Plaatselijk Nieuws. OMGEVINGNIEUWS Ingezonden Marktberichten LANGENDIJK OUDKARSPEL Het Amsterdamsch Tooneel Ensemble is op tournee met het wereldberoemde volks stuk „De Voddenraper van Parijs". Dit too- neelstuk is geschikt voor alle leeftijden en zal ongetwijfeld, wanneer het Zondag 7 Fe bruari in de tooneelzaal van den heer C. Vis alhier wordt opgevoerd, velen een ge noeglijke avond bezorgen. Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie in een der volgende nummers. ei NOORD-SCHARWOUDE :ej SCHAKEN ?r In het lokaal van den heer J. de Bakker i.ii werd een schaakwedstrijd gespeeld tusschen oj de Chr. Schaakclub van Alkmaar en de yereeniging „Schaakmat" alhier. De uitslagen waren als volgt: lp „Schaakmat" Alkmaar ln 1 J. KlinkertP. Hoekstra 01 2 J. KroonJb. Wagenaar 01 *P 3 G. ZwierJ. Bruin 01 ls 4 K. de Vries—H. Bulthuis 1—0 5 G. MoraalS. Vos 01 6 J. DeutekomD. Plomp 10 7 H. StinsS. de Boer 10 8 H. HartP. Blankman 9 D. KoomC. Blankman 01 10 P. BlomA. Moene 01 11 A. de Vries—J. v. Zalinge 1—0 12 H. Bouwens—J. Withaar 10 13 J. BouwensJ. Ouwehand 10 14 M. KuilmanJ. Schortinghuis 15 Jb. Gutter—G. Amstel 0—1 16 J. HeidsmaJ. Wolzak 01 17 J. VeltmanA. Bruin 10 18 P. KastenJ. Verweel 10 19 C. Bakker—C. Jonges 1—0 20 J. Kamper—B. Vinke 01 21 J. Molenaar—A. Haytema 01 22 G. v. LoenenM. A. Markus 01 Totaal 10—12 Deze wedstrijd werd dus met 2 punten verschil gewonnen door de Chr. Schaakclub van Alkmaar. In de zaal van den heer J. de Bakker al hier vergaderde de vereen. „Onderling Hulp betoon". De opkomst der leden was goed. Voorzitter was de heer J. Kuiper. Deze me moreerde het overlijden van een der oprich ters der vereeniging, de heer A. Borst., die vanaf de oprichting tot z'n S3o jaar lid der vereeniging is geweest en heeft er gelukkig niet veel van behoeven te ontvangen. Spr. dankte voor de aangename samenwerking in het bestuur. De wensch werd uitgesproken, dat de heer P. Smit, onze commissaris, weer spoedig her steld mag zijn. Naar aanleiding van de notulen van den Secretaris, den heer D. Kansen, werd een vraag gesteld hoe het stond met de nieuwe leden-werving. Geanwoord werd, dat. de particuliere ver zekeringen deze wel tegenwerken, daar de jongeren zich daarbij aansluiten. Ook heeft het leden gekost., dat wanneer een zoon van een steuntrekkende van onze vereen, trekt, moet, het geheele bedrag van de steun afge trokken worden. Daardoor kan men die jon gelui niet als lid inschrijven. Hierna werden de notulen vastgesteld. Rekening penningmeester. De rekening van den penningmeester, den heer K. v. Dijk, gaf aan, dat de ontvangsten met inbegrip van het beginsaldo ad f 69.61, hadden bedragen f2351.44, de uitgaven f2285.96, het batig saldo was dus f65.48. Uitgekeerd was aan ziekengeld f 1260.60, bodelbon f23S.44, vergaderingskosten f30.15, enz. Ontvangen was aan contributie f 2073.84. De stand van het reservefonds was op 1 'Januari 1936 f314S..65, op 1 Januari 1937 f3003.96, de vooruitgang was dus f455.31. Deze rekening werd door de heeren kasna- zieners nagezien en in orde bevonden. Het jaarverslag van den secretaris vermeld de, dat. het jaar 1936 veel gunstiger is ge weest dan 1935, wat betreft de ziekte onder de leden. Niettemin heerscht er bij velen nood, waardoor het moeilijk was de contribu tie opzij te leggen. Gememoreerd .werden de overleden leden. Het ledental is met 16 leden achteruit gegaan, het is thans 157 volle leden en 67 voor de resteerende 20 pet. Bestuursverkiezing, aftredend de heeren K. de Vries en IC. van Dijk, herkiesbaar. De aftredenden werden met bijna alge- aneene stemmen herkozen en namen hun ne benoemingen aan. Bij de verkiezing voor de adviseurs, af tredend de heer P. Zut, merkte voorz. op, dat de keuze zeer beperkt was, waarna de aftredende bij acclamatie werd herkozen. Het bestuur stelde voor, het bodeloon op een andere manier te berekenen, omdat wel eens was opgemerkt, dat het loon on rechtvaardig was, dat van volle en halve leden gelijk was op 2 cent. Het bestuur stelde voor, het bodeloon te bepalen op 10 pet. van de bruto-ontvangsten. De heer A. Kwadijk zeide, dat dit een loonsverlaging beteckende van pl.m. f 30 terwijl de vereeniging vooruit gaat.. Het bestuur heeft het al meer geprobeerd, eerst met een ander middel, nu door dit. De lieer J. Meeldijk was het hiermee eens Aan de halve leden is evenveel werk. De voorzitter wees er op, dat het in ver band met de statistiek moest worden ver laagd. Als men te hooge onkosten betaalt, moet er verlaging komen. Men zal er niet buiten kunnen om het loon te verlagen. Men zal met de belangen der zieken reke ning moeten houden. De heer Kwadijk vond dat men hier zelf over het loon had te beschikken en wilde daarom niet verlagen. De heer A. de Geus P.Az. vond dat het loon van 10 pet. het werk van den bode wel betaalt. Het bestuur moet zorgen voor de leden. De heer Kwadijk stelde voor een vast bedrag van f 235. vast te stellen of anders 11V2P ct. Tenslotte werd tot stemming overgegaan :en het voorstel van het bestuur aangeno men met 27 tegen 21 stemmen. Het ziekengeld was tot nu toe gedurende Ï3 weken f 7.50 en 13 weken f 3.90. De penningmeester gaf een toelichting op den toestand van de kas. Het bestuur stelde voor. deze uitkeeringen te handhaven. Aldus besloten. Bij de rondvraag werd op de wachtdagen gewezen. Een der leden wilde deze wacht dagen opheffen bij speciale gevallen. Voorz. acht dit niet juist. Wanneer de wachtdagen wel uitgekeerd werden, zou f 1200 meer moeten worden uitgekeerd. De heer J. Ooijevaar lichtte toe, dat men te Oudkarspel op de door het lid bedoelde manier van toepassing der wachtdagen had moeten terugkeeren. Voorz. wees er op dat men grenzen had. Bij sommige gevallen is het wel toegepast. De heer J. Ooijevaar dankte voor de ont vangen uitnoodiging, maar sprak er zijn verwondering over uit, dat van het zieken geld van zoons van gesteunden de volle 100 pet. werd ingehouden. Daarna sluiting. NIEUWE N1ED0RP Algem. Vrouwen Vredebond. Vrijdagavond had in de Prins Maurits een openbare vergadering plaats, uitgaan de van de afd. N. Niedorp van den Vrou wen Vredebond, waar als spreker optrad Ds. Mispelblom Beijcr uit Leiden met het onderwerp: Pacifistische Landsverdedi ging. De zaal was uitstekend bezet, terwijl mede was vertegenwoordigd een aantal vrouwen van de afd. Dirkshom, die per autobus naar hier waren gekomen. Spr. wees er in den'aanvang zijner rede op, hoe bijna alle partijen op het oogen- blik het nationalisme aanvaarden als ge volg van de heerschende omstandigheden en stroomingen. Gaat men echter spreken over pacifistische landsverdediging, en rnen ontleedt dat begrip dieper, dan komt men tot andere consequenties dan de voorstanders van de nationale landsverdedi ging. De tegenwoordige staathuishoudkunde denkt alles rationeel te kunnen ordenen, welk rationalisme heeft geleid tot een orde die we noemen kapitalisme, een orde die de mensch als mensch niet rekent. De mensch is niet meer de maat van de din gen, maar het gaat. om het produceeren van dingen, waarvan men gelooft dat ze winst zullen brengen, 't Gaat in de wereld niet meer om den mensch, maar om het ding. Dit zakelijke is het kenmerk van West- Europa, het kapitalisme, waardoor een toe name ontstaat van militairisme. Wanneer het anti-militairisme opkomt, beteekent dit de stem van de cultuur, de stem van de mensch en de menschelijkheid. Iedereen noemt, zich pacifist en gaat over tot bewapening, omdat andere .volken ook bewapenen. Velen bedoelen met vrede, laat ons met rust, laat ons ons inkomen cn onze be trekkelijke zorgeloosheid, maar met vrede wordt veel meer bedoeld. Het beteekent, dat men alles regelt vanuit de menscheliike persoonlijkheid. Het grijpt dieper en wijder als met dat woord in het spraakgebruik wordt gezegd. Alzoo is anti-militairisme veel meer als een beweging tegen het mili tairisme. Pacifistische landsverdediging staat te genover militaire landsverdediging, want dit laatste leidt tot cultuurvernietiging rn landsverwoesting. Pacifistische landsverde diging is opbouw van een cultuur, een sa menleving, vanuit onze anti-militairistische idee. Cultuur kan alleen verdedigd worden van binnen uit, vanuit de menschelijke samen leving. Men moet zijn land verdedigen door in dat land te werken voor een waar achtige maatschappij waarin de menschen met menschen omgaan in een waarachtige verhouding. Met groote belangstelling werd de rede van Ds. Mispelblom Beijer gevolgd. Zuster Kok bracht aan het slot spr. dank voor_ zijn boeiende rede en deelde mede, dat in Februari wederom een propaganda avond wordt gehouden met medewerking van Mevr. v. d. VeenWilson. WIERINftES OPENBARE VERKOOPING Zaterdagavond j.1. 8 uur had in hotel Centraal van den heer S. Kaan een open bare verkooping plaats voor de erven van-, wijlen de echtelieden Jan Dirks en Trijntje Lont, Aangeboden werd een woonhuis met aanbehooren en aangelegen bouw- en wei land te Oosterkieft, kad sectie C. nrs. 2389, 2390 én 3105 totaal .groot 67 aren, 23,45 sn. Hoogste bod D van'Duinf 1030.- Kooper Br. Kat f 1060.- WIELERCLUB „WIERINGEN" Zondag j.1. wederom een koppeltrainings- rit gehouden. De koppels na loting als volgt samengesteld en in dezelfde volgorde ge start. 1. F. ZoonsP. J. Kaptein. 2 S. LontTI. Meyer. 3 M. KcykesJb. Glim. 4. C. Kors- huize—J. Verbiest. 5 N. Bakker—C. Oost- dijk. De koppels hebben allen een spannende wedstrijd gereden, zoowel tegen de felle wind en koude als onderling om deze kop- pelrit te winnen. F. Zoons en P. J. Kaptein hebben een mooie wedstrijd gewonnen, doch geen gemakkelijke. Het koppel S. LontH. Meyer kreeg een lekke band wat voor hen de genadeslag was, nadat ze 5 ronden aan de leiding wa ren geweest. N. Bakker was de gevolgen van de griep nog niet te boven en gaf na 6 ronden waarna C. Oostelijk een taaie doch hopelooze strijd voerde tegen de an dere koppels. Uitslag: 1 F. Zoons—P. J. Kaptien 1.17.8 2. M.Pcykes— Jb. Glim 1.18.2 3. C. KorshuizeJ. Verbiest 1.48.47 4. S. Lont—H. Mcver 1.20.3 5. C. Oostdijk 1.22.46 Er werd gereden over 41 km. 10 ronden van 4.1 Ion. KUNST NA ARBEID Zaterdag j.1. werd in Concordia door de arbeidersmuziekvereeniging „Kunst na Arbeid dir. Th. Pruim, een gezellige avond gegeven waarhij tevens de trekking der ver loting plaats vond. Verder trad het bekende duo Kooy op met voordrachten tooneel enz. Een gezellig bal met oude dansen zooals de Duitsche Polka Spaansche Wals enz. onder leiding van den heer J. Hof, sloot de avond. De dansmuziek werd verzorgd door Ri- Ja-Ro, onder leiding van D. Kooy. HARENKARSPEL DIRKSHORN. Politie. Alhier is een geldig rijwielbelastingmerk verloren, gaande van de Stfoet naar Dirks- horn. NIEUWE KRUIDENIERSZAAK Zaterdag vond de opening plaats van de herbouwde kruidenierszaak van J. Kant welke vorig jaar door brand werd vernie tigd. Op de plaats van het oude gebouw is een modern winkelhuis verrezen, waardoor dit gedeelte van het dorp een fraaier aanzien heeft gekregen en tegelijk door de gewijzig de rooilijn een groote verbetering voor het verkeer is verkregen. Toen wij 's avonds een kijkje namen, baadde de zaak in een zee van licht, terwijl de fleurige aanblik nog werd verhoogd door een groot aantal fraaie bloemstukken De bouw geschiedde onder architectuur van den heer Chr. Dekker te Schagen, ter wijl de uitvoering plaats vond door C. en D. Dam, timmerwerk; J. Ruis, metselwerk; W. Kistemaker en M. Klerk, Schilderwerk Jac. Kuiper, lood en zinkwerk; P. Manne- veld en P. de Vries electrische installatie. SINT MAARTEN VALKOOG Ten bate van het instituut voor arbeiders ontwikkeling alhier, gaf de heer C. ten Bruggecate uit Hcilo in het lokaal van den heer Kuiper een lichtbeeldenavond en toe lichting over Ned. Indië. Toen de voorz., de heer de Vries van Dirkshorn de bijeenkomst opende deed hij dit voor een geheel volle zaal, sprak hier zijn genoegen over uit met de hoop dat deze avond voor de aanwezigen een genoeglijken en leerzamen avond mag zijn. Nu, wie de Indië-lezingen van den heer ten Bruggecate al eens eerder gezien en gehoord heeft weet dat zulk een avond ge- noegelijk en leerzaam is. Zoo ook heeft de ze avond zich weer doen gelden. Naast de vertoonde lantaarnplaatjes werd door ge noemde heer een voor een elk te begrijpen toelichting gegeven, zoodat op 't einde dezer avond nagenoeg allen voldaan cn met meer dere kennis, ons Indië betreffende, huis waarts konden gaan. Na beëindiging dezer vertooning was het weer de voorz. die mede namens allen den heer ten Bruggecate dank bracht voor deze mooie avond. Voorts sprak hij een opwekkend woord tot de aanwezigen om toe te treden tot lid van het Instituut, hetwelk slechts f 0.15 per maand contributie kost, waarvoor al het leermaterial gratis wordt verstrekt. Deze goedgeslaagde avond werd nog op- gel uisterd door muziek van de heeren Schut Wit, cn Boontjes. STROET. Ten lokale van den heer K. Wit alhier, gaf de gymnastiek vereen. W.I.K. en U.D.I., onder leiding van den heer Keesman, een openbare uitvoering. Evenals bij vele zus terverenigingen was ook hier een „Non Stop" van geproduceerd, 't welk men ook hier voor de verandering noodig achtte. Dit was goed gezien daar op deze wijze die vervelende lange pauze's vervallen. Het programma was goed voorzien en gaf ons een 20-tal nummers te zien van leden, zoo wel als van adspiranten. Zooveel is hier al vermeld, dat de leden dezer vereen, zulk kranig werk verrichten, ook nu zou dit weer gezegd kunnen worden doch ik doe het niet daar dit vanzelfsprekend is geworden. Wel wil ik hier nog even vermelden dat een elk volop genoot van het werk der adspirantjes cn deze dan ook hun uiterste best hebben gedaan. Voor andere afleiding was ook gezorgd door het optreden van den heer P. Blaauwhoer als humorist welke de aanwezigen eenige keeren op aangename wijze heeft bezig gehouden. Na beëindiging werd door voorz. aan den heer Keesman. Directeur, een woord van dank gebracht voor zijn vele bemoeiïneen Tevens werd den heer Keesman een klein kistje sigaren overhandigd, voor het feit, dat deze uitvoering de 150ste was welke de heer Keesman had medegemaakt. Tot slot een gezellig dansje. W ARMENHUIZEN Loop der bevolking gedurende het jaar 1936. Bevolking op 1 Jan. 1936 1223 M., 1121 V., totaal 2344. M. V. Totaal Vermeerdering geboorte 24 38 62 Vermeerdering vestiging 28 34 62 Geheele vermeerdering 52 72 124 Vermindering sterfte 7 16 23 Vermindering vertrek 39 43 82 Geheele vermindering 46 59 105 Bevolking op 1 Jan. 1937 1229 M., 1134 V., Totaal 2363. Aantal huwelijken: 11. HOOGWOUD AARTSWOUD Na een rustperiode door de griep hebben onze jongens de stoute schoenen weer aan getrokken om de kans te wagen tegen V. C.L. Beiden speelde op eigen terrein zoodat dit geen verschil kon opleveren. Aartswoud echter was wel gehandicapt doordat Deute kom en Dirkmaat niet meespeelden 't Was dus wel te voorzien, dat het sterkere V.C.L. team zou winnen. Dit is dan ook uitgekomen. Onze ploeg verloor n.1. met. 71 ZIJPh De Minister van sociale zaken heeft de werkverschaffing van het waterschap Zijpc en Hazepolder (wegenverbetering) weder om verlengd, en wel tot en met 27 Maart NOORD-ZUPE Naar wij vernemen zijn door de wijkver pleegster alhier gedurende het jaar 1936 niet minder dan ruim 3000 bezoeken afge legd. CALLANTSOOG RECTIFICATIE Men gelieve voor den naam van het in de courant van gisteren opgenomen bericht omtrent het slagen van den Rijksveldwach ter te lezen A. van Iperen. Nabetrachting II Zeer geachte Redactie. Wie met normale aandacht mijn vorig „ingezonden" gelezen heeft, zal ontdekt heb ben, dat mijn hoofdbedoeling was het aan wijzen van een fout in de samenwerking voor gemeenschappelijk Oranjefeest: de af spraak tusschen de groepen burgers is door enkele middenstanders geschonden. Waar niemand deze fout ontkend heeft zou men een excuus mógen verwachten, maar dit zal wel wat veel gevergd zijn. Er is tot heden slechts een erkenning door zwijgen. Ik heb dit te aanvaarden en hoop voor een volgende keer (waaraan ik gaarne weer zal meedoen) op eerlijk spel. Vrij ze ker heb ik daarbij een groot deel van Scha- gens burgerij op mijn hand. Dat er toch enkele ingezonden stukken verschenen is te danken aan het feit, dat ik de gemaakte fout heb trachten te verkla ren. En ook deze verklaring bleek juist, werd zelfs erkend. Hiermede kan ik dus bijzonder tevreden zijn. En al weer koester ik goede hoop, dat Schagen en de Schager Middenstand in 't vervolg behoorlijk op z'n beenen blijft staan, aangezien „Schagen op z'n kop" niet bepaald een verheffend gezicht is. De mentors van deze beweging in de Middenstand degradeeren er zich mee. Pu blieke zaken behooren niet op dergelijke wijze tot eigen „zaak" gemaakt te worden. Zelfs verschillende Middenstanders voelen, dat het zoo de verkeerde richting uitgaat, maar durven zich niet al te veel te verzet- ten. In dit verband kom ik tot de heftige uit val van den heer Brouwer. Heeft hij niet de noodige tijd genomen voor lezen? Ik had het over „veel Middenstanders" en over de „laatste paar jaren." Was de heer Schmalz, voor wicn als zakenman ik diep respect heb de geestelijke vader van de bonnetjes en lootjes en maskerades ten bate van de Mid denstand? Vermoedelijk niet. De „blauwe Maandag", die ik hier woon, is ruim drie en een half jaar. Met de oogen een beetje open kan men dan toch wel iets opmerken. Althans de heer Brouwer heeft me totaal geen nieuws verteld. Ik had het dan ook niet over de Middenstand, die met woord en daad door mij wordt gesteund. Overigens bewonder ik natuurlijk gaarne de warmte waarmee de geachte opponent, tot paladijn van de Middenstand promoveert. De termen „materialistisch" en „inhalig" zal hij, als ridder sans peur et sans repro- che, mij niet in de schoenen willen schui ven, al stonden ze ook tusschen aanhalings- teekens? De heer Brouwer ziet alzoo, dat hij met veel energie een deur heeft willen forceeren, die wagenwijd openstond. De heer Roggeveen heeft het over de kin- der-optocht. Maar die werd op Vrijdag ge houden, zoodat dit een vergissing zal zijn. Dat de optocht op Donderdag goed geslaagd is, was ondanks de torpedo van één der zaalhouders. De vraag van den heer Roggeveen, of ik dan gewild had, dat men om elf uur naar huis was gegaan doet me werkelijk even vermakelijk aan. Het was toch de afspraak, dat de Donderdag zou bestemd zijn voor 't gemeenschappelijk gedeelte. Dit was om elf uur afgeloopen, dusnatuurlijk naar huis! Of zou het moeten zijn: een man, geen man, een woord, geen woord? Tot zulk een conclusie kan men alleen komen in een Schagen, dat openz. Aan de opstelling van het programma en de leiding van het feest heb ik geen deel ge had. Hier heeft, zooals de Schager Crt. ook reeds op prettige wijze versloeg, de spon taniteit tenslotte een gróót deel gehad, cn dat is vaak nog zoo'n slechte leidsvrouw niet. Hoe de zaalhouders aan de dansvergun- ning gekomen zijn is mij niet bekend, ik heb daar geen verstand van. Met wat ik nu gezegd heb is ook een mij onbekende inzender, wiens stijl en junior schap alles doen begrijpen en dus 'verge ven, zeker wel voldaan. Het spreekt vanzelf dat o.g. uitsluitend namens zichzelf heeft geschreven, zooals ook uit de onderteeke- ning blijkt. Mag ik tenslotte U, geachte Redactie, mijn dank brengen voor de beschikbaar gestelde ruimte? Hoogachtend, H. PILON HARMONIEKAPEL. JEUGDKAPEL. OPERAVEREENIGING. Wij behoeven het niet onder stoelen of banken te steken, dat het voorhsen geen onverdeeld genoegen was om een con cert onzer Hanmoniekapel bij te wonen. We werden vergast veelal op het kleverige aftreksel van de een of andere compositie, waarnaar het nu juist niet pleizierig was te moeten luisteren, futloos als meestal deze muziek klonk. Dat is, zoodra Jac Jansen de dirigeerstaf voerde, anders geworden. Al ras was er mu ziek met inhoud, muziek met leven en kleur en werd er naar gestreefd om dat wat ge boden werd een geheel te doen worden, een geheel dat de bedoelingen van den compo nist benaderde cn dat ons wat vertelde. Het luisteren werd een genot, cn steeds weer gingen wij met belangstelling naar het Noordhollandsch Koffiehuis ,om te zien hoe ver de kapel nu weer gevorderd was in haar streven naar vervolmaking van de door haar te geven nummers. En ook Zondagavond is het weer geble ken dat er groote vorderingen zijn gemaakt, dat er geschaafd is in allerlei opzicht om het eindresultaat op een hooger, be schaafder peil te krijgen. Wij hoorden van onze kapel maar een tweetal nummers, omdat wij met de pauze naar huis moesten. En die twee nummers, een marsch van Al ford en de bekende Eg- mont. Ouverture van Beethoven, bewezen dat „Excelsior" thans het Leitmotiv onzer Harmonie is. Tempo, spirit, musicaliteit. spraken uit de weergave van dt-ze nummers. Er was zooveel te loven en te prijzen, dat de enkele glissers van een paar soli's door ons gaarne worden vergeven. Wij twijfelen er niet aan of wat de Harmonie na de pau ze gaf, zal wel van hetzelfde gehalte zijn geweest. Jac. Jansen is een eerste klas paedagoog, dat is bekend en als men dat in Schagen en omgeving nog niet wist, zou het optre den van de Jeugd klasse ons dat zeer zeker hebben geopenbaard. Met 22 jongens en een paar meisjes was Jac. Jansen deze jeugdklasse begonnen. Van den grond af heeft hij de jongelui alles moeten leeren en moeten bijbrengen. En nu maar enkele maanden later spelen de nog overgebleven 19 jongens en 2 meisjes een paar nummers, eenvoudig maar zóó dat het ons duidelijk wordt, dat hier met een gezon de musicaliteit wordt gestudeerd. Zie je. op deze wijze formeert men jonge cn goed onderlegde krachten, die straks de rijen onzer Harmonieleden kunnen verster ken. De jongens leeren het nu goed en als de animo er blijft, waarmee thans wordt gespeeld, dan belooft het heel wat. Het doet een mensch, die van muziek houdt, goed, dat er nog 'ongelui zijn die voor wat an ders liefhebberij hebben dan om alleen achter een bal aan te hollen. Schagen heeft thans zijn operavereeni- ging en wat die over enkele weken zal pres- teeren met de opvoering van de opera „Als ik Koning was", van Adam, konden wij Zondagavond hooren in de gedeelten die het koor en de solisten onder leiding van Jac. Jansen zongen. En als wij op de resultaten van Zondagavond afgaan, dan wordt de op voering van deze opera een groot, zeer groot succes. Er is pas vier maanden met koor en so listen geoefend, maar er werd nu reeds ver rassend best gezongen. 't Is wel typisch, maar ook hier bij dezen zang dezelfde Schwung en actie die alles wat Jansen leidt, kenmerkt. Levendig cn opge wekt, in een rythme dat pakt kregen wij zoowel de koorgedeelten als wat de solisten zingen te hooren. En met animo hebben wij ons de handen warm geklapt. Het geschon- lccne was die hulde volop waard. En als straks deze opera „aangekleed" voor het voetlicht komt, profeteeren wij thans reeds een opgetogen publiek. En daartoe zullen behalve het prima koor, ook de kranige so listen het hunne in groote mate bijdragen. Want het moet gezegd, de zang van de da mes Breet, Niestadt, Veenis en de heeren Plukker en Overtoom, was van uitstekend gehalte en geeft de volle zekerheid van een volkomen slagen. Al met al zijn wij in een allerprettigste stemming naar huis gegaan, blijmoedig bij de gedachte dat Schagen wat zijn muziek leven betreft, de magere jaren blijkbaar achter den rug heeft. Tot slot de mededeeling, dat de zaal best bezet was met een scherp luisterend pu bliek. ROTTERDAM, 25 Januari. Veemarkt. Totaal aanvoer 2387 stuks, t.w.: 613 vette runderen. 216 vette kalve ren. 18 nuchtere kalveren, 6S2 schapen en lammeren, 852 varkens, 6 bokken. Prijzen per Kg.: vette koeien, le kw. 63 ct.., 2e kw. 55 ct., 3e kw. 41—47 ct.; vette ossen, le kw. 60 ct., 2e kw. 54 ct.. 3e kw. 4448 ct.; vette kalveren,, le kw. 95 ct., 2e kw. 85 ct., 3e kw. 6070 ct.; varkens (levend ge wicht), le kw. 45 ct., 2e kw. 44 ct., 3e kw. 43 ct.; schapen, le kw. 46 ct., 2e kw. 39 ct., 3e kw. 32 ct.; lammeren, le kw. 49 ct., 2e kw. 40 ct., 3e kw. 30 ct. Prijzen per stuk; schapen, le kw. f25, 2e kw. f18, 3e kw. f 14; lammeren, le kw. f21. 2e kw. f 18, 3e kw. f 12. Overzicht: Vette koeien en ossen, aanvoer iets minder, handel stug, prijzen iets lager, prima koe 67. os 63 cent. Vette kalveren, aanvoer als vorige week, handel traag, prijzen lager, prima 1.05. Sciianrm en lammeren, aanvoer korter, handel willig, goed prijshoudend. Varkens, aanvoer iets minder, handel matig, prijzen iets stijver. Er werden eenige partijen schapen voor export verkocht. Voor Dr. Deterding wer den 50 runderen aangekocht. ROTTERDAM, 25 Januari. Vlasmarkt. Aanvoer: 3380 Kg. blauw, schoon 70—82 ct., 1500 Kg. Hollandsch geel 70—82 ct., 1590 Kg. dauwroot 5562 ct,. per Kg. Er was verleden week op het land een vluggere handel, en daardoor waren de aanvoeren heden niet groot. De stemming blijft vast en de prijzen trekken nog iets aan. Vooral de beste soorten zijn gezocht. Alles werd verkocht. ROTTERDAM, 25 Januari. Binnenlandsche granen. Gerst cheva lier f 99.25, haver f 7.50—7,80, erwten, kl. groene f 8.5010, schokerwten f 12—18, br. boonen f1011. AMSTERDAM, 25 Januari. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 388 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kw. 64—70 ct., 2e kw. 56—62 ct., 3e kw. 50—55 ct. per Kg. slachtgewicht; 81 melk en kalfkoeien f 140—210 per stuk, 56 vette kalveren. 2e kw. 56—60 ct., 3e kw. 50—54 ct., per Kg. levend gewicht; 57 nuchtere kalveren f7—11 per stuk, 485 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90—110 Kg. 5253 ct., enkele hooger. zware varkens 51 —52 ct., vette varkens 50—51 ct. per Kg. slachtgewicht. Aangevoerd: 2 wagons ge slachte runderen uit Denemarken. Markt- overzicht: Runderen korte aanvoer, handel zeer stug met. vaste prijzen. Er werden een aantal runderen voor rekening van Sir Henry Deterding gekocht. Vette kalveren weinig aanvoer, zeer trage handel, doch prijshoudend. Nuchtere kalveren gewone aanvoer, handel kalm, willige prijzen. Var kens korte aanvoer, handel sleepend en stijf prijshoudend. AMSTERDAM. 25 Januari. Aardappelen. (Bericht van den Mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche bonten en blauwen f2.20—2.40, bonten poters f 1.50—1.70, blau wen poters f 1.501.60, Zeeuwsche eigen heimers f2.202.30. Z. blauwen eigenhei mers f2220. Anna Paulowna zandaardap- pelen f2.502.80. Hillegommer en Katwijker zandaardappelen f2.60—2.80, Flakk. eigen heimers f 2.202.40, Spuische eigenheimers f 2.20—2.40, dito drielingen f 1.50—1.70, N.- Holl. blauwen f i.SO_i.90, N.-H. bonten f 1.90 —2. IJpoIder en Haarlemmermeer Bevelan ders fl.GO—1.70. Verder per 100 kilo: Drent- sche en Overijsselsche Zandaardappelen f3 --3.20. Zelfde soort drielingen grove maat f2.80, bonken f2.60—2.80.

Schager Courant | 1937 | | pagina 7