Madrid wordt een puinhoop De bomaanslagen in Portugal De Kerkstrijd in Duitschland Binnenland Vervalschingvan oormerken voor varkens De overstroomings- catastrofe in Amerika Bevordering der bijenteelt in Nederland Brand in hooiberg gesticht De Noordoostelijke Zuiderzeepolder Boerderijbrand te Charlois Maandag 25 Januari 1937. Tweede blad SPANJE een der zwaarste bombar. dementen van den burger krijg. hulpverleening van een duitsche kruiser aan de nationalisten. Zaterdagmorgen is de rechtsche artillerie met groote hevigheid begonnen de arbei derswijk van Madrid te bombardeeren, waarbij vele dooden en gewonden vielen. Berichten melden dat de aanblik van de eens zoo fraaie Spaansche hoofdstad be droevend is en dat de opstandelingen be zig zijn de stad geleidelijk aan in puin te schieten. Nader wordt uit Madrid gemeld: De artillerie der opstandelingen heeft Zaterdag een intensieve bedrijvigheid ont plooid. Groote granaten vielen herhaaldelijk in de straten van het centrum en de bui tenwijken der stad en veroorzaakten daar aanzienlijke schade. De straten bieden een troosteloos beeld. Men loopt er over de puin- hoopen. Bijna alle buitenwijken, om niet, te zeggen de geheele rand der stad, hebben te lijden onder het artillerievuur overal ko men de granaten neer. Ook zijn weer slacht offers gevallen. Om vijf minuten over half een vielen de granaten nog steeds. Er is onmiddellijk hulpverleening georganiseerd. Het is nog niet mogelijk aan te geven hoe veel slachtoffers gevallen zijn. Volgens de eerste telling zijn Zaterdagmor gen zestig granaten in de omgeving van Puente Vallecas neergekomen. Verscheidene kleine huisjes zijn ingestort, vijf personen werden daarbij gedood en negen gewond. Het was het zwaarste bombardement, dat Madrid sedert het uitbreken van den op stand nog heeft meegemaakt. Gevuurd werd uit stukken van 150 en 210 mm. Het bom bardement duurde van 11 uur tot 12 uur 5 en vervolgens weer van 12 uur 25 tot 12 .uur 40. Verleent een Duitsche kruiser hulp aan de opstandelingen? Het Spaansche ministerie van marine en luchtvaart publiceert de volgende mededee- ling: „De maritieme gedelegeerde van Almena en de commandant van de vlootbasis Car- tagena deelen ons mede: „Bij het aanbreken van den dag heeft men aan den gezichtsein der de aanwezigheid vastgesteld van een schip, dat geïdentificeerd werd als de Duitscher kruiser „Admiral Graf Spee" Op hetzelfde oogenblik meldde de post van den Kaap van Gatna ten Oosten van Al- meria het voorbijvliegen van een toestel dat zich in de richting begaf van het Duit sche schip, dat op acht mijl ten Zuid-Oosten van Punto Sabinal lag. Korten tijd later zag men in den nevel drie watervliegtuigen der opstandelingen en vervolgens een vierde toestel dat twee reek sen bommen wierp op het vliegveld van Roquetad een klein dorpje aan de kust in de onmiddellijke omgeving van Almeria. Toen het bombardement eenmaal geëindigd was constateerde men, dat het watervlieg tuig, dat het bombardement ten uitvoer had gelegd, op zee daalde vlak bij den Duit- schen kruiser en vervolgens aan boord werd gehaald en vastgelegd aan de scheeps brug. Deze manoeuvres zijn waargenomen door den maritiemen waarnemingsdienst Vicente Martinez Figueras, die zijn waarne mingsdienst deed op een plaats dicht bij Sabinal. De juistheid van dit bericht is ge- verificeerd door de maritieme delegatie van Almeria." Gericht tegen fascistische groepen. Reizigers uit Lissabon deelden mede, dat men bij dé1 bomaanslagen klaarblijkelijk die groepen wilde treffen, welke het meest sym pathie voor de Spaansche opstandelingen aan den dag legden. Vooral het huis van den vertegenwoordiger van de regeering te Burgos was het doel van de terroristen. Ook naar het ministerie van onderwijs werd een bom geworpen, doch in den avond van den aanslag was in dit gebouw een ver gadering gehouden, van het Portugeesche Legioen, dat nooit zijn sympathie voor de Spaansche opstandelingen heeft verborgen. De terroristen moeten uitmuntend gedisci plineerd zijn en moeten spionnen hebben in het ministerie. De bomaanslagen moeten worden beschouwd als een waarschuwing, dat onder het Portugeesche volk een oppo sitie bestaat, welke op zal treden als zij dit noodig acht. PRINS MICHAEL VAN ROEMEN'" GEOPEREERD. Zijn toestand bevredigend. Kroonprins Michael van Roemenië, die zich eenige dagen te Florence bevindt op bezoek bij zijn moeder, prinses Helena van Griekenland, werd Zaterdag overvallen door een hevigen aanval van blindedarmontste king, zoodat hij onverwijld naar een zieken huis moest worden vervoerd en geopereerd. Koning Carol werd telefonisch op de hoogte gesteld. De operatie is goed geslaagd en de toestand van den patiënt is bevredigend. Blijkens een gisterenavond door de ge- neeshceren uitgegeven bulletin is de toestand van den kroonprins van Roemenië, niette genstaande een geringe verhooging van tem peratuur, over het algemeen bevredigend. Iri den loop van den avond is de Roemeen- feche hofarts te Florence aangekomen, Zal Hitier de kroning bijwonen De Berlijnsohe correspondent van de „Sunday Referee" schrijft dat het niet on mogelijk is dat Hitler.de kroning van den koning van Engeland bij zal wonen. De correspondent deelt verder mee, dat. het zelfs niet onmogelijk zal zijn, dat Hit Ier dit in zijn rede van 30 Januari zal bekend maken. De Britsche uitnoodiging zal in den loop van de volgende week te Berlijn worden ontvangen. stakingsonlusten te san francisco. Zaterdag hebben vechtpartijen plaats ge had tusschen groepen havenarbeiders in het centrum van de stad. De politie arresteerde twaalf personen. Deze ongeregeldheden waren een hervat ting van de onlusten van den dag tevoren waarbij een man werd doodgeschoten. De verklaringen van het episco paat voorgelezen. In alle Roomsche kerken te Berlijn zijn gistermorgen de beide verklaringen van het episcopaat, waarin de geloovigen worden uit genoodigd hun kinderen naar de confessio- neele school te zenden en niet te wijken voor dwang ten aanzien van hun vrijheid van geweten, voorgelezen. RADIUM EN GOUD IN DE SNEEUW. De Daily Telegraph heeft een artikel van H. S. Watt over den rijkdom aan ertsen in het Noorden van Canada. In het bijzonder wordt gewezen op de beschikbare radium- ertsen. Er zijn verschillende vindplaatsen in de buurt van het Groote Berenmeei". Dit erts wordt te Port Hope in de provincie Ontario als radiumzout verwerkt. Canada levert op het oogenblik twee gram radiumzout per maand, maar het is zeer wel mogelijk, dat deze hoeveelheid zeer aanzienlijk zal kun nen worden opgevoerd. Dan zijn er in Noord-Canada en ook juist in het gebied van het Groote Berenmeer vindplaatsen van goud en zilver. Gelukkig is de Canadeesche regeering erin geslaagd een zeer krachtige bewaking te organisee- ren en komen goldrushes of wanordelijke toestanden in dat gebied niet voor. Helaas zijn de klimaatomstandigheden van het ge bied in kwestie niet bijzonder gunstig: 's winters is het er te koud, 's zomers heeft men er veel last van insectenplagen. Uitgebreide zwendel met vele slachtoffers ontdekt. Verdacht koopman aangehouden. De politie en een controleur der Varkens centrale zijn te Nieuwerbrug er in geslaagd een persoon aan te houden, die verdacht wordt van het op groote schaal in omloop brengen van valsche oormerken voor var kens. Een groot aantal varkens is reeds door de politie in beslag genomen en naar de slachterijen te Uithoorn vervoerd. Een controleur der Centrale had bij een der landbouwers te Waarder ontdekt, dat deze varkens had, welke gemerkt waren met val sche oormerken. Deze controleur bracht hier over rapport uit, waarna de controleur El zin- ga te Arnhem een uitgebreid onderzoek in stelde, daarbij geassisteerd door den majoor der rijksveldwacht te Woerden en den rijks veldwachter te Nieuwerbrug. Het onderzoek bracht den politiemannen al spoedig aan het licht dat hier een ver- valsching op groote schaal plaats had. In vele gemeenten in de provincie Zuid-Holland bleken varkens aanwezig te zijn met valsche oormerken. Zoo heeft de politie varkens in beslag genomen te Waarder, Lange Ruige Weide, Hekendorp, Nieuwpoort, Kamerik en andere plaatsen. Bij de meeste landbouwers werden een paar varkens gevonden, welke van deze valsche merken waren voorzien. Slechts bij een landbouwer bleken er acht aanwezig te zijn. Dit toonde tevens aan hoe voorzichtig de vervalscher te werk was ge gaan, door niet alle varkens van valsche merken te voorzien, doch slechts enkele. De politie nam al deze varkens in beslag en maakte tegen de landbouwers proces-verbaal op wegens het voorhanden hebben van onge merkte varkens. Bij het verhoor van de verschillende land bouwers bleek al spoedig, dat deze er waren ingeloopen daar zij allen de varkens hadden gekocht van een koopman te Hekendorp en zich wel vergewist hadden of er oormerken aanwezig waren, doch niet over valsche merken hadden gedacht. Niet minder dan vijftig varkens, waaron der dieren van 200 en 170 kg., zijn door de politie in beslag genomen en naar de slacht plaats te Uithoorn vervoerd. Als verdacht van deze vervalsching is de politie overge gaan tot arrestatie van den koopman W. te Hekendorp. Deze ontkende iets met dit al les uit te staan te hebben en deelde de poli tie mede de merken te hebben gekocht van een zekeren Reinier, De politie heeft toen een geheelen morgen met den koopman W. de markt te Utrecht afgeloopen, alwaar de koopman, dien zekeren Reinier zou aanwij zen. De koopman heeft dit echter niet kun nen doen, daar bleek dat Reinier niet be stond. De koopman heeft echter nog niet bekend en wil ook de politie niet mededee- len, waar de blikjes vandaan komen. Tegen W., die in vrijheid is gesteld, is proces-verbaal opgemaakt. De politie heeft hiermede een goede vangst gedaan. Vele landbouwers die onschuldig zijn aan het voorgevallene, hebben hierdoor een groote schadepost, daar zij hun varkens kwijt zijn en nog proces-verbaal toe hebben. 300.000 MENSCHEN VLUCH TEN VOOR HET WATER. NOG STEEDS WAST HET WA TER. Zaterdagmiddag werd volgens Un. Press, het aantal personen, die tengevolge van de overstroomingscatastrophe uit hun woningen zijn moeten vluchten, op 300.000 geschat, ter wijl de materieele schade met meer dan tien millioen dollar wordt aangegeven. Honder den menschen worden nog vermist. Momenteel werken niet minder dan 14.000 man koortsachtig aan het leggen van dam men, om het steeds stijgende water, daar waar het nog mogelijk is, te stuiten. Wegens het gevaar voor het uitbreken van epide- miën is serum gezonden naar alle geïsoleer de gebieden. Elf staten van het Midden-Wes ten geteisterd. En nog maar steeds wast het water. Ook gisteren nam de ramp, welke een catastro faal karakter aanneemt, in omvang toe. Elf staten van het Midden-Westen van de Ver- eenigde Staten hebben thans ernstige schade opgeloopen van de overstroomingen. De aan gerichte schade wordt geschat op 50.000.000 dollar. Het spoorwegverkeer is onderbroken en in vele plaatsen is de toevoer van electri- citeit en water afgesneden. Een ernstige omstandigheid is, dat vele gevallen van long ontsteking voorkomen, een griepepidemie is Afdeeling Amsterdam der Ver- eeniging organiseert wederom cursussen. De Afdeeling Amsterdam van de Vereeni- ging tot Bevordering der Bijenteelt in Nederland zal, evenals vorige jaren, een cur sus in de bijeonteelt geven. Voor dezen cur sus, welke zal bestaan uit vijf theoretische en drie practische lessen, zal als leider op treden de heer Joh. A. Joustra, leeraar in de bijenteelt. De cursussen worden gehouden in de groote zaal van de Hortus Botanicus (Plan tage Middenlaan) op 3, 10, 17 en 24 Februari, zoomede op 3 Maart. De practisch lessen, welke daarop zullen volgen, zullen worden gegeven op het nieuwe bijenpark der afdee ling aan den Sloterstraatweg en een in den Beemster. De data hiervan worden later be kend gemaakt. De theoretische lessen vangen te 8 uur precies aan, het einde is om 9.30 uur. Mede ligt het in het voornemen, een ver volgcursus te organiseeren voor meer erva ren imkers en imkeressen of voor hen, die minstens een vorige cursus hebben gevolgd. Deze lessen, welke op de theoretische lessen van bovengenoemde data volgen, vangen te 9.30 uur aan. Regeling bevroren Braziliaansche vorderingen Naar wij vernomen, zal een regeling inzake de bevroren Braziliaansche vorderingen waarschijnlijk binnen korten tijd tot stand komen. De vorderingen zouden in twee jaren in maandelijksche termijnen worden betaald waarbij de Hollandsche Bank Unie is be last met de uitvoering. Zoodra de overeen komst tusschen de Nederlandsche regeering en de Braziliaansche regeering definitief getcckend is, zullen andere bijzonderheden volgen. Voor hen die nog Braziliaantjes be zitten een welkom geluid. Zaterdagavond omstreeks half elf werd de Zutphensche brandweer gealarmeerd voor een brand in een hooiberg staande aan de grens der gemeente op den weg naar Voorst. Toen de brandweer met de motorspuit arriveerde bleek dat een berg, bevattende 8 a 10.000 kg. hooi in vollen vlam stond. De brandweer legde onmiddellijk slan gen uit en haalde de hooiberg uit, aange zien men overslaan van het vuur naar een op zeer korten afstand gelegen houten schuur vreesde, welke schuur aan een woon huis grensde. De brandweer wist na drie uur hard wer ken den brand te blusschen en uitbreiding te voorkomen. Gebleken is, dat de brand is gesticht door een gebrekkingen zwerver, die de bedoeling had een nacht onderdak te krijgen en zoo de aandacht op zich te vestigen. De man die bekende, deelde mede, dat hij drie kwartier bezig was geweest om den vlam in het hooi te krijgen. De zwerver is direct door de politie in verzekere bewaring gesteld. Verzekering dekt de schade. de jeugdherberg te castricum gesloten. De Nederlandsche Jeugdherberg Centrale verzoekt te berichten, dat de Jeugdherberg te Castricum gesloten zal zijn van 25 Januari tot 24 Maart a.s. uitgebroken en gevaar voor typhus bestaat in bepaalde streken. De Ohio heeft bij Cincinnati een hoogte bereikt, die nog nooit eerder werd genoteerd en hetzelfde is te Cairo (Illinois) met de Mississippi het geval. Het is zeer twijfel achtig of het water in de eerste etmalen al ozo veel zal zakken, dat men 'n overzicht zal kunnen krijgen van de ramp. Van een eiland in de buurt van Cincin nati heeft men 10.000 personen moeten ver voeren die gevaar liepen te verdrinken. Naar het schijnt is de stad Porthmouth (Ohio) wel het zwaarst door de overstroo mingen geteisterd. De bewoners waren hier door het geloei van sirenes gewaarschuwd dat de toestand gevaarlijk was geworden, doch het water heeft toch nog velen in hun woningen verrast. Leden van de Natio nale garde kregen toen de stad overstroomd was, opdracht om uit winkels en magazij nen te redden wat er nog te redden viel en de op deze wijze verkregen voorraden wer den uitgedeeld onder de vluchtelingen die in scholen en kerken in een hooger gelegen gedeelte van de stad waren ondergebracht. Vele burgers in deze wijk stelden hun wo ningen beschikbaar voor het onderbrengen van vluchtelingen. Het water van de Ohio was zoo woest dat een veerboot met 25 passagiers, midden in den stroom omkantelde en alle passagiers in het water terecht kwamen. Men slaagde er met veel moeitex in alle drenkelingen te redden. Roosevelt doet een beroep op het Amerikaansche volk. President Roosevelt heeft een beroep ge daan op het Amerikaansche volk om ten minste 2.000.000 doll. bijeen te brengen voor de hulpverleening aan de bewoners van de door de overstrooming getroffen gebieden. Deze gelden zullen dienen om de menschen die de ernstige schade hebben geleden in hun bedrijf voorloopg voort te helpen. Ver der heeft het Amerikaansche Roode Kruis toegezegd een millioen dollar bijeen te zul len brengen voor de ondersteuning van de dakloozen. belangrijke aanbesteding. Op 24 Februari zal zooals reeds gemeld worden aanbesteed het maken van een groot gedeelte van den Meerdijk van den Noordoostelijken Zuiderzeepolder. Wij vernemen in verband hiermede, dat deze aanbesteding een buitengewoon groot werk omvat. Het bestek heeft n.1. betrekking op de dijkvakken tusschen Lemmer en Urk en tusschen Urk en den vooruitspringenden hoek van het Kamper-eiland, vlak ten Noorden van den IJsselmond. Deze beide dijkvakken zijn samen ruim veer tig K.M. lang en daarvan wordt nu het maiken van 3IV2 K.M. aanbe steed. De in het bestek vermelde hoeveelheden zijn voor zand ruim vijf millioen M3. en voor keilecm twee-en-een-half millioen M3, terwijl zevenenzeventig H.A. kraagstukken en eenenvijftig H.A. verschillende soorten steen- en betonglooiingen zullen moeten worden gemaakt. Er worden aanbiedingen gevraagd voor verschillende grootere en kleinere percee- len, welke ook weer gecombineerd zullen kunnen worden. Het Rijk draagt zelf zorg voor de levering van de meeste bouwmate rialen, waarvan de steen voor kraagstuk ken en glooiingen wel het voornaamste is. Het is natuurlijk noodig, dat de aanne mers, die op dit groote werk willen in schrijven, zooveel mogelijk tijd hebben om zich daarop voor te bereiden. Daarom is het bestek der werken reeds ruim een maand vóór de aanbesteding aan de bureaux der Zuiderzeewerken te 's-Gravenihage en Alk maar ter inzage gelegd, zoodat gegadigden er reeds kennis van kunnen nemen vóór het in druk is verschenen. De bouvier „Loef" te Soestdijk aangekomen De commandant der derde divisie van de Koninklijke Maréchaussée te Arnhem, Jhr. A. D. Laman Trip, heeft gisterenmiddag in zijn kwaliteit van voorzitter van het hoofd bestuur der Nederlandsche Politiehonden- vereeniging den bekenden politiehond „Loef", den zwarten bouvier, die het kam pioenschap der politiehonden voor Neder land heeft behaald, aan het Paleis Soestdijk afgegeven. Men herinnert zich, dat de ver- eeniging dezen hond als geschenk aan Z.K.H. Prins Bernhard ter gelegenheid van zijn huwelijk heeft aangeboden. De hond zal onder beheer staan van den jachtopziener van het Paleis, den heer J. van Harten, totdat Prins Bernhard zelf ten paleize zijn intrek zal nemen. DUITSCH VRACHTSCHIP BIJ VLISSINGEN GESTRAND. Het Duitsche met gerst geladen vrachtschip „Baldur" op weg van Narvik naar Antwer pen, is gisterenavond ter hoogte van het „Leugenaarshoofd" nabij Vlissingen aan den grond geloopen. Sleepbooten verkeeren in de nabijheid van het schip. s.s. „BALDUR" VLOT. Gisterenavond ruim zeven uur is het Duitsche s.s. „Baldur", na een uur aan den grond te hebben gezeten, op eigen kracht vlot gekomen. Het schip heeft de reis naar Antwerpen voortgezet. de ministers gelissen en deckers vertrokken. De ministers Gelissen en Deckers zijn te half twee gisterenmiddag van Stockholm naar Nederland vertrokken. President Roosevelt, met zijn privé-detec- tive, die hem tot zijn persoonlijke bescher ming door den Staat is toegevoegd. Zaterdagmiddag is brand uitgebroken in de vlak naast het woonhuis gelegen land- bouwschuur van den heer B. Jungerius op den hoek van den Katendrechtschen Lagen Dijk en de Dorpsstraat te Charlois. Kort te voren hadden zich kinderen in de schuur opgehouden, van wie men vermoedt, dat zij met lucifers hebben gespeeld en daarbij brand hebben veroorzaakt. Toen men de vlammen waarnam was het reeds te laat ora de schuur, welke gevuld was met hooi, stroo en bieten, te redden. Gretig grepen de vlammen in den brand baren voorraad om zich heen, en weldra sloegen zij aan alle kanten naar buiten. De spoedig aanwezige brandweer, die tot eiken prijs het woonhuis wilde behouden, tastte het vuur met acht stralen op de water leiding aan, met 't resultaat, dat de woning zoo goed als geen schade opliep. De landbouwschuur werd een prooi der vlammen. De grootte van de schade kon nog niet worden vastgesteld. Alles is echter ver zekerd. Na anderhalf uur kon men met de nablussching beginnen, welke wegens het uithalen van het hooi en het stroo, veel tijd vorderde. Op last van de bouwpolitie moest, een nog overeind staande muur, van de schuur wor den omgetrokken. Bij het trekken aan één der hiertoe aangebrachte touwen, is de 43- jarige brandweerman P. V. uitgegleden en gevallen, waarbij de neerploffende brokken van den om vallenden muur hem troffen. Hij kreeg kneus- en brandwonden en brak het linkerbeen. Nadat de E.H.B.O. den man voorloopig had verbonden, heeft de Genees kundige Dienst hem naar het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam gebracht, waar het slachtoffer is opgenomen. De tunnel onder de Maas te Rotterdam Het rijk schiet de benoodigde gel den voor. Bij den gemeenteraad van Rotterdam is gistermiddag ingekomen een voorstel van B. en W. tot den aanleg van een tunnel on der de Maas te Rotterdam, loopende van het Park naar Charlois, geschikt voor tweeba- nig verkeer, benevens voor verkeer van wielrijders en voetganders. Met de regeering is volledige overeen stemming bereikt omtrent de financieele regeling, het rijk zal aan Rotterdam ver strekken een bedrag van acht millioen uit het verkeersfonds. De terugbetaling van dit voorschot zal, ter keuze van Rotterdam, in eens of in veertig annuiteiten geschieden. In geen geval behoeft eerder dan in 1948 te worden terugbetaald. Voorts verstrekt het Rijk aan Rotterdam ter leen, uit het werkfonds, een bedrag van zes millioen, of zoo veel minder als noodig is, waarvan de terugbetaling in veertig annuiteiten zal moeten plaats vinden, De eerste daarvan vervalt in het jaar, waarin de tunnel voor het verkeer wordt opengesteld. Tenslotte verstrekt het Rijk aan Rotter dam ter leen, uit het werkfonds, een nader te bepalen bedrag voor de uitgaven tot aan leg en of verbetering van de verbinding door Rotterdam tusschen den Rijksweg van 's-.Gravenhage en Rotterdam en den Rijks weg van Rotterdam naar Dordrecht. Dit voorstel wordt onder dezelfde voor waarden verstrekt als 't hierboven gemelde bedrag van zes millioen. Jongen tegen vrachtauto gevallen Dood opgenomen. Zaterdagmiddag half twee is de ongeveer 13-jarige zoon van den heer Weel te Hoog- karspel, toen hij met zijn fiets op den hoofd weg te Grootebroek reed, tegen een hek ge vallen en daarna teruggeslagen juist tegen de zijkap van een passeerende vrachtauto, van de firma Roosendaal uit Enkhuizen. De jongen werd dood opgenomen. De jongen wilde voor een achter hem komende personenauto uitwijken. Toen hij zag, dat achter de personenauto nog weer een vrachtauto naderde, waarvan de be stuurder de eerste auto wilde voorbijrijden, werd hij angstig en begon met zijn fiets te slingeren. Dit is den knaap noodlottig ge worden. Hij sloeg met de fiets tegen een hek op het oogenblik dat naast hem de vracht auto voorbijreed. Van het hek sloeg de Jongen terug tegen de vrachtauto. De politie heeft de zaak in onderzoek.

Schager Courant | 1937 | | pagina 5