succes van Roosevelt De zuiverings-actie in Rusland Strijd om de verbindingswegen DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Portugal tegen De rede van Trotzky Beschuldigingen tegen Bucharin Buiienlatidsch Overzicht Hollandsche haring naar Engeland DONDERDAG 11 FEBRUARI 1937. 80e Jaargang. No. 10185. Uitgave def N.V. v.h. Trapmon Co. Schogeiv MASSA-ARRESTATIES IN DE OEKRAÏNE. In een Maandag In de „Prawda", het of- ficieele orgaan van de communistische par tij, verschenen artikel wordt Boecharin, die de vorige maand als hoofdredacteur van de „Izwestia" werd ontslagen, ervan beschul digd de redactie van het maandblad „So cialistische Opbouw en Sowjet-wetenschap" te hebben misbruikt voor „bourgeois-pro- paganda". Volgens de „Prawda" heeft Boecharin be weerd, dat de wetenschappelijke beteekenis van de bourgeoisie boven die van het pro letariaat uitgaat. „Boecharin", aldus de „Prawda", „heeft het burgerlijk intellect en de burgerlijke cultuur voortdurend ge prezen en het vermogen van de arbeiders klasse en van het geheele Russische volk om de problemen van de wetenschap op te lossen, in twijfel getrokken." Dit is de eerste officieuze aanval op Boe charin sinds bij het onlangs gehouden proces te Moskou werd beweerd, dat hij bij de .Trotskistische complotten" was betrok ken. De aard van de thans geuite beschul digingen, waarbij niet over „Trotskisme" wordt gesproken, doet echter vermoeden, dat Boecharin er niet zoo ernstig bij is be trokken, als in het algemeen wordt veron dersteld, zegt de Moskousche correspondent der ^Manchester Guardian". Uit Moskou wordt, zegt het Hdbld., aan de „Daily Tel." gemeld, dat te gelijk met het zuiveren van de com munistische gelederen van Trots kisten en andere opposanten 'n zui vering plaats heeft van de gelede ren van den Bond van Jonge Com - munisten, waaruit de -saboteurs en verraders worden verwijderd. De bond heeft bijna 4.000.000 leden, allen onder de 25 jaar, uitgezonderd de perma nente leiders, die door het Krcml worden be noemd. De secretarissen van de afdeelingen van den bond in het gebied van Kiejev, in West-Siberië, in het gebied van Koeibisjev aan de Wolga, in het Dongebied en in dat van de Zwarte Zee en van de Zee van Azov zijn reeds opgeroepen om zich te verant woorden als „vijanden van de partij en van het volk". Kossarev, die door Stalin is belast met het toezicht op de geheele organisatie internationale controle De subcommissie der noninterventiecom- missie heeft gisteren vergaderd om de ant woorden der regeeringen te bespreken op de vragenlijst inzake de ontworpen con trole op de Spaansche land- en zeegrenzen. Het eerste gedeelte van deze vragenlijst heeft betrekking op de voorstellen welke gedaan zijn om het non-interventieverdrag uit te breiden, teneinde het ook van toe passing te doen zijn op de werving, het vertrek en het doorlaten van vrijwilligers voor Spanje. Blijkens het officieele communiqué, dat na afloop der bijeenkomst is gepubliceerd, blijkt duidelijk uit den algemeenen 'geest dezer antwoorden, dat de betrokken regee ringen wenschen, dat deze uitbreiding zoo spoedig mogelijk wordt toegepast. Wat het toezicht op de Spaan sche landgrenzen betreft, zette de Portugeesche gedelegeerde uiteen, dat zijn regeering geen toezicht op de Spaansch-Portugeesche grenzen kan aanvaarden. Deze houding van Portugal beteekent zoo was tenminste volgens Reuter de alge- meene opinie dat het geheele con troleplan opnieuw in studie zal moeten worden genomen. Op voorstel van den voorzitter werd be sloten, de kwestie te verwijzen naar een speciale subcommissie, bestaande uit de gedelegeerden van Engeland, Frankrijk, Duitschland, Italië Portugal en de Sovjet- Unie met hun technische adviseurs, die voorstellen zullen doen welke, zonder af breuk te doen aan de doeltreffendheid van het plan en dit wijzigen teneinde het alge meen aanvaardbaar te maken. De verte genwoordiger van Portugal wenschte echter eerst zijn regeering om goedkeuring te verdoeken. Voorts werd overeengekomen, aan de nieu we subcommissie enkele voorstellen van Duitschland en Italië voor te leggen, welke beoogen, bepaalde deelen van het controle plan te versterken. Deze subcommissie zal Vrijdagmorgen bijeenkomen. De bespreking van het plan Inzake con trole op de schepen, die naar Spanje of de Spaansche koloniën gaan, zal geschieden in de bijeenkomst, die de subcommissie morgenochtend zal houden. BUCHARIN. der communistische jeugd is zelf naar het gebied van de Zwarte Zee gegaan om er de .zuivering" te ondernemen. Dit gebied omvat het geweldige industri- eele centrum van Rostov, verschillende an dere industrieele en mijndistricten en het yjtgestrekte graangebied van Koeban en Don. ïiit wordt beschouwd als de „zwaarste plek van alles". In een vergadering van de plaat selijke jonge communistische leiders te Rostov, heeft Kossarev hen getuchtigd we gens het feit, dat zij „dien gemeenen Trots- kistischen agent-provocateur en fascistischen huurling" Jerofitski jarenlang als hun plaatselijkcn leider hadden toegelaten. Hij beschuldigde hen ervan, dat zij vol hardden in hun vroegere politieke werk nadat Stalin hun had gelast zich te ont binden en zich te wijden aan de opvoeding van hun kinderen. „Wij zullen", zeidc hij, „iedere hand afhakken, wbllse deTrotskisten zouden "'dphèTffen tegen onzen leider en leeraar ,StaiIin. Wij zullen thans zijn kost bare leven rfcddon.. Want Stalin's leven is ons geluk, het geluk van alle toekomstige generaties, van een gelukkige,* vrije mensch- heid". Massa-arrestaties in de Oekraine. De „Express Poranny" bericht uit Mos kou, dat Postisjev, de secretaris van het uitvoerend comité van de Oekraine, de twee de secretaris van de communistische partij in dit district en 200 spoorwegbeambten in hechtenis zijn genomen. Verder zouden ver scheidene arrestaties zijn verricht onder de leiders van fabrieken en in de commissaria ten voor industrie en volksgezondheid, als mede in rechterlijke kringen. Naar het blad verder meldt, zijn te Char- kov en Poltawa de voorzitters van de ge meenteraden gearresteerd met eenigc lei ders van de partij en regeeringsfunctiona- rissen. Ook in den Kaukasus moeten talrijke per sonen in hechtenis zijn genomen, o.a. de plaatsverv. president van de Kaukasus-re- publiek. De conferentie der Oslo-Staten NOORSCHE REGEERING AANVAART DE NEDERLANDSCHE UITNOODIGING. De Noorsehe regeering heeft de nit- noodiging der Nederlandsche regee ring tot het deelnemen aan een con ferentie te 's-Gravenbage van de Staten der Conventie van Oslo aan vaard. Trotsky heeft in een redevoering, die telefonisch zou moeten worden overgebracht naar een groote vergadering in New York maar door den voorzitter voorgelezen is, daar de telefonische verbinding met Mexi co gestoord was, verklaard, dat, wanneer de door Stalin tegen bom ingebrachte be schuldigingen voorgelegd werden aan een internationaal gerechtshof en dit hem ook maar in de minste mate schuldig zou be vinden aan de misdaden, die Stalin hem in de schoenen schuift, hij, Trotzky, zich vrij willig in handen zou stellen van de beu len van de gepeoe. Voorts verklaarde Trotzky dat het regime van Stalin veroordeeld is. De geschiedenis zal uitmaken of dit regime vervangen zal worden door een kapitalistische contra-re volutie dan wel door een arbeiders-demo cratie. Havas meldt nog uit New York, dat de telefonische uitzending mislukt is doordat te Monterey telefoondraden verbroken wa ren. De oorzaak hiervan is nog onbekend. In zijn redevoering heeft Trotzky o.m. nog verklaard: De fundamenteele verove ringen van de Octobcr-revolutie zijn nog niet vernield, maar zij zijn reeds in con flict gekomen met het .Jcspotisme van Sta lin, dat veroordeeld is. Het hangt af van de activiteit van het wereldproletariaat, of een kapitalistische contrarevolutie dan wel een arbeidersdemocratie er voor in de plaats zal komen. Laten wij een oogehblik veronderstellen, dat het fascisme in Spanje zal zegevieren Omringd door een fascistischen kring zul len de sowjets gedoemd zijn tot nieuwe verwording. De nederlaag van het Europee- sche proletariaat zal de verplettering van de Sowjetunie beteekenen. Wanneer daar entegen de arbeidersmassa's in Spanje het fascisme verslaan, zullen de onderdi*kte massa's in Rusland den gebogen rug op heffen. De triomf der sowjetdemocratie zal echter niet van zelf komen. Een ambtenaar van den Mexïcaanschen telefoondienst, die aanwezig was bij de mislukking van het experiment om Trotz ky door den telefoon een redevoering in New York te laten uitpreken, heeft ver klaard, dat die veroorzaakt was door een „onnoozel feit" De microphoon bleek n.1. niet in orde en men heeft twee uur noodig gehad om hem te repareeren. Toen de ver binding eindelijk tot stand was gebracht, hoorde Trotzky, dat Schachtman zijn rede reeds had voorgelezen. Mussolini's belofte aan Hongarije Duitsch-Italiaansche intrige. Vroeger was het de Balkan, thans zeker het Donaubekken, dat het grootste gevaar voor den vrede in ons werelddeel oplevert. Tot dusverre domineerde daar de Kleine Entente, gesteund door Frankrijk, dermate, dat de door den oorlog gehavende en ver nederde naties Hongarije en Oostenrijk zich niet durfden te verzetten en zich schijnbaar in hun lot van derde rangs naties schikten. Wie echter het koningsmoordproces in Frankrijk inderijd met aandacht heeft ge volgd, weet dat dit zich schikken slechts schijn was en dat de lieetbloedige en zeer nationaal gezinde Hongaren de hoop op een herrijzing van de oude macht der Magayaren nimmer hebben laten varen. Zij bleven, evenals de verslagen Bulga ren de Pruisen van den Balkan ha ken naar een gelegenheid tot nationaal her stel. Voor deze volkeren nu Is de snelle groei van de militaire macht der groote fascistische landen Italië en Duitschland een ware verlossing. Zij zien naast de militaire overheer- sching van Frankrijk en Engeland een zeer militante en actieve macht groeien, gereed om de kaart van Europa te wijzigen, als daarvan voor deze grootmachten voordeel is te verwachten. In dit licht bezien mogen wij de belofte van Mussolini, dat hij Hongarije zal steu nen in diens gerechtvaardigde nationale verlangens, niet voor ijdel gepraat verslij ten. Eerder moet men daarin zien het begin van een goed geleide actie om vaste voet te krijgen in het Donaubekken en daar een overhcerschende positie in te gaan nemen. Mussolini is echter handig genoeg om de pionnen op het, politieke schaakbord met groote behoedzaamheid te verzetten. Hoewel zijn figuur bij tal van gebeurte nissen in dezen woeligen hoek van Europa dan ook in het geheel niet op den voorgrond treedt, zien wij toch als het ware, zijn schaduw zich steeds weer afteekenen tegen de muren der vergaderzalen, wanneer over de vraagstukken van Midden-Europa wordt beraadslaagd. Het is wel opvallend dat Rome hx den laatsten tijd sterk coquettecrt met zijn vroe gere n vijand Joego-Slavië. En niet minder vreemd is 't, dat dit lid der Kleine Entente nu onlangs een verbond van eeuwige vriendschap heeft gesloten met het mok kend Bulgarije. Reeds gisteren wezen wij er op, dat het ons wil voorkomen dat Mussolini hier bezig is een wig te drijven tusschen de landen der Kleine Entente. Ook van een anderen kant wordt dit Fransch gezinde verbond bestookt. Ilitler, de nieuwe vriend van den Duce, laat zich niet onbetuigd in pogingen om het gehate Tsjccho-Slowakije schrik aan te jagen De beschuldigingen van Russische gezind heid zijn niet van de lucht en nu daar nog bij komt het wel op een zeer ongelukkig moment verschenen boek van den Tsjechi- schen gezant te Boekarest, waarover wij in ons overzicht van gisteren reeds een en an der schreven, schijnt het einde van de Klei ne Entente wel zeer nabij. Aan pogingen om de drie wapenbroeders weer bij elkaar te brengen zaJ het zeker niet ontbreken, maar wij vreezen. dat het vertrouwen weg is. Een verbond zonder dit onmisbaar element lijkt ons een weinig doeltreffend verdedigingsmiddel tegen een vastberaden tegenstander als Mussolini. Praag gaat dus hand aan hand met Pa rijs en Moskou, Belgrado armpje-door met Sofia, terwijl Boekarest danspasjes maakt met Warschau. Belangstellend en sterk geinteressteerd' kijken Rome en Berlijn toe. gereed om hun- slag te slaan en een krachtig fascistisch ge zag aan den Donau te vormen, met Boeda pest als basis. Dat Roemenië en Tsjecho Slowakije, de laatste democratiën in Oost Europa, bij dit fijne diplomatieke spel een veer zullen moe ten laten, althans dat zij door de fascisti sche heeren als slachtoffers zijn uitgekozen, mag met zekerheid worden aangenomen. Alle verzekerignen van Staatslieden, die hun volkeren willen geruststellen ten spijt, mee- nen wij een weinig bevredigende ontwikke ling van den politieken toestand in dit deel van Europa te moeten constateeren. Leeftijdgrens der rechters in het Hooggerechtshof vervroegd. Het Huis van Afgevaardigden heeft met 315 tegen 75 stemmen het wetsontwerp Surn- mers aangenomen, hetwelk het mogelijk maakt, dat de rechters van het Hooggerechts hof na tien jaar dit ambt te hebben uitge oefend op 70-jarigen leeftijd met pensioen gaan met behoud van hun tractement. Het voorstel der republikeinen, krach tens hetwelk de rechters tot het bereiken van den 75-jarigen leeftijd hun ambt zouden kun nen uitoefenen, werd met een overweldigen de meerderheid verworpen. De debatten werd gekenmerkt door bui tengewoon heftige aanvallen op de voorstel len van Roosevelt, door de beide democra- SPANJE DE OPSTANDELINGEN WIL LEN MADRID OMSINGELEN. Hoewel de successen der opstandelingen bij Madrid een groot gevaar beteekenen voor de bezetting blijkt het toch dat de cor respondent van Havas wel wat voorbarig is geweest met zijn bericht, dat de groote weg van Madrid naar Valencia was afgesneden. Wel hebben de rechtschen stellingen ver overd bij de samenvloeiing van Guadarrama en Jarama op enkele kilometers afstand van den hoofdweg MadridValencia, maar of zij met hun geschutvuur dezen verbin dingsweg met het republikeinsche Spanje volledig bestrijken, is nog de vraag. Wel moet het verkeer worden bemoeilijkt. Bij een eventueele stremming van het verkeer zal evacuatie, aanvoer van levensmiddelen enz. slechts mogelijk zijn via den omweg over Guadalajara, zooals we gisteren heb ben vermeld, of langs een doolhof van se cundaire wegen, die door den regen der laatste weken vrijwel onbegaanbaar zijn geworden. In het gebied bij de samen vloeiing van bovengenoemde rivieren wordt thans flink gevochten. Dit geschiedt onder bezwarende omstandigheden. De Jarama is ten gevolge van het slechte weer huiten haar oevers getreden en op vele punten schijnen de troepen tot hun knieën door het water te moeten waden. Na den val van Malaga zetten de recht- sche troepen hun operaties in dezen sector voort. Het doel is thans de kust- en haven stad Almeria ten Oosten van Malaga. Der halve heeft de rechtsche kruiser Cervera gisternacht den weg tusschen Malaga en Almeria onder vuur genomen. De lucht macht van Queipo en Llano heeft de kust plaats Motril tusschen Malaga en Almeria gebombardeerd. Evenals bij het offensief op Malaga, verrichten dus ook hier vloot en luchtmacht het voorbereidende werk. Gisternacht om 1 uur heeft een rechtsch oorlogsschip het vuur geopend op de haven van Barcelona. Zoodra de kanonschoten werden waargenomen, loeiden de sirenes en werden alle lichten gedoofd. De kustbatte- rijen beantwoordden het vuur en dreven het schip op de vlucht. Om twee uur des nachts kreeg Barcelona weer zijn normale uiterlijk. Zuiveringsactie om Malaga. Na de bezetting van Malaga zijn de na tionalisten, volgens de Msb., onverwijld be gonnen met de zuiveringsactie, die zich niet alleen tot de stad zelf beperkt, maar ook tot de bergachtige omgeving. Te Malaga moeten zich reeds 4000 aanhangers van het Volksfront in arrest bevinden. Men ver wacht, dat dit aantal nog een aanmerkelij ke stijging zal ondergaan. Want ook bui ten de stad worden voortdurend zwervende groepen linkschen aangetroffen, die de ber gen zijn ingevlucht, toen de zaak voor de rooden verloren was. Ongeveer 15000 vluchtelingen moeten in de omgeving van de stad ronddwalen. Som migen stellen wanhopige pogingen in het werk om het regeeringsgehied te bereiken, anderen weer hebben er de voorkeur aan gegeven zich bij de nationalisten aan te melden, In den nacht van Maandag op Dinsdag capituleerden honderden rooden voor de rechtsche troepen. Zij. die er in slaagden de wijk te nemen, probeeren Almeria te bereiken. Er zijn reeds talloozc vluchtelingen in deze stad aangekomen, niet alleen combattanten, doch ook vooral vrouwen en kinderen. De re- geeringsautoriteiten hebben reeds medege deeld, dat zij groote moeilijkheden onder vinden bij het verschaffen van onderdak aan de vluchtelingen. Zij die nog in het bezit zijn van wapenen moeten deze on middellijk uitleveren. Het massa-proces tegen de regee- ringsaanhangers te Malaga. Volgens een bericht van een Spaansch persbureau uit Gibraltar zal tijdens het nias- sa-proces tegen 5000 republikeinen te Mala ga de doodstraf worden geëischt en is men algemeen van oordcel, dat de veroordeeling conform den eisch zal zijn. Hetzelfde bureau meldt, dat steeds meer berichten komen be vestigen, dat tegen alle verdachte republi keinen een terreurcampagne is georgani seerd en dat in grooten getale terechtstel lingen plaatsvinden. Britsche kruiser voor Malaga. De Britsche kruiser „Resolution" ligt voor Malaga voor het geval dat zijn aanwezig heid noodig mocht blijken. De Britsche con sul heeft het consulaat te Malaga heropend, Men meent te weten, dat de opstandelingen van meening zijn over voldoende levensmid delen te beschikken. Nieuwe verovering der recht schen. Uit het hoofdkwartier wordt gemeld, dat de rechtsche troepen gisteren de stad Velez- Malaga en de plaats Torre del Mar, beiden op ongeveer dertig km. ten oosten van Mn lage nabij de kust gelegen, hebben inge nomen. ten Cox en Lamneck. Deze laatste verklaarde, dat de vermeerdering van het aantal^-echters in het hooggerechtshof zou kunnen leiden tot een dictatoriale rcgecring. Een „hooggerechtshofblok" ge vormd. Afgevaardigde Emanuel Celier, lid van de rechtskundige Gommissie van het huis van afgevaardigden, en aangesloten bij de demo cratische partij, heeft zich aangesloten bij hen, die oppositie zullen voeren tegen de voorstellen van Roosevelt betreffende her vorming van het federale hooggerechtshof. Er is thans een „hooggerechtshofblok" ge vormd uit conservatieve democraten van het Huis van Afgevaardigden, onder leiding van den afgevaardigde Eugene Cox. die even eens democraat is. Dit blok zal zich aanslui ten bij de oppositie tegen Roosevelt's voord stellen. Ondanks het feit echter, dat het verzet te gen de plannen der regeering schijnt toe te nemen, heeft men in regeeringskringen goed vertrouwen, dat de aanbevelingen door beide huizen zullen worden goedgekeurd. Het Huis van Afgevaardigden van Colo- rado heeft een resolutie aangenomen, waar in er bij de congresleden, die voor dezen staat zitting hebben, op wordt aangedrongen Roosevelt's voorstellen te steunen. Dc wet gevende vergadering van Maine, die een re publikeinsche meerderheid heeft, heeft daar entegen een resolutie aangenomen, waarin de voorstellen veroordeeld worden als een „bin nendringen", van de uitvoerende en wetge vende machten in de rechtsprekende macht. In Texas hebben Senaat en huis van afge vaardigden zich tegen de voorstellen uitge sproken, terwijl in Zuid-Carolina het Huis van afgevaardigden weigerde een resolutie in behandeling te nemen, waarin de voor stellen goedgekeurd werden. De tegencandidaat van Roosevelt bij de presidentsverkiezingen, Alf. M. Landon, voormalig gouverneur van Kansas, heeft be kend gemaakt, dat hij dc voorstellen van Roosevelt zou bestrijden in een redevoering, die hij Vrijdag a.s. in New York zal uitspre ken. Verscheping 4 k 5000 vaten. Voor rekening van een Engelsch Handels huis worden in gereedheid gebracht 4 a 5000 vaten eerste kwaliteit Hollandsche pekelha ring. De haring wordt gepakt in nieuwe Schotsche tonnen. Van deze partij leveren Scheveningen en Katwijk aan zee elk 1000 vaten en Vlaardingen het restant. Als het zoo doorgaat, zal de voorraad vangst 1936 spoedig geruimd zijn. KIJKEN is KOOPEN t< CLOECK

Schager Courant | 1937 | | pagina 1