Plan Deterding Binnenland Het doodelijk ongeluk op H. M.'s „Gelderland" E?i niet ailedaagsche brand Buitenland Gcud, Zilver en Petroleum in Amerika Alkmaarsche Kaasmarkt Behandeling voor het Hoog Mi litair gerechtshof. In hooger beroep heeft voor het Hoog militair gerechtshof terecht gestaan de 30- jarige matroos der le kl. C. W. thans a. b. van H. M.'s wachtschip, voorheen dienende op H. M.'s „Gelderland" die door den zee krijgsraad, wegens het aan zijn schuld den dood van een ander te wijten hebbende, is veroordeeld tot 14 dagen hechtenis voor waardelijk met een jaar proeftijd. Beklaagde, die zich door dit vonnis be zwaard gevoelde gaf oen relaas van het ge beurde op de „Gelderland" waarbij tijdens •het looden de matroos der 2e klasse van Dijk, op noodlottige wijze is verdronken. Hem was n.1. gelast het loodbordes uit te zetten, alvorens de manschappen in de sloepen zouden gaan. Toen hij hiermede be zig was bemerkte hij, dat er een spie, ter .bevestiging van twee staven ontbrak. Er was veel haast bij en de kabelgast, die hem aan een reservespie zou kunnen hel pen was op dat oogenblik niet te berei ken. Hij had niets anders bij de hand dan een kabeltouw, waarmede hij de stangen bevestigde en toen probeerde hij of het touw hield. Daarna is hij in de loodmat gaan hangen, terwijl van Dijk op het bordes bleef. Deze heeft waarschijnlijk te gen den bevestigden stang geleunch met het gevolg dat deze los schoot en van Dijk te water raakte. Beklaagde heeft dit niet gezien, doch hoorde roepen „man over boord". Ondanks de pogingen ook door de bemanning van andere schepen o.a. de „Hertog Hendrik" in het werk gesteld om den drenkeling te redden is deze in de diepte verdwenen. De advocaat-fiscaal Mr. L. B. J. Vermeu len, zeide dat beklaagde geheel op eigen verantwoordelijkheid heeft gehandeld. De omstandigheden, die in het voordcel van beklaagde wegen, n.1. het niet aanwezig zijn van de spie, de onmogelijkheid om een reserve spie op dat oogenblik te krijgen en de groote haast zijn verdisconteerd in het milde vonnis, dat de zeckrijgsraad heeft uitgesproken. Beklaagde die met dit soort werk volkomen op de hoogte was had kun nen voorzien, dat het touw zou losschie ten toen hij in de loodmat ging hangen. Spr. vroeg bevestiging van het vonnis. De raadsman, de officier van administra tie C. D. Duijvennan, betoogde dat men hier te doen heeft met een geval van roe keloosheid zooals vaak bij verkeersongeluk ken voorkomen. Beklaagde, die een bevel met spoed had ojj te volgen, deed wat hij in de gegeven omstandigheden mogelijk en verantwoord achtte en hij is zeer onder den indruk van het verlies van een men- schenleven, dat hij niet heeft kunnen voor komen. Pleiter meende dat het toch niet han beklaagde's schuld kan worden geweten dat gr, iets aan, hpt. loodbordes ont brak en drong aan op vrijspraak. Het Hof zal later uitspraak doen. Samenwerking tusschen Nederland en Scandinavië Naar afbraak der tolbarrières. De „Times" juicht het initiatief van dr. Colijn toe en brengt hem hulde. De „Times" juicht in ©en artikel, dat ge titeld is „Breuk in de muren" de pogingen toe van Scandinavië en de lage landen langs de Noordzee om te komen tot, een ver laging der barrières van den wereldhandel. Het blad is van meening, dat het. thans als gevolg van bezoeken van ministers zeker schijnt, dat de conventie van Oslo krachtig bevestigd en naar alle waarschijn lijkheid uitgebreid is. In een hoek van de wereld tusschen lan den met een kleine bevolking, maar met groote staatsmanswijsheid zal de handel dan vlotter kunnen gaan, doch dat zal slechts een hegin zijn, daar Nederland en Scan dinavië afhankelijk zijn va.n afzetgebieden in grooterc landen. Scandinavië, aldus de „Times", is onze beste cliënt in Europa en Nederland wil steeds meer van ons koopen. Dit, zijn alle belangrijke overwegingen, weike in Britsche oogen de waardeering moeten doen toenemen voor deze geste naar een vrijer handelsverkeer. De „Times" brengt in het bijzonder hul de aan dr. Colijn. De mantelsnijder Geen bewijs tegen den vermoe- delijken dader. De 50-jarige man, die zooals wij reeds meldden door rechercheurs van de Cen trale Recherche in de Kalverstraat te Am sterdam is aangehouden en bij zijn fouillee ring in het bezit van een scheermes werd gevonden, hetgeen het vermoeden deed rij zen dat men bier te doen had met den beruchten mantelsnijder, zal waarschijn lijk weer op vrije voeten moeten worden gesteld. De moeilijkheid bij het onderzoek is, dat van den dader zelfs geen vaag sig nalement bestaat en de man zelf blijft 'ontkennen. Sijwieldief te Amsterdam aangehouden Een automobilist, die in de buurt van de Haarlemmermeerstraat te Amsterdam reed, ag dat een jongmcnsch, na eenige malen o.m zich heen te hebben gekeken, een on beheerd staand rijwiel greep en daarop wegreed. De automobilist volgde hem en maakte even later een agent op hem op merkzaam, die den jongeman aanhield. Spoedig bleek loen, dat hij het rijwiel, ge stolen had, waarna hij bij zijn verhoor nog bekende dat hij ook vroeger op den avond een rijwiel had weggenomen. Hij werd in het bureau Overtoom opge sloten. Ontstaan tengevolge van foto grafeeren met magnesiumlicht. Voor de Zutfensche Rechtbank heeft een niet ailedaagsche zaak gediend. Op 9 Augus tus jh was te Aalten de Baarnsehe persfo tograaf A. G. van A. bezig het interieur van de als museum ingerichte Saksische boer derij te fotogvaïtf ren. Nadat hij een opname had gemaakt met magnesiumlicht was de boerderij in brand gevlogen en met den vrij kostbaren inboedel verloren gegaan. Thans had zich dc fotograaf voor de itechtbank te verantwoorden. Hem werd ten laste gelegd, dat het aan zijn schuld te wijten was, dat de boerderij met inhoud was verbrand. Verdachte gaf toe, dat hij met magnesium licht had geiotograieerd. Hij wist wat dit betcckende, want hij fotografeert al zeven tien jaar. In dien tijd iieeft hij opnamen gemaakt in Paleizen, Musea en booten! op plaatsen waar zeer kostbare voorwerpen in zijn nabijheid waren. Volgens verdachte kon dit licht ten hoogste een vlam van 25 c.M. doorsnee ontwikkelen. Hij had zoo gestaan, dat de vlam onmogelijk het dak geraakt kon hebben. Het was hem dan ook opgeval len, dat de brand op een geheel andere plek was uitgebroken, dan waar hij had ge slaan. Als getuige-deskundige werd gehoord ir. H. W. de Kruyf, directeur van den Keu ringsdienst van Waren te Zutfen, die bij zijn onderzoek tot de conclusie was gekomen, dat men hier met een zeer brandbare stof te doen moest hebben gehad. Men moet niet vergeten, zeide getuige, dat het magnesium poeder naar alle kanten uiteen springt. Bo vendien moet men rekening houden met kleine splnneragjes, die den brand zeer snel verplaatsen. Een andere getuige verklaarde, dat er in het gebouw niet gerookt was en dat er zich ook geen brandbare stoffen haddenbevonden De Officier van Justitie achtte het ten laste gelegde bewezen. Rekening houdende met het feit, dat hier een kostbaar bezit, een Saksische boerderij met tal van waarde volle voorwerpen, verloren was gegaan, eischte hij een maand hechtenis voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar en 25 gulden boete subs. 25 dagen hechtenis. Volkstelling in de Sóvjef-Unie Veel veranderd sinds 1926. Op 6 Januari j.1. is in de Sovjet-Unie een volkstelling gehouden, waaraan 1,200,000 tellers medewerkten. Dank zij de goede voorbereiding was het mogelijk deze telling op één dag af te werken in de 600.000 ste den, doi^en en nederzettingen. De laatste, volkstelling was gehouden in 1926 en thans bleek, dat sindsdien veel is veranderd. In 1926 waren er nog geen 2.000 steden in het land, thans meer dan 3.000. Vele steden van vroeger zijn niet meer te herkennen. Zoo is bijvoorbeeld uit het kleine stadje Alexandrowsk in de Oekraïne de stad Sa- poroshje, het krachtstation van de Dnjepr Wat zijn de voordeelen voor onzen landbouwenden stand. Aankoopen tegen „afbraak- prijzen." Een oogenblik is de publieke belangstel ling ernstig in beslag genomen geweest door het bekende „plan-Deterding" Men beeft even verbijsterd gestaan door het fabelach tige bedrag ad. 10 millioen, dat er door den schatrijken oliemagnaat in is gestoken en, wellicht mede uit consideratie voor den naam Deterding, stond de pers in den begin ne uiterst welwillend tegenover het project, zelfs die bladen, welke anders zeer snel klaar staan met critiek. Niettegenstaande alle lof, welke den ontwerper werd toege zwaaid, kreeg men echter vaak den indruk, dat uit verschillende artikelen toch eenige terughoudendheid sprak. Dat was begrijpe lijk, want velen wilden er eerst graag iets meer van weten, alvorens onomwonden hun opvatting ten beste te geven. En men zal moeten toegeven, dat er stellig een zeker geheimzinnige waas om de onderneming hing. De gedachte, die aan den geheelen opzet ten grondslag lag, werd ongeveer geformu leerd als: een poging, om het kwijnend in ternationaal goederenverkeer weer te doen opleven. Alles wat in deze richting wordt ondernomen, verdient inderdaad do volle medewerking en er valt ook niet aan te twij fclcn of iemand, die zich de bevordering van dit doel tot taak stelt, zal het overgroo- te deel en zeker het weldenkend deel on zer natie achter zich vinden. Hierbij dringt zich echter dc vraag naar voren: hoe denkt liet andere land, in dit geval Duitschland, over het in practijk brengen van een soortgelijke theorie? Wan neer ergens handel zal zijn, moeten twee partijen bereid zijn onderling te ruilen. Het zou dwaasheid zijn te veronderstellen, dat Nederland van zijn kant niet bereid zou zijn tot commercieele transacties. Onze voornaamste export bestaat uit bodempro ducten en allerwegen worden bier reeds se dert jaren alle zeilen bijgezet om voor on zen sterk gedaalden uitvoer toch weer nieu we banen te openen. Een Duitschland dat handel met ons wil drijven, zou vermoede lijk door iedereen met groote ingenomen heid worden begroet. Want het zou naar alle waarschijnlijkheid beteckenen: het eind van de crisis. We kennen echter het standpunt van de regcering onzer Oostelijke buren: „kanon nen gaan vóór boter". Zoolang men er de ze opvatting blijft huldigen, kan van een bloeiende handel tusschen de beide buursta ten. helaas, geen sprake zijn. Want kanonnen kunnen we niet leveren. Wel echter boter. gegroeid, welke 14 maal grooter is als Alexandrowsk. De stad telt thans 200.000 inwoners, 50 scholen, 2 hooge scholen en een theater. Ook in het volk zelf is veel veranderd. Velen die in 1926 nog analphabeten waren, konden thans een diploma van een hooge- scbool toon en. De tellers werden overal door de bevol king goed ontvangen en in hun werk ge steund. De resultaten van de volkstelling moeten nog uitgewerkt worden, doch wel kan men reeds zien, dat de bevolking is toegenomen. Zoo is bijv. de bevolking van Russisch Sachalin in de afgeloopen 10 jaar met vier vermenigvuldigd. MILLIARDEN IN DE DOODE HAND. De Staat geeft 20 Millioen Dollar per dag uit. Het goud, dat in Amerika uit het vrije ver keer is genomen, 'hoopt zich van maand tot maand meer op in de kluizen van de schat kist. De groote stroom komt uit het buiten land; aanvankelijk was dit een gevolg van de groote winst, die er te behalen viel door het koersverschil tusschen den papieren en den gouden dollar, later van de vrees voor een nieuwen Europceschen oorlog. Deze vrees is aanleiding geworden tot den terugkeer van het uit Amerika gevluchte goud (in den tijd, dat Roosevelt de devaluatie van den dollar inleidde), tot het beleggen van buitenlandsch kapitaal in Amerikaan- sche ondernemingen en tenslotte tot het de- poneeren van buitenlandsch goud in de klui zen der Amerikaans.che banken. Niet alleen, dat dit laatste goud -geen rente opbrengt, neen, er moet nog bewaarloon voor worden betaald. Hierdoor zijn de goudvoorraden, die alle aan de schatkist moeten worden afgeleverd, gestegen tot 8.2 milliard op het eind van 1934 en eind Juni j.1. tot meer dan 9 milliard. Meer goud dan zilver. Tegen dezen goudstroom kan het zilver niet op. In Juni 1934 zetten de Senatoren van de Westelijke staten, waar zilvermijnen worden geëxploiteerd, het aannemen van een wet door, waarbij den President opdracht werd gegeven, zooveel zilver aan te koopen, tot dit metaal een vierde deel van de dekking in edel metaal van het in omloop zijnde Amerikaansche geld .vertegenwoordigde. Dit. had natuurlijk tengevolge, dat de prijs van het zilver een tijdlang met sprongen om hoog ging, zoodat de aandeelhouders in zil vermijnen zwaar geld hebben verdiend. Doch het bleek der regeering onmogelijk zooveel zilver aan te koopen, om bij de voortduren de toeneming der goudvoorraden aan het bij de wet vastgestelde quotum vast te houden. Amerika heeft geen enkel voordeel bij de zen metaalzegen, want dit komt niet in cir culatie, doch blij ft als dood kapitaal liggen en bereidt den weg voor latere, misschien niet meer »binnen .de. perken t.e houden in flatie. De openbare schulden bedragen thans reeds meer dan 29 milliard dollar; sedert de De kwestie,waarop het aankomt is dus, of door de uitvoering van het plan Deterding de Duitsche inzich ten een verandering zullen onder gaan? Is dit het geval, dan is inder daad veel gewonnen. Geschiedt dit laatste echter niet, dan mag in den Nederlandschen handel en in land bouw- en zuivelproducten tijdelijk een klei ne opflikkering worden geconstateerd, na verloop van eenigert tijd zal alles tenzij •andere factoren optreden weer tot het oude niveau moeten terugvallen. Want we betwijfelen of het zelfs den heer Deterding mogelijk zal zijn door te gaan met 10-milli- oen guldens-transacties, waarbij ten slotte de verkoopopbrengst in Duitschland ten goede heet te komen aan de Duitsche win terhulp. Van een soortgelijke veranderde mentali teit bij de regeering te Berlijn is tot dusver re hoegenaamd nog niets gebleken en we betwijfelen ernsti.a of het plan-De,terding dat zoozeer gewenschte resultaat tengevolge zal hebben. Intusschen is de toestand hier te lande van dien aard, dat zelfs een kleine opflik kering Van harte-behoort te, worden toege juicht en indien dus 'het plan niet meer. te weeg brengt dan deze, hebben we hier alle reden tot tevredenheid. Hoe is het. nu hiermee gesteld? Bij het ontwerpen van hot plan is men van het gegeven uitgegaan, dat ten onzent de markt wordt gedrukt door de aanwezigheid yan belangrijke voorraden, terwijl in Duitsch land aan de. betreffende goederen een drin gende behoefte bestaat. Over de juistheid van dit grondprincipe schijnen niet alle geleerden het eens te zijn. Voor het eene arlikel gaat het waarschijnlijk ook meer op dan voor het andere. Er zijn er, die meenen, dat van uitzonderlijk groote voorraden geen sprake is, omdat bij de voort brengselen van landbouw en veeteelt, steeds gesproken wordt van perioden van grootere en van kleinere, soms van in het geheel geen productie. Er heeft dus steeds opslag plaats, ten einde de distributie meer gelijk matig over het geheele jaar te ver- deelen en datgene, wat thans in de pakhuizen aanwezig is, zou het nor male niet te boven gaan. Voor som mige artikelen zou het zelfs minder zijn, dan in vroegere jaren wel het geval is geweest. Deze redeneering mag een grond van waar heid bezitten, opgaan doet ze ons inziens ambtsaanvaarding van Roosevelt hebben de uitgaven ongeveer 18 milliard dollar bedra gen, tegen ongeveer 8V2 milliard aan inkom sten. Sedert 1 Juli 1935 bedragen de regcerings- uilgaven ongeveer 20 millioen dollar per dag. Wel is waar zijn thans alle oorlogsleeningen geconverteerd en daalde de rentevoet van \y<\. op 2.175 doch van week tot week ziet de regeering zich genoodzaakt, geld op kor ten termijn op te nemen, ten einde de regee- ringsmachine op gang te kunnen houden. Intusschen liggen meer dan 9 milliard dol lar aan goud en meer dan een milliard oun ces zilver 28.35 gram) werkeloos in de schatkamers De petroleum-productie vermindert. Goud en zilver vermeerderen steeds, maar de petroleum vermindert! Op de laatst ge houden bijeenkomst van het Amerikaansche Chemische Genootschap werd de bewering geuit, dat de petroleum-productie tusschen 1940 en 1943 schaarsch zou worden. Anderen waren van meening, dat er nog wel voor 15 jaar genoeg ^ou zijn. Of het nu een kwestie is van 5, 8 of 15 jaar het vraagstuk is er qen van het grootste gewicht., want hier, waar iedereen in een auto rijdt, zou gebrek aan petroleum gelijk staan met een nationale catastrophe. Ver schillende groote petroleum-maatschappijen hebben reeds getracht, vasten voet te krijgen in Zuid-Amerika en in Azië, ten einde zich te verzekeren van een deel van de productie aldaar. Doch zou men er, in geval van oor log, in kunnen slagen om die petroleum naar hier te vervoeren? Het Congres heeft niet willen medegaan met den wensch van de regeering, het tegenwoordige, onzinnige ver spillen van petroleum tengevolge van de scherpe concurrentie tegen te gaan door het vaststellen van wettelijke voorschriften, om dat de afzonderlijke staten, die zich door der gelijke wettelijke voorschriften bedreigd za gen, zich er tegen verzetten. Doch het'vraag stuk dringt zich meer en meer aan ons op: men stelt dan ook in de hoogste mate be lang in de nieuwe methode om kolen vloei baar te maken, alsmede in het gebruik van andere brandstof voor de motoren. Geen Koolhoven vliegtuig voor Spanje Noodlanding tengevolge van de mist. Naar aanleiding van het bericht dat een Koolhoven-toestel, dat bestemd zou zijn voor Spanje, eergisteren een noodlanding heeft gemaakt op het vliegveld Meaulté bij Amiens, hebben wij nadere inlichtingen in gewonnen. Met klem werd ontkend dat dit vliegtuig voor Spanje bestemd zou zijn. De piloot, een Franschman, had opdracht de machine aan een Fransche maatschappij af te leveren, en was voornemens op Le Bourget te landen. Ten gevolge van de mist heeft hij echter een noodlanding moeten maken bij Amiens en is toen per trein door gereisd naar Parijs. Het tpestel is nog steeds op het vlieg veld van Amiens en moet daar blijven staan, totdat het van Fransche registratie letters is voorzien. toch niet. Immers, zoolang nog groote par tijen worden van de hand gezet tegen prij zen, die terecht den naam van „afbraakprij- zen" verdienen, is er ruimte voor de opvat ting dat de voorraden te groot zijn. Zoolang we dus in Nederland, doorgaan met versche pen naar Engeland, waar de goederen wor den verkocht tegen noteeringen, die een loo- nende productie ten eenenmale onmogelijk maken, lijkt het ons niet ongerijmd te spre ken van voorraden, die op de markt druk ken. Zelfs de omstandigheid, dat de prijzen van sommige artikelen den laatslen tijd wat wa ren gestegen, dunkt ons in deze opvatting geen wijziging te kunnen brengen. We wilen ons dus aansluiten bij de re deneering, dat de voorraden te groot zijn en dat opruiming althans van een deel daar van, gewenscht is. Zoo bet plan-Deterding in dit laatste voorziet, dan verdient het met in stemming te worden begroet. Doch doet het dit? Helaas moet de uitvoering in dit opzicht cenigen twijfel laten. De kwestie is namelijk, dat een soortge lijke opruiming van de bestaande voorraden slechts dan een voordeel oplevert, wanneer ze kan plaats hebben tegen betere prijzen dan die, waartegen thans het overschot wordt opgeruimd. Of dit echter het geval is, mag worden betwijfeld. Degenen, die met de uitvoering belast zijn, schijnen „zoo goedkoop mogelijk" te willen inkoopen. Ze nemen blijkbaar de prijzen aan de Engelsche markt tot richt snoer en men zou zich mogen afvragen in welk opzicht daarduor dc Nederlandsche pro ducent heter wordt.. Immers, wanneer hem slechts den af- braakprijs wordt uitbetaald, waartegen hij ook naar Engeland kan leveren, blijft het resultaat voor hem onbevredigend. Dat deze tactiek inderdaad wordt gevolgd, bleek bij de aankoopen van eieren. Ver schillende firma's waren niet tot leveren bereid, aangezien ze niet meer konden ma ken dan in Engeland, waarbij export naar dit laatste land dan nog het voordeel had, dat de transacties plaats hadden met klanten, zoodat kon worden gesproken van een ge- regelden handel. Terwijl men bij verkoop aan de combinatie-Deterding te doen had met een levering voor één maal, waaruit nooit een blijvende relqtie kon voortvloeien. Gezien bet feit. dat het geld heet te zijn gefourneerd, mede om het Nederlandsch bedrijfsleven in landbouw en veeteelt weer op de been te helpen, mag deze wijze van uitvoering terecht eenige verwondering wek ken. Want de voordeelen, welke er uit kun nen voortspruiten voor onzen landbouwen den stand, lijken door een en ander toch heel wat minder groot, dan men aanvanke lijk had meenen te mogen verwachten. Natuurlijk bestaat de mogelijkheid, dat door liet opkoopen van de hier aanwezige voorraden, het aanbod voor enkele artikelen zoodanig vermindert, dat daardoor voor de rest een hoogere prijs kan worden gemaakt. Om te blijven bij een artikel als eieren, zou men zich kunnen voorstellen, dat door de leveranties naar Duitschland het aanbod De markt was niet minder dan verleden week, al was de hoogste prijs met f20.50 een halve gulden lager dan Vrijdag j.1. Het begin was even wat stroef, blijkbaar waren de vraagprijzen aanvankelijk wat hoog. Maar toen koopers en verkoopers el kaar eenmaal hadden gevonden, was de aanvoer spoedig in andere han den overgegaan. De gang lag onge veer een halve gulden boven die van de vorige week. Goede kaas bracht in doorsnee f 17.op, enkele gingen voor f 18.Bij prijzen van f16.— had men veelal te doen met kaas van zachtere kwaliteit. De aanvoer was goed en leek ons grooter dan de laatste weken. Het zou kunnen zijn, dat de oorzaak daarvan was gelegen in het feit, dat de aanvoer ter beurze zeer gering is. We telden er nog slechts zeven fa brieken en, voor zoover we konden beoordeelen, was de handel er bijs ter stug. De geringe hoeveelheid had snel verkocht behooren te zijn, doch dit was allerminst het geval. Stelt men daartegenover, dat een fabriek, die de vorige week aan de beurs niet had kunnen verkoopen, die echter toen haar voorraad op monster nog kwijtraakte... aan do markt voor f 16.50, dal diezelfde fa briek heden met een stapel aan de markt was verschenen en daarvoor maakte f18.dan kan men zich begrijpen, dat de animo voor de beurs wat begint te tanen. De indruk, die we vandaag aan de beurs kregen, was, dat ze bezig is te verloopen Te meer omdat sommi gen van degenen, die er nog waren, 't liefst ook de volgende week reeds weer ter markt zouden gaan. Ze wor den daarin veelal gehinderd door de opvattingen van bestuursleden, die de kaasbeurs-actie nog willen blijven steunen. Wat niet wegneemt dat het eind daarvan in zicht schijnt. Dc nieuwe Amerikaansche slagschepen Zij zijn langzamer dan die van andere mogendheden. De beide nieuwe 35.000 tons slagschepen, die 1 Juni op stapel zullen worden gezet, zul lep 3 tot 4 knoopen langzamer loopen, dan de slagschepen, welke door andere'mo gendheden worden gebouwd, verklaarde da Minister van Marine, Swanson. in Engeland zoodanig daalt, dat de prijzen er stijgen. Gezien de groote partijen, die daar aan»- komen, is dit weliswaar niet waarschijnlijk^ de mogelijkheid echter is aanwezig. Dan evenwel bestaat de kans, dat de aan* koopen voor het plan-Deterding worden gestaakt. Immers, dezer dagen kon mien lezen im een artikel van de hand van Dr. H. MoH huijsen, dat „zoodra zou blijken, dat ten-» gevolge van de uitvoering van het plan* Deterding de prijzen der landbouwproduc ten voor het binnenland onevenredig zou den stijgen, zal de export worden gestaakt.*1 Behalve bij artikelen als boter, waar de regeering door de heffing den binnenland- schen prijs geheel in handen heeft, kan vei lig worden gezegd, dat iedere prijsverhoo- ging in het buitenland een prijs verhooging! in het binnenland met zich meebrengt. Bovenstaande aanhaling moge wellicht zijn ingegeven door den wensch om den bin- nenlandschen consument gerust te stellen, men kan er even goed een bevestiging in lezen van de conclusie, waartoe we reeds kwamen, namelijk dat het in de eerste plaats te doen schijnt te zijn om goedkoope levens middelen. In welk geval het belang, dat de Nederlandsche producent bij de onderne ming kan hebben, ons ontgaat. Want die dunkt ons, voor alles gediend met hoogere prijzen. Er zijn hier en daar nog verschillende an dere bezwaren tegen het plan geopperd. Vast schijnt intusschen te staan dat een verklei ning der Nederlandsche contingenten voor Duitschland door een en ander niet te duch ten valt. Zoo dit het geval zou zijn, zou er inderdaad wellicht ook meer kwaad dan goed. uit voortkomen. Want het zijn juist die con tingenten in verhand met de in Duitsch land gemaakte overprijzen, welke voor een deel de financiering van onzen landbouw steun mogelijk maken. Indien het voert tot verlaging der contin genten voor andere landen, dan zou men kunnen komen te staan voor het verschijn sel, dat dat gene wat via Nederland aan de wereldmarkt wordt onttrokken via ande re landen zou worden teruggeleid. Zoodat het motief voor een prijsverhooging uitge schakeld bleef. Slechts indien Duitschland meer opneemt dan tot dusverre, wordt de wereldmarkt ontlast en is wellicht een kleine prijsstijging, als gevolg van de uitvoering van het plan- Deterding te verwachten. Waarom echter tegen de allergoedkoopste prijzen wordt ingekocht, blijft ons ontgaan. Zaken mogen dan al zaken zijn; we meenen, dat vooral in den beginne een zekere phi- lantropisch lintje aan de geheele onderne ming werd gegeven. Zooals het er nu uitziet, heeft het er veel van alsof het voornam Duitschland is, dat er van profiteert. We gunnen onze buren graag een voordeelfje, maar waar de zakelijke kant in de praktijk blijkbaar sterk naar voren komt, is het niet onbillijk, dat we ons afvragen: waar zit voor ons de winst?

Schager Courant | 1937 | | pagina 10