Kantongerecht De strijd om de „Betty Bonn" ie Alkmaar. Weg van Guyana - en wat dan 7 Strafzitting van Vrijdag 22 Jan. B e r k e n. DE TYRANNIEKE GRIEP TERRORISEERT OOK IN DE RECHTZAAL. Mr. C. A. de Groot, die ook fungeert als waarnemend ambtenaar van het O. M., trad heden weer op als practiseerend advocaat en raadsman en verdediger van de melk- autochauffeur Piet van T. uit Schoorl. Deze stuurraddraaier had in den vooravond van 4 Oct. bij den veehouder Delver aan den Kanaaldijk onder Bergen de melkbussen afgehaald en volgens traditie weer op den verkeersweg willen draaien. Deze manoeu vre slaagde ditmaal niet geheel naar wenseh, want er had een carambole plaats met een door Willem Schermer bestuurde autobus, die het gevaarte te laat opmerkte en niet tijdig genoeg sche<en te kunnen stoppen, om oen aanrijding te voorkomen. De ambtenaar stond nogal fel tegen de ge vaarlijke draaierij van den melkauto- stuurman. Hij had moeten afwachten, Tot de rijweg behoorlijk vrij en er niets op komst was. Ja, maar. repliceerde Piet, dan kon ik den geheelen dag wel wachten, want er is bijna altijd verkeer. Nog andere geschilpunten wanen aanwe zig, doch het gevaar voor een ujtra lang dradig proces met breed uitgesponnen de batten tussohen ambtenaar en verdediger, werd echter voorloopig bezworen, aangezien een onmisbare getuige, met name Kore- vaar, vermoedelijk in de ijzeren greep van de griep gevangen, wegens ziekte niet kon verschijnen, zoodat onbepaald uitstel van behandeling volgde. Alkmaar. DE SNEEKER EIERENKOOPMAN LEGDE ZIJN EITJES OP EEN VERBODEN LEGPLAATS. Denkelijk wel om hot marktgcld uit te winnen, wist de koopman Piet B. uit Sneek zijn ei eren voorraad op den openbaren weg te Alkmaar van uit zijn auto en niet via het veilingsgebouw aan den man te bren gen. Wel had hij eenige weken f2.50 alge- dragen, waardoor hij deze faciliteit ver- lcroeg, doch weldra „slabakte" de«ze vrij gevigheid en deed hij alsof zijn neus bloed de, zooals deze politieke slimheid gewoon lijk wordt genoemd. De Alkmaarsohe poli- tie-agent Heijdentrijk kreeg echter deze gladakker in de gaten, met het resultaat, dat heden niet minder dan f 25 boete of 10 dagen brommen werd gevorderd. De Kan tonrechter zal zich echter eerst de kaart eens laten leggen en 22 Jan, uitspraak doen. Harenk ars pel. DAN HEB IK EEN GEITEBOK, DAAR RIJDT MIJN KLEINE JONGEN Dit bekende boerendansdeuntje werd he den ten genoege van het kantongerecht niet gezongen, maar wel speelde in dit stuk een geit, thans reeds lang in diverse Haren- karspeler magen verteerd, 'n soort hoofd rol en was in elk geval oorzaak, dat do slager Jan G- ter zake accijns-ontduiking terecht stond. Het bleek dat op een guren Novembermorgen een geit van den nood- slachter Jan v. Duin, die naar de Purmor- ender markt was getrokken in stervensge vaar verkeerde en nu de vrouw van v. Duin met een voor haar doen buitensporige vaart naar gezegden slachter Jan G. snelde om hem mede te doelen, dat er ten opzichte van den geit „periculum in mora" bestond •en spoedig ingrijpen zeer gewenscht wis, wilde het apengapende dier voor den mid- dagpot gered worden. Jan greep dan ook op afdoende wijze in met het slagersmes, onthalsde de geit en hing haar op, nog ge heel intact, d.w.z. met huid en ingewanden, zoodat de nooit rustelooze ambtenaar van de accijns behoorlijk hun onderzoek kon den verrichten. Maar na het vertrek van Jan zou er toen een knecht van v. Duin zijn gekomen, die de doode geit volgens de regelen der kunst van ingewanden en huid ontdeed, met het treurige gevolg, dat Jan op zijn beurt de „sik" werd en geverbali seerd wegens verboden slachting. Het schijnt dat het in Harenkarspel juist niet richtig is met betrekking tot die klandes- tiene slachtingen en de ambtenaar loonde zich dienaangaande alles behalve voldaan. De arme Jan G. was de eerste ongelukkige die van deze animositeit kon profiteerden en ondanks zijn verweer, dat Jan v. D.'s knecht de schuld droeg, tot f 6 boete of 4 dagen werd veroordeeld, terwijl er volgens de belofte van den ambtenaar ook nog zoo'n potje geiteversnapering te vuur hing voor den dikken, stotterenden Jan v. D. Heerhugowaard. HEELE VOLKSSTAMMEN. ENZ. ENZ. Dat door doelmatige verkeerszuilen, die op drukke kruispunten staan opgesteld, heel wat verbeterd is bij vroegere toestan den, schijnen helaas maar al te vaak veel menschen niet van te willen weten. Al thans, de 24-jarige arbeider Jan SI. uit Br. op Langendijk, is hier zoo'n voorbeeld van Op 6 November bevond deze hardleerso'ne zich te Heerhugowaard op den hoek Hon- denweg, alwaar een verkeerszuil staat op gesteld, maar negeerde deze nuttige paal straal en omzeilde hem verkeerd. Dat was aanleiding voor een bonnetje,, dat hij heden mocht verzilveren tegen f 4 of 2 dagen. Eisch was zelfs 6 om 6. Bergen. DE KONIJNTJES ZIJN NOG NIET WEG. Als we de Egmonders moesten gelooven, dan is er geen enkel konijntje meer in de duinen, maar dan snappen wij niet, dat de heer en stroopers nog de duinen intrekken. Cornelis C.. 2-3 jaar, visscher van beroep, en Rijer W., arbeider, beiden te Egmond a. Zee. waren op 9 October in de Berger Jui nen betrapt. C. was bovendien in 't bezit van strikken, dus de reden tot 't duin- bezoek was niet 18-karaats, De Ambtenaar vond 't bar interessant, dat verdachte C. zich zoo tot de konijntjes voelde aangetrok ken en steltje hooge straffen in 't vooruit zicht, nu de Egmondertjes zich weer met nieuwe moed op deze diertjes werpen. De eisch was f20 of 15 dg. en f 12 of 12 dg. voor W. Uitspraak f 12 of 8 dg. en f8 of 6 dagen. H e i 1 o o. TE DUUR BETAALDE SPORT? Fokke St., venter te Hciloo, waagde 't er don 26en November op, om zonder licht naar z'n Heimat te peddelen, doch kwam tot de ontdekking dat deze sport 'n zeer dure aangelegenheid werd, daar hij werd veroordeeld tot f2.50 of 2 dg. Dat hij de boete zonder mopperen aanvaardde, was 'n teeken van sportieve opvatting en als zoo danig willen wij hem 't pluimje van spor tief niet onthouden, al komt 't ons zeer on- voordeclig voor. Uit onze omgeving KOEGRAS JULIANADORP. „Julianadorp Vooruit". Vrijdagavond hield bovengenoemde ver- eeniging hare jaarvergadering in het café „Prins Hendrik". Aanwezig 9 perso nen. Na opening door den voorzitter, den heer L. Tigchelaar, worden de notulen door den secretaris, den heer T. Speur, ge lezen en goedgekeurd. Daarna leest dezelfde het Jaarverslag over 1936 voor, waaruit wij vermeld-en, dat de vereeniging thans 38 leden telt, en waarin voorts de bereikte resultaten zijn vastge legd. De rekening van den penningmeester, den heer G. Jongh, over 1936, wordt Joor de heeren A. Speur en N. Hoornsman na gezien. De ontvangsten bedroegen totaal f 269.56, de uitgaven f 1G4.48, het saldo be droeg alzoo f 105.08. Bij de bestuursverkiezing wordt de aftre dende heer G. Jongh met algemeene stem men herkozen. Bij de rondvraag wordt er de aandacht op gevestigd, dat er nu hier twee vereeni- gingen zijn die hetzelfde doel beoogen, de Verder had dezelfde vrager gaarne meer activiteit gezien van Julianadorp Vooruit ter gelegenheid van de plaatsgehad heb bende festifiteiten. O.a. de Voorzitter brengt de a.s. Floralia- tcntoonstelling in bespreking en hoopt dat ook deze weer goed mag slagen. Voorts zou hij ook een boomplanting willen organi- secren en heeft daarbij het oog laten vallen op de Parkstraat. De vergadering gaat hier mede accoord. Hierna sluiting. BARSINGERHORN Door B. en W. is aan J. Stammes te Anna Paulowna vergunning geweigerd tot het uitbreiden van een arbeiderswoning te Kolhorn, zulks wegens strijd met de bepa lingen der bouw- en woningverordening. De begrooting van inkomsten en uitgaven dezer gemeente over het dienstjaar 1936 is door Gedeputeerde Staten goedgekeurd. Aan de Coöperatieve Aankoopvereeniging „Centraal Bureau" uit het Nederlandsch Landbouwcomité G. A. te Rotterdam is door B. en W. ingevolge de Hinderwet vergun ning verleend tot het oprichten van een op en overslaginrichting met nevenbedrijven, waarin gebezigd zullen worden 6 electromo- toren, te Kolhorn. NIEUWE NIEBORP Heropening zaak. Nadat de heer J. Ie Clercg zijn slagerij meer dan 25 jaar had gedreven, heeft hij deze overgedaan aan den heer M. Dekker Fz., van St. Maarten. Deze nog jonge slager heeft gemeend den winkel geheel te moeten moderniseeren. De zaak heeft dan ook een groote verandering ondergaan. In de étalage is een groote verscheiden heid van fijne vleeschwaren opgesteld, ter wijl aan een nieuw aangebracht hangrek een halve koe (twee achterbouten) en een varken, voor het raam hingen. En naar wij Aan deskundigen vernamen, was het een best rijp beestje, ook kwaliteit. Overigens heeft het geheele intérieur van den winkel een totaal ander aanzien gekre gen. Tegen den achterkant stond mi een groote electrische automatische koelcel. Naast deze cel is een stellage gemaakt, waar op een nieuwe electrische gehaktmachine is geplaatst, waarmede de heer Dekker nog een kleine demonstratie gaf, waaruit duidelijk de keurige en zindelijke werking bleek. Aan den zijkant is ook nog een hangrek aangebracht, waaraan eveneens eèn halve koe (twee voorhouten) en een kalf hangen. Aldus waren geëtaleerd een geheele koe, een varken en één kalf, wat een buitengewonen indruk maakte. Vervolgens is aangebracht een worstrek, waar de diverse lever- en metworsten een plaats vinden. Dan nog de nieuwe snelweger op de toonbank en tusschen dat alles enkele bloemstukken; tezamen een kostelijk geheel! Velen (ook de dames) hebben Donderdag avond hun belangstelling voor deze geheel naar de eischen dés tijds ingerichte slagerij getoond Het geheel maakt een uitstekenden indruk. Wij wenschen den nieuwen onder nemer veel succes. HARENKARSPEL DIRKSHORN. Donderdagavond hield de IJsclub „Weder- keerig Hulpbetoon" een algemeene vergade ring bij den heer Th. IJ ff. Naar aanleiding van de notulen volgt een bespreking van een .eventueel aan te leggen ijsbaan. De poging dóór het besluur daartoe te kom-en is gestaakl, omdat de exploitatie hiervan niet sluitend kan worden gemaakt. Een jaarverslag ontbrak omdat er geen ijs is geweest. De rekening van den penningmeester sluit met een saldo van f Cl.50. Hierna volgt contributieregeling. Besloten wordt de ijskaartjes te presenteeren tegen de volgende tarieven: gezinskaart f 0.50, elke kaart meer f 0.05. Wanneer men van deze gelegenheid geen gebruik maakt, en nog lid wil worden als er ijs is, zal een gezinskaart f 0.75 kosten, en elke kaart meer f 0.10. Medegedeeld wordt dat het materiaal in behoorlijken staat is bevonden. Rondvraag. De voorzitter brengt ter sprake (hoewel buiten het terrein dezer vereeni ging) de langzame ontboomïng van ons dorp De laatste jaren zijn er nog al wat boomen gerooid, terwijl nog wel meerderen zullen volgen. Het is spr. bekend, dat men gratis jonge hoornen en sierheesters kan bekomen, mits men zelf de vervoerkosten betaalt, en zelf voor beplanting zorgt. Besloten wordt dit punt nog eens nader onder het oog te zien. Hierna sluiting. Donderdagavond werd een openbare ver gadering gehouden in het lokaal van den heer Swager door de „Vredesgroep" alhier, met als spreker de heer Jacques Rees te Amsterdam. Na een welkom van den voor zitter, krijgt de spr. het woord, en nceant als uitgangspunt „De Crisis". Hij bestrijdt het stelsel de Wolf dat zegt: na elke in zinking komt er weer een opleving. De crisis is volgens spr. permanent. Het kapi talisme loopt vast daar de wereld geheel verkapitaliseerd en 'er geen uitwegen meer zijn. Nu tracht het kapitalisme zich staande te houden door middel van fascisme, dus met geweld. Fascisme is kapitalisme, en kapitalisme is winstsysteem, en dit leidt tot oorlog. Ook in Nederland is fascisme, maar meer kruipond „kruidenicrsfascisme" noem de spr. het. De groote staatslieden spreken tegenwoor dig over niets dan „Vrede", maar dan is meestal de oorlog zeer nabij. Er wordt ge speculeerd op het dierlijke dat in ieder mensch aanwezig is. Zeer langzaam begint het volk echter te begrijpen dat met ge weld niets is te bereiken. Spr. noemt hierbij het feit, dat vele vrouwen zich aaneenslui ten, om te strijden voor den vrede, en juist zij kunnen zooveel goed werk doen. Spr. ein digt zijn rede met. te zeggen, .strijd steeds voor en handel steeds naar het ideaal van geweldloosheid", en noemde als voorbeeld de dienstweigeraars en de vliegenier Viruly, die geen wapentuig willen hanteeren. Daarna deelde de voorzitter mede, dat er in Februari a.s. 'n drietal cursusvergaderin gen worden gehouden, handelend over de onderwerpen „Liberalisme" „Socialisme" en „Fascisme". Qierna sluiting. LANGENDIJK BROEK OP LANGENDIJK. Vertooning Oranjefilm. In de gehouden bestuursvergadering der Oranjc-vereeniging, is o.m. besloten Vrijdag 29 Januari a.s. een Oranje-film te vertoonen in de Ger. Kerk en wel voor schoolgaande kinderen om half vijf en voor ouderen des avonds twee voorstellingen om 7 en 9 uur. NOORD-SCHARWOUDE. Burgerlijke Stand. Over de maand December 1936. Geboren: Jannetje Maria, d. v. Klaas Buurs en Reina M. Pereboom; Koert, z. v. Luite Dikkerboom en Anna M. Smit, wonen de te Heerenveen; Johannes, z. v. Jacob Duineveld en Aagtje de Vries. Gehuwd: Gecne. Overleden: Te Alkmaar: Cornelis Swager, 75 jaren, wed. v. Grietje Baan; Theodorus Bot, 10 maanden, z. v. Petrus Bet en Diewertje Grootjes. Bevolking. Loop der bevolking over 1936. Op 1 Januari 1936 stonden ingeschreven 1038 m., 1006 vr. Totaal 2044. Aantal geborenen: 18 m., 20 vr. Totaal 38. Aantal ingekomen personen: 42 m., 69 vr. Totaal 111. Aantal overledenen: 11 m., 13 vr. Totaal 24. Aantal vertrokken personen: 54 m.,*75 vr. Totaal 129. Op 1 Januari 1937 stonden ingeschreven: 1033 m., 1007 vr. Totaal 2040. BERGEN LOOP DER BEVOLKING De gemeente telt nagenoeg 6600 inwoners. Op 1 Januari 1936 telde de gemeente 6406 zielen 2870 mM 3536 vr.) In den loop van 1936 zijn te Bergen ingeschreven 771 perso nen (225 m., 516 vr.) en afgeschreven 623 personen 201 m., 422 vr.) Geboren werden 79 .personen (46 m., 33 vr.) terwijl 38 per sonen (23 m.,15 vr.) in de gemeente over leden. Als gevolg van deze mutaties bedraagt de bevolking op 1 Januari 1937 6587 (2943 m., 3644 vr.) Ér zijn alzoo in de gemeente 701 vrouwen méér woonachtig dan mannen. BENOEMD Aan de U.L.O. school der Berger school Vereeniging is als vak-onderwijzeres aange steld Mej. Spruitenburg. ZIJPE ST. MAARTENSBRUG. Interessante lezing over Engeland. Woensdagavond j.1. vergaderde de Ver. van Oudlcerlingen Sint Maartensbrug en Omstre ken in het lokaal van den heer Kossen. Na opening en vaststelling der notulen, volgde een lezing door den heer Ir. Muntin- ga over den Landbouw in Engeland. Aller eerst schetste spr. het loven in de binnen stad van Londen en verder werd met licht beelden toegelicht, uiteengezet hoe de Vee- WAT MOET ER MET DE GE VANGENEN VAN HET „DUI VELSEILAND" GEBEUREN? (Van onzen V.P.B.-correspondent.) PARIJS. 21 Januari 1937, Wanneer Frankrijk in den komenden lente ophoudt, Fransch-Guyana, het z.g. Duivels eiland, als strafkolonie te gebruiken, zal over twee problemen in de kamer gedebatteerd moeten worden. Eerstens moet men zich af vragen, wat er met de gevangenen moet ge beuren en in de tweede plaats, en dat is misschien de belangrijkste vraag welke economische gevolgen vloeien voort uit de overplaatsing van de gevangenen en de nieu we strafvoltrekking? 6000 gevangenen moeten in Frankrijk zelf ondergebracht, bewaakt en bezig gehouden worden. Dit zal in de eerste jaren aanzien lijke onkosten met zich medebrengen, daar er nieuwe gevangenissen zullen moeten wor den gebouwd. Doch tenslotte, zoo rekent men uit, zal de bewaking van de gevange nen minder dan de helft van het bedrag be dragen, dat op het Duivelseiland werd uit gegeven. Daar produceerden de govangenen niets, zij leefden op kosten van den staat, die per gevangene ongeveer 15 franc per dag moest uitgeven. In Frankrijk zelve zullen voor dit doel echter slechts 4 k 5 frs. noodig zijn, want de gevangenen werken hier, waardoor zij gedeeltelijk in hun eigen onderhoud voorzien. Het nieuwe wetsvoorstel, dat binnenkort; behandeld wordt, eischt een algeheele ver andering in de levenswijze van de gevange nen, die van Guyana naar Frankrijk terug- keeren. Zij worden in afdeelingen van 200 a 300 man over het land verdeeld en onder gebracht. Het ondergaan van de straf zal ook in Frankrijk niet bepaald een pretje zijn. Gedurende de eerste periode, hoogstens echter drie jaren lang, worden de gevan genen cellulair bewaard, zonder dat zij ie mand anders mogen zien of spreken. De volgende 5, 10 of 15 jaren worden in de ge- vangenisbedrijven doorgebracht. Voor dezen tijd geldt een absoluut spreekverbod. Wan neer nu de veroordeelde tenslotte teekenen: van verbetering vertoont, zal hij langzamer hand op zijn vrijheid en de wederinscha- keling in het burgerlijk leven worden voorbe reid. De regeering heeft reeds uit eenige depar tementen protesten ontvangen tegen den bouw van een gevangenis in hun gebied, daar zij voor den goeden naam der omgeving vreesden. Anderzijds hebben eenige distric ten, waar vroeger gevangenissen bestonden, zich tot de regeering gewend, met het ver zoek, de gevangenissen daar te bouwen, wijl de locale leveranciers hiervan voordeel heb ben. Van andere zijde werd er weer tegen ge protesteerd. dat men de gevangenen goede ren zou laten produceeren, waarmede men de burgerlijke bedrijven zou kunnen becon- curreeren. Daarom heeft de regeering reeds besloten, dat in de toekomst geen gevange nis zijn producten op de markt mag bren gen. De staat zelf, iri het bijzonder het le ger, zullen de afnemers van deze producten zijn. (Nadruk verboden.)' houderij en Landbouw hier wordt toegepast. Vooral de verschillende veeslagen en scha penrassen verschillen veel bij de Holland- sche. Met grafieke voorstelling werd aange toond de verhouding van landbouw tegen over veehouderij. Met name de fruitteelt en pluimveehouderij zijn hier de laatste jaren sterk vooruitgegaan ten nadeele van onzen export. De lezing werd met zeer veel aandacht ge volgd. Hierna volgde nog bespreking over even tueel aan te leggen proefvelden. In samenwerking met het. consulentschap; zullen hier wederom fosfor- en kali- onttrekkingsproefvelden worden aangelegd, en het drogen van gras tot hooi op z.g. hek- ruiters, zal bij een 3-tal leden als proef wor den opgezet. De in dit afgeloopen jaar genomen Kor rel maisproefvelden hadden een ongunstig re sultaat. Na rondvraag volgde sluiting. F eullleton door Friedrich L i n d e m a n 52 Ik moest lachen. Ik geloofde hem, ja, ik zag het haast tastbaar voor mij, deze jongen had nooit iets onrechtvaardigs kunnen doen. Hij was door een noodlottigen samenloop van omstandigheden in een net van ongelukken verzeild geraakt. Zijn innerlijk gevoel van eerlijkheid was echter zoo sterk, dat hij zich daardoor reeds schuldig voelde. Ik stelde hem echter gerust. Neen, neen, Dierksen, zeker niet. Zoo als ik nu door uw verhaal zie, kunt ge vrij en frank ieder sterveling onder de oogen ko men wannneer ge niet en deze vraag moet ge eerlijk beantwoorden wanneer ge niet een deel van het bergloon gekregen hebt. Reeds sprong hem opnieuw de jongens achtige angst in zijn oogen, toen hij opnieuw bezwoer: Niets, heelemaal niets heb ik gekregen. Absoluut. Ik zou het ook niet aangenomen hebben, neen, neen, zelfs niet wanneer ze het mij aangeboden hadden. Maar de stuurman zei eiken dag, als hij mij eten bracht, dat ik blij mocht zijn, dat zij mij er zoo doorsleepten. Ik had net zoo goed overboord kunnen vallen als Glover en Ibarra... En nu begon hij te schimpen op Crane, die voor hem zooiets van den vlieeschelijken dui vel moet gehad hebben. De stuurman, die was de ergste, die was de eigenlijke oorzaak en aanstoker geweest bij de heele geschiedenis van het bergloon. De stuurman had hem, den overtolligen vierde van de „Betty Bonn' getemd. De stuurman had hem angstig gemaakt, met alle mogelijke straffen en bedreigingen. De stuurman had hem eiken dag, elk uur, toegesnauwd: als ge verdwijnt of als ge iets verraadt, dan komen niet aileeen wij, maar dan komt gijzelf ook in de gevangenis; ons kunnen ze alleen maar voor bedrog opsluiten, maar gij nu, gij, dat weet gezelf wel: muiterij, misschien wel moord! De arme jongen moest bijna gek geworden zijn van angst door de praatjes van Crane. Hij had zich in zijn vertwijfeling beslist nog er ger dingen laten welgevallen dan de gevan genschap in het hok. Maar meneer, geloof me, ik wilde niets anders dan zoo gauw mogelijk naar huis! Voor mij waren de laatste weken te Gibral tar de ergste, die ge u inbeelden kunt, niet door de onzekerheid van het proces, neen, neen, alleen omdat het niet opschoot, omdat ik niet verder kon. Gebruld heb ik van heimwee, geloof me. En ik was misschien, niettegenstaande alle bedreigingen, toch nog gevlucht, als de stuur man mij niet beloofd had; hij zou mijn terug reis van Genua tot myn vaderland betalen. Dat is dan ook het eenige. En om die reden alleen reeds, zou ik ge zwegen hebben, had ik zeker gezwegen. Maar ziet u meneer, nu zal ik morgen of overmor gen alweer in een vreemde stad staan, alleen, op straat, zonder eenig geld en zonder dat ik een woord versta, van wat de menschen zeg gen... Ik reikte hem over de tafel heen mijn hand. Luister, Dierksen, daarover hoeft ge geen grijze haren te krijgen. Deze verplichting van mijn specialen vriend Crane, neem ik over. Ik zal dat wel in orde maken met die terugreis. Misschien ga ik wel een groot ge deelte met u mee, op z'n minst tot aan de Duitsche grens... Emmo Dierksen keek mij met zijn goedige oogen dankbaar aan. Wilt ge dat doen? En juist voor U heeft Crane me zoo gewaarschuwd. Ik moest lachen. Ja, die! Maar ik heb daar dan ook een bedoeling mee. Ge moet ons eerst nog helpen, voordat we verder gaan. We gaan te Genua eerst naar den Britschen Consul, en daar zet ge uw verhaal nog eens op een protocol. De jongen schrok. Protocol? Rechtbank? Ik stelde hem aanstonds op 2öjn gemak. Neen, neen, ge hoeft niet bang te zijn, Dierksen. U persoonlijk kan niets overkomen. Daar geef ik u mijn woord van eer op. En ten hoogste over een week zijt ge thuis. Dit vooral scheen hem gerust te stellen. Als ge denkt... Maar ik moest hem toch nog een vraag stellen. Tot nu toe was in zgn verhaal over het voorgevallene op de „Frisco" steeds de stuurman op den voorgrond getreden. Ik kon mij dan ook best voorstellen dat Crane steeds de motor bij de heele geschie denis geweest was. De drie mannen hadden hem het schip in handen gespeeld, maar zijn ongebreidelde fantasie had steeds weer nieu we mogelijkheden en wendingen verzonnen voor de geschiedenis, die men ben het Admi raliteitsgerechtshof te Gibraltar opdisschen zou. En toch zou een zoo fantastisch comediant als Crane zich per slot van rekening gewoon „vastgelogen" hebben, wanneer de koelbloe dige energie en het helder overleg van Spur- ling hem niet gered hadden. Maar juist deze Spurling was voor mij de meest raadselach tige en trieste figuur in dit spel; het zonder linge verlangen naar zijn proces en zijn dood juist op het moment, dat het geluk van zijn leven hem in den schoot gevallen was. Ik vroeg daarom: Ge spreekt maar steeds over den stuur man. Welke rol speelde de kapitein, toen de beide schepen elkaar ontmoet hebben. Bij Emmo Dierksen scheen iets te verkil len. Zijn antwoorden werden kort. Hij wilde niet. Ik vroeg verder: >Wat wilde hij niet? Hij wilde de „Betty Bonn" niet gevonden hebben. Ge bedoelt, hij wilde aan het bedrog niet meedoen, hij wilde eerlijk blijven? Emmo werd steeds meer gesloten. Eerlijk? Hij wilde niet. Ja, maar jongen, waarom? Om welke reden dan? Dat weet ik niet. Maar hij heeft het dan toch maar ge daan. Door hem is het eigenlijk gekomen en er kwamen allerlei gelukkige omstandig heden bij maar zonder hem hadden de lui van de „Frisco" nooit een penning ook maar te zien gekregen. Waarom heeft hij dat dan gedaan? Alleen voor zijn mannen. En heeft Crane hem eerst daartoe moe ten overhalen? Ja. Dierksen, ge weet meer. Waarom, zijt ge dan opeens zoo zwijg zaam? Ik weet niet, of ik daarover spreken mag. Waarover? Spurling was zoo zonderling. Heeft hij dan vaak met u gesproken? Vaak. En wat? Ik weet het niet... Nu, bijvoorbeeld, toen de stuurman U naar de „Frisco" overgebracht had, moest ge toen niet eerst bij den kapitein komen? Ja, en ik moest hem alles haarfijn ver« tellen. Wij waren geheel alleen. Al de anderen had hij weggestuurd. En toen aan 't slot vroeg hij mij plotseling: In dien nacht, toen Glover over boord sloeg, hebt ge mij toen daar niet gezien? Ik vroeg: Waar dan? Hrj zei: Op de „Marlborough". Hij noemde het schip nog steeds de „Marlborough", nooit „Betty Bonn". En wat hebt ge hem geantwoord, toen hij dat vroeg? Niets. Hij werd erg geheimzinnig en ik ben snel weggegaan. Maar wat denkt ge, dat hij ermee bedoelde? Bedoelde? Ik geloof: hij verbeeldde zich, dat hij zelf op de „Betty Bonn" geweest was en de oorzaak van wat er gebeurd was. Eens vroeg hij mij zelfs, of Ibarra geen overeenkomst met hem vertoonde, met Spur ling, moet u zich voorstellen! Te Gibraltar vroeg hij mij, of ik geloof de* dat men met zijn gedachten een schip bestu ren kon en een mensch dooden. Ik wist na tuurlijk niet, wat ik daarop antwoorden moest. Maar dan schoof hij de vraag al weer van zich af en zei: de Rechtbank zou oordeelen. Maar ik kan het allemaal niet zoo vertellen, als het werkelijk was. '(Wordt vervolgd).

Schager Courant | 1937 | | pagina 6