Wie zal de Duitsche jeugd leiden? Triomfale intocht van Goering te Napels DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Politieke bedrijvigheid te Rome Hitier of de Kerk? De pacificatie van Abessinië Franco rukt op Malaga aan BuUenlatidsch Overzicht De Poolsche boeren pleiten voor democratie omVml DINSDAG 19 JANUARI 1937. 80e Jaargang. No. 10165 Uitgave der N.V. v.h. Trapman Co. Schagen. Op de buitengewone bisschopscon ferentie, welke den 14en Januari te Fulda is gehouden, zijn twee ver klaringen opgesteld, welke in alle katholieke kerken van Duitschland van den kansel moeten worden voor gelezen en welke beide handelen over de in haar bestaan bedreigde bij zondere schooL De Msb. geeft nadere bijzonderheden over heide verklaringen: „In een zorgvollen tijd aan het graf van den H. Bonifacius vergaderd, gedenken wij, Duitsche bisschoppen met verdiende her- dierlijke erkentelijkheid al degenen, iindivi- dueele personen of organisaties, priesters of leeken, mannen of vrouwen, die met on- wankelbaren moed gearbeid hebben aan het voortbestaan der bijzondere scholen. Zij ver vulden daarmede een onafwijs'baren eisch van hun christelijk geweten, maar niet (minder een gebod van de Duitsche trouw ban de wet, welke zij, evenals het. Duitsche rijk als zoodanig, verschuldigd zijn aan het rijksconcordaat, dat in artikel 23 uitdruk kelijk bepaalt: De handhaving en de oprioh ting van confessioneele scholen blijft ge waarborgd. Daarom beklagen wij, Duitsche bissohoppen opnieuw de reeds plaats gehad hebbende opheffing van bijzondere scholen in afzon derlijke deelen van het rijk op grond van een zoogenaamde stemming der ouders, wel. ke een wettelijken grondslag of in zeer vele gevallen de vrijheid der persoonlijke be slissing miste. Door zulke ervaringen geleerd, sporen wij, Duitsche bisschoppen, als de door God ge stelde opperherders, onze diocesanen op- nipuw aan, niet te versagen in de verdedi ging der bijzondere school, doch daarin onwankelbaar te volharden en niet te be zwijken voor zekere beloften of dreigemen ten, doch veeleer met voorbeeldige vastbe radenheid en katholieke karaktervastheid op hun heilige rechten te staan. Wij houden ons bij dezen verdedigings strijd zooals reeds gezegd, aan de Duitsche wet en komen den heiligen plicht na van ons geloof en geweten, omdat wij in de beraamde zoogenaamde gemeenschapsschool niet slechts geenerlei steun voor 't christe lijk geloof, doch integendeel, zooals ondub belzinnige verklaringen bewijzen, een werk zaam middel zien, om het katholiek geloof en het christendom in de opgroeiende jeugd te verstikken en daarmede het welzijn van het geheele Duitsche volk in gevaar te brengen. Het tweede schrijven der Duitsche bis- schopen luidt als volgt: „Wij, Duitsche bis schoppen, maken de geloovigen, en in het bijzonder de katholieke ouders, er op op merkzaam, dat het rijksconcordaat, hetwelk door de rij ksrege erin g zelf tot rijkswet is Verheven de gewetensvrijheid waarborgt het bestaan der katholieke bijzondere school verzekert en ook den katholieken orde- pcholen bestaanszekerheid garandeert Iedere pressie, die een beperking van de gewetensvrijheid beteekent, onverschillig van welke zijde zij komt is derhalve niet alleen in strijd met het plechtig door den 1 „Fueher** en rijkskanselier gesloten concor daat, doch ook met den geest van een wet der rijksregeerinig. Alle katholieken, ook dezulken, die een rijks- of staatsbetrekking be- kleeden, dienen derhalve moedig en vastberaden iedere gewetenspressie van de hand te wijzen, hetzij uittre ding uit de kerk van hen geëischt wordt of dat zij gedwongen zullen worden, hun kinderen van een katholieke school af te nemen. Het kan toch een beambte niet tot een onwettige of zelfs staatsvijandige houding gerekend worden, indien hij zich uitspreekt ten gunste van de in een rijkswet gewaarborgde bijzondere school. Daarom verwachten de Duitsche bisschop pen van alle katholieke ouders, dat zij deze gewetensvrijheid rijpelijk zullen overwegen en bij de aangifte van hun kinderen voor de school onvoorwaardelijk aanspraak ma ken op het recht; hun kinderen aan een katholieke school toe te vertrouwen". SPANJE iMijnbouw onderneming gesticht met Duitschen steun. Te Milaan is de „Naamlooze Vennoot schap tot ontginning van mijnen in Ita- liaansch Oost-Afrika" opgericht, met een kapitaal van 50 millioen lire. President is Puricelli, lid van den Senaat. De Duitsche groep-Berghaus uit Berlijn zal 49 procent van het kapitaal beschikbaar stellen, ter wijl de rest van Italiaanschen kant komt. Bovendien zal den onderneming de be schikking hebben over Duitsche deskundigen die naast de Italiaansche zullen werken, en een aanzienlijke hoeveelheid gereedschap Over vijf jaar zal de Italiaansche groep de bevoegdheid hebben, de aandeelen, die zich in Duitsche handen bevinden, terug te koo- pen. DE PARIJZENAARS KRIJGEN GASMASKERS. De „Petit Parisien" bericht, dat alle Pa- rijzenaars en de bewoners van de omliggen de plaatsen van gasmaskers zullen worden voorzien. De maskers zullen kosteloos wor den verstrekt aan hen die gemobiliseerd zullen worden en aan degenen, die niet zijn aangeslagen in de inkomstenbelasting. Voor het aanschaffen en onderhoud van deze gas maskers wordt een crediet van 10 millioen franc noodig geacht. Barcelona beschoten Bommen op een Fransche torpedoboot De opmarsch van Franco's Zuid- leger tegen Malaga vond, naar Un. Press meldt, ook gisteren voortgang Volgens de'laatste berichten staat de voorhoede der nationalisten, die Zondag Marbella hebben bezet, thans voor Fuengirola, een kuststad 25 km. ten Zuid-Westen van Malaga. Fuengirola is een plaats van meer dan gewone strategische beteeke- nis, wijl deze stad het begin-statïon is van een zijspoor, dat de kust met Malaga verbindt Barcelona beschoten. Volgens in officïeele kringen verstrekte inlichtingen is in den afgeloopen nacht alarm geslagen aangezien een schip der nationalisten, men meent de „Canarias", nabij de kust van Badalone, voor de mon ding van de Besos, was verschenen. Het was twee uur. Het schip lag op ongeveer 25 kilometer van de kust en schoot tot dertig kanonschoten af in de schuine rich ting nar den berg Montjuich en de haven van Barcelona. De batterijen van Montjuich en die aan de kust beantwoordden 't vuur, waarop het schip de wijk nam in Zuidelijke richting. Fransche torpedoboot jager ge bombardeerd. Gezaghebbende kringen vernemen, dat in de Middellandsche Zee een Fransche tor pedobootjager is gebombardeerd door een vliegtuig, welks nationaliteit onbekend is gebleven. Zes bommen vielen in de nabijheid van het schip dat niet getroffen werd. In officieele kringen worden geen nadere bijzonderheden verstrekt. Nader wordt ech ter vernomen, dat de gebombardeerde Fran sche torpedo jager de Maillebréze is, die op 16 Januari j.1. van Palma naar Barcelona in zee is gestoken. Hevige strijd bij Madrid. De verdedigingsraad van Madrid deelt mede, dat aan het front voor Madrid in de universiteitswijk en hij Moncloa hevig wordt gestreden. De pogingen van de nationalisten om de regeeringstroepen uit hun nieuwe stellingen in het hospitaal te verdrijven zijn mislukt. Aan het front van Guadaljara werd een aanval van de rechtschen afgeslagen. De lucht macht van de regeering heeft met succes Melilla en vooral de terreinen van de Rif-mijn maatschappij gebombardeerd. De Spaansche kwestie in Europeesch karakter Los van iedere ideologische bij gedachte, zeggen Frankrijk en Engeland. De Spaansche kwestie, we hebben daar al meer op gewezen, is maar niet een worste ling tusschen twee partijen in Spanje, maar is een strijd geworden tusschen twee levens beschouwingen en dat is het gevaar dat deze kwestie oplevert voor geheel Europa. Met de grootste spanning volgt men in gansch ons werelddeel den strijd om de macht en al naar mate men georiënteerd is, wenscht men een overwinning of nederlaag voor één der part. Hoe sterk de harts tochten hier spreken bewijst wel het feit dat uit alle landen „vrijwiiligers" naar het Spaansche front trekken om te strijden of aan den kant van de fascisten of aan den kant van de communisten. Ook ons land levert zijn „vrijwilligers" of liever er zijn vrijwilligers die zich naar Spanje begeven om daar te strijden voor hun ideaal. Onze regeering zelf, het is eigenlijk overbodig het te schrijven, houdt zich strikt afzijdig. Reeds zijn in verschillende steden waar schuwingen geplaatst tegen het ronselen voor Spanje. Een sterk staaltje, niet van het ronselen, maar van den hartstocht waar mede men de gebeurtenissen volgt, heeft zich nog de vorige week in Den Helder af gespeeld, toen een tweetal gehuwden zich vrijwillig naar Spanje begaven, om aan com munistische zijde den strijd mee te strij den. Een van hen, een gepensionneerd ma rine-man verspeelt daardoor niet alleen zijn Nederlanderschap, maar ook alle andere rechten op zijn pensioen voor vrouw en kin deren! In verband met het bezoek van Göring aan Mussolini wijdde het Hbl. nog een hoofdartikel aan het Spaansche probleem. Het blad schreef o.m.: „De Spaansche kwestie is van lieverlede de toetssteen geworden van de Europee sche politiek. Daarin concentreeren zich op het oogenblik vrijwel alle problemen van Europa. Engeland en Frankrijk geven voort durend blijk, dat er hun veel aan gelegen is, indien de Spaansche burgeroorlog door de Europeesche mogendheden wordtlosr gemaakt van iedere ideologische bijgedachte en wordt uitgevochten tusschen de recht streeks belanghebbende partijen. Engeland en Frankrijk rekenen daarbij klaarblijkelijk op remise, op de noodzaak der twee par tijen tot het sluiten van een compromis, dat weder een gematigd bewind in het leven roept. Is er nog steeds sprake van een kruistocht tegen het communisme, waartoe Berlijn in November jl. de wereld opriep, vraagt het blad, en waarbij het bij Rome, althans voor zooveel Spanje betreft, steun vond? Hier is men geneigd een groot vraagteeken te plaatsen. Minister Eden verklaarde dezer dagen, dat het ideologisch karakter van den strijd in Spanje teekenen van ver flauwing aanwees. De „Frankfurter Zeiting" verklaart thans, dat Duitschland en Italië zich niet in een bondgenootschap gevangen gevoelen, maar werken in de overtuiging, dat men in een vrije, vriendschappelijke verhouding tot el kaar staat. Toen Mussolini van de as Berlijn-Rome sprak, „waarop men zich in Europa kon oriënteeren", zoo gaat het blad verder „werd het volgende bedoeld: zonder den dwang van pacten en bondgenootschappen, zonder de gevaarlijke verplichting van militaire toe zeggingen, vinden twee groote, zelfbewuste Europeesche naties de mogelijkheid tot ge meenschappelijk handelen. Bondgenootschap pen moeten tegen-bondgenootschappen uit lokken. De Duitsch-Italiaansche methode eischt niet een tegenstelling, maar aanvul ling". Uit de „Frankfurter Zeitung" blijkt duidelijk, welken kant de Fuh- rer thans uit wil, schrijft het blad. Hij wenscht Duitschland uit zijn isolement te bevrijden, of het daar voor te behoeden. Hij is gedwongen van den nood een deugd te maken; politiek noch militair is Duitsch land tegen de wereld, die het om ringt, opgewassen, economisch ver keert het in een positie, welke het dwingt naar buitenl. hulp om te zien. Hij schijnt bereid, Italië op zijn weg van hernieuwde vriend schap met Engeland te volgen. Blijk baar ook met Frankrijk. Moskou is spinnijdig en dreigt Frankrijk in den steek te zullen laten, als het Berlijn het oor leent; het beste be wijs, dat er een belangrijke wending wordt voorbereid in de Europeesche politiek. Een Italiaansch Duitsch voor stel aan Londen? Un. Press wijst er op, dat het gelijktijdig vertrek van sir Eric. Drummond, den En- gelschen ambassadeur te Rome, naar Lon den en van den Duitschen ambassadeur, von Hasselt, naar Duitschland wel heel bijzonder het belang der jongste diplomatieke onder handelingen te Rome onderstreept, waar tusschen Duitschland en Italië van gedach ten gewisseld is over de Spaansche crisis en over de Europeesche situatie in het alge meen. Weliswaar wordt van Duitsche en Engel- sche zijde verklaard, dat deze ambassadeurs reizen van volstrekt particulieren aard zijn, maar dat is van Goering's Rome-reis óók In diplomatieke kringen wordt aangenomen, dat Drummond een po sitief voorstel van Mussolini en Goering mee naar Engeland kreeg betreffende de oplossing van de Spaansche crisis, benevens een ont werp inzake het voormalige vier mogendheden-pact in gewijzigden vorm. Von Hasselt brengt Hitier het ontwerp- antwoord van Mussolini en Goering op het Britse he initiatief inzake de vrij willige rs- kwestie en een aantal andere voorstellen, waarop men te Rome vóór Donderdag ant woord verwacht opdat Goering zijn onder handelingen met Mussolini, na zijn terug keer uit Capri Donderdag kan voortzetten en besluiten. De ideologische verdeeling van Europa Volgens Stefani is Goering gisterenmid dag om 12 uur 50 min. te Napels aangeko men, waar hem een triomfale ontvangst ten deel viel. De toebereidselen voor deze „en- trée" waren tot in bijzonderheden geregeld. De stad hing vol vlaggen in de Duitsche en Italiaansche kleuren. Spandoeken waren op vele plaatsen aangebracht met in het Ita- laansch en het Duitsch, welkomstgroeten aan het. adres van den „vertegenwoordiger ran den Fuehreri'. De vensters waren op- ^sierd met groote portretten van den ko ning en den prins van Piemont. De gevels van de prefectuur en het paleis van den militairen commandant waren een en al draperieën, waarop talrijke Duitsch land en Hitier huldigende inschriften te le zen vielen. Alle fascistische vereenigingen van de stad stonden aan het station en langs den weg opgesteld en achter hen een onafzienbare menigte. Bij aankomst aan het station te Napels werd Goering begroet door de, autoriteiten der stad terwijl de menigte een geestdrif tig gejuich aanhief, dat zich voortplantte heel den weg langs, welke de Duitsche gas ten op hun weg naar het prinselijk paleis volgden. Bij het monument van generaal Diaz aan gekomen, liet Goering zijn auto langzaam rijden en bracht hij den overleden maar schalk den Romeinschen groet Goering ziet twee kampen. In het bruine huis te Rome heeft Goering een redevoering uitgesproken, waarin hij o. m. het volgende heeft verklaard: Tengevolge van de onzekerheid der toe komst in Europa staat een kwestie voorop: de onzekerheid van deze toekomst verdeelt de volkeren in twee duidelijk gescheiden kampen. Aan den eenene kant de wederop bouw van orde, tucht en vertrouwen, aan GÖRING. den anderen kant verwoesting en vernieling in den bloedigen waanzin van het bolsjewis me. Tegenover dezen bloedigen standaard van de ster van David hebben wij in ons land ons zegevierend hakenkruis, symbool van vertrouwen en kracht, geplaatst. Ook hier, in dit land, waar wij gast zijn, is se dert lang de roode vlag overwonnen, want men richtte zijn standaard hoog en noodig- de uit tot vertrouwen in het volk. Eens zul len de Europeesche volkeren een beslissing moeten nemen en Moskou volgen of volk en vaderland beschermen tegen den afgrond. Eens zal de geschiedenis van ons tijdperk rechtvaardig zijn ook jegens Duitschland. Het is Duitschland niet gegeven nederig en lafhartig door de wereld te dwalen. Duitsch land is gemaakt om zich in al zijn kracht te bevestigen. Men kan de grens met wape nen verdedigen, maar tegen den onzichtba- ren bacil van het bolsjewisme, die slinksch binnensluipt, is alleen het vertrouwen in het volk en in de sterke leiders doelmatig. Twee volkeren hebben hetzelfde ideaal, daarom moeten zij elkander begrijpen. Daar om heerscht ook in Italië een volledig begrip voor hechte en nauwe samenwerking met Duitschland. De verdediger van Madrid generaal Miaja, verklaarde hedenochtend, dat tijdens het of fensief van de regeeringstroepen in de uni versiteitswijk gisterochtend de opstandelin gen 1000 dooden en gewonden hebben ver loren. Hij voegde hieraan toe, dat de strijd thans een half jaar duurt en voor weer zes maanden verloopen zijn moet de strijd ge wonnen zijn. Het vrijwilligersleger. Het schijnt dat zich thans in de gelederen der strijdende Spaansche partijen ongeveer 72.000 buitenlanders bevinden nl. ongeveer 40.000 bij de volksfronttroepen en 32.000 nl. 20.000 Italianen en 12.000 Duitschers in Fran co's leger. De Spaansche president naar Valencia. Volgens intimi van Azana zou de president der republiek van meening zijr dat het oogenblik gekomen is, dat hij zich naar Va lencia moet begeven, waar zijn tegenwoor digheid het gezag der regeering zou verster ken. Negers voor Madrid. Aan het front ten Zuiden van Madrid heb ben thans zwarte troepen hun in tip gedaan negers van Fernando Poo, die door de op standelingen zijn geronseld en in de rijen der Duitschers strijden. Niet langer concessies aan Dantzig. Het buitengewone congres der oppositio- neele volkspartij, welke de groote meer derheid der Poolsche boeren vertegenwoor digt, is Zondag te Warschau gehouden. Het congres heeft verscheiden resoluties aangenomen en in het bijzonder den wensch uitgesproken samen te werken met alle partijen, welke aan de democratische gedachten gehecht zijn, terwijl fascisime en communisme werden veroordeeld. Voor po litieke bannelingen werd amnestie ver zocht Ten aanzien van de buitenlandsche poli tiek heeft het congres der Witos-partij de politiek der voortdurende concessies aan Dantzig ernstig veroordeeld. Ten congresse kwam de onderdrukking der Poolsche minderheid in Duitschland ter sprake, terwijl voorts gewezen werd op den aanleg van Duitsche versterkingen aan de Poolsche grens. Tegen de aanhoudende spanning in de Poolsch-Tsjecho-Slowaaksche betrekkingen kantte het congres zich zeer en het vroeg deze betrekkingen te normali- seeren. Belgische mitrailleurs voor Spanje Een order van 1000 stuhs. De „Nation-Belge" verneemt, van gewoon lijk welingelichte zijde, dat de generaliteit van Catalonië bij een Belgische firma een contract heeft afgesloten voor de levering van 1000 mitrailleurs, voor het bedrag van 7 millioen Belgische francs. De wapens waren eerst bestemd voor Abessinië. Een der clausules van het contract be paalt, dat de wapens onmiddellijk naar Spanje moeten worden vervoerd- Staking in Belgische mijnen Strijd voor een kortere week. werk- Het aantal stakers in de mijnbekkens van Charleroi en Luik bedraagt twee a driedui zend De mijnwerkerscentrale had de ter mijn voor het invoeren van den korteren ar beidstijd vastgesteld op 15 Januari en ge dreigd tot staking over te zullen gaan in dien aan haar eischen niet was voldaan. De leiders van de socialisten en syndicalis ten hebben erkend, dat ernstige economi sche moeilijkheden bestaan en hebben erin toegestemd de kwestie verder te bespreken. Zij hebben derhalve een beroep gedaan op het geduld en de discipline van de arbeiders en de huidige staking is uitgebroken, niet tegenstaande dit beroep. BERCHTESGADEN RESIDENTIE? Nieuw kanselarij gebouw wordt opgetrokken. Te Berchtesgaden wordt een kanselarijge bouw opgetrokken, waar de diensten der rijkskanselarij onder dak zullen worden ge bracht. Hieruit schijnt men te moeten opma ken, dat Hitier van Berchtesgaden zijn ge wone verblijfplaats wil maken. Zijn bezoeken aan Berlijn worden steeds zeldzamer en du ren in het algemeen slechts enkele dagen. DE PHILIPPIJNEN WENSCHEN ONAFHANKELIJKHEID. Een uiting van Manuel Quezon. Uit Manilla wordt gemeld, dat de president der Philippijnen, Manuel Quezon, in een toe spraak tot 15.000 cadetten verklaard heeft, dat de Filippino's vast besloten zijn onaf hankelijk te worden en dat zij uit eigen mid delen en eigen kracht de onafhankelijkheid van het grondgebied en de nationale rechten zullen beveiligen.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1