Iidustrie-spionnase is hiogverraad V" ju,. Jjgtl"» SPANJE De rechtsche aanval op Madrid Degrelle en de Italiaansche radio Vierde blad Moeilijkheden in Sjensi De Italiaansche ministerraad bijeen Lady Houston torpedeert Churchill Record poging van Broock Mislukt wmzm- Si&dice 2?^* Si"® ^V-qtö UdwSr**£iM ,Va 2*** iéét ^f.,-,/3- F< RAOO» Jiekf aefeec Pr?ew/si 3&wySi$££ ïftffl**»*.. Maandag 11 Januari 1937. iels uist te :op- den ICh, Begin van een langdurige storm en fan loop. te eld Reeds dagenlang loopen de troepen van Franco storm tegen de puinhoopen van wat eens Spanje's wonderschoone hoofd- lde gtad was. :£>n Het schijnt dat de nationalisten er alles ld" pp zetten om spoedig de overwinning te behalen. Dit is trouwens te begrijpen daar de hou- iding van Frankrijk en Engeland steeds po sitiever wordt en de Franco-troepen daar door binnen korten tijd wel eens konden [worden afgesneden van hun geregelde toe- tyoer van wapenen en menschenmateriaal. Moet men een correspondent van Havas, 'die zich onder de rechtsche troepen be- yindt, gelooven, dan beteekenen de aanval len welke het leger van generaal Mola ten iWesten van Madrid heeft ondernomen, het begin van een langdurig offensief, dat niet slechts ten doel heeft verschillende punten [van secundair belang, zooals het Escorial, jn te nemen, maar de inneming van Madrid, Zonder over te gaan tot een volledig beleg Of een hevig bombardement. De bij de te genwoordige krijgsverrichtingen direct be trokken troepen vormen ongeveer de helft yan de rechtsche legermacht. Het is waar schijnlijk, dat zij binnen enkele dagen allen ïn het vuur moeten. Men schrijft aan gene raal Franco de bedoeling toe, het offensief Onverbiddelijk voort te zetten, teneinde den [vijand niet den tijd te laten zich te herstel- jen of zijn troepen te hervormen. Uit Madrid wordt over de jongste mili taire ontwikkeling gemeld: Bij een bombardement der hoofstad Za terdagmiddag om half vijf, hebben de op standelingen gebruik gemaakt van rook- fverwekkende projectielen, teneinde het vuur hunner artillerie te leiden. Ondanks de mas sieve concentratie en de techniek van heftig Opdringen der aanvallers die trachten de iinie van Pozuela naar het Zuiden van Ma- jadahondt te doorbreken, lieten de regee- yingstroepen zich liever ter plaatse neer schieten dan te wijken. De opstandelingen ontketenen hun aan bal van één punt in één sector. Deze aan- [val wordt voortgezet in den vorai van een lV met tamelijk wijduitstaande beenen, wel ke gericht staan naar de kernen van weer stand. Wanneer zij eenmaal de stellingen aan de verdedigingsvleugels der regeerings- troepen gepasseerd zijn, zijn de verdedigers in het midden gedwongen zich terug te .trekken, teneinde te ontkomen aan het ge- yaar van omsingeling. De verliezen worden slechts pro memorie genoemd. Alleen het resultaat: een ver overde stelling. Op dusdanige basis vol trekt zich thans voor Madrid de hevigste Strijd van den geheelen burgeroorlog. De burgemeester van Madrid heeft op nieuw een oproep laten verspreiden, waar- ön de burgers van twintig jaar worden uit- genoodigd dienst te nemen ter versterking [van het republikeinsche leger. Naar verder gemeld wordt, zullen maatregelen gepubli ceerd worden, welke aan de ontruiming van Madrid een verplicht karakter geven. Degenen, die sinds 19 Juli in de hoofdstad een schuilplaats hebben gezocht, zullen de [eersten zijn, voor wie dit besluit geldt Van rechtsche zijde wordt ten slotte nog gemeld, dat na de bezetting van Aravaca de infanterie den opmarsch heeft voortge zet langs den weg 'van La Coruna in de richting van Madrid. Vertrokken van kilo- imeterpaal 13, zijn de troepen doorgedron gen tot paal 8, zoodat zij gekomen zijn op de kruising van de wegen van La Cuesta ten Las Perdices. Drieduizend Japansehe vrijwil ligers naar Cadix? Volgens geloofwaardige berichtten zon den 3000 Japansche vrijwilligers binnen kort te Cadix en Jerez verwaoht worden. Deze vrijwilligers zouden naar het front van Madrid gezonden worden, waar zich de 10.000 Italianen bij hen zouden voegen, die onlangs te Cadix ontscheept zouden zijn en zich thans nog te Sevilla moeten bevin den. Voorts wordt vernomen, dat talrijke kisten met gedemonteerde vliegtuigen van Italiaansch fabrikaat te Cadix en Jerez aangekomen zouden zijn om daar in elkaar gezet te worden. Burgerbevolking moet Madrid ontruimen. De verdedigingsjunta van Madrid publi ceert de volgende bekendmaking: „Met ingang van 9 Januari is de evacuatie van de burgerbevolking verplichtend ge steld. Deze maatregel geldt niet voor man nen ouder dan 20 jaar en jonger dan 45 jaar. Zij, die in strijd met deze bepaling handelen, zullen als opstandelingen wor den beschouwd en zich voor de volksrecht- hanken te verantwoorden hebben. Hij zal opnieuw spreken. De leider der Rexisten, leon Degrelle, heeft meegedeeld, dat hij zijn redevoeringen voor Italiaansche radiostations zal hervatten. In .Turijn was slechts een begin. Zijn redevoe ring aldaar was zuiver theoretisch en his torisch. Dat zal den volgenden keer niet het geval zijn. De Italiaansche regeering schijnt nog niet geantwoord te hebben op het officieele pro test van de Belgische regeering, na Degrel- les radiorede in Turijn. Het Palace Hotel „Patria" te Grynica in Polen, het verblijf der vorstelijke gehuwden. zijn en bestand zijn tegen zuren van aller lei aard. Tot zoover de mededeelingen van den di recteur der I. G. Farben die zeker de aan dacht verdienen. Men zal echter goed doen er zich niet door van de wijs te laten bren gen en zich te laten leiden door de vrees, dat natuurlijke producten op den achter grond zullen raken. De ervaringen met sur rogaten,, o.a. opgedaan in de bouwvakken, zijn niet verheffend en men dient niet te vergeten, dat de pogingen om het natuurlij ke product te omzeilen geboren worden uit nood. Dat er niettemin goede surrogaten zullen worden gevonden kan worde» bewe zen door hetgeen reeds bereikt is. Sianfoe niet door de Communis ten genomen. Uit. goede bron wordt vernomen dat de ge ruchten over een innemen van Sianfoe door communistische strijdkrachten onjuist zijn. Het staat evenwel vast dat te Sianfoe een felle communistische propaganda wordt ge voerd. Verscheidene vergaderingen zijn ge houden, waarop Moa Tse Toeng, de presi dent van de Sovjet-republiek en andere roode leiders aanwezig waren. Engelsche en Amerikanen over wegen de evacuatie van Sjensi. De militaire attaché van de Britsche lega tie in China en de adjunct-attaché van de Amerikaansche legatie zijn te Loyang aan gekomen om een eventueele evacuatie van Sjensi door de onderdanen van Engeland en Amerika voor te bereiden. De adjunct-attaché van de Britsche legatie en een consul-attaché van de Duitsche lega tie hebben zich naar Sianfoe begeven. Geen Duitsche wapenen voor China. De voorzitter van de wetgevende Yuan, Sunfo heeft ontkend, dat Wang Tsjing Wei kort geleden een contract heeft afgesloten voor de levering van Duitsche wapenen aan China. Uiterst links aan de macht te Sianfoe? Volgens officieele mededeelingen hebben elementen van uiterst links, waaronder de communisten zich meester gemaakt van de macht te Sianfoe. Een van de punten van hun program is een anti-Japansche politiek. Op de ambassades is men ongerust over het lot der vreemdelingen, indien het tot vijan delijkheden mocht komen. Geen rasvermenging met de A- bessijnen De begrooting sluit met een belangrijk tekort De Italiaansche ministerraad is Zaterdag morgen in het paleis Viminale onder voor zitterschap van Mussolini bijeengekomen, en heeft o.a. de volgende decreten goedge keurd: 1 de secretaris der fascistische partij krijgt den titel van minister en staats-secre- taris. 2 elk Italiaan, die huwelijksbetrekking on derhoudt met onderdanen uit Italiaansch Oost-Afrika, stelt zich aan straffen bloot. De ministerraad hechtte zijn goedkeuring aan de begrooting van het ministerie van financien, welke een tekort vertoont, dat zijn oorzaak vindt in de groote uitgaven voor de ontwikkeling van Oost-Afrika, de re" organisatie van het leger, vooral van de marine-luchtmacht, de verhooging der amb tenaarssalarissen, e.a. De ontvangsten zijn geraamd op 20.396 millioen lire, de uitgaven op 23.749 millioen waarvan 2.591 millioen voor oorlog, 1.792 voo.r vloot 1.250 voor luchtmacht en 272 voor buitenlandsche zaken. ENGELANDS RIJKSTE VROUW HOUDT DEN FISCUS IN HET OOG! (Van onzen V.P.B.-correspondent.) Lady Houston, wier dood de bladen kort geleden meldden, heeft zich een zekere be roemdheid verworven, door de handigheid waarmede zij haar financieele aangele genheden steeds bij de overheid wist te bepleiten. Zij heeft meer dan één conflict met den Engelschen. fiscus uitgevochten. En toch was ze geenszins krenterig. Het is bekend, dat zij de Britsche luchtvaart op bijzonder royale wijze gesteund heeft en w wat haar liefdadigheid betreft, zelfs Lord Nuffield, die onlangs weer een mil- lionengift beschikbaar stelde moet in haar zijn meerdere erkennen. Lady Houston gaf bij elke gelegenheid te kennen, dat ze de rijkste vrouw van Engeland was. Na den dood van haar echtgenoot kwam zij op zekeren dag op het Britsche ministe rie van financiën, om daar persoonlijk over de successierechten te spreken. Deze zijn in Engeland, zooals men weet, zeer hoog. De nalatenschap van Mr. Houston bestond voor een groot deel uit landerijen, over welker waarde de meeningen uiteenliepen. Al naar gelang van de waarde waarop de nalatenschap getaxeerd zou worden, zou Lady Houston meer of minder successie rechten hebben te betalen, en zij was in geen geval van plan meer te betalen dan strikt noodig Gezien de grotte van het object en haar persoonlijke betrekkingen tot de autoriteiten, oordeelde zij het 't ver standigst, er maar zelf op af te gaan. Nu was Churchill, die haar ontving, in de eerste plaats politicus, doch geen belas tingdeskundige. Daarom besloot hij, Sir Douglas Hogg als ervaren jurist bij het on derhoud tegenwoordig te doen zijn. Nu zag Lady Houston haar kans verkeken en ze vroeg Churchill kort en goed wat Sir Dou glas er mee te maken had. Zij had zelf haar advocaat beneden in de auto gelaten Dat liet aan duidelijkheid niet te wenschen over en Sir Douglas was zoo goed niet, of hij moest de kamer verlaten. Churchill stond nu geheel alleen tegenover het zware ge schut van Lady Houston. En toen begon ze te spreken. Ze sprak luid en breedvoerig. De zin van haar be toog was het bedrag dat ze ten slotte zou moeten betalen, zoo laag mogelijk te krij gen. Mr. Churchill wachtte er zich wel voor, zich met haar in juridische uiteenzet tingen te begeven, want, dan zou hij zeker aan het kortste eind hebben getrokken. Hij liet haar rustig praten en to en het tijd voor de lunch werd en Lady Houston tee kenen van vermoeidheid begon te yertoo- nen, nam hij zijn kans waar en wist tot een schikking te komen. Het eind van het lied was, dat Lady Houston haar cheque boek voor den dag haalde en een cheque van meer dan anderhalf millioen pond sterling uitschreef en den kanselier van de schatkist overhandigde. De fiscus kon tevreden zijn. Maar Lady Houston was het niet minder. Vóór het on derhoud wist ze toch altijd nog niet, welk bedrag ze tenslotte zou krijgen te betalen, 't Had ook meer dan anderhalf millioen kunnen zijn. De vlieger Broock is gistermorgen te 6.10 uur opgestegen van Gravesend voor zijn voorgenomen vlucht naar Kaapstad. Hij wilde het record van Ammy Mollison op dezen afstand verbeteren. De poging is echter mislukt. De vlieger heeft gistermiddag wegens slecht weer te Bari een noodlanding moeten maken. Hij heeft zijn plan voorloopig opgegeven en keert naar Engeland terug, doch binnen- korth oopt hij een nieuwe record-poging te wagen. Een landkaartje, waarop duidelijk de ligging van Krynica in Polen is waar te nemen. elcctrische methoden voor het maken van natrium, magnesium, aluminium, van de lichte metalen, van het goedkoop producee- ren van aetznatron en chloor in moderne groote installaties. Al het voorgaande was ook .noodig om de Duitsche celwol te voor schijn te brengen, die ons van wol en katoen onafhankelijk maakt en thans ook reeds in verschillende andere staten wordt gefabri ceerd, hoewel daar katoen of wol in groote hoeveelheden voorradig is. Wat zijn nu kunststoffen? Organische col loïden, die met of zonder vulstoffen in sta biele vervormingen kunnen worden gebracht Daar is b.v. de celstof met zijn vertakkin gen, waarvan als surrogaat voor leder voor het eerst in Amerika vulcanfiber werd ge wonnen. Duitschland heeft op dit gebied echter verder gewerkt en het is verbazing wekkend, wat thans al uit celstof wordt gemaakt, van kunstleer over kunstzijde tot het kunstmatige paarlemoexv Vele langs dezen weg vervaardigde kunstleersoorten hebben thans vele betere eigenschappen dan het natuurlijke leer. In Duitschland zijn veel bruinkoolen. De daaruit gewonnen montan- en kananpa-was is een voortreffelijk surro gaat voor tropenwas. De eerste in Duitsch land uitgevonden kunststof is het galatit, ge wonnen uit kaasstof, dat thans reeds in grooten omvang, b.v. voor deurbeslag, ook het buitenland ingang vindt. Dan dient te worden vermeld, de groote uitvinding van ,phenoplast", dat reeds tot de nieuwe kunststofproducten kan worden gerekend en vele waardehebbende eigen schappen van het kunstrubber bezit. Daarna volgt de bakelietgroep, die zeer snel burger recht heeft verkregen. Men past het zelfs reeds toe voor auto-portieren. De kunststof fen phenoplast en bakeliet gaan nog een groote toekomst tegemoet, daar ze zeer hard en stabiel zijn, weinig afslijten en daardoor b.v. ook ijzer kunnen vervangen. Het aantal bewerkingsmogelijkheden is buitengewoon groot; o.a. heeft men er ge- ruischloos loopende tandwielen van gemaakt Aminoplast behoort tot de hamstof-formal- dctryd-producten die thans in elke gewensch te maat en vastheid kunnen worden gepro duceerd. Daar ze bijna onvernietigbaar zijn, zullen ze spoedig een volwaardig surrogaat vormen voor edelmetalen en ijzer, althans voor velerlei doeleinden. Het allernieuwste zijn de acetylen- en aethylen-producten. Duitschland heeft groote aethylenbronnen en het aethylen vervangt volwaardig aard gas en petroleum. Hierdoor is men in staat gesteld, stoffen op te bouwen, waar aan men vroeger niet heeft gedacht, vooral langs den weg van het samentreden van meerdere gelijksoortige moleculen. Eenige voorbeelden van producten van dezen aard zijn kunstleer, lakstoffen, ace taatzijde, kunsthars, kunstkurk weef bare acetycelstof, kleurstoffen voor het verven van deze weefsels en zeer goede lijmsoor. ten. Voor de bouwwereld is van bij zonder belang de mededeeling, dat we langs dezen weg binnenkort een zeer goedkoop veiligheidsglas zullen krijgen, dat vooral voor de luchtbe scherming onontbeerlijk is en moge lijk een wet zal in het leven roepen volgens welke alle vensterruiten wor den vervangen, In dezelfde richting ligt het plexiglas. Ook huisleidingen kunnen door deze verbindingen worden gemaakt, Ze hebben tegenover me talen buizen het voordeel, dat ze lichter GARING. Wij lezen voor de bereikte resultaten een uitmuntend artikel in de N.R.Crt., over de mededeeling van den directeur der I. G. Farben over dit onderwerp. Wat de Duitsche chemicus uit het in groote hoeveelheden ter beschikking staande steenkolenteer gemaakt heeft aldus ge noemde autoriteit, wordt o.a. aangeduid door de woorden, indigo, indanthren, naf- tal, siriusverven. Met het maken van deze stoffen werd de eerste groote bres geslagen in het monopolie der tropische gewesten. Duitschland werd practisch ontheven van het betrekken van natuurproducten. De winst op deze kleurstoffen maakte het ver vaardigen mogelijk van stikstofbemestings- middelen, die met Duitsche kali onzen voe dingsgrondslag verzekerden. Het met de kleur- en stikstoffen ver diende geld werd weer gebruikt voor het maken van benzine uit steenkolen, voor methanol, de kunstmatige oliën en niet al lerminst na 30-jarige ingespannen arbeid voor het rubber, dat in drie soorten in het voorjaar van 1937 het Duitsche volk en de wereld toonen zal, waartoe Duitsche weten schap en industrie in staat zijn. Binnen enkele maanden reeds zal kunst- rubber in talrijke nieuwe fabrieken in het groot worden gefabriceerd. Alles wordt in stilte voorbereid; zoo weet het groote publiek ook nog maar weinig of niets .van het maken yan zoutzuren, yan de Duitschland stelt de doodstraf '4. op het verraden van industrieele 3? geheimen. ïndustriespionnage zal in Duitschland in zekere omstandigheden beschouwd wor den als hoogverraad en met den dood kun ne worden bestraft. Deze bepaling zal opge nomen worden in het nieuwe wetboek van strafrecht dat binnenkort zal worden afge kondigd. Als industriespionnage zal worden beschouwd: het uitleveren van economische geheimen aan een buitenlandsche mogend heid verduistering van plannen en formu les en het bekend maken van kostprijzen. Dat Goering er bij zijn poging om Duitsch land economisch zelfstandig te maken niet van terugschrikt om ook op de economische misdaad der industriespionnage de dood straf te stellen is, gezien de verhoudingen in het Derde Rijk, begrijpelijk, als men in aanmerking neemt, dat Duitschland zijn uiterste krachten voor geest en hand in spant om het ideaal der autarkie te bena deren.

Schager Courant | 1937 | | pagina 11