Brand in opslagplaats van chemische fabriek Bevordering van de rietbouw Toscanini komt naar Nederland De voortvluchtige Een politieke scheldpartij De saneering in hef bloembollenvak Verduistering Beb van Klaveren weer in de ring Dinsdag 9 Februari 1937 TVveede blad De beroemde herdershond „Dixi" toont een bewonderenswaardig staaltje van dressuur door de banden, waarmee zijn meester is gebonden, door te bijten. Alkmaarsche HJB.S.-er Alkmaar heeft weer eens zijn sensatie. Ditmaal is het een jongmensch van 18 jaar, Dis genaamd, H.B,S.-er, die het heeft weten klaar te spelen, voor enkele dagen het mid delpunt. te zijn van tallooze gesprekken. Vrijdagavond is hij uit de ouderlijke wo- ping vertrokken. 's Middags is hij nog naar school geweest en geen zijner medescholieren heeft ook maar iets aan hem kunnen merken. Met geen woord repte hij over de groote plannen die hij had. 's Avonds is hij naar de bioscoop geweest en is, na zijn thuiskomst rustig naar bed gegaan. Op zijn kamertje heeft hij nog wat rondgesnuffeld en dat is het laatste wat zijn huisgenootcn weten. Door een raam heeft hij de woning verlaten; de auto van zijn vader uit de garage gehaald en is ver trokken, het groote avontuur tegemoet. Dat was Vrijdagavond. 's Zaterdags verscheen hij natuurlijk niet, fte auto was weg en ook een geldkistje. Be grijpelijkerwijze dacht men, dat hij het had meegenomen, doch dit is intusschen terecht. De jongeman had er ruim tachtig gulden uit genomen, benevens 400 Belgische francs. De auto werd later te Rotterdam onbe heerd teruggevonden. Maandagmorgen ontvingen zijn ouders een brief van den voortvluchtige, die Zondag morgen te Antwerpen was gepost. Hij gaf daarin aanwijzingen omtrent de achtergela ten auto en omtrent het geldkistje, dat hij had verstopt en waarin hij verreweg het grootste deel van het geld onaangeroerd had gelaten. De vraag, waarmee men zich thans bezig houdt is: wat wil de jongeman? Want er is geen twijfel aan of hij heeft een bepaald plan opgemaakt. Daarop wijst di rect het feit, dat hij slechts ongeveer tach tig gulden heeft meegenomen. Meer achtte hij blijkbaar niet noodig. Naar men ons meedeelde, wordt aan de Belgische en de Fransche grens thans op hem gelet. Dat hij deze ongemerkt zou heb ben kunnen passeeren is niet aan te nemen, zoodat hij naar alle waarschijnlijkheid nog te Antwerpen is. Deze plaats is echter ook fetellig het voorloopig einddoel van zijn reis geweest, anders had hij zich daar niet zoo lang opgehouden en had hij niet vandaar ge schreven. Wat hij in Antwerpen zoekt, ligt voor de hand. Hij is van plan een boot te nemen. En het bedrag zou er op kunnen wijzen, dat dit er een is, die ongeveer naar Spanje gaat. Hoewel hij daarover thuis nooit heeft ge sproken, heeft hij zich in gesprekken met zijn medescholieren wel eens uitgelaten over zijn nationalistische sympathieën. De gehecle opzet wijst er echter tevens op, 'dat ai les goed is voorbereid. De grootte van het bedrag maakt het nauwelijks waarschijn lijk, dat hij in relatie heeft gestaan met ron selaars. Daarvan is ook nooit iets gebleken. Eerder ziet het er naar uit, dat hij heeft laten informeeren naar den passageprijs. Wat gebeurd zou kunnen zijn door een ken nis in Antwerpen. Want internationale relaties had de jon geman verschillende. Hij was administra teur van de Alkmaarsche afdeeling van de Ï.S.S. (International Students Society), die leden telt. in verschillende landen van Eu ropa en Amerika en die zich onder andere ,tcn doel stelt deze leden onderling te laten jcorrcspondeeren. Ris had verschillende van zulke correspondentie-adressen, waaronder een jonge dame in de U.S.A., naar men zegt de dochter van een filrnactrice. Dat hij deze met een bezoek zou willen vcrecren is ech ter niet waarschijnlijk. Dat hij zonder visum de Vereenigde Staten niet binnenkomt, is bem niet onbekend. Het zoeken van de politie is dus naar een correspondentie-adres in Antwerpen. Indien hij dit inderdaad gehad heeft, moet dit, door contact te zoeken met de afdeeling der I.S.S. te Antwerpen, niet moeilijk te vin den zijn, ook al heeft Ris er behoorlijk voor gezorgd, dat hier geen desbetreffende brie- yen te vinden waren. Dat Spanje het einddoel van zijn tocht is, Svordt waarschijnlijker door een tweede Omstandigheid: Hij had blijkbaar haast. Immers, over 4 maanden zou hij eind examen doen en daarna naar Indië ver trekken. Zoo het hem alleen om een avon tuur te doen was geweest, lijkt de weten schap, dat hij over enkele maanden het stof van onzen vaderlandschen bodom zou kunnen afschudden, meer dan voldoende. Maar over 4 maanden, wie weet is dan het heele Spaansche avontuur reeds ten einde, worden er dan geen vrijwilligers meer in het land toegelaten. Dit althans zou zijn haast kunnen verklaren. Met zekerheid echter weet men niets, Kant Ris heeft met verwonderlijke zorgvul digheid zijn plannen geheim weten te hou- Iden. Geheim voor zijn familie en voor zijn tvrienden en kennissen. Met geen woord heeft hij er over gesproken,. Intusschen verwacht men hem spoedig Wel weer in Alkmaar te zullen terugzien. Zooiets is immers het eind van vrijwel alle avonturen van dit soort? Wellicht zal spoedig de geheimzinnige Sluier worden opgelicht. De groentenhandelaar C van B. uit Al phen a. d. Rijn, die wegens mishandeling van een 12-jarigen knaap terecht stond, wien hij een schop en een klap zou hebben gegeven, zeide dit te hebben gedaan nadat de jongen hem gesard had en uitgeschol den. Dit zou hierin hebben bestaan, dat de knaap zou hebben geroepen: „fascist, Mus- sert wint nooit." De politierechter gaf den verdachte te kennen, dat iemand, die er een overtuiging op na houdt, zich wel bewust moet zijn, dat hij af en toe hier iets voor over moet hebben. In dit geval had de verdachte dezen achterlijken jongen rustig kunnen laten praten, zonder er zich ook maar iets van aan te trekken. Verdachte bleek een andere meening te zijn toegedaan en zeide geen genoegen te willen nemen met het optreden van den jongen, die hem ook nog voor „bloedhond" zou hebben uitgescholden. Voor overreding door den politierechter bleek hij niet vatbaar, zoodat hij den eisch van f 5 subs. 5 dagen hoorde omzetten in een .Vonnis van f 10 subs. 20 dae^n. De anti's organiseeren zich. Terug naar bedrijfsvrijheid. Op 9 November van het vorig jaar is te Haarlem een vergadering van het anti- saneeringscomité gehouden, waarin in be ginsel werd besloten, het comité in een vereeniging om te zetten, aangezien men van oordeel was, dat het bijeenbrengen van alle anti-saneerders als leden van een vereeniging met rechtspersoonlijkheid nood zakelijk was en dat bij het naar voren brengen van de wenschen ten opzichte van do saneering in het bloembollenvak beter was, wanneer een vereeniging de belangen der betrokkenen verdedigde, hij de offici- eele instanties, dan een comité dat los staat van elk organisatorisch verband. Nadat zich ongeveer veertienhonderd ad- spirantleden hadden aangemeld, is in een gistermiddag te Haarlem gehouden ver gadering besloten tot oprichting van de vereeniging tot behoud van het bloembol len vak (anti-saneering), gevestigd te Haar lem. De vereeniging zal het voetspoor volgen van het anti-saneeringsco- mité, dat thans automatisch op houdt te bestaan. Het doel van de vereeniging is de bevordering van de belangen van het Nederlandsche bloembollenvak in het algemeen en meer in het bijzonder het herstel der bedrijfsvrijheid, dus opheffing van de door de vereeniging voor dat vak ongewenscht geachte sa neringsmaatregelen. De vergadering stond onder leiding van den heer W. Murk. die in een uitvoerige rede uiteenzette, wat z.i. de gevolgen der saneering zijn geweest. Veel kweekers heb ben hun bedrijf zoo moeten inkrimpen, dat zij niet meer in staat zijn in hun levens onderhoud te voorzien. De teelt in het buitenland, aangemoedigd door een onver antwoordelijke actie van vakgenootcn, is dermate toegenomen, dat er op het oogen- Een oud pand bij het Oudekerks- plein. Te ruim kwart over negen is gisteravond brand uitgebroken in perceel Dollebegijnen- steeg 3 te Amsterdam, een bij het Oude- kerksplein gelegen oud pand, dat bij de chemische fabriek P.E.K.A. in parfumerieën e.d. in gebruik is als magazijn, Het vuur vond, op de eerste verdieping, waartoe een smalle, houten trap toegang geeft en waar tevens een klein kantoortje is gevestigd, gretig voedsel in een groot.cn voorraad op geslagen emballage voor scheercreme. Toen het eerste brandwcermateriaal ter plaatse was en men zich toegang tot het magazijn had verschaft, stonden de brandwachts voor de lastige karwei om in den dichten rook, die hier stond, den vuurhaard te vin den. Weldra echter had men zich georiën teerd, waarmede vaststond, dat de situatie er, aangezien het vuur reeds door de ge sprongen ruiten aan de zijde van de Smalle Trompettersteeg bleek te zijn uitgeslagen, mede voor de omgeving dreigend uitzag. De bevelvoerder, brandmeester Verhoeven, liet dan ook een tweede alarm geven, hetgeen in zeer korten tijd versterking ter plaatse bracht, waarmede tevens de leiding van het blusschingswerk overging in handen van den adjudant-hoofdbrandmeester van den Wijngaard. De vlammen werden met twee stralen, waarvan de slangen via de genoemde stegen naar binnen werden geleid, bestreden, zoo dat de brand van twee kanten werd inge sloten, met het gevolg, dat binnen tien mi nuten het natte element de overwinning had behaald en het brandweerpersoneel zich kon bepalen tot het nablusschen van de smeu lende resten en het sloopen van het rondom aangetaste houtwerk. Omtrent de oorzaak staat niets vast. De schade wordt door verzekering gedekt. Aan de overzijde van den Oudezijds Voor burgwal had zich, tegenover de Dollebegij- nensteeg, een vrij talrijk publiek verzameld, dat echter van de verrichtingen der brand weer vrijwel niets te zien kreeg. Het gedeel te van den Voorburgwal voor de beide stegen was door de politie afgezet. Een wurger gearresteerd Een gevaarlijk individu onscha. delijk gemaakt. Door den rijksveldwachter te Zuid-Wolde. nabij Groningen, is een zeer gevaarlijk in dividu aangehouden, Op een avond van de vorige week werd aan het Boterdiep een juffrouw aange rand. De aanrander ontzag zich niet haar te bedreigen, als zij om hulp riep, zou hij haar wurgen. 7.c iep echter toch luidkeels om hulp, waarop de aanrander verdween. Denzelfden avond werd aan den rijks veldwachter kennis gegeven van een an dere aanranding aan het Boterdiep. Hij heeaf er zich per rijwiel heen en kwam daar juist, toen een voor hem rij dende dame om hulp riep, omdat ook zij werd aangerand. De aanrander trachtte ook deze jufrouw te wurgen met een touw. De veldwachter wist den man tc grijipen. Het bleek een 18-jarige kleerma ker te zijn. die te Groningen werkzaam was. doch tijdelijk te Zuidwolde woonde. Hij is ter beschikking van de justitie ge duid. blik reeds meer H. A. met bloembollen be plant zijn in het buitenland, dan in Neder land. Door de saneeringsmaatregelen is het ontstaan van een groep kweekers in de hand gewerkt, die uitsluitend surplus- soorten telen, terwijl ook een surplus ge kweekt wordt door de vastgestelde prij zen. welke den handel met het buitenland belemmeren. Jonge kweekers zijn zoo goed als niet in de gelegenheid een eigen be drijf te stichten. Door de ambtelijke con trole zijn de kweekers hun vrijheid kwijt. De saneering heeft len slotte geleid tot een onderling geknoei, dat de handelsmo raal van het vak omlaag gehaald heeft, aldus de heer Murk. Het bestuur van de nieuwe vereeniging bestaat uit de hecrcn W. Murk. voorzitter, Dr. Ir. M. D. Dijt, secretaris-penningmeester en de leden K. Grullemans. M. Zandber gen, Jac. dc Brabander, J. Saai, C. Boeier, P. Bakker Mz., P. de Zeeuw, J. Hoogstra ten, J. Rotteveel en J. Roozen van Dalen. Bij de N-V. Bakovenbouw te Dordrecht. Vermoedelijk 10 me deplichtigen. Bij de N.V. Bakovenbouw voorheen H. P. de Boer te Dordrecht is een ernstig geval van verduistering ontdekt. Het was geble ken, dat verschillende halffabricaten, re tourgoederen en oud ijzer op onverklaarbare wijze uit de fabriek waren verdwenen. Een door de politie ingesteld onderzoek heeft aan het lioht gebracht, dat vermoedelijk tien personen bij de fraude waren betrokken en dat de verduisteringen zich over een tijds verloop van enkele jaren uitstrekten. Naar alle waarschijnlijkheid zijn de herhaalde verduisteringen mogelijk geworden doordat een afdeelingschef, zekere J. S. den B., ge meene zaak met een der vrachtrijders, J. v. d. B. maakte. Alle bij de fraude betrokken personen zijn gearresteerd. De waarde van de gestolen goederen loopt in de honderden. Een der chauffeurs heeft inmiddels bekend: J. S. den B. ontkent tot nu toe positief. De fraude is te Rotterdam aan het licht gekomen doordat een der afnemers van de fabriek een bestelden clectromotor nooit heeft ontvangen. Een voor den B. die te Rot terdam woont, bezwarend feit is de omstan digheid, dat in den kelder van zijn woning verscheidene ontvreemde voorwerpen ge vonden zijn. De nationale vlag Rood-wit-blauw officieel aange wezen. In de Memorie van Antwoord aan de Eer ste Kamer betreffende de begroofing van Binncnlandsehe Zaken deelt minister De Wilde mode: Bij de voorbereiding van een wettelijke re geling voor dc vaststelling van kleuren en type van de Nederlandsche vlag is gebleken dat zich daarbij verschillende juridische vragen voordoen. Het. ligt in de bedoeling binnen zeer kor ten tijd een Koninklijk besluit uit te lokken, waarin het rood, wit en blauw worden vastgelegd als de nationale kleuren. EEN HERDERLIJK SCHRIJVEN VAN UTRECHT'S AARTSBISSCHOP. Zondagochtend is in alle R.K. kerken van Utrecht voorgelezen een vastenbrief van mgr. J. dc Jong, aartsbisschop van Utrecht. In dezen brief wordt een beroep gedaan op de katholieke moraal en o.m. gezegd dat ook „thans nog Christus in staat is tot het morocle wonder van de hervorming der we reld". Internationale bokswedstrijden te Rotterdam. Van Klaveren wint op punten van Pernot, Ongeveer 5000 toeschouwers waren gister- a-vond in de Nenijtohal te Rotterdam aan wezig bij de internationale bokswedstrijden een belangstelling, welke verklaarbaar was door het wederopt reden in een Nederland- schen ring van Beb van Klaveren, na diens jarenlange afwezigheid in de Ver eenigde Staten en Australië. Hij bokste tegen den Franschen weiter- kampioen Charles Pernot. Het gevecht was vastgesteld op tien ron den van drie minuten. Als scheidsrechter fungeerde de heer Desmet (Rotterdam) Van Klaveren woog 60,6 en Pernot 65,2 k.g. Van Klaveren beeon het. gevecht ffoed met mooie snelle linkschen naar het ge laat. Mij bleek nog niets van zijn vroegere snelheid ingeboet te hebben, doch hij vond in Pprnot een even vluggen tegenstander die het Hjf-aan-lijfwerk vooral zocht en zich daarin een meester toonde. Op afstand en op korten afstand even wel was Van Klaveren in deze eerste ronde uitgesproken de sterkere. In de tweede ronde bleef onze landge noot nog eenig overwicht behouden door uiterst snelle series, die Pernot verrasten De dekking van den Franschman bleek even wel uitstekend verzorgd. In de derde ronde gine Pernot sterk aan vallend te werk. De „Counters" van Van Klaveren dwongen hem evenwel spoedig in de verdediging te eaan. Pernot gaf ech ter niet op en kwam weldra weer geducht opzetten, maar van Klaveren dook veel en goed. Deze ronde was gelijk. Het vlugge spel der eerste ronden zette zich in de vierde voort. Men kreeg den indruk, dat van Klaveren wat tc veel op zijn ontwijken vertrouwde en ziin dekking iets minder verzorgde, waardoor de steeds aanvallende Pernot licht puntenvoordeel kon boeken. Tn He viifdo ronde forceerde van Klave- Zal ons rietbosch rente gaan geven? Te Oldemarkt is opgericht een vereeniging van bladriet-telers, welke ten doel heeft, de bladriet-teelt te bevorderen en zoo mogelijk prijsregelend op te treden. Zooals men weet is de rietbouw één der voornaamste be staansmiddelen voor de Overijselsche be volking in het Noordwesten. Nu heeft men wat het dekriet betreft, reeds met mede werking van de rogeering, mooie resulta ten kunnen bereiken, o.m. kon men winst maken, doordat de regeering bepaalde, dat een gedeelte van de nieuwe boerderijen in den Wieringermeerpolder met riet moest worden bedekt Wat het bladriet betreft, wil men tot der gelijke successen komen en is de oprichting van bovengenoemde vereen, de eerste stap daartoe. Als voorloopig bestuur werden aangewe zen de heeren G. B. Kooij en W. J. Braad te Ossenzijl; J. Lok en P. Lok te Kalenberg en A. Vaartjes te Hoogeweg. Ook voor Scha- gen met zijn rietbosch is deze poging om de cultuur beter loonend te maken, zeker van belang. VERMISTE BRIGADIER DER MARE CHAUSSEE TE UTRECHT. Zijn lijk uit het Eindhovensche kanaal opgehaald. Uit het Eindhovensche kanaal nabij de tweede brug is gisteravond omstreeks half zes het lijk, alsmede het rijwiel opgehaald van den 28-jarigen C. A. van Boven, bri gadier der marechaussee van de brigade Princenhage, die. zooals wij elders in dit blad uitvoerig vermelden, tijdelijk te Eind hoven was gedetacheerd en gisteravond om acht uur niet op zijn post bij de eerste brug over het Eindhovensche kanaal was aan gekomen. Vermoedelijk is hij, door de duisternis misleid, te water gereden en verdronken. ren met zijn linksehe dubbelstooten eenige malen een opening voor zijn hardere recht- sche, waardoor Pernot's actie wat afnam. Van Klaveren bracht deze ronde op zijn naam. Onze landgenoot trachtte in de volgende ronde het spelletje van de vijfde ronde voort te zetten, maar hij wachtte thans te veel af en liet Pernot op korten afstand ko men. Een paar linksehe hoeken van den Franschman deden van Klaveren zichtbaar verminderen en deze ronde was dan ook voor den Franschen kampioen. In de zevende ronde hield van Klaveren weer wat beter afstand, terwijl hij zich thans ook een beter bokser toonde. Pernot antwoordde met een harde linksehe op den maag. Even gleed Pernot uit, en viel op een knie. Van Klaveren stopte snortief. Te gen het einde der ronde haalde Pernot zijn achterstand in, met goed boksen op korten afstand, dat hem wat punten bracht. Deze ronde was gelijk. Zoo begon van Klaveren de achtste ronde Ziin rechtschen waren niet zuiver genoeg en ofschoon Pernot eenige slagen incas- seeren moest, hield de Franschman toch kranig stand. Hij dwong den Ncderland- schen bokser zoo veel mogelijk het lijf aan lijf boksen op, waarin hij o.i. zeker iets sterker leek. Toch was deze ronde voor on zen landgenoot. Met vrij behoorlijken voorsprong ging on ze landgenoot .de negende ronde in. Hij deed het kalm aan. daarbij aan Pernot den aanval latend. De Franschman dreef van Klaveren nu den ring door en vervolgde hem zoo hardnekkig en viel zoo verwoed aan dat hij na elke serie slagen van van Kla veren terug kwam en met gelijke munt be taalde. Ook deze ronde ging geliik op. De laatste ronde zette in met een snel vuur van harde en zuivere stooten van korten afstand op het lichaam van beide boksers, die van Klaveren evenwel het meest schenen te deren. Even leek het. of van Klaveren deze aanval van Pernot niet te hoven zou komen, maar hij herstelde zich juist tijdig genoeg, om in de laatste minuut nog weinig voordeel op hal ven afstand te verkrijgen. Misschien had Pernot ïn deze laatste ron de een weinig voordeel, doch ongetwijfeld verdiende van Klaveren 'n puntcnoverwin- ning. De overwonnene, die zich een vechter van groote klasse toonde kreeg een ovatie Van Klaveren bleek nog altijd een zeer goede pnntenhokser te 7'"n. Het residentie-orkest dirigeeren. De wereldberoemde Italiaansche dirigent Arturo Toscanini heeft aan een desbetref fende uitnoodiging van het bestuur van het residentie-orkest gevolg gegeven en zïch bereid verklaard, twee concerten te geven met het residentie-orkest en wel op Donder dag 4 Maart te 's-Gravenhage en Zaterdag 6 Maart te Rotterdam. Dit is de eerste maal, dat Toscanini in Nederland zal dirigeeren. De prijsverlaging van V.I.T.A. tawe De prijzen van de loopende voor verkoopcontracten niet gewijzigd. Naar aanleiding van de verlaging van den prijs der VITA-tarwe met ingang van giste ren, welke van regeeringswege bedoeld is als compensatie van de tot nog toe geldende thans gelijktijdig opgeheven bonificatie- regeling, hetgeen impliceert de bedoeling, dat de bloem- en meelprijzen, voor zoover met deze wijziging verband houdende, geen ver andering zullen ondergaan, heeft gisteren een bijeenkomst plaats gevonden van de commissie-Gerbrandy, bedoeld in de alge- meene verkoopvoorwaarden voor bloem en meel van de meelfabrikanten. Tn overeenstemming met de vorengenoem de bedoeling is van regeeringswege beslist, dat de meelfabrikanten met uitzondering van diegenen, aan wie dc TC-tarwe tegen spe- cialen prijs op bonnen ter beschikking werd gesteld) dc VITA-tarwe, benoodigd voor de loopende voorverkoopcontracten, nog tot den voor 7 Februari geldenden prijs moeten be trekken. Gezien dit feit, heeft de commissie beslist dat de prijzen van de loopende voorverkoop contracten tarwebloem, Zeeuwsche bloem en ongebuild tarwemeel, tengevolge van deze verlaging van den VIT A-prijs geen wijziging behooren te ondergaan. Uit bovenstaande blijkt, dat de prijs waar voor de maalindustrie de bloem aan de bak kers aflevert gelijk blijft. De verwachting, die in onzen commentaar van gisteren werd uit gesproken, dat de broodprijs voor de jongste verlaging van den prijs van de VITA-tarwe niet zal worden beinfiuenceerd, blijkt dus gerechtvaardigd te zijn. DOODELIJKE VAL. Aan boord van het in aanbouw zijnde tankschip 197. liggende aan het terrein van de Rotterdamschc Droogdok Maatschap pij, is de 18-jarige boordersmaat J. Vink uit de Nettenboeterstraat te Rotterdam op een stelling, waar hij aan het werk was, misgestapt en ongeveer van tien meter hoogte naar beneden geslagen. De knaap kwam in het tankruim terecht en is eenige oogenblikken later aan de bekomen won den overleden. Met de boot „politie 2" is het stoffelijk overschot naar het bureau van de rivierpolitie gebracht. Hoe kleiner u den hoek naar links maakt, hoe grooter het ongeluk, dat erin past.ft Is veel minder tijdroovend om in alle bochten altijd rechts te houden).

Schager Courant | 1937 | | pagina 5