Rede van Herriot Hevige gevechten in het Zuiden KIJKENKOOPEN bij CLOECK DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Portugal aanvaardt Britsch voorstel GoeringteRome Buiienlandsch Overzicht T egens tellingen Duitschland hervat de anti- Fransche perscampagne Mr. Marchant opnieuw Kamerlid Het plan-Colijn SHhh VRIJDAG 15 JANUARI 1937. 80e Jaargang. No. 10162. Uitgave der N.V. v.h. Trapman Co. Schagen. TEGENOVER HET BEZITSRECHT WORDT IN FRANKRIJK EEN AR BEIDSRECHT GEVESTIGD. TROUW AAN GENÈVE. BIJ het Innemen van zijn voorzitterszetel heeft Herriot in de Kamer een redevoering Uitgesproken, waarin hij een overzicht gaf Over de door de Kamer ten uitvoer gelegde aanzienlijke taak. De republiek, is thans te Sterk geworden, dan dat het wie het ook zij HERRIOT. veroorloofd zou zijn haar aan te tasten. Bin nen dit sterke kader wordt een nieuw sta tuut uitgewerkt. Tegenover het bezitsrecht wordt een arbeidsrecht gevestigd. Wanneer de procedures van arbitrage en verzoening haar intrede doen in onze zeden kunnen wij hopen, dien socialen vrede te bereiken, dien het geweld niet in het leven kan roepen en die slechts in rechtvaardigheid gedacht kan worden. Voortgaande wees Herriot er op, dat een zoodanige politiek een onvoorwaardelijke toe wijding aan de wet eischt, een eerbiediging yan de wet door allen, trouw aan de geslo ten overeenkomst en aan het gegeven woord. Tegenover den laster, die nog vaak jegens Frankrijk geuit wordt, stelt Frankrijk de zuiverheid van zijn geweten. Frankrijk heeft de hand toegestoken en steekt nog steeds de hand toe aan zijn tegenstanders in den strijd. Het zou er toe hebben willen bij dragen den volkeren een charta van defini tieven vrede te geven, zooals het indertijd de regels van het individueele recht geschon ken heeft. Het heeft zijn beste verwachtingen geplaatst op den Volkenbond, dien het on danks zekere teleurstellingen, wil blijven ver dedigen en vervolmaken. Het weet, dat de hervatting van den bewapeningswedloop de volkeren meesleept op een gevaarlijke hel ling en ze bootstelt aan gevaren, die het door zijn verstand en zijn moed weigert als onontkoombaar te beschouwen. Het wil zijn welvaart op de ellende van geen enkel volk grondvesten. Het houdt zich te allen tijde gereed voor redelijke overeenkomsten en eer biedigt de binnenlandsche privileges der an dere naties, zooals het zijn eigen privileges wil verdedigen. Frankrijk zal nooit ophouden te werken aan het uit den weg ruimen van de misverstanden, die soms ernstiger zijn dan de belangenbotsingen zelf. Zijn rede beëindigend, stelde Herriot de diepe eenheid in het licht van het Fransche volk evenals het feit, dat „zoodra het om het vaderland gaat, er slechts één Frankrijk Het acht gelijktijdig o-ptreden van alle mogendheden noodza kelijk. In haar antwoord op het Britsche memo randum van 11 Januari inzake de niet-in- menging in Spanje aanvaardt de Portugee- sche regeering in beginsel het voorstel van Londen. Zij verklaart zich bereid wetgevende maatregelen te npmen, even streng als die der andere regeeringen, om de aanwerving van vrijwilligers in Portugal, zoowel van staatsburgers als vreemdelingen, te beletten, even als het passeeren door hen van Por- tugeesch gebeid met Spanje als doel. De Portugeesche regeering zal evenwel af wachten, hoe de inhoud is van de wetgeven de maatregelen der andere regeeringen, op dat zij dienovereenkomstig kan handelen. Deze maatregelen zijn in Portugal ten gevolge van den daar bestaanden regeerings vorm terstond uitvoerbaar, zoodra alle er bij betrokken staten tot overeenstemming' zijn gekomen. De Portugeesche regeering acht het van het hoogste belang, dat het accoord voor alle er bij betrokken mogend heden op denzelfden datum in werking treedt en dat niet alleen de burgers dezer stten maar ook vreemdelingen, die er ver blijf houden of het gebied passeeren, in de onmogelijkheid zijn zich naar Spanje te be geven of vandaar terug te keeren. De Portugeesche regeering wenscht even wel niet, dat haar instemming met het plan zóó wordt uitgelegd, alsof zij aan de ande re vraagstukken der directe of indirecte in menging een geringere beteekenis zou hech ten. Naar aanleiding van de vraag, of een speciale soort van controle in het voorne men ligt, verklaart Portugal van meening te zijn, dat niet de methoden der bewaking het voornaamste zijn, maar het ernstige en oprechte verlangen der regeeringen tot doel treffende uitvoering er van. De Portugee sche regeering heeft dan ook verder niets voor te stellen. ALS ER EEN SCHAAP VAN DE HELLING GLIJDT! De eerste torpedobootjager der Duitsche Marine. Te Kiel is de eerste torpedobootjager der Duitsche marine, de „Leberecht Maass" in dienst gesteld. De negen andere, die binnen kort in dienst zullen worden gesteld, zullen eveneens namen dragen van marine-officie ren, die in den grooten oorlog zijn gevallen. De Duitsche minister voert be sprekingen met Mussolini. Het eerste onderhoud tusschen Mussolini en Goering, dat gistermiddag plaats vond, heeft, naar een correspondent te Rome van Havas meldt, langer geduurd, dan bij een eenvoudig beleefdheidsbezoek gebruikelijk is. Er is een officieel communiqué gepubli ceerd, volgens hetwelk de Duce om 12.30 uur in het Palazzo Venezia Goering heeft ont vangen, met men hij een onderhoud heeft gehad van een uur. Uit de weinige artikelen die over dit on derwerp in de Italiaansche pers gepubliceerd worden blijkt, dat de bespreking* ten doel heeft gehad de Italiaansch-Duitsche gedrags lijn te bestudeeren inzake de Spaansche aangelegenheid. Maurizio Maraviglia schrijft in de Tribu- na, dat het verblijf van den Duitschen mi nister samenvalt met een phase van de on derhandelingen inzake de vrijwilligers en Spanje en in het algemeen in de regeling van de niet-inmenging, die zeer belangrijk te noemen is. De aanwezigheid van een van de leidende personen van de Duitsche regee ring is dus zeer nuttig, om de onderhande lingen die tusschen Duitschland en Italië, over deze aangelegenheid noodig zijn te be spoedigen en doeltreffender te maken. Italië en Duitschland kunnen de oogen niet slui ten voor de gebeurtenissen in Spanje, om dat zij vurig verlangen, dat de bestaande toestand op het Iberische schiereiland en in de Middellandsche Zee geen wijziging onder gaat. Het blad, somt dan de gevaren op die zouden ontstaan, indien Spanje onder con trole van de Sowet-Unie kwam te staan. Duitschland en Italië hebben er beide be lang bij, dat dit niet gebeurt Hun houding GOERING. is uitsluitend verdedigend, en dit niet al leen met betrekking tot Spanje, maar ten aanzien van geheel Europa en van de Mid dellandsche zee in het bijzonder. Indien zij het belang erkennen van een verandering van het regime in Spanje, dan is dit niet, om deze verandering zelf, maar om de gevolgen die deze verandering zal hebben voor de orde in Europa. Het blad zag gaarne, dat men eens en voor al erkende, dat de gelijkheid van standpunt van Duitschland en Italië niet voortkomt uit een gemeenschappelijke levensbeschouwing, doch wel uit een gemeenschappelijke poli tiek en een gemeenschappelijke beschaving, die daar het gevolg van is, dat beide landen Europeesche mogendheden zijn. De Tribuna verwondert zich er over dat dit gemeen schapsgevoel niet gedeeld wordt door alle andere Europeesche mogendheden en in het bijzonder door die, welke de meeste reden hebben om over den bestaanden toestand tevreden te zijn» SPANJE Estepona gevallen? Malaga opnieuw gebombardeerd Op het front om Madrid belet het slechte weer vrijwel elke actie. De strijd is echter te heviger opgelaaid in het Zuiden, waar de rechtsche troepen een groot offensief heb ben geopend, dat met de verovering van de stad Estepona schijnt te zijn geëindigd. In den vroegen morgen is te land, uit zee en uit de lucht de aanval ingezet op Ma laga ter voorbereiding van een groote troe penontscheping. Een esquadrille twee-mo- torige vliegtuigen werkte samen met de oor logsschepen Canaria, Almirante Cervera, Ca- sanovas del Castillo en kleinere schepen. Re- geeringstoestellen wisten eenige zware bom men te werpen op de Almirante Cervera, waarna deze kruiser verdween in de rich ting van Ceuta. Hoewel van regeeringszijde gezegd wordt, dat, het den rechtschen niet gelukt is troe pen aan land te zetten, heeft de bedoelde aanval op Estepona toch wel succes gehad. Uit Gibraltar kon men den geheelen dag kanongebulder uit deze richting hooren en volgens berichten eveneens uit Gibraltar wa ren 10.000 Marokkanen, 5000 Italianen en 5000 leden van de phalanx bij de operaties betrokken. Twee vliegtuigen wierpen van groote hoogte bommen op de bedreigde plaats, die ook van zee uit voortdurend ge bombardeerd werd. Later op den dag werd officieel te Algeciras medegedeeld, dat de recht schen Estepona bezet hadden. Aan beide zijden moeten volgens Reuter de verliezen omvangrijk zijn. Ook te Malaga zijn wee'.* verscheidene slachtoffers gevallen en is de schade groot. Om Madrid. Alleen in den sec van de universiteits- wij'k zijn gisteren op het front bij Madrid gevechten geleverd. Aanval der regeeringstroepen. De ten uitvoer gelegde aanval in de uni- versiteitswijk was slechts een zeer plaatse lijke krijgsverrichting, die echter naar Ma drid opmerkt, den moed en het moreele overwicht van de regeeringstroepen op hun tegenstanders aantoont. Een voorbereiding van de artillerie had de stellingen der opstandelingen murw ge maakt rondom de hospitaalkliniek. Een batterij vuurde 700 schoten af. Ver volgens gingen de manschappen van een der schitterendste colonnes van het rege ringsleger tot den aanval over. Van beide kanten werd met groote helden moed gestreden, maar de regeeringsman- schappen slaagdien er toch in een gebouw nabij de kliniek en een loopgraaf in de omgeving te bezetten. Aangezien inmiddels de avond gevallen was, zetten de loyale troepen hun actie niet verder voort. De opvarenden van de Marta Junquera en de Aragon vrijgelaten. De bemanningen en de passagiers van de vorige week door Duitsche oorlogsschepen opgebrachte Marta Junquera en Aragon zijn thans vrijgelaten. De opvarenden van het eerste stoomschip zijn reeds 11 Januari door dien kruiser Koenimgsberg aan de kust van Noord-Spanje aan land gezet. Gisteren heeft zich de Duitsche kruiser Admiraal Scheer, met dertig koppen bemanning en drie passagiers aan boord naar Malaga be geven. Hij stelde zich daar in verbinding met d. Engelschen torpedobootjager Achates met het verzoek de gevangenen over te ne men. Na ruggespraak gehouden te hebben met de Spaansche regeering voldeed ae Achates aan dit verzoek en bracht de Spanjaarden vervolgens over naar Malaga. VRIJHEID OF DICTATUUR. Een van de grootste zegeningen van ons land is, dat het zijn onderdanen vrijheid schenkt. Vrijheid in denken, vrijheid in poli tiek handelen. Men kan zichzelf zijn en dat is 'n voorrecht dat we temeer waardeeren nu we rondom ons zien een geestelijke beknotting en een gebondenheid van het individu, die den mensch als mensch verlaagt. Wij vinden in het Hbl. van gisterenavond, naar aanleiding van de woordenwisseling tusschen Londen en Berlijn, een artikel over democratie of dictatuur, dat we ten volle on derschrijven en waaraan wij het volgende antieenen. In de internationale politiek, zoo zegt het blad, hebben de staatslieden de pijnlijke er varing opgedaan, dat het moeilijk is het juiste begrip te vinden voor de woorden die zij spreken. En nog minder de appreciatie, die zij van hun woorden verwachten. En nog minder de appreciatie, die zij van hun woorden verwachten. Aristide Briand, de groote Fransche staatsman, heeft destijds den moed gehad, de staatslieden van zijn tijd, en ook de volken, aan te sporen, Europeesch te leeren denken. Dat was in den tijd ,toen hij samen met den Duitschen staatsman Stre- semann te Locarno de nog zwakke funda menten had gelegd voor een toekomstig fede ratief Europa. En die thans is overwoekerd door staatkun dige gedrochten en, naar het schijnt, vergle den in een afgesloten verleden. Briand vond in het argwanende Fransche volk uit den klankbodem voor het nieuwe hoopgevende geluid, dat uit zijn breed politiek register te voorschijn kwam; het verloochende hem en zijn politieke carrière was gebroken. Stresemann werd met wantrouwen en haat overstelpt door de politieke opposan ten, die van internationalisme een afkeer hadden, aan vredelievende toenadering en verzoening tusschen de volkeren niet hecht ten, slechts in gewelddadigen ommekeer van de orde van zaken geloofden. Briand en Stresemann hebben met diepe teleurstelling in het hart hun plaats en de wereld ver laten. Anthony Eden. de Engelsche minister van buitenlandsche zaken, heeft nog niet het gezag van Briand. Hij is nog te jong in de politiek; hij heeft nog te weinig lauweren geoogst. Hij mist ook de groote sterke fan tasie, waarvan Briand's staat/kundige be langstelling doortrokken was. Maar Eden. heeft een grooten trek met hem gemeen; hij denkt Europeesch. Maar ook Eden ondergaat den remmenden invloed van zijn omgeving, die met tegenzin verder denkt dan de grenzen van den Rijn» Eden heeft van zijn Europeesche denk wijze in zijn jongste rede aan het feestmaal van de Foreign Press Association te Londen wederom getuigenis afgelegd door een be roep te doen op de verdraagzaamheid tus schen de volken van Europa. Eden heeft het. zooals vanzelf spreekt, opgenomen, voor de democratie en doen opmerken, dat deze volstrekt niet het midden houdt tus schen de dictaturen van links en van rechts, maar zich daarvan in wezen onder scheidt. Eden eischt te veel, als hij denkt, dat hij bij de dictatoren de verdraagzaamheid kan aanwakkeren. Dat is in strijd met hun oor sprong en hun aard. De wijze waarop de Duitsche pers reageert op de woorden van Eden, bewijst, dat het juiste begrip voor zijn geesteshouding, voor het wezen en het karakter der democratie, bij de Duitsche nationaal-socialisten niet bestaat. Duitschland is bevangen door den waan, dat zij de wereld heeft gered voor het bolsjewisme en dat de democratie haar dank verschuldigd is voor de redding van de Europeesche beschaving. De geschiedenis zal moeten uitwijzen, of het nationaal-socialisme ind erdaad het juis te tegengif was voor het bolsjewisme; onze generatie staat nog te dicht op de gebeur tenissen, die met de verschijnselen van bolsjewisme en fascisme verband houden, om dat te kunnen beoordeelen. Perpignan als garnizoensplaats van Rood Spanje. De Berlijnsche middagbladen zijn gister verschenen met sensationeele koppen zooals „de Sovjets meester in Zuid-Frankrijk" „Per pignan een garnizoensplaats voor het Roo- de Spanje" De pers heeft ongetwijfeld op dracht gekregen, de anti-Fransche campagne te hervatten, hetgeen waarschijnlijk te wij ten is aan de verspreiding van een in de „Action Francaise" verschenen artikel. De Duitsche bladen nemen de meest kenmer kende zinnen daaruit over en leverden be schouwingen naar aanleiding van de be weerde vestiging van Sovjets aan de Fran sche Middellandsche zee-kust. De „Deutsche Allgemeine Zetting* schrijft dat de Fransche kust zich kan ontwikkelen tot een invoergebied voor het Roode Spanje. Men heeft den indruk aldus het blad dat het Fransche gezag daar niet meer be staat. Zelfs zou gezegd kunnen worden, dat van een Fransch-Spaansche grens geen spra ke meer is. Volgens de „Berliner Boersert- zeiting" heeft het officieele Frankrijk thans te kiezen: het kan met alle middelen trach ten het smeulende vuur te blusschen of het kan den gebeurtenissen haar loop laten, waardoor het land gevaar zou loopen op zijn beurt door de roode vlammen verteerd te worden. Het Duitsche Nieuwsbureau heeft geen melding gemaakt van de tegen spraak van den burgemeester van Perpig nan. De K.L.M. lijn op Australië Eerst overleg met Londen. De beslissing over het Nederlandsche verzoek tot uitbreiding van den vliegdienst tusschen Nederland en Nederlandsch-Indië tot Australië is uitgesteld, omdat de Austra lische regeering nog overleg pleegt met Lon den. DOOR DE AFDEELING LEEUWAR DEN DER R.K. STAATSPARTIJ GECANDIDEERD. MARCHANT. In die vergadering van de afd. Leeuwair- den der R.K. Staatspartij, is, naar het Hsbl. verneemt, o.a. oud-minister Marchant op de voorloopige candidatenlijst voor de Tweede Kamer geplaatst. De lijstsamienwerking Is geregeld met de kieskringen Arnhem, Nij megen. Overijssel, Drente, Groningen en Friesland. Oorlogstafreel bij Billarreal ten Noordoosten van Madrid. Direct na de be storming van een huis worden de gevangenen weggevoerd. Een zeer gunstige pers in Bel gië. Weerklank van de woor den van Colijn in België. Het plan van minister Colijn, die kort ge leden een economische samenwerking be pleitte tusschen de Noordelijke landen, Ne derland, België en Zwitserland, had tot dus verre slechts weinig weerklank gewekt in België, aangezien dit land niet officieel hier van op de hoogte was gesteld. Uit goede kring wordt thans echter be kend, dat officieele Belgische kringen van meening zijn, dat dit initiatief verdiend ge steund en levendig aangemoedigd te wor den. België heeft inderdaad een uiterst belang bij een verlaging van do «-J""S£n de Het heeft zeer actief slageni conferentie van belangen der op trachtte de aamvezjge ian(jen nader 2?WSV.r ,e brengen- De Belgische bladen bespreken het voor stel van minister Coliju thans ook zeer gunstig.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1