Polder Wieringerwaard Raad Callanfsoog ONDRAGELIJKE BRANDWONDEN KLOOSTERBALSEM DE VELLEN HINGEN ERBU Dank z| KLOOSTERBALSEM komt z|a hand waar gaad la orda H't Gebeurde door kokend heete olie en m(Jn rechter hand waa geheel en al wond. Ik waa ten einde raad en huilde aan de ondragelüke pijnen. Mijn man heeft mijn hand dadelijk verbonden met Klooaterbalsem, welke we altijd aoor ons kleintje In huia hebben. U kunt er zich geen voorstelling van maken, noe dat ineens heerlijk verzachtte. Ik geef U de heilige verzekering, dat ik zelf verstomd sta over het wonder. Binnen 14 dagen was m(jn hand weer gewoon" a/«or. B. Fr. ie 't-O. fl K K E O'S „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bij brand-en sn{Jwonden Ook ongeëvenaard als wrUfmlddel bij Rheumatiek, spit en pUnlyke spieren ichroefdoos 85 et Potteni 62H et en 1.04 ge toepassing van de voorschriften de ziekte zal bestreden kunnen worden. Een schrijver van het Registratuur bu reau van Waterschappen in Nederland welke zich ten doel stelt een verbetering ordening. Het Dag. bestuur stelt voor tot toetreding De heer R. Schenk vroeg of het hier met zoo'n kleine Polder noodig was, welke vraag toestemmend werd beantwoord. Voorzitter achtte het voor de administratie en ook voor de Polder van groot belang Ook de heer Groneman heeft het idee dat het niet noodig is. De menschen hebben het hier toch steeds goed voor elkander ge houden. Do secretaris zette ook nog uiteen dat voor de goede gang van administratie het 'zeer wenschelijk is en dat het hem 100% zou spijten wanneer de vergadering er niet mee accoord zou gaan. Een zeer breedvoerige discussie volgde nog waarna het voorstel toch werd goedge vonden. Begrooting dienstjaar 1937. Gewone wegen. Hiervoor is een tamelijk hooger bedrag geraamd omdat de Barsingerweg dringend verbetering behoeft en wel het gedeelte vanaf de kleine Buurt tot den Kruiswog. De weg ligt slecht met groote golven. Het Dag. bestuur heeft gemeend daarin te moeten voorzien. De heer Jb.. Kaan sprak zich uit als voorstander. Loopt 't. over een jaar te hoog, doo 't dan over 2 jaar doch als je wat doet, doe 't dan goed. Dijkgraaf zeide dat dat stuk weg al heel wat zorg heeft gebaard. Oorspronkelijk was het plan om de Hoogten weg te nemen, doch de opzichter oordeelde dat op die ma nier geen goed werk was te maken. Het beste is mo de straatjes er uit te nemen en te voorzien van een geheel nieuw wegdek. Het Dag. bestuur kwam ook niet tot een vast besluit. De kosten komen op f 1.60 per str. meter en het zou uitgevoerd kunnen worden als werkobject, waarin dan ook de gemeente zou bijdragen. Het kon op 2 manieren hetzij door het wegne men der hoogten en bij teren, hetzij door uitbreken van het geheeie wegdek. Machti ging werd gevraagd om naar beste weten te handelen om b.v. voorloopig tot een be drag van f 1000.- te verwerken. De heer C. .T. Blaauboer noemde een klein stukje weg wat bepaald zeer slecht is doch overigens gaat het heel goed. Men behoeft geen 60 of 70 k.m. te rijden; 40 k.m. is voldoende. De heer Groneman dacht nog aan vroe gere tijden en wat zijn de wegen dan toch verbazend verbeterd, door het stofvrij ma ken enz. Spreker ziet er verschrikkelijk te gen op om hooge kosten te maken op goed- koopere manier kan er toch ook wel ver betering komen. Na gedachtenwisseling wordt het voorstel aangenomen met 8 tegen 3 stemmen. De hee- ren Wonder, Groneman en Rot stemden tegen. Verder werd goedgevonden om den West Barsingerweg vanaf Borst tot de Jong, ter lengte van 1750 Meter, van teerdek te voor zien, waarvoor de kosten ongeveer f 1000 zullen bedragen. Ook werd besloten een gedeelte Walings- weg wat verleden jaar is geteerd, dit jaar weer over te teren en een geldleening groot f2700 aan te gaan tegen een rente van 4 af te lossen in zes jaar. Bij volgno. 9 komt voor het aanvullend wegenplan de Molenweg ter sprake, welke ook dringend verbetering eischt. De weg ligt veel te rond De bennen moeten opgehoogd worden. Voorgesteld werd om dit werk over 3 jaar te verdeelcn en te beginnen bij het gemaal. De kosten worden geraamd op f 2.50 per str. Meter, waarvan een gedeelte van de Provincie terug wordt ontvangen. Dit werd goedgevonden. De begrooting werd vervolgens vastge steld. De lasten zullen f 13 per H.A. bedragen. Rondvraag. De heer T. Wonder vroeg of de peilschaal bij de Jan Eikenvaart verplaatst kan wor den Ze staat geheel droog de h. C. Schenk zou deze dan meer naar Barsingerweg wil len hebben. Dijkgraaf zal zorgdragen dat ze op een goede plaats zal komen. De heer J. A. Bakker merkt, op, dat bij hem de heel peilschaal weg is. De heer K. Kater wees op een kil in den weg bij Jb. Koning. Wordt reeds in voorzien. De heèr K. Schenk vroeg inlichtingen over het uitdiepen van de molensloot. Deze wer den verstrekt. De heer A. Rot vroeg toestemming om met zijn tractor zonder bescherming der wielen vanaf zijn boerderij naar zijn land te gaan. Voorzitter merkte op, dat het in de veror dening wordt verboden. Het, verzoek behoort aan 't. Dag. Bestuur, doch wil het evengoed nu wel behandelen. De heer Rot wil zich graag garant stel len door f 100 borgstelling te deponeeren. Enkele leden zijn van oordeel dat het ver zoek in dat geval wel toegestaan kan wor den. De uitslag der discussie is, dat Dijk graaf het in Dag. bestuur zal bespreken. Hierna sluiting. den, toch weer aandringen op arbeidstijd verkorting. Waarmee slechts wordt aangetoond, hoe moeilijk het is tegelijkertijd twee heeren te dienen. Onjuist is het echter, arbeid onder alle omstandigheden te willen voorstellen, als een last. Het behoort een vreugde te zijn en [het is dat, zoolang een zekere (maat wordt in acht genomen. De mensch is nu eenimaal overal aan maten gebonden. Ook hier. En het gaat bij de consumptie niet anders dan bij de productie: de kostelijkste spijzen be ginnen tegen te staan, wanneer de maat wordt overschreden. Dat de mensch In veel gevallen zijn na tuurlijke arbeidskracht niet meer kan aan wenden, is het uitvloeisel van een onjuiste verdeeling. Ditmaal nu eens niet te wijten aan die van het kapitaal, maar aan die van den arbeid. Het feit, dat daartegen niet krachtiger wordt opgetreden vindt wellicht, zijn oorzaak in het feit. dat velen nog te zeer zijn overtuigd van de gedachte, dat, alle ellende is toe te schrijven aan de omstandigheid, dat de ondernemer te veel ontvangt. De tegendeelen werknemer en werkgever zijn echter vrij behoorlijk tegen elkaar uitgebalanceerd. Dat de werkloozc gijn recht, op arbeid niet ziet verwezenlijkt is voornamelijk daaraan toe te schrijven, dat zijn wel werkende klassegenoot een te groot aandeel daarvan heeft weten te be machtigen. Uit, vreugde voor den arbeid. Of zou het toch het. hoogere loon zijn, dat hij daardoor deelachtig wordt? Ook hier dient de maat in acht te worden gehouden, de maat van redelijkheid en billijkheid. En indien de werknemers deze aangele genheid onder elkaar niet kunnen rege len, wat zeer onwaarschijnlijk lijkt dient de overheid zich hier te doen gelden. Eensdeels, omdat het de gemeenschap is, die niettegenstaande en wellicht door haar perfectie het evenwicht heeft verbroken, te vens echter, omdat de natuurlijke gang van zaken zooveel mogelijk dient te worden gehandhaafd, wil ten slotte een debacle worden venmeden. De natuurlijke gang van zaken is, dat ieder de vruchten plukt van zijn eigen ar beid. Vergadering van Dijkgraaf en Heemraden met Hoofdingelanden op Donderdagmid dag onder leiding van Dijkgraaf Haring- huizen, secretaris de heer Daan Kaan. Afwezig de heeren K. Schngen en H. K. Koster eerstgenoemde met kennisgeving van verhindering wegens ongesteldheid: de heer Koster had bericht dat hij waarschijn lijk iets later zal komen. Bij de opening sprak voorzitter de wensch uit, dat de heer Schagen weer spoedig mag herstellen. De notulen werden onder dank vastge steld. Na de laatste vergadering aldus de voor zitter is heengegaan Heemraad Bakker, alsmede oud Heemraad SleuteL-..., Bij de begrafenis hebben we de laatste eer bewezen en met bloemen onze waar deering geuit voor al hetgeen zij in het belang van den Polder hebben gednan. Met het Hoogheemraadschap zijn we tot overeenstemming gekomen met de over name van de Flapbmg. Er was wel eQnig verschil in de kosten, welke aanvankelijk zouden zijn f 920.- en nu is teruggebracht tot f 742.- Overeengekomen is dat de brug 5 meter breed zal worden. In die werken zal door de Polder worden bijgedragen een bedrag van f 280.- De brug zal dan in on derhoud komen bij het Hoogheemraadschap tegen een betaling van f 462.- in eens w.o. begrepen het onderhoud dek, schociingen, onderbouw enz. Overleg is gepleegd over afvoering van den Slikkerdijk en deze op het aanvullend wegenplan te plaatsen ten behoeve van het Hoogheemraadschap. Van do N.V. Spoor- (Tram)weg Wieringen—-Schagen is terug ontvangen f 2000 en f 1973.63 totaal f 3979.63 waar tegenover staat een bedrag van f 3500 wat betaald moest worden wegens afloop van de vergunning van de spoorbaan op den Noorddijk zoodat rond f 480 over bleef. Van het wegenfonds is eep uitkeering ontvangen van f 11900, uit het aanvullend wegenplan kon geen aanspraak op uitkee ring worden gemaakt. In werkverschaffing is uitgevoerd het Uitdiepen van de Molensloot aan de Klei ne Buurt waarvoor de Polder 30% in dc kosten heeft bijgedragen. Men is bezig met het, egaliseeren van de, trambaan op den Noorddijk waarvoor 40% wordt bijgedra gen. De heer Groneman informeerde naar de Rooster waarvan de kosten hooger waren dan de raming. Heeft deze zijn diensten goed verricht? Voorzitter zeide dat de Rooster aan de ver wachting voldeed. Door besparing van stroomverbruik en arbeid wordt rente en afschrijving vergoed. De heer C. J. Blaauboer vindt de kosten zeer hoog. Te Kolhorn waar men een drijvende balk met gasbuizen heeft waren de kosten slechts f 50.- en daar voldoet het ook best. Heemraad Schenk lichtte toe, dat Droog het lang niet alleen af kan met het weg halen van het kroos. Dijkgraaf is van oor deel dat het Dag. bestuur alles zeer goed heeft overwogen en noemde verschillende voordeden. Het Dag. bestuur acht zich volkomen verantwoord. De heer Blaauboer houdt vol dat dc kosten zeer hoog zijn cn dat het voorheen altijd goed is gegaan. Na nog een langdurige discussie wordt hier van afgestapt en wordt overgegaan tot de Ingekomen stukken. Een afschrift Koninklijk besluit, waarbij de heer C. Ilaringhuizen werd herbenoemd als Dijkgraaf tot 1 Ovtober 1940 en dat dc heer K. Schagen werd benoemd als Heem raad. Van den Minister van Landbouw en v is- 8chcrij, een schrijven over boomen die we gens iepziekte gerooid moesten worden voor 1 April 1937, n.1. een boom np het Polderhuiserf, 4 hoornen aan de, Tweewe gen en ccn aan de groote buurt, In bet geheel zijn ongeveer 50 hoornen afgekeurd. De hoop bestaat dat bij krachti- De heer De Leeuw herdacht. De woonforensenbelasting zal worden opgehevenl We moeten niet het onderste uit de kan willen hebben! Nieuwe schoolgeldtarieven, doch geen belangrijke wijzigingen. Geen alcohol bij buitengewone op roeping van dienstplichtigen. Ge. ringe werkzaamheid van de com missie van Toezicht op het L. O. De heer Vries tegen de brand-assu- rantiebelasting. Vergadering van den Raad op Vrijdag 5 Februari 1937, "s morgens om 10 uur. Voorzitter de heer G. D. Rehorst, burge- meestor, tevens secretaris. Dc raad is voltallig. De Voorzitter opent de vergadering en spreekt de hoop uit, dat 1937 voor de ge meente alsook voor de leden van den raad een voorspoedig jaar mag worden. Mogen dc beraadslagingen verloopon in een even prettigen geest als dat vorig jaar het geval was. De notulen worden hierna onveranderd goedgekeurd. Van de ingekomen stukken noemen we een mecledecling van het overlijden van den heer De Leeuw, in leven gemoentc-opzich- ter van Callantsoog. De Voorzitter spreekt eenige woorden van waardeering en betoogt dat door het over lijden van dezen funclionnaris dc gemeente een groot verlies heeft geleden. Om de nagedachtenis van den overledene te eeren, wordt dan een oogcnblik stilte in acht genomen. De overige ingekomen stukken, als goed keuringen van raadsbesluiten, verslagen, enz. leveren geen besprekingen op. Begrooting 1937. Aangeboden wordt de begrooting voor het dienstjaar 1937. B. en W. zijn er in ge slaagd de begrooting sluitend te maken. Aan .Onvoorziene uitgaven" kan nog ruim f250.geraamd worden, terwijl van het batig saldo dienst 1935 f1500.zal worden gereserveerd voor latere dienstjaren. De Voorzitter zegt, dat wij aan den eenen kant tevre,den kunnen zijn, aan den anderen kant weer niet. Wel toch staan we er beter voor dan tal van andere ge meenten, maar we kunnen onszelf niet be druipen er moet een kleine reserve aan te pas kamen. Rij deze begrooting zullen B. en W. voor stellen de woonforensenbelasting af te schaffen, wijl zij gelooven, dat die op den duur niet in het belang van de gemeente Is. Tevens zullen zij voorstellen een kweeke- ling met acte aan te stellen tegen een jaarlijksche belooning van f 300.—. in ver band met het feit. dat dc school een twee- mansschool is geworden. De leden van den Raad, niet wethouders, zullen de begrooting nazien. Volgt de benoeming van leden van het Algemeen Armbestuur. Periodieke aftre ding van de hoeren M. Vries en A. Toes. B, en W. hevelen aan: vac. M. Vries: 1. M. Vries, 2. G. W. Jimmink; vac. A. Toes: 1. A. Toes; 2. J. Rakker Azn. De heeren Vries cn Toes worden herko zen; de heer Vries neemt onder dankzeg ging zijn herbenoeming aan. Gewijzigd wordt het reglement van orde voor de raadsvergadering. Bij dit reglement wordt geregeld de benoeming van den ambtenaar ter secretarie tot plaatsvervan gend gemeente-secretaris. Vastgelegd is nu, dat de heer Brussaard waarnemend-secretaris blijft. Reclames woonforensen-belasting. Aan de orde is de behandeling van eenige reclames inzake de woonforenbelas- ting waarbij conform de voorstellen van B. en W. wordt besloten. De heer Vries zegt, niet te gelooven, dat opheffing van de woonforensenbelasting de gemeente groote schade zal doen. Misschien is het juist wel ten voordeele van Callants oog, dat dit beletsel wordt weggenomen. Erg int;em is spr. trouwens nooit met deze belasting geweest. De Voorzitter is het met den heer Vries eens; wc moeten niet het onderste uit de kan willen hebben! Conversie geldleeningen. B. cn W. stellen voor, over te gaan tot conversie van een aantal geldleeningen en ccn nieuwe leening tegen een lager rente percentage aan te gaan tot dit doel met de N. V. Bank van Ncdorlandsche Gemeenten te 's-Qravcnhage. Hiertoe wordt besloten; met voornoemde Rank wordt dan een leening aangegaan tot een bedrag van f17.950, rentende 4 Hierdoor wordt een bezuiniging van f 100.per jaar verkregen. Nieuwe schoolgeldverordening. In verband met do wijziging in de voor schriften hieromtrent, stellen B. en W. voor vast te stellen een geheel nieuwe verorde ning op de heffing van schoolgeld voor het gewoon lager onderwijs. De nieuwe tarieven zullen vrijwel dezelf de zijn als de oude, enkele uitzonderingen daargelaten. Zoo is het minimumtarief ver hoogd van f 2.60 tot f 3.- Betaalde men pven- wel voorheen f3.dan blijft men dit be drag betalen. Oude tarieven tusschen de drie en vier gulden, worden bij de nieuwe rege ling vier gulden, enz., enz. De verordening wordt na deze toelichting vastgesteld. Wijziging Alg. Politieverordening. B. en W. stellen voor deze verordening aan te vullen met een bepaling omtrent den verkoop van alcoholhoudende dranken, in geval van buitengewone oproeping van dienstplichtigen bij mobilisatie e.d. Aldus besloten. Gewijzigd wordt de verordening inzake de Commissie van Toezicht op het lager onder wijs. De vergoeding van deze commissie wordt daarbij teruggebracht van f15.op f7.50, waarmede de commissie accoord ging. De heer Weij dacht, dat het een vast be drag was, dat niet gewijzigd kon worden, volgens den vorigen voorzitter was dat al thans zoo. De Voorzitter zegt, dat het bedrag kan wor den teruggebracht, wanneer de Verordening wordt gewijzigd, wat nu het geval is. De Voorzitter deelt nog mede, dat er eerst aan gedacht was, de Commissie, welke uil 3 leden bestaat, op te heffen, maar zij wordt nu nog in de gelegenheid gesteld, meer werk te verrichten. Het, laatste jaar is slechts éénmaal vergaderd. Benoeming lid van de Commissie van Toezicht op het Lager On derwijs. B. en W. stellen voor aan Mevr. Breebaart eervol ontslag te verleenen als lid der com missie. Voor de benoeming van een lid in de ontstane vacature bevelen B. en W. aan: 1. Mevr. Rehorst en 2. Mevr. Brouwer. Het ontslag wordt eervol verleend. In de vacature wordt met algemeene stem men Mevr. Rehorst benoemd. Gewijzigd wordt de begrooting 1936 in ver band met de overschrijding enz. van posten. O.a. wordt aan do t.b.c.-commissie een sub sidie verleend van f 15.voor vervoerkosten, waarvoor dan weer van hoogerhand 45 wordt terugontvangen. De rondvraag. De heer Weij zegt, klachten te hebben ver nomen van ongeorganiseerde werkloozcn, die men, hoewel ze door het slechte weer slechts één dag in werkverschaffing werkzaam wa ren, evengoed de volle 50 cent had afgehou den. De Voorzitter antwoordt niet direct te we ten of dit juist is. Zoo op het eerste gezicht komt het spr. niet waarschijnlijk voor, dat het volle bedrag kan worden afgehouden. Billijk is het zeker niet en spr. zegt toe een onderzoek in te zullen stellen. De heer Vries geeft den Raad in overwe ging, wanneer de toestand maar eenigszins gunstiger wordt, jie brandassurantic-bclas- ting op to heffen. De Voorzitter deelt tenslotte mede n.a.v. een opmerking van den heer Kruit in de laatste vergadering dat reparatie van dc muziektent noodig is en bij het onderhouds werk zal worden opgenomen. Hierna volgt sluiting. Uit onze Omgeving JVINKEL Woensdagavond had in het lokaal van De Bruyn een wedstrijd plaats tusschen de damclub Kolhorn en die van Winkel om een medaille, uitgeloofd door den heer P. Oud van Maison Modem alhier. Van dezen wedstrijd was de uitslag als volgt: KOLHORN WINKEL A. v. d. Welle—C. Amels 0—2 J. v. d. Welle—T. Mantel 2—0 H. BergmanA. Wit 02 P. MolenaarP. Zwagerman 0—2 P. de JongJ. Korff 20 K. FenneP. Oud 11 K. KeurisC. Lodder 02 H. Timmerman—C. de Jong 0—2 K. v. d. Welle—H. Velthuijs 2—0 N. KeesmanJn. Breebaart Jr. 02 P. LangendijkE. Kasten 0—2 F. GroetA. Kuperus 02 P. Klare—C. Laan 2—0 P. van MarionD. Wiedijk 02 J. Halfweg—S. N. Snip 0—2 9—21 Damclub Winkel kwam dus wel op over tuigende wijze als winnaar uit den strijd én legde daarmede beslag op de uitgeloof de medaille. Kolhorn had zeker een pech- avond, want gewoonlijk zijn beide clubs vrijwel tegen elkaar opgewassen, daar Kol horn vorigen wedstrijd won met 4 punten. Niettemin kunnen de clubs terugzien op 'n prettigen sportieven damavond en zullen meermalen nog in de gelegenheid zijn om revanche te nemen. Vanwege het Hoogheemraadschap Noord- Hollandsch Noorderkwartier zijn wederom Iepen aan den Dorpsweg gerooid, als, zijnde lijdende aan dc Iepenziekte. Zoodoende zijn al eenige leelijke kale plekken in het dorp ontstaan en het staat te bezien of Winkel als we een tiental jaren verder zijn nog zijn boomen, die zoo'n vriendelijk aspect aan dc gemeente geven, zal bezitten. Hopen we dus, dat maatregelen worden genomen om dit te voorkomen. ZIJPE ST. MAARTENSVLOTBRUG. De Bond v. Boerinnen en a. Plattelands vrouwen afd. Zijpe hield 4 Febr. een bijeen komst te St. Maartensvlotburg bij Hcxman. Als spreekster was voor dezen avond uit genood igd Mevr. JacobsArriëns, die een lezing met lichtbeelden hield over bet onder werp: Kinderverzorging en opvoeding. De vice-voorzitster opende de vergadering cn heette speciaal Mevr. Jacobs welkom. Hierna bcgdh Mevr. Jacobs-Arriëns haar lezing, zij vertelde op prettige en aangena me wijze over de verzorging en opvoeding der kinderen, hetgeen met groote aandacht gevolgd werd. In de pauze werden de verschillende mee gebrachte kitiderkleeding en zelfgemaakt speelgoed rondgegeven. Na de pauze werd een reeks lantaarn plaatjes vertoond. Na afloop dankte de voor zitster Mevr. Jacobs voor baar leerzame bespreking en sprak de wensoh uit haar nog eens weer te zien. Den Heer Bol werd dank" gebracht voor de bediening van de projectie, zoo ook dc II. M. v. Landbouw, afd. Zijpe, voor het beschik baar stellen hiervan. DEN nELDER WIERINGEN J.l. Donderdagavond vond in Hotel de Haan de le cursus plaats over „Ziekenverpleging in huis" onder leiding van Zuster van der Togt. Deze cursus gaat uit van de Neder- landsche Bond van Boerinnen en andere Plattelandsvrouwen, afdeeling Wieringen.* De cursus wordt gevolgd door 60 cursisten. Einde van de school* kwestie op Wieringen HET SCHOOLBESTUUR BETAALT HET GELAG. Bij Koninklijk besluit van 30 December j.l. is in hoogste instantie uitspraak ge daan in het geschil gerezen tusschen het gemeentebestuur en het bestuur van de Christelijke Nationale school te Den Oever over de betaling der bouwkosten van de destijds door laatstgenoemd bestuur ge stichte, houten hulpschool te Den Oever. Uit financieel oogpunt bezien uiteraard voor beide partijen een belangrijke beslissing, daar de inzet van het, geschil het niot lut tele bedrag van f 12.333.50 vertegenwoor digde. De Kroon heeft haar beslissing ten gunste van het gemeentebestuur doen uit vallen. zoodat het schoolbestuur dit bedrag zal moeten bijpassen. Deze beslissing vormt het einde van een reeks soortgelijke tusschen het gemeente bestuur eenerzijds en het schoolbestuur an-i derzijds en roept onwillekeurig weder her inneringen wakker aan de eens zoo fel gevoerde schoolstrijd op het vrijzinnige Wieringen. Voor een juist begrip omtrent de boven genomen beslissing willen we in het kort de feiten memoreeren, zooals deze zich hebben voorgedaan. In Mei 1929 werd door het bestuur vooï Christelijk Nationaal Schoolonderwijs aan den gemeenteraad het verzoek gericht gel den te willen beschikbaar stellen voor den bouw van een bijzondere lagere school te Den Oever. De reactie bij de Wieringer be volking was hevig. Openbare vergaderingen: werden belegd, waarin door de voorstanders van het openbaar onderwijs op krachtda dige wijze stelling werd genomen tegen het voornemen van het schoolbestuur. Scherp gestelde artikelen verschenen over en weer in de groote confessioneele pers en de klei* nere plaatselijke bladen. Kortom de school* strijd was in al zijn hevigheid ontbrand. In zijn vergadering van 20 Juli beschikte de gemeenteraad afwijzend op het verzoek, niettegenstaande dit aan de eischen der wet voldeed, daarbij overwegende, dat de school in de nabije toekomst geen levens vatbaarheid zou blijken te bezitten, aange zien het hier een overgangstoestand betrof, daar immers de schoolbevolking geheel zou worden gerccruteerd uit die gezinnen, welk© na afloop der Zuiderzeewerken wèer naar, hun vroegere haardsteden zouden terug- keeren, terwijl dan de lasten zouden blij ven drukken op hen die de school niet wenscht.cn. Het scJioolbestuur liet zich dez© beslissing niet welgevallen en riep de hulp in van Gedeputeerde Staten welk College in beroep besliste dat de aanvrage behoorde te worden ingewilligd, omdat zij aan de eischen der wet voldeed. De Raad op zijn, beurt wendde zich tot de Kroon, dochj deze handhaafde de beslissing van Gedepu teerde Staten. Intusschen liet het schoolbestuur geen gras over dc zaak groeien cn was in afwach ting van deze beide beslissingen inmiddels tot de bouw van een houten hulpschool over gegaan. En het is juist de betaling van dit gebouw welke de aanleiding vormde tot de tbans ten nadeele van het schoolbestuur ge nomen beslissing. Ongeveer te zelfder tijd besloot de gemeen teraad tot de bouw van een openbare school' te Den Oever, welk besluit door Gedeputeer de Staten werd goedgekeurd. Thans was de beurt aan de voorstanders der bijzondere school, die concurrentie vreesden, om tegen dit besluit te agceren. De Kroon echter ver klaarde het bezwaarschrift ongegrond. Thans de financieelc zijde der aangelegen heid. 5 Juni 1931 werden door B. en W. de gelden voor den bouw der bijzondere school beschikbaar gesteld, onder voorwaarde, dat' de bouw der school in het openbaar moest worden aanbesteed en de gunning aan hun goedkeuring zou worden onderworpen. De gelden der hulpschool werden, echter niet beschikbaar gesteld. Wederom wendde het schoolbestuur zich tot Gedeputeerde Staten en dit College besliste dat onder de stich- tingskosten van het permanente gebouw ootó moesten worden begrepen de kosten van voorloopige huisvesting der kinderen in de hulpschool en de gemeente dus ook tot be taling van deze kosten gehouden was. De gemeenteraad zocht recht bij de Kroon zich' daarbij op het. standpunt stellende, dat afge zien of onder de stichtingskosten der defini tieve school ook moeten worden begrepen de kosten der hulpschool, het schoolbestuur niet. had voldaan aan dc voorwaarde van 't besluit, van B en W van 5 Juni 1931 om de t bouw in het openbaar te doen aanbesteden en de gunning aan de goedkeuring van B en W te onderwerpen. De Uitspraak van de Kroon had het vermelde resultaat, en stelde het gemeentebestuur in het gelijk. Ziet hier in het kort de geschiedenis ge durende 7 jaren van de oprichting eener bijzondere school en tot welke moeilijkhe den dit aanleiding kan geven. Laat ons thans hopen, dat Thcmis de rust zal vinden die haar toekomt en dat na deze emotievolle periode in het school leven op Wieringen een weldadige rust zat intreden in de hetrekkïngen tusschen ge meente- en schoolbestuur. 'ANNA TAÜIOWNA NTa onderhandsche aanbesteding is de bouw van een dubbel woonhuis aan den Nieuwe- weg, voor rekening van mej. T. Slothouwer, gegund aan den heer H. Jonker te Oudesluis De architectuur is aan den heer W. Hoep te Rreezand opgedragen. Rij de gehouden verloting van Herwonnen Levenskracht waren de drie voornaamste prijzen voor: le Molenaar. KleineSJuis, lot- no. 492: 2e Houtlosser, KleineSluis. lotno. 764 en 3e Regenmortel, Oostpolder, lotno. 937.

Schager Courant | 1937 | | pagina 6