Mikado verdaagt het parlement Minister Huil voor weder- zijdsche Handelsverdragen KIJKEN is KOOPEN tij CLOECK DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Buiienlandsch Overzicht Bom-aanslagen in Portugal De overstroomingen in Amerika De toestand van den Paus Gaat Mussolini naar Duitschland VRIJDAG 22 JANUARI 1937. 80e Jaargang. No. 10168. Uitgave der N.V. v.h. Trapman Co. Schagen. rv€*om*«nt GROOTE SPANNINGEN TUS- SCHEN MILITAIRE EN PAR LEMENTAIRE KRINGEN. Men verwacht ontbinding van de Kamer De dreigende militaire dictatnur in Japan werpt haar schaduw vooruit en is in de parlementszitting van giste ren aanleiding geweest tot felle aanvallen der parlemen tariërs op de regeering Hirota. De critiek op de regeeringwas zóó scherp en de toon zóó hoonend, dat de premier aan den Keizer in overweging gaf het parlement voorloopig te verdagen, aan welk ver zoek werd voldaan. Mocht het parlement in zijn vijandige houding volhar den, dan zijn ernstige maatregelen te verwachten. Het Persagentschap Domei seint uit Tokio, dat Minister Hirota in een rede een zeven punten omvattend financieel program heeft uiteengezet, dat de regeering aan de beide huizen ter goedkeuring zal voorleggen te gelijk met het ontwerp-begrooting, dat op drie milliard is vastgesteld. Het eerste punt van het program heeft betrekking op de nationale defensie. Het le ger, aldus verklaart Hirota, moet onmiddel lijk versterkt worden, teneinde te voorzien m de behoeften van de nationale defensie op het Aziatisch continent, terwijl de ma rine, die sedert de vloot verdragen op 31 De cember j.1. geëindigd zijn, niet meer onder worpen is aan beperkende bepalingen, vol doende bevvapend moet worden om de vreed zame politiek van Japan, die bestaat in het voorkomen van iedere dreiging en agressie, te doen eerbiedigen. Het tweede punt heeft betrekking op de hervorming van het onderwijs en stelt voor den duur van het verplicht onderwijs te ver lengen. Het derde punt betreft de wijziging van de methode van belasting. Het vierde punt beoogt een stabilisatie van het nationale leven. Het vijfde punt heeft betrekking op de ont wikkeling van handel en industrie in Ja pan. Hirota wees met nadruk er op, dat de door de regere'ing gewenschte expansie ver wezenlijkt zal kunnen worden, door de dec- triciteitsindustrie aan staatscontrole te on derwerpen, door speciale regelingen vast te stellen voor de vloeibare brandstoffen, de productie van ruwe katoen en wol en de textielindustrie verder te ontwikkelen, den buitenlandschen handel te stimuleeren met handhaving tegelijkertijd van de controle op den goederenruil met het buitenland en van een goede organisatie van de handelsbetrek kingen tusschen Japan en de andere landen. Het zesde punt betreft het politieke pro gram ten opzichte van Mandsjoekoe. De re geering is voornemens, de .Tapansche emi gratie en .Tapansche investeeringen in Mand- Sjoekoeo aan te moedigen. Het zevende punt beoogt een verbetering van het bestuursorganisme. Het hoogerhuis heeft naar Reuter meldt, Onder doodsch stilzwijgen kennis genomen van de door de ministers uitgesproken rede voeringen. Toen de ministers later den landdag toe spraken, werden hun redevoeringen met ge joel en geschreeuw onderbroken door leden van alle partijen. oVoral de minister van financiën werd aangevallen. De minister-president Hirota stond daar na op om te antwoorden op de eerste inter pellatie. Wegens de voortdurende interrup ties was het evenwel onmogelijk hem te ver staan. Tenslotte verliet de minister-president woe dend de sprekerstribune. Na de redevoeringen van Hirota en Arita opende burggraaf Watanabe de debatten in het hoogerhuis met een interpellatie aan het adres der regeering over haar politiek je gens China. Spreker achtte de politiek te abstract voor China, welk land zijn waren vijand niet kent, die Rusland is; Rusland, dat China van Turkestan en Buiten-Mongolie heeft beroofd. Spreker wenschte samenwerking met de Chineesche regeering. Met klem kwam de afgevaardigde vervol gens op tegen het beginsel der dictatuur, dat de Japansche regeering blijkbaar tot het hare heeft gemaakt. „Dictatuur is wellicht geod voor een overwonnen mogendheid, om zich te rehabiliteeren, maar Japan is een overwinnaarsvolk en kan een dergelijk re gime niet aanvaarden. Overigens is een dic tatuur in Japan onvereenigbaar met het respect, dat men aan den keizer verschul digd is en met de constitutioneele begin selen. Sakurauchi van de Minserto-partij richtte vervolgens een bijzonder heftigen aanval op de regeering. Het kabinct-Hirota, ver klaarde hij, heeft, toen het t bewind in handen nam, de verplichting aanvaard, om ten spoedigste administratieve hervor mingen in te voeren en de discipline in de rangen van het leger te herstellen. Tot ons leedwezen moeten we constatceren, dat de regeering in die dubbele taak heeft gefaald. Zich vervolgens tot den minister Van buitenlandsche zaken wendend, HIROHITO. zeide de interpellant, dat deze mi nister er 'n politiek op nahoudt, die even geheimzinnig is als futiel. De buitenlandsche politiek van Japan had de eene mislukking na de andere te boeken, zoowel ten aanzien van China en Rusland, als ten aanzien van het Duitsche rijk, sinds Hi rota aan het bewind kwam. Hirota en minister Baba dienden den in terpellant van antwoord, maar hun woor den gingen in het gejoel der assemblee vol komen verloren. Toen vervolgens de minister van buiten landsche zaken, Arita, het woord nam en zinspeelde op het tot stand komen van het Japansch-Duitsch verdrag kende de opwin ding der afgevaardigden blijkbaar geen grenzen meer. Woest schreeuwde men den minister toe: „Leugenaar!" .Hou je mond!" „Er uit!" Namens de Seiyoekai-partij voerde ver volgens Hamada het woord: In de dertig jaren parlementarisme, zeide spreker, heb ben we hier nimmer een regeering gehad, zóó impopulair als de regeering-Hirota. Hef tig viel deze spreker uit tegen het politiek drijven van het leger. Hij beschuldigde Hi rota en Arita, de stroomannen te zijn van de militairen. Een parlementslid dreigt met harakiri. Bij die woorden sprong de minister van oorlog Terauchi, op. Hij verklaarde, dat hij de woorden van Hamada als een beleediging beschouwde, waarop Hamada naar de tri bune stormde en de zaal in schreeuwde, dat hij onmiddellijk harakiri zou plegen, indien uit het stenografisch verslag der kamerzit ting zou blijken, dat hij tekort was geschoten in eerbied voor het leger. Terauchi antwoordde: Ook ik zal het ver slag raadplegen. Hierna werd de zitting opgeheven. De Keizer grijpt in. Na afloop van zijn audiëntie bij den kei zer, welke drie uur heeft geduurd, heeft naar Un. Press meldt, minister-president Hirota den Japanschen rijksdag op keizerlijk bevel voorloopig voor twee dagen verdaagd, in de hoop, dat de partijen intusschen haar hou ding zullen herzien. Vooral in het huis van afgevaardigden is de situatie ernstig geworden, als gevolg van de uitlatingen van Hamada, die door den mi nister van oorlog als beleedigend worden op gevat voor leger en marine. Zouden echter de parlementsleden vol harden in hun vijandige houding, dan zul len andere maatregelen noodig zijn. Men spreekt reeds van de mogelijkheid van een verdaging „sine die", met tenslotte ontbin ding van het parlement. Een andere moge lijkheid zou zijn het aftreden van eenige of alle leden van het kahtnet-Hirota. Zenuwachtige stemming in mili taire kringen. Het is waarschijnlijk, dat de keizer alleen nam islukking van verzoeningspogingen zal overgaan tot ontbinding van het parlement. Ir. militaire kringen, die op een onmiddel lijke ontbinding gehoopt hadden, is een ze nuwachtige stemming merkbaar. De minister van oorlog, Teraoetsji, heeft de volgende verklaring bekend gemaakt: „Ik ben zeer bewogen door de wending, die de debatten in het parlement vandaag heb ben genomen. Mijn besluit staat reeds on herroepelijk vast, maar ik akn adaraannog geen bekendheid geven." Men verwacht, dat het bij de debatten over de begrooting opnieuw tot rumoerige too- neelen zal komen en dat de spanning tus schen de parlementsleden en de militairen nog zal toenemen. WAGEN DE COMMUNISTEN EEN KANSJE? In verband met de terroristische aanslagen in den vorigen nacht heeft de politie der tien personen, o.a. eenige Spanjaarden en een Engelschman. in arrest gesteld. De minister van binnenlandsche zaken, Mario Pais Souba, heeft, volgens Havas, naar aanleiding van het gebeurde het vol gende verklaard: „Wat zich vannacht in Lissabon heeft afgespeeld, is zeker 't werk van buitenlanders, geholpen door onwaar dige Portugeezen. Het betreft hier een re actie op de huidige internationale wan orde. Deze gebeurtenissen bewijzen hoezeer de Portugeesche regeering gelijk had toen zij beweerde, dat de strijd, die thans in Spanje geleverd wordt, het leven van het Portugeesche volk in werkelijk gevaar brengt. Het gevaar komt van buiten. De aanzienlijke schade, die door de bommen is veroorzaakt, bewijst dat deze terroristi sche helsche machines niet in Portugal zijn vervaardigd. Dit gevaar van buiten moet moedig bestreden worden." Voorts is nog van regeeringszijde mede gedeeld dat uit de talrijke telefoongesprek ken, die met de autoriteiten in de provin cies gevoerd zijn, gebleken is dat alles in in het land ruslig is. De Engelschman, die m verband met de bomaanslagen gearresteerd was, is na ver hoord te zijn op vrije voeten gesteld, aan gezien gebleken is dat hij toen de ontplof fingen geschiedden een der getroffen ge bouwen was binnengesneld, teneinde even tueel hulp te verleencn. Nog een bom geworpen. Om half twaalf is gistermorgen een bom tot ontploffing gekomen in het ministerie van oorlog. Zij kwam in een der bureaux van de medewerkers van den minister van oorlog terecht. Vijf ambtenapen werden licht gewond. Bovendien brak, volgens Un. Press, een begin van brand uit, welke evenwel spoe dig kon worden gebluscht. Uit het voorloopig onderzoek, dat ter stond werd ingesteld, is gebleken, dat zich, kort voordat de explosie plaats had, eenige verdachte individuen in de gangen van het ministerie hadden opgehouden. Een beamb te verklaarde, dat deze personen iets op den grond hadden gelegd en daarop ijlings het gebouw verlaten hadden. Kort daarop had de explosie plaats. De minister van binnenlandsche zaken bracht korten tijd later een bezoek aan het ministerie van oorlog en nam de ver-voos ting welke door de bom was aangericht, in oogenschouw. Japan toont een vriendelijk go laat. Het laat zijn tanden zien aan Moskou. Japan men weet het uit vorige over zichten, heeft een sterke anti-pathie tegen het communisme. Men heeft dat daar nooit onder stoelen of banken gestoken en het beste bewijs ervoor is wel geweest het ver drag dat men met Duitschland gesloten heeft ter gemeenschappelijke bestrijding van het communistische gevaar. Duitsch land beschouwt de communisten nu ook niet bepaald als vrienden en het heeft Japan gaarne de hand gereikt om de ge- meenschappelijken vijand te bestrijden. Het Duitsch-Japansche verdrag is aanvankelijk gestuit op ernstige critiek om twee voorname redenen, die het Hbl. van gisterenavond nog eens noemde. Ten eerste omdat men vreesde voor een verdere verkoeling in de geschokte vriendschappelijke betrekkingen met Groot Brittannië, dat van een ideologische toenade ring tot Duitschland met achter docht moest kennis nemen en ten tweede omdat men vreesde voor een aanmoediging van het bestaande streven in rechtsche politieke krin gen in Japan om naar 't Hitleriaan- sche voorbeeld, in het land een tota- litairen staat te vestigen. Tienduizenden dakloos. Tengevolge van het breken van een dijk is het dorpje Hazleton geheel overstroomd. De 500 bewoners zijn erin geslaagd, de om ringende hoogten te bereiken. Men schat het aantal dakloozen tengevolge van de overstroomingen op 20.000 op de oevers van de hio en 25000 op de oevers van de Missouri, 3000 in West-Virginia, 8000 in Indiana, 1000 in Tennessee en 2000 in Arkansas. Tot nu toe zijn 13 menschen om het leven gekomen. De regen blijft aanhouden in Ohio en Ar kansas en het Roode Kruis heeft dringend hulp verzocht. De tengevolge van het hooge water ver oorzaakte materieele schade in de staten Ohio, Indiana en Kentucky wordt, volgens Un. Press, reeds op meer dan vijf millioen dollar geschat. Het water staat aldaar momenteel reeds hooger dan bij de overstroomingen van het voorjaar. De Ohio-rivier stijgt nog steeds met een snelheid van ongeveer 6 cm per uur. In de omgeving van Cincinnati waren 1500 gezinnen gedwongen, zich in veiligheid te brengen. Vierhonderd door het water ingesloten personen in den staat Missouri konden met behulp van motorbooten worden gered. Het water was daar bereids zoo hoog gestegen, dat de bewoners op de daken waren ge vlucht. De dammen in het overstroomingsgebied zijn grootendeels doorgebroken. In de staten Arkansas, Tenneasee en Mis souri zijn ongeveer 3000 personen weg ge vlucht. Men vreest, dat het water van den boven- De regeering heeft deze critiek overleefd zegt het Hbl. en Arita heeft thans tot spil van zijn Buitenlandsche politiek klaarblijke lijk, precies als het Derde Rijk, de bestrij ding van het communisme gekozen. Van de uitwerking van het Duitsch-Ja- pansch verdrag kan men slechts noodelooze en gevaarlijke bestendiging van slechte po litieke betrekkingen verwachten tusschen Japan en Duitschland eenerzijds en Sowjet- Rusland anderzijds, evenals aanmoediging van het latente verlangen om de bron van het communistisch gevaar met geweld van wapenen te vernietigen. De meest hachelijke onderneming, waaraan Europa en Azië zou kunnen worden blootgesteld. Het communisme buiten beschouwing ge laten, heeft de Japansche minister, tegen over de geheele wereld, een vriendelijk ge zicht getrokken. Japan streeft naar vrede met alle mogendheden. Arita heeft verzekerd dat Japan geen agressieve bedoelingen heeft in den Stillen Oceaan en er slechts naar streeft, langs vreedzamen weg zijn handel te bevorderen in samenwerking met de andere landen. Dat is een verklaring van beteekenis ook voor ons land, als ze tenminste voor hon derd procent kan worden genomen en als men er van verzekerd kan zijn dat achter deze verklaring van den minister van bui tenlandsche zaken ook de militaire autori teiten staan. Want dat is in Japan altijd het groote probleem. De zelfstandige politiek van de militaire machthebbers, die in ver schillende gevallen wel eens heel anders kunnen handelen dan de regeering het wenscht. We hebben slechts te herinneren aan het agressieve optreden van Japan in Mantsjoekwo, dat lang niet in alle opzich ten de sympathie van de regeering had. We wachten maar af. In ieder geval is het hoopvol. loop van de Mississippi tengevolge van den hevigen regenval der laatste dagen even eens buiten zijn oevers zal treden. In Cairo (Mississippi) verwacht men spoe dig een waterstand van ongeveer 17 meter, hetgeen slechts een halven meter lager is dan bij de groote overstroomingscatastrophe van 1927. De stad Aurora (Indiana) staat voor een derde gedeelte onder water. Vele huizen moesten worden ontruimd, ok in de meer naar binnen gelegen gebieden van Pitts- burgh verkeeren tal van huizen in gevaar. Welvaart vormt den grondslag voor vrede. De commissie van wegen en mid delen van het Amerikaansche huis van afgevaardigden houdt zich be zig met de bestudeering van het wetsontwerp tot verlenging der presidentieele volmacht tot het slui ten van handelsverdragen tot 1940 In een bijeenkomst dezer commissie heeft de Minister van buitenland sche zaken, Huil, verklaard dat de politiek der wederzij dsche handels verdragen bijdroeg tot het econo misch herstel en den vrede der wereld. MINISTER HULL Hij bracht in herinnering de pogingen door de regeering op handelsgebied aange wend en voegde er aan toe, dat het zonder economische ontwapening niet mogelijk is te hopen op voortdurende welvaart en mi litaire ontwapening. Ontwikkeling van den internationalen handel is het eenige middel tot herstel en handhaving van de welvaart. De wereld, aldus Huil verder, begint te erkennen, dat welvaart den onmisbaren grondslag vormt voor een duurzamen vrede. In zijn boodschap aan deze commissie, waarin hij verlenging der volmachten ver zoekt, tot het aangaan van handelsverdra gen met andere landen, zegt Roosevelt, dat de taak van toepassing een er liberale han delspolitiek nog niet geëindigd is. Het plan tot wederkeerigheid dezer verdragen, zoo ver klaart de president verder, heeft een be langrijken factor gevormd bij het tot staan brengen der in de wereld bestaande nei ging tot nationaal economisch isolement. Verlaging der buitensporige tolmuren een essentieele voorwaarde tot het econo misch herstel der Vereenigde Staten. Wil de regeering de uitbreiding van den wereld handel zich zien voltooien op een vriend schappelijke en opbouwende basis, dan moet zij snel en doelmatig kunnen han delen. De uit buitensporige tolmuren voort vloeiende economische strijd is een der voornaamste oorzaken der politiek en ani mositeit en van de militaire conflicten. Z.H. lijdt hevige pijnen. Het been door koudvuur aangetast? Den afgeloopen nacht heeft de H. Vader geheel slapeloos doorgebracht, daar Zijn pijnen voortdurend hevi ger worden. Eerst tegen den ochtend, zegt de „Msb.", genoot Zijne Heiligheid en kele oogenblikken rust, waarna Hij terstond Zijne staatssecretaris, kar dinaal Pacelli, bij zich ontbood, om met dezen de belangrijkste loopende zaken te bespreken. De audiëntie duurde echter korter dan gewoonlijk. Uit alle deelen der wereld komen tele grammen en brieven het Vaticaan binnen, waarin inlichtingen worden gevraagd betref fende den gezondheidstoestand van den Paus, terwijl tevens mededeeling wordt ge daan van godsdienstoefeningen, welke over al worden gehouden. Met het oog op de verslechtering in den toestand van den H. Vader, welke over het algemeen onzeker wordt beschouwd, spreekt men in sommige kringen de vrees uit, dat de wonde in het been van Zijne Heiligheid door koud vuur wordt aangetast. De mogelijkheid niet uitgesloten Gisteren kwam men in welingelichte kringen te Rome terug op het in het bui tenland gepubliceerde bericht, volgens het welk Mussolini zich in het voorjaar naar Duitschland zou begeven, om daar een ont moeting met Hitier te hebben. Naar men verklaart, is hieromtrent bij de besprekin gen tusschen Mussolini en Goering niets af gesproken. De woordvoerder van het Italiaansche mi nisterie van propaganda heeft volgens een bericht van het Duitsche nieuwsbureau gisterenavond aan de buitenlandsche jour nalisten verklaard, dat de geruchten om trent een reis van Mussolini naar Duitsch land op veronderstellingen berusten, die dicht bij de waarheid zijn. Het is waar schijnlijk, dat Mussolini uiting gegeven heeft aan den wensch, het Duitsche bezoek te beantwoorden, doch volgens dit D.N.B.- bericht is omtrent plaats en tijd nog niets afgesproken.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1