Pe waterramp in Amerika De politieke crisis DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Belgisch vliegtuig verbrand in Japan Het proces tegen Radek c.s* ■De slaking in de auto industrie Meeningsverschillen in het Belgische Kabinet De toestand van den Paus BuUenlandsch Overzicht Admiraal J. de Graaff hooge commissaris van Dantzig i rij ft h! drid gele# len. Ij tand'"Woensdag 27 JANUARI 1937. troep^ Uitgave der N.V. v.h. Trapman Co. Schagen. net nt= 80e Jaargang. No. 10172. van d waar rsoon. ff: Enge cis,iscraEESELIJKE ONTBERINGEN e, pol>ER VLUCHTELINGEN. iWbi^ET WATER WAST NIET 'earciUNGER. lij ver ie ^va» Eenduizenden vluchtelingen in zal tii, het overstroomingsgebied van de Ver- il ver eenigde Staten lijden vreeselijke ont- erlaag beringen tengevolge van de hevige an branden, die nog steeds niet zijn ge- bluscht en door het nijpend gebrek aan drinkwater en levensmiddelen, d me; Hierdoor, zoomede tengevolge van het de feUe koude, seint Un. Press, brei- fleu de besmettelijke ziekten als ty- .utort phus, dysenterie en influenza, zich allengs uit. c| De materieele schade wordt tot dus ver op 300 millioen dollar geschat. "y Nog nooit in de historie van Ame- mgei rika heeft zich een catastrofe van dusdanig aanzienlijken omvang voor- Iaa| 9edaan- "per Cincinatti staat voor een vijfde gedeelte QneiJmder water. De bevolking van de zwaar ge teisterde stad haalde verruimd adem, toen werd, dat water op een hoogte van jachtig voet tot stilstand was gekomen, odai Cairo is de toestand uiterst precair. vanYierduizend man zijn daar met koortsachti- ïaaoKen ijver doende, de dijken te versterken, de stad voor een algeheele ver- en'Woesting te sparen. Reeds hebben zich 10.000 inwoners naar de hooger gelegen stads- deelen begeven. Uit vele plaatsen komen berichten .bin nen, waarin een hopeloos gebrek aan medi camenten wordt gemeld. Ook kleeding en reddingsbooten zijn ten zeerste noodig. Hulp- manschappen ten getale van 72.000, het grootste leger in vredestijd, doen hun uiter ste best, om den nood van de slachtoffers zooveel als in hun vermogen ligt, te lenigen. In Zuid-Indiana is thans eveneens de staat van beleg afgekondigd. In Pittsburgh moesten de aan den oever der rivier gelegen woningen voor den twee den keer worden ontruimd, aangezien de bewoners na hun eerste vlucht allengs wa ren teruggekeerd. Zij, die aan het bevel tot evacuatie niet vrijwillig gevolg gaven, wer den met geweld weggevoerd. In Portsmouth staat het water vijf tot tien voet hoog in de straten. Vijfduizend vluchtelingen, die aldaar gedurende 96 uur in school hadden opgesloten gezeten, kon den worden gered. Wegens de talrijke explosies van benzine tanks is in Portsmouth een algemeen rook verbod uitgevaardigd. Nog steeds verspreidt de benzine zich verder over het waterop pervlak. Militaire maatregelen in de ge teisterde streken. Een bataljon geregelde troepen, bestaande uit 1100 man is, komende van fort Harri- son (Indiana) en fort Thomas (Kentucky), vannacht te Louisvill© gearriveerd. De soldaten hebben de strategische pun ten der stad bezet De gouverneur van Kentucky heeft ver klaard, dat de grondwet van Kentucky den gouverneur weliswaar niet de bevoegdheid toekent den staat van beleg af te kondigen, maar dat hij dat niettemin met het oog op de omstandigheden dpet aaie, uil chijl and deni Ren,' een. hef ROOSEVELT GRIJPT IN. ren len WETSONTWERP BETREFFEN DE VERPLICHTE ARBITRAGE IN VOORBEREIDING. Sloan. de directeur der General Motors heeft, zooals bekend, geweigerd te onder handelen zoolang de stakers de fabrieken bezet houden. Mevrouw Perkins, de minister van Han del in de Vereenigde Staten, heeft ver klaard dat de directie van de General-Mo- tors te kort is geschoten in haar verant woordelijkheidsbesef tegenover het volk MEVROUW PERKINS. door te weigeren aan de onderhandelingen tot bijlegging van het conflict deel te ne men. Roosevelt heeft in een gesprek met journalisten gezegd, dat hij de weigering van Sloan, om met de staken den te oon- fereeren, zeer betreurde. Roosevelt grijpt in. Voor de eerste maal heeft president Roosevelt thans persoonlijk in het ar beidsconflict in de auto-industrie ingegre pen door zooals Un. Pr. seint de beide vak- vereenigingsleiders Lewis en Green als mede verscheidene vooraanstaande verte genwoordigers van het economisch leven tot een buitengewone conferentie uit te noodi- gen. Op deze conferentie zouden verschil lende kwesties „die uit de tegenwoordige staking in de auto-industrie voortvloeien" behandeld wordlen. De minister van arbeid. Miss Perkins, zal eveneens aan de conferentie deelnemen. Zij zal een wetsvoorstel indienen, volgens het welk in de toekomst vertegenwoordigers van de geschil-hebbende partijen in een ar beidsconflict gedwongen kunnen wordlen, deel te nemen aan arbitrage-onderhandelin gen, die van een regeeringsinstantie uitgaan Den stoot tot het indienen van dit voor stel gaf de weigering van de General Motors Corporation aan de op Woensdag vastge stelde arbitrageconferentie deel te nemen. De maatschappij motiveerde deze weigering met de verklaring, dat zij niet kon onder handelen, zoolang nog fabrieken door sta kers bezet waren. Alle twaalf inzittenden gedood. Bij Oran in Algerije is gisteravond een Belgisch verkeersvliegtuig van de Sabena verongelukt. De twaalf inzittenden zijn om het leven geko men. Aan boord van het vliegtuig wa ren tien passagiers, een bestuurder en een boordwerktuigkundige. Het vliegtuig kwam uit den Belgischen Congo en was op weg naar Brussel Nader verneemt het A.N.P. uit Antwerpen Het vliegtuig O.O.A.C.R. van de Bel gische Congolijn, was gistermiddag om 2 uur 40 uit Colomhbechar naar Oran vertrok ken. Nabij Salenis is het verongelukt. De Belgische luchtvaartmaatschappij Sa bena heeft uit Oran de volgende bijzonder heden vernomen, omtrent deze ramp. welke de Belgische luchtvaart heeft getroffen. Aan boord van het vliegtuig bevonden zich vier leden der bemanning en acht pas sagiers. De bemanning was samengesteld uit den eersten bestuurder kapitein Auk. Closset, den tweeden bestuurder Marcel Liedts, den radiotelegrafist Roger Maarschalk en den werktuigkundige René Verfaille. De ramp heeft plaats gevonden op onge veer tien kilometer afstand van het vlieg veld Oran op het oogenblik dat reeds voor bereidingen werden getroffen voor de lan ding. De plaatselijke autoriteiten hebben in sa menwerking met den Belgischen consul een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de ramp. Een defect aan de stuurinrich ting? Havas verneemt nog uit Oran, dat gister middag tegen half zes toen het vliegtuig te Oran werd verwacht, de marconist draad loos meldde, dat hij zijn antenne introk om te landen. Het vliegtuig was in zicht er was niets bijzonders aan te bespeuren. Eeni- ge minuten later zag men het eensklaps voorover duiken en omlaag vallen. Onmiddellijk is van het vliegveld Laserna bij Oran een vliegtuig opgestegen, welks bestuurder een onderzoek instelde naar het verdwenen verkeersvliegtuig. Na eenigen tijd zoeken zag men uit de hoogte een wrak hoop op den grond. Het vliegtuig, waarmee men op onderzoek was uitgegaan, is in de nabijheid van deze wrakhoop gedaald. Men vond slechts een hoeveelheid wrakstukken dooreen ver spreid. Daartusschen lagen verminkte lij ken van mannen en vrouwen. Met het opsporingsvliegtuig zijn zeven lij ken, waaronder die van drie leden der be manning, naar het vliegveld Laserina ver voerd. Het schijnt dat een defect aan de stuur inrichting de oorzaak is van de ramp. Het onderzoek naar de oorzaak zal dit nauw keuriger moeten uitmaken. De omgekomen passagiers, zoo meldt men ons uit Brussel, zijn, naar men meent, die van Belgische nationaliteit. Het vliegtuig. Het verongelukte vliegtuig was een Sa- voia Marohetti van Italiaansche makelij. De ze verkeersvliegtuigen, voorzien van drie motoren, heeft de Sabena in den loop van 1935 aangeschaft ter vervanging van de in gebruik zijnde Fokker F VII B-vliegtuigen. In December 1935 is in Kent (Engeland) een vliegtuig van hetzelfde type tengevolge van mist verongelukt, waarbij o.a. de Belgische vlieger Schoonbroodt om het leven is ge komen. Kabinetswijziging op komst? Zal van der Velde uittreden? Sedert eenigen tijd doen zich meenings verschillen voor tusschen ministerpresident van Zeeland en den minister van buiten- landsche zaken, Spaak, eenerzijds en den minister van openbare gezondheid, Van der Velde, anderzijds. VAN DER VELDE Deze meeningsverschillen bestaan vooral ten aanzien van de buitenlandsche betrek kingen van België: over de houding, die de regeering moet aannemen tegenover de re geering te Valencia ten aanzien van den moord op Baron de Borchgrave alsmede te genover de Ital. regeering met betrekking tot de redevoering, die de Rexistenieider Degrelle voor de Italiaansche radiozenders heeft gehouden. Tusschen de drie staatslieden heeft gister avond een langdurig onderhoud plaats ge had. Na afloop dezer bespreking bleek van der Velde het niet eens te zijn met de op vattingen van Van Zeeland en Spaak. Tegen hedenochtend is de kabinetsraad bijeengeroepen, en het is niet uitgesloten, dat deze tot een kabinetswijziging zal lei den. Pijnen bijna geheel verdwenen. Men seint uit Rome aan de Msb.: De H. Vader voelde zich heden zoo goed, dat Hij zich in den rolstoel op de loggia naast Zijn particuliere vertrekken liet bren gen, waar Zijne Heiligheid langen tijd ver toefde. De pijnen in de beenen zijn bijna geheel verdwenen. De wonden beginnen iets te ge nezen. Desondanks moet de H. Vader zich zeer ontzien, daar de storingen in de bloedcircu latie zich met tusschenpoozen steeds weer plegen te herhalen. Lichtpunten WELWILLENDE ONTVANGST VAN BLUM'S REDEVOERING TE BERLIJN. We hadden niet durven en kunnen ver wachten, toen we ons overzicht van gisteren schreven, dat de redevoering van Blum, den Franschen minister-president, een zoo wel willende ontvangst te Berlijn ten deel zou vallen. Bij alle voorzichtigheid immers die Blum tegenover Duitschland in acht heeft genomen, heeft hij toch in het geheel geen toeschietelijkheid betoond. Hij heeft zich po sitief gesteld op het standpunt van collec tiviteit, een standpunt dat, zooals we giste ren geschreven hebben, door Duitschland niet voorgestaan wordt, omdat het van col lectief optreden weinig heil meer verwacht, na de Volkenbondservaringen. Het mag dus getuigen van den wil tot toe nadering als Duitschland een dergelijke redevoering uit Frankrijk niet met cynisme of scherpte ontvangt, doch een welwillende ontvangst bereidt. Het Hbld. meent in deze houding van Ber lijn één van de ontspanningsteekenen te zien die het blad waarneemt in den internatio nalen toestand. In de hoofdsteden der groote mogendheden ontluikt politieke welwillend heid, zegt het blad, en het wijst dan in de eerste plaats op de welwillende ontvangst van Blum's redevoering. Het is alsof Berlijn op deze redevoering gewacht heeft om zijn instemming te betuigen. Deze rede staat na tuurlijk niet op zichzelf. Sedert de laatste maanden reeds was men bezig internatio naal vooral het economisch, maar ook het politieke terrein in alle richtingen te door- vorschen, teneinde te ontwaren, waar de vele tegen elkaar botsende belangen met elkaar konden worden verzoend. Het blad schrijft dan: Met de devaluatie van den Franschen Electrische centrale van New York bezet Arbeiders dreigen het stil te leggen. bedrijf Honderd arbeiders hebben de electrische centrale bezet, welke 47 tramlijnen van Brooklijn en tien lijnen van den ondergrond schen spoorweg Brooklijn New York van stroom voorziet. Zij hebben een ultimatum gezon den aan de directie waarin zij teken nen geven, dat indien de twee gis teren ontslagen arbeiders vandaag om elf uur niet opnieuw in dienst zouden zijn genomen, zij het werk zouden stilleggen. Afgevaardigden van de directie hebben burgemeester La Guardia bezocht, die vroeg op de hoogte te worden gehouden van den toestand, maar tot nu toe weigerde zich in de aangelegenheid te mengen. Nader wordt gemeld, dat de arbeiders, die de electrische centrale bezetten, besloten hebben om voorloopig van agressieve maat regelen af te zien. In verband hiermede is de centrale weder om ontruimd. Ugaki zet zijn formatiepogingen voort. Interventie van den Keizer? Ondanks de weigering van de mi litairen om aan de vorming van een nienw kabinet hun medewerking te verleenen, zet Oegaki, volgens Un. Press, zijn formatiepogingen voort. Oegaki zelf bevestigde zulks, doch zeide niet, tot welke middelen hij zijn toevlucht zal nemen, om aan de crisis tuschen de politieke partijen en het leger een einde te maken. Evenmin deelde hij mede, of hij het leger nogmaals om medewerking zal verzoeken. Uit welingelichte bron verluidt evenwel, dat de militairen er met alle kracht naar streven, de basis voor een geheel door het leger beheerschte regeering te leggen. Men wijst in dit verband er op, dat vele invloedrijke parlementariërs reeds het slachtoffer zijn geworden van een revolte, terwijl anderen zich genoodzaakt hebben ge zien, zich uit het politieke leven terug te trokken. Alle kabinetten van den laatsten tijd stonden clan ook boven de partijen en vele daarvan, waaronder ook bet laatste, stonden reeds onder verregaande controle van het leger. De militairen zijn echter ook hiermede niet tevreden, en eischen thans op UGAKL grond van de wijziging van de constitutie een blijvende heerschappij. Van dezelfde zijde wordt medegedeeld, dat in Japansche militaire kringen de meening heerscht, dat Engeland, Frankrijk, de Ver eenigde Staten en andere koloniale mogend heden gezamenlijk Japan trachten te ver hinderen, zijn aandeel in de wereldrijkdom men te behouden. De invloed van den Mikado. Politieke waarnemers wijzen er op, dat het leger zich niet direct tegenover Oegaki kan stellen, daar dit zou neerkomen op een verzet tegen den wil van den keizer, die hem persoonlijk belast heeft met de vorming van een nieuw kabinet. Het is mogelijk, dat de keizer zich recht streeks in de aangelegenheid mengt en het leger zal opdragen, een minister van oorlog aan te wijzen. franc zijn deze pogingen in alle ernst be gonnen. Het verlangen naar monetaire en economische samenwerking tusschen Enge land, Frankrijk en Amerika, en de behoefte Duitschland daarbij nauw te betrekken, heb ben zich ettelijke keeren duidelijk gedemon streerd. Frankrijk en Engeland hunnerzijds hebben Duitschland meer dan eens te ver staan gegeven, dat zij bereid waren het zoo moeizaam worstelende land economisch vér gaand tegemoet te komen, wanneer het zij nerzijds hun in politiek opzicht, inzake de bewapening, inzake een bevredigende rege ling van het Europeesche vraagstuk in zijn geheel, wilde tegemoet komen. Misschien zijn achter de schermen de modi van een goed compromis diplomatiek bekeken en hoogst waarschijnlijk ziet Berlijn in de in uitzicht gestelde tegemoetkomingen genoegzaam voor deel om zijn houding jegens Londen en Pa rijs althans voorloopig te wijzigen, totdat definitief zal zijn gebleken, of er al of niet een vaste grondslag voor permanente sa menwerking is te vinden. Het blad meent hier den invloed van Rome te bespeuren, dat thans, na de onderwer ping van Abessinië en het gentlemen's agreement met Engeland, inzake den terri- torialen status quo in het Middellandsche zeegebied, weer belang heeft bij een gecon solideerde politieke positie in Europa. Een ander teeken van ontspanning is het antwoord van Rome en Berlijn op de nota van Engeland, inzake de non-interventie in Spanje en der vrijwilligers ivf Spanje, welk antwoord men in ons nummer van gisteren gevonden heeft. Zoowel de Duce als de Führer verklaren zich in onderling overleg principieel bereid, tezamen en tegelijk met de andere mogendheden deel te nemen aan de controle op het vertrek van vrijwilligers naar Spanje. De moeilijkheid is, dat Berlijn zoowel als Rome vast houden aan hun oorspronkelijke voorwaarde, dat alle niet-Spaansche vrijwil ligers, evenals politieke propagandisten en agitators, van het Spaansche grondgebied worden verwijderd, om aldus de siutatie van Augustus te herstellen, voor den aanvang dus van den burgeroorlog. Er zijn dus inderdaad teekenen die er op wijzen dat er een ernstige begeerte begint te komen bij de groote mogendheden, Italië en Duitschland inbegrepen, tot toenadering. Gelukkig! In aansluiting op ons bericht, elders in dit nummer, kunnen wij mededcelen, dat blij kens een D.N.B. telegram uit Genève, de ver tegenwoordigers van Dantzig, Polen en En geland tot overeenstemming zijn gekomen, zoodat het verslag en het ontwerp-resolutie morgen aan den Volkenbondsraad kunnen worden voorgelegd. Met den wensch van Dantzig inzake een ongestoorde binnenland- sche politieke ontwikkeling is rekening ge houden op den grondslag van het geldende recht. De Nederlandsche vice-admiraal J. de Graaff zal tot vertegenwoordiger van den Volkenbond worden be noemd. Hoe de „Times" de reeks van vervolgingen verklaart. Wo- rosjelof zou Stalin's opvolger zijn. De Times verklaart de reeks van proces sen, waarvan thans dat tegen het Paral lelle Centrum aan de orde is, aldus: „Stalin schijnt eens en vooral erop uit om in alle geval van vrede of oorlog de conri- uniteit te verzekeren van het regiem, dat hij heeft opgebouwd. De meest waarschijn lijke opvolger van Stalin (seniper paralus) is maarschalk Worosjilof, de volkscommissa ris van defensie een keuze, welk onder het volk populair zou zijn, speciaal onder de jeugd, maar niet onder degenen, die vele jaren lang de luitenants van de revolutie geweest zijn. Stalin is er ongetwijfeld ook op uit om een eensgezind leiderschap te hebben in geval van oorlog en er eveneens op uit, dat de huidige sowjet-politiek te genover Spanje, die oppervlakkige gelijke nis heeft met vele bijzonderheden van het Trotskisme, niet leidt tot een herleving en nieuwe eerbied in den geest des volks voor het Trotskisme, dat voor eeuwig gebannen leek. Hij en zijn collega's zijn daarom vast besloten om vrij te zijn, binnen de door Le- nin aangegeven grenzen, het lot van Rus land te vormen, zooals het hun goed lijkt. De methoden, waardoor zij verkozen hebben van hun besluit te doen blijken, hadden niet afschuwelijker kunnen zijn of ongelukkiger wat betreft den terugslag op de openbare meening in andere landen, waar men hoop te en geloofde, dat Rusland tot een orderlij- ker en liberaler regiem aan het komen was"'. Wederom een verklaring van Trotski. De Manchester Guardian publiceert weder om een telegram van Trotski naar aanlei ding van het proces te Moskou. Trotski pro testeert tegen het feit, dat men hem de ge dachte heeft toegeschreven van een bondge nootschap tusschen Japan en Duitschland en werpt verder met verachting alle tegen hem gerichte beschuldigingen van zich, ter wijl hij voorts alle verklaringen loochent. Tenslotte beschuldigt Trotski Stalin cr van hem te willen compromiteeren voor de open bare meening der democratische landen en hem aldus de hoop te ontnemen, ergens een asyl te vinden.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1