De hout n Engel Kans op verzoening in Sjensi Spanje zal Marokko niet afstaan Verbetering van den toestand houdt aan Frankrijks belangen in Noord-Afrika Engeland en de vrijstaat Wie maakt in Zuid-Afrika nog een kans Raymond Braine wct naar Praag De nieuwe luchf- kruisers De „Van der Wijck" Spanje koopt eieren van ons TSJANG SJOE-LIANG NAAR TSJIANG KAI-SJEK. Belangrijke resultaten verwacht van hun besprekingen. De Japansche regeering blijft naar Domei meldt, een afwachtende houding aannemen ten aanzien van de ontwikkeling der toestan den in China, aangezien geen officieele me- dedeelingen over do verhouding tusschen de regeering van Nanking en de opstandelin gen in Sjensi worden verstrekt. De centrale regeering verklaarde, dat zij een strafexpedi tie zou organiseeren, doch volgens de pers worden onderhandelingen gevoerd tusschen Nanking en de rebellen. De „jonge maarschalk" Tsjang Sjoe-liang, die 12 December j.1. werd veroordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf en 3 Januari werd be genadigd, is thans per vliegtuig naar Tsjiang Kai-sjck te Fenghoea vertrokken. Men is van oordeel, dat de nauwe betrekking, welke be staat tusschen Tsjang Sjoe-liang en de op standelingen, voor de centrale regeering aan leiding is geweest hem te verzoeken een be roep te doen op de muiters. Men verwacht dan ook een belangrijk resultaat van de be sprekingen te Fenghoea, tusschen Tsjiang Ka-sjek, Soeng en Tsjang Sjoe-liang. Van groot belang zijn verder ook de be sprekingen, welke te Lojang worden gevoerd tusschen de vertegenwoordigers van generaal Jang Soe-tsjeng, den commandant der op standelingen en de vertegenwoordigers van de centrale regeering. De oud-premier Wang Tsjing-wei, die uit Europa is teruggekeerd, zal binnenkort een onderhoud met Tsjiang Kai-sjek. GEEN VERSTERKING VAN CEUTA. Sprekende voor de radio heeft Oueipo de Llano de berichten omtrent de versterkingen in de zone van Ceuta tegengesproken met de verklaring, dat „Spanje niet voornemens is, met andere landen oorlog te voeren en dat het genoeg heeft aan zijn oorlog met de marxisten. En wat betreft Ceuta, dat be hoeft niet versterkt te worden. Dc generaal sprak eveneens het bericht togen, dat. Melilla tot een Duitsche stad is geworden." Hij voegde hieraan nog toe, dat Franco reeds in een officieele nota heeft verklaard, dat geen Duitsche troepen in Marokko zijn ontscheept. Andersluidende berichten zijn eenvoudige manoeuvres der linkschen, die de internationale betrekkingen willen vertroe belen. Iedereen weet, dat de toegang tot Spaansch Marokko voor alle..huitenlanders vrij is en zij die dat willen, kunnen zich er 'heen hegeven, om de onjuistheid der roode berichten-te controlceren." Ook kolonel Beigheder heeft, naar Reuter meldt, tegenover een specialen correspondent van do „Daily Tolegraph" verklaard, dat Franco Duifschland niet zou toestaan, in Spaansch Marokko troepen te ontschepen en dat hij nooit Spaansch grondgebied aan eeni ge bultenlandsche mogendheid zou afstaan, nnch de internationale verdragen aangaande Marokko zou overtreden. De uitnoodiging aan de Engelsche- en Fransche officieren, om een bezoek aan Ma rokko te brengen, is een afdoende methode, om verdenkingen en verdachtmakingen uit don weg te ruimen. Gibraltar, 14 Januari (Havas). De Britsche torpedojager „Vanoc" is vanmiddag naar Ceuta vertrokken, waar de officieren aan land zullen gaan, om een inspectiereis door Spaansch Marokko te maken en zich op de hoogte te stellen van de activiteit der nationalisten aldaar. door MICHAEL MACCOLM. Aan den rand van de helling staat de boer, met zijn stok over den schouder, en staart de groote wijde bergwereld in, die wit en onheilspellend voor hem ligt. Het is mistig en koud, en de boer huivert en loopt langs het. pad naar huis. Binnen is het warm en behagelijk. Het groote blokkenvuur in den schouw knettert, het ruikt er naar warm eten en gebraden vleesch. Marietje, de dochter, helpt haar moeder met het dekkgn van de tafel. Do jonge knecht komt binnen, met wien Ma- rietje zal gaan trouwen, en nog een gast, een oude bergboer. Het dampende eten wordt in groote scho tels binnengedragen, en de jonge Andries schenkt wijn in de bekers. De zure wijn smaakt heerlijk: er wordt voor de derde maal ingeschonken. De boerin glimlacht tegen haar man: „Haal toch die groote tin nen kroes van den zolder, daar kan veel meer wijn in! Hij ligt ergens boven!" De boer knikt bedachtzaam. Langzaam staat hij op, neemt een lantaarn en gaat voorzichtig den ladder op. die naar den zolder voert. De anderen zitten te wachten op zijn terugkomst, maar het duurt lang. De boerin gaat kijken, klimt ook den ladder op. Eerst ziet ze haar man niet op den slechts spaarzaam verlichten zolder. Dan ziet ze hem in gedachten overzonken op een kist zitten, met een voorwerp in de hand, ze kan niet zien wat het is. „Hannes-" roept ze zachtjes. Hij schrikt op, alsof hij had gedroomd, en toch weet ze heel zeker, dat hij wakker was. „Janna hoe is het mogelijk, dat we dat hebben vergeten? Hoe konden we hem zoo lang vergeten?" zegt hij. BEMOEDIGENDE CIJFERS VAN HET ARBEIDSBUREAU OVER DE DALENDE WERKLOOOSHEID IN VERSCHEIDENE LANDEN. ONZEKERHEID OMTRENT NE DERLAND. Volgens het kwartaal-overzicht van het In ternationale Arbeidsbureau te Genève over den stand der werkloosheid in de wereld, zou bijna overal in de wereld de werkloos heid minder ernstig zijn dan een jaar, gele den. Ja, zelfs zou in verscheidene landen het aantal dergenen, die werk hebben, groo- ter zijn dan in 1929, het jaar dus, waarin talrijke bedrijven nog op volle sterkte werkten en van de op handen zijnde we reldcrisis nog niets te lijden hadden. Deze jongste werkloosheidscijfers brengen een bevestiging van de aan houdende verbetering in den econo- mischcn toestand der wereld. Het internationale arbeidsbureau herinnert eraan, dat de eerste teekenen van een langzaam intredende verbetering zich reeds vier jaren goled-en hebben voorgedaan, toen voor het eerst sinds 1929 de werkloosheids cijfers althans in enkele landen niet meer in vergelijking tot het vorige jaar waren toegenomen en in een paar landen zelfs een bescheiden vermindering viel te consta- tceren. Sindsdien heeft de bescheiden, doch gestadige verbetering niet slechts in die bevoorrechte landen aangehouden, doch heeft zij zich geleidelijk ook tot een steeds grooter aantal landen uitgebreid. Met het gevolg, dat thans bij het begin van 1937 kan worden gezegd, dat voor bijna alle lan den dor wereld de op dit oogenblik beschik- Aldaar bevindt zich een vijfde deel van de Fransche strijd krachten. Le Pctit Parisien wijdt een uitvoerig ar tikel aan de Fransche belangen in Afrika, die door Duitsche inmenging in Spanje en Marokko geschaad zouden kunnen worden. Hierbij wordt vooral de nadruk gelegd op Jiet aanzienlijke contigent troepen dat bij mobilisatie uit de Afrikaansche gebieden gerequirccrd kan worden. Algiers telt name lijk 7 millioen inwoners, Marokko 51/* en Tunis 2V2 millioen. In totaal bedraagt het aantal inwoners van deze kolonieën 15 millioen Wanneermen bedenkt dat de bevolking van het moeder land 42 millioen bedraagt, een getal dat de Franschen, bij' vergelijking met het aantal inwoners van Duifschland reeds lang ver ontrust, valt het te verklaren, dat zij alleen hierom reeds tot geen prijs de verbinding met de Afrikaansche gebieden waar zich zulk een belangrijke aanvulling van hun menschenmateriaal bevindt bedreigd willen zien. De Valera's bezoek aan Londen. Op Nieuwjaarsdag heeft de minister van binnenlandsche zaken van den Ierschen Vrijstaat te Dublin, een redo gehouden, waarin de zinsnede voorkwam „wij hopen dat in 1937 de nog bestaande moeilijkheden tusschen Groot-Brittanniö en ons zullen ver dwijnen tot wederzijdsch voordeel". Deze woorden werdén toen reeds in de Iersche bladen gesignaleerd als een toespe ling op nadere onderhandolingon en gistor hoeft de Valera een onderhoud van 3 uur KORT VERHAAL En dan ziet ze, wat hij in de hand heeft. Het is oen houten engel, uit donker hout ge sneden. Ook zij denkt na en zwijgt. Samen gaan ze naar beneden. Benoden hebben allen al eens van den engel gehoord, maar niemand heeft hem gezien en allen willen weten, wat hij betee- kent, ,Het licht van den lantaarn viel toevallig op hem", zegt de l>ocr en zoo heb ik hem weer gevonden. Ik begrijp niet, hoe wij hem zoo lang bobben kunnen ver geten." I-Iij zv t, en allen kijken naar hot houten figuur1 in zijn hand. Het is onge veer twintig cintimeter groot, en de rech terhand ontbreekt. Hot is gesneden van don ker hou, door den tijd nog donkerder gewor den, met een kunstig gesnoden gezichtje, en een teere, zegenende hand. Ook van den linkervleugel is een stukje afgebroken. En dan begint de hoer te vertellen. „Hij is een engel, die alles kent, alles ge zien heeft, wat onze voorvaderen zagen. Oorlog en vrede, dood en verderf, verbrande en verwoeste hofsteden, vluchtend volk, en de vrijheidsvuren op de bergen. Hij is geen gewone engel. Men zegt, dat een voorvader van mij hem heeft gesneden; hij was een van de meest bekwame houlsnijders uit het land, en vele madonna's en heiligenbeelden uit de kerken hier in het land zijn van hem afkomstig. Hij had dezen engel voor zichzelf gemaakt en< bevestigde hem boven de huispoort van onze oude hofstede, daar aan den overkant van het Passeierdal. Dat waren wilde, moeilijke tijden. Geen mensch was zeker van zijn leven. Soldatentroepen zwierven door het land, moordend en brandend, zonder leiders. De hofstede viel ten offer aan hun vernielzucht. Maar in den nacht keerde mijn voorvader .terug, om te kijken, of er nog Iets gered was van zijn have en goed. Hij vond niets. Slechts de engel aan de poort was onver- bare werkloosheidscijfers gunstiger zijn dan de cijfers op het dienovereenkomstige tijd stip van een jaar geleden. Vervolgens somt het overzicht van het Arbeidsbureau een reeks van landen op waar een verbetering in vergelijking tot hot vorige jaar valt te constateeren. Alleen in Oostenrijk en Zwitserland viel een toene ming der werkloosheid te constateeren, ter wijl bij enkele andore landen, waaronder Nederland, dc gegevens van het Inter nationale Arbeidsbureau zoo tegenstrijdig waren, dat het bureau het niet waagde een oordeel uit te spreken. Dc onzekerheid omtrent Nederland is hierdoor veroorzaakt, dat hot internationale arbeidsbureau de beschikking heeft over de gegevens inzake de verzekering tegen werk loosheid en inzake de arbeidsbeurzen. Vol gens de statistieken der verzekering tegen werkloosheid was het aantal werkloozen on der de tegen werkloosheid verzekerden in het tijdperk van December 1935 tot Decem ber 1936 afgenomen van 173.262 tot 162.568. Daarentegen vernielden de gegevens der ar beidsbeurzen oen stijging van het aantal werkloozen in Nederland van 381.936 in No vember 1935 tot 394.444 in November 1936. Dan geeft het bureau nog een reeks be langwekkende cijfers over het aantal arbei ders dat werk heeft thans en oen jaar gele den in vergelijking tot het jaar 1929, waarin do economische wereldcrisis is uitgebroken. Inderdaad blijkt uit deze cijfers dat in verschoidene landen het aan tal dergenen die werk hebben thans reeds grooter is dan in het crisisjaar 1929. Overeenkomstig de algemeene strekking der cijfers betreffende het aantal werkloo zen blijkt ook uit deze gegevens met betrek king tot het aantal dergenen die werk heb ben, clpt bijna overal dc toestand thans be ter is dan een jaar goleden. Alleen in Nederland en Zwitserland was in Octo- ber 1936 het aantal dergenen die werk had den iets geringer dan in October 1935. met minister Malcolm MacDonald gehad, waarin gesproken is over verbetering der betrekkingen voornaitielijk door een straffe verlaging van do wederzijdscho tariefmuron. Do Ierscho minister Devlin was bij het on derhoud tegenwoordig en hij heeft meege deeld, dat do Valera ook dezen avond niet naar Dublin terugkeert en de onderhande lingen vandaag worden voortgezet. In don loop van den dag zal een officieele mede- decling over het verloop der besprekingen verschijnen. Deze mededcelingen zijn te Dublin met groote vreugde ontvangen en in regeerings- kringen en in de pers heerschte gisteravond reeds een zeker optimisme over het ver moedelijke resultaat. Nog geen internationale vredesconferentie Roosevelt zal nog enkele maan den wachten. Het bericht, volgens het welk Roosevelt voornemens zou zijn, den internationale con ferentie voor de handhaving van den vrede bijeen te roepen, wordt in officieele krin gen niet bevestigd. Men acht het bericht niet zeer waarschijnlijk, vooral sedert men den indruk hooft gokregen, dat de Duitsch- Fransche betrekkingen tot verbetering nei gen. Indien de President het voornemen tot hot organiseeren van een conferentie heeft, zal hij daarmede, naar men gelooft nog eenige maanden wachten. DE REGEERING VAN CHILI AFGETREDEN Alle ministers van Chili hebben volgens een bericht uit Santiago, ontslag genomen, om den President der Republiek volledige vrijheid te geven de Regcering te rccon- strueeren. brand, er mankeerde niots nan. Hij nam hem mee voor zijn nieuwe huis. Ja, mijn voor ouders werden heen en weer geworpen in den loop van den tijd, het noodlot liet hen niet met rust, maar steeds hing de engel aan de poort van hun huls. Mijn overgrootvader ging weer in het Pas seierdal wonen, en op oen dag, toen in de bergen de vrijheidsvuren opvlamden en het leger van Generaal Dulcbvre over den berg pas trok, nam ook mijn groot vaders vader, zoo grijs als hij was, het gowcer op. Hij werd getroffen door oen kogel. Toen nam mijn grootvader de vaan uit zijn doode hand en maakte den houten engel aan den stok vast. En bij den groot en slag in de bergen verlooi de engel zijn rechterhand; vele nachten lang ging de engel zoo aan het hoofd van het kleine leger. Door spleten en passen, over stecnen en gletschers werd hij gedragen; hij zag het gezicht van stervcnilé mannen Grijsaards streden om hem heen, en jonge knapen van vijftien-, zestien jaar. De krijg brandde in de bergen, mijn grootvader droeg den engel steeds vooraan. En toen werden wij vrij." Dc hoer zwijgt een oogenblik. Bedachtzaam drinkt hij van zijn wijn, doet een trekje aan zijn pijp. Doodstil is het in de kamer, alleen het geknettter van het vuur is hoorbaar. De anderen hangen aan zijn lippen; zij halen bijna geen adem, zoo ingespannen zitten zij te luisteren. „Ja", zegt de boer weer, „toen waren wij vrij. En mijn vader maakte den engel boven de huisdeur vast. En toon toen kwam de groote oorlog. Hij paste precies in mijn rug zak, naast do andere dingen. Zoo is hij mee gegaan. Vier jaar lang. Eerst aan de Asalone en toen aan dc'Isonzo. Ik geloof, dat hij mij net als mijn voorvaderen heeft beschermd; 'hoe heb ik hem toch zoo kunnen vergeten?" „En toon zijn wij hierheen getrokken, Janna en ik, en we hebben niet meer aan hem gedacht. Maar hij was daar al die lange jaren. En vandaag heb ik hem weer gevon- don". De boor gaat de kamer uit. Even later hoort men hem lmiten hameren. Als alles reeds slaapt blikt de engel nog met zijn vreemde glanzende oogen de witte wereld in. Hij heeft alles gezien, dood, strijd, vrijheid, en hij glimlacht stil... MEDEDEELINGEN OVER DE WERKGELEGENHEID. NIE MAND GA OP EIGEN GELE GENHEID. De Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Ver- eeniging brengt ter kennis van belangheb benden, dat hoewel tot nu toe alle in den laatsten tijd vertrokken timmerlieden ge plaatst zijn, momenteel toch de arbeidsmarkt in Johannesburg verzadigd schijnt. In de an dere centra is dit althans tot op heden niet het geval. Vanzelfsprekend is echter het zoeken naar werk, gaande van plaats lot plaats, belangrijk riskanter dan volgens de tot dusver gebruikelijke methode: recht door gaan naar het centrum der bedrijvigheid: Jo hannesburg. Hoewel de vereeniging dus mo menteel niet. afwijzend staat tegenover aan vragen van timmerlieden, dient deze catego rie immigranten zich wel terdege rekenschap te geven van bovengenoemde omstandigheid. De werkgelegenheid voor metselaars, tegel zetters en in mindere mate ook 9tucadoors, loodgieters, machinale houtbewerkers en bij uitzondering ook schilders, is over het alge meen goed te noemen. Electriciens ondervinden in Johannesburg moeite de vereischte licentie, of zelfs maar een tijdelijke, licentie te verkrijgen. Hebben zij deze dan is er wel werk. Metaalbewerkers hebben weinig kans. Alleen prima bankwerkers, draaiers en electrische lassehers zouden het er op mogen wagen te "ertrekken. Slechts zeer bekwame automonteurs met ten minste 5 jaar praktijk hebben kans. Tegen vertrek van modelmakers behoeft geen bezwaar te bestaan. Bekwame, goorganisëerde machinezetters, die ook Engelsche kopy kunnen lezen, zou den wel kans op spoedige plaatsing hebben. Voor kleermakers zijn er beperkte kansen, hoewel, door de kortgeleden geforceerde .Toodsche immigratie in vele vacatures, ook in dio van banketbakkers, kappers, e.a. vak ken is voorzien. Een goede dames- zoowel als heerenkapper, die goed Engelsch kent, heeft echter wel kans. Geen kans van slagen hebben: onder wijzers, kantoorbedienden, handelsreizigers en in het algemeen zij, die een intellectueel beroep uitoofenen. Het verblijf van Trotzki Trotzki zal in Mexico blijven, daar zijn gestel de hoogte gded verdraagt. Binnen kort zal hij zijn intrek nemen in het Lacien da Coycacan, welke een grooten tuin heeft, en waar op het oogenblik alles in gereed heid wordt gebracht om hom te ontvan gen. Trotzki heeft sedert zijn aankomst het huis van den schilder Rivera niet vorlaten en daar veel gearbeid. Groofere productie van synthe tische grondstoffen in Duitschland Het partioulier crediet zal hier aan dienstbaar worden gemaakt. Het particulier crediet van de Duitsche industrie zal naar wij vernemen dionst- haar worden gemaakt aan de financiering van de grootere productie van de syntheti sche grondstoffen in verband met de uitvoe ring van het Vierjarenplan, waarvoor hon derden millioenen marken noonig zijn. Daar toe zullen alle bedrijven die deelnemen aan de productie van grondstoffen leeningen emittooren. Om deze leeningen te doen slagen zal de voornaamste bijdrage van den Staat kun nen zijn het garandeeren van de markt en de beheersching van de prijzen der nieuwe bedrijven. Zulks zal evenals reeds thans geschiedt plaats hohben door het. geven van ordors van don staat en door regeling van de consumptie volgons een vast pro gram. Raymond Braine, do bekende midvoor va^ de Praagsche Voetbalclub Sparta, is weer uij België naar de Tsjechische hoofdstad vertrok ken en zal waarschijnlijk weer voor Sparta uitkomen. Zooals bekend was Braine naar Antwer pen gekomen, daar de Tsjechische Regee ring zijn verblijfsvergunning niet zou heb ben verlengd. Braine werd onmiddellijk weer in zijn „oude" club Beerschot opgenomen, terwijl de Belgische Voetbal Bond den be roepsspeler den titel van „onafhankelijke" gaf. Braine echter had nog een overeen komst loopen met het Praagsche Sparta en deze club berichtte haar „uitgeweken" spe ler, dat de Tsjechische Regeering zijn ver blijfsvergunning in het geheel niet had in getrokken, zoodat Braine het aan zijn con tract wel verplicht was, naar Sparta terug te keeren, hetgeen hij thans gedaan heeft. 1936 „slechts" negen personen gelyncht Gedurende 1936 werden in de Ver. Staten in totaal „slechts" 9 personen gelyncht meldt een telegram van Reuter aan de N. R. Crt. Alle slachtoffers waren negers, alle lynchpartijen sepelden zich in de Zuidelijke staten af. In 1935 werden daarentegen 20, in 1934 15 en in 1933 28 personen op deze wijze ver moord. De politie heeft in het afgeloopen jaar 35 personen voor de woode van de menigte weten te redden. Hierbij werd in vijf geval len gebruik gemaakt van do gewapende macht. In alle andere gevallen werden de arrestanten naar een andere plaats overge bracht, of werd het aantal bewakers ver meerderd om uitbarstingen te voorkomen. In 1930 heeft de staat Georgië de kroon gespannen met 5 lynchpartijen. Hierop volgt Arkansas met 2 en Florida en Mississippi ieder met één. Eenige bijzonderheden omtrent het type T 5. In ons blad van gisteren maakten wij melding van de opdracht der regeering tot den houw van 16 groote vliegtuigen be stemd voor het Ncderlandsche leger welke' door de Ncderlandsche Vliegtuigenfabriek te Amsterdam zullen worden geleverd. Er is sprake van de aanschaffing van vliegtui gen van het type T 5, dus niet van een type T 2 zooals een enkele maal is gemeld. Gegevens over dit type heeft Fokker voor de eerste maal gepubliceerd naar aanleiding van de luchtvaarttentoonstelling, welke in den afgeloopen zomer te Stockholm is ge houden. Wat de bewapening betreft zegt de N. R. Crt. heeft het type, dat voor de luchtvaart- afdeeling is bestemd, blijkens de foto, een zwaardere bewapening dan in de gegevens omtrent de T 5 vorig jaar waren verwerkt. Deze gaven aan 1 kanon van 20 m.M. en drie mitrailleurs. Dit vliegtuig zal bevatten 1 kanon en vijf mitrailleurs. Verder zijn de voor de Nederlandsche luchtvaartafdeeling bostemde vliegtuigen voorzien van twee Bristol Pegasus-motoren. De eerste gege vens van de Fokker T 5 zijn gebaseerd op uitrusting met twee Bristol Mercury VII of twee Hispano 12 Ydrs of twee Gnomc-Rho- ne 14 Kjrs motoren. De maximum snelheid van de vliegtuigen, uitgerust met laatstge noemde motoren vu ••leert om de 400 km.. Zij zal bij voorzien in de Bristol Pegasus motoren eerder ooger dan lager zijn Het zelfde geldt voor de kruissnelheid, wel ke ongeveer 330—335 km. per uur bedraagt. Wat de actie-radius betreft deze bedraagt bij windstilte en volledige belasting wan neer het vliegtuig Bristol Mercury motoren heeft 1200—1650 km. met Hispano—motoren 1000—1500 km en met Gnome Rhone moto ren 1001420 km. Leeg weegt deze T 5 ongeveer 4200 kilo. De nuttige lading bedraagt ongeveer 3000 kilo. De vleugelspanning bedraagt 21 meter de lengte 14 K en de hoogte 3 H meter. Wat de bestemming van dezo vliegtuigen welke van zgn. gemengde constructie zijn, betreft, nog het volgende. Deze vliegtuigen kunnen als transportvliegtuigen dienst doen zoowel voor vervoeren van vliegtuigmotoren bedrijfsstoffen en troepen (16 soldaten in vol ledige uitrusting kunnen over een afstand van 1200 km. worden vervoerd. Zij kunnen ook gebruikt worden als bombardeervlieg tuigen en dat zal wel hun voornaamste bestemming zijn waarbij 1,100 kilo bom* men kunnen worden vervoerd. Slachtoffers van de ramp die eï slecht aan toe zijn. Het „Bat. N. B." verneemt, dat de toe stand van den heer Stada, vierden officier van de „Van der Wijck", die de wacht had toen het schip ten onder ging, zeer ernstig is. De heer Stada had bij de ramp een been gebroken; de chirurgen durven amputatiq van het been niet aan. De heer Verseput, de derde officier dio juist voor het moment van de ramp de wacht aan den heer Stada had overgege ven, is physiek dermate geschokt, dat hij gedurende langon lijd niet moer zal varen, Hij kreog bij do K.P.M. een betrekking aan den wal. Bofernoteering 66 cents. Accijns dient te worden verlaagd. De Leeuwarder commissie-notocring voor boter word vastgesteld op 66 cents per kilo Kopenhagen noteerde gisteren 1.88 kr. of 75 cents, dat. is dus elf cents hooeor. Het wordt nu onder de hand tijd zegt het Hsbl. dat de regeering een stuver van den ■crisisaccijns afdoet! Don laatsten tijd is er niets aan veranderd Nu de noteering 66 cents is en de accijns onveranderd op 85 cents zou worden gehand haafd, zou de binnenlandsche groothandels- pips f 1.51 per kilo bedragen. Twee en drie 'weken geleden bedroeg de commissie-noteering G2 cents en de accijns 85, dus tezamen f 1.47. Op 17 December bedroeg de noteering 65 cents, doch de accijns 80 cents, de groothan- dclsprijs dus f 1.45. Coöperaties leveren 3,6 millioen stuks. Naar het „Alg. Hdbld." verneemt, hebben de samenwerkende eieren- cooperaties Woensdag vijf duizend kisten k 720 stuks, dus in totaal 3,6 millioen eieren, naar Spanje ver kocht tegen een prijs, die 20 cents ligt boven den prijs, die Woensdag in Engeland kon worden gemaakt. Een ongeveer even groot quantum gaat deze week ingevolge het plan-Deterding naar Duitschland. Het totale quantum van ongeveer zeven acht millioen stuks eieren, dat nu naar Duitschland en Spanje gaat, wordt practisch gesproken onttrokken aan den export naar Engeland, zoodat de zeer beperkte kring van importeurs van Nederlandsche eieren aldaar te weinig dreigen te zullen ontvangen. Teneinde dit te voorkomen, kwam gister ochtend dan ook reeds een hoogere bieding uit Engeland, waardoor op de Nederlandsche markten 10 a 15 cents méér besteed kon wor den dan Woensdag. Niettemin blijft de ei- erprijs voor dezen tijd van het jaar nog steeds te laag.

Schager Courant | 1937 | | pagina 2