Schagen Vereeniging van Oudleerlingen der Rijkslandbouwwinterschool Voetbal Dr. ir. P. Schoorl uit Benne- kom over Melkvorming en in 't bijzonder de invloed van de hor monen op en het chemisme van de melkvorming. Gistermiddag werd in het Noord-Hol- landsch Koffiehuis alhier de eerste cursus vergadering gehouden georganiseerd door het bestuur der Vereeniging van Oudleer lingen der Rijkslandbouwwinterschool te Schagen. De Voorzitter de heer P. Blaauboer Gzn., opende de vergadering en heette alle aanwe zigen hartelijk welkom op deze eerste cur susvergadering. Spr. zeide dat velen nog versch in het ge heugen zou liggen de herdenking van het 40-jarig bestaan van de R.L.W. School waar op zeker met voldoening kan worden te ruggezien. De vele en hartelijke toespraken die daar gehouden zijn gaven duidelijk blijk van de groote waardeering die gevoeld werd voor het gegeven onderwijs. Ook werd daar het goede werk erkend van de Ver. van Oud leerlingen vooral wat betreft het houden ivan onze cursusvergaderingen, waar vele actueele onderwerpen worden behandeld die de algemeene ontwikkeling kunnen be vorderen en de blik verruimen. Dit is voor het Bestuur een spoorslag ge weest om op den ingeslagen weg voort te gaan en achten wij ons thans weer gelukkig een drietal sprekers bereid te hebben ge vonden om onze kennis weer te verruimen. Het verheugde spr., dat dr. Schoorl bereid Werd gevonden hier een vee-technisch on derwerp te willen behandelen, nl. „Melk vorming en in 't bijzonder de invloed van de hormonen op en het chemisme van de melkvorming". Spr. riep den heer Schoorl dan ook een hartelijk welkom toe en twij felde er niet aan of het zou een leerzamen middag worden. Voorts heette spr. welkom het Eerelid ir. Lienesch de Commissie van Toezicht der School den heer Koster, het bestuur van de Landbouwhuishoudschool- en de leeraren der Landbouwschool en den amanuensis- concierge, die ook heden wel weer bereid is gevonden zijn krachten aan onze vereeni ging te geven. Na een woord van welkom tot de Pers te hebben gericht, gaf spr. het woord aan dr. Schoorl. Rede van den heer Schoorl. Deze begon met te zeggen, dat hij eerst een en ander wilde vertellen van de ana tomie van de melkklier. De melkklier is een orgaan van de huid en als zoodanig is zij Vergrooting van de talkklier. Reeds voor de geboorte is de melkklier aanwezig en deze ontwikkelt zich gedurende den groei. De aanleg van de melkklier vindt men op verschillende plaatsen van het lichaam, doch Vindt men veelal tusschen oksel en lies. Het is niet zoozeer een melkklier, dan wel een melklijst. Het is een woekering van de cellen naar binnen toe; een zich ontwikke len dus. In de volledige melkklier onderscheidt men den tepel, de tepelkanalen, den melk- boezem en tenslotte het weefsel, dat ons wel het meeste belang inboezemt. In dit weefsel bevinden zich de melkblaasjes, wel ke de melk in de melkgangen brengen. De hoeveelheid bloed welke door de melk klier voert is van het grootste belang voor de hoeveelheid melk, welke het dier levert. Spr. vertelde daarop hoe hormonen func- fcionneerden. De hormonen welke voor de melkklier van belang zijn, zeide de heer Schoorl, worden gevoerd door klieren met inwendige secretie. De productie van de klier blijft dus binnen het lichaam en speelt dus inwendig een geweldige rol. Die klieren zijn van geheel verschillenden aard; gewone normale klieren zijn het niet. De eierklier besprekende zeide spr., dat 'deze pas een rol gaat spelen als het dier Volwassen is. Bij het uittreden van de eicel in den eierstok treedt er een verwonding van dien eierstok op. Het gele lichaam dat hierdoor ontstaat, doet ook een hormoon ontstaan, nl. de z.g. „Progastin". De melk gangen worden beïnvloed door een ander hormoon, nl. de Fallikerhormoon. Zoodra de Progastin wordt geproduceerd, gaat de ontwikkeling van de melkklier zijn gang. De Fallikerhormoon ontstaat niet door het gele lichaam, maar door den eierstok zelve. Als er geen bevruchting optreedt, gaat het gele lichaam terug en ook de hormonen ontwikkelen zich niet, Spr. vertelde vervolgens een en ander over de ontwikkeling van de melkklier. Pas bij het volwassen dier, na VA of 2 jaar ziet men een ontwikkeling van de melk klier; een tweede ontwikkeling ziet men bij de bronst, doch de eigenlijke ontwikkeling treedt pas op na de zwangerschap. Men zal zich afvragen, waarom ontstaat geen melkvorming bij de zwangerschap, doch eerst na de geboorte van het dier? Dat komt door een derde hormoon, nl. het Prolactin 't welk na de geboorte gevormd wordt door een hersenaanhangsel. Er is verband tusschen de geboorte van het dier en het zich ontwikkelen van dit hersenaanhangsel. Want door de prikkeling van het zuigen, wordt de Prolactin ge vormd. Het zuigen is dan ook van buiten gewoon veel belang voor de melkvorming. Er is echter nog een andere theorie. Men zegt dan, dat het optreden van Pro gastin en het Fallikerhormoon re mmend werken op de vorming van de Prolactin. Nog is er een theorie, die zegt, dat door het leeg worden v®n de baarmoeder, de melk vorming wordt tegengehouden, en daar door zou de Prolactin ontstaan. Na een periode van lactatie zien wij dik wijls dat liet dier weer bevrucht wordt en zal dus de baarmoeder weer worden ge vuld. Dan krijgen wc wederom afneming yan de melkvorming omdat de vorming van Progastin en de Fallikerhormoon de ontwikkeling van Prolactin weer remt. Hoe het ook zij, zeide spr., al deze theo rieën over de vorming van de hormoon „Prolactin" hebben 'n grond van waarheid. Hierna werd gepauzeerd. In het tweede gedeelte van zijn voor dracht behandelde dr. Schoorl het chemis me van de melkvorming. Op de hoeveelheid hormonen welke zich vormen kunnen wij geen invloed uitoefenen, doch er zijn facto ren, waarop wel invloed kan worden uitge oefend. In de eerste plaats de invloed van de voeding. Bij een tekort aan voedsel krijgt men minder melkproductie. Tegelijk daar mede vindt er ook een verandering van de samenstelling der melk plaats. Bij een min dere melkproductie ziet men een stijging van eiwit en vetgehalte. Beschouwen wij een tekort aan voeding, dan hebben wij te doen met verschillende factoren. De koolhydraten vormen percen- tagegewijze de meeste voedingsstoffen. Een tekort aan koolhydraten kan een ei-ontste- king doen ontstaan. Naast het gewone voedsel is een middel tarwemeel bij te voe gen. Dit is echter een uitspraak, welke spr. niet wil onderschrijven. Het vet vormt een belangrijk voedings middel, doch te veel vet in het voedsel noem de spr. schadelijk. De Duitscher Buschmann heeft met proeven aangetoond, dat het vet gehalte van veel invloed is op de melkvor ming. Raapolie wordt slecht verdragen; ka toenzaad, palmpit, cocos en lijn, daarvan kan gerust gevoederd worden. Het melkvee kan niet tegen levertraan- vet, daar moet men wel aan denken. Wat het eiwit betreft, daarover is buiten gewoon veel geëxperimenteerd. Al deze proeven wilde spr. niet uiteenzetten; wel kon worden geconcludeerd, dat lever-eiwit een zeer goede functie gan vervullen. Het calcium- en het phosphor-gehalte zijn eveneens van grooten invloed. Daarnaast moet ook gedacht worden aan jodium. Aan jodium-gebrek behoeft hier in Holland geen gevaar te bestaan, aldus zeide spr. Koper en ijzer zijn beide noodig voor de vorming van de bloedlichaampjes, dus in de voedering met voldoende koper en ijzer aan wezig zijn. Komende tot de vitaminen, zeide spr., is nog niet bewezen dat vitamine E goed is voor de melkvorming. Vitamine A en D zijn echter wel belang rijk voor de voeding en deze dienen in rui me mate te worden toegediend. Al deze factoren zijn van grooten invloed op de melkvorming. Ook liet jonge gras in het voorjaar heeft een gunstigen invloed op de melkvorming, al weten wc niet, wat daarvan de oorzaak is. Volgens spr. is de verandering van de hoeda nigheid van het voedsel hierop van invloed. Het zou dus misschien wel goed zijn gedu rende de stal periode ook eens verandering in het voedsel te brengen. Over het chemisme van de melk zeide spr., dat in de melk aanwezig waren: water 86 tot 87 suiker 45; vetgehalte 34: ei wit 34 en aschbestanddeelen 0.50.7 De melksuiker in de melk aanwezig, komt in het geheel niet voor in het bloed, het zelfde is het geval met de kaasstof of de caseïne en het vet. Aschgehalte komt er ech ter wel in voor. De Italiaan Foa nam proeven over de sa menstelling van het bloed; later onttrok men bloed aan halsader en ader van den buik wand; dus vóórdat het bloed het uier pas seert. En men is tot de conclusie gekomen, dat het suikergehalte 8 achteruitging na dat het bloed het uier was gepasseerd. Wat het vetgehalte betreft, heeft men door proeven aangetoond, dat de nhosphatiden de voorloopers zijn van het melkeiwit. Er bestaat een verband tusschen het vet gehalte in het bloed en het vetgehalte in de melk. Als men een dier op zijn vetgehalte van het bloed test, kan zulks een maatstaf zijn voor het vetgehalte van de melk; 068 vetgehalte in de melk geeft 150 K.G. vet in de melk, 0.75 in het bloed geeft 175 K.G. vet in de melk; aldus eindigde spr. zijn voordracht. De heer ir. Kraanen vroeg, of de melk al in het uier aanwezig is bi: het melken, of wordt deze gedurende het melken gevormd? De heer Schoorl antwoordde, dat bij het melken reeds 90 in het uier aanwezig is. Ware dit niet het geval en zou het melken een prikkel zijn tot melkvorming, dan zou men rustig kunnen doormclken, inplaats van nu 2 of 3 maal twintig minuten per dag. Het volume melk in het uier neemt ge durende den geheelen dag rustig toe, aldus spr. De heer ir. Kraanen vroeg voorts of de vrucht zelve geen hormonen deed ontwikke len, welke van invloed zijn op de vorming van de melkklier? De heer Schoorl betreurde het hierop niet te kunnen antwoorden; spr. had daarvan nooit gehoord. De heer ir. Lienesch wilde weten of ^ieeds nieuwe beweiding niet van invloed wis op vermeerdering van eiwitgehalte? De heer Schoorl antwoordde, dat het heel goed mogelijk is, dat in die richting een op lossing gevonden zou worden. De heer Eriks vroeg of er niet meer vet werd geproduceerd door een verbeterde tech niek van het melken? De heer Schoorl kon wel aannemen, dat de wijze van melken van invloed zou kunnen zijn; men moet natuurlijk zooveel mogelijk de prikkeling van het zuigen benaderen. Van veel belang noemde spr. het intensieve uitmelken, hetgeen van veel invloed zal zijn op het melkklier-weefsel. De heer Pilon meende, dat als een dier 15 L. melk produceert, het toch onmogelijk is, dat er 90 of wel 13 L. zich in het uier bevindt. De heer Schoorl zeide, dat het uier zich gedurende het melken natuurlijk uitzet, waardoor de vergelijking van den heer Pi lon niet opgaat. ij Op een vraag van een der aanwezigen antwoordde de heer Schoorl, dat de stal- temperatuur 12 tot 15 graden moest zijn. De voorzitter dankte den heer Schoorl hartelijk voor zijn interessante rede, wolk" door lantaarnplaatjes werd verduidelijkt en hoopte, dat deze spreker nog eens terug zou willen komen. (Applaus.) Spr. deelde vervolgens mede, dat dr. Eg- gink door een keelontsteking de volgende week geen voordracht kon houden, doch dat deze zal worden uitgesteld tot Maandag 1 Februari. Hierna sluiting. RUST- EN HERSTELLINGSOORD „SCHAGEN" Direct tegenover het station, in een rus tige en landelijke omgeving is het Rust- en Herstellingsoord „Schagen", Dir. W. Mul; gelegen. Het huis biedt plaats aan ongeveer vijf en twintig patiënten, zij. die aan een chroni sche ziekte lijden en in hunne omgeving moeilijk kunnen worden verpleegd, worden in het Rusthuis opgenomen en verzorgd. Met de bijzondere wenschen van iedere pa tiënt afzonderlijk wordt zooveel mogelijk rekening gehouden. Alleen zij, die lijden aan een besmettelijke ziekte, kunnen in de in richting niet worden opgenomen. Het huis is door zijn ligging bijzonder ge schikt om menschen op te nemen die een zware ziekte hebben doorstaan en moeten opknappen, alvorens weer aan het werk te kunnen gaan. Immers, op het Stations plein staan de autobussen klaar om de her stellenden naar de zee te Callantsoog te brengen, of ze te voeren naar de heerlijke bosschen in Bergen of Schoorl. De kamers, ter grootte van 4 bij 5 M. zijn vroolijk, omdat licht en lucht in ruime mate kunnen binnenkomen, ze zijn voorzien van groote openslaande ramen en vaste waschtafels en worden in overleg met de patiënten als zit-slaapkamcr ingericht. De maaltijden worden op de kamers opgediend, terwijl eiken dag bezoek mag worden ont vangen. Natuurlijk worden behalve herstellenden ook hulpbehoevende menschen van iederen leeftijd opgenomen, die verpleegd worden door in het huis wonende zusters. Een der in Schagen woonachtige artsen heeft de medische zorg over de bewonex-s van het huis, die echter desgewenscht ook hun eigen dokter kunnen kiezen. De prijs welke varieert tusschen f 50.- en f 100.- per maand, is inclusief inwoning, vol ledig, degelijk pension, verpleging, genees kundige behandeling, bewassching, vuur en licht. De prijs is afhankelijk van de te kie zen kamer en wordt in onderling overleg ge regeld. Voor die groep van menschen behorende tot den kleinen middenstand, wien het uiterst moeilijk zal vallen een goede instelling te vinden, waar men voor een matigen prijs verpleegd kan worden, is het Rust- en Her stellingsoord „Schagen" ongetwijfeld een ware uitkomst. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER S-12 Jan. 1937. Nieuwe zaken: Alkmaar: E. v. d. Harst, Stationsweg 32, sigarenmagazijn en winkelier in wijnen. Wijzigingen: Bergen: N.V. Maatschappij tot Exploitatie van onroerende goederen „De Dolfijn"; in liq. getx-eden. Haren karspel: H. Tiebie, Kerkbuui't A 6, kruideniei'swinkel; overgegaan aan J. J. Zut. Den Helder: Administratiekantoor voor Onroerende Zaken „Den Helder en Omstre ken" N.V.; bestuurswijziging. B. Vader „Vatax", Laan 46, vrachtrijderij en taxi-onderneming; overgegaan aan Mevr. Vader-Doorn. Oudkarspel: Wed. S. Evers, Dorpsstraat A 89, broodbakkerij; overgegaan aan S. Pranger. .Wieringerwaard: F. Zwaag, Tweewegen A 82, schilderbedrijf; overgegaan aan K. Re- zelman. Opheffingen: HeerhugowaardWed. A. Kalf, Middelweg B 67, timmerbedrijf. Schermerhorn: D. Hop, Stompetoren C 45, winkelier in kruidenierswaren. Zijpe: P. Swarthof, St. Maartensbrug C 37, schilder. Uit onze Omgeving BERGEN Stopzetting werkverschaffing. In veuxand met de heerschende vorst is met ingang van gisteren de werkverschaf fing voor alle wcrkobjecten gestaakt. Verkoop Kinderzegels. De verkoop van Kinderzegels in deze ge meente heeft een zuivere opbrengst van f 147.72 opgeleverd, hetgeen f 14.70 meer is dan het voorgaande jaar. Verkocht zijn 1375 zegels van 1 Vfe cent, 1015 van 5 cent, 2215 van 6 cent en 230 van 121/* cent Aan briefkaarten is in totaal verkocht voor f 77.35. Wijkverpleging over 1936. Over 1936 werden door de Wijkzuster 2935 bezoeken bij 74 gezinnen als Wijkver pleegster gebracht, en 381 bezoeken bij 21 gezinnen ten bate der T.B.C.-bestrijding. Voorts werden tal van bezoeken gebracht die o.m. materieele hulp bij de verpleging beoogden. De Oranjefeesten. Bii het Oranje-comité zijn dankbetuigin gen ingekomen van Hare Majesteit de Ko ningin en van H.K.H. Prinses Juliana ter zake van het Jubellied, gecomponeerd door Jac. Jansen, hetwelk aan het Vorstelijk Bruidspaar was opgedragen en aan de Ko ninklijke Familie en Prins Bernhard was toegezonden. WIER1NGEN Even verbeteren. In onze berichtgeving rechtszaken, stond geschreven „Een zekere heer Rens R. te Wie- ringen" enz.; dit moest zijn Rens R. te Anna Paulowna. Politie. Verloren: een kosteloos rijwielplaatje. Gevonden: een dameshalskelting met steentje, een belastingplaatje in étui en een bruine handschoen. Inl. bij den Gem.- bode. De verrichtingen in I A. Slechts één wedstrijd vond doorgang en wel C.S.V.Beemster. Het resultaat was een draw (2—2), die ook geheel in de lijn der verwachtingen lag. Voor Vrone werd het zoodoende echter nog een slechten dag; de St. Pancrassers komen nu langzamerhand in een zoodanige positie, dat er geen redden meer aan is. De stand luidt nu: O.S.V. 3 11 8 2 1 45—24 18 4 Z.F.C. 4 9 7 0 2 32—16 14 4 Bergen 10 7 0 3 4117 146 W.F.C. 4 10 3 3 4 28—34 9 11 Beemster 10 3 3 4 2736 9 11 Z.V.V. 3 10 4 0 6 31—36 8 12 Alc. Victr. 4 10 3 2 5 26-37 8 12 C.S.V. 10 2 3 5 23—30 7 13 Vrone 10 1 1 8 30—53 3 17 SCHAGEN 2 HANDHAAFT ZICH. Het programma in 2 E kon Zondagmid dag maar voor de helft afgewerkt worden. De wedstrijd HemO.K.B. werd uitgesteld, terwijl het Sporters-terrein werd afgekeurd en W.-Frisia 4 dus nog niet aan de zege kar gebonden kon worden. Sparta 2 speelde thuis tegen Oudendijk, waardoor de geel-zwarte reserves reeds 2 wedstrijden meer gespeeld hebben dan de Sportmenschen. Met een sterk gehavende ploeg het göheele achtertrio ontbrak werd tegen een O-ploeg opgetornd, die ook hevig van de griep te lijden had gehad en niet minder dan 6 invallei's had. Op een vrij hai'd terrein knapte Schagen 2 haar doelgemiddelde op, door met 50 in de meerderheid te blijven. Wel speelden De Vries c.s. niet, zooals we dat van hen ge wend zijn, maar de Kwrekelingen, die er gens onder aan de ranglijst bengelen, stelden daar zoo'n zwak spelletje tegen over, dat de oveiwinning geen moment in gevaar is geweest. Laten we hopen, dat onze jongens de vol gende week in hun sterkste formatie kunnen aantreden tegen West Frisia 4 en over het resultaat behoeven we dan niet bevreesd te zijn; trouwens Zondag is bewezen, dat men niet van één man afhangt., want naar wij meenen, telde het elftal Zondag j.1. minbtens 5 invallers. Strandvogels 2 speelde te Hoorn tegen Hollandia 4 en moest puntloos de reis naar Broekerhaven aanvaarden; zij verloren met 54, een eervolle nederlaag overigens. Dooi-dat het aantal gespeelde wedstrijden nogal uitéénloopt, meenen we goed te doen het aantal verliespunten in onderstaand standje aan te geven Spai-ta 2 11 10 0 1 20 44-17 2 Sporters 9 8 0 1 16 37—12 2 Hem 9 4 1 4 9 22—24 9 Sijbekarspel 9 4 1 4 9 2427 9 Hollandia 4 10 3 3 4 9 2124 11 OKB 10 4 0 6 8 20—24 12 W.-Frisia 4 8 2 1 5 5 17—27 11 Oudendijk 8 1 2 5 4 19—37 12 Strandvog. 2 10 1 2 7 4 19—31 16 VOORWAARTS I— DE VALKEN L 1—0. Deze wedstrijd werd gespeeld op een goed, maar wel iets te hard terrein. Door het zeer effectvolle veld maakte de bal de gekste spi'ongen en het mag dan als een gelukkige omstandigheid aangemerkt worden, dat de overwinning is tei'echt gekomen bij de sterk ste. Over den wedstrijd nog het volgende: Om precies twee uur laat scheidsrechter Volten beginnen. Dadelijk zijn de bezoekers in den aanval, maar de achterhoede weet van op ruimen. Bij de thuisclub loopt het niet mee als twee opgelegde kansen naast geschoten worden. Langzamerhand wordt Voorwaarts sterker, maar voor doel gekomen is het schot zoek. Een paar gevaarlijke doorbraken van de Valken zijn voor den keeper, gevolgd door een paar corners die niets opleveren. Als er een half uur gespeeld is, komt het eerste doelpunt Bij 'n schot op 't doel van de Valken, laat de keeper den bal vallen, waar Voorwaarts handig gebruik van maakt, om hard in te schieten (1—0). Met dezen stand breekt de rust aan. De tweede helft begint met een hard van stapel loopend Voorwaarts, maar bij het doel gaat het niet, want steeds is het de lange Valken back, die goed wegwerkt. De bezoekers bepalen zich tot eenige aanvallen, die gevaarlijk genoeg zijn, maar de schoten zijn voor den Voorwaarts keeper. Voorwaarts krijgt een prachtkans, als de rechtsbuiten doorbreekt, maar de Valken keeper stopt zijn schot fraai. Er is nog een kwartier te spelen, en er is nog niets te zeggen van den uit slag. Weer krijgt Voorwaarts de kans van den dag, maar de bal vliegt rakeling naast. De laatste tien minuten is de thuisclub steeds in den aanval, maar steeds wordt de bal weer retour gezonden. De Valken krijgen nog een kans, maar het harde schot van den rechtsbuiten vliegt via een Voorw. speler out. Nog steeds is het 10, wanneer onder een geweldig Voorwaarts offensief het einde komt. De leiding was in orde, terwijl de wed strijd in de beste verstandhouding gespeeld werd. ALKMAAR NEVENRAAD INZAKE UITBREIDINGSPLAN. Naar aanleiding van de samenstelling van een nevenraad vernemen we nog, dat dit niet beteekent, dat reeds het een en ander omtrent de doorvoering der uitbrei dingsplannen vast zou staan. Bij iedere grenswijziging van eenige gemeente, moet in die aangelegenheid vanwege de betref fende gemeente van advies worden gediend. Aangezien het request, dat van Alkmaar is uitgegaan, zoowel uitbreiding voorziet ten koste van Oudorp als van Heiloo, zal in ieder dezer drie gemeenten een nevenraad moeten bijeenkomen. Omtrent de besluiten, welke door de ver schillende lichamen zullen worden genomen, tast men allerminst in het duister. Door Alkmaar zal met klem van redenen worden voorgesteld de verandering aan te brengen, van Oudorp en Heiloo is juist het tegen overgestelde te verwachten. Nieuwe gezichtspunten zullen zich daarbij naar alle waarschijnlijkheid niet voordoen, zoodat het geheele geval met eenig recht een wassen neus kan worden genoemd. De wet schrijft een dergelijke gang van zaken echter voor. De behandeling is binnen betrekkelijk kor ten tijd te verwachten, want de uit te bren gen adviezen moeten, naar men ons mee deelt, vóór den 15den Maart in Haarlem zijn. Daarmee is het werk van den nevenraad dan verricht en zullen we de uiteindelijke beschikking tegemoet kunnen zien. Met de voorbereidende werkzaamheden voor de benoeming van den nevenraad is men te Alkmaar van gemeentewege nog al geheimzinnig te werk gegaan. De vrees scheen te bestaan, dat de een of andere po litieke groep zoo happig zou zijn op het in nemen van een zetel in dit hoogst onbelang- rijke college, dat een eigen candidaat zou worden gesteld, waardoor echte verkiezingen wellicht noodig zouden zijn geworden. B.4RSINGERHORN D. H. ROODHUYZEN Co. hv, MAKELAARS SUIKER - RUBBER - KOFFIE per contract Amsterdamsche Liquidatiekas N.V. DAM 2m Telefoon No. 30012-31012 AMSTERDAM-C Beurs Nis 2, Telet 30012 - Telegramadres: CARLQS-AMSTERDAM u KOLHORN. Propaganda-film voor het Plan van den Arbeid. Nauwelijks is het Nieuwe Jaar begonnen, of de plaatselijke Plan-Commissie, ook wel schertsend P.P.C. genoemd, heeft haar pro paganda voor het Plan van tien Arbeid weer ter hand genomen. Zaterdagavond werd in de zaal van Groet voor een vrij talrijk publiek een propagan- da-filmvoorstelling gegeven. Opvallend wa ren de uitstekende technische verzoiging door de A.R.F.I. en ook de smaakvolle keu ze van het programma. In het voorprogramma werd een vijftal korte films vertoond, welke alle even aar dig waren. Heel mooi, ook van geluid was de Afscheidssvmphonie van Joseph Haydn. Na de pauze draaide de film „Ochtend gloren", bedoeld als propaganda voor hot Plan van den Arbeid. Het gebodene viel bij de aanwezigen zeer in den smaak. LAN GEN DIJK NOORDSCHARWOUDE. Schaken. 1. Wit; 2. Zwart. D. KoornJb. Gutter 10; P. BlomJ. Klinkert 10; J. VeldmanH. Bouwens 01; H. Hart—G. Moraal 01; J. Deute- komA. de Vries l-;-0: G. v. LoenenP. Kasten 01; K. BiermanM. Kuilman 1 0; J. KroonJ. Molenaar 10; K. de Vries P. Kasten 10; J. BouwensC Wits- meer 10; G. ZwierC. Witsmeer 10; G. v. LoenenJ. Molenaar 10; G. van Loe nenK. de Vries 01; J. MolenaarG. Zwier 01. ZIJPE Loop der bevolking over het jaar 1936. Bevolking op 31 December 1935: 2863 m., 2589 vr., totaal 5452. Vermeerdering door geboorte: 41 m., 58 vr., totaal 99; vermeerdering door vestiging: 122 m., 137 vr., totaal 259. Totale vermeerdering 163 m., 195 vr., totaal 358. Vermindering door overlijden: 27 mr., 37 vr., totaal 64; vermindering door vertrek: 166 m., 196 vr., totaal 362. Totale vermindering: 193 m., 233 vr., totaal 426. Afneming der bevolking: 30 m., 38 vr.* to-' taal 68. Bevolking op 31 December 1396: 2833 m., 2551 vr., totaal 5384. WINKEL De opbrengst van speldjes van de plaat selijke commissie van het Nationaal fonds voor bijzondere nooden heeft in deze ge meente f29.30 bedragen. Door de diaconie van de Ned. Herv. Kerk is aan deze comr missie f25 geschonken. CALLANTSOOG Kweekeling met akte aan de O. L. sohooL Als kweekeling met akte aan de O.L. school alhier is toegelaten de heer A. Hor sten, uit Den Helder. Een en ander in ver band met het feit, dat onze school ingaan de Januari jammer genoeg van dx-ieman- school tot tweemanschool is gedegradeerd. Huwelijkstrouw. A.s. Woensdag zal het echtpaar G. Bos Voorthuijsen den dag herdenken waarop zij vóór 55 jaar in het huwelijksbootje stapten. Het zal o.i. beide oudjes dezen dag wel niet. aan belangstelling ontbreken. Wij wenschen hen een prettigen dag toe en ho pen dat zij nog jaren voor elkaar gespaard mogen blijven.

Schager Courant | 1937 | | pagina 7