BrieP/ miSEL Langendijker Groentenveilingcn OMGEVING-NIEUWS De strijd om de „Betty Bonn" \oor de Middenstand Het wachten is hier op winterweek weinig vraag uit het binnenland en weinig export verhooging mi nimumprijs van weinig beteekenis idem betaling over de clearing bij weinig of geen export weinig aanvoer aardappelen f2 of iets meer voor roode kool gele kool fl.of iets hooger idem Deen» sche witte kool veel draait nog door bestemd voor koe voer varieerende prijzen voor groene kool met de uien gaat het slecht lage prijzen voor peen idem bieten aanvoeren gering nog altijd bloemkool redelijke prij zen aanvoer andijvie. We schrijven nu bijna half Januari en de Langendijker tuinders wachten nog altijd op winterweer. Dat wachten duurt wel lang. En het zou zoo bitter noodig zijn, dat er een stevig wintertje kwam. Wie men er ook over hoort, van iedereen verneemt men, dat, als er niet wat vorst en koude komt, het met deze wintercampagne bijzonder slecht zal uitpakken. Het gevolg van het zachte weer is weinig vraag uit het bin nenland en zoo goed als geen export. Dat dit een goede prijszetting tegenhoudt, ligt voor de hand. Wat geeft het ten slotte, als men tweemaal zooveel kool teelt, doch ze moet verkoopen tegen het derde gedeelte van den ten vorigen jare geldenden prijs. Een verhooging van den minimumprijs met 20 en 40 cent per 100 K.G. wijst op den goeden wil' van den Minister, doch de be trokkenen in deze streek, waar men al 6 jaren lang sukkelt met veel te lage inkom sten, hebben er maar weinig aan. De Ned. Groenten- en Fruitcentrale heeft per circulaire aan de veilingen megedeeid, dat in het nieuwe jaar, dat is dus nu reeds roode, witte en gele kool naar Duitschland met recht van belaling over de clearing mag worden uitgevoerd. Maar als er nu in Duitschland geen gebrek is aan onze tuin bouwproducten, die hier bij duizenden spoorwagens van 10.000 kilo's liggen opge stapeld, wat hebben we dan aan die facili teit. Men kan wel aannemen, dat er voor- loopig nog weinig kool door Duitschland zal worden gevraagd, omdat men zelf rog voldoende voorraden bezit. Misschien dat het later wat beter wordt. liet is io ver wachten, dat de meeste tuinders met die mogelijkheid .rekening zullen houden, en dat binnen een paar maanden de aanvoe ren wel zeer belangrijk zullen stijgen, als er voor dien tijd niet een belangrijke prijs stijging zou plaats vinden. In de afgeloopcn week had de aanvoer van aardappelen niet veel meer te betec- kenen. Het grootste gedeelte werd uit de hand verkocht, waarvan de betaling wel over het veilingskantoor plaats vindt, doch waarvan men aan de veiling weinig [merkt. Van de soort blauwe Eigenheimers werd nog het meest aangevoerd; ze worde verkocht voor f 2.20—2.60. Eigenheimers brachten f2.302.50 op. Voor Bevelanders werd f2 betaald. De aanvoer van roode kool werd grooter. Ze kon voor het grootste gedeelte worden verkocht. Aleen een deel van het afwijken de en een gedeelte stortgoed konden geen kooper vinden. Nu de minimumprijs tot f 1.40 is verhoogd werd beneden dien prijs niet verkocht. Het afwijkende goed bracht f 1.40 op. Eerste soort-prijzen waren vooral afhankelijk van het gewicht der kool. Er ■werd van f 1.30f2 betaald; hovon f2 was liet een uitzondering. Dit, tot. f2.30, werd voor het allermooiste goed betaald. Naar het buitenland ging nog niet. veel. Zijn de prijzen van roode kool slecht ge weest, nog slechter waren die van de gele kool. De vraag was wel iets beter, zoodat iets meer kon worden verkocht, maar toch werd nog een belangrijk deel voor veevoer geveild. Het gedeelte, dat verkocht werd, bracht meestal f 1.20, den minimumprijs op. Enkele mooie partijtjes brachten liet tot fl.30. We behoeven niet te zeggen, dat Feuilleton door Friedrich Lindem a n 41) Hallo! stuurman, wat is er aan de hand? Colcard, Finlay! Gij hebt de wacht gehad annacht. Waar is de kapitein? Zg haalden hun schouders op. Wat is er dan met den ouwe? Crane schreeuwde. Spurling is er niet. Vooruit. Zoeken! Het ïeele schip afzoeken! De stuurman was bui len zichzelf van opwinding. Zijn gezicht was .ijkbleek. Zijn lippen waren kleurloos, bijna blauw. Ook de drie matroen wisten opeens niet meer, wat zjj moesten doen. Zij wierpen 'aulpelooze blikken om zich heen, alsof zij verwachtten ieder oogenblik een hand uit den nevel te zien opduiken, die hen vastgrijpen en hen wegsleuren zou, zooals hun kapitein. Crane screeuwde opnieuw: Vooruit! Zoekt! Maar zg bewogen zich niet. Drongen steeds lehter bg elkaar als opgejaagde herten, die 'k oogenblik hun laatste uur konden hooren aan. Rustig legde ik mijn hand op den arm van >n stuurman. Laat maar, Crane. Ik geloof dat er geen dit veel en veel te weinig is. De aanvoer nam iets toe. Slecht ging het ook weer mot de Deen- schc witte kool. Deze koolsoort, bijna uit sluitend op uitvoer aangewezen, heeft het al zeer zwaar te verantwoorden. Een groot deel ervan was ook deze week onverkoop baar. Wat. verkocht werd bracht voor liet ineerendeel f 1 op, terwijl slechts weinig voor f 1.10 of f 1.20 van de hand werd ge daan. Groene kool werd ook deze week weer aangevoerd. Voor mooie, groote werd van f 2.70f3.710 betaald,kleinere, van goede kwaliteit, werd voor fl.50 tot ruim f2. verkocht, afwijkend goed bracht soms 00 cent op. Nog altijd bleef het met de uien slecht gaan. Ofschoon de aanvoer niet groot was, bleven de prijzen beneden het bevredigende. Over 't algemeen kan worden geconstateerd dat de vraag naar dit. artikel niet slecht is. De omstandigheid, dat cr in verschillen de andere deelen van ons land ook veel uien voor den handel beschikbaar zijn, werkt zonder twijfel belemmerend op een gezonde stijging. Er werd deze week voor de prachtigste grove uien niet meer dan fl.50 betaald, veel ging zelfs nog voor 1 of 2 dubbeltjes minder weg. Gewone uien, ook beste kwa liteit, waren soms nog goedkooper. Hiervan wérd nog minder voor f 1.50 verkocht, een deel voor f 1.30 a f 1.40, doch ook een be langrijk gedeelte voor f 1.10 en f 1.20. De prijs voor drielingen was iets beter, doch van deze sorteering was de aanvoer gering. Er werd f2.20f3 voor betaald. Nep kwam er al zeer weinig. Ze bracht f5.90 op. Peen kwam er ook niet, in groote hoeveel heden. In dit artikel is nog al verschil in kwaliteit; er is er heel wat door vuur aan getast. Voor groote werd van f0.9O— fl.50 betaald, kleine bracht 60 tot 90 cent op. De aanvoer van bieten kon ook wel groo ter zijn. De lage prijzen lokken echter maar weinig tot grooten aanvoer uit. Voor mooie, kleine werd f 1.40—fl.50 betaald, middelgroote brachten f 1.30—f 1.40 op, groo te f 0.70f 1.10. Modjo bracht soms 40 a 70 cent op. Eiken dag kwam er nog bloemkool aan de Broeker veiling. Dat is voor dezen tijd van 't jaar een zeldzaamheid: van de vorst heeft ze immers nog geen last gehad. De mooiste eerste soort bracht f G—f S op. Voor tweede soort werd f2 tot f2.60 betaald. Andijvie bracht f0.70—f 1.70 op. WINKEL EB IS OP WAARDIGE WYZE FEEST GEVIERD Hier is Zaterdag op waardige wijze het huwelijk van het Prinselijk paar gevierd. Sedert Donderdag was het Raadhuis aan dc voorzijde versierd, en vooral des avonds, als de groote oranjebollcn tusschcn de guir landes van dennengroen gloeiden en bo vendien de trappen mooi geïllumineerd wa ren, bood het. gemeentehuis een sprookjes- achligen aanblik. Dc heer K. Leguit, die het technische ge deelte daarvan heeft verzorgd en de heer A. Schenk, die eveneens dagenlang er aan heeft meegewerkt hebben er dan ook alle eer van gehad. Zeer vele inwoners hadden aan het verzoek van de commissie om te vlaggen spontaan gehoor gegeven, zoodat dorp en omgeving een feestelijkcn aanblik boden. De festiviteiten werden ingezet door een feest voor de schooljeugd in de zaal van den heer R. Laan, 's-Middags om twee uur was tle geheele zaal bezet met honderden kinderen in feeststemming. Het Hoofd der School, de heer B. Span sprak de kinderen toe en legde hun uit welke beteekenis het Prinselijk Huwelijk voor ons land had, waarna eenige volkslie deren werden gezongen. De clou van den middag was echter de goochelaar Bertho Mysticus uit Amsterdam, die de kinderen met zijn wonderbaarlijke kunsten uitste kend vermaakte. Een aardige afwisseling was ook de poppenkast. Het was een herlij ke middag voor de jeugd. Op verschillende punten werd muziek ge maakt en achtereenvolgens werd in de za len te Lutjewinkel en Winkel een concert gegeven. In de respectieve zalen werden de feestelijke bijeenkomsten geopend door den Burgemeester, Notaris Van Leersum en den heer B. Span, waarna in volgorde in die zalen de verschillende plaatselijke vereeni- gingen optraden, zooals de zangvereeniging De koorts daalt onmiddellijk, De besmetting wordt gestuit. De ziekte-duur wordt ingekort. Steeds goede resultaten met: Volgens recept -san Apotheker Dumort Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent „,West-Frisia" de Gym. ver. „Sparta" en „Winkel s Tooneelclub". Staande werd in de zalen het Wilhelmus met de Harmonie meegezongen en na afloop was het overal bal voor de ingezetenen waar van een ruim gebruik werd gemaakt. Tot ver na middernacht werd opgewekt feest gevierd en gedanst als zelden tevoren, zon der, dat één wanklank werd vernomen. Ook de bevolking van Lutjewinkel heeft spontaan feestgevierd in de keurig versierde zaal van Zeeman. Dc commissie van voorbereiding moge veel werk hebben gehad, weken en weken lang, maar zelden zal een commissie zoo veel voldoening hébben gesmaakt van haar arbeid. Zij heeft een belangrijk deel van Winkels burgerij aan zich verplicht door haar een zoo mooi feest te bereiden. Toen Notaris G. J. van I.ecrsum namens de commissie dank bracht aan allen, die tot het welslagen van het feest hadden bij gedragen, hetzij door het teekenen op de aangeboden lijsten hetzij door het verlee- nen van medewerking in welken vorm dan ook, was .dit zeer'zeker op zijn plaats. Rest ons nog te vermelden, dat alle school kinderen een prachtige foto van het Bruids paar kregen en dat ook de tractaties niet achter zijn gebleven. WIERINdERW AARh ORANJEFEEST. Onder begunstiging van prachtig winter weer hebben we Zaterdag ook in onze ge meente feest gevierd tér gelegenheid van het huwelijk onzer Prinses. Des morgens van kwart voor tien tot tien uur luidden de klok ken waarna een Wijdingsdienst werd gehou den, waarin voorging Ds. Enklaar uit Den Helder. Door de Ned. Herv. Vrouwenclub was de kerk eenvoudig, doch smaakvol versierd. Na het zingen van de 3 eerste verzen van psalm 100, werd ten gehoore gebracht een Sonate vóór orgel en viool dooi de heeren H. Ilartog, organist in de Ned. Herv. Kerk te Zaandam en J. Aij te Anna Paulowna. Daarna werd door de Zangvereeniging „Apollo", onder leiding van den heer .T. van der Ham op fraaie wijze ten gehoore ge bracht „Drie Koningen". Dan nam Ds. Enklaar het woord, om een rede te houden, waarvan de tekst luidde: „Verblijdt U met de blijden". Met groole aan dacht werd naar den begaafden spreker ge luisterd. Tot slot kregen we nog twee num mers voor orgel en viool te hooren; n.1. „Ave Maria" van Gounod en „Traumerei" van Schumann. Beide heeren hebben ons werkelijk iets schoons doen hooren. Des middags om één uur waren alle kin deren bij de O. L. school aanwezig, vanwaar ze in optocht, voorafgegaan door een Ruiter stoet, onder leiding van den heer P. Harder en onze wakkere Muziekvereeniging „Ons Genoegen", welke vroolijlce inarschen ten ge- BRAND- EN SNIJWONDEN. Een klein wondje is dikwijls gevaarlijker dan een groote wond, omdat U zich daarbij on middellijk zoudt verzorgen. Het is niet noodig elk klein snij-, brand- of schaafwondje direct te verbinden en aan den heilzamen invloed van licht en lucht te onttrekken als U er maar onmiddellijk Zwitsal - de zalf met onbe grijpelijke geneeskracht - opdoet. Zwitsal zui vert, verzacht en geneest die kleine „ongeluk jes", die in elke huishouding voorkomen. Zorg dus steeds een doos bij de hand te hebben. 4 dQ snM mat 40 c" OTifagtitfvULjJui ganaajJiAjojcAi. hoore bracht, naar de zaal van den heer Schenk trokken. De kinderen waren alle met oranje ge tooid en droegen een oranjevlaggetjc in de hand. Natuurlijk trok deze vroolijke kinder stoet veel belangstelling. In de mooi versierde zaal van den heer Schenk werden de kinderen onthaald, ter wijl de heer Moretti uit Alkmaar met zijn goocheltoeren het jonge volkje eenige uren aangenaam bezig hield. En nu het. avondfeest! Dit is in één woord gezegd, schitterend geweest. Men heeft hier nog eens getoond, dat men nog feest kan vieren. Er werd gedanst, gehost en gezon gen, dat het een lieve lust was. Ook heeft „Apollo" nog enkele nummers gezongen, n.1. Het Wilhelmus: Het Bondslied; Het Lied van de Zee en Driekoningen; terwijl de heer Moretti ook nu weer eeniare goocheltoeren ten beste gaf. Voordat het feest een aanvang nam, sprak de oud-Burgemeester, de heer Haringhuizen, enkele woorden. Spr. zeide, dat dit huwelijk, hetwelk thans feestelijk werd herdacht., niet alleen van groote be teekenis was voor het Vorstelijk Huis, doch ook voor ons geheele vaderland. De Muziek vereeniging „Ons Genoegen" heeft zich niet onbetuigd gelaten en speelde er telkens weer v rooi ijk op los. Tenslotte nog een kort woord over (Je ver lichting. Slechts enkele gebouwen waren ver licht,. Wij noemen ons Polderhuis, dal aardig versierd was, terwijl 'het door middel van schijnwerpers in een zee van licht baadde. In den tuin bij Notaris Koomen was een groote ster geplaatst, waarin vetpotjes brandden van verschillende kleur. Wieringcrwaard heeft op inderdaad waar dige wijze feest gevierd. ZIJRE SINT MAARTENSBRUG TERAARDEBESTELLING P. DE BOER Zaterdagmiddag werd op de Algem. Be graafplaats alhiér ter aarde besteld het stofelijk overschot van den heer P. de Boer in leven lid van den gemeenteraad, hoofd ingeland van het Waterschap Zijpe en Ha- zepolder en regent van het Algemeen Wees huis. Zeer velen waren op de Begraafplaats aanwezig om de overledene de laatste eer te bewijzen. Onder de aanwezigen Vnerkten wij op Burgemeester en Wethouders der gemeente Zijpe, de Secretaris de heer de Boer, bestuursleden, Secretaris en Bode van Zijpe en Hazepolder, de vader en de moeder van het Algem. Weeshuis en tal van vrienden en kennissen van de overle dene. Een schat van bloemen dekten de baai- Door Burgemeester Breebaart werden, mede namens den gemeenteraad treffende woor den gewijd aan de nagedachtenis van den overledene. Na het slotwoord van Ds. Vorst man van Anna Paulowna werd door de Bode van „De Laatste Eer" namens de familie dank gebracht voor de ondervonden belangstelling en deelneming. COMMISSIE VAN OVERLEG DER DRIE NEDERLANDSCHE MIDDEN STANDSBONDEN. Vakopleiding in het Winkel bedrijf. In de dezer dagen gehouden vergadering van de Commissie van Overleg der drie Nederlandsche Middenstandsbonden werd met voldoening gewag gemaakt van de aanneming der Vestigingswet Kleinbedrijf reden meer is, om te zoeken. Dit kon hij nog steeds niet begrijpen. Maar dat is niet mogelijk. Hij kan.toch niet zoo maar verdwijnen; zoo iemand slaat toch niet over boord. Maar man, hij is nu toch rijk, als wij te Genua aankomen. Die begint nu toch pas te leven! Neen! Neen! Het was voor een man als Crane ook een voudig niet te begrijpen, dat een mensch deze wereld zou verlaten, kort, ja, eigenlijk nog maar vier en twintig uur voordat hij eindelijk een jarenlang gedroomd verlangen vervuld ziet. Hij geloofde ook niet aan den dood van Spurling. Maar zijn opwinding maakte hem tot leugenaar. Op dit oogenblik kwam Nancy uit de kajuit. Door het lawaai was zij ongerust geworden. Zij had alleen maar een mantel omgeworpen. Haar haren glansden in den nevel als een kastanjebruine aureool. Wat is er aan de hand? Crane schreeuwde haar tegemoet: Kapitein Spurling is..", verdwenèn! Nancy werd bleek. Zij keek mij strak aan. Haar lippen beefden. Maar eer zg wat zeggen kon, trad ik haar tegemoet. Zeg maar niets, Nancy. Onzin. Hoedat? Is hij dan niet...? Jawel. Kom mee. Het is heel anders dan de denkt. Ik trok haar mee. Zij verstijfde in mijn armen. In de kajuit viel zg als gebroken op een stoel. Heeft hij toch gelijk gehad: een vrouw aan boord... Steeds opnieuw moest ik haar kakneeren en betoog en: Dat is niet waar Deze vrouw is een heel indere. Dat weet ge toch. Die vrouw, die j wouw, die hg meent, is Betty Bonn. Zij was alleen voor hem zichtbaar aan boord. Maar ik heb dat visioen toch bij hem op gewekt. Het duurde lang, voordat Nancy uit deze zelfkwelling en verwijten weer tot zichzelf gekomen was. Ik sprak en sprak maar ik sprak slecht. Want ik wist zelf maar al te goed, dat een zekere noodlottige samenhang tusschen deze beide vrouwen bestaan had en dit had bij Spurling oude wonden opengereten. Maar Nancy had het lot getroffen; zij, de dochter van den aanklager had den aange klaagde... overtuigd? Neen, niet overtuigd. Maar zij was de oorzaak geweest van het oor deel, dat de aangeklaagde over zichzelf ge veld had. Het werd een sombere dag, deze eerste dag na den eersten kus. Dat, wat tusschen ons bei den was voorgevallen, werd niet meer aan geroerd. Het was een warm gevoel, een gevoel van grootere saamhoorigheid in ons, maar onze gedachten gingen toch een anderen kant uit. Het was net, alsof ieder oogenblik de ver- dwenene weer kon opduiken. Maar hg was werkelijk niet" meer aan boord. HJj moest zich 's nachts misschien wel direct na het bgzondere gesprek, over boord hebben laten vallen, zonder dat zelfs de man aan het roer iets gemerkt had. Colcord had weliswaar den kapitein aan dek zien komen, maar hoewel hij tijdens zijn wacht niet meer te voorschijn gekomen was, had hij Finlay, die hem afloste, niets gemeld. Het was trouwens ook niets ongewoons, dat de kapitein buiten bleef, zeker niet in een nacht als deze, met zoo'n dichten nevel. De vier, de stuurman en de drie matrozen, hadden in elk geval toch nog het schip tot tweemaal toe, afgezocht, samen, want alleen durfde niemana zich wagen. De vier staken trouwens den heelen ver deren dag de hoofden bij elkaar, fluisterden geheimzinnig, wierpen onrustige blikken om zich heen en verdwenen zelfs geheel, zoodra Nancy of ik aan dek kwamen. Iets onaange naams, iets dat meer beteekende dan het verdwijnen alleen van den kapitein, moest de lui bedreigen of ze opgeschrikt hebben in hun rust. Zij hadden evenwel niet alleen hun kapitein, zij hadden ook hun patroon verloren. Zij waren stuurloos, evenals het schip, dat den heelen verderen dag als een blinde ln den nevel ronddreef. Eenmaal 's middags, kwam Crane plotse ling bij ons in de kajuit. Hij deed zeer zelf bewust en officieel. Het was hem aan te zien, dat hij zich schrap gezet had. Hij wilde den toestand op nemen betreffende de nalatenschap van den kapitein, en verzocht mij getuige te zijn. Wij gingen Spurling's hut binnen. Wij teekenden op, wat er aan roerend goed aanwezig was. Wij konden niet veel vinden. Maar ieder stukje apart werd met pijnlijke nauwkeurigheid door Crane op een lijst ge schreven, die wij dan beiden weer ondertee kenden. Ondergoed en verdere kleeren, oud en afge dragen, pakten wij in een koffer, die de stuur man gewichtig afsloot. Waardevolle dingen waren er niet, ook niet iets waarop ik bijzonder lette wat men als aandenken aan Betty Bonn kon vermoe den, niet eens een portret, een lok haar of een haarspeld, niets, wat dezen eenzamep man aan zijn liefde herinnerd had. Daartegenover vonden wij de scheepskas, een kleine blikken kist, die gelijkertijd Spurling's privévermogen inhield, een vrij belangrijke som gelds, rond 100.000 frank, die hoofdzakelijk uit het berg door de Tweede Kamer. De voortdurende actie der landelijke organisaties heeft we derom tot tastbaar resultaat geleid. Bij de bespreking over het eventueel aan gaan van een overeenkomst met de Mid denstands-Contant-Zegel-Organisatie werd namens den Kon. Ned. Middenstandsbond medegedeeld, dat deze organisatie daaraan voorshands niet kan medewerken. Nadere behandeling in verschillende bondsinstanties is noodzakelijk gebleken. De beide andere bonden verklaarden daarop zich het recht voor te behouden om eventueel zelfstandig zoodanige overeenkomst aan te gaan. In middels zullen voor zoover nooclig de bespre kingen met Midco worden voortgezet. Met het oog op de aanstaande totstand koming der Vestigingswet Kleinbedrijf wer den verschillende voorbereidingen getrof fen Definitief werden vastgesteld de eischen. voor het Middenstandsdiploma „Algemeene Handelskennis", welke door een commissie waren ontworpen. Bevorderd zal worden, dat dit diploma algemeen zal worden aan vaard en erkend ter voldoening aan don vestigingseisch inzake handelskennis. Voorts werd onder algemeene instemming besloten tot oprichting van de „Vereeniging ter bevordering van de vakopleiding in het winkelbedrijf", welke tot taak zal hebben coördineerend op te treden ten aanzien van de vakopleiding van patroons en be dienden in het winkelbedrijf in het alge meen en met betrekking tot de practische doorvoering van den vestigingseisch inzake vakbekwaamheid in het bijzonder. De nieuwe organisatie beoogt in den detailhan del een soortgelijke plaats in te nemen als de „Vereeniging tot veredeling van het am bacht" reeds op ander terrein vervult. Aan een commisie werd de verdere uitwerking opgedragen, waarbij in overleg zal worden getreden met het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. De bonden zullen overigens elk in eigen kring den verderen uitbouw der opleiding voor algemeene handelskennis en het af nemen van de examens voor het desbetref fende diploma ter hand nemen, terwijl zij de aangesloten vakorganisaties desge- wenscht zullen bijstaan bij het bevorderen der vakopleiding. Een voorloopige bespreking werd gewijd aan het door het Comité van Actie voor het Middenstandsbedrijf aangeboden verslag over de gehouden Middenstandscampagne 1936. Na een bespreking over de werkwijze der borgstellingsfondsen werd besloten in een adres aan den Minister van Handel, Nij verheid en Scheepvaart aan te dringen op het verleenen van een rijksbijdrage aan de fondsen ter tegemoetkoming in de algemee ne onkosten, welke deze ter richtige vervul ling van hun taak moeten maken, doch' waarvoor meestal de noodige middelen ontbreken. Zonder deze bijdrage zullen vele fondsen niet kunnen werken. Tenslotte werd aandacht gewijd aan do nog steeds bestaande bezwaren bij de distri butie van goedkoope levensmiddelen aan werkloozen en ondersteunden. Besloten werd bij de betrokken instanties te blijven aandringen op inschakeling, waar mogelijk, van het middenstandsbedrijf en een rede lijke vergoeding voor de daarbij bewezen diensten. BESTRIJDING VAN COÖPERATIE- UITWASSEN. In het bijzonder in het Land bouwbedrijf. Naar aanleiding van de voortdurende klachten van de zijde van den Middenstand over uitwassen van het cooperatiewezen, in 't bijzonder op landbouwgebied, hebben de drie Nederlandsche Middenstandsbonden zich bereid verklaard leiding te geven aan de bestrijding daarvan. Daartoe is dezer dagen in het leven geroepen een Comité van Actie inzake coo- peratie-uitwassen, waarin zijn benoemd door den Kon. Ned. Middenstandsbond de heeren E. H; Kruyder te Middelburg en J. J. Thijsse te Groningen (leden) en F. L. van der Leeuw te 's-Gravenhage (pl.v.v. lid) door den Ned. R.K. Middenstandsbond de heeren M. F. J. H. Bach te 's-Gravenhage en W. van der Kar te 's-Hertogenbosch (leden) en drs. H. L. Jansen te 's-Graven- hagen (plv.v.lid) en door den Chr. Midden standsbond de heeren H. van Galen Last te Amersfoort en Mr. J. van Wolferen te .Utrecht (leden) en F. J. G. Furda te Gro ningen (plv.v. lid). Genoemd comité zal binnenkort zijn werk zaamheden aanvangen met het vaststellen van een plan van actie. loonaandeel van den kapitein bestond, welke Thompson reeds te Gibraltar voor de helft uitbetaald had. Ook dit bedrag werd nauwkeu rig opgeteekend en weer onderteekend. Den sleutel gaf de stuurman mij. De geld kist nam hij in eigen bewaring als kapitein plaatsvervanger. Crane vroeg, voordat hij wegging met bg- zonderen nadruk en een zijdelingschen blik; Weet ge nog meer? Ik begreep niet waar hij heen wilde. Hoe bedoelt ge dat? Ik bedoel, over Spurling? Ik weet niet meer, dan hij mg zelf ver teld heeft. En over zijn dood? Ik werd gepriakeld door deze manier van vragen. Zou deze idioot misschien denken dat ik Spurling over de reeling gesmeten had? hadden Hoor eens, Crane, als ge me hier voor den gek wilt komen houden. Hij zei kort: In orde. En ging weg. Van woede over deze onbeschaamdheid steeg mij het bloed naar mijn hoofd. Ik rende als een wilde kat de kajuit op en neer. Ik sloeg dreunend met mijn vuisten op de stoelleunin gen en op tafel. Nu was het Nancy, die mij moest kalmeeren. Maar ik schold eindeloos, totdat de spanning der laatste dagen een beetje verdwenen was. Ge komt op dit schip, omdat ge denkt een misdaad op het spoor te zijn. Maar inplaats dat ge wat gewaar wordt, springt me daar die kapitein Spurling over boord. Niet eens, omdat hij schuldig is, maar omdat hij zich shuldig voelt. En nu komen deze bandieten, kijken iemand scheef aan, en draaien gewoon dé rollen om. (Wordt vervolgd).

Schager Courant | 1937 | | pagina 6