Langendijker Groentenveilingen Polder Waard en Gioet. H D. H. ROODHUYZEN 8. Co. n.\& MAKELAARS M Feuilleton HET RAADSEL UIS De winter voorbij de oude toe- stand ingetreden. slechter dan ooit waar moet het heen? lage prijzen voor aardappels roode kool zeer matige prijzen de mooiste brengt het tot nauwelijks 13.overigens veel tegen mini mumprijs gele kool, minimum prijs of iets moer een groot ge deelte onverkoopbaar idem voor Deensche witte kool minder aan- voer groene kool te lage prijzen uien slecht peen geeft de minst onbevredigende uitkomsten bie- ten laag aanvoer rammenas slechte prijs aanvoer spruitkool. De winter is voorbij en daarmee is weer dc oude toestand op de veilingen ingetreden van sterk overveorde markten. Weinig voor deel heeft ons het weekje winterweer ge bracht, eerder nadeel. Het gevolg ervan toch is alleen geweest, dat er gedurende dien tijd weinig werd aangevoerd voor een iets minder Iageren prijs zoodat er straks weer meer moet worden aangevoerd, wat de mogelijkheid op nog meer doordraaien ze kerder maakt. Het is gedurende do zeven crisisjaren nog wel nooit zoo slecht ge weest als tegenwoordig. En zooveel jam merklachten als thans hebben we nummer •gehoord. Het is wel meer voorgekomen, dat er belangrijke hoeveelheden tuinbouw producten doordraaiden, maar zoo erg als het. tegenwoordig met de gele en Deensche witte kool is, is het toch nog niet geweest, Meermalen heeft men de vraag gesteld: „Waar moet dat heen?" maar thans klemt deze vraag voor velen ernstiger dan ooit. De tuinders hebben hun uitgaven als an dere bedrijfsmcnschcn. maar er wordt, bijna niets ontvangen. Een voorraad van 3 a 4 spoorwagens gele en witte kool, heteekent voor oen bouwer al heel wat.. Wat een arbeid eischen ze niet, om ze schoon te houden en wat komt er voor terecht als men ze naar de veiling brengt. Met roode kool, die nog de minst slechte prijzen op brengt, is het. al niet beter De meeste van deze kool behoort tot de gecontracteerde Eer ze in de boet is, kost ze al niet minder dan f200 per spoorwagen. Op 't oogenblik krijgt men het er niet voor, zoodat, zonder de arbeid en gewichtsverlies in aanmerking te nemen, er nu al verlies wordt geleden. Zooiets kunnen do tuinders niet dragen en ze raken al dieper in moeilijkheden. Voor zoover er nog bloemkool op dc ak kers stond, is deze weggevroren. De laatste twee weken hadden de houwers voor zoover ze bloemkool verbouwden, dus ook daarvan geen inkomsten. De prijs van de aardappelen blijft maar op het, oude. lage niveau. Er werd maar wei nig aangevoerd, ofschoon we hoorden, dat er nog heel wat voorraad is. Voor blauwe Eigenheimers werd fl.70f2.60 betaald. Eigenheimers brachten f2.60 op, blauwe aardappels f 1.60f 1.70. De aanvoer van roode kool was deze week weer veel grooter dan de vorige week, doch gezien de grooto voorraden, welke nog aanwezig zijn, wash et wel gc- wenscht, dat wat meer werd verkocht. De prijzen lokken er echter heelemaal niet toe uit. Do allermooiste kool van ongeveer 2V£ pond bracht in zeldzame gevallen f 3 op, vaak nog minder. Iets zwaarder golde.n f2 f2.50, terwijl voor de zwaarste de mini- mumnrijs van f 1.-40 werd betaald. Afwij kend goed bracht ook niet meer op of draaide nu en dan door. Aangevoerd wer den aan beide veilingen ongeveer 55 spoor wagens. Is het in het begin der week nog enkele keeren voorgevallen, dat. voor gele kool f 1.-1-0fl.70 werd betaald, later zijn de prijzen weer gezakt lot den minimum prijs van f 1.20 of 1 dubbeltje meor. Veel kon echter niet aan den handel worden verkocht. Een belangrijk gedeelte draaide weer door en niet alleen groote kool of afwijkend goed, doch kool van normale grootte bleek onverkoopbaar. Ze werd vernietigd of voor veevoer verkocht. De aanvoer beliep meer dan 80 spoorwagens. Deensche witte kool kwam er ook heel veel; den laatsten martkdag dezer week zelfs 25 spoorwagens aan de twee veilingen. Deze hoeveelheden konden op geen stuk ken na door den handel worden opgenomen. De vraag uit het binnenland was zeer ge ring en van export was zoo goed als geen sprake. Vreemde toestanden aan de groen teveilingen: veel en prachtige tuinbouwpro ducten verschijnen er, doch de kooplieden zitten er zonder orders. Van deze koolsoort werden ongeveer 85 spoorwagens aangebo den. De aanvoer van groene kool werd min der. In de prijzen kwam maar weinig ver andering. De beste en grootste werden voor f 2.803.60 verkocht, kleinere of afwijkend goed voor f 1.10—2. Ofschoon het weer gunstig werd voor het uitzoeken van uien, kwam er toch niet veel aan de markt De voornaamste oorzaak hiervan is wel, dat de prijzen verre van loonend zijn. Een enkel partijtje nep werd voor f 5.20, een ander voor f 5.50 verkocht. Drielingen golden f 1 of f 1.10. Op t laatst trok de markt iets aan en kon tot f 1.30 worden gemaakt. Evenzoo liep het met de gewone uien, waarvoor f 11.30 werd be taald, op 't laatst der week 1 of 2 dubbel tjes meer. En ook de grove brachten maar weinig meer op, n.1. f 1.10—1.40, voor de mooiste soms f 1.501.70. Eiken dag kwam er breekpecn aan de veilingen. Al kan niet van hoogc prijzen ge sproken worden, het kan er toch mee door: f 1.401.70, soms f 1.80 en f 2 voor groote en voor kleine f 0.60—1. Bieten doen het minder goed. De mooie, kleine sorteering bracht het tot f 1.501.80, overigens brach ten ze f 0.80—1.20 op. Voor rammenas werd 70 cent betaald en voor spruitkool f 4.705. Al met al een slechte markt. De uit komsten aan de veilingen het vorige jaar waren ook al weinig bemoedigend. Dc tota le omzet aan beide groote markten was 2% milliocn. Normaal zou het 7 millioen moe ten zijn. Deze cijfers zeggen alles. Vergadering van Dijkgraaf. Heemraden en Hoofdingelanden van den Polder Waard en Groet, op Zaterdag 6 Februari 1937, des nam. 2 uur ten polderhuize. Dijkgraaf de heer A. J. Waiiboer, secreta ris dc heer A. Wicdijk. Allen aanwezig. Voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom, waarna de notulen van de vergadering van 28 Octoher 1936 worden gelezen en onveranderd goedgekeurd en geteekend. Ingekomen stukken. Ged. Staten keurden het besluit tot over dracht van 'poldereigendommen enz. aan de Provincie Noordholland t. b. van de kanaal plannen goed. Idem het besluit lot overdracht, van de zeedijken aan het Hoogheemraadschap. Ten aanzien van de belegging van de koopsom hebben Ged. Staten nadere inlich tingen gevraagd, welke bereids zijn ver strekt. Het slootwerk langs den dijk vanaf dc Nieuwesluis tot het clcctr. gemaal is aan besteed en gegund aan G. Krap te Scha pen, deelt Voorzitter mee. Tot op liet oogen blik heeft het werk nog niet veel voort gang, doch Voorzitter venvacht, dat het wel beter zal worden. Voorzitter deelt mee dat tot opzichter bij de werkverschaffing is aangesteld de heer E. Lap. Van de gasfabriek te Noordscharvvoude is 40.000 L. kooit eer gekocht voor f2.35 per 100 Kg. levering Mei tot September 1937. Van de N V. Olie Handelsonderneming is 20.000 L. gasolie gekocht a f3.10 per 100 Liter. Voorzitter deelt tenslotte nog mee, dat de polder een rekening hij den Postcheque- en Girodienst heeft geopend, onder nummer 295294. Naar aanleiding van een gemaakte op merking deelde Prov. Waterstaat mee. dat zij bereid was de bocht van uit den Groet polder op den Prov. weg ruimer te maken. Aan één zijde is dit werk reeds ten uit voer gebracht. Bouwen pakhuis fa. van Waveren. Aan het verzoek van Ged. Staten om het genomen besluit in te trekken, wordt niet voldaan. Van Ged. Staten kwam een schrijven in met de mededeeling, dat het besluit tot uitgifte in erfpacht van een bouwterrein aan de haven te Kolhorn aan de fa. v. Wa veren te Haarlem niet kan worden goed gekeurd. Bezwaren werden gemaakt, om dat het gebouw tekort op den weg zou moeten worden gebouwd. De weg werd aangemerkt als een openbare verkeersweg tusschen Schagen en Wieringermeer. Voorzitter zegt naar aanleiding van deze afwijzende beschikking met de fa. v. Wa veren te hebben gesproken, met het ge volg, dat een nieuw verzoek inkwam om een bouwterrein in erfpacht uit te geven aan de Oostzijde van den loswal. Bereids werd dit verzoek doorgezonden aan den Hoofdingenieur-Directeur van den Prov. Waterstaat, die antwoordde, dat, ook daar aan veel bezwaren kleefden. Ten eerste zou de N.O.-hoek van het gebouw niet op 16 M. uit den as van den Provincialen weg komen, hetgeen ondervangen zou kunnen worden door hot gebouw 25 M. Westwaarts te projecteeren. De bestaande weg zou voorts moeten worden omgelegd, er zou n.1. een nieuwe verbinding met den Prov. weg gemaakt moeten worden. Dc bestaande weg zou aan dc oostzijde met een hek moe ten worden afgesloten. Voorts zou moeten worden uitgemaakt of de loswal kon wor den verkleind, terwijl op grond van art. 2 b van het Reglement Vaarwateren Noordhol land ontheffing van Ged. Staten vereischt is. Tenslotte wordt gewcz.cn op do bepa lingen van dc Bouwverordening van de gemeente Barsingerhorn. De heer R. C. Schenk zegt, dat het schijnt, dat alles zooveel mogelijk wordt gezocht om het bouwen onmogelijk te maken. Voorzitter zegt. dat het ook. hem niet sympathiek aandoet. De fa. van Waveren heeft meerdere ma len te kennen gegeven, dat zij er zeer veel prijs op stelde in Kolhorn te bouwen. Indertijd heeft, de polder direct medewer king verleend door voor do kanaalplannen gedurende 20 jaren een jaarlijksche subsi die te vcrleenen van f500.cn nu omge keerd medewerking wordt gevraagd, duidt de houding van de hoogerc instanties meer op tegenwerking. De heer R. G. Schenk zegt er niets voor te gevoelen het in de vorige vergadering genomen besluit in te trekken, omdat spreker de aangevoerde bezwaren zeer aan- vcchtbaar vindt. Dat de weg langs het te bouwen pakhuis gebezigd wordt voor het openbare verkeer tusschen Schagen en den Wieringermeer, acht spreker niet juist. Bo vendien kan de weg zeer geschikt omge legd worden. De vergadering blijkt het met den heer Schenk volkomen eens te zijn, Met alge- mecnc stemmen wordt besloten niet aan het verzoek van Ged. Slaton om het ge nomen besluit iïi te trekken, te, voldoen cn te verzoeken den toestand ter plaatse nader op te nemen. Kasgeldleening. Besloten wordt tot het aangaan van een kasgeldleening tot een bedrag van ten hoogste f 10.000. Levering basalt. Voorzitter zegt een prijsopgave te hebben ontvangen van het Hoogheemraadschap voor steenslag en een van de Basalt Mij. te Rotterdam voor basalt. Dc materialen van het Hoogheemraadschap blijken f0.60 per M3. goedkoopcr te zijn, terwijl dit om de lichtere kleur geprefereerd wordt. Besloten wordt de materialen weer van het. Hoogheemraadschap te betrekken. Overeenkomstig het Bestuursvoorstel wordt besloten voor drainage van het ont gonnen land in den Waardpolder takken bossen beschikbaar te stellen. De koorts daalt onmiddellijk, De besmetting wordt gestuit, De ziekte-duur wordt ingekort. Steeds goede resultaten meti Volgens recept van Apotheker Dumonf Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent Aanvulling Ambtenarenreglement, Voorzitter brengt ter sprake het schrij ven van den Bond van Waterschappen be treffende aanvulling van het Ambtenaren reglement met betrekking tot een ver plichte ontslag-aanvrage voor ambtenaren, die den 05-jarigen leeftijd hebben bereikt. Na ampele bespreking wordt besloten het Ambtenaren reglement met die bepa ling aan te vullen. Rondvraag. De heer J. Vethman vraagt er zooveel mogelijk voor te zorgen, dat het water ln den Groetpolder goed weg is. Voorzitter doet toezegging, er zijn best voor te zullen doen. De heer Vethman vraagt verder wie de kluften onderhoudt naar de boerderijen langs den Westfrieschcn dijk. Voorzitter zegt dat de polder die zal on derhouden. De heer Saai deelt mee, dat hij in dc vo rige vergadering had meegedeeld, dat, de wegen in den polder van het Aanvullend Wegenplan waren afgevoerd. Dit was niet juist. De wegen staan er nog wel op. Spr. zegt, dat zijn zienswijze ten aanzien van het wegenonderhoud nu ook weer geheel an ders is. De heer Saai gevoelt er n.1. veel voor, wanneer dit voor den polder geen hoogerc kosten mee zal brengen, dus wan neer het meer aan den weg te besteden bedrag, uit het Aanvullend Wegenfonds zal kunnen worden terugontvangen, om de we gen grondig aan te pakken. Over dit punt ontwikkelt zich een leven dige discussie met het gevolg, dat in dc vol gende algemeene vergadering nadere mede- deelingen zullen worden gedaan. Het be stuur zal informaties inwinnen. De heer P. Kistemaker Sr. brengt ter sprake de betaling van f 1700 voor staat K, aan het Hoogheemraadschap. Spr. zegt ge lezen te hebben, dat de Anna Paulownapol der aan Ged. Staten hebben verzocht om vermindering van deze aanslag in staat A, terwijl het Hoogheem raadschap zelf de pro vincie verzocht staat A over te nemen. De heer Kistemaker meent, dat nu de dijken overgegaan zijn aan het Hoogheemraad schap, er alle reden is om ontheffing van die betaling te vragen. Voorzitter zegt, dat. dit argument naaf zijn meening niet juist is. De lasten van staat A drukken niet op den dijk, doch op het geheele gebied van don polder. Wan neer die betaling met den dijk verband hield, dan zou dit zeker in den koopprijs verdisconteerd geweest zijn. De heer R. C. Schenk zegt wel iets voor de redeneering van den heer Kistemaker te gevoelen, doch dan op andere gronden. Wan neer de aanslagen voor staat A gebruikt worden voor rente cn aflossing van aange gane leeningen, alsmede voor onderhoud, dan is het denkbaar, dat, in verband met het veel geringere onderhond, er geld be schikbaar blijft voor extra aflossing en 7.00 dit niet plaats vindt, voor andere doeleih den. In dat geval zouden er motieven kun nen zijn de aanslag te verminderen. Spre ker zou een onderzoek willen doen instellen. De heer Saai zegt, dat. waar ook vele an dere waterschappen bijdragen in slaat A, de bond van waterschappen wellicht hef aan gewezen lichaam is, om overleg mee te ple gen. Voorzittér zegt toe deze kwestie hij den heer Boersma, secretaris van den bond van waterschappen, zoowel als van het Hoog heemraadschap, ter sprake te zullen bren gen. Hierna sluiting. W ARMENHUIZEN Tweede Nutsavond. Zaterdagavond hield de Plaatselijke afdee- ling van het Nut alhier haar tweede bijeen komst in de zaal van den heer Slikker. Voor dezen avond was hier de welbekende heer C. ten Bruggencate uit Heiloo uitgenoodigd, nogmaals een causerie te komen houden over Indië. Als onderwerp was ditmaal gekozen: „Een reis door dc Molukken en een kijkje op Nïeuw-Guinca. De heer Ten Bruggencate begon zijn inte ressante causerie met in de groote opkomst een duidelijk bewijs te zien van zijn mee ning, dat dc belangstelling van onze land- gcnoolen voor de Overzeesche Gewesten toch heusch niet afwezig is. Met cijfers gaf spreker overduidelijk de ontzaggelijke belangrijkheid aan van het bezit dezer Gewesten voor liet Moederland. De toelichting bij de plaatjes, af en toe met aardige anccdotcn en vroolijke grapjes af gewisseld, deed ons kennis maken met ze den en gewoonten der bevolking, en met mooie cn rijk afgewisselde landen, eilan den, vulkanen enz. Nooit hadden wij vermoed dat ook de Mo lukken zoo interessant waren, terwijl na een zeer leerzame uiteenzetting spreker ons op Larat, een eilandje in de Molukken, liet pauzeeren. Nu volgde een uiteenzetting over Nieuw- Guinea, waar spreker zelf ook meerdere kee ren is geweest. Omtrent de kolonisatiegedachten merkte spreker op, dat deze gedachte heusch niet van den laatsten tijd dateert, doch reeds van 1924 toen de broeder van wijlen Prins Hendrik, graaf Adolf van Meckleniburg, na een expeditie in Nieuw Guinea een groot gedeelte van dit land in concessie vroeg voor groote Duitsche kolonisatieplannen, hetgeen om diverse redenen is geweigerd. Na dezen tijd, dus reeds 13 jaren geleden, vroeg ook Japan meermalen groote com plexen in concessie aan, welke ook ten dcole zijn geweigerd, doch die gedeelten welke zijn gegund en beplant, geven in geen geval onbevredigende resultaten. Spreker drong aan, om de gedachte te steunen dat de regeering uiteindelijk eens alle pogingen in het werk stelt, dit land terdege te doen onderzoeken. Dc waarnemend voorzitter was zeker de tolk van allen, toen hij den spr. in kern achtige bewoordingen dank zegde, en een spoedig weerziens toeriep. Naar wij vernemen heeft de Directeur van het gemeente Gasbedrijf alhier, als zooda nig ontslag aangevraagd en gaat 1 Mei a.s. de dienst met pensioen verlaten. suiker rubber - koffie per contract Amsterdamsche Liquidatiekas N.Nfi SUIKER RUBBER. KOFFIE. CACAO, KATOEN, ALLE GRANEN ENZ. TER BEURZfc VAN LONDEN. UVERPOOL NEW VORK. CHICAGCL WINNIPEG, ENZ; DAM 2» Telaloon No. 30012-31012 AMSTERDAM-C.] Baür» Nl» 2, Totot 30012 Telagram«dr«»: CARIQS-AMSTERDAM In de maand Januari 1937 werd verhan deld aan de veiling: 1.013.075 Kg. roode kool, 418.600 Kg. gele, 365.325 Kg. D. witte, 52675 Kg. uien, 17.175 Kg. peen, 950 Kg. nep, 900 Kg. aardappelen, 2300 Kg. bieten, 1150 st. selderie. In Januari 1936: 554.275 Kg. roode kool, 153.560 Kg. gele kool, 225.500 Kg. Deensche witte kool, 80.300 Kg. uien, 10.275 Kg. peen, 2675 Kg. nep, 4675 Kg. aardappelen, 800 Kg. bieten; selderie. Dc omzet, bedroeg in Januari 1937 f27.028.50 tegen f52.506.55 in Januari 1936. SINT MAARTEN Zaterdagavond trad in café „De Tuinbouw" alhier op de heer M. Wiese van Dirksihorn, die een lezing met lichtbeelden hield over Spanje voor het I. v. A.O. De rede, welke door den heer Wiese is gehouden, hield in o.m. een duidelijk beeld te geven van het waarom rler thans heer- schende binnenlandsche oorlog. Door den heer Wiese is eerst een ge schiedkundig overzicht vanaf den Romein- schcn tijd tot heden over Spanje gegeven. Ook heeft de spreker op duidelijke wijze naar voren gebracht dat, al wordt, hier de Spaansche regeering als communistisch be schouwd, en daarom door fascist en natio nalist bestreden, zij het daarom nog lang niet is. De strijd is ontbrand zegt spr., door het groote standsverschil cn wel van enkele alles cn de rest totaal niets en dat het ru moer thans in een strijd voor wereldgebeu ren is getreden, staat buiten het Spaansche willen. Een genoegelijke, leerzame avond heeft de heer Wiese ons bezorgd, terwijl door de lantaarnplaatjes een en ander werd toege licht. De heer De Vries sloot met een woord van dank aan spr. deze bijeenkomst en sprak de hoop uit, dat deze avond haar nut mocht hebben. Voor, tijdens en na dc pauze werd ons een gezellig nummertje muziek ten gehoore gebracht door Kos en Co. VAN HET ONBEWOONBARE Naar het Engelsch bewerkt door THEA BLOEMERS 12) Een oogenblik dacht zij na wat het beste zou zijn. Zij kon zich opsluiten in haar kamer, of zou ze het licht in de hall aandraaien? Het moet een gewone kat zijn, redeneerde zij tegen zichzelf. „Dapper ia natuurlijk was van streek, vreemd en zoo... Maar ik moet hem terug hebben." Ze ging naar de trap en toen ze het knopje aandraaide en het licht in de hall zal zag aanflitseen, drong het geluid van brekend glas tot haar door. De salondeur, juist tegenover het beneden eind van de trap, stond wijd open; daarachter zag zy het donker van de kamer en uit dat donker scheen het gekletter van het vallende glas te komen. Toen hield het op. Amabel bleef als aan den grond genageld staren naar de open deur. Het was doodstil in huis. Zij wilde spreken. Dapper roepen, maar ze kon geen geluid uitbrengen. Ze huiverde van kou. Slechts met de grootste krachtsinspan ning slaagde zij er in, det hand weg te trek ken van den muur. Ze wist niet, hoe ze nog naar haar kamer zou komen. Als er eens iets achter haar aankwam, de trap op! Lang bleef ze talmen. De stilte werd niet verbroken. Eindelijk haalde ze diep adem en ging langzaam terug naar haar kamer. Het licht liet ze branden, Toen ze binnen was, sloot ze de deur, keerde zich om en bleef onbeweegiyk staan, met wijdopen oogen, als verstijfd. De deur naar de aangrenzende kamer, de kamer van juffrouw Georgina stond open... HOOFDSTUK IX. 's Morgens kwam Jenny een kop thee bren gen; ze trok de gordijnen open en zette het water op. Amabel keek haar scherp aan. „Heb je ook iets gehoord vannacht, Jen ny?" vroeg ze. „Neen, mevrouw," antwoordde Jenny. „Heeft het geonweerd? Moeder en ik sla pen zoo vast „Ik geloof," hernam Amabel, haar nog steeds aanziende, „dat er ergens een ruit ge broken is. Ben je al ln den salon geweest?"' „Neen, mevrouw," was het bescheid. Toen bg de deur, keerde het meisje zich om en ver volgde met haar effen stem: „Weet u, dat al het licht brandde, beneden en boven? Het schynt den heelen nacht aangebleven te zyn." „Ja," knikte Amabel, „dat dacht ik al". Juist toen Jenny verdween, riep zy haar te rug. „Stond de deur van den salon open, toen je naar boven kwam?" Jenny bleef op den drempel aarzelen en keek naar den grond. „Ik heb er niet op gelet, mevrouw," klonk het. Amabel kleedde zich aan en ging naar be neden. De deur van den salon was dicht. Zy ope||de_ die en kwam in het halflicht van een kamer met neergelaten gordynen. Het rook er duf, maar ze voelde ook een frisschen luchtstroom, die de dufheid trachtte te ver- dryven. Ze liep de kamer door en trok het zware gordijn opzy; onder haar voet voelde ze een stuk glas breken. In het licht zag ze een gapend gat in het raam, zoowat anderhalven meter van den grond. Uit de sponning staken onregelmatige hoeken glas; en het grint bui ten lag vol splinters en scherven. Zij keerde zich om, trok ook het gordyn van het andere raam open en deed toen de deur dicht. Tien minuten later hoorde ze voetstappen op het grint. Ze ging naar het raam en door de gebroken ruit keken Julian en zy elkaar aan. „Hé, hoe komt dat?" vroeg hij. In het kort bracht ze hem op de hoogte van wat zich in den nacht had afgespeeld. „Waarom heb Je me niet opgebeld?" „Er gebeurde niets meer." Julian schopte tegen de stukken glas. „Ik hoop maar, dat het arme dier zich niet te erg gesneden heeft. Hy zal wel naar huls geloopen zyn. Ik ga eens even kyken." Hy draaide zich om en wandelde weg. Amabel keerde nqar boven terug om te ontbyten. Zy was aan het stof afnemen toen Julian weer kwam, en hy vroeg 'n tikje onge duldig: „Doet Jenny dat niet?" „Ik heb zelf gezegd, dat ik deze twee ka mers wel zou schoonhouden, als zy kookte. Ik houd wel van huishoudeiyk werk. Maar heb je Dapper gevonden?" „Ja. Hem mankeert niets zelfs geen schram. Mademoiselle Lemoine heeft hem ge hoord en binnengelaten." „Heelemaal niet bezeerd?" vroeg Amabel verbaasd. Julian stond in het vuur te kijken. „Dat is heel natuurlijk," verklaarde hij. Als hy er recht op in sprong, kon hy zich byna niet bezeeren." Maar zyn voorhoofd was gefronst terwyi hy sprak. Amabel behoeft hem niet eens aan te ky ken, om te weten dat hy uit zyn humeur was. Toch keek ze, half medelydend. De jongen van twintig jaar geleden had precies zoo ge keken, als iets hem hinderde. Julian schopte tegen een blok hout en zei: „Eigenlijk beteekent het allemaal niets, als je het goed beschouwt." Amabel onderdrukte den lust om te glim lachen. Wat had Julian voor reden, om zoo boos te zyn? Wat konden mannen zich toch soms als kleine kinderen aanstellen! „Leg me dan maar eens uit hoe je over de zaak denkt", verzocht ze kalm. ,,Het is vry eenvoudig, zou ik zeggen. Er komt een verdwaalde kat binnen, of komt niet binnen; jy hoort het, Dapper hoort het natuurlyk ook en wordt begrijpelykerwys half razend." „De salondeur was dicht, toen ik naar bo ven ging." „Dan heeft hy die opengeduwd, en toen hy de kat buiten hoorde, is hy er recht door het raam op af gesprongen." Amabel drukte de lippen op lekaar. Er danst een vonkje in haar oogen. „Toen ik bovenkwam, was de tusschen- deur naar de kamer van je tante Georgina open. Heeft hy dat soms ook gedaan? Ik kan er op zweren, dat ik die gesloten heb voor ik naar bed ging."' „Dan is het slot stuk. Mag ik even gaan kijken?" „Ja zeker." Even plotseling als den vorigen avond de sympathie, zoo was er nu een kribbige tegen strijdigheid tusschen hen gekomen. Geen van beiden dacht er aan, het als reactie te be schouwen. Julian morrelde aan het slot en ontdekte niets bizonders. Hij draaide den sleutel om en de deur bleef op slot, hoe hy ook trok en schudde. „Dan heb je haar vergeten te sluiten," be- slistte hij en Amabel zweeg maar. „Wou je Dapper terughebben?" ging hy voort. „Neen", antwoordde Amabel. „Hij zou toch niet blyven." „Als je hem maar aan de ketting houdt..." Ze schudde het hoofd, ,,'t Geeft allemaal niets." Zy sprak verder op een anderen toon, niet meer op die van Amabel, maar van me vrouw Grey, een vriendelijke vreemde. „Je bent heel behulpzaam geweest, doe nu maar geen moeite meer. Ik zal het heusch wel redden." Julian voelde de verandering en zyn hu meur werd er niet beter op. Kibbelen ging niet, dus nam hy maar afscheid. Toen hy by de deur was, hoorde hy zijn naam. Hy keerde zich half om en zag dat „mevrouw Grey" even plotseling verdwenen was als ze was geko men; het was Amabel weer, die daar stond en zei: „Niet boos zyn, Julian, 't was erg onaardig van me." Hij kwam terug. Julian, ik heb je nog niet alles verteld. Ik vind, dat je het weten moet. Dapper heeft die ruit gebroken." „Wét zeg je?" Ze legde een hand op zyn arm. „Ga maar even mee, dan zal ik het Je laten zien." (Wordt vervolgd.);

Schager Courant | 1937 | | pagina 6