Bestrijding van ratten Feuilleton HET RAADSEL Arrondissements rechtbank te Alkmaar Uit onze Omgeving Natuurlijke en kunstmatige vij anden helpen 17. Het ver wekken van besmettelijke ziek ten onder de schadelijke dieren een geraffineerde methode. Na, een periode van betrekkelijke rust schijnt de rattenschade weer zoo hier en daar van zich te doen spreken. Van een al- gemeene invasie kan weliswaar op het oogenblik niet gesproken worden maar het zou heel verkeerd zijn, daarop te wachten. Nu, nu de schade nog te overzien is moet begonnen worden met de bestrijding van deze dieren, van welke zelfs do hardnekkigste bioloog- en dierenbeschermer heel weinig nut zal kunnen opsommen. De bestrijding van ratten kan op verschil lende manieren ter hand worden genomen; men kan ze b.v. bestrijden door ze te van gen met behulp van natuurlijke vijanden, b.v. onze bekende rattenvangende honden. Van een bestrijding door middel van op ratten jachtmakende vogels, b.v. uilen enz. behoeven wij ons hier in Noordholland geen overdreven voorstelling te maken. In som mige streken van ons land kan deze manier echter degelijk van belang zijn'. Het vergiftigen van ratten door gebruik te maken van giftige gassen, zooals men dat b.v. in schepen en huizen kan doen kan ook gevoegelijk buiten bespreking blij ven. Dan blijven er voor ons nog twee manie ren over, n.1. het vernietigen der ratten door 't gebruik van vergiftig voedsel en door de verwekking van besmettelijke ziek ten onder de ratten. Het gebruik van vergiftigd voedsel is ons heel goed bekend, zoo zelfs, dat vele sterke vergiften veel van hun afschrikwek kendheid voor ons verloren hebben. Wij werken met Phosphorbevattende mid delen, b.v. Rodent met verschillende arse nicum bevattende middelen, b.v. rattenkruid loodarsenaat enz. Met Strychninebovatten- de middelen (uitermate gevaarlijk), met gipsbevattende middelen, met Zelio (bevat het element Thallium), met Bariumcarbo- naat en tenslotte nog met middelen, waar van het werkzame bestanddeel zeeavuin is. Uitgezonderd het laatste middel, zijn alle genoemde middelen niet voor ratten, maar ook voor kinderen en voor andere dieren (huisdieren) gevaarlijk. Het is natuurlijk niet doenlijk in dit kleine stukje de samenstelling van alle ge noemde middelen op te geven. Ook zouden wij daartoe ongaarne overgaan omdat wij niet graag de risico zouden loopen van een vergiftiging bij een mensch of een kostbaar huisdier. Wie omtrent de beste en goedkoopste middelen wil worden ingelicht kan bij on- dergeteekende informaties inwinnen. Wel willen wij nog even zeggen, dat wij aan het gebruik van giftige stoffen in onze streek niet zulke groote gevaren verbonden achten als in sommige andere streken van ons land. Onze akkers zijn immers allen rondom in het water gelogen en slecht be reikbaar. Slechts in de buurt van de huizen geldt, dat niet. Bovendien heeft men hier de goede gewoonte, de vergiften niet. open en bloot op het land te leggen maar ge bruik te maken van een leeg sigarenkistje met een gat erin of b.v. een aardappelbak die omgekeerd op het. land gelogd wordt. Het gebruik van een omgekeerde bak of een leege kist, waaronder het klaargemaak te vergift gelegd wordt is niet alleen aan te raden in verband met het gevaar voor vogels en andere dieren, maar ook is liet nuttig omdat vele vergiften minder smake lijk worden onder inwerking van zonlicht of regen en soms zelfs onwerkzaam. Dit laatste geldt b.v. vooral voor de later te noemen bacteriepreparaten. Een andere, zeer belangrijke factor bij het klaarmaken van rattenvergiffen is, dat de ratten oogenblikkelijk ruiken of er een menschenhand aan geweest is. Klaarmaken van vergiften moet dus plaats vinden met behulp van een vork of lepel, terwijl boven dien het gebruik van handschoenen^ (oude natuurlijk) zeer sterk aan te raden is. In de praktijk mankeert nog wel eens wat aan al deze voorzorgsmaatregelen. De lezer zal echter gaarne de vraag beantwoord zien, welk soort vergift bij voorkeur gebruikt moet VAN HET ONBEWOONBARE J-Jyjg Naar het Engelsch bewerkt door THEA BLOEMERS 13) Ze liepen de trap af en Jullan duwde met den schouder tegen de dichte salondeur. Die week niet. Ze gingen het vertrek binnen, waar alles nog precies zoo was, als toen Amabel het verlaten had. Ze deed de deur secuur achter zich dicht en leidde hem naar de groote, diepe sofa, die tegenover den leegen haard stond. Er lagen kussen op van verbleekt brocaat, een rose, een groen en een blauw; de kleuren waren bijna verbleekt tot een vaal grys. Het blauwe kussen lag het dichtsbij, opgepropt in den hoek van de sofa; Amabel tilde het op, keerde het om en wees. De zijde aan den onderkant was open gereten. Een lange, naaldvormige glassplinter hing nog tusschen de draden. HOOFDSTUK X. Ze stonden zwijgend naar het stukje glas te kijken. Na de eerste oogenblikken van verbijstering keerde Julian zich om, ueek van de sofa naar het raam en van het raam naar de sofa. Hij liet een langgerekt gefluit hooren en keek weer. De afstand was ongeveer vijf meter. Hij raakte den splinter aan en trok een die pen rimpel in zjjn voorhoofd. worden. Het antwoord daarop is al zeer gemakkelijk. Er is geen enkel vergift., dat, op den duur vol doet. Afwisseling in het, gebruik van de vergiften maar vooral afwisse ling van de bereiding van de lok middelen is zeer aan te raden. Zoo kan 't. gebeuren, dat tuinbouwer A. goed te spreken is over een vergift, waarover tuinbouwer B. zeer slecht te spreken is. Heeft men een tijdje gewerkt met b.v. arsenicum bevattende middelen, waarbij als lokspijs b.v. wortelen, knolrapen, brood enz. ge bruikt zijn, dan verdient bet veel al aanbeveling, als de ratten in middels nog niet voldoende opge ruimd zijn (geheel weg krijgt men ze nooit) eens een tijdje een an der soort, vergift te gebruiken. Natuurlijk speelt bij dit alles de te bestrijden soort van ratten ook nog een rol. Bij het gebruik maken van rattenvergif fen moet men vooral niet van de veron derstelling uitgaan, dat het vergift beter is als de lokspijs een grooter percentage van het vergift bevat. Als het percentage vergift te hoog is wordt het vergift direct na het opnemen weer uitgebraakt en dan heeft het dus niets geholpen en bovendien is die rat gewaar schuwd en zal zij voorloopig dat vergift niet meer aanraken. Ik heb zelf proeven genomen met ratten in kooien en soms was het. zoo sterk, dat de ratten liever eenige dagen honger leden dan van brood te eten, dat met vergif was besmeerd. Een andere keer lieten dc ratten bet vergift, dat, er als boter opgesmeerd was, als een dun korstje liggen, terwijl de onderkant van de boterham opgegeten was, Het gebruik van zgn. sera heeft ten doel besmettelijke ziekten onder de ratten te verspreiden. Die sera zijn n.1. reincultures van ratten of muizentyphus. De bedoeling is dus, det niet allcèn, die ratten die van het prae- paraat eten sterven zullen, maar ook, dat de ratten die eraan sterven verder voor het verspreiden van de ziekte zullen zorg dragen. Dat men vau die verspreiding al te groote verwachtingen moet heb ben, vooral niet in onze streek, waar het aantal ratten per vierkante eenheid niet zoo groot is, zal duidelijk zijn. In pakhui zen en over het algemeen in steden, waar het aantal per vierkante eenheid veel grooter is, zou men daarvan meer kunnen verwachten. Men moet echter rèkening hou den met het feit, dat sommige rattensoor- ten geheel ongevoelig schijnen te zijn voor bepaalde sera en dat er zelfs bij de niet immune soorten nog vele immune exem plaren voorkomen. Hetzelfde ziet. men im mers bij het optreden van een infectueuze ziekte bij de mcnschcn. Bij het klaarmaken van lokmiddelen met serum moeten natuurlijk dezelfde voor zorgsmaatregelen genomen worden die bij de vergiften genoemd zijn, maar bovendien moet er rekening mede gehouden worden dat vele medici het gebruik van sera voor de volksgezondheid gevaarlijk achten. Men acht het n.1. mogelijk, dat de paratyphus, waarmede de ratten besmet worden, over zal gaan op mcnschcn. Gedurende den oor log, toen men in de loopgraven zoo hier en daar van die sera gebruik heeft gemaakt, schijnt het inderdaad voorgekomen te zijn, dat soldaten er door werden aangetast. Wel schijnt, volgens Schuurman Stekhoven in „Batten en rattenbestrijding in ons Va derland" het scrum van onze Rotterdam- sche seruminrichting met speciale voor zorgsmaatregelen bereid te worden, zoodat gevaar daarmede niet zoo spoedig te duch ten is. Uit dit alles blijkt, dat men het nut van serum niet overschatten moet en dat evenmin het gevaar, noch onderschat, noch overschat moet worden. In de praktijk is het verder nog een bezwaar, dat de houd baarheid van sera beperkt is. Dit geldt niet voor dc vergiften. Met deze enkele regols zijn dc verschil lende voor- en nadeelen van de diverse methoden natuurlijk slechts zeer in het kort hekeken. Uitgebreidere inlichtingen worden gaarne schriftelijk of mondeling door ondergeteekende verstrekt. De Ambtenaar b. d. Plantenz.k. dienst. VAN HERWIJNEN. St. Pancras. „Hoe heb je dit ontdekt?" „Er lag een heel klein scherfje by de sofa". Ztf wees de plek aan met de punt van haar schoen. „Ik zag het glimmen. Toen keek lk rond cn zag nog een stukje op de sofa, en toen ik het kussen wilde uitschudden, zag ik dit. Ik heb het voorzichtig weer neergelegd, om het je te laten zien." Er volgde een lange stilte. Toen zei Julian: „Ik ga een poosje rondwandelen om na te denken. Je bent niet boos, omdat ik zooeven onhebbelijk was?" Glimlachend schudde zij het hoofd. Ze gingen samen de hall in. „Ik zou eerst Jenny wel even willen spre ken", hernam hy. „Daar heb je toch geen be zwaar tegen?" „Natuurlijk niet. Zal ik haar boven roe pen?" „Neen," antwoordde Julian, „ik vind haar wel. Dan ga ik meteen even bij Brownie aan. Jenny was in de keuken en toen hy haar begroette, keek ze op van haar werk, bleek, met groote schrikoogen. „Ik ben geen spook, Jenny", lachte Ju lian. „Gunst neen, mynheer," hygde Jenny en ze kwam naar de tafel. „Je keek net of ik er wel een was," plaag de hij opzetteiyk door. Julian keek haar plotseling strak aan en vroeg. „Wat hoor ik, dat je na de thee niet naar boven wilt? Laat je mevrouw Grey zelf haar souper boven halen?" „Ellen deed het altyd," verklaarde Jenny zonder hem aan te zien. „Ellén is weg, dus ligt het voor de hand, dat jij het voortaan brengt, nietwaar? Jenny greep den rand van de tafel en schudde ontkennend het hoofd. VOOR DEN POLITIERECHTER. Extra-zitting van Maandagmorgen. DE POLITIEZITTING AFGELASTI Een geweldige teleurstelling voor onze permanente baliekluivers! Najaarskoemarkt weer en aan het gerechtsgebouw hing het roode vlaggetje, evenals voorheen aan dc tweede omloop van de Waag, ten teeken dat de oefening der schutterij was afgelast.. Naar we vernemen, zal de Bond van vaste baliekluivers protest aanteekemen te gen de van weinig waardeering getuigende nalatigheid, de wijziging in het werkpro gramma van den Politierechter, niet tijdig ter kennis van belanghebbenden te hebben gebracht. Een in te stellen actie tot scha devergoeding voor tijdverzuim en centrale- warmte-verlies wordt alsnog overwogen. M e d e m b 1 i k. JAAP. JAAP, JE HEBT ER WATER BIJ GEDAAN, IK HEB JE MET JE EMMER NAAR DE SLOOT ZIEN GAAN! Aldus sprak, mutatis mutandis, onze grijze politierechter tegen den corpulentcn 56-jarigen veeboer Jacob Sch. uit Meclem- blik, tegen wien de vorige week Maandag 3 maanden gevangenistraf was gevorderd wegens melkvervalsching. Het was namelijk aan den altijd actieven en paraten Keuringsdienst te Alkmaar ge bleken, dat Jaap Sch. met dc melk van zijn S kootjes knoeide en tot verbazing van den melkboer Joh. P. Knol. dc afnemer van HARENKARSPEL DIRKSHORN „DE PRIVé-VERPLEEGSTER" Zondagavond traden in café Pijper de Maskerspelers van Bergen op voor de ver- eeniging voor Ontwikkeling en Ontspan ning. Opgevoerd werd het blijspel „De Pri- vévcrplecgster" van A. den Hertog. Vorig jaar gaven de Maskerspelers hier met groot succes de voorlooper van dit stuk n.1. de Privé-Secretaressc en ook het nu gebodene was weer een volledig succes voor do Borgenaren onder de wisselende regie van den heer Kooyman. De volle zaal heeft weer volop genoten van het schitterende spel dat door deze toch dilettanten-troep zijnde „Maskcrspe- lcrs" wordt gegeven. Het is juist, het on— dilettantentdrlge van dit tooncélspelcn dat zoo bekoort en vooral enkele hoofdfiguren uit dit stuk zooals „Jovce" de verpleegster (Mevr. Beeldman-Rensink,) Markham het raak uitgebeelde boekhoudertje (Gcrard Meijer) Mrs. Ashcombc (Mevr. Oldcnburg- v. Geenicn) geven hun rol zoo gaaf geheel en al zich verplaatsend in de persoon die zij dienen tc geven dat dit niet dan de grootste lof waard is. Het is alles ev,cn keu rig verzorgd in taal cn handeling, vooral dc zuivere uitspraak van Mevr. Bceldman is af, het is een lust om naar dit onberis pelijke Ncdcrlandsch tc luisteren, want te vaak is de uitspraak van vele tooncclistcn juist de factor die maakt dat het spel on voldoende tot zijn recht komt. Wanneer wc de andere namen niet ge lijktijdig noemden dan houdt Uit niet in dat de overige spelers minder waren, verre van dat, want ook zij droegen in groote mate tot het succes bij. Francis Darnlcv de tegenspeler van Joycc gaf een vlotte ver taling van dc jonge fabrieksdirecteur. Ook do bulderbast met liet groote warmvoelen de hart: John. Burden (Ko Oldenburg) maakte van zijft rol iets moois en zoo ook de overigen. Er valt wel eens iets te wen- schen, men denkt zich een bopaalde SGénc misschien eens even anders, maar in to- laai, oen avond van fijn tooneelspcl, luch tig «n ongedwongen, juist zooals een blij spel dit vcrcischt oen spel ook van el kaar kaatsende gezegden cn togengezegden, waarbij oen enkele maal de gevoeligo snaar geraakt wordt. Deze onkclc „gevoelige" mo menten, wanneer een diepere toon uit blonk, waren in dit kader oogenblikken „Waarom niet?" Weer schudde Jenny hét hóófd. Hy zag dat haar oogleden vochtig werden en dat er een traan langs haar wang gleed. „Spreek eens op, Jenny, heb je daar een reden voor? Mevrouw Grey zegt, dat je bang bent. Ben je ergens van geschrokken, hier in huis, Jenny?" Jenny barstte In een krampachtige huil bui uit. t „O, mynheer Julian," snikte ze, „vraag u 't me toch niet! Toe alsublief, mijnheer Ju lian!" Hy legde de hand op haar schouder. Zij trilde van zenuwachtigheid. „Wat heb je gezien, Jenny?" drong hij, zich dichter naar haar toe buigend. „O, mynheer Julian!" „Wat heb je gezien, Jenny?" „O, mynheer Julian, zult u 't niet aan moeder vertellen? O, mynheer Julian, 't zou haar dood zijn, vast en zeker!" „Wét heb je dan gezien, Jenny?" „Het was Annie". De woorden waren nau welijks te verstaan. „Ik heb Annie gezien." Julian nam haar vriendelyk by don arm. „Toe, meisje, wees kalm. Vertel het me maar gerust, dat zal je opluchten. Waar heb je haar gezien?" „In de kamer van miss Georgina. Het was donker, ik kwam langs de kamer, met myn kaars in de hand. De deur stond half open en toen zag lk haar gezicht." „Alleen haar gezicht?" „Ze keek me aan," fluisterde Jenny. „O, mijnheer Julian, zult u het niet tegen moeder zeggen? Ze keek me aan en ik wist, dat het een teeken was. Als u 't moeder vertelt, ver lies ik die ook!" Julian was heel hartelyk tegen haar. Hy klopte haar op den schouder, beloofde haar te Sch.'s „volle" melk, die zelf nog niets had gemerkt, noch klachten van zijn hlijkbaar niet sikkeneurige klanten had ontvangen, was geconstateerd dat de bewuste zoete melk met pl.m. 10 procent op de 100 was vervalscht. Een percentage, dat. absoluut niet met het gewone dooddoenertje van water en melk- liedcn „het is maar een beetje emmer- spoelsel", was goed te praten. Tegen boer Jaap werd dus proces-verbaal opgemaakt en moest hij verleden week Maandag ter zake misdrijf art. 330 Strafr., luidende: „I-Iij die eet- of drinkwaren ver koopt, te koop aanbiedt of aflevert., we tende dat die artikelen zijn vervalscht en die vervalsching verzwijgende, wordt ge straft met een gevangenisstraf van ten hoogste drie jaren." Jaap Sch. was echter niet, verschenen en moest er dus ten zijnen behoeve hedenmor gen in een extra belegde openbare politie- zitting nog eens dunnetjes overgedaan worden, in de verwachting dat verdachte nu in persoon zou verschijnen, te meer, daar ook de heer J. I-I. Wiggers, onze re- classeeringsambtenaar, die in zijn lang durige practijk al heel wat waterige melk boeren heeft gecultiveerd door middel van een flinke geldboete en een voorw. straf, ter generale en individueele preventie, pre sent zou zijn. Verd. had dan ook ditmaal gehoor gegeven aan de roepstem van den Officier en was aanwezig. Het was jam mer, dat Jaap niet kon besluiten, ook nu eens ruiterlijk het feit te erkennen. Hij draaide er zoowat omheen en veroorzaakte nu opnieuw moeite, aangezien de Officier die beslist een openhartige bekentenis eischte, thans een rapport verlangde, met gevolg, dat de zaak na onderzoek door den héér Wiggers op Maandag 8 Maart opnieuw aan de orde zal worden gesteld. Het is tc hopen, dat Jaap in dien tijd zijn manieren eens wat zal veranderen! van schoon tooncelspel. Wij zullen de in houd van het stuk niet uiteenzetten maar volstaan met als ons oordeel te geven dat het 3e cn 4e bedrijf verreweg de mooiste zijn, ook wat handeling en verrassende wendingen aangaat. Maar dit bewijst dan ook tevens dat er climax in 't geheel zat. Het eerste en tweede bedrijf zijn meer een aanknoopen met de voorganger: „Privé- Secretaresse" en een verder opbouwen van de situatie voor dc „PrivéVerpleegster". Het groote aantal verrassende verwikke lingen maakt dit stuk tot een schouwspel vol leven, een stuk dat, mits vlot gespeeld de toeschouwer vol aandacht bezig houdt. De tooneelaankleeding was door de „V. V.O." tot in alle kleine onderdeden keu rig verzorgd, cn ondanks het betrekkelijk kleine tooneel was hier een aardig effect bereikt. De volle zaal gaf door een daverend ap plaus haar dankbaarheid voor het genotcne te kennen. We gelooven wel dc Maskerspc- lers hier nog eens weer te zien. Tot slot oen gezellig bal. HEER-HUGOWAARD BURGERLIJKE STAND Geboren: Anna Margaretha Sophie, d. van D .A. Commandeur en A. Grootcman. Johanna Klazina, dochter van C. Berkhout en K. C. Wokke; Anna Agnes Crissentia, dochter van K. Kruijer en A. Molenaar. Maria Johanna Catharina Anna, dochter van C. P. van Leeuwen en C. Konijn; I-Ie- lena Alida Pctronclla, dochter van J. Schouten cn L. Schilder; Maria Johanna, dochter van S. Th. Groot cn M. Bes; Johan na Simon Ignatius, dochter van J. A. Beekman en T. J. M. Stumpel; Arnoldus Catharina, dochter van Jb. Oud cn C. van Diepen; Alida, dochter van N. Zuurbier cn C. Kieft. Overleden: Anna Bloothoofd, oud 46 jaar echtgen, van A Vader; Brigitta Hooijboer, oud zeven cn zestig jaar echtgen. van C. Kprver; Jan Reijnc, oud 76 jaar cchtg. van Tr. Korvcr; Guurtjc Katrien Schoen, oud 50 jaar wed. van II. Bects; Catharina Ap pelman, oud 72 jaar echtg. van J. Dekker. Gerrit Rademaker, oud 59 jaar Echtg. van F. Bot; Anna Elisabeth Bcers, oud 6 jaar dochter van J. Bcers en E. A. Smit; Elisa beth Wit, oud 73 jaar echtg. van P. Schol- ten; Pctronellc Koning, oud SO jaar echtg. van P. Rohof; Piet er Schol ten, oud 74 jaar Wed. van E. Wit; Aaltje Scholten, oud 80 jaar wed. van P. van Dam; Jacob Groot oud 84 cchtg. van Tr. Joffer; Frederik Frik- ke, oud S0 jaar echtg. van Ossebaar. Ondortrouwd cn getrouwd: gecnc. zwijgen en bracht het gesprek toen op een ander punt. „Heb je vannacht een kat gehoord, Jenny? De hond is namelijk achter een kat aange gaan; ben je er niet wakker van geworden?" „Neen, mijnheer," hakkelde Jenny, haar oogen afvegend. „Mevrouw Grey heeft het me ook al gevraagd en ik heb haar gezegd, dat we nooit een kat hadden, om moeder, U weet immers nog wel, dat die er niet tegen kan. Natuurlijk komen er wel eens in den tuin. Vader mopperde altijd, dat ze zijn bloem bedden zoó bedierven." Vóór hy het huis verliet, ging Julian zijn oude kindermeisje bezoeken. Hij vond haar in een keurige, gezellige kamer en ze toonde zich heel blij met zijn komst. „Het doet me pleizier, dat ik u eens alleen spreek," zei ze. „Anders loopt Jenny altijd in en uit. Ik zou u zoo graag wat vragen, mijn heer Julian." Julian ging naast het bed zitten en klopte vriendelijk op haar hand. „Da's best, hoor; ga je gang maar." „Ik wou u vragen of er ook nieuws was... of u ook iets gehoord had... over Annie, fluis terde ze.- Julian schudde het hoofd, „Ik geloof niet, dat er nieuws is, Brownie". Toen Annie Brown, twaalf jaar geleden, verdwenen was, had hij zijn best gedaan haar op te sporen. Hij had echter de hoop, troost te vinden voor de lijdende moeder, sinds lang opgegeven. Maar eiken keer, als hy kwam, stelde zij dezelfde vraag, en eiken keer moest hij hetzelfde weinig bemoedigende antwoord geven. De lippen der zieke vrouw trilden en haar oogen schoten vol tranen. „Twaalf jaar is een heele tijd," zuchtte ze. Even later stond Julian op. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER 2—9 Februari 1937. NIEUWE ZAKEN Broek op Langendijk: Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging, Langebrug 205: ver zekering tegen kosten van ziekenhuisver pleging. Den Helder: Frits Coltof, Kanaal weg 155 winkelier in meubelen, enz. WIJZIGINGEN Aanna Paulowna: Coöp. Boerenleenbank, Molenvaart 8; bestuurswijziging. Castricum: Nieuwsblad voor Castricum, Dorpsstraat 107, boek- courant- en handels drukkerij; overgegaan aan Hette Woudstra (filiaal). Sint Pancras: Coöp. Boerenleenbank, Boven- weg 10; bestuurswijziging. Schoorl: „Kerbert en van Waveren" N.V. Duinweg 84, bloembollenhandel en bloem- boljenkweekerijgekomen van Haarlem. Texel: P. Uilgeest, Groeneplaats 1, den Burg, kapper; overgegaan aan Mw. de Wed. A. UilgeestBunschoten. M. Vonk, Koogerstraat, den Burg; fili aal gevestigd Warmoesstraat, Den Burg. Wieringen: B. Kat en Zoon, Koningstraat 13, vischhandel; omgezet in een vennoot schap onder firma. Coöp. Boerenleenbank, Hofstraat 76; be stuurswijziging. OPHEFFINGEN Alkmaar: „Valencia", Scharloo 13, fruit en delicafessenhandel. Oude Niedorp: K. O. Woudstra, Zijdewind 223; broodbakkerij. Schoorl: W. Ooijevaar, Bergtdorp B. 64 handel in groenten, aardappelen en fruit. WIER1NGERMEER MIDDENMEEH Het maken van bestek en teekening voor den bouw van een bankgebouw ten behoeve van dc Coöperatieve Boerenleenbank alhier is opgedragen aan den heer Chr. Dekker, architect te Schagcn. ZIJPE 'f ZAND Door den architect Chr. Dekker te Scha gcn werd aanbesteed het bouwen van een woonhuis voor den heer N. D. M. Dekker. Ingeschreven werd als volgt: A. v. Eekeren cn Z., Keinsmcrbrug f 8300 W. Uitterdijk, Wieringerwaard 6936 H, Toes, Stolpen 6750 B. v. d. Hoven, Schagen 6700 P. Broers en J. Mosch, Brezand 6599 Fa. Minneboo en Walboom, Den Helder 6500 M. Schipper, Schagerbrug 6400 Doedens en Schilder, 't Zand 6387 P. Tuin, 't Zand 6387 H. Jonker, Oudesluis 6300 K. Venema, Den Helder 6240 J. Modder cn A. Couperus, Den Helder 6200 D. Veul, Schagerbrug 6200 Ph. Boekei, Schagcn 6200 G. H. Geus, Den Helder 6187 G. v. d. Wal, Den Helder 6160 Gebrs. Veetcr, Schagerbrug 6150 N. V. voorheen II. Doorn, Den Helder 6100 N. I-Ioogzaad, Spanbroek 5938 J. Th. v. (1. Gul ik, Den Helder 5380 D. v. d. Gul ik, Ilarcnkarspel 5170 De gunning is aangehouden. NIEUWE NIEDORP Het Instituut voor Arbeidersontwikkeling gaf voor haar leden een extra filmavond. De Arfi vertoonde het bekende werk van Van Wermeskerken: Suikerfreule. De inhoud van deze goede Hollandsche film mag mede door het veelgelezen boek en het tooneclstuk van denzclfdcn naam, van zoodanige bekendheid worden geacht, dat bespreking daarvan over bodig is. Het spel der hoofdpersonen: Louis de Brce, Aaf Bouber en Annie van Duijn, ge noot wel de meeste waardeering. Jammer was het dat er in deze film niet meer aan dacht wasb estced an 't muzikale ge deelte,.het bleef nu bij één enkel liedje, door Schuit met veel gevoel voorgedragen. Was men over het algemeen genomen over de hoofdfilm goed tevreden, over het voorge deelte was men dat minder. Dit. voorpro gramma was stukken minder goed als we dat van de Arfi gewoon zijn. Inplaats van twee teekenfilms, had een goede muzikale film meer succes gehad. Evenals voorgaande filmavonden, mocht het Inst. voor Arbeidersontwikkeling zich wederom verheugen in een groot aantal be zoekers. De zaal van den heer Kossen was tot de voorste rij bezet. „Heb je ook ergens een portret van haar?" vroeg hij. „Ik meen me te herinneren, dat er vroeger een op den schoorsteenmantel stond." „Dat heeft Jenny weggenomen. Ze dacht, dat het me te veel verdriet deed, er altijd naar te moeten kijken." „Heb je geen ander?" Juffrouw Brown keek schichtig om zich heen, toen wenkte ze hem, dichterbij te ko men. Zonder iets te zeggen, stak ze de hand onder haar kussen en haalde er een bijbel on der uit, die de sporen van een veelvuldig ge bruik toonde. Zy bladerde zenuwachtig tot ze een lok haar en een verbleekte foto vond. Julian zag, dat het 't kiekje was, dat hij zelf had genomen: Annie en Jenny, bezig met appels plukken. Hij kon de twee niet aan stonds onderscheiden, maar zij wees met be vende vinger. „Ze leken op elkaar als twee druppels wa ter, maar Annie was kwieker, levendiger èn knapper dan Jenny." Toen, een stap in de gang hoorende, sloeg zij het boek dicht en borg het haastig weer onder haar kussen. HOOFDSTUK XI. Amabel ging den brievenbesteller tege moet en kwam met drie brieven in de hall terug: een van Daphne, een, van miss Lee en een van haar zuster Agaath. Twee der epistels legde zy voorloopig terzijde, zy scheurde Daphne's enveloppe open en las het haastige gekrabbel, dat in Marseille gepost was. ,,'t Is hemelsch," schreef Daphne, „ik ben dol op reizen. En het is heet, echt héét; wtf, in Engeland, kennen haast geen warmte meer. Jimmy was vreeselyk bly, dat ik meeging, [(Wordt vervolgd.);

Schager Courant | 1937 | | pagina 6