Het Agrarische vraagstuk in de Vereenigde Staten Heeft Amerika weer hoop Zwaar geschut Het Godloozencongres te Moskou Minister Colijn zet door De verbeterde houding tusschen Bulgarije en Zuidslavië Noorsch stoomschip in nood Japansch protest te Moskou Het 33ste Internationale Eucharis tische Congres, dat van 3—7 Febr. a.s. te Manilla zal worden gehouden- heeft de internationale belangstel ling gericht op de Philippijnen, van welk gebied wij in onderstaand arti kel enkele bijzonderheden weergeven. Aan de Philippijnen viel ditmaal de eer ten deel, dat het 33ste Internationale Eucha ristische Congres op haar grondgebied zal worden gehouden. Zij vormen het eenige Apostolische Christelijke land in het verre Oosten en zijn daar een voorpost voor het Christendom. Al bevrijdden de Philippino's zich in 189S ook van de 300-jarige heerschap pij der Spanjaarden, het geloof, dat deze brachten, hebben zij trouw bewaard; een streng katholicisme. Sedert eeuwen zijn deze eilanden dan ook een brandpunt van be schaving. De Philippino's bleken in tegen stelling met de meeste andere Zuidzeevolke- ren, een groote bekwaamheid aan den dag te leggen om de Westersche beschaving aan te leeren en zich die ten nutte te maken. Het Congres zal het eerste Internationale Eucharistische Congres zijn, dat in deze streken van de Ecruator gehouden wordt. Van alle kanten stroomen de pelgrims toe. Niet alleen van de Philippijnen, maar ook uit In- dië, China, Japan, Korea. Australië, Noord en Zuid-Amerika. Het belooft een betooging van geloof en vrede te worden. De hoop der Katholieke kringen is er niet alleen op ge richt, dat dit Congres 'n grootere uitbreiding zal geven aan de Katholieke Kerk in dit ge deelte van de wereld, maar ook dat het zal bijdragen tot de vrede. Het zal de Christenen, die daar samengekomen zijn, doen weten dal de toekomst van de wereld afhangt van een wederkeerige liefde en broederschap en al len zullen deze waarheid over de wereld uit dragen en in daden omzetten. Nu de Philippijnen binnenkort in het mid delpunt van de belangstelling zullen staan, zullen wij in dit artikel trachten een indruk te geven van land en volk. De Europeaan, die op de reis naar het Verre Oosten Manilla aandoet, zal verbaasd staan, wanneer het schip aan de pier van Manilla aanlegt. Wat hij ziet is een moderne haven, die een goed figuur zou slaan onder zijn Europeesche en Amerikaansche zusters. „Wereldstad aan het oerwoud", noemde men Manilla, maar dit is slechts een opper vlakkige uitspraak, die herzien moet worden, wanneer men eenige ervaring op de Philip pijnen heeft opgedaan en vooral, wanneer men de omgeving van Manilla kent. Onge twijfeld vindt men op de 7000 eilanden nog oerwoud. De Archipel, deze groote wereld, waar 2000 dialecten gesproken worden is ook tegenwoordig niet geheel ontsloten, hoewel de Amerikanen sedert tientallen jaren met man en macht aan de beschaving der eilanden gewerkt hebben. Manilla maakt een Amerikaansch ontwikkelings-tijdperk mee. Reusach tige gebouwen van Amerikaansche wereldfirma's verdrijven langzaam de oude steencn en houten huizen uit den Spaanschen tijd. Het rustige leven heeft plaats gemaakt voor het moderne tempo. Wijken als Pasy en Malato zouden even goed deelen kun- DE VERANDERING IN DE AGRARISCHE POLITIEK. DE PRIJSDRUKKENDE FACTOREN VERDWENEN. WASHINGTON, Januari 1937. Op onzen weg door 14 Amerikaansche sta ten en een Canadeesche provincie leerden wij vele vraagstukken kennen, die in de agrarische politiek een rol moeten spelen. Mijn dagboekaantcekeningen uit de jaren 19301932. toen ik dit land der tegenstellin gen door en door trachtte te leeren kennen, en de herinnering aan mijn toenmalige bele venissen geven mij de mogelijkheid, steeds weer vergelijkingen te maken. Voltrekt zich in de Amerikaansche agrarische politiek een innerlijke verandering door het feit, dat men thans naar de oplossing van groote'' en pr'm ciniëelor nrohlemen gaat zoeken? Wij wil len trachten op deze vraag een antwoord te geven. De oude agrarische politiek. De agrarische nolitiek van de V. S. hield zich oorspronkelijk slechts hoofdzakelijk be zig met de verdeeling van het land. Rij deze verdeeling, die sinds 1S62 op grond van een speciale wet plaats vond. was de vestiging van z.g. familiebedrijven het doel. De verdere ontwikkeling liet men over aai»het noodlot en de krachten, die uit hef economisch stel sel van de vrije concurrentie voortsproten Bij de overvloedigheid van het heschikhare land en de enorme, nog ongehruikte nroduc Demogelijkheden ware het absurd geweest, zich "het hoofd te breken over het lot der kleinkinderen. De onbeperkte concurrentie strijd dwong er »oe. aan het heden te den ken. Men streefde er naar en was daartoe ook door het geheele economische systeem gedwongen, zoo goedkoop mogelijk te produ ceeren. In vele gevallen liet de donr de conc.ur rentie gedrukte prijzen het niet eens toe, de voor de instandhouding van de productie capaciteit noodzakelijke uitgaven te doen 7onlang er nog voldoende maagdelijke bn dem ter beschikking stond, was het mogelijk de grondslagen van een zuiver economisch beheer te verwaarloozen. De agrarische ont- nen zijn .van New-York, Parijs en Berlijn. Hoewel de stad slechts 320.000 inwoners telt is het autover keer er heel wat intenser dan in een stad van vier millioen inwoners als Berlijn. De Philippijnen, die ten Noorden van Ce lebes in de Stille Zuidzee gelegen zijn, om vatten niet minder dan 7000 eilanden, wel ke samen 300.000 vierkante kilometer groot zijn. De meesten ervan zijn onbewoond, doordat zc al te klein zijn of te weinig boven den zeespiegel uitsteken. Zij zijn vulkanisch en bergachtig. Slechts Luzon met de hoofdstad Manilla, Mindanao en Mindoro bezitten vlakke gebieden. De bodem is zeer vrucht baar en uitermate geschikt voor landbouw. De plantengroei komt overeen met die van N.O.-Indië. Sinds de Amerikanen met de exploitatie der delfstoffen begonnen zijn, vloeien groote rijkdommen aan kolen, ertsen, koper en zelfs goud op de wereldmarkt. Het rijk der 7000 eilanden telt slechts 12 millioen inwoners. De Philippino's vormen de meer derheid der bevolking. Hun stamvaders zijn de Maleische veroveraars, die de eilanden ontnamen aan de Negrito's of Zwarte Dwer gen. Dit volk werd naar het binnenland en in de bergen teruggedreven. Een beter begrip van de tegenwoordige toestanden op de Philippijnen geeft een korte terugblik op de geschiedenis. De geschiede nis der Philippijnen is bloedig. Fcrdinand Magelhaes ontdekte ze en noemde ze „Archi- pelago de San Lazaro". Hij sneuvelde in den strijd tegen de inboorlingen. Twee-en-twintig jaar later, in 1543, ondernam Villalobos een tweede expeditie naar deze eilanden en noemde ze naar den Spaanschen kroonprins, den lateren Philips II. Hoeveel moeite en menschenlevens het bezit der Philippijnen aan Spanje gekost heeft, is niet nauwkeurig vast te stellen. In 1570 legde Spanje officieel beslag op dit gebied, hetgeen overigens meer in de acten dan in de werkelijkheid ge schiedde, want de vrijheidlievende Philip- pijners gaven den strijd niet op. Primo Rivera, de vader van den voormalige.n Spaanschen dictator, „pacificeerde" de eilan den in 1S97. Het aantal terechtgestelde in boorlingen groeide bij de vrcdestichting voortdurend. Eenige maanden nadien brak do Spaansch-Amerikaansche oorlog uit. De Iberiërs werden bij Manilla verslagen, de opstandige inboorlingen verlieten de bos- schen en streden aan cje zijde der Ameri kaansche troepen, met het resultaat, dat de Vcreenigde Staten het gebied in bezit namen Bij den vrede van Parijs betaalden zij er twintig millioen dollar voor. De Philippijners kwamen tot de ontdekking, dat zij alleen van overheersching gewisseld hadden. De Amerikanen hebben er slag van gehad de eilanden uit te buiten. Zij haalden er koper, goud, suiker en tabak vandaan. De twaalf millioen inwoners begonnen voor de rijkdom van Amerika te werken. Een paar jaar geleden hebben de Philip- pijnen van de Vereenigde Staten hun on afhankelijkheid gekregen. Het lag voor de hand dat van grootmoedigheid der Ameri kanen *geen sprake was. Een gordel van diehtaaneengesloten eilanden buigt zich vanuit de Behringstraat om geheel Oost- Azië en Australië heen. Vlak bij Ned.- Indië, achter de Marshal-, Marianne- en Caroline-eilanden liggen de Philippijnen. Hieruit blijkt dat de eilanden in het snij- Bij gaand artikel van onzen V.P.B.- correspondent over de moeilijkheden waarvoor de V. S. zijn komen te staan bij de ontwikkeling van de agrarische toestanden, belicht op verrassend duidelijke wijze de richt lijnen welke Roosevelt volgt om een einde te maken aan de te lage prij zen der bodemproducten. sluiting van Noord-Amerika, die op het oogenhlik ongeveer beëindigd is, was een tijdperk, waarin men op de rijkdommen der natuur teerde, zonder aan eon opbouw te denken. Dc geweldige arbeid, die in het tijd perk der pioniers gepresteerd werd, gold de ontsluiting der bronnen. Tn de komende eeu wen zal men er voor moeten zorgen, dat deze bronnen blijven stroomen. De politiek van Hoover en Roo sevelt. Wel nimmer is de verandering in de agra rische politiek zoo duidelijk gebleken als tij dens de ambtsperiode van Hoover en thans van Roosevelt. Onder Hoover bereikte de al gemeens agrarische crisis een hoortenunt. De economische toestand, die van 1925 tot 1929 redenen tot tevredenheid had gegeven, wérd van maand tot maand slechter en aan het einde van de Tïoover-periode brak er een ware paniek uit. Tn den landbouw heersch- te algeheele vertwijfeling, de banken waren gesloten en vele boeren hadden indertijd geld toe moeten betalen, indien zij hun pro ducten op de markt hadden willen blijven afzetten. De middelen, waarmede Hoover deze crisis trachtte te bestrijden, stemden overeen met een opvatIing, die op liet oogen hlik in de U.S.A. geheel of voor het groot ste gedeelte overwonnen schijnt te zijn. De agrarische politiek van Hoover zocht een uitweg uit de steeds moeilijker worden- punt van de groote wegen der wereldpoli tiek zijn gelegen. Aan de uiterste Oostpunt sluit Amerika erbij aan en van daaruit vormen zij feitelijk de brug naar Ghina, Achter-Indië en ons Indië. Zij vormen bo vendien een steunpunt tegen den invloed van Japan, dat lijdt aan een sterke over bevolking en dat in alle richtingen traelit zijn jgebied uit te breiden. Men heeft <le Philippijnen niet hun volledige onafhan kelijkheid geschonken. Een overgangsstadi um van tien jaar werd hiervoor vastge steld. De Philippino's mogen hun eigen president kiezen. Maar... achter dezen president staat de „hooge commissaris" der Vereenigde Staten, die in geval van nood mag ingrijpen, wanneer het eigendom of de vrijheid van de burgers zou worden aangelasf. Gedurende het geheele over gangsstadium houden de Vereenigde Sta ten hun vlootbasis en leiden de buiten- landsche politiek der Philippijnen. De handhaving van de binnenlandsche rust en orde laten zij over aan de Philippijnsehe regeering. Een allesbehalve gemakkelijke taak! Door de invoering van motortrac- tie kon hot ballistische vermogen van het moderne zware geschut zeer aanzienlijk worden opge voerd. Gegevens omtrent den nieuwen Italiaanschen houwitser van 21 c.M. Men-schrijft aan de N. R. Grt.: Door de invoering van motortractie bij het zware geschut kon het ballistisch vermogen daarvan den laatsten tijd zeer aanzienlijk worden opgevoerd, zooals blijkt uit de gege vens van den nieuwen Italiaanschen hou witser van 21 c.M. Dientengevolge werd het immers mogelijk het geschutgewicht enorm te vergrooten, waardóór de schootsverheid be langrijk kon toenemen. Was het gewicht van het geschut in stel ling bij den Oostenrijkschen mortier van 21 de situatie door het nemen van maatregelen ter stabiliseering van de prijzen. Met staats gelden werden groote hoeveelheden levens middelen uit de markt genomen, zonder dat daardoor echter de prijsdrukkende invloed verdween. De noodzakeiijke aanpassing van de productie aan dc behoefte werd daardoor zelfs verzwaard. I-Ioover's opvolger Roosevelt betrad nieuwe wegen. Het belangrijkste deel van zijn agrarische politiek was de aanpassing van de productie aan de behoefte. Men had intusschen inge zien, dat zonder leiding van de pro ductie bevredigende prijzen voor den landbouw niet bereikt zouden kun nen worden. Door het vrije spel der krachten was echter de aanpassing niet te bereiken. De farmers concur reerden elkaar over en weer dood en schaadden in liun streven naar een verlaging der productiekosten door een onverantwoordelijke uitplunde ring van den bodem het nationale vermogen. De ordening van de pro ductie moest dan ook de voorwaar de tot het herstel van de markt vor men. De ordening der productie geschiedde door het sluiten van overeenkomsten tusschen een onder controle van den staat staande land bouwinstelling en van de verschillende pro ducenten over een beperking van de be bouwde oppervlakten en andere op het be drijf betrekking hebbende maatregelen. De farmers werden met premies voor hun mede werking beloond. Door deze maatregel zijn in het iaar 1935 alleen reeds 12 millioen hec tare land voor andere gebruiksdoeleinden ter beschikking gekomen. In den tijd van 1933 tot 1935 werd' aan den landbouw een bedrag aan premies van 1.2 milliard dollar uitbetaald. Tn ieder geval droegen de maat regelen van Roosevelt er toe bij, de productie in de richting der behoefte te leiden. Men mag daarhii echter niet vergoten, dat het hoofdzakelijk de natuur was, die medewerk tc tot het doen verdwijnen van de prijsdruk kende voorraden en dat de aanzienlijke ver betering van den toestand in den landbouw nok nog oorzaken heeft, die niets met de np"-arisohe nolitiek uitstaande hebben. De nieuwe agrarisch-nnlitieke maatregelen '*nn Roosevelt. worden door de gednohte van de instandhouding van den bodem be- heerscht. De zandstormen, overstroomingen en 't wegspoelen van de ennd hebben dezo <redachte nog versterkt. Het voornaamste doel is er thans on gericht, den bodem zoo te gebruiken, dat zijn vruchtbaarheid niet verloren gaat iets waaraan men in vroe ger jaren niet dacht. (Nadruk verboden.) c.M. M. 1916 9640 K.G., dit is thans bij den Italiaanschen houwitser 15.800 K.G. gewor den. Als gevolg daarvan kon de schootsver heid zich van 11.4 K.M. tot 16 KM uitbreiden De Italiaansche constructie is gebaseerd op het feit, dat het transport van den hou witser in twee deelen met motortractie ge schiedt, waarbij als hoogste belasting van de Italiaansche straatwegen 8000 K.G. toelaat baar was. Ten gevolge van de verbeterde motortractie kon het. geschutgewicht worden vermeerderd, wat weer tot gevolg had, dat de mondingsenergie veel hooger werd dan van het oude geschut. De aanvankelijke snelheid van het projectiel bedraagt bij den Italiaanschen houwitser 750 M./sec., terwijl deze bij don Oostenrijkschen mortier 410 M sec. was. Het project iel gewicht is iets klei ner genomen, n.1. 102 K.G. tegen 120 K.G. Weliswaar heeft het Italiaansche projectiel met een springlading van 18 K.G. dientenge volge een cenigszins geringer doorborings vermogen tegen weerstandbiedende horizon tale doelen, doch daartegenover staat de ge weldige uitwerking tegen levende doelen en dat nog wel tot een afstand van 16 K.M. De nieuwe constructie beteekent dus een grooten vooruitgang op de oude. Uit den aard der zaak is de nieuwe Italiaansche hou witser in het bezit van een spreidaffuit, waar door een zijdelingsch sohutsveld van 75° wordt verkregen. Dat ook de verdere inrich ting zeer doelmatig is moge hieruit blijken, dat de houwitser reeds na een half uur ge heel tot vuren gereed is. Wat besproken zal worden. Het Internationale Godloozencon gres in sovjet-Rusland, dat op 7 Febr. te Moskou zal gehouden worden, werpt haar schaduw vooruit. Een van de grootst opgezette voorbereidin gen hiervan is de volkstelling, die de bolschewiki in het begin van Januari gehouden hebben, en die van propa gandistische beteekenis is voor het komende congres. Het is, zegt de Msb., aan geen twijfel onder hevig, dat de woordvoerders op het congres de „resultaten" van de volkstelling zullen benutten, om de wereld te doen gelooven, dat er in Rusland geen geloovigen meer zijn, zoodat het dus volkomen gerechtvaardigd was om de priesters te verbannen en de overbodige kerken te onteigenen. Bij hun bewijsvoering zullen zij niet nalaten om te zeggen, dat ook do aanhangers van 'n ker kelijke organisatie konden invullen, dat zij niet-atheïst waren. Hiertoe stonden op het biljet, dat. men moest invullen, drie vragen, waarvan men er een verplicht moest beant woorden. Maar wie de gruwelijke vervolgingen kent in Sovjet-Rusland, weet welke de gevolgen zijn, wanneer iemand opgeeft, dat hij in God gelooft en niemand in heel soviet-Rusland zal durven neerschrijven, dat hij nog niet lot de atheïsten behoort. De sovjets weten dit beter dan wie ook, en daarom is hun onderzoek niets anders dan 'n huichelachtige geste van het. bolsjewistische systeem. Ove rigens is deze doorzichtige handelwijze een bewijs te meer van de „gewetensvrijheid", die in de nieuwe grondwet, gewaarborgd is. Reeds nu blijkt, uit. officieele berichten uit het TJszeogehied, dat alle. mcnschen die als „ongunstig" hekend stonden, als „geloovigen" zich nu reeds als „godloozen" hebben opge geven. Pogingen om de conventie van Oslo te doen herleven. De „Nation Beige" bericht, dat minister De Graaff tijdens zijn bezoek aan België mi nister-president Van Zeeland en minister Spaak op de hoogte heeft gebracht van de stappen, welke minister-president Colijn heeft gedaan bij de regeeringen, welke de conventie van Oslo hebben onderteekend, ten einde do grondbeginselen van deze conven tie te doen herleven. Minister De Graeff merkte hierbij tevens op, dat men zich nog in het stadium van de studie bevindt. Roemeensche petroleum naar Duitschland Invoer verdubbeld. Tusschen Roemenië en Duitschland zou een overeenkomst tot stand zijn gekomen, waarbij Duitschland zijn invoer van Roe meensche olie zou verdubbelen. Bulgaarsche minister-president de gast van Prins Paul van Joegosla vië. Prins Regent Paul van Joegoslavië heeft gisteren den Bulgaarschen President Kios-* scivanoff een noenmaal aangeboden. Des avonds zat Kiosseivanoff aan bij een galadiner, dat de Joegoslavische minister president Stojadinowitsj te zijner eere had aangeboden. Tot gasten behoorden verder, de loden der regeering, van het diplomatie ke korps en tal van andere hooge autorit teiten. De Joegoslavische premier bracht een toast uit op zijn Bulgaarschen collega Het eeuwig durende vriendschapsverdrag tusschen Joe goslavië en Bulgarije, dat gisteren te Bel grado onderteekend is, is, aldus zeide Sto jadinowitsj, volkomen in dc lijn van de vre delievende politiek van Joegoslavië. Ons nieuwe pact is volkomen in overeenstem ming met de handhaving en consolidatie» met den vrede op den Balkan. In zijn antwoord bracht Kiosseivanoff den Joegoslavische minister-president dank voor zijn woorden, terwijl hij het onderteekende verdrag kenschetste als 'n kostbare bijdrage inhet streven tot handhaving van den vre de op den Balkan en tot vorming van een nuttige samenwerking tusschen de volken van den Balkan. Het Noorsche stoomschip Veni (4800 ton) heeft gistermiddag om 3 uur S.Ó.S. seinen uitgezonden en medegedeeld, dat zijn roer? tengevolge van den storm onklaar was ge raakt. Om 5.40 kwamen de stoomschepen Venus en Jupiter bij het in nood verkeeron- de schip aan en trachtten zij dit de midde- len te verschaffen om zijn roer herstellen. De Venus was met een lading staal op weg van Narvik, naar Middlesborough. De be manning bestaat uit 28 koppen, waarvan eg twee gewond werden. Dorct moet een nood landing maken Beide vliegers ongedeerd* Het ministerie van luchtvaart heeft uit Hanoi bericht ontvangen, dat de vlieger^ Doret en Micheletti door slecht weer ge dwongen werden een noodlanding te ma ken op een eilandje tussohen Tien Yen enj Pagoda Point in het gebied van Moncay in het noorden van de Golf van Tonkin. Dq beide aviateurs zijn ongedeerd. De toestand van Pius XI De gezondheidstoestand van den Paus is sedert de vorige berichten niet veranderd. De pijn is wat minder geworden. De Paus heeft met Kardinaal Pacelli en de bisschop pen van Berlijn en Munster "gespKoken.. Tegen het doorzoeken van Japan* sche schepen. Zaterdag heeft de gczantschapsraad vani de Japansche ambassade te Moskou, Sakoh, bij den leider van de tweede afdeeling van het volkscommissariaat van buitenlandscha zaken, Koslowski geprotesteerd tegen het doorzoeken van Japansche schepen te Wla« diwostok Koslowksi verklaarde, dat de Japansch'd regeering geen reden tot protesteeren heeft, aangezien de Russische schepen in de Ja pansche havens aan veel zwaardere maat regelen worden onderworpen. Bovendien werd aan boord van de genoem de schepen het bewijs gevonden, dat de ka pitein en een deel der bemanning zich schub* dig maakte aan onwettige handelingen. Geweldige brand in Amerika Het vuur woedt over een front breedte van 5V2 K.M. Gistermorgen heeft in een olieraffinaderij van de Standaard Oil Compnay een ont ploffing plaats gehad, tengevolge waarvan; een geweldige brand ontstond. Het blus- schingswerk werd ten zeerste belemnSerd door den hoogen waterstand, tengevolge waarvan de brandweerlieden soms tot de schouders in het water stonden. De vlammen bereikten een hoogte vait honderd meter. Met razende snelheid greep het vuur om zic'h heen, en binnen kortert tijd waren minstens 32 belendende ge'bou-; wen door het vuur aangetast. Andere ge bouwen worden bedreigd door de vateö met olie welke op het water drijven. De brand breidt zich uïf. De geweldige brand die te Cincinnatië woedt, breidde zich gistermiddag uit over'n, ront van met een lengte van ruim 5V2 K.M, en een diepte van 800 M. In een straat, welke vier huizenblokken lang is, is alles vernield. Tien tanks van de Standard Oil, met een inhoud van 50.000 galon elk, zijn irt de lucht gevlogen en de schade, die deze maatschappij lijdt, wordt alleen reeds op 'n millioen dollar geschat. STAKING IN DE VENF.ZUELAANSCHE PETROLEUM-INDUSTRIE GFëINDIGD. De regeering van Venezeuela heeft Zatert dag ingegrepen in de staking in de petro* leum-ïndustrie, welke 39 dagen heeft ge duurd Werkgevers en werknemers konden niet tof een overeenstemming komen eri thans heeft de reeeering verklaard dat de werklieden een loonsverhooging van ee# -bolivar daags ontvangen.

Schager Courant | 1937 | | pagina 2