OMGEVING-NIEUWS Soja-boonen in het Geestmerambacht Voetbal N.H.V.B. Weer Griep? Ons huisvarken Marktberichten CALLANTSOOG Verlenging werkverschaffing. Door den Minister van Sociale Zaken is de subsidie-toezegging voor de werkverschaffing in de duinen van de N.V. Mij. „Het Zwanen- water" verlengd tot 31 Maart a s. Bouwen zonder vergunning. Herhaaldelijk blijkt, het dat men schuur tjes e.d. bouwt zonder de daarvoor vereischte vergunning te hebben aangevraagd en ver kregen. Het gevolg is dat de vergunning ge vraagd moet worden wanneer het gebouwtje reeds staat. In den laatsten tijd is het meer dere malen voor gekomen dat zoo'n vergun ning geweigerd werd met al de ellendige ge volgen, als afbreken en opnieuw opbouwen'" daaraan verbonden. Aangeraden wordt in het belang van hen, die bouwplannen hebben, zich vroegtijdig van een vergunning te voor zien ten einde genoemde onaangenaamheden te kunnen voorkomen. 'ANNA PAULOWNA VAN EWUCKSLUIS DAT LIEP NOG GOED AF! Donderdagavond kwam een nieuwe Chevrolet-auto, die uit Friesland naar Am sterdam onderweg was, in razenden vaart de Lelystraat afgereden. Bij het kruispunt Lelystraat—Hoornweg ligt in deze straat een flauwe bocht. De Lelystraat sluit hier n.1. ongeveer vijftig meter verder op de Van Ewijcksluisvaart aan, waarvoor men 4 a 5 meter naar links moet afwijken. Blijkbaar heeft de bestuurder der auto, die toch de zen weg al meer bereden bleek te hebben, hieraan niet gedacht en dus niet tijdig ge remd. Pas op het bedoelde kruispunt werd hij dit gewaar en remde toen sterk. Dit kon evenwel niet verhinderen dat hij omstreeks veertig meter verder tegen een daar naast denkweg staande bok van de telefoongelei ding opreed en deze vernielde, waarbij et telijke telefoondraden werden gebroken. Toch is deze bok voor den bestuureder mo gelijk nog gelukkig geweest, daar de auto hierdoor stopte en anders bij den wegberm neer en waarschijnlijk nog in de Bermsloot terecht zou zijn gekomen: De auto was van voren zwaar beschadigd en moest later worden weggesleept. De bestuurder kwam er met een bebloede lip af. HOOGWOUD AARTSWOUD. Voor de afdeeling Aartswoud-Hoogwoud [van plattelandsvrouwen werd in café Vis ser een demonstratie gegeven door den fijn lederhandel „De AuerhaaiV' uit Amsterdam. Het een en ander werd verduidelijkt met lichtbeelden en was geheel gratis. De heer V. d. Capelle, die op eenvoudige en aange name wijze een en ander vertelde, had een aandachtig gehoor. Eer.ige modellen wer den voorgewerkt, terwijl er ook een collec tie artikelen was te bezichtigen. Een en an der werd door de dames op zeer hoogen prijs gesteld en viel zeer in den smaak. Aan het einde van den avond werd besloten een cursus op te richten. Eenige dames gaven zich reeds op, terwijl er voor de andere nog gelegenheid bestaat zich aan te sluiten. Door de hcerschende griep was de opkomst klein. Na 25 jaar rheumatische pijnen Verbaasd over snelle beterschap „Ongeveer 25 jaar geleden voelde ik voor liet eerst lichte rheumatische pijn in arm en schouder. Langzamerhand werd alles erger, totdat ik stekende pijnen kreeg in armen en lendenen. Ongeveer 12 maanden geleden kocht ik voor het eerst een flacon Kruschen Salts en tegen den tijd, dat deze op was, werd ik aangenaam verrast door een lichte verbetering. Na de tweede flacon was alle pijn verdwenen en deze is sindsdien nim mer meer teruggekeerd." T. R. Kruschen Salts is een combinatie van 6 minerale zouten, die, door Uw afvoerorganen tot krachtiger werking aan te sporen, alle schadelijke afvalstoffen, als het gevaarlijk urinezuur, dat maar al te vaak de oorzaak is van rheumatische pijnen, geregeld uit Uw lichaam verwijderen. Kruschen Salts is Verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f 0.40, f 0.75 en f 1.60 per flacon. Let op, dat op het étiket op de flesch, zoo wel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voor komt. Z1JPE ST. MAARTENSBRUG. Kinderherstellings. en Vacantle. kolonies. Alg. vergadering. Alhier hield de afd. Zuid-Zijpe van het Gentraal Genootschap voor Kinderherstel lings- en Vacantiekolonies een algeaneene vergadering in het lokaal Kossen. In de daaraan vooraf gega.ne bestuursver gadering, onder leiding van Mr. D. Bree- baart, vice-voorzitter van de ad. Ztjpe-Cal- lantsoog van het Witte Kruis, werden de concept-statuten van de te vormen afdeeling voorgelezen en na een kleine wijziging aan genomen. Het 'bestuur werd als volgt samen gesteld: de heer J. Leeuwen, St. Maartens brug, voorzitter; mevr. J. A de Boer, Scha- gerbrug, secretaresse en Zuster G. Kuilman St,. Maartensbrug penningmeesteresse. Na sluiting werd het voorzitterschap overgedra gen aan den heer Leeuwen, die de aanwe zigen hartelijk welkom heette en een uiteen- zetting gaf van het doel en de werkwijze van de opgerichte vereeniging. Na den wensch uitgesproken te hebben, dat de ver- eeniging zou groeien en bloeien, werden de statuten en het huish. reglement voorgele zen en goedgekeurd. Besloten werd dat de bestuursleden van de verschillende dorpen ieder op hun eigen manier, propaganda zou den maken en zooveel mogelijk leden zou den trachten te werven Op de vraag of zoo spoedig mogelijk kinderen zullen worden uitgezonden, werd bevestigend geantwoord. Op voorstel van Burgemeester Breebaart werd dr. van Slooten benoemd tot advisoe- rend geneeskundige. Verder werd door hem, namens het bestuur van Het Witte Kruis, hartelijk dank gebracht voor de oprichting van een vereeniging die onder ©en van de nuttigste van het land kan worden gerang schikt. Na de rondvraag, welke geen bijzonderhe den opleverde, volgde sluiting. WINKEL LUTJEWINKEL. Toen het motorschip van schipper C. But- ter op het punt stond om te vertrekken in den nacht van Donderdag op Vrijdag, moest dit vertrek nog eenigen tijd worden uitge steld, omdat de bemanning, bestaande uit twee koppen, door de duisternis misleid, vanaf den aanlegsteiger pardoes te water stapte. Nadat de patroon voor droge kleeren had gezorgd, kon de reis worden aanvaard, zoo dat dit ongeval goed afliep, want van na- deelige gevolgen van het koude bad was geen sprake. Gevonden en te bevragen ten Raadhuize een paar lederen handschoenen. SCHAGERBRUG. BALLONWEDSTRIJD. Bij den bal Ion wedstrijd gehouden op 7 Januari j.1. ter gelegenheid van het Vorste lijk Huwelijk kwamen ballonnen terecht bij: Daarle (O.), Borne (bij Almelo), Kassei (Duitschland), bij Münster (Westfalen, Duitschland), terwijl de verste (tot nu toe), daalde bij Szabadszallas in Hongarije (1400 K.M.) gelegen in de buurt van Szegedin en Mria Theresiopol. De ballonnen werden opgelaten door: J. Broens, SChagerbrug, gevonden te Daarle, Truusje Rampen, Schagerbrug (gevonden te Borne). Jaap Nieuwland, Keinsmerbrug, (ge vonden te Kassei). Annie Brugman 't Buurtje gevonden te Münster). Lies Koordes, Scha gerbrug (gevonden hij Szegedin). WIERINGERMEER BLINDSCH AAK-SIMULTAANSEANCE. Donderdagavond in het Gebouw voor Maat schappelijk Werk te Slootdorp. Openings avond van het seizoen 1937 van de schaak club „de Wieringermeerschakers". Een dichte haag van schakers en belang stellenden heeft zich opgesteld rondom een tweetal borden, waaraan de beide matado- ren van de schaakclub, de heeren Ekkers en J. Noback, de zwarte stukken aanvoeren. De witte stukken worden in beide partijen geleid door den heer J. Bos Jr., ambtenaar op het Raadhuis te Wieringerwerf en kam pioen van de Medemblikker Schaakclub „A—Z". De heer Bos zit echter niet achter het bord doch heeft zich in een hoek van het azaltje teruggetrokken: hij mag de bor den en stukken niet zien. Hij geeft selchts commando den looper van Bernard-zooveel naar Gerrit-zooveel te verplaatsen of het paard naar dezen of dien kant van het bord te laten springen. Hoewel de heer Bos geen bord en stukken zag bleek hij den stand toch goed uit het hoofd te kennen. Met den regelmaat van een klok deed hij zijn zetten zonder zich te ver gissen. Deze zqttcn waren bovendien nog sterke zetten ook. Hoe de heeren Ekkers en Noback 'zich oók inspanden, na eiken zet bleek het witte spel meer en meer den bete ren stand te verkrijgen. Na een 30-tal zetten gaf allereerst de heer Ekkers zich gewonnen. Een tiental zetten later volgde de heer Noback dit voorbeeld. Telkens nadat een partij werd opgegeven klonk een hartelijk applaus, waardoor de- blindspeler gehuldigd werd voor de door dezen geleverde bijzondere prbstatie. Deze prestatie is inderdaad bijzonder. Hoe het mogelijk is de achtereenvolgende ver schillende standen van een partij uit het hoofd te onthouden kan men zich nog in denken. Doch wanneer twee partijen tegelij kertijd op deze wijze worden gespeeld en wanneer beide partijen dan nog gewonnen worden ook, dan kan zeer zeker van een bijzondere prestatie worden gesproken. Het was een goede propaganda-avond voor de Slootdorpsche schaakclub „de Wie ringermeerschakers"! WIERINGEN Politie. Verloren: een fietsplaatje en een porte- monnaie, inh. twee gulden. Gevonden: een jachtgeweer, een rijwiel- plaatje in etui en een paar blauw wollen dameshandschoenen. Inlichtingen bij den gemeente-bode. LANGENDIJK Voorzichtigheid bi} aankoop van zaaizaad aanbevolen. Nog eenige interessante gegevens over de kleine „WelEdelGeboren Plant". Naar aanleiding van ons artikel over de proefnemingen met den teelt van Soja-boo- nen in het Geestmerambacht, welke proeven waren genomen door den heer Jb. de Vries te St. Pancras, heeft genoemde heer van ver schillende zijden aanvragen gekregen van personen uit deze omgeving, maar ook uit andere streken van ons land. Er bestaat bij verscheidene tuinders wel belangstelling voor de teelt van deze nieuwe soort boonen. Doch niet alleen de tuinders toonden hun belangstelling. De heer De Vries deelde ons mede, dat ook het Landbouwproefstation te Groningen nadere inlichtingen omtrent zijn bevindingen heeft verzocht en ook gekregen. De heer De Vries verzocht ons echter, er wel den nadruk op te willen leggen, dat hetgeen hij dit keer heeft verkregen, moet worden beschouwd als het begin van een proefneming; het moet op den duur nog uit komen of het mogelijk is, dat de kwaliteit van de boonen dezelfde blijft, of men geen degeneratie zal krijgen wanneer steeds met, de hier gewonnen boonen wordt doorge gaan en geen- zaaizaad uit Chili wordt ge bruikt. Het is dus zaak, om nog wat af te wachten, hoe het .verder met deze proeven Derde Klasse E. Dirkshorn 1 heeft het Zondag tegen Koe dijk 2 wel zoo leelyk laten zitten (met 62 werd verloren), dat al ons vertrouwen in Dirkshorn er aan te pas moet komen om hen nu thuis tegen Schoorl 2 eenige kans te geven. Koedijk 2, na haar pracht-prestatie tegen Dirkshorn opnieuw belust op de pun ten, krijgt ditmaal, Alkmaar 3 voor zich. Ook deze is te overwinnen, maar zoo heel gemak- 'keiyk zal dat niet gaan. De stand der kopgroep is: Ursem 15 uit 11, Koedijk 2 13 uit 12, Dirkshorn 12 uit 9, Alk maar 3 12 uit 9, Schoorl 2 11 uit 9. Vierde Klasse F. DTS 3 heeft hier de kans op een eervolle plaats. zy zou zelfs een gooi kunnen doen naar de tweede plaats indien er Zondag a.s. te Oudkarspel van Alkmaar 4 werd gewon nen (12 uur). Tot deze krachttoer zullen de Langedijkers echter wel niet in staat zyn vreezen we. CSV 3, de andere concurrent voor Alkmaar 4 en Oudorp, kan Zondag lu-ar kan sen verbeteren ten koste van Akersloot 2. De stand van de leiders is in deze afdeeling van 7 clubs de volgende: Oudorp 2 12 uit 7, Alkmaar 4 10 uit 6, CSV 3 8 uit 6, DTS 3 7 uit 6. Vierde klasse J. Hollandia 5 komt zoo onstuimig opzetten, dat we vreezen, dat ook Hoogkarspel 2 er aan gelooven moet. De prestaties van deze zijn de laatste weken trouwens ook niet opper best, resp. verliezen van Hem 2 en op 't nip pertje winnen van OKB 2, dat onderaan staat. Sijbecarspel 2 heeft tegen Oudendijk 2 hoog stens kans op gelijk spel. Hem 2 kan And. Boys 2 wel hebben. De stand van de leiders is in deze groep van 10 als volgt: Berkhout 2 16 uit 9, Hoogkarspel 2 16 uit 10, Hollandia 5 14 uit 10, Oudendijk 2 10 uit 7, Sijbekarspel 2 7 uit 6, VCL 2 staat nummer 7 met 4 punten uit 7 wedstrijden. Junioren B. Menigeen zal de situatie in Jun.-afd. B Inte resseeren. Het is daar een strijd tusschen Alcmaria b en Alkm. Boys a, terwyi de ande ren achterblijven. Alcmaria b 15 uit 9 (goals 8815), Alkm. Boys a 13 uit 7 (goals 564), ZW b 11 uit 9, KW 10 uit 8. De overige 5 zijn geheel kansloos. zal loopen. Als het na eenige jaren blijkt, dat geen degeneratie plaats vindt, kan men weer zien. De proefnemer raadt daarom aan nog niet met den teelt van deze boonensoort te beginnen. En niet alleen om bovengenoem de reden. Een andere reden is ook nog, dat hij den teelt tegen den thans geldenden wereld marktprijs niet loonend acht, terwijl het bo vendien noodzakelijk wordt-geoordeeld, dat wanneer tot de teelt van soja-boonen wordto vergegaan dit in het groot moet geschieden, d.w.z. dat de afname van deze zoo nuttige en veelzijdige boonensoort door de olieslagerijen enz. in het groot kan ge schieden. De kansen, dat de prijzen van de boonen zullen stijgen hangen samen met de ontwikkeling dor gebeurtenissen in het Verre Oosten. Een waarschuwing. De heer De Vries vestigde er de aandacht op. dat door een N.V. in oprichting reeds van iemand, met wien hij in corresponden tie was gekomen, een agentschap voor den verkoop van sojaboonen-zaaizaad was aan geboden. Bii die aanbieding was een prijs courant gevoegd met de afbeelding van boonen, welke echter wel wat van sojaboo nen afweken. Daarbij kwam nog, dat de prijzen, welke voor de boonen werden ge vraagd, hoog waren, zoodat een waarschu wing daartegen wel op z'n plaats werd ge oordeeld. Kunstzijde, vervaardigd uit soja. doppen. Een krantenbericht vermeldde onlangs, dat de boeren in Japan de doppen van de soja- boonen voor goede prijzen verkochten aan de Japansche kunstzijde-industrie, welke van deze doppen kunstzijde wist te vervaar digen. Alweer een mogelijkheid voor deze nieuwe cultuur. Of een en ander juist is, kan natuurlijk moeilijk worden bevestigd of tegengesproken. De heer De Vries wil echter de doppen, welke hij no liggen heetf, gaarne gratis ter beschikking stellen van de Ned. Kunstzijde- industrie om te doen onderzoeken, of deze mogelijkheid inderdaad hier ook bestaat. De mogelijkheden van d«e sojaboon zijn bijna onuilputelijk. De boon bevat 300 medicinale eigenschappen. In de Telegraaf kwam onlangs een bericht voor uit Amerika, waarin wii lezen, dat Keizer Hen-Nung de vader van den Chinee- schen landbouw, in 2838 v. Ghr, schreef, nat de sojaboon 300 medicinale eigenschappen bezat In het Verre Oosten wordt dit 'boontje vereerd met dien titel, „de Kleine Weledel geboren Plant". Voor meer dan 5000 jaren wordt de sojaboon even hoog geschat als rijst, doch het boontje bezit meer kwalitei ten dan eenige andere plant in het Verre Oosten. De bouw kan enorme voordeelen opleveren. De sojaboon is in de Ver. Staten al van zeer veel belang volgens dit bericht. In 1935 bezorgde de kleine „Weledelgebo ren Plant" 35 millioen dollar aan de Ame- rikaansche farmers een bedrag dat hooger is dan de waarde van rogge en gerst. In 1890 begon het landbouwdepartement in Washington het belang van sojabooncul tuur op groot er schaal in te zien. Toch waren in 1917 niet meer dan 500.000 acres (1 acre is 40.47 Are) met sojaboonen beplant. Zelfs 5 jaar later bedroeg het aantal acres nog maar 1 millioen. Van 1928—1932 heeft de teelt echter een groote vlucht genomen tot 2.6 millioen acres. In 1934 was de teelt reeds 4.250.000 acres en in 1935 pl.m. 5 mil lioen acres. De opbrengst Was dat jaar 40 millioen bushels. Ongeveer 600.000 farmers in 27 staten telen sojaboonen. 40 komt van Minnesota, Wisconsin, Indiana, Michigan, Missouri, Ohio, Iowa, Kansas, Ncbraska en. de twee Dakota's. Illinois levert het leeuwen deel of meer dan 50 van de soja-oogst op. Iedere ton sojaboonen levert 30 galon olie op. (1 galon is pl.m. 4.5 Liter) en 1600 pond meel. Beide worden door de industrie verwerkt voor lijm, verf, kammen, kaarsen, radio's, knoopen? vet voor assen, linoleum, drukkers- zwart, billardballen, rubber-substitutie, siga- rettendoozen, oliegoed, Kerstboomdecoratie, ontploffingsstoffen, enz. enz. In 1935 gebruikten de Amerikaansche fa brikanten 91.166.000 pond soyabooon-olie, waarvan 2.550.000 pond voor zeep, 1.800.000 voor linoleum en oliegoed, 13.000.000 in verf en vernissen. Ford besteedde eenige millioenen voor onderzoek van den Sojaboon en met succes! HenryFord, over wien wij in ons vorige artikel reeds het een en ander schreven, heeft een bedrag van eenige millioenen dol lar besteed om de hoedanigheden van de sojaboon te doen onderzoeken. Verder heeft heeft hij volgens de „Tel." 5 millioen dollar gestoken in een fabriek waar allerlei proe ven worden genomen met de sojaboon. De productie van 60.000 acres sojaboonen d.i. dus een kleine 25.000 H.A., verdwijnt thans in de Ford-auto's. Hij gebruikt de olie in de glycerine voor de schokbrekers, email- Ie voor de carosserie, enz. Het meel wordt gebruikt voor de fabrikatie van transmissie knoppen, raamomlijsting enz. Wanneer men dit eens goed bekijkt, zou het voor de streek te wenschen zijn, dat sojaboonen zouden ge teeld kunnen worden. Want zooveel moge lijkheden als met de eindproducten van de zen boon heeft men toch nergens anders. Wanneer de prijs nu echter maar wat beter werd. Het wachten is nu op de resultaten van de verdere onderzoekingen en proefnemin gen, welke zullen worden uitgevoerd. Naar wij vernemen heeft een zaadhandelaar van den Langendijk ook al om een hoeveelheid zaaizaad gevraagd zoodat in het ambacht de proeven op meer dan een plaats zullen worden genomen. Proeven met Suikermais. Wat de suikermais betreft waarover wij het een en ander hebben geschreven, daar tegen bestaat heelemaal geen bezwaar het te probeeren, al was het alleen maar voor eigen gebruik. Voor deze lekkernij ziet de heer De Vries voor direct meer perspectief omdat dit een geheel ander artikel is dan de soayaboonen. Het is meer luxe. Wij zijn benieuwd, of het komende seizoen al suikermais aan de veiling zal brengen. Wie weet het! ZUIDSCHARWOUDE. Huisvlijttentoonstelllng. De Vrouwenvereniging „Onder Ons" zal op 23, 24 en 25 Januari a.s. in de kolfbaan van den heer Kramer alhier een huisvlijt- tentoonstelling houden. Propaganda-avond Bond voor Staatspensionneering. De tooneelvereeniging O.K.K. besloot mede werking te verleenen aan den te houden propaganda-avond van den Bond voor Staats pensionneering, afd. ZuidscharwoudeBroek op Langendijk. Het mooie tooneelstuk „Moe der" zal dan worden opgevoerd. - LANGENDIJK. Uitvoer nien en roode kool. Staat de maand December bekend als een maand, waarin weinig export van nien plaats vindt, met de laatste maand van 1936 is het omgekeerde het geval. De uitvoer is n.1. bijzonder groot geweest, n.1. 20.295.000 K.G. tegen 16.180.000 in dezelfde maand van 1935. Uit Noordiholland werd echter heel wat minder uitgevoerd n.1. 525.000 K.G. tegen 1.150.000 in Dec. 1935. Van Goeree en Ovcr- flakkee was de vermeerdering bijzonder groot en wel 10.362.000 K.G. tegen 7.239.000 K.G. in 1935. De prijzen zijn zeer matig ge weest. doch werden eenigszins gecompen seerd door het ruime beschot. Voor roode kool is de maximumfactuur- prijs ten aanzien van naar Duitschland te exporteeren producten met recht van beta ling over de clearing bepaald op f3.50, voor gele op f3, voor witte op f2.50 en voor uien op f2,75. Wat heeft men echter aan deze prijzen als er toch geen uitvoer plaats vindt! HET SLOT DER HISTORIE Van welingelichte zijde hoorde we als meening verkondigen, dat de kwestie tus schen den ex-betaalmeester der LGC, den heer W. J. Dirkmaat en het bestuur wel niet meer aan de orde zal komen. Allicht, dat ze nog even wordt aangeroerd op de Algemeene Vergadering, doch men begrijpt, dat, nu er een nieuwe betaalmees ter is benoemd, die zijn functie al heeft aanvaard, alles mosterd na den maaltijd zou zijn. Wat er nog zou kunnen gebeuren is een motie van afkeuring indienen, doch nü men in alle opzichten voor een voldon gen feit is geplaatst, is er voor een motie van afkeuring alleen aanleiding, als men daarmee een wenk aan het bestuur zou wil len geven, welke een bepaald dreigement inhoudt. Men oordeelde, dat het dien kant wel niet zal uitgaan. De opposanten hebben dus weinig succes gehad. GEEN UITVOER VAN GROENTEN NAAR FRANKRIJK Uit welingelichte bron wordt meegedeeld dat Frankrijk de invoercontingenten van versche groenten en zuurkool voor het eers te kwartaal 1937 op nihil heeft vastgesteld Als men weet, dat er de laatste jaren een zeer beduidende hoeveelheid groenten, waar onder ook bewaarkool, in het betreffende tijdvak naar Frankrijk werd geëxporteerd, is deze beslissing een van de vele tegensla gen voor den Langendijker tuinbouw, die de tuinbouwers al zeer diep in de moeilijkhe den hebben gebracht. De pogingen, welke onze Regeering bij de Fransche heeft ge daan ter vergemakkelijking van weder- zijdsche handelsbetrekkingen zijn alzoo niet geslaagd en hebben een resultaat gehad, dat zelfs de grootste pessimist niet had dur ven veronderstellen. SINT PANCRAS Bezoek aan de Persilschool. Donderdag hebben een 90-tal vrouwen uit deze gemeente met een 4-tal H.A.B.O.-bus- sen een excursie gemaakt naar de Persil school te Amsterclan?. Het gezelschap heeft een aardig en .nuttig uitstapje gehad en kwam hoogst voldaan weer thuis. Rillerig, koortsig en onbehaaglijk? Stuit die aanval direct. Ga naar bed en gebruik "AKKERTJES". Ge zult verbaasd en ver heugd zijn de bijzonder krachtige werking van AKKER-CACHETS te ondervinden. Voordat Ge 't weet is alle narigheid ver geten. Ze kosten slechts 52 cent per 12 stuks. Een NederXandsche huisvrouw te Berlijn schrijft ons: Wij hebben ons een huisvarken aange schaft. Mijn dochtertje kwam er mee uit school. Maar bovendien kreeg ik er een van den conciërge. Het is e«n heerlijk varkentje» rosé met een vuurrood neusje, mollig, met schattige oogjes, en een gezellig krul staartje, dat je, wanneer je een beetje uit je humeur bent, dadelijk weer doet lachen. Het is van karton. Het is 50 c.M. lang. Het eene dier hangt bij ons in de keuken, het andere in de eetkamer onder de lamp. Dat moet, heeft mij mijn dochtertje verzekerd. En mijn gedienstige heeft het beaamd: zij had het weer gehoord van den conciërge, en. de conciërge had instructie gekregen van den „Blockwart", die zooveel als de verbin dingsman is tusschen de Partij en de bewo ners van 3 tot 4 huizen. Op het, eene oor van het dier staat „Er- nahrungsihilfswerk", op het andere „Vier- jahresplan" en op zijn rug staat met groote roode letters: „Ik vreet.afval van aardap-, pelen, groenten, sla en fruit, zoowel rauw als gekookt, vleesch- en vischafval, beenen, darmen, eierdoppen, koffiedik, kliekjes van allerlei soort, overgebleven brood en koek. Maar ik vreet niet: chemicaliën, poetsdoe ken, specerijen, citroenen-, sinaasappelen en, bananenschillen, asch, veeren, scherven, lom pen, metaal, papier enz. en ik rook of pruinx geen tabak. De bedoeling van het plaatje is duidelijks Ik moet dus in den vervolge twee afval emmers hebben, één „voor het varken", één voor de blikjes, oude gloeilampen en lom pen. Die laatste dingen moet ik dan vePkoopen aan een lid van de lompen- en producten- „Fachschaft". De „voddejood" is hier niet' alleen arisch geworden, maar zal straks ook uniform dragen! Thans draagt hij reeds een groene band om de arm, waarop de naam van zijn „Fachschaft" en zijn nummer voorkomt. Hij is een belangrijk lid in de Duitsche maatschappij geworden. De emmer „voor het varken" wordt'door den „Schalen samml er", een nieuwe „Fach schaft" in wording, het best met onze „gilde der schillenboeren" te vertalen, opgehaald. Dit gilde zal onderd en „Reichsnahrstand" ressorteeren. Maar alles is nog niet klaar. Want met de verdeeling van de kartonneni varkens is de ophaaldienst van de varken emmers nog niet georganiseerd. Overigens geloof ik persoonlijk, 'dat de carbonades van het met maïsmeel gevoer de Nederlandsohe varken lekkerder zullem smaken dan die van de Duitsche klieken- omnivore. Maar geen „Gemecker". Ik en) mijn gezin, wij werken mee aan het wel- slagen vain het „Vierjahresplan", met liefde, met geestdrift en met volle kracht! LEEUWARDEN. 15 Januari. Gerst winter puike f 7.75—8.60, zomer pui ke f88.65, haver witte puike f6.757.75, lijnzaad gekleurd f 12—13.50, boonen platte f7—7.50. groene kleine kook f7.50—9.75, Buitenl. granen. Gele laplatamais disp. 146 boordvrij Leeuwarden, idem 139 boordvrij Rotterdam; Russische gerst disp. La Plata 182 boordvrij Leeuwarden, idem 174 boord vrij Rottèrdam; Noord-Am. Lijnkoeken disp, 8.75 boordvrij Leeuwarden, idem 8.15 boord vrij Rotterdam; idem. merk S.K. disp. 8.13 boordvrij Rotterdam. LEEUWARDEN, 15 Januari. Veemarkt. 44 Enterstieren f 125—195, 95 twenterstieren f 195—295 per stuk; 354 vette koeien f 100—235, per stuk, 38—60 ct. pep Kg., 567 melk- en kalfkoeien f 110—235, 72 pinken f 30—110, 30 vette kalveren f 25—70, 573 nuchtere kalveren f 411, 620 vette schapen f 1625, 62 weidesohapen f 10—19, 688 lammeren f 9—18, alles per stuk; 531 vette varkens f 25—11'5 per stuk; 36—42 ct per Kg.; 24 magere varkens 15—40 ct. per Kg., 59 kleine biggen f 6—12 per stuk, 13 bokken en geiten, 30 paarden, Totaal aan voer 3762 stuks. Marktoverzicht: De aanvoer was heden iets grooter, het moest voor groot vee. Stieren werden vlug verhandeld en bleken iets duurder. De handel in vette koeien was eveneens vlug met iets hoogere prijzen. Melk- en kalfkoeien handel redelijk goed, prijzen vrijwel stationnair. Pinken (graskalveren) voor de slachtbank iets duurder, overigens kalm. Vette kalveren iets flauwer. Nuchtere kalveren vrij goed en iets duurder. Varkens niet geheel prijshou dend. Op de afdeeling wolvee was de stem ming luwer en niet geheel prijshoudend. He den nam de N.V.C. plm. 175 varkens over, Zuivel. Goudakaas 22—27, Edammer kaas 18—27, aanvoer 2816 Kg. Veilingboter f 1.421.27 per Kg. Aanvoer 03. 9-6, 012 vaten, Commissie 66. Eierhandel: Kipeieren: aangevoerd 14.00d Kg„ prijs 2V23% ct.. per stuk, handels prijs 45—50 ct. per Kg. Eendeieren: aangevoerd 200 Kg., prijs 3—3^ ct. per stuk, handels- prijs 37V2—40 ct. per Kg. Pluimvee. 30 slachthanen f 0.60—t, 75 slachtkippen f 0.55—1.20, 50 Jonge hanen f 0.50—1.25, 10 jonge duiven 15 ct. per stuk. Vereen, van Zuivelmaatschappijen. Edammer kaas: 20 plus f 9—10, 40 plus f15 —15.50, Goudsche kaas: 20 plus f9—10, 40 plus f 15—15.50, Broodkaas 40 plus f 1515.50 Goudsche volvet f 19—20, Lcidsclie 20 plus I 1010.50, alles per 100 Kg.

Schager Courant | 1937 | | pagina 6