Schager Roosjes Hollandsche coureurs en het Wereld-uurrecord H u w e 1 ij k hebben succes OMGEVING-NIEUWS Ingezonden Pasteurisatie van de kaasmelk (A per abuis Een gevaar voor onze nationale industrie, waarvan de nadeelige gevolgen niet zijn te overzien. Een verbod van pasteuriseeren, dringend noodig. De beweging om te komen tot de oprich ting van een Kaasbeurs te Alkmaar, waarin de factor van „gelijkschakeling" die n^eest moderne uiting van onze alles rationahsee- rende tijd, niet te ontkennen valt, vindt een waardige tegenhanger in de kaasproductie- methode, waarbij als grondstof wordt gebe zigd de gepasteuriseerde kaasmelk. En er is wellicht geen middel te bedenken, meer ge- eigend om de monopoliepositie, welke de Nederlandsche kaas in de wereld innam, grondig te ondermijnen. De methode vond grif ingang, omdat zich het merkwaardige verschijnsel voordeed, dat de productie er in zeer belangrijke mate door kon worden opgevoerd. Het was geen zeldzaamheid, dat in plaats van ongeveer 10 kg kaas uit 100 kg kaasmelk, een opbrengst werd verkregen van 14 of 15 kg. Ja, het gelukte soms het gewicht aan kaas op te voeren tot 16 en 17 kg. Een en ander was het gevolg van het feit, dat na pasteurisatie .vrijwel alle stoffen, die zich in de melk be vonden, werden neergeslagen, terwijl boven dien deze kaasmassa een veel hooger water- gehalte bleek te kunnen bevatten. Het lag voor de hand, dat dit er bij de kaashereiders wel in wilde, temeer omdat door het pasteuriseeren verschillende kiemen werden gedood, waardoor bijvoorbeeld het gebrek „los" in veel mindere mate optrad. Helaas echter zijn er in de wereld weinig dingen te vinden, die alleen voordeelen bie den. En degenen die de pasteurisatie van de kaasmelk in de practijk brachten, krijgen de bezwaren daarvan dagelijks sterker te gevoelen. Om te beginnen moet de grootere produc tie de prijzen hebben gedrukt en dit feit is te ernstiger, waar van een loonende voort brenging toch al niet kon worden gesproken. Echter, ook gebieden in Nederland, die daarvoor vroeger niet in aanmerking kwa men, begonnen kaas te bereiden, waardoor de productie al weer werd opgevoerd. We denken daarbij aan onze Oostelijke provin ciën. Het was voornamelijk het feit, dat ze konden uitgaan van een zoo goed als kiem- vrije grondstof, welke de mogelijkheid tot kaasbereiding voor hen opende. Dit nu zou alles nog tot daaraan toe zijn geweest, ware het niet, dat, uitgaande van gepasteuriseerde melk ook voor het buiten land de bereiding van Nederlandsche kaas soorten mogelijk was geworden. Dat hier inderdaad sprake is van een dreigend ge vaar wordt ten duidelijkste belicht door het feit, dat men in België thans ernstig voor nemens is een eigen kaasindustrie te grond vesten. Het noodlot begint zich te voltrekken over onzen Nederlandschen kaasproducent, die het onderste uit de kan wilde hébben en die nu het deksel op zijn neus dreigt te krijgen. Een omstandigheid echter is er, die maakt, dat de situatie wellicht nog niet hopeloos is. De echte Nederlandsche kaas blijft de kaas, bereid uit ongepasteuriseerde melk. Want wel kan door de nieuwe metho de de productie betrekkelijk in groote mate worden opgevoerd, dit ging ten koste van de kwaliteit. Van het fijne aroma, dat ons oor spronkelijk vaderlandsch product kon ken merken, is bij gepasteuriseerde kaas geen sprake. Het is een echt gelijkgeschakeld arti kel geworden, vrijwel reuk- en smaakloos, dat niet. te vergelijken is met de kaas, bereid uit ongepasteuriseerde melk. Bovendien hoeft het de eigenaardigheid op den duur uitgesproken bitter te. worden, waarvan het gevolg reeds is geweest, dat hier en daar propaganda wordt gemaakt met de leuze: „Eet jonge kaas!'' Nu ligt het voor de hand, dat eventueele buitcnlandschc concurrentie meer wordt vergemakkelijkt, naarmate het euvel want zoo mag het onder de heerschende omstan digheden wel worden genoemd hier meer ingang vindt. Hoe grooter het verschil is tusschen Nederlandsche kaas en overeen komstige in het buitenland geproduceerde soorten, hoe bezwaarlijker een nijverheid elders kan wortel schieten. Nederland heeft het in eigen hand te wil len afdalen tot het kwaliteitsniveau der gepasteuriseerde kaas met de aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid, dat de hier nog bloeiende kaasindustrie op den duur definitief in den grond wordt geboord. We hopen, dat het hier zal heeten: beter ten halve gekeerd, dan ten heele gedwaald. Te meer omdat de kans bestaat, dat de vaar digheid in het bereiden van kaas uit onr pasteuriseerde melk zou kunnen verminde ren, naarmate op grooter schaal wordt over gegaan tot de fabricatie van het tweede rangs product. De grootere productie is het lokaas, waar in door menigeen nog al te graag wordt gebeten. Het belang van onze nationale kaasbereiding dat door veel directe be langhebbenden met de veel voorkomende kortzichtigheid te weinig wordt ingezien brengt mee, dat hier van overheidswege wordt ingegrepen. Gelukkig is ons bekend, dat er stemmen opgaan van menschen, die het in deze rich ting willen sturen. Bij alle gelijkschakeling mag nooit uit het oog worden verloren, dat deze altijd gaat ten voordeele van den zwakkere of van den minder bekwame In dit geval was de Nederlandsche zuivelbereider de sterke, de alléén-bekwame. Daarom handelt hij dwaas door op den ingeslagen weg voort te gaan. Velen echter zien niet verder dan hun neus lang is. D. H. ROODHUYZEN Co. n.v. MAKELAARS suiker rubber - koffie per contract Amsterdamsche Liquidatiekas N.V. SUIKER, RUBBER. KOFFIE. CACAO, KATOEN. ALLE GRANEN ENZ. TER BEURZE VAN LONDEN. LIVERPOOL NEW YORK. CHICAGO. WINNIPEG, ENZ DAM 2a Telefoon No, 30012-31012 AMSTERDAM-C Beur» Nl» 2, Telet 30012 Telegramadres: CARIQS-AMSTERDAM De groote specialist Jan van Hout lang niet kansloos. Ook Frans Slaats is een ernstige gegadigde. De snelste baan ter wereld. De meest opzienbarende prestatie, die in de wielerwereld is geleverd, is ongetwijfeld de geslaagde recordpoging van den Fransch man Richard. Hij heeft namelijk opnieuw het record over een uur verbeterd. Vorig jaar had de Italiaan Olmo dit record van den Franschen specialist afgesnoept cn ex perts waren het er vrijwel over eens dat het bijna uitgesloten was, dat een renner het zou bestaan, boven de ruim 45 K.M. uit te komen. Na een periode van ernstige voorbe reiding heeft de onttroonde Richard echter opnieuw een poging gewaagd op het lichtste materiaal wat te verkrijgen was, allumini- um onderdeelen en zijden banden. Op de snelste baan ter wereld, de Vigorelli Baan te Milaan, waar ook Olmo zijn record ves tigde, deed de Franscfrman een succesvolle aanval. Richard die zich heelemaal heeft in- geleefd op het temporijden, sloeg met ruim 300 M. het bestaande record en bracht het met 45 K.M. 390 M. opnieuw op zijn naam. Van dat oogenblik is men er vol van en is men logischer gaan redeneeren, want alle records kunnen verbeterd worden. Speciaal in België heeft men een geweldige propa ganda gevoerd om het uurrecord opnieuw aan te vallen. Op initiatief van het Belgi sche blad „Sportwereld" heeft men -een premie van 25000 francs uitgeloofd voordien Belgischen coureur, die het record van den huidigen titelhouder klopt. Karei van Wij- nendaele heeft hen, die komend voorjaar een serieuze aanval willen wagen ingeschre ven en het zijn er heel wat. Hiervan heeft men een aparte lijst gemaakt van hen, die de beste kansen hebben. Het zijn o.a. Gust Deloor en Romain Maes (Winnaar Tour de France 1935). Maar daarnaast heeft men er ook een drietal buitenlanders opgezet, n.1. Olmo (Italië), Jan van Hout (uurrecordhou der in '33) en Frans Slaats, beiden Neder landers. En als wij de verschillende moge lijkheden nagaan, dan komen we tot de con clusie, dat beide Nederlanders een fraaie kans bezitten, want èn van Hout èn Slaats zijn temporijders bij uitnemendheid Want dat moet men zijn en daarnaast -moet men in het uur de lichaamskracht op de juiste manier verdeelen wat wel het allerbelang rijkste is. Er zijn al verschillende renners van naam cn klasse geweest die gepoogd hebben om het record omver te weroen, maar omdat zij reeds in den beginne teveel van hun krachten vergden, moesten zij in het laatste half uur opgeven, omdat zij vol komen kansloos waren. Wel bleven zij bet eerste half uur onder de tijden van den re cordhouder. maar dan kregen zij een dus danige inzinking, dat het nutteloos wa.s om verder te rijden. Die inzinking is het be wijs, dat de krachten niet oordeelkundig zijn verdeeld en daar komt het in hoofdzaak op aan. Welnu van Hout is één der grootste specialisten in het tijdrijden, zijn verschil lende tijden zijn van dien aard, dat hem de kans gegeven moet worden om de 45.390 M. van Richard aan te vallen. De Nederland sche sportliefhebbers hebben dan ook niet geaarzeld om gelden te verzamelen en het komende voorjaar zal van Hout zich in Mi laan vestigen en het juiste oogenblik af wachten om zijn kans te wagen. Velen zul len zich afvragen of dat juist in Milaan moet gebeuren, op Alkmaar en Wieringen zijn toch ook snelle banen. Maar lang niet zoo snel als de 300 Meter groote Vigorelli- baan. Algemeen wordt deze als de snelste baan in Europa beschouwd. Het klimaat is er ten tweede veel geschikter en men moet bladstil weer hebben voor een dergelijke poging. De internationale wielerwereld ziet in van Hout een ernstige candidaat. Ook Slaats wil een poging wagen als hij zijn vorm behoudt van het afgeloopen jaar. Slaats is de sterkste pisterijder van den laatsten tijd en geen wonder dan ook, dat de Amerikanasche manager Chapman hem momenteel met meer dan gewone belang stelling gadeslaat en hem wil contracteeren om naar Amerika te gaan om hem daar in groote koppelcoursen en Zesdaagschen te la ten rijden. (Ondertusschen is het bericht gekomen, dat naast andere Hollandsche ren ners van wereldveimaardheid, Slaats inder daad door Ghapman is gecontracteerd voor ©enige Amerikaansche Six-davs Red.) Slaats wil echter ook naar Milaan en zoo zal hij in het vroege voorjaar zijn kans wagen en die heeft hij zeer zeker, want bij scheert over de baan als ©en mes. Ook een Pijnenburg of ©en Magne zullen zeker in staat zijn om ©en poging tot 'n goed ein de te brengen, maar het verhoogt hun „han delswaarde" niet en uit dit oogpunt moet men als beroepsrenner de zaak zeer zeker zien. De laatsten zullen de poging dan ook niet riskeeren, omdat bij een eventueele mislukking het zaakje eerder scha dan voor deel brengt. Inmiddels zien we met belang stelling de diverse verrichtingen tegemoet. KORT VERHAAL door SYDNEY JONES. Jack Norton was een van de meest be kwame officieren van de Róyal Army in Britsch-Indië, en na een langen diensttijd verlangde hij ernaar, om een verlof in het moederland door te mogen brengen. Hij scheepte zich te Bombay in, en hij kon ter nauwernood zijn aankomst in het moeder land afwachten. Doch zijn schip kwam op tijd aan, en toen kon hij genieten van de cultuur van zijn land en stad. Hij bezocht bals, theaters en andere amusementsgelegen heden, en bewoog zich in 't gezellige leven der Engelsche society. Daarbij dacht hij ook aan de toekomst en het gelukte hem werkelijk, om verliefd te worden op een charmant jong meisje uit de hoogste kringen. Hij wist echter niet, dat Lizzy verloofd was, en zij vertelde het hem ook niet. De droom duurde echter slechts kort: hij moest weer spoedig naar zijn standplaats terug. Lizzy dacht: uit het oog, uit het hart, cn amuseerde zich spoedig met andere jongelui. Maar het was Jack ernst geweest, en hij wist niet, dat Lizzy kort na zijn vertrek uit Londen in het huwelijk was getreden. Spoedig ontving zij liefdesbrieven uit Indië. Lizzy gaf ze aan haar tante, die toe vallig denzelfden naam droeg, en vergat ze verder. De tante was nog in haar beste jaren, en vond de brieven wel aardig. En het duurde niet lang, of zij beantwoordde hen in den zelfden toon... Twee jaren reeds had de correspondentie geduurd, en de brieven uit Indië werden steeds verliefder. Eindelijk achtte Jack het oogenblik gekomen, en hij vroeg om Lizzy's hand! Hij zond het verzoek zelfs per expresse, en stuurde haar meteen bet reis geld, opdat zij spoedig naar Indië zou komen. Hij bekende eerlijk, dat het alleen zijn hem grondig verveelde! En zoo scheepte Tante Lizzy zich op een goeden dag naar Indië in. In alle opzichten verjongd voer zij den naar liefde smachten de tegemoet! Toen hij haar telegram ontving, dat zij was vertrokken, voelde hij zich overgelukkig en richtte direct een schitterend huis in, waarin hij met overgroote zorg alles aan bracht, wat het hart van een jonge vrouw kon bekoren. Op den dag, toen het schip te Bombay aankwam, stond hij reeds een uur van tevoren in groot tenue, gewapend met een grooten tuil rozen te wachten. Eindelijk naderde het zoo langverwachte oogenblik, en hij sprong als eerste aan dek. Met stralende oogen riep hij den naam van zijn meisje uit, en met uitgebreide armen zonk hem haar tante aan het hart! Het eerste oogenblik geloofde. Jack dat het een vergissing was. Maar toen hij den naam van zijn bruid langzaam herbaalde, wees de tante hem haar pas, en toen zijn eigen brie ven. Hij begreep niet, hoe het mogelijk was. dat een mensch zoo kon veranderen. Daar voor waren twee jaren toch een veel te korte tijd'? Het duizelde hem. Doch hij was te veel cavelier, om zijn schrik in woorden uit te spreken. De dame, die voor hem stond, had de verre reis nu eenmaal ge maakt, zij had de juistheid van alles be wezen. en dat was voor hem reden genoeg, om zijn woord als officier tegenover haar te houden. Over gebrek aan ridderlijkheid be hoefde een Engelsche lady in het verre oosten zich' niet te beklagen. Zoo zei Jack tot zichzelf: „Fais bonnc mine a mauvais jeu!" cn reeds den vol genden dag vond, zooals was afgesproken, het huwelijk plaats. Het heeft hem nooit berouwd, want deze echtverbintenis werd boven alle verwachtingen zeer gelukkig! Vijf jaren duurde hun geluk toen stierf zij na een korte ziekte; en toen zij hem op bet sterfbed het kleine bedrog opbiechtte, vergaf hij het maar al te graag. Doch nu komt de satyre: Nauwelijks was het rouwjaar om Lizzy II voorbij, of Jack vroeg voor den tweeden keer om de hand van haar nichtje. Hij had namelijk van kennissen vernomen, dat zij datzelfde jaar van haar man geschei den was. Verheugd stemde Lizzy toe, en scheepte zich voor de lange reis in. Ziels gelukkig sloot hij haar bij haar aankomst in zijn armen. Het uur van het huwelijk werd vastgesteld en het noodlot wilde, dat juist dil huwelijk voor beide partijen een hel werd...! Nauwelijks twee jaar later of een schei ding moest een eind maken aan den onhoudbaren toestand. I M. de Redacteur. Met aandacht en met verbazing heb ik het ingezonden stuk gelezen van den heer Pilon, naar aanleiding van het gemeen schappelijk Oranjefeest hier j.1. gehouden. Volgens geachte inzender zouden er fou ten gemaakt zijn, en wel speciaal door den Middenstand, door aan de feestelijkheden te verbinden eene commercieele aangelegen heid voor hen, die daarvoor in de gelegen heid zijn. Ik weet niet, M. de R., of de heer Pilon altijd eene staatsstichting heeft gehad, of wel voorheen een middenstander is ge weest, maar dit weet ik wel, dat de heer Pilon hier heel weinig inzicht heeft van de zaken van den Middenstand. Juist bij dergelijke gelegenheden, wanneer er publiek in onze plaats komt, moeten zij die daarvoor in aanmerking komen hun ge legenheid openstellen en zoo aantrekkelijk mogelijk maken voor het publiek. Vergeet niet, Mijnheer Pilon, dat de mid denstander geen vast salaris heeft, maar in deze moeilijke tijd wel terdege zijn uiterste best moet doen, om zóoals U schrijft, een behoorlijk bestaan te hebben. Schagen wordt altijd aangehaald en be schouwd als Centrumplaats, dus moet wel terdege van dat Centrum de noodige activi teit ui (gaan. Dit is ook altijd het streven van den Middenstand, om het publiek in de plaats te krijgen. Wat betreft de tweede fout, die gemaakt is volgens U, zie ik dit absoluut niet in. De bewuste zaalhouder heeft toch zeker ver gunning van den Burgemeester gehad, om een bal uit te schrijven. De optocht met de kinderen is daar volgens mijne meening absoluut niet door getorpedeerd, en heeft deze optocht daar heelemaal geen schade van ondervonden. Dat de zaalhouders na afloop der feest- vergadering direct lieten dansen, is iets wat door alle tijden heen hier heeft plaatsgehad, en vind ik dit heel gewoon. Wat wenscht de heer Pilon clan? Na afloop der feestver- gadering naar huis? Volgens mijne meening laat ieder daarin vrij zijn. Zij, die blijven willen en op gepaste wijze het bal bezoeken en dansen, of zij, dié het gepaster vinden direct weg te gaan. Nogmaals, ieder moet. in dat, opzicht vrij zijn. Nu ik mij toch gezet heb, om uw artikel te beantwoorden, moet mij de opmerking van het hart., dat. de organisatie van de feestelijke uitvoering in de zalen Schenk en Igesz slecht voor elkander was. Tot op het laatste oogenblik wist men als medewerken den niet, waar men zijn moest bij Igesz of bij Schenk. Ook het feestprogramma bad veel beter en duidelijker kunnen zijn. Wat dat aangaat, zou ik deze Commissie, die dit feestprogramma in elkander heeft gezet, nog wel eens voor advies willen zenden bij Commissies uit den Middenstand, die blijk hebben gegeven een dergelijk programma beter te kunnen samenstellen. U, M. de Redacteur, dankend voor de ge noten plaatsruimte. Schagen, 18 Januari 1937. C. ROGGEVEEN. ÜEER-HUCXrWAARb Jaarvergadering Samenwerking. Vrijdagavond hield de rundveefokvereeni- ging „Samenwerking" haar jaarvergadering in het lokaal van den heer Rus, onder pre sidium van dien heer P. Blauw Sr., die er op wees, dat deze vergadering ©en buitenge woon karakter had, daar de vereeniging 10 jaar bestaat. De penningmeester, de heer Wuis, was door ongesteldheid verhinderd te komen. De notulen werden voorgelezen en onver anderd goedgekeurd. Uit de ingekomen stukken bleek, dat met de stierenkeuring van 1938, waarschijnlijk ook 1-jarige fok vereen igingssti eren afge keurd zullen kunnen worden, die voor ex terieur niet minstens 75 punten behalen. Hiertegen werdenvan verschillende kan ten bezwaren aangevoerd. Bij de bestuursverkiezing werd de heer H. Wuis met algemeene stemmen als pen ningmeester herkozen, terwijl in de vaca ture van den heer S. Borst, niet herkies baar, de heer A. Oudhuis werd benoemd. Daar de penningmeester ongesteld was, werd besloten, dat een commissie, bestaande uit de heeren A. Kuiper en W. Bakkuon, bij hem aan huis de rekening zou nazien. Als afgevaardigden naar de bondsvergade ring werden aangewezen de heeren A. Blauw en P. van Langen. Voor de keuringsropdgang in Zuid wer den benoemd de heeren P. van Langen en L. van Graft, terwijl voor Noord de heeren Oudeman en Schroder werden aangewezen. Vervolgens bracht de controleur, de heer K. Reijne, een uitgebreid verslag uit over het werk en resultaat der vereeniging. Spr. gaf eerst een productievergelijking over de jaren 1927 tot en met 1935, daar de melk- lijsten over 1936 nog niet afgesloten konden worden. Vervolgens gaf de heer Reijne een over zicht van enkele bedrijven, die door de ge registreerde fokkerij ©en flinke vooruitgang aantoonen. Bij de keuring naar exterieur bleek dat in 1927 het gemiddeld aantal punten 76.4 be droeg, terwijl in 1935 een gemiddelde van 77.5 werd behaald, dus ook hier was eenige vooruitgang merkbaar. Gedurende de afgeloopen 9 jaren stonden in de vereeniging 75 stieren ter dekking be schikbaar. Spr. wees er op, dat men bet beste doet, bij het nemen van ©cn stier com- binaties te vormen. De heer De Vries hield nu een lezing over het onderwerp: De meest gewcnschte rich ting in de rundveefokkerij en begon met te constateenen, dat het onderwerp zeer moe- lijk is. Als uitgangspunt kan men nemen de stel ling, dat die richting de beste is, waarbij de mogelijkheden tot grootste mogelijke finan cieels baten het grootst zijn, doch dit zegt niet veel. Als eerste eisch kan gesteld worden, dat wij krijgen een groote productiviteit in de melkproductie. Voor de boer,' die voor de consumptie werkt, is het van het meeste belang, dat hij krijgt ©en zoo groot mogelijke plas melk, a's hij maar het minimum vetgehalte bereikt. De industrie betaalt tegenwoordig echter naar het vetgehalte, dit is voor fokkers een prikkel om te gaan in de richting van hoo ger vetgehalte. Nu is het de vraag, of deze factoren niet tegengesteld werken. De praktijk heeft naar sprekers meening echter doen zien, dat dit niet het geval is. De eigenschappen van den stier zijn ook zeer belangrijk. Bij het koopen van een stier is het echter voor de fokkers onmoge lijk verbetering van alle eigenschappen te krijgen. Het bereiken van ©en hoog vetgehalte is niet zoo moeilijk. De moeilijkheden komen pas wanneer men dit wil combineeren met ©cn groot aantal kilogrammen melk. Sommigen beweren, dat men niet hooger kan gaan dan een vetgehalte van 3.80 pet. om tevens een groote hoeveelheid melk te krijgen maar zij vergeten, dat dit vroeger was 3.30 pet. en later 3.50 pet. Staat dus de productie voorop, aldus spre ker, het exterieur mag niet geheel en al worden vergeten. Spr. besloot zijn inleiding met er op te wijzen, dat speciaal op het gebied van het aanschaffen van stieren v©el te lichtvaardig wordt te werk gegaan. Hierna sluiting. WIERINGEN Leekenspcl „Verlossing". Zondagavond j.1. werd alhier in de Ned.- Herv. Kerk door de leden der Vrijzinnige Jeugdclub „De Rijzende Kerk" uit de YVie- ringermeer het leekenspel „Verlossing" op gevoerd. Als te acht uur Ds. van Beek het openings woord uitspreekt, is de kerk bijna vol. Na het welkomstwoord wordt gezongen Psalm 42 vers 1. Door Ds. Neijholt wordt daarna een inlei ding gegeven, waarbij spreker den wensch uit, dat deze avond zijn vruchten mag af werpen- Na het zingen van Gezang 7 vers 1 en 2 wordt een aanvang der voorstelling gemaakt Boven aan weerszijden der kansel staan tien engelen opgesteld, die dc heerlijkheid en goedheid van God in mooie samenspraken verkondigen. Daar beneden komt echter de aanklager, zeer goed vertolkt door den schrijver van het stuk, den heer G. Ekkcrs uit Slootdorp. Hij toont ons het verwaarloos de en ouderlooze kind, de werkloozen en de oorlogsinvaliden en ieder klagen op hun manier hun nooden. De engelen hierdoor getroffen zullen 'erbar ming smeeken bij den Heer. Na een klein muzikaal tussclienspel zien we Maria en Joseph. en we hooren dan als Maria alleen is de boodschap van den aarts engel Gabriël aan Maria. Even later als Joseph opkomt en Maria vertelt dat zij een zoon zal baren wiens naam zal zijn Jezus, dan is hij wantrouwend maar zie, ook aan hem brengt Gabriël ver lichting en hij begrijpt het groote wonder. Dan later komen de oorlogsinvaliden, de werkloozen en het verwaarloosde kind wederom op, allen getrokken door een won derlijk gezang, maar wat het is, zij weten het niet. Doch hoort, daar spreekt een stem die zegt: „Vreest niet, want heden is geboren den Zoon des menschen, wiens Naam zal zijn Jezus". En dan heffen de engelen in koor aan: „Eere zij God in den Hooge en vrede op aarde, in dc menschen ©en welbehagen". Dan tot slot komen Maria en Joseph ben de blijde gebeurtenis mededeelen. Tot slot klonk daarna nog een gezamenlij! lied, waarna alleen hoogst voldaan huis waarts keerden. Met dit optreden heeft de Jeugdclub zeer zeker veel succes geoogst. T.B-C.-bestrijding onder het rundvee. Vergadering afd. Wieringen T.B.C.-bestrij ding onder het rundvee, in Hotel „Centraal" te Hippolytushocf. Aanwezig 21 leden. Opening door den waarnemend voorzit ter. De voorzitter de heer M. Bakker heeft bericht van verhindering ingezonden wegens ziekte. De secretaris, de heer J. Veerdig, leest de notulen welke onveranderd worden goedge keurd. De rekening- De ontvangsten bedroegen f872.24, de uit gaven f 933.—. Nadeelig saldo f 60.76. Was nog in kas f 261.24. Saldo alzoo f 200.48. De boeken werden nagezien door de hee ren N. Mulder Dz. en C. Ruijter Pz. Jaarverslag. Hieruit blijkt, dat de afd. Wieringen er met het reactie-percentage goed voor staat. Van de 1420 dieren reageerden maar 29 <t. of 2 pet. Vorig jaar was het percentage 2.1 pet. De vereeniging telt 81 leden. Van deze hebben 73 leden een T.B.C.-vrije stal. De secretaris, welke werd afgevaardigd naar de vergadering van het Hoofdbestuur, geeft een uitvoerig verslag hierover. Naar aanleiding van een belangrijk punt, waarover op rle vergadering te Alkmaar door den hoofdinspecteur is gesproken, gaf Dr. I-Ioedemaker een beschouwing. Dr. Hoedemaker het woord verkrijgende, wil alvorens zijn onderwerp te behandelen, eerst nog enkele punten bespreken. Spr. begon met nog eens uitdrukkelijk er op te wijzen, dat het van het grootste be lang voor een succesvolle T.B.C.-bestrijding is, dat de leden hun nieuw gekochte dieren direct na aankoop laten onderzoeken. Houden dc veehouders zich niet aan deze bepaling, dan doen zij zich zelf schade, ter wijl dan het reactiepercentage over de ge- heele plaatselijke vereeniging nooit tot nul is terug te voeren. Vervolgens wees Dr. Hoedemaker er op. dat koeien die men z.g. „voor de melk" van een veehandelaar in bruikleen heeft, ook onderzocht moeten wor den op tuberculose. Na deze opmerkingen over de T.B.C.-be strijding werd door spr. de aandacht ge vraagd voor het besmettelijk verwerpen on der het rundvee. Dit feit gaf spreker de vrijheid om in deze vergadering van de Vereeniging ter bestrij ding der T.B C. eenige opmerkingen te ma ken over het besmettelijk verwerpen. Eerst werd verklaard wat men onder het besmettelijk verwerpen of besmetting met de abortus Bang-bacteriën verstaat. Daarna werden enkele cijfers genoemd om een indruk te geven welke enorme schade de Banginfectie onder het rundvee veroor zaakt. Door te onderzoeken of een af weefstof tegen T.B.C. is gevormd kan men de bacil lendragers afzonderen. Dit geschiedt door bloedonderzoek. Van de drie tijdens dc vergadering onder zochte bloedmonsters bleek er één afkom stig te zijn van een rund. lijdende aan be smettelijk verwerpen, terwijl de twee andere normaal waren. Het verschil tusschen het bloed van het besmette dier en de niet be smette dieren was voor alle ter vergadering aanwezigen zeer fraai waar te nemen. Tot zoover het behandelde onderwerp van Dr. Hoedemaker, onze plaatselijke veearts. De voorzitter vraagt of er nog heeren zijn, welke naar aanleiding van rioze lezing iets hebben op te merken, wat niet het ge val was. Rondvraag. De heer C. Mulder wil eens eo.n film laten komen op landbouwgebied. Spr. zegt dat die ook op Texel is geweest. Spr. weet niet of er kosten aan verbonden zijn. Dr. Hoedemaker zal informeeren bij een veearts op Texel. Daar de rondvraag niets meer oplevert, zegt de Voorzitter Dr. Hoedemaker dank voor zijn interessante lezing en den secre taris-penningmeester dank voor zijn veel en goed werk. Daarna sluiting.

Schager Courant | 1937 | | pagina 7