Het leven is vol moeilijkheden Onze Ministers in Scandinavië Binnenland Wereldjamboree 1937 Verzoek tot verlaging van monopolie-heffing op fruit Buitenland Opnieuw grensincidenten in het Verre Oosten Geen Fransche Koloniën aan Duitschland De buitenlansche handel van Rusland Hevige brand in de haven van Melbourne Plat-Duifsch als ambtstaai Noorwegen wil medewerken tot een vlotter ruilverkeer. De Nederlandsche ministers Prof. Dr. Ir. Gelissen en Mr. Dr. Deckers zijn van Oslo naar Zweden vertrokken. In een interview met het Telegrambureau over de resultaten der besprekingen ver klaarde de Noorsehe minister v. buitenland- scbe zaken, Kont, dat de oeconomische be trekkingen tusschen Noorwegen en Neder land in 't algemeen zijn besproken, zoomede eenige bijzondere aangelegenheden van practischen aard, terwijl plannen zijn opge steld, welke, naar de ministers hopen, zullen leiden tot positieve overeenkomsten. Het beroep van Minister-President Colijn dat de mogendheden van Oslo een onder zoek zullen instellen naar de mogelijkheid de tariefmuren te verminderen,"is op infor- meele wijze besproken. Memorandum der Noorsehe regeering. Minister Koht heeft den Nederlandschen ministers een memorandum overhandigd over de positie van Noorwegen, waarin ver klaard wordt, dat de regeering hoopt dat de tariefmuren geleidelijk zullen kunnen worden verminderd en dat de regeering ten deze zal kunnen toestemmen in hetgeen de Conventie van Ouehv, in 1932 gesloten tus schen Nederland, België en Luxemburg, in principe belichaamt. Noorsehe regeering wil mede werken. y Bijgevolg wil de Noorsehe regeering er toe medewerken, dat met het oog op het leggen van een soliede basis voor een rationeel ruil verkeer nieuwe onderhandelingen zullen worden aangeknoopt. Koht voegde daar aan toe, dat voor der gelijke onderhandelingen zorgvuldige voor bereidingen noodig zullen zijn. Wij moeten ons herinneren, dat in de laatste jaren tarie ven van veel minder belang zijn geweest dan quota en clearing. Ik denk niet, dat andere landen het systeem van quota zullen willen opgeven, doch ik geloof, dat een soepeler systeem van quota kan worden verkregen. Naar mijn meening, aldus besloot de minister, zal de wereld nooit terugkeeren tot het oude vrije goederenverkeer, maar ik denk, dat de wereld zich zal ontwikkelen in de richting van een meer rationeel ruil verkeer. Wielrijder door auto aan gereden en gedood Autobestuurder en een inzitten de gewond. Gistermiddag tegen twaalf uur heeft in de Boschlaan te Emmen een ongeluk plaats, gehad, waarbij een wielrijder gedood werd en' twee inzittenden van een personenauto verwondingen bekwamen. De ongeveer vijftigjarige schoenmaker H. Berends kwam per rijwiel van rechts uit de Dennenlaan en wilde de Boschlaan over steken toen uit de richting Emmer Com- pascuum een auto van den garagehouder Tholen uit Emmer Compascuum, naderde. De chauffeur G. Grootfoonk trachtte den wielrijder te ontwijken, waarbij de auto slipte en in botsing kwam met een boom aan de linkerzijde van den weg. De wagen slingerde daardoor over den weg, greep den wielrijder en kwam aan den anderen TEHERAN. In Januari. Zeer zeker mag ik me er niet over bekla gen, dat het noodlot te mijnen opzichte spaarzaam is met moeilijkheden. Alle ook slechts eenigszins mogelijke bezwaren sta pelen zich voor rne op, bezwaren van allerlei aard. Na heel lang navragen en vele brieven heb ik ten slotte met zekerheid ontdekt, waar zich mijn oude, vrijwel onmisbare reismak ker bevindt, deze onvolprezen kameraad <iie bij onze gemeenschappelijke tochten door drie werelddeelen onder alle omstandigheden het hoofd hoog wist te houden en bij alle moeilijkheden steeds weder een uitweg vond. Hij is werkzaam bij een fabrieksgebouw na bij de zuid-oostelijke punt van de Kaspische Zee, te Goran, in Turkestan en bovendien is hij getrouwd. Dat hij zijn jonge vrouw in dén steek zal laten voor mijn vier-cylinder- motorfiets met. zijspanwagentje, komt me al heel onwaarschijnlijk voor. Gaarne zou ik hem een bezoek brengen, doch in dezen tijd van het jaar is zoo'n reis van bijna vijfhon derd kilometer door het bergland van Noord- Iran verbonden met buitengewone bezwa ren. Zoo'n reis kan thans dagen, maar ook weken duren. De moeilijkheden betreffende mijn kleine reism'achine duren ook nog steeds voort. Ein delijk ben ik thans zoo ver, dat ik ten min ste een brief heb ontvangen, waarijl een ïransch hoofdofficier van de luchtmacht zich schriftelijk verklaart tot bezitter van de kleine garage, die niet meer is dan een pak- huisje, waarin ik mijn motorfiets met zijspan vroeger reeds heb ondergebracht. Deze hoofd officier erkent, dat ik met zijn bediende, dien ik steeds voor den bezitter heb gehouden, een overeenkomst heb afgesloten, doch de hoofdofficier beweert, dat zijn bediende zon der zijn goedvonden heeft gehandeld en ver langt. plotseling ongeveer vier maal zooveel huur, als door mij was overeengekomen. Hij zegt in een schrijven, dat hij als eigenaar Van het pakhuisje den prijs kan vaststellen kant, In omgekeerde richting staande, te gen een boom terecht. Berends bleef ernstig gewond liggen en was zoo goed als op slag dood. Grootoonk had vrij ernstige verwondingen aan hoofd en handen. De andere inzittende, de han delsreiziger Kramer uit Zwolle, kreeg lichte verwondingen aan het hoofd. De auto werd totaal vernield. De doktoren Groeneveld en de La Parra waren spoedig ter plaatse. Beide gewonden konden, na verbonden te zijn, naar hun woonplaats terugkeeren. v»eën „reuzentheater" te Amsterdam Be Metro Goldwin Mayer film Mij. overweegt wel de vertooning van haar films in een speciaal theater te doen plaats vinden. Naar aanleiding van geruchten over den bouw van een „nieuwe enorme wereldstad bioscoop met eenige duizenden plaatsen", te Amsterdam, dat reeds bij de opening van het volgende filmseizoen gereed zou moeten zijn, door de Amerikaansche Metro Goldwin Mayer filmmaatschappij, verzoe ken de vertegenwoordigers dezer maatschap pij hier te lande ons mede te deelen, dat deze berichten, even als die, welke nu on geveer een jaar geleden in andere bladen met even groote stelligheid gelanceerd, on juist zijn. Het is reeds sedert eenige jaren bekend, dat er plannen bestaan om de vertooning van de productie der genoemde film maat schappij in een speciaal daarvoor ingericht of gebouwd theater te doen plaats vinden. Aan de uitwerking dezer plannen wordt ge staag gewerkt. Dat zij verwezenlijkt zouden worden in een omvang en een tempo als thans weder wordt gesuggereerd, is eenen- male uitgesloten. De raadsman van Kolonel Diemont deelt ons het navolgende mede: Toen het aan Kolonel Diemont bleek, dat de moeilijkheden in het bestuur der stich ting „Wereldjamboree 1937" niet binnen af- zienbaren tijd tot oplossing te brengen waren, heeft hij gemeend, teneinde de Jam boree zelve niet in gevaar te brengen, zich te moeten terugtrekken. Aangezien op dat moment Kolonel Die mont het eenig overgebleven lid der stich ting „Wereldjamboree 1937" was, heeft hij in een brief d.d. 31 December j.1., gericht aan den hoofdverkenner, Vice-Admiraal Ram- bonnet, dezen tot voorzitter dier stichting benoemd en zeil ontslag genomen. Kolonel Diemont heeft dus tot een „juridische op lossing" medegewerkt. Onjuist is echter het bericht dat dit is geschied op initiatief van Vice-Admiraal Rambonnet of diens raads man. Het voornemen hiertoe is zelfstandig bij Kolonel Diemont opgekomen en zonder voorafgaand overleg met den hoofdverken ner of zijn omgeving uitgevoerd. Ben aanval op onze fruittelers. De nieuwe Zuidvruchtenband en de Bond van Nederlandsche Grossiers in versche zuid vruchten en aanverwante artikelen, hebben dezer dagen een adres gericht aan den mi nister van landbouw en visscherij. Het betreft hier de monopolieheffing op fruit. Adressanten zijn van meening, dat de voorraden fruit in Nederland uitgeput be ginnen te geraken, hetgeen een prijsstijging zal veroorzaken, welke voor velen een belet- naar believen en feitelijk zou ik dus al blij de moeten zijn, dat hij nog niet tien maal zooveel verlangt. Er blijft me dus niet veel anders over dan een proces aan te vangen en processen kosten tijd, veel tijd en daarop kan en wil ik niet wachten. Ik wil mijn reis van Nederland naar Nederlandsch-Indië zooveel mogelijk over land voortzetten, deze reis, die ik voor den oorlog in Abessinië onderbrak. Per auto mobiel zou ik den tocht tot aan de grens tfan Beloetsjistan kunen maken, om daar dan, al naar de omstandigheden de reis per auto of per trein voort te zetten over land door Engelsch-Indië. zoo mogelijk tot op het schiereiland Malakka, vanwaar ik over zou kunnen steken naar Sumatra. Echtqr, het is voor een journalist niet een voudig een visum te krijgen voor Engelsch- Indië. Een Engelsch consul kan zulk een visum alleen geven na eerst daartoe gemach tigd te zijn door de Britsch-Indisrhe regee ring. Het Engelsche consulaat had reeds in begin van 1935 voor mij zulk een machtiging ontvangen, maar kort daarna werden de moeilijkheden tusschen Italië en Abessinië steeds ernstiger en ik liet mijn Indische reis voorloopig varen om me te begeven naar het oorlogsterrein in Oost-Afrika, waar ik, naar mijn lezers weten, getuige kon zijn van den ondergang van het oudste keizerrijk ter we reld. Teruggekeerd te Teheran heb ik me da delijk weder in verbinding gesteld met het Engelsche consulaat ter verkrijging van een visum. Ik kon overleggen de mededeeling van dat consulaat, dat de Engelsch-Indische regeering vroeger machtiging had verleend mij een visum te verstrekken, doch er is intusschen een nieuwe Engelsche consul aan gesteld en deze meende, dat de oude machti ging uit Engelsch-Indië haar kracht heeft verloren en een nieuwe machtiging moet worden aangevraagd, onder verwijzing naar de oude machtiging. Hierop is nog steeds geen beslissing geko men. Houdt dit verband met politieke moei- sel zal vormen versch fruit te koopen. Zij wijzen den minister op het handelsverdrag tusschien Nederland en de Vereenigde Sta ten. Hierin toch zijn bepalingen, dat in een seizoen van schaarschte de invoer tegen het verlaagde tarief van 2 ets. per Kg. voor peren en appelen een maand vervroegd kan worden. Nu de prijzen hoog zijn en de voor raden klein, is er, volgens adressanten, alle aanleiding dit deel van het verdrag toe te passen, en zij verzoeken den minister nog maals in het belang van de consumenten en handelaren tot verlaging van de monopolie heffing op fruit te willen besluiten. Mandsjoekwo troepen schenden de Mongoolsche grens. Het Telegraaf agentschap der Sovjet Unie meldt, dat welingelichte Mongoolsche krin gen categorisch het bericht tegenspreken van de generalen staf van het Kwantoeng leger als zouden Mongoolsche troepen in de laatste weken de grenzen van Mandsjoekwo hebben geschonden. In tegendeel, aldus Tass, de inlichtingen welke bij de Mongoolsche grensautoriteiten zijn binnengekomen, behelzen, dat afdeelin- gen Mandsjoerijsche ruiterij in den ochtend van den twaalfden Januari de Mongoolsche grens hebben geschonden door op het grond gebied dezer republiek door te dringen over een afstand van 40 k.m. Op dertien Januari hebben zich bij de afdeelingen ruiterij 200 militairen gevoegd, die met tien vrachtauto's werden overge bracht. De Mongoolsche regeering heeft daarom een protest ingediend bij de regee ring van Mandsjoekwo en de onmiddellijke terugroeping geeischt der troepen, die Mongoolsch gebied waren binnengedrongen. Duitschers in den vreemde Dienstplichtige' jongelieden zullen arbeids- en militairen dienst moeten doen. De Duitsche minister van binnenlandsche zaken maakt per decreet bekend, dat de Duitsche consulaire ambtenaren in het voorjaar 1937 een telling moeten houden van de Duitsche onderdanen van lichting 1917, die in het buitenland wonen en mi litair dienstplichtig zijn. Deze jongelui zullen per 1 April 1938 wor den opgeroepen voor den arbeidsdienst en per 1 October 1938 in militairen dienst wor den ingelijfd. Maar toch moet Frankrijk on derhandelingen niet ontwijken. De „Echo de Paris" publiceert een inter view met den vroegeren minister van ko loniën en financiën, Lamoureux, die zich daarin absoluut gekant toont jegens het prijsgeven van Fransche koloniën aan Duitschland, doch daaraan toevoegt, dat „het de plicht van Frankrijk is zich bereid te toonen tot iedere bespreking met Duitsch land en geen enkele gelegenheid te ontwij ken om een overeenkomst te sluiten, de eenige mogelijkheid om den vrede te verze keren". lijkheden in Engelsch-Indië, waar, volgens de laatste berichten, de bevolking niet tevre den is met de nieuwe grondwet? In afwachting wilde ik niet langer te Te heran blijven, waar thans een strenge winter heerscht, een winter, die mij na mijn ver blijf in Afrika bijzonder rauw op het lijf valt. De normale weg van Teheran over land naar Beloetsjistan loopt langs den automo- bielweg naar het oosten, naar Medzjed, en vandaar naar het zuiden, naar Doczjdab, vanwaar ik gemakkelijk de grens van Beloet sjistan zou kunnen hereiken. Echter tusschen Teheran en Medzied zou ik thans met ern stige sneeuwmoeilijkheden te kampen krij gen. Een tweede mogelijkheid zou zijn den tocht te. maken dadelijk naar het zuiden, naar Isphahan en Sjiraz om van laatstge noemde plaats in oostelijke richting reizend de grens van Beloetsjistan te bereiken. Te Sjiraz bevindt zich ook een Engelsch consulaat en daar zou ik dan op mijn visum voor EngelschIndië kunnen wachten. Sji raz ligt op slechts dertig graden noorder breedte, dus nog iets zuidelijker dan Cairo, in een warm klimaat, maar op een kleine twee duizend meter hoogte, zoodat het er thans wel iets, maar niet zoo heel veel war mer is dan te Teheran. En dan men moet er kunnen komen. De weg van Teheran naar Sjiraz loopt over Isphahan, welke stad ruim zestienhon derd meter boven den zeespiegel ligt en tus schen laatstgenoemde stad en Teheran stijgt de weg nog hooger en toen ik dezer dagen eens op inlichtingen uitging, moest ik ver nemen, dat deze weg tenminste voor het oogenblik door sneeuw versperd is. Niet alleen naar het zuiden, ook naar het oosten, het westen en het noorden is Tehe ran sedert eenige dagen door de sneeuw van de rest van de wereld afgesloten en bij geen benadering weet ik, wanneer deze brief Eu ropa zal bereiken. Reeds dagen lang is hier uit Europa geen post aangekomen en de laat ste post is van hier ook niet vertrokken, daar automobiel verkeer onmogelijk is gewor den. Zeker, alles wordt gedaan om ten min ste op de hoofdwegen het verkeer gaande te houden, maar dikwijls is de natuur sterker dan menschenhanden, Als na vele uren har den arbeid honderden mannen een weg we der berijdbaar hebben gemaakt, komt soms plotseling een nieuwe sneeuwval alle werk weder ongedaan maken. En hier kan men het thans beleven, dat het zestien, achttien, twintig uur achter elkander sneeuwt bij een emperatuur, waarvoor de landen in Noord- Europa zich niet zouden hebben te Schamen. WOENSDAG 20 JANUARI 1937. Hilversum I. VARA-uitzending. 10.00 v.m. en 7.30 n.m. VPRO. 8.00 Gramofoonplaten. 9.30 Keukenpraatje. 10.00 Morgenwijding. 10.20 VARA-orkest en literaire lezing. 11.30 „Werkloosheid en arbeidstijdverkorting", causerie. 12.00 Gramofoonplaten. 12.30 Orgelspel. I.151.45 Gramofoonplaten. 2.00 Vioolrecital. 2.30 Voor de Vrouwen. 3.05 Voor de kinderen. 5.30 „Orvitropia" m.m.v. soliste. 6.30 Joodsche uitzending m.m.v. sprekers en solist, en gramofoonplaten. 7.30 „Protestantisme en geestelijke vrijheid", causerie. 8.00 Herh. S.O.S.-berichten. Nieuwberichten A.N.P. en VARA-varia. 8.15 Haarlemsche Orkestver. m.m.v. solisten. 9.05 Radio-tooneel. 10.00 Berichten A.N.P. 10.05 VARA-orkest. II.00 „Huwelijksverhoudingen", causerie. 11.3012.00 Gramofoonplaten. Ons land neemt de zesde plaats in. Volgens opgave van het hoofdbureau der Russische douane bedroeg de buitenland- sche handel der Sovjet Unie in elf maan den van het vorige jaar 2.456.125.000 roebel, tegen 2.392.531.000 roebel in dezelfde perio de van 1935. Hiervan kwam op rekening van den uitvoer 1.238.876.000 en van den invoer 1.217.249.000 roebel. In het handels verkeer met de sovjets neemt Nederland de zesde plaats in, na Engeland, Duitschland, Amerika, België en Iran, en vóór Frankrijk Japan, Tsjecho Slowakije en Turkije. De uitvoer naar Nederland bedroeg 50.455.000 en de invoer uit Nederland 64.710.000 roebel. Een geweldige brand heeft gewoed in de koelhuizen van de Vistoriadokken te Mel- bourne en een schade aangericht van naar schatting een half millioen pond. Vier in de haven voor anker liggende schepen moesten worden versleept. Van een dezer schepen, de „Port Wellington" vatte de fokkemast vlam. Het schip ligt thans midstrooms. Het duurde geruim en tijd al eer de brand gebluscht was. Eergisterenavond bijvoorbeeld om elf uur wees de thermometer 20 graad Celcius (36 graad Fahrenheit) vorst aan en later in den nacht is het natuurlijk nog kouder gewor den. Een mijner oude kennissen uit deze stre ken, een bewoner van Bagdad, ontmoette ik einde December hier in Teheran. Zijri oude jaarsavond zou hij te Bagdad vieren in hui- selijken kring. Op 28 December vertrok hij per automobiel. Zes dagen later vernam ik uit een telegram, dat hij reeds dagenlang te Hamadan vast zat door de sneeuw. De weg naar Bagdad was volkomen gesperd en even eens de terugweg naar Teheran. Dat kan nog enkele dagen, maar ook weken duren. Deze strenge winter, die in deze streken geen groote zeldzaamheid is, kost natuurlijk ook doodten. Menschen. die onderweg door de sneeuw werden opgehouden ver van eenig huis of dorp, zijn reeds door de koude omge komen, meestal omdat zij zoo onvoorzich tig waren hun voerwerk in den steek te la ten om te trachten te voet een onderdak te bereiken. Vermoeid zijn deze menschen on derweg ingeslapen om nooit meer wakker te worden. Nu "'orden in Noord-Iran ook de beren en wolven gevaarlijk. De koude drijft hen naar lager en minder onherbergzame, dus meer bewoonde streken, waar zij dieren, maar ook menschen bedreigen. Wij, Europeanen, volgens thans dagelijks met belangstelling de weerberichten uit Eu ropa. Eiken dag komen hier telegrafisch be richten over de temperaturen te Londen, Pa rijs en Berlijn en terwijl wij hier te lijden hebben van tientallen graden vorst, kunnen we lezen, dat in Europa de temperaturen bo ven het vriespunt blijven. En têrwijl ik deze regelen schrijf, vallen al weder urenlang de groote, witte vlokken geruischloos neder; de ijzeren kachel in mijn kamer staat rood gloeiend; ter bestrijding van een hardnek kige verkoudheid heb ik een keteltje met gekruiden warmen wijn en dit alles is beha- gelijk en goed, maar wat heeft dit alles te maken met de schoone droomen van een heerlijken, weelderigen Oriënt, waar het le ven zooiets moest zijn als een eindeloos sprookje? De sneeuw valt valt valt als wilde ze de gehcele wereld begraven en ik weet het reeds: het zal morgen niet de moeite waard zijn met dezen brief naar de post te loopen, want er zal toch geen post vertrek ken. Naar het oosten en het westen, naar het zuiden en het noorden zijn we door de sneeuw weder afgesloten van de rest der we reld als ware Teheran een belegerde stad. J. K. BREDERODE. Hilversum n. l^CRV-ui tzending. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.0012.00 Ensemble Van der Horst. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Vervolg concert. 2.00 Orgelspel. 3.00 Chr. Lectuur. 3.303.45 Gramofoonplaten. 4.00 Chr. Liederenuurtje m.m.v. solist. 5.00 Kinderuur. 6.00 Landbouwhalfuur. 6.30 Onderwijsfonds voor de scheepvaart. 7.00 Berichten. 7.15 „Het leerling-stelsel voor de typografie sche vakken, causerie. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten A.N.P. Gramofoonplaten. 8.20 NCRV-avond, m.m.v. spreker, solisten, Kon. Chr. Orat. Vereen. „Excelsior", Jon« genskoor en Nederl. Kamer-orkest. (Om 9.30 Gramofoonplaten). 10.35 Berichten. 10.4011.30 Gramofoonpl. Hierna; Schrifte •lezing. Be actie der fascisten versterkt de eenheid der volkeren van de Unie Zondag is op het buitengewoon congres van de Unie van Sovjet republieken het rapport van den president van het uitvoe rend comité, Kalinin, over het grondwets-> ontwerp besproken. De verschillende spre kers wezen op de nationale politiek van Lenin en Stalin welke een vriendschap tus schen de volken van de Sovjet Unie schiep en een economische en cultureele ontwik keling tot stand bracht. De president van het uitvoerend comité van Basjkir, Tagui- rof, verklaarde dat de pogingen van de mo derne kanibalen, de fascisten en hun Trots kistische agenten, een kruistocht tegen de Sovjet-Unie te ontketenen, de volken dezer Unie nog nauwer aaneen hebben doen slui- ten. Zeer na verwant aan het Neder- landsch. Het officieele orgaan van den „Duitschen Gemeentedag', het instituut voor landelijk zelfbestuur, heeft zich, naar de „Nicderdeut- sche Welt" meedeelt, bezig gehouden met de beantwoording van de vraag, of het F'lat- Duitsch als officieele taal bij de ambtelijke beraadslagingen kan worden toegelaten. Deze vraag is thans door dit blad bevesti gend beantwoord, echter onder den mits, dat het gebruik der I-Ioog-Duitsche taal hierdoor bij de ambtelijke beraadslagingen niet mag worden buitengesloten. De Plat- Duitschcrs zijn thans in hun sas! Het zal onze lezers zeker interesseeren eens iets in het plat-Duitsch, dat zoo na ver want is aan onze eigen taal, te lezen. Wij laten daarom hier een gedicht volgen dat onder den titel „Dusend Johre" ver scheen in het Januari-nummer van de „Niedcrdeutsche Welt". Het is gedicht door Karl Schmeing en gaat over den strijd tegen de zee en het steeds lager zakken van de bodem. De Floot (vloed), Diek (dijk) en het „Watt" spelen hun deel in dit lied van strijd tegen de allesverslindende zee. DUSEND JOHRE. Ik stao up 'n Diek. De Nordsee treek dat. Water van dat Watt, un sitwarts lapp de Diek as 'n haogen Patt3 un wiet nao Süden ligg dat lage Land Mit Hus un Wiesken, Hoff un Ackerpaant, Dat Land, worup ik stao, dat sackt twee Handbreet alle hunnert Johr, veer Handbreet daper in tweehunnert Johr, sess Handbreet daper in draihunnert Johr, tahn Handbreet daper in fifhunnert Johr. Fif Handbreet daper! tahn Handbreet sackt dat Land un stigg dat Meer, un dann de griese Wind van Schottland her, un dann Neimaone un Oktoberfloot, un dann, dann help us Gott in düsse Naotf In düsse svvore Naot! Dat Water klait up 'n Diek un frett sik dör, un ut dat lage Land, dor wast dat Meer, un frett den Acker, bitt de Hüse an, un frett in epne Nach söbnduscnd Mann! Söbndusend Mensken! De nïe Diek werd bant, de See werd tammj' se levt wer röstig achter 'n haogen Damm; de Grund dregg Gold, de Lö werd stolt un rik man langsam stigg de See un saokt de Diek, Fifhunnert Johr tahn Handbreet, un weer Wind un floot, un weer de Mensken in de Daodesnaot, un Hus un Acker frett de blanke Jan; ,.v soa gaht dat wider, weer sessdusend Mam;;] De Floot kump up. Ik stao un dusend Johre. sind verflogen wietlöchtig lapp de Diek as 'n gröraen Rink, „Un dusend Johre sind vor dincn Oogen als de Dag, de gisteren vergink!" Het congres van de linie van Sovjet-Republieken

Schager Courant | 1937 | | pagina 8