Dc zeeslag De loopende band staat stil... der toekomst Nieuwe groepeeringen in den Oriënt Wat is een neger Deensche krijgslieden staan uit het graf op. DE AMERIKAANSCHE AUTO- MOBIELSTAKING. t MILLIOEN DOLLAR SCHADE PER DAG. Gouverneur Murphy van den staal Detroit heeft den leider van de stakingspartijen in het conflict in de automobiel-industrie tot een be spreking uitgenoodigd. Hij hoopt dat het hem gelukt een bevredigende oplossing van het conflict te be werkstelligen. Vuile en rommelige zalen, zwaar hangen de tabakswolken, geschreeuw en rumoer en hier en daar muziek van harmonica's ien geïmproviseerde legersteden uit hooi on houtwol zie daar den aanblik van de fabrieken van de „General Motors" in Flint, Detroit. in Ohio en ih Michigan. De loopende band staat stil. In de een of andere fabriek van het grootc concern der General Motors mogen dan al enkelen hun plicht toen, het helpt niets. Immers, daar de fabrikatie van automobielen vol komen gespecialiseerd is, gebeurt het ierie- ren dag weer opnieuw, dat de fabriek, die een zeker soort schroeven of moeren maakt, stilgelegd is waardoor de half-klare auto's blijven liggen en niet voltooid kunnen wor den. Men kan zich voorstellen welke verlie zen het Amcrikaansche volksvermogen door deze staking lijdt. De President van de Ge ineral Motors. Sloan, schat de dagelijksche schade van zijn concei-n op 1 millioen dol lar. Om ©enig begrip te krijgen van de ge vaarlijke uitbreiding van deze monster staking. behoeft men slechts enkele cijfers na te gaan. In deze gevallen spreken getal len een duidelijker taal dan woorden. De staking begon in Cleveland, waar een groep Zwitsers hot werk neerlegde, toen daar het gerucht de ronde deed, dat de di recteur der betreffende onderneming een onderhoud met den v-akverecnigingsleider over een belangrijke loon- en arbeidstijd- kwestie, geweigerd had. Andere arbeiders volgden het voor beeld in de fabriek, stelden den loopenden band buitien dienst en maakten het zich gemakkelijk. 8000 man verlieten het werk; nog maar een week later staakten er al 39.000 in do veertien voornaamste fabrie ken der General Motors. Twee we ken later waren het er 93 500 en op dit oogenblik is het aantal stakers toegenomen tot 235.000 man. Daarbij dient men to bedenken, dat de staking ook op andere bedrijven oversloeg. Uit deze cijfers ziet men dut een slaking als deze als een boschbrand om zich hoen Sloeg. Het gevaarlijke in Amerika zit in de Fran- sche methode om de fabriek-bezettingon in grooten stijl na te volgen. Alleen in Flint b.v. zijn vier groote fabrieken door de sta kers bezet. Reeds zijn de eerste schoten ge vallen. Reeds moest er oen militaire garde ingrijpen en ontstond er een soort belcge- ringstoestand. Drie pogingen tot. bemiddeling van de zij- "de der regeering bleven zonder resultaat. In de Amerikaaasehe pers kon men dezer da gen een landkaartje zien dat een ontstel lend document genoemd mag worden. Men kon er alle steden en plaatsjes op zien, die in de staking betrokken waren en nauwe lijks één belangrijke plaats ontbreekt er aan. Van Washington tot Los Angelos, van Dalles tot Detroit, van Seattle tot Colum- bia, overal braken de stakingen uit en staan groote groepen werkwilligen tegen over de stakers. Wie zijn de aanvoerders In de staking? Het intellectueele hoofd is John Lewis. Hij is het die de „American Federation of Labour", de gematigde organisatie onder mijnde en het heel wat radicaler „Commit- tee for Industrial Organisation" oprichtte. Deze onderscheidde zich in zooverre van de andere organisatie, dat zij ook de onge schoolde arbeiders in haar verbond opnam, wat tot dusver niet het geval was ge weest. Wanneer men nu bedenkt dat van de 35 millioen arbeiders niet meer dan on geveer 5 millioen georganiseerd waren, dan kan men begrijpen wat dat beteekent. Inderdaad neernt Lewis met het aantal arbeiders dat achter hem staat dan ook een positie in, die niet weggecijferd kan worden. Wat de regeering betreft, haar po sitie mot betrekking tot de staking is niet te benijden. Want zijnerzijds heeft Lewis er bij zijn arbeiders voor gezorgd dat zij bij de Presidents-verkiezing voor Roose- velt stemden, wat nu tot gevolg heeft dat de regeering niet zoo heel scherp tegen de stakers kan optreden, zeker niet in die mate als men het anders zou hebben gedaan. De eigenlijke actieve leider van de sta king is een man uit Detroit, Homer S. Martin, die eerst sedert kort een rol speelt in de Amcrikaansche politiek. Ilij is dc voorzitter van de vakverecniging der arbei ders in. het automobielbedrijf. Deze man heeft een alleszins merkwaardige en een echt Amerikaansche loopbaan achter zich. Naar het uiterlijk heeft hij niets met den arbeider gemeen. Een smal gebrild en wei nigzeggend gezicht als van den een of anderen collego-student die ccn aardig maandelijksch wisseltje van zijn papa ontvangt. Mr. Martin heeft dan ook nog nooit van zijn leven aan den loopenden band gestaan hij heeft nooit een hamer gehanteerd, noch ooit een stuk gesmeed. Oorspronkelijk kroeg hij bekendheid hij liet William Jewell College in Liberty (Mis souri) als athleet. Hij studeerde theologie, werd baptisten-prediker en pastoor bij de baptisten-kerk in Leeds. Op zekeren dag ech ter klapte hij zijn bijbel dicht een an dere taak wenkte hem. Hij ontdekte zijn kwaliteiten als arbeiders-leider en werd mede-oprichter van de vakvereeniging dor automobiel-arbeiders. Tegenwoordig ont vangt hij 3000 dollar als jaar-salaris, is vakverecnigingsleidcr en populair bij zijn arbeiders. De tegenspeler van dezen vroegeren pre diker en sportstudent is de vice-president van „General Motors", de heer Knudsen, een waar self-madc man. Geboren in De nemarken, waar hij zijn eerste geld als rijwiel-reparateur verdiende, kwam hij met de eeuw-wisseling met 30 dollar in zijn zak naar Amerika. In 1913 werd hij door Henri Ford ontdekt; 10 jaar later was hij productie-chef hij Chevrolet. Nu is hij vice- president van General-Motors. Sloan, de President van het wereldcon cern ziet in den temperamentvollcn en energiekon man zijn toekcnistigen opvolger Het is dan ook waarlijk geen wonder dat Knudsen in den strijd tegen de stakers het opperbevel voert. Hoe deze staking mag afloopen en het is voor alle partijen te wcnschen dat dit spoedig gebeurt, de winsten en vorderingen der Amcrikaansche automobiel-industrie, die sinds liet presidentschap van Roosevelt waren vast te stellen, zijn intusschen weer verdwenen; het Amerikaansche nationale vermogen heeft door deze staking ernstige en onherstelbare verliezen geleden. Londen wijzigt zijn Arabische politiek. De verhoogde acti viteit van Turkije. Het nieuwe Turkije begint sinds korten tijd een opvallende politieke activiteit in den Oriënt te ontplooien cn wordt daardoor tot een factor in de Oosterschc politiek, waarmede de Europcesche staatskansela- rijen terdege rekening moeten houden, zulks te meer, daar de staat van Ataturk kenne lijk niet de rol wil spelen, welke hem door zekere Europeeschc landen is toegedacht. Dc langdurige onderhandelingen over de stichting van een Mohammedaansch statcn- bloc Turkije-Iran-Afghanistan-Irak zijn vast- geloopcn, wijl juist op liet oogenblik do Turko-Arabische tegenstellingen, in liet hij zonder tusschen Ankara on Bagdad, met al le duidelijkheid aan het daglicht zijn ge treden. Twee partijen hebben om de ziel van dit pact geworsteld: Sovjet-Rusland, dat. door middel van 'dit pact naai Groot- Brit tannië den genadestoot in Azië hoopte te geven, en Engeland, dat zich van dit verbond wilde bedienen, om do idee van het op een groot Arabisch keizerrijk gebaseerd vazallensysteem te verwezenlijken. De spits vondigheid, waarmede do beide grootc mo gendheden om dezen statenbond strodon, liet liet werk niet gedijen, zoodat tenslotte een algehccle mislukking het resultaat Verschuiving van het evenwicht. Het. jaar 1936 heeft groote veranderingen in de krachtsverhoudingen van den Oriënt gebracht. De verschuiving van het even wicht in de Midctellandsclie Zee ten na- dccle van dc vroegere entente-staten en dc stichting van ccn nieuw Italïaansch keizer rijk zijn tot factoren geworden, die het kaartenhuis van een Arabisch vazalkeizer- rijk van Engeland aan het wankelen heb ben gebracht. Egypte, welks politieke aan hankelijkheid door Londen moest worden gekocht met dc schenking van de algeheole onafhankelijkheid aan het land, kon niet langer het centrum van het gelicole net blij ven, terwijl Turken en Perzen, die het uit stekend met elkaar kunnen vinden, begre pen, dat de nieuwe statenbond hoofdzake lijk vreemde belangen zou dienen. Ankara en Teheran gaven dan ook dit plan op. Dc goede betrekkingen tusschen Turkije en Iran verschaffen Ankara een dekking in den rug in den Kaukasus en in het oosten en ook zonder pact van vier kan Turkije wel voordeel halen uit. de verwarring in dc Engelsche en Fransche invloedsgebieden cn naar ccn revisie van dc vredesverdragen van 1920—1921 streven. Verandering in de Engelsche politiek. Het belangrijkste is voor Turkije het vraagstuk van de olievoorzicning, dat voor leger, marine en oorlogsindustrie van dc grootste bctcckenis is. Dc twee rijkste olie- gebieden op ethnografisch-Turkscli gebied zijn door de vredesverdragen onder Arabi sche souvereiniteit (Irak 011 Syrië) gebracht. Nadat Groot-Briltannic tot liet inzicht geko men was, dat op het drijfzand vaiï het Ara hischc statensysteem geen goed gefundeerd huis te bouwen is, moest Downingstrcct wel vaststellen, dat liet noodzakelijk was het roer om te gooien. Weliswaar verduisteren nog Engelsche le- gerpolitici uit de school van den wereld oorlog den blik van de Engelsche diploma tie, maar zelfs de ongeveer ccn jaar gele den gestorven Allenby, die als de beste Rritsche Oricnt-deskundige werd beschouwd, heeft in den laatsten tijd van zijn leven in gezien en verkondigd, dat de Engelsche brug naar Indië in den Oriënt hoofdzakelijk Tur kije en niet slechts Arabië tot, grondpciler zou moeten hebben. De ideeënstrijd in de Britsche diplomatie tusschen de oude Ara bische en de nieuw-oude Turksche school is reeds heslist. Londen's weg naar Indië leidt over Cyprcs en behoeft de vriendschap van het daar voor gelegen Zuid-Anatolië. En voor dit feit moeten zich ook de nog in op positie zijnde Middle East-deskundigen te Londen huigen. Vrijwillig of onvrijwillig Het vliegtuigmoederschip een vulkaan In het bekende Engelsche tijdschrift „The Navy" hebben, zegt. onze V.P.B. corres pondent, verschillende marine-deskundi gen hun meening ten beste gegeven over den zeeslag van dc toekomst. Over het algemeen komt men daarbij tot de volgen de conclusies. Indien men do vloothouwprogramma's der groote mogendheden bestudeert, neemt men waar, dat zij allo als twee druppels water op elkaar gelijken en zich nauwelijks onderscheiden van do vloothouwprogram ma's van voor den wereldoorlog. F.vcnals in het jaar 1914 worden er op het oogen blik slagschepen, zwaro kruisers, lichte kruisers, torpedojagers en duikbootcn in ongeveer dezelfde verhouding gebouwd. En bij de hulpschepen, zooals knnonnoorboo- ten, mijnenleggers, enz. is het ai niet an ders gesteld. liet cenige, werkelijk nieuwe scheepstypc is liet. vliegtuigmoederschip, maar ook dit kende men in zijn primitiefste vormen reeds 20 jaar geleden. Dit alles doet veronderstellen, dat er in de principes van den zeeoorlog na 1918 geen verandering is gekomen. Kanonnen en torpedo's. In een komende zeeslag zal het kanon weer het belangrijkste wapen blijken te zijn. Vooropgesteld, dat er geen mist hangt, zullen de beide strijdende partijen zich ech ter op grooter afstand van elkaar bevin den, dan in den laatsten oorlog het geval was. Gebruikt men verkenninqsvliegtuigen, dan zal het vuur reeds qeopend kunnen 7Vordcn terwijl het doel zich nog onder den kim bevindt. Iedere volle treffer veroorzaakt aan zienlijke schade. want de moderne granaten zijn veel'zwaarder en exploitiever dan vroc ger. Onder gunstige voorwaarden zullen dc wederzijdsche flottieljes torpedojagers den aanval openen en daarbij gebruik maken van de moderne tropedo's die het vijan delijke schip in zijn zi ,*-zagkoers kunnen volgen. De vliegtuiqen. Bij ongeveer gelijke sterkte van de we derzijdsche luchtstrijdkrachten zullen bei de partijen om de overmacht strijden, zoo dat er weinig gelegenheid zal bestaan tot aanvallen op de schepen zelf. Een sterk in de meerderheid zijnde partij daarentegen zal de bruggen van de vijandelijke schepen door laagvliegondc toestellen met een hagel van spring- brand- cn gasbommen laten bombardeeren. Het luchtdoelgeschut van de tegenwoordige, slechts gebrekkig be schermde slagschepen zal daar weinig tegen kunnen uitrichten. Anders is liet daaren tegen gestold met de toekomstige slagsche pen. Zij zullen voorzien zijn van zwaar ge pantserde dekken, waar zelfs de zwaarste hommen niet doorheen vermogen te dringen hom- cn gasvrije bruggen, 12 tot 10 luclit- doclkanonnen en talrijke machinegeweren. Gedurende den slag zullen dc vliegtuig- mocdorschcpen zich op een flinken afstand houden, want. deze schepen zijn uiterst kwetsbaar. Wordt een dergelijk gevaarte vanuit de lucht aangevallen, dan is zijn lot meestal bezegeld. Twee of drie hommen op liet reusachtige dek geworpen, zijn vol doende, 0111 liet vliegtuigmoederschip voor zijn doel onbruikbaar te maken. De grootc hoeveelheden brandbaar materiaal in de hangars, de reparatiowerkplaatsen en de magazijnen om over dc benzinetanks maat' te zwijgen maken elk vliegtuig- moederschip tot ccn vulkaan. Vele zee officieren beschouwen dit scheepstypc daar om in tijden van oorlog als een groote last. Bescherminq der koopvaardijschepen. Wat de bescherming van do koopvaardij schepen betreft, zal het convooisvstcom in het begin van den oorlog niet worden toe gepast. M011 zal zijn toevlucht nemen tot het „uitkijk-systecm" („evasivc routeing). Dit wil zeggen, dat de schepen van hun gebruikelijken koers afwijken 011 de vijand zijn buit dus maar op goed geluk moet zoeken. Vele zee-officieren zijn et* intusschen van overtuigd, dat men tenslotte toch ge dwongen zal worden tot het convooi-sy- steem terug te kecren. Het toch reeds moeilijke probleem van de bescherming der handelsschepen wordt nog ingewikkelder gemankt door het feit, dat zij in een evontueelen oorlog steeds bloot staan aan luchtaanvallen cn zulks niet slechts in open zee, maar ook indien zij in de haven liggen. De duikboot. Dat dc duikboot in een komenden oorlog een groote rol zal spelen staat wel vast. Maar niets wijst er op, dat deze rol be slissend zal zijn. Het duikbootwapen is sinds den wereldoorlog slechts weinig ver beterd. Weliswaar kon de snelheid boven water opgevoerd worden, maar onder wa ter is <iit nog niet mogelijk gebleken en daarop komt hot tenslotte in tactisch op zicht toch aan. De snelheid van dc oorlogs- en koopvaardijschepen is intusschen wel grooter geworden, zoodnt do duikbootcn er eigenlijk slechter zijn komen voor te staan. Tiet oenigc nieuwe op liet gebied van do duikboot is dc electrischc torpedo, waar mede verschillende marinestaven op het oogenblik cxpcrimcntocren. Overigens is de actie-radius van do duikbootcn grooter geworden, zoodat ook de meer afgelegen zeewegen der koopvaardijschepen thans ge vaarlijk zijn geworden. Voor zoover bekend, zijn er sinds den wereldoorlog geen nieuwe wapens uitgevon den, die den zeeoorlog aan een principi- ëele verandering zouden kunnen onder werpen. Desondanks is het niet uitgesloten, dat de toekomst nog onaangename ver rassingen brengt. Hot is b.v. zeer wel mo gelijk, dat lief luchtwapen in den toekom st igen zee-oorlog een boel wat grootore rol zal spelen, dan men op liet oogenblik in marinekringen veronderstelt VRIJDAG 12 FEBRARI 1987. Hilversum I. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA. KMO VPRO. 11.00 VARA. 8.00 Gramofoonplaten. 8.15 Sportreportage. 8.30 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie en gramofoonplaten. 12.00 Gramofoonplaten. 12.30 De Palladians. 1.30 Willy Kok's ensemble. 2.00 Modepraatje. 2.20 Vervolg concert. 2.35 Gramofoonplaten. 3.05 AVRO-Dansorkest. 4.05 Gramofoonplaten. 5.00 Kinderuurtje. 5.30 Les Ménétriers. 6.25 Politiek radiojournaal. i.45 Sportreportage (gramofoonplaten). 7.00 Gramofoonplaten. 7.10 Literaire lezing. 7.30 Berichten V. G. P. 7.35 „Lezen in de Bijbel", causerie. 8.00 Fluit en piano. 8.30 „Nederlandsche vertaling uit de wereld poëzie", voordracht. ,00 15-jarig bestaan van Cinema Royal, Am sterdam. ,50 „35 jaar arbeiderszangcultuur", m.m.v. spreker en solisten. 10.00 Sportreportage. 10.15 Revue-uitzending. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwijding. 11.00 Jazzmuziek (gramofoonplaten). 11.3012.00 Gramofoonplaten. Hilversum H. Algemeen Programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gramofoonplaten) 8.309.30 Gramofoonplaten. 12.30 Ensemble van der Horst. 2.00 Gramofoonplaten. 2.30 Chr. Lectuur. 3.00 Gramofoonplaten. 3.153.45 en 4.00 Trio BeuteZepparonI— Hemerink. 4.30 Orgelspel. 5.30 Declamatie en gramofoonplaten. 6.30 Voor tuinlieihebbers. 7.00 Berichten. 7.15 Literair halfuur. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten A.N.P. 8.15 Haarl. Orke.-tvereeniging. 9.00 „Emigratie-perspectieven", causerie. 9.30 Vervolg concert, m.m.v. soliste en de Kon. Liederentafel „Zang en Vriendschap", 10.15 Berichten A.N.P. 10.2011.30 Gramofoonplaten. Hierna schrift lezing. moest de Engelsche diplomatie van front veranderen cn zij heeft het met behulp van de traditionecle Oriënt-politiek van Dis- racli reeds klaar gespeeld, in Ankara aan zienlijke diplomatieke successen te beha len. De Turksclic steun in de Italiaansche sanctielcwéstie, de sluiting van dc Darda- ncllcn voor dc Russische vloot en het ver schaffen van een bescherming in den flank voor het Engelsche luchtverkeer beteckc- nen voor Londen oneindig veel meer dan de onliefrouwharc vriendschap van de Ara bische stamhoofden en politici, die zich bo vendien nog zeer duur laten betalen ook. De Turksche rekening. Turkije kan nu eclifcr zijn rekening voor den in tijden van crisis verleenden steun presentfceren; en daar dc crisis van 1936 naar alle waarschijnlijkheid niet de laatste zal zijn, zullen de Engelsche diplomaten te genover Ankara niet karig kunnen zijn. Zelfs een vroeg of later teruggeven van de oude Turksche olievelden in de omgeving van Kirlcoek en Aiexandrette aan het nieuwe Turkije in een de Engelsche be langen beschermenden vorm zou geen te groot offer zijn voor de nieuwe vriendschap van Groot-Brittannië met Ankara. (Auteursrecht V.P.B.) „Blanke"-zwarlen cn „zwart e"- blanken in de vereeniqde staten In het R.K. tijdschrift „Schonere Zukunft" No. 17 vinden wij liet resultaat van een onderzoek, dat P. Gillard S. J. in het R. K. weekblad „America" gedaan heeft in zake het negervraagstuk „Wanneer wij eens de wetboeken der afzonderlijke staten in zien, dan zullen wij geheel willekeurige en dikwijls elkander tegensprekende begrips bepalingen vinden. De voorschriften in Ken lucky, Maryland, Mississippi, North Caro- lina, Tcnncsscc en Texas bepalen, dat als „kleurling" beschouwd .moet worden dege ne, die van negers tot in de derde gene ratie afstamt ook dan wanneer in elk ge slacht. een blanke als één dor ouders kan worden aangetoond. In den staat Alaba- ma daarentegen wordt een ieder als „kleur ling" beschouwd, die in 't algemeen se dert vijf generaties negerhloed in zich heeft I11 Florida, Georgië. Indiana, Missouri en Carolina is een achtste negerhloed reeds voldoende om volgens de wet tot „kleurling gestempeld te worden, enz. Daarom kan dikwijls het merkwaardige feit zich voor doen, dat één en dezelfde mensch in den éénen staat door de wet als „neger" in den anderen staat echter als „blanke" be schouwd wordt." P. Gillard wijst in dit verband op liet feit. dat de neger-s in dc Ver. Staten ten gevolge van ononder broken vermenging met de blanken meer en meer hun uitwendige rasmerkfeekenen verliezen. De neger van dit land is niet langer meer oen „zwarte" mensch hij is bruin en veel „blauw" bloed vloeit door z'11 aderen Z'n neus wordt scherp zijn haar glad zijn huid krijgt ccn mooie gebruinde tint, niet zooz eer door de kunsten der kosmctick, doch door dc vele zedelijke ontsporingen der blanken! Noord- sehc en negroïde menschen hebben „de kleurcngrens" zoo dikwijls doorbroken, dat deze praktisch aan het verdwijnen is. De ambtelijke statistieken geven ongeveer 20 pet. der kleurlingen als van gemeng- don bloede aan; betrouwbare particuliere onderzoekingen echter komen lot het resul taat, dat slechts 20 pot. van alle kleurlingen nog als zuivere negers die geen „blank" bloed in zich hebben, kunnen aangemerkt worden. Hieruit volgt dus, dat de huidkleur die wij in het gewone' leven als het onder scheidende merk toeken beschouwen, een zeer onbetrouwbaar morktccken is. Want er zijn „blanke" zwarten en „zwarte" blan ken, zoodat de donkerste vertegenwoordi gers van het blanke ras dikwijls aanzien lijk zwarter zijn dan de meest blanke blan ke vertegenwoordigers van het negerras. Een feit is het, dat er noch in Afrika, noch elders „typische" d.w.z. absoluut „reinrassige" neger-s meer bestaan Hoe meer wij de geschiedenis van Afrika be- studeeren des te duidelijker wordt het, dat de Afrikaansche volken evenals de Euro peanen onder zich zelf de grootste ras sen-verscheidenheden en rassenvermengin gen aanwijzen; de nieuwste onderzoekingen bewijzen tevens, dat in bepaalde perioden der geschiedenis ook negerstammen een hooge trap van cultuur bereikt hebben". Deze medcdcclingcn zullen natuurlijk geenszins de mogelijkheid van een oplos sing van het rassenvraagstuk in de Ver. Staten ontkennen; zij zijn alleen bedoeld om dc buitengewone moeilijkheden van dit vraagstuk in het licht te stellen. Nieuwe historische schatten voor het Museum te Stockholm. Binnenkort zullen In het rijks museum te Stockholm 25 schitte rende ridderharnassen, onlangs op gegraven op het eiland Gotland, ten toon gesteld worden. Eenige honderden meters ten Oosten van de beroemde stad Visvy staat een middel- eeuwsch kruis uit kalksteen. Het is zegt onze V.P.B. correspondent het z.g. Valde- marskruis, het eercteekcn voor 1800 Got- landsche boeren, die hier 600 jaren gele den in een heldhaftigen strijd hun leven lieten. Het kruis draagt het navolgende Latijnsche opschrift: „In het jaar 1361, op 27 Juli, vielen voor de poorten van Visvy de hoeren in Deensche handen. Hier liggen zij begraven. Bidt voor hen". In Zweden regeerde indertijd Magnus Ericson. Het Zweedsche koninkrijk omvatte in dezen tijd niet slechts hot gebied van het tegenwoordige Zweden, maar ook Finland en Noorwegen. In liet jaar 1300 deed de Deensche koning Valdomar Attertag een inval in Zuid-Zweden, maakte zich van de landstreek Schonen meester en bereidde daarop een aanval op liet eiland Gotland voor. In Juli 1301 verscheen een sterke Deensche vloot voor de westkust van het rotsachtige eiland. Het doel van de Deen sche koning was de rijke handelsstad Visvy Op 27 Juli vond de beslissende slag plaats waarbij het gehcele boerenleger van Got land tot op den laatsten man viel. Eerst in het. jaar 1928 begon men met zorgvuldige opgravingen op de historische plaats. Voorloopig vond men echter slechts cenige graven met resten van wapenrustin gen. Men zocht vooral naar een goudschat dien Valdemar Attertag op zijn schepen me degenomen had. Bij een lievigen storrrï zouden de zwaar met goud en juwcelen be laden schepen vergaan zijn. Duikers zochten den zeebodem af, maar zonder resultaat. Daarna ging men zijn aandacht weer aan het land besteden. Kortgeleden vond men 1111 ccn massagraf, dat ongeveer 2 M. diep lag, 8 meter breed en 50 meter lang was. Hierin ontdekte men 25 ongeschonden har nassen, die zeer waardevol waren, wijl zij ten deele nog uit de tijd der Vikingers stamden. f Thans worden 25 menschelijke figuren uit kurk vervaardigd en met de behouden ge bleven wapenrustingen bekleed. De har nassen zullen worden tentoongesteld in het historisch museum te Stockholm. Zij vor men daar een bijzondere afdecling in de ook overigens rijke en interessante verzame ling. (Nadruk verboden

Schager Courant | 1937 | | pagina 12