Raad Wieriogerwaard Langendijker Groentenveilingen Als lam geslagen! AKKERTJES 33333GHQu" De strijd om de .Lb „Betty J|l|v Bonn" Dat slechte weer! En die vele kooll Veel arbeid kanker ln de kool slechte prijzen en de tuinders moeten toch nog heel wat betalen - menschelijk voedsel voor de koeien en de tuinders leven van regeeringssteun weinig aardappels lage prijzen groote aanvoeren van roode, gele en witte kool zeer lage prij zen veel onverkoopbaar groene kool, afwisselende prij zen uien lager, in het bijzonder drielingen peen nog het minst slecht lage prijzen voor bieten aanvoer rammenas weinig aanvoer van en lagere prijzen voor bloemkooL Een slappe, akelige winter. Geen vorst, geen sneeuw. Een temperatuur boven het vriespunt. Vele dagen hebben meer van na jaarsweer dan van echt winterweer. En in de koolschuren liggen de roode, gele en witte kool in groote stapels te wachten om verkocht te worden. Veel werk eischen die groote voorraden kool n.1. om ze schoon te houden, ze te bewaren tegen een anders sterk voortschrijdende verrotting. Bij dit weer treedt vaak de ziekte kankerstruik op. In verschillende schuren wordt die reeds geconstateerd. Alles loopt tegen: weinig vraag uit het binnenland, zoo goed als geen export. Maar de betaling van allerlei las ten gaat door. Rente en pacht moeten toch betaald worden. Maar waar niet is, verliest de Keizer zijn recht. In vele gevallen. Soms wordt nog wel eens beslag gelegd op de gelden,bij de veilingen te ontvangen. De fiscus is soms hard. Menschelijkheid staat niet in zijn wapen geschreven. Maar intus- ischen 't leven van vele arme tuinders ?aat door, triest en troosteloos, den eenen dag na den anderen. Veel leed wordt geleden in tal van tuindersgezinnen, ook wel in die van hen, welke tot de groep landeigenaars behooren, maar die o, zoo weinig huur vangen. Een vreemde wereld beleeft men hier; kostelijk menschelijk voedsel wordt vernietigd en wordt als veevoeder gebruikt. En de tuinders, die dat kostelijke voedsel in het zweet huns aanschijns telen, moeten leven van den steun der regeering. Kan het gekker! En zoo sukkelen we hier maar voort en wachten we geduldig af alle po gingen die worden aangewend om deze streek uit, zijn ellende te verlossen. We mieenen, dat dit alles weinig zal helpen, als de naties niet den wil toonen, om in ernst de moeilijkheden op te heffen, welke het vrije ruilverkeer in den weg staan. Aardappels werden er in de afgeloopen week maar weinig meer aangevoerd. Wal over de veiling werd verkocht, (het meeste werd uit de hand verkocht") bracht ook nu weer geringe prijzen op. Blauwe aardap pels brachten f 1.60 op, blauwe Eigen heimers f 1.80—f2.40. Roode kool werd er weer heel wat ver handeld, in het hijzonder aan de veiling van den Noordermarktbond. Er moesten echter nog grootere hoeveelheden worden - opgeruimd, gezien de groote voorraden, welke er zijn. De prijzen waren echter zoo laag, dat de tuinders de kat uit den boom kijken. Een deel van deze kool draaide door. Veel werd verkocht voor f 1.60f 1.80 voor kool van 3 a 4 pond, soms tot f2 en f2.30, een enkele maal voor f2.70. De zwaardere kool vond aftrek voor f 1.40 f 1.60. Afwijkend goed kon fl.40, soms f 1.50 opbrengen. Aangevoerd werden 75 spoor wagens. Groot was ook de aanvoer van gele kool. Treurig was het gesteld met den handel in dit product. Prachtige kool, eerste kwaliteit, vond ook nu weer geen kooper, eenvoudig omdat er een zeer geringe vraag was bij een grooten aanvoer. Vandaar dat de prijs verschillen zeer gering zijn: elke dag geeft dezelfde noteering: f 1.20 of f 1.20—f 1.30. Van deze koolsoort werden aan beide vei lingen ongeveer 110 spoorwagens aange voerd, waarvan slechts een klein deel zijn werkelijke bestemming, menschelijk voed sel, bereikte, doch zeer veel voor koevoer werd verkocht of vernietigd. Ongeveer hetzelfde kan gezegd worden van Deensche witte kool: groote aanvoer en lage prijzen. Alles wat verkocht werd, bracht den minimumprijs op, n.1. f 1. Zel den werd een partij voor f 1.10 verkocht. De zouters hadden maar weinig meer noo- dig, het buitenland evenmin en het bin nenland is niet op witte kool gebrand! Het resultaat ligt voor de hand. Nog altijd kwaan er groene kool aan de Broeker veiling. De prijzen waren afhan kelijk van grootte en kwaliteit. Aangezien daarin belangrijk verschil was, konden de prijzen van 60 cent tot f3.80 varieeren. De aanvoer van uien was grooter dan die van de vorige week. De prijzen waren nog slechter. Alles kon wel worden verkocht, doch wat er per saldo van terecht komt, is treurig. En uien is een product, waarop geen regeeringssteun wordt gegeven. Een sterke daling trad in voor drielingen. Aanvankelijk kon nog tot f 1.70 worden ge maakt. Veel werd echter voor f0.90—f 1.10 verkocht, doch op het eind der week werd f 0.80—f 1.40 besteed. Gewone uien deden f 1f 1.30, soms tot f 1.50. Grove uien brach ten ongeveer de laatst genoemde prijzen op. Nep kwam er zeer weinig. De prijzen vari eerden van f3.80—f6. Al konden de prijzen van peen heter dit artikel levert nog de minst slechte uitkom sten op. Groote peen werd verkocht voor f 1.10—f 1.80. De laagste prijzen werden be steed voor mindere kwaliteit: er is name lijk een gedeelte, dat door vuur is aange tast. Voor kleine peen werd 60—80 cent be taald. Met de bieten ging het ook niet best. Voor kleine werd f 1.30f 1.60 betaald. Groote brachten 90 cent of iets meer op. Zoowel van peen als bieten waren de aanvoeren niet groot. Dit was ook het geval met rammenas. De prijs ervan was bovendien heel slecht, n.1. f 1.30fl.40. Bloemkool kwam er ook maar weinig meer. Wat aangevoerd wordt, is kleiner dan gewoonlijk en de kwaliteit is over 't geheel niet superieur. Eerste soort bracht f3.60f6.20 op. Voor tweede kwaliteit werd f2.60—f2.80 betaald. Zaterdagmiddag vergaderde de Raad on der leiding van Burgemeester Kaan. Secretai*is de heer W. J. Los. Afwezig de heer Van der Kolk wegens on gesteldheid. Bij de opening zeide Voorzitter dat deze vergadering welke aanvankelijk was gesteld op 30 December jl., door ongesteldheid ver daagd is tot op heden. Wij zijn nu, uitge zonderd dan de heer Van der Kolk, in ge zondheid bij elkander en sprak de wensch uit, dat dit in 1937 bij allen het geval zal zijn en wil er den wensch direct aan toe voegen, dat ook ten opzichte van de ge meente het jaar 1937 gezond zal zijn. Na voorlezing der notulen, welke onver anderd werden vastgesteld, Meelde Voorzit ter mede, dat aan den Molenweg een lan taarn is bij geplaatst, waarbij gebleken is dat deze zeker op zijn plaats is. Verder dat door B. en W. besloten is om in samenwerking met Oude Niedorp, Nieu we Niedorp, Winkel en Barsingerhorn een controleur aan te stellen voor de steunver- leening en onder nadere goedkeuring te be noemen de tegenwoordige controleur, de heer Tjalkens te Barsingerhorn. Voor on ze gemeente zal dat op een kleine bijdrage neerkomen, omdat het berekend wordt over het aantal steuntrekkers. De heer Goosens vroeg inlichtingen over den aan te stellen controleur, nl. over zeg gingschap enz. Voorzitter lichtte toe, dat het hoofdzake lijk is controle uitoefenen op de gegevens welke de menschen verstrekken. Wat werkverschaffing betreft, deal de Voorzitter mede, dat in overleg met den Polder de Molensloot aan de Kleine Buurt wordt uitgediept. voelt Ge U als de Griep U pakt. Naar bed, en laat U er snel van afhelpen met die geneeskrachtige Volgens recept van Apotheker Dumont En verder dat de voormalige trambaan langs den Noorddijk vanaf de Drie Molens tot den Kerkweg geëgaliseerd wordt. Ook zijn nog in voorbereiding een paar wegver- beteringen, w.o. ook de Barsingerweg, wat voor het verkeer zeker een verbetering zal zijn. Ingekomen stukken. 1. Proces-verbaal van op 21 December jl. gehouden kasverificatie. Kas en bescheiden waren keurig in orde. Aan geld en girore kening was f 308.20 aanwezig. Ook de kas van den secretaris-penningmeester van het Burgerlijk Armbestuur was in orde bevon den met een bedrag in kas ad f 237.79. De voorloopige rekening 1936 wees uit dat met de subsidie van f 9500 het armbestuur goed uit komt. Er zal waarschijnlijk een saldo zijn van ongeveer f 500.—. 2. Een verzoek van den heer J. Polman om plaatsing van zijn hond van de 2e naar de 3e klasse. Goedgevonden. 3. Een brief van Ged. Staten van Noord- Holland waarbij wordt bericht, dat de Mi nister van Binnenl. Zaken niet bereid is de verordening, waarbij de personeele be lasting voor biljarten in hoofdsom op f 10 is gebracht, ter goedkeuring voor te dragen. In de vergadering van 15 October jl. is besloten deze verordening ondanks bezwa ren van Ged. Staten aan de Kroon ter goed keuring in te zenden. Thans stellen B. en W. voor de verorde ning in te trekken. Het voornemen bestaat om, indien zooals thans wordt verwacht in 1937 het aantal opcenten op de gemeente fondsbelasting van 75 op 50 kan worden teruggebracht, opnieuw de verlaging der bil jartbelasting aan de orde te stellen. Vermoedelijk zal dan de vereischte goed keuring wel worden verkregen en de ver laagde heffing op 1 Januari 1938 kunnen ingaan. Aldus besloten. 4. Door Ged. Staten werd goedgekeurd dat het lesuur voor den avondcursus van f 1.50 werd teruggebracht op f 1.—. Verder dat Van den Brink aangesteld is als bezoldigd gemeente-veldwachter. Dan werd goedgekeurd de politicverorde ning, ontheffing capitulantenverordening, de verordening opcenten G.F. belasting en de suppl. begrooting van 18 October jl. Van den Vleeschkeuringsdienst kring Bar singerhorn werd een kort overzicht ontvan gen van het verhandelde op de algemeene vergadering .alsmede een afschrift van de begrooting 1937. De gemeentelijke bijdrage is teruggebracht op 20 cent per inwoner. De heer C. J. Blaauboer als afgevaardig de gaf nog enkele toelichtingen. Van den Minister van Binnenl. Zaken werd de mededeeling ontvangen dat de ex tra bijdrage van f 3500, benoodigd om de begrooting 1937 sluitend te maken, is toege staan, waarvan reeds 70 werd ontvangen. De resteerende 30 zal uitgekeerd worden, indien het naar het beeld van de rekening 1936 noodig zal blijken. Voorzitter denkt, dat deze 30 niet noo dig zal zijn. Van de Liquidatiecommissie van de N.V. Spoor-(Tram-)weg WielingenSchagen een bevestiging, dat de boeken en bescheiden in Wieringerwaard bewaard zullen blijven. Als 3e punt op de agenda een voorstel tot wijziging schoolgeldverordening. Door Ged. Staten is de op 12 Juni 1936 vastgestelde schoolgeld verordening teruggezonden met eenige administratieve bemerkingen, alsme de ter verdere aanpassing van het tarief van het schoolgeld aan de voorschriften voor ge meenten die een extra bijdrage uit het werkloosheidssubsidiefonds ontvangen. Inmiddels is gebleken, dat een extra bij drage voor 1937 en vermoedelijk ook voor volgende jafen niet noodig zal zijn, waar door de gemeente wat het tarief betreft, meer vrijheid heeft. Dit is voor B. en W. aan leiding geweest een lagere heffing te over wegen. Zij stellen thans voor (en hiertegen bestaat bij Ged. Staten geen bezwaar) de schoolgeldheffing te laten aanvangen bij een inkomen van f900.(voorheen fSOO.en onder de oude verordening f1000.en voorts alle aanslagen één klasse op te schui ven. Dientengevolge zal de maximumheffing terug loopen van f50.40 tot f40.20 per kind en per jaar. Bij een inkomen van f900.is het f3. per kind. Goedgevonden dat dit ter goedkeuring naar Ged. Staten zal worden gezonden. Volgt een voorstel om niet over te gaan tot verlichting bij de Pijpen. Bij het P.E.N. is een onderzoek ingesteld naar de kosten. Daarbij bleek dat de vaste kosten buiten de stroom f67.per jaar voor 1 jaar zullen be dragen, waarbij nog komt de verplichting voor de gemeente om bij buiten gebruikstel- ling van het lichtpunt het kapitaalverlies te vergoeden, verminderd met een jaarlijk- sche afschrijving van 3 B. en W. achten deze kosten in verhouding tot de te verkrijgen voordeelen te hoog en adviseeren niet tot plaatsing over te "gaan. Zij stellen zich voor de situatie ter plaatse te verbeteren door het aanbrengen van eeni ge kaatslichten. De heer Rol vroeg naar de mogelijkheid hiervan. Toegelicht werd dat deze in alle richtingen geplaatst kunnen worden. Hierna werd besloten om het terrein bij de begraafplaats ter grootte van pl.m. 9.16 are, evenals vorige jaren weer te verhuren aan den heer A. Braaf voor f 5.onder ver plichting dat het gas op aanzegging gemaaid moet worden. Eveneens werd goedgevonden om het per ceel weiland achter het, Sportterrein, groot pl.m. 3/4 II.A. weer onderhands te verhuren aan Gebr. Sleutel voor f50. Een suppletoir kohier hondenbelasting '36 werd vastgesteld. De heer P. Visser zeide, nu er toch een hondenpraatje was, het zeer wenschelijk te vinden, dat meer werd toegezien op honden die op de z.g.n. zwarte lijst staan. Dit in verband met het feit, dat eenige schapen door een of meer honden zijn opgejaagd. Zulke honden moeten vastgehouden worden of op geruimd. Voorzitter zal de verordening nagaan. Op voorstel van den heer Goosens zou er aan toegevoegd kunnen worden dat de honden na zonsondergang vastgehouden moeten wor den. Dan volgen oen serie benoemingen. De heer C. Rezelman wordt herkozen als lid van de Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs. De heer Tauber was no. 2 op de voordracht. Ook werd de heer Rezelman herkozen als Armvoogd. De heer C. Waiboer stond als no. 2 op de voordracht. De geheele commissie tot wering van schoolverzuim t.w. de heeren Daan Kaan, C. Haringbuizen, S. Sieswerda, K. Rol en Chr. v. d. Kolk, werd herkozen. Dan nog werd aan de orde gesteld de kiezing van een stembureau voor de a.s. houden verkiezing voor de Tweede Kam Voor de Prov. Staten en gemeenteraad een vast stembureau, doch -niet voor Tweede Kamer. Na een aantal stemmingen, herstemmi gen en zelfs een loting was de uitslag j oü volgt: Ambtshalve Burgemeester Kaan, vo^ zitter. Verder de beide Wethouders en i heeren Goosens en Visser als plaatsverva °P gers. stuk Rondvraa neelst zal oi De heer Goosens heeft op de agenda g, bruar mist een adres van den Bond van Arbeidej Vis s in het Akker- en Zuivelbedrijf. Is dit geadrej noegl seerd geworden aan B. en W. of aan de Vo< Raad? adve: Voorzitter lichtte toe, dat dit gezonden i aan B. en W. Deze hebben het besprokei IV doch het zou absoluut geen zin hebben oi dat adres in den Raad te behandelen. Eer verzoek aan Sociale Zaken zou niets baten In Dezelfde voorschriften van verleden jaar ziji wen nog geldig. Ook vroeg de heer Goosens no( de inlichtingen over een adres van 3 bondei yerc betreffende aanvullende steun. D De heer C. J. Blaauboer informeerde waar om bij de Oranjefeesten niet is gevlagd van 1 uit het huis van Ouden van Dagen. Voor 2 zitter antwoordde dat dit grootendeels onop 3 zettelijk zijn schuld is geweest. Het huis 4 zelf had geen vlag, doch er was er een over 5 geweest van het Polderhuis. Het, is evenwel g niet gebeurd, wat spreker wel spijt. Het zal 7 echter niet meer gebeuren. De heer Blaau» g boer vond het vreemd dat de beide wethou« 9 ders er ook geen werk van gemaakt hadden, hq Wethouder Sijbrands zeide dat hij er nog *-1 met den Burgemeester over gesproken had. y. Ook had de heer Blaauboer vernomen, dat do een ingezetene aan alle ouden van dagen in het huis een insigne had gegeven, doch geen z- van allen had er een gedragen. Voorzitter y meende dat de gemeente hierover geen zeg- dj, genschap had. Tenslotte zeide Voorzitter, ntf ■{-, we het toch over de Oranjefeesten hebben, dat gisteravond in B. en W. is gesproken om tot een maximum van f25.bij te dra- A gen in een eventueel tekort van het Comité De heer Goosens zal hieraan zijn stem e* niet kunnen geven We hebben steeds te kam pen om gelden voor steun te krijgen en nu wil spreker hieraan niet meedoen. Voorzitter merkt, op, dat hier twee on juistheden zijn. Vooreerst is liet een feest ge weest voor kinderen, terwijl de heer Goosens! niet moet vergeten, dat een bedrag van ruim f 50.is uitgegeven voor tractatic aan ouden van dagen en bedeelden. De heeren Blaauboer, Visser en Koster vin den 't volkomen gemotiveerd. De commissie heeft het werk van de gemeente overgeno men. Met de stem van den heer Goosens tegen werd het voorstel van B. en W. aangenomen, Hierna sluiting. HILVERSUMSCHE INBREKERS TE ZUNDERT AANGEHOUDEN Te Zundert is een tweetal te Hilversum wonende mannen aangehouden, als ver dacht van inbraak, de vorige week in eeiï antiquiteitenhandel te Hilversum gepleegd. De politie denkt een goede, vangst te hebben gedaan, daar er aanwijzingen be staan, dat de aangehoudenen zich ook nog aan eenige andere in den laatsten tijd te Hilversum gepleegde inbraken hebben schuldig gemaakt. Nieuw zwemrecord Piet Stam, de zwemmer, die ook aan de Olympische Spelen heeft deelgenomen, ver beterde gisteren te Bandocng het record voor 400 meter rugslag, zoowel voor Ned. Indië als voor Nederland, en bracht dit op 5 minuten 34,6 sec. Feuilleton door Friedrich l n d e m a n 53 Wat bedoelt ge daarmee? Zooals het werkelijk was? Zoo... zoo akelig. Hij liet me vaak bij zich komen. Dan vroeg hij in wezen steeds hetzelfde, vooral naar de vrouw. Maar op den duur trilden mijn knieën al, wanneer ik door hem geroepen werd. Hij keek mij zoo sterk aan en vroeg mij zelfs eens, waarom ik ook niet over boord gespron gen was als Glover, waarom hij mij ook niet vermoord had, ik was toch de eenige, die over gebleven was. Aan zijn eigen mannen dacht hij blijkbaar niet. Ik geloof, dat hij gek was. Neen, dat was hij niet, zeker niet in den gewonen zin van het woord. Deze man, deze Spurling, voelde zich op mystieke wijze met de menschen op de „Betty Bonn", ja, zelfs met het schip zelf verbon den. Maar in zijn eenzaamheid kon hij best 0$ zulke gedachten komen. Alleen reeds deze ontmoeting in den Oceaan, daarbij de dood der menschen die hij met zijn haat vervolgde. Het kwam voor hem allemaal uit. lederen nacht had hij met z'n wenschen en moordge dachten aan boord van het schip vertoefd. Hij alleen moest zich schuldig voelen aan het ongeluk. Hij, de eenige onschuldige in dezen kring van kleine zwendelaars en gelegenheidsmis- dadigers, hij werd vervolgd te Gibraltar, hém verdacht men. Dat was het, wat hem op zette, wat hem naar zijn proces deed ver langen. Voor de menschelijke wet was hij in dit geval „onschuldig". Alleen voor een hoogere wet, voor de wet van zijn eigen innerlijk was hij schuldig. En deze man, die het noodlot met al zijn tragieke duister omgaf, moest verward raken in het net, dat om beide schepen gesponnen was en waaraan hij geen schuld had. En juist deze man moest het verlaten schip, waarnaar hij zijn leven lang gezocht had, ont moeten, en het moest juist het schip zijn, waarop zijn liefde gestorven was. Zeker had hij er zich tegen verzet, het be drog over het bergloon in elkaar te zetten, want het moest hem per slot als 'n stuk diefstal van zijn eigen noodlot voorkomen. Als hij het daarom deed, dan gebeurde het enkel en alleen uit dien zin van doffe kame raadschap, die de menschen op dit schip der hopeloozen samenhield. En lüj deed het met een energie, die be wondering afdwong, alleen omdat in den per soon van Trevor het bedrog over het berg loon met het onderzoek der „Betty Bonn" vereenigd was en omdat met de uitbetaling van het bergloon gelijkertijd de vrijspraak omtrent den moord viel. Maar Spurling kon zich slechts zoolang sterk houden, tot de zaak uitgevochten was. Want per slot van rekening moest hij er kennen en dit is waarschijnlijk ook de re den, waarom zich by hem hetzelfde noodlot voltrok als bij Glover, waardoor ook hij aan zijn liefde voor „Betty Bonn" ten gronde ging hij moest erkennen, dat hij door deze daar van kameraadschap met zijn menschen niet alleen werkelijk een misdadiger géworden was in het oog van de wet, maar ook in een an dere beteekenis tegenover zijn liefde, tegen over zichzelf. En toen hij tot deze conclusie gekomen was, stortte hij in. In zijn onbeholpen zinnen, die slechts stot terend en onsamenhangend zijn wedervaren met den kapitein weergaven, was nog een maal de heele tragedie van Spurling te voor schijn getreden, het ongeluk van een arm mensch met een slecht gezicht, het noodlot van een eenzaam mensch, die er aan ten gronde gegaan was, dat hij zijn hart had hooren kloppen. Het was net alsof om ons heen uit de don kere hoeken der kajuit de schaduwen der ver ongelukten te voorschijn kwamen. Een band lag om zijn borst. Wij hielden het niet langer in de bedompen ruimte uit. Wij gingen aan dek in de vrije lucht. Het schip dreef nog steeds verder in den donkeren nacht. Een donkerblauwe hemel welfde zich er boven. Dat was net alsof van den hemel de glinsterende sterrenpracht naar beneden dropte en in zee verdween. Ver Zuidwaarts trokken roode en groene lichtjes als een paarlenketting van het ver lichte dak van een Oceaanstoomer voorbij. Het was net alsof wy het middelpunt vormden en een leger sterren trok langzaam, maar met onverbiddelijke kracht aan ons voorbij, Wy zwegen. Even later begon het boven ons te steunen en te knarsen. Wij konden de zeilen als zwarte vierkanten boven ons zien. We voelden hoe zij zich bogen en bolden. Vlakbij ons begon het water te stroomen, te ruischen. De wind, die den aanbrekenden dag aankondigt, had zich gemeld, en wy gingen snel voorwaarts. Emmo Dierksen greep het roer. Hy stelde zich breedbeenig, jongensachtig trotsch op zijn zeemanschap achter het rad op en hield het schip in den wind. Dit was allemaal zwijgend gebeurd. Zwijgend legde ik mijn arm om Nancy's schouder. Zwijgend voerde ik haar naar voren. Onder de groote zeilen ii. het donker gingen wy zitten op den rand van het voorluik. Nancy leunde tegen mijn schouder, legde haar handen op mijn knie. Zoo zaten wij lang, zwijgend, voelden wij de warmte van onze lichamen in een oneindig geluk en keken naar het sterrengeflonker boven ons. Tot Nancy zacht weifelend het zwijgen verbrak. Dan heeft vader toch gelijk gehad... Ook ik moest den Rijksadvocaat te Gibral tar in gedachten vaak gelijk geven. Ja, alles, wat wij en anderen vaak voor fantasie hebben aangezien is gebleken waar te zijn. Als men het zoo uitdrukken wil. Hij is de overwinnaar in deze geschiedenis der „Betty Bonn". Nancy, met een zekere treurigheid in haar stem; Maar, of zy het zullen toegeven... Ik moest stil bij mezelf lachen. Ge bedoelt te Londen... Ja, ik geloof dat ze hem nu zullen terughalen, naar Londen. Als in een droom herhaalde zij nog eenmaal het woord: Londen... Ik trok haar naar mij L Ik geloof, dat wij beiden deze stad niet meer noodig hebben... En sloot haar mond met een kus. De morgen kwam helder uit den nevel te voorschijn. De „Frisco" liep vlot by een frisschen wind. Nancy had voor kok gespeeld, en de kok Emmo Dierksen was onze nieuwe kapitein. Hij had zich den afgeloopen nacht alle ellende weggepraat. Hy zag zijn vaderland reeds in gedachten. Hij had wel is waar nog een beetje angst voor zijn getuigenis. Maar hij voelde zich een goed zeeman. Het was komisch om te zien, hoe hij met zijn zeemanskennis pronkte. Uit de kapiteinshut sleepte hij een dik boek te voorschijn: het internationale signaalboek. Uit de zeilkooi haalde hij twee vlaggen te voorschijn. Een blauw-wit en een driehoekige wimpel met een roode punt erin. „De vlaggen vV en O" verklaarde hij trotsch. „Het internationale noodsein." Hij heesch het aan den signaalmas op, ging weer aan het roer staan en keek vluchtig naar het bonte doek Nu waren wij pas echte schipbreukelingen. Om negen uur zag een stoomschip ons en ons noodsein. Het riep ons aan. Het was een Italiaansch vrachtschip „Firenzo" naar Genua. Het haalde ons van boord en liet vier man achter, die de „Frisco" moesten binnenbren gen. Wy gingen verder. Kort na den middag dook de witte rand van „Genova la Superba" op. Langzaam voer onze schuit door het gewarrel van schepen, masten, schoorsteenen en kranen de haven binnen en meerde aan de Molo Vecchino. Nancy, Emmo en ik gingen zoo vlug mo gelijk naar den Engelschen Consul. Zoodra wij ons bekend gemaakt hadden, reikte de secre taris ons een telegram uit Gibraltar van Trevor. Deërkson aan boord der „Swaiby" onbe kend stop waarschuw politie stop laat Spur ling arresteeren. Niettegenstaande den ernstigen onder grond moesten Nancy en ik toch lachen, toen wij naar onzen begeleider keken, en Nancy trof den juisten toon toen zij zei: Ziet ge wel, vader is al weer op jacht. Toen gingen wy bij den consul binnen. Het was een slanke man, knap en energiek. Een kort klein onderhoud met Dierksen. Een paar telefoongesprekken met den Amerikaanschen consul, met de havenpolitie, de „Betty Bon" was al binnengeloopen, en met de politie. Het bevel tot inhechtenisneming der vier mannen van de „Frisco", die zich nog aan boord van de „Betty Bon" bevonden, en waar van er drie direct aan de tragedie der „Betty Bonn" hadden deelgenomen, luidde: wegens bedrog. Billy Thompson zal wel reusachtig gevloekt hebben. Nancy en ik stormden terwijl Emmo Dierksen bescheiden buiten wachtte het dichtsbrjzijnde postkantoor binnen. Een 'tele gramformulier. Nancy schreef: Rijksadvocaat Trevor, Gibraltar. Zaak Betty Bonn naar Uw zin' opgelost stop vier daders in arrest stop brief volgt stop gy hebt gelijk gehad. Ik kon het niet laten. Ik nam het formulier by Nancy weg en voegde, terwijl zij er bij stond te kjjken den volgenden zin er bij:. „Vragen toestemming huwelyk". De postambtenaar boog zich stom verwon derd uit het raam van zyn loket, toen een jong meisje plotseling met een schreeuw een jongen man in de nuchtere ruimte van een postkantoor om den hals vloog. Maar omdat hij een Genuees was, had hij gevoel voor zulke ongewone voorstellingen, lachte hartelyk en klapte in zijn handen van plezier. EINDE.

Schager Courant | 1937 | | pagina 6