patronen in de maten 46485052,

Schager Courant | 1937 | | pagina 4