Malaga gevallen Verzet tegen Roosevelt KIJKEN i, 1 DOPE H bij E LOECK Meedoogenlooze zuiveringsactie in Rusland De Engelsche DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Japanschc oorlogsschepen bij Sjanghai bewapening Het conflict bij de General Motors Corporation BuHenlandsch Overzicht Tweede radio-rede van den Paus MAANDAG 8 FEBRUARI 1937. 80e Jaaigang. No. 10182. Uitgave der N.V. v.h. Trapman Co. Schogen. ci*f*om*imf SPANJE AANVAL OP MADRID BEGONNEN. Vannacht kwam het semi-officieele bericht binnen, dat de belangrijke havenstad Malaga gisteren is geval len. De troepen der opstandelingen zouden de stad zijn binnengerukt. Het bericht voegt hieraan toe, dat overal in de straten zich bloedige tooneelen afspelen. Na de laatste berichten, waaruit bleek, idat Franco's troepen systematisch op de be dreigde plaats aanrukten en dat de groote boog, dien zij van Estcpona uit naar het 'Oosten hadden gevormd, zich gedurende de laatste etmalen aanzienlijk had vernauwd, was het duidelijk, dat de rcgeeringstroepen deerlijk in het nauw geraakten. Van alle kanten rukten de rechtschen op met als einddoel Malaga. Het schijnt, dat het succes van de opruk kende troepen, die onder opperbevel staan, van generaal Quipo de Llano, voornamelijk ie danken is aan het gebruik van kleine af- deelingen cavallerie en gemotoriseerde in fanterie. Nieuwe aanval op Madrid ingezet. De groote aanval op Madrid, welke zoo lang moest worden uitgesteld wegens het slechte weer, is gisteren met groote kracht ingezet. Er wordt gestreden ten westen van de hoofdstad, ten zuiden daarvan tusschen de wegen naar Toledo en Valencia en in het dal van Jarama. De strijd, die bij het aan breken van den dag begon, duurde nog voort, 'toen de schemering viel. De rechtsche troepen hebben zeer belang rijke punten bezet. Uit San Sebastian wordt gemeld, dat daar voor het eerst sedert 1913 in de kerk van den Goeden Herder een mis is opgedragen voor de nagedachtenis van Koningin Maria Chis- tina, de moeder van Alfons 13. Een groote menigte woonde de mis bij. Over dezen aanval meldt men van regee- ringszijde, dat het offensief, dat de vijand ten zuiden van Madrid heeft ontketend, zeer hevig was en krachtig door gemotoriseerd materiaal werd gesteund. Do rcgeeringstroe pen boden overal krachtigen tegenstand. De verliezen van de aanvallers waren zeer groot en de winst, welke zij na uren van lellen strijd onder groote verliezen, behaalden, is van geen betcekenis in het defensie-systeem van de hoofdstad. Uit Andujar wordt gemeld, dat de op- marsch van de rcgeeringstroepen in den sec tor Grenada en Cordova wordt voortgezet. De afdceling, welke uit Torrc don Jimeno is vertrokken, is verscheidene kilometers opge rukt, en heeft de dorpen Higucra de Calatra- va en Santiago de Calatrava bezet. Beide plaatsen liggen bezuiden Percuna. Twee an dere afdcelingen oefenden sterken druk uit op de steden Porcuna en Lopera. Weer een andere brigade heeft de dorpen Adamuz en Clavellina; ten zuiden van de Guadalmella- to, bezet. De strijd in Eldurgo verliep even eens gunstig voor de regeeringstroepen. Opnieuw 16 000 Italianen geland Reuter meldt uit Gibraltar, dat volgens reizigers, die uit Cadix zijn aangekomen, twee Italiaansche schepen Donderdag j.1. 6.000 Italianen hebben geland en dat Zater dag drie Italiaansche schepen andermaal 10.000 Italianen aan wal hebben gezet. De reizigers zeggen, dat zij de soldaten met ei gen oogen hebben gezien. Zij probeerden bij de schepen te komen om de namen te ontcij feren, doch deze waren weg geschilderd. Verscheidene buitenlandsche journalisten, die aan het rebellenfront in Burgos hebben vertoefd, zijn in Algeciras aangekomen, daar hun de toestemming om nog langer aan het front te blijven is ontnomen. Andere journa listen, die trachtten bij Gibraltar en La Li- nea Spanje binnen te komen, werden terug gestuurd. Japansche druk op China tegen anti-Japansch front met com munisten. Onder aanvoering van den kruiser Idzoe- mo zijn te Sjanghai zes Japansche oorlogs schepen aangekomen, klaarblijkelijk met het doel kracht bij te zeilen aan de Japansche eischen aan Nanking, ieder plan te laten varen om met de Chineesohe Sowjcts een anti-Japansch front aan te gaan. Japansche kringen hier verklaren, dat de anti-Japansche agitatie weer gevaarlijke af metingen begint aan te nemen, nu uit het volk woei' zoo veel stemmen opgaan voor een oorlog mot. Japan tot herovering van de verloren gebieden. Op aandrang van de Japansche ambassade te Peking heeft de Chineeschc regeering moeten ingrijpen tegen de bekende Chinoo- sche filmactrice Tsjen Po Er, die anti-Ja pansche toespraken'' had gehouden. Zij mag nu niet meer in de oude hoofdstad komen Tevens is van Japansche zijde geprotesteerd tegen het feit, dat naar zij beweren, krach tige Chineeschc radiozenders de Japansche draadlooze uitzending belemmeren. meer dan honderd arres taties. nieuwe gevallen van „sabotage" in de fa brieken. Moskou. De grootsch opgezette „zui- verings-actie" van de communistische par tij. welke begonnen is met het proces tegen Zinowjcf, is de laatste dagen met her nieuwde intensiteit en meedoogenloos voortgezet. Berhalve bekende leiders, zooals Boekarin, Rykof, Rakofsky en een twaalftal andere minder bekende communisten, die bij het laatste proces betrokken zijn, gelooft men dat meer dan honderd andere ge vangen genomen zijn en thans wachten op de behandeling der te gen hen ingebrachte beschuldigin gen. Tot hen behooren Sergei, een zoon van Trotzki, en Zack, een neef van Zinowjef. Men probeert alle aanhangers van Trotzki en Zinowjef en de leden der rechtsche op positie uit de school van Boekarin te ver wijderen. Duizenden resoluties zijn te Mos kou ontvangen. In de resolutie van het fa- briekspersoneel te Rostof wordt er op aan gedrongen zonder medelijden op te treden tegen het Trotzkistisehc gespuis. Het agentschap „Ate" verneemt volgens het D.X.B. uit Moskou, dat de sabotage in de industrie op verontrustende wijze toe- ncomt. In het Zuiden van de Oekraïne, in RYKOV. de staatsfabriek nr. 61 te Mikolajowa, is door het springen van een ketel groote schade veroorzaakt en zijn negen arbeiders gedood. Vier ingenieurs werden gearres teerd. Tegenstrijdige berichten. Een vertegenwoordiger van Reuter heeft Zaterdagavond een telefoon gesprek ge voerd met een buitonlandschen „waarne mer" te Moskou Uit dit gesprek bleek: ten eerste, dat de geruchten over de arrestalic van 22 hoofdofficieren te Moskou, be schuldigd van spionnage, overdreven lijken. Wel zijn tijdens het groote proces verschei dene officieren, onder wie generaal Punta, in arrest gesteld. Ten derde, het is on waarschijnlijk, dat de vrouwen en kinderen der dertien terechtgestelde veroordeelden gevangen gezet zijn. De dochter van Radek bijvoorbeeld is gisteren nog naar school geweest. Ten vierde, het is volkomen on juist, dat de toestand in Rusland zeer ge spannen is. Er is geen openlijk verzet tegen de regeering sedert. 1927. De groote meer derheid des lands staat achter Stalin en de regeering. SIR THOMAS INSKIP DOET INTERESSANTE MEDEDEE- LINGEN. DE GOEDE BE DOELINGEN VAN DE ENGEL SCHE REGEERING IS HAAR DUUR TE STAAN GEKOMEN. De Engelsche minister Thomas Inslcip, clic belast is met de coördinatie van de lands verdediging, heeft interessante mededeelin- gen gedaan in een voor de conservatieve vcr- eeniging van Fareham vIIamsphire) gehou den voordracht. SIR THOMAS INSKIP. Sir Thomas, sprekende over de buitengewoon hooge kosten van de snelle herbewapening der natie, is van meening, dat de ondervinding der Britschc regeering ten aanzien van de ontwapening haar tamelijk duur te staan is gekomen. Deze poli tiek werd, aldus >/r», pistor, ingege ven door de beste motieven en de rcgccring betreurt dit. dan ook, ge zien uit een zeker standpunt, aller minst.. Wij hebben geprobeerd de we reld te laten zien, wat ondei; een fat soenlijke poging tol, ontwapening moet worden verstaan. „Ik hoop, dat onze natie nooit, meer de fout zal begaan haar defensie in een zoodani- gen staat, van verval te doen geraken, als waarin zij zich twee jaar geleden bevond aldus Sir Thomas Inskip, de coördinatiemi- nister in een rede. uitgesproken te Fareham, „Dit, is een zeer kostbaar experiment, ge weest, ondernomen met. de beste bedoelin gen, maar het beeft ons tientallen millioen pond gekbst om de landsverdediging weer ecnigszins op peil te brengen", inskip ver telde verder, dat eenige van zijn ambtge- nooten weldra een bespreking zouden heb ben met vertegenwoordigers van werkge vers en werknemers om te overleggen hoe men de beschikbare werkkrachten op de beste wijze zou verdoelen, opdat bet bouw programma voor volkswoningen en het re- geeringsprogramma tot het oprichten van fabrieken niet in de verdrukking zou komen. Vrijwel alle twistpunten gere geld. Dctroit. De onderhandelingen in het conflict bij de General Motors Corporation zijn vandaag verdaagd. De gouverneur van Michigan, Murphy, heeft Zaterdagavond medegedeeld, dat vrijwel alle twistpunten geregeld zijn: men moet echter nog uitma ken, of de bond van arbeiders in de auto industrie de eenige zal zijn, die kan onder handelen uit naam van de arbeiders. De di rectie der maatschappij heeft aangeboden dezen bond te erkennen voor zoover het on derhandelingen ten aanzien van dc leden van don bond Ixetrcft, doch zij wil zich het recht voorbehouden ook met andere groepen te onderhandelen. Influenza onder de stakers Flint. te De stakers, die de automobielfabrieken te Flint bezet houden, hebben thans dc ingan gen van de fabriek gebarricadeerd. De gou verneur van den Staat heeft nog geen be vel gegeven over te gaan tot ontruimen van de gebouwen. Verder wordt vernomen, dat onder de stakers talrijke gevallen van in- fluen'.i zijn geconstateerd. Arrestatiebevel van een arbeids- leider uitgevaardigd. Rechter Gadola heeft een bevel tot arres tatie van Ilomer Martin, den voorzitter van de vakverceniging van automobielarbeidcrs, onderteekend. Sheriff Wolcott. die heiast is mot de uitvoering van dit bevel, heeft daar op beraadslaagd met den commandant van de nationale garde. Men verwacht, dat hij Martin zal laten arresteeren, wanneer de bezette fabrieken morgen niet zijn ontruimd Alle bier- en dranklokalen zijn voor den duur van de staking gesloten. Wat gebeurt er in Rusland? Waarom, onrust in het binnen land als de toestand zoo roos kleurig is? We hebben kort geleden, bij het proces in Rusland, tegen de z.g. saboteurs, er op ge wezen dat geen enkele dictatuur cenig ver zet kan dulden, omdat dit onherroepelijk 't eind van haar bestaan beteekent. De dieta tor moet onvoorwaardelijke gehoorzaamheid eischen, anders wordt zijn macht onder mijnt. Vandaar dat in liet land waar de dictator hecrscht van geestelijke vrijheid geen sprake meer is. Wie de vrijheid dus mint, schuwe de dictatuur. Er loopen de laatste dagen oncontroleer bare berichten over Rusland. Men heeft daarover in ons vorig nummer gelezen, waarbij wc tevens hebben gewezen op het feit dat men de berichten met een „kor reltje zout" dient te nemen, omdat ze niet alle uit onverdachte bron komen. De wel willende lezer zal hebben begrepen dat dat „korreltje zand" een grapje van den zet ter was. Toch is er voldoende grond om te gelooven dat de berichten niet geheel uit de lucht gegrepen zijn, maar dat ze een kern van waarheid bevatten. We zullen hier op de verschillende bij zonderheden niet ingaan, maar waar we wel op willen wijzen is op het feit waar over het Hbl. Zaterdagavond in een artikel schreef, n.1. op de eigenaardigheid, dat wanneer de toestand in Rusland was, zooals de telegrammen en de communistische pers hot zoo gaarne mogen schrijven, de binncn- landsche onrust en opstandigheid, toch wel een eigenaardig karakter krijgt. De Sowjctpers verkondigt iederen dag, dat dc socialistische opbouw niet ophoudt, met reuzenschreden snel het einddoel te be reiken, dat de matcricclc positie der arbei ders voortdurend vooruitgaat, dat er in Rusland geen werkloosheid hecrscht, dat Sowjet-Rusland de oude wereld verre ach ter zich laat., zoo schreef het Hbl. En noch tans blijkt het in den Sowjetstaat te we melen van „Trotskisten", die met Trotski en Duitschland en Japan samen spannen tegen dezen staat van „saboteurs", die er uit louter „Trotskiïsme" op uit zijn in dezen bloeienden staat het bedrijfsleven t.e ont wrichten. Eerste stap op den weg naar de dictatuur. Vinnige strijd in den Senaat verwacht. Alles duidt er op, zegt. Reuter, dat er een vinnige strijd in den Amerikaanschen senaat te wachten staat naar aanleiding van Roo- sevelt's plannen tot hervorming van het fe derale gerechtshof. De republikeinsche senatoren, onder lei ding van Borah en een aantal democraten zullen ongetwijfeld tegen dit wetsontwerp een lelie oppositie voeren. Er "wordt in herinnering gebracht dat dc benoeming van dc rechters van het opperste gerechtshof en andere federale rechtbanken de goedkeuring van den senaat behoeft. United Press zegt, dal meer en meer blijkt, dat Rooscvelt's eischen in zake hervorming van het opperste bondsgerccht de Vcreenig- de Staten met verbazing hebben Rooscvelt's tegenstanders vcrkla ren openlijk, dat de president, met dit ontwerp den eersten stap zet op den weg naar de dictatuur. In welingelichte kringen is men van oor dcel, dat de presidentieele plannen zonder veel vex-zet in het represenlanienhuis zullen worden aangenomen, doch dat in den senaat een felle strijd zal ontbranden. Inde-ï, ad kan verwacht worden, dat de bekende senator Borah zich bij de groep conservatieve democraten, onder leiding van senator Glass, zal aansluiten, om een ge weldig verzet tegen deze dictatoriale plan nen in het democratisch Amerika te organi- seeren. En al valt te verwachten, dal ten slotte het presidentieel ontwerp ook in den senaat wel een meerderheid zal vinden, dan is het toch nu reeds zeker, dat daartoe alle Roosevelt steunende krachten noodig zullen zijn. De groote tnassa der bevolking staat mo menteel nog volkomen neutraal in deze strijd, vermoedelijk begrijpt zij de portee niet van Roosevelt's eischen, maar men mag verwachten, dat het grootste deel der arbeiders en van den middenstand den pre sident steunen zal hij iederen maatrcerel. die geëigend is, het land de dagen der N.R.A. en A.A.A. terug te geven. De pers echter, en niet. alleen de republi keinsche, verzet zich tegen deze plannen van den president. Strijd tegen Roosevelt wordt georganiseerd. Drie vooraanstaande senatoren der repu blikeinsche partij. Charles McMary van Ore gon, Borah van Idaho en Arthur van don Berg van Michigan zijn Zaterdagavond Terecht schrijft het blad dan. Als het inderdaad zóó goed gaat in Sowjet-Rusland als de Sowjet- pers het voorstelt, dan wekt het verwondering, dat Trotski, die de laatste jaren zóó ver builen de grenzen der Sowjet-Unie heeft ver toefd, wiens verblijfplaats in de Sowjet-Unie angstvallig geheim werd gehouden, nog zóó grooten in vloed kan hebben in alle kringen in alle lagen der samenleving in Rusland. Dat klopt reeds op het eerste gezicht niet. Het een, óf het ander: het gaat het. volk goed in den Sowjetstaat, en dan is er geen aanleiding voor „Trofskisme" voor „sabo tage" op zoo ruime schaal als de Sowjet- pers het doet voorkomen. óf het gaat het volk niet zoo goed, en dan kan er reden beslaan voor „Trotskismc" en ook voor wat de Sowjet-dictator als „sabotage" verslijt. Wie kennis neemt van de jongste open- baringen van Walter Citrine, André Gide en andere bekende schrijvers, krijgt een anderen indruk van de welvaart en het ge luk, waarvan de officieele Russische pers zoo verdacht veelvuldig en opzettelijk ge waagt. Het loonpeil is voor het grootste deel der bevolking nog erbarmelijk laag; de woningtoestanden zijn er nog ellendig slecht; de geestelijke onvrijheid is grootcr dan onder het tsarisme, ondanks de nieuwe „de mocratische" grondwet, waarvan dc zinledigheid thans wel blijkt bij de vervolging van dc oppositie; de exploitatie in arbeid, die op dwang arbeid gelijkt, van het gros der ar beiders ten gunste van een uitge breide bureaucratie, de bedrijfs leiders en andere bevoorrechten, die buiten verhouding groote salarissen opstrijken en nog als „helden" op den koop toe paradccren, dit zijn alle verschijnselen, die dc tegen woordige Russische samenleving kenmerken. Aan het slot van het artikel zegt het blad: Zooals dc nationaal socialistische dicta tuur als een fortuintje dc Joden misbruikt om bepaalde energieën in het volk 1c ont laden, zoo heeft de bolsjewistische dictatuur blijkbaar haar „Trotskiïsten". Zij mag wel zuinig zijn op Trotski, en haar aanhangers in het buitenland instructie geven, niets tegen hem te ondernemen, dat zijn leven in gevaar zou kunnen brengen. begonnen met, het ontwerp van een strate gisch plan voor don strijd tegen Roosevelt's voorstellen ten aanzien van het hoogge rechtshof. Men verwacht., dat ook een in vloedrijk doeld er democratische partij, on der leiding van den senator Glass van Vir- ginic, zich bij den strijd tegen den president zal aansluiten. De meening van oud-president Hoover. Oud-president Hoover heeft scherpe cri- tick uitgesproken over de actie van Roose velt jegens het federale hooggerechtshof. „Het gaat hier, zoo zeide hij, om een po ging van dc reeeering om de controle te krijgen over het hooggerechtshof Dit brengt een onderschikking van dit Hof aan het persoonlijke gezag van dc uitvoerende macht met zich mede. Deze kwestie is van belang voor de grondslagen van on zen regeringsvorm en gaat uit. boven de politiek der partijen. Hel. volk zou moeten worden uitgenoodigd zich in oen referen dum uit te spreken over- dit. in de grond wet aan te brengen amendement. Verdere verdaging van de Japansche landdag? Zal de keizer opnieuw ingrijpen? In politieke kringen spreekt men de mee ning uit, dal dc regeering waarschijnlijk gedwongen zal zijn den keizer te verzoeken de parlemcntszitting nog voor een week te verdagen, aangezien het vrijwel onmogelijk is de begrooting en dc wetsontwerpen op de hervorming der belastingen te herzien in den korten tijd, die door dc verdaging der zitting tot 12 Februari is gewonnen. Zich wederom gekeerd tegen de dwalingen van het nationaal- socialisme en communisme. Voor de tweede keer sedert bet begin van zijn ziekte heeft dc Heilige Vader thans door middel van de radio, het woord gericht tot de geheele wereld. Deze tweede toespraak van den Paus duurde slechts zes minuten. De Paus hield met duidelijke heldere stem in het Latijn een rede ter gelegenheid van de sluiting van hot Eucharistisch congres te Manilla. De Heilige Vader bad. dat alle men- schen zullen naderen tot Jezus Christus, „op dat eindelijk de christelijke vrede zal schit teren in de vermoeide wereld." Evenals in zijn vorige radiorede, welke Zijne Heiligheid uitsprak tijdens zijn ziekte toen hij het hed nog niet kon verlaten, keei*- de de Paus zich tegen de dwalingen van het nationaal-socialisme en het communisme ten opzichte van den godsdienst, zedeleer en vrede, doch thans minder fel dan de vorige keer.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1