Oorlog der toekomst E d i s o n s Kemal Ataturk, de schepper van het nieuwe Turkije van tegenwoordig Maandag 25 Januari 1937. Vierde Had pen, en Kemal Pascha, de overwinnaar, wordt president van deze republiek. Zoo is Turkije dus het eerste van de ver slagen landen geweest, dat de voorschriften van de overwinnende staten omvergeworpen heeft. Zijn voorbeeld werkt revolutionair en I maakt een bres in het systeem van de mo gendheden van Versailles, die hun dictatuur wilden vereeuwigen. Nu moet de „Ghazi" evenwel vechten tegen oudere en duurza mere bolwerken, als deze verdragen zijn, na melijk tegen de eeuwenoude heerschappij van den Islam. Boven op de berg Amba Aladschi, de plaats waar de meest bloedige veld slag plaatsvond, zullen de Italianen een geweldig eeregedenkteteken oprich ten- Hierboven een foto van de maquette. Tegenwoordig staat Turkije sedert lange jaren weer in het middelpunt van de wereldpolitiek. Kemal Ata- turk vecht voor het verkrijgen van het stadhouderschap Alexandrette en van de provincie Antiochië. Over eenige tientallen jaren zal de mo derne staat Turkije eveneens een groote mogendheid zijn, uitgerust met de nieuwste technische hulp middelen. Ongeveer 17 jaar geleden vatte een destijds Verbannen rebel, genaamd Mustafa Kemal, het bijna onmogelijke plan op, om van de volkomen vervallen hoofdstad van het district Angora de hoofdstad van een nieuw Turksch rijk te maken. Deze droom is in ver vulling gegaan. De verbannen rebel Mustafa Kemal is thans Kemal Ataturk, de „Ghazi", de stichter van een nieuw Turkije, dat met duizenden eeuwen oude overleveringen ge broken heeft. Kemal klopt tegen de breede vensterruit, zooals een slaapwandelaar iets onderzoekt, wat hij gedurende zijn wandeling in het rijk der fantasieën tegenkomt. Kemal tilt zijn voet op, maar zet hem dan weer stevig neer op het zachte tapijt. Ja, het is een stevige bodem, waar hij op staat, het is de bodem van zijn huis, een huis met groene tuinterras sen, met koele, breede gangen en schaduw rijke zuilen-galerijen rondom een klaterende marmeren fontein. De Turksche natie heeft dit huis voor hem gebouwd. Turksche natie zou deze naam ook 15 jaar geleden mogelijk geweest zijn? vraagt de Ataturk zich af. Turkije was een geweldig rijk, waarin Arabieren, Syriërs, Seldsjoeken, Koerden, Armeniërs, Druzen, Egyptenaren, Osmanen, naast elkaar woonden, zonder el kaar te kennen. Leefden? Slechts als die ren of planten leven! Analfabetisme, afschuwelijke ziekten, uit zuigende gouverneurs, moorden, oorlogen zijn eenige plagen, die „den zieken man aan de Bosporus" tot een hulpelooze patiënt van im perialistische geneesheeren maakte. Het Turksche rijk werd stuk voor stuk aan bui tenlanders verkocht. België legt waterleidin gen in Istanboel aan, Engelschen en Fran- schen leggen spoorwegen aan en Amerika koopt alle petroleumgebieden. De kalifen verkoopen de eene concessie na de andere, wanneer ze veel behoefte aan geld hebben, zelfs twee- of drie keer, zooals bijvoorbeeld de petroleumbronnen bij Mosoel, waardoor het tusschen de schuldeischers bijna tot een gewapend conflict gekomen is. Dit was voor den jongen Kemal geen makkelijke erfenis. De Kalief van Konstantinopel was sedert den wereldoorlog in handen der vreemde lingen, hij onderteekent het afschu welijke verdrag, dat de hebzuchtige staatslieden van de groote mogend heden het verslagen Turkije in de Parijsche voorstad Sèvres voorleggen. Volgens dit verdrag zou Turkije een klein onbeduidend land zijn, door Anatolië ingesloten. Maar terwijl men in Sèvres reeds een landkaart teekent, herziet Turkije het verdrag. Aan het hoofd van de legers staat de rebel Mustafa Kemal Pascha, die in April 1920 het volk bijeenriep voor 't kiezen van een nationale vergade ring. Tienduizend man veroveren Armenië terug, dwingen de Fran- schen en tenslotte zelfs de Engel schen, het bezette land te verlaten, verdrijven de Grieken door een ver nietigende slag bij Dumlupinar en zenden in 1923 hun afgezanten naar Lausanne, om de souvereiniteit van hun nieuw geschapen Turkije te laten erkennen. Op 29 October wordt in Angora door de nationale vergadering de republiek uitgeroe De Islam is niet in Turkije geboren. Hij werd in het land gebracht door de legers van Mohammed, die als veroveraars kwamen. Het moderne Turkije, dat afgescheiden ligt van alle overige landen, waar het Moham: medaansche geloof vastgeworteld is, is thans bezig met de tradities te breken. In de plaats van de Koran, in de plaats van de Mohammedaan- sche zedenleer en wetten, komen nu de Westersche wetten. Het handels recht is Duitsch. het burgerlijk recht is Zwitsersch, Kemal breekt met het Oosten. Alleen Japan heeft als eenig Oostersch volk zich ook zoo beslist naar de Westersche beschaving ge richt. De belangrijkste band, die de menschen met het verleden bindt, is het Arabische schrift. Kemal heeft bevolen, dat het Latijnsche schrift ingevoerd zal worden. Daarom zitten mannen met witte baarden op de schoolbanken, om voor de tweede keer le zen en schrijven te leeren. Bijna even sterk zijn de banden van zeden en gewoonten. Ke mal heeft de vrouwen bevolen, hun sluier af te leggen, de mannen moeten in plaats van een Fez, die aan het oude Turkije herinnert, een moderne hoofdbedekking dragen. De po litie dringt tot in de verste districten door, om de bevelen uit te voeren. Vaak ontstaan er bloedige botsingen met beleedigde echtge- nooten, wier vrouwen de sluier afrukken. In de straten van veel dorpen ziet men de man nen met vrouwenhoeden, die door de kooplie den aan de onwetende bevolking verkocht worden. De harems zijn verboden en in 1928 werd de Islam als staatsgodsdienst afge schaft. Met groote schreden gaat Turkije de toekomst tegemoet. Kemal kijkt neer op Angora. Uit deze ver vallen stad is een groote moderne stad ont staan met breede straten, met geasphalteer- de lanen en parken. In minder dan tien jaar ontstond „Amerika" in het hart van Klein- Azië. Er werden vele duizenden kilometers DINSDAG 26 JANUARI 1937. Hilversum I. AVRO-uitzending, 6.30 RVU. 8.00 Gramofoonplaten. 8.40 Orgelspel. 9.00 Gramafoonplaten. 10.00 Morgenwijding. Gramofoonplaten. 11.00 Huish. wenken. 11.30 De Octophonikers en gramofoonplaten. 1.00 Het Omroeporkest. 1.45 Gramofoonplaten. 2.00 Omroeporkest en solist. 3.00 Knipcursus. 4.00 Zang en piano. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 Het Omroeporkest. 6.30 Lezing „Vaderland en Moederland". 7.00 Voor de kinderen. 7.05 AVRO-Dansorkest. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten A.N.P. Mededeelingen. 8.10 Bonte Dinsdagavondtrein. 10.00 Gramofoonplaten. 10.30 Schaakles. 11.00 Berichten A.N.P. Hierna Lajos Kiss' En- semble. 11.3012.00 AVRO-Dansorkest. Hilversum II. KRO-uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 KRO-orkest en gramofoonplaten. 2.00 Vrouwenuur. 3.05 Modecursus. 4.05 Gramofoonplaten. 5.00 De KRO-Melodisten. (Om 5.45 Felicitatie- bezoek en gramofoonplaten) 6.40 Esperantocursus. 7.00 Berichten. 7.15 Cyclus „Wat deze tijd leert". 7.35 Sporthalfuur. 8.00 Berichten A.N.P. Mededeelingen. 8.10 De Kon. Harmonie 's Hertogenbosch. 8.40 De KRO-Melodisten. 9.00 Vervolg Kon. Harmonie Den Bosch. 9.20 Gramofoonplaten. 9.40 KRO-Kamer-orkest m.m.v. soliste. 10.30 Berichten A.N.P. Gramofoonplaten. 10.40 Cello-recital. 10.5011.20 Gramofoonplaten. spoorwegen aangelegd of gekocht van vroe gere buitenlandsche eigenaren. Het bevol kingsaantal groeit, in het geheele land ont staan fabrieken en brommen de motoren. „In 1953 zijn wij een volk van 40 millioen men schen". Dertig jaar na de vestiging van de repu bliek zal de moderne staat Turkije, die eeni- gen tijd geleden de souvereiniteit in de Dar- danellen heroverde, een groote mogendheid zijn. Kemal Ataturk, zooals Kemal Pascha sedert de invoering van familienamen heet, ziet zijn gezicht in het venster weerspiegeld. Diepe lijnen liggen er over zijn gezicht, maar achter dit wazige beeld verschijnen krachtig en duidelijk de lijnen van zijn hoofdstad, die hem eens overleven zal. DE ZON ZAL WORDEN VERDUISTERD! Bombardementsvliegtuigen en Ja gers zullen bij duizendtallen het luchtruim doorklieven. Voor de meeste staten stond het afgeloopen jaar in het teeken van de uitbreiding der luchtvloot. Vaak zelfs op geheel bijzondere schaal. Overal wordt, zegt de Msb., met koortsachtige haast gewerkt. De „splendid isolation", waarin Engeland zich zoo lang heeft veilig gewaand, is van geen waarde meer sinds den dag, dat de vliegmachines het luchtruim doorklieven en de luchtvloten in de beslissing van den krijg een rol spelen, welke met den dag grooter en gewichtiger wordt. Zoo min als op het vasteland is men veilig in Engeland, dat over het 33 K.M. breede Kanaal in enkele minuten bereikbaar is. De technische vooruitgang bij den bouw der luchtvloten is nog steeds van dien aard, dat een machine, die voor een jaar geleden als het toppunt van volmaaktheid bewon derd werd, thans reeds als verouderd wordt beschouwd. Met welk een angstwekkende snelheid de omvang van de luchtstrijdkrach ten in ^936 zijn toegenomen, moge blijken uit het sobere overzicht, dat hier volgt. Met een aantal van 5400 vliegmachines, die voor militaire doeleinden bruikbaar zijn, heeft Frankrijk tot nu toe de leiding. Zijn luchtleger bestaat uit 3157 officieren en 51.484 manschappen. Over het jaar 1935 werd aan de luchtmacht uitgegeven 1494.52 millioen franc. Sindsdien werd 2000 millioen franc be steed alleen voor den aanbouw van nieuwe vliegtuigen. Het gewone luchtverkeer wordt door drie groote maatschappijen onderhou den. Zeven-en-twintig fabrieken houden zich bezig met den bouw van vliegtuigen, zestien met 't. vervaardigen van motoren voor vlieg machines. Op de tweede plaats komt dan Rusland met 4136 militaire vliegmachines. Het aantal der manschappen houdt men geheim, doch dit moet meer dan 50.000 bedragen. De Rus sische luchtmacht is onderverdeeld in 116 vloten met 90 afzonderlijke bases. Vijf fabrie ken van grooten omvang werken dag en nacht aan den bouw van vliegtuigen, twee aan den bouw van motoren. Daar Rusland de sterkte van zijn strijdmacht zooveel mo gelijk verheimelijkt, wordt niet ten onrechte vermoed, dat zijn luchtvloot veel grooter is dan wordt opgegeven. Italië beschikte aan het einde van 1936 over 3300 bruikbare militaire vliegtuigen en een luchtleger van ongeveer 44.000 man. Het burgerlijke luchtverkeer is in handen van zes groote ondernemingen. Negentien fabrie ken bouwen vliegtuigen, zes fabrieken vlieg tuigmotoren. Duitschland verstrekt geen opgave van den omvang zijner luchtmacht. Men schat, dat deze thans met die van Italië minstens op dezelfde lijn kan worden gesteld. Met koorts achtige haast werkt men in negentien vlieg tuigfabrieken en zeven motorenfabrieken aan de verdere uitbreiding van de luchtmacht. De Duitsche machines zijn van de beste kwali teit. De Vereenigde Staten spannen al hun krachten in om met hun luchtvloot niet ach ter te geraken. Thans beschikt men over 2700 machines, doch volgens het in uitvoe ring zijnde plan zal dit aantal in 1938 tot 4230 zijn opgevoerd. Het luchtleger bestaat uit 31.251 man. De gewone luchtvaart wordt onderhouden door 34 verschillende maat schappijen. Amerika telt 81 fabrieken voor vliegtuigen en 20 voor vliegtuigmotoren. Engeland neemt met zijn 2050 vliegtuigen slechts de zesde plaats in, doch zal in Maart van dit jaar 2000 nieuwe machines ter be schikking hebben. De groote achterstand van Engeland zal vermoedelijk zeer binnenkort in een voorsprong op de andere staten ver anderd zijn. Het luchtleger is 50.400 man sterk. Engeland telt vijftien luchtvaartmaat schappijen, dertig vliegtuig- en zestien vlieg- tuigmotorenfabrieken. De Engelsche machi nes zijn van uitstekende hoedanigheid. Japan heeft een luchtvloot van 2050 ma chines met een luchtleger van 22.000 man. Aan de uitbreiding wordt met snelheid ge werkt. Polen legt zIcE ïn den Iaatsten tïjd groote offers op voor de zeer dringende uitbreiding zijner luchtmacht. Aan het einde van 1936 be stond de luchtvloot uit 1510 vliegtuigen, waarvoor 14.300 geoefende manschappen aan wezig waren. Van de Kleine Entente moet Tsjecho-Slo- wakije over 1398, Joego-Slavië over 940 en Roemenië over 810 oorlogsvliegtuigen be schikken. Zeer intensief wordt in deze staten aan de uitbreiding en verbetering der lucht vloot gewerkt, vooral in Tsjecho-Slowakije, dat zijn land van alle zijden door de lucht vloten der omringende landen bedreigd acht* Uitvinders sterven arm en miskend; tenminste zoo zegt menmaar het is niet heele- maal juist. Alleen werkelijk groote uitvinders op tech nisch gebied moeten meestal tevergeefs tegen de domheid van het publiek vechten, om. de roem van de nakomelin gen te oogsten. Kleine prac- tische ontdekkingen brengen reeds rijkdom tijdens het le ven. Met de geniale uitvinding van een nieuw verkeersmiddel zou men tegenwoordig net zoo min geld verdienen als destijds met de ontdekking van de stoommachine of met de scheepsschroef. Wanneer het U evenwel zou gelukken een mes te construeeren, waar mee men zich niet in de vinger kan snij den, dan was U er. De man, die de veilig heidsspeld uitvond, werd door deze inval ontzettend rijk. En de uitvinder van de gil- lette verwierf door deze ontdekking een vermogen. Uitvinder zijn is tegenwoordig een beroep In alle wereldsteden zitten honderden uit vinders en construeeren nieuwe aardappel schillers, vuurvaste kooklepels en onbreek bare tandenstokers. Zij leven er goed van en lachen over de uitvinders van vroeger, die het uiterlijk van de geheele wereld ver anderden en zelf verhongerden. De moder ne uitvinder brengt vaak tien nieuwe uit vindingen per maand op de markt, is bij zijn uitvinders-organisatie aangesloten, die zijn belangen behartigt en laat de verkoop van zijn uitvinding over aan de groote wa renhuizen en de reizigers. Per dag worden er ongeveer 1000 uitvindingen gedaan; 300 daarvan worden door een patent verzekerd. Zoo worden in Amerika alleen per jaar on geveer 20.000 patenten gegeven. De mensch zou dus alle reden hebben om trotsch te zijn, wanneer niet van al deze uitvindingen er slechts 100 bruikbaar waren. De uitvinder staart zich gemakkelijk op één punt blind en vergeet, waarom hij eigen lijk iets wil uitvinden, en daarom zoekt hij er maar lustig op los, alleen om maar uit te vinden. Maar omdat de octrooiraden niet naar de beteekenis van de uitvinding, maar alleen naar het nieuwe vragen, liggen er in de archieven duizenden patenten, waar naar geen haan kraait. Naderhand lijkt al les ons zoo eenvoudig: de uitvinding van de locomotief hing in de lucht, omdat men ze machinaal wilde voortbewegen. Destijds zochten de menschen evenwel in een lahy- rinth van moeilijkheden, dat wij tegenwoor dig gemakkelijk overzien; zij verloren het doel uit het oog, terwijl wij het zeer duide lijk vinden, en zoo werd bijv. in 1850 in En geland de „impulsoria" uitgevonden. Deze bestond uit een wagen, waarover een band zonder einde over twee rollen liep. Over de ze band liepen twee paarden, zonder vooruit te komen, om de rollen in beweging te bren gen; deze beweging werd weer overgebracht op de raderen. Deze locomotief zou een reeks wagons met een snelheid van 15 km. per uur kunnen voortbewegen. Deze uitvin ding had men werkelijk ernstig gemeend, en dacht dat ze iets voor de toekomst be- teekende. Men was er in ieder geval van overtuigd, dat de „impulsoria" de trein zou verdringen, omdat men dat een dwaze uit vinding vond. De wereld verkeerde destijds in een roes van uitvindingen. Toen de slinger van Fou- cault in het Panthéon van Parijs opgehan gen werd, die de draaiing van de aarde aan toonde, schreven de kranten, dat „de dames met hun oogen draaiden en flauw vielen". De heer Pétin dacht destijds, dat de men- schelijke geest niet meer aan grenzen ge bonden was en nam een patent op een reu zen luchtschip, bestaande uit 6 ballonnen, door een ijzeren omhulsel met elkaar ver bonden. Reusachtige zeilen dreven het monster voort, op groote platformen konden 200 men schen staan. Een nadeel had het luchtmon ster: het kon slechts één richting varen, Maar ook werkelijk knappe koppen hebben moeite en tijd aan dwaze uitvindingen be steed. De beroemde Faraday wilde een toe stel ontdekken, dat de bewegingen van de tafeldans zou opteekenen. Marey Momge, een spoedig vergeten Piccard, wilde met een ballon tot 12.000 meter hoogte opstijgen. De Franschman Dupuis-Delcourt wilde aan staaldraden op een hoogte van 5 K.m. kleine electrisch geladen ballonnetjes ophangen, die het land tot ver in de omstreken bescher men zouden tegen bliksem en hagel. Voor Frankrijk zou men slechts 600 ballons noo- dig gehad hebben, maar de kosten van aan leg zouden 17 millioen francs bedragen heb ben. Een Duitscher meende in 1856, dat hij het perpetuum mobile uitgevonden had. Het was een horloge, dat steeds liep, zonder op gewonden te worden Het wonderinstrument werd gemaakt, maar baarde zulk een op zien, dat de tegenstanders van den uitvin der het vernielden. Wie evenwel meent, dat de tech nische vooruitgang van tegenwoor dig de uitvinders verstandiger ge maakt heeft, vergist zich, Bij een van de octrooiraden bevindt zich een uitvinding, die een schommel stoel voorstelt, waarin een blaasbalg zit Deze blaasbalg staat door een slang met een stofzuiger in ver binding. Op de teekening wordt zeer gezellig voorgesteld, hoe de heer des huizes in de schommelstoel zit, zijn krantje leest en zijn sigaar rookt, terwijl zijn vrouw de stof zuiger over het kleed beweegt In Londen werd een naaimachine ver toond, waarbij de naaister door een druk op de voetenplank uit te oefenen haar stoel omhoog hief, en dan door haar eigen ge wicht bij het naar beneden gaan de machine in beweging bracht. Hierbij heeft de uit vinder zeker gedacht, dat het ook wel eens ingewikkeld mocht zijn, in plaats van een voudig. In Philadelphia had een uitvin der geen rust, omdat de wilde dieren in de dierentuin in kooien opgesloten waren. Daarom stelde hij voor, roode schijnwerpers op de dieren te richten, inplaats ze in de kooien op te sluiten. Omdat alle dieren bang zijn voor vuur, zouden ze het ook niet wa gen, langs de lampen te gaan. Gelukkig heeft nog geen dierentuin de proef geno men. In Parijs heeft een zekere heer Gas ton Weyer een gramofoon uitgevonden, die door een kleine turbine in beweging ge bracht wordt, terwijl deze turbine weer door de straal van de waterleiding bewogen wordt! Utvinden is tegenwoordig niet iets van één keer, uitvinden kan men niet alleen op gelukkige momenten, wanneer men door de Muze der techniek beroerd wordt. Heden ten dage vindt men systematisch uit. De grootte van de uitvinding berust daarom tegenwoordig niet op een of ande ren geniale ingeving, maar op de geschikt heid om vernuftig en in een rechte lijn te denken. De geschiktheid om nieuwe combi naties te bedenken, is bij den heer Gaston Wever, die de watergramofoon constru eerde, in niet geringer mate aanwezig dan bij Edison. De beteekenis van Edison berust evenwel daarop, dat hij bij zijn uitvinden steeds naar de doelmatigheid vroeg, dat hij deze vraag instinctief stelde en nooit uit het oog verloor, en daardoor onderscheiden de Edisons zich van de Weyers. Beide vin den iets uit Maar eerst sedert den tijd van Edison vraagt men van te voren: Wat? Waarom? Waarvoor? - De ecregarde van de Rexistenleldex *De- grelle. De Jongelui dragen bezems als sym bool van hun verlangen om den Staat van partij-onrein te zuiveren.

Schager Courant | 1937 | | pagina 11