Willy Derby Nieuw wereldrecord van Ragnhild Hvcgcr De Zesdaagsche te Antwerpen Pijnlijke situatie voor den Britschen Kroon Dc thee-propaganda in Duitschland stopgezet De Bilt seint Galis en Veer 7 MAART H. SCHRIEKEN - t hü Marktberichten ZWEMMEN De 400 meter borslcrawl in 5 min. 14.2 sec. gezwommen, HET OUDE RECORD STOND OP NAAM VAN WILLY DEN OUDEN Kopenhagen 10 Febr. (A.N.P.) Tijdens de internationale zwemwed strijden, welke hedenavond te Ko penhagen werden gehouden en waaraan verschillende Nederland- sche zwemsters deelnamen, is Ragn hild Hveger er in geslaagd het we reldrecord op de 400 meter borst- crawl, dat op naam stond van Willy den Ouden met een tijd van 5 min. 16 sec. gevestigd op 12 Juli 1934 te Rotterdam, te verbeteren en te brengen op 5 min. 14.2 sec. RAGNHILD HVEGER. Ragnhild Hveger kwam in dit nummer uit tegen Tini Wagner en haar landgenoote Grete Frederiksen. TiniWagner bleef ver bij de üeensche zwemster achter en moest nog feilen strijd leveren om de tweede plaats te bezetten voor mej. Frederiksen. Op de 200 meter schoolslag heeft Jopie \V'aalberg op schitterende wijze partij gege ven aan de Deensche zwemster Inge Soren- scn. Voor beiden werd een tijd genoteerd van 3 min. 4.4 sec. Natuurlijk werd de 100 meter rugslag da mes door Nida Senff gewonnen. Haar .tijd van 1 min. 15,2 sec. was bijzonder fraai. De resultaten waren: 400 Meter borstcrawl: 1. Ragnhild Hve ger (Denemarken) 5 min. 14.2 sec., nieuw wereld- en Europ. record; 2. Tini Wagner (Nederland) 5 min. 34.8 sec.; 3. Grete Frede riksen (Denemarken) 5 min. 36.5 sec. WIELRENNEN. GISTEREN EEN SENSATIONEELS DAG. EEN ERNSTIGE VALPAR TIJ VERSTOORDE DEN SPORTIE- VEN STRIJD. HEDEN DE LAAT STE DAG. Ook Wals staakt den strijd Het is gister een sensationeele dag geworden, deze voorlaatste van de Antwerpsche Zesdaagsche. In de vroege middaguren staakten De- kuyscher en Acrts den strijd. Maar in den vooravond, nog voor 6 uur gaf ook Wals op, volgens zijn zeg gen, omdat hij veel hinder onder vond van een knieblessure, bij een valpartij opgeloopen. Aanvankelijk liet het zich niet zoo ern stig aanzien met onzen landgenoot en na cenigcn tijd kwam hij dan ook weer in de baan terug, om daar met Ronsse kranig werk te laten zien. Doch tenslotte bleek hij te veel hinder van een knieverwonding te hebben om verder te kunnen rijden. In de avonduren was het weer vol in het Antwerpsche Sportpaleis. Deneef was het, die de jachten inleidde en hij en Loncke bleken onvermoeid te zijn, totdat Pijnenburg Slaats het tegenoffensief inzetten en de jachten weer fel en vol spanning werden. Ook Charlier geeft op. De groote koppels leverden nu een verbe ten strijd; zij hielden elkaar goed in de ga- ton. Om half tien kwam het bericht, dat Charlier wegens ziekte opgaf. De sprints van negen uur moesten worden uitgesteld in verband met de voortdurende jachten. Ernstige valpartij. En op dat moment kwam een ernstige valpartij den sportieven strijd totaal ver storen. Bij het aflossen haakten Van Schijndel, Van den Broek en Pellenaars in elkaar Alle drie renners kwamen ten val en oogenschijnlijk zag het er ernstig uit. De koers moest geneutraliseerd worden, de strijd was voorloopig ten einde. Van Schijn del—Van den Broek kregen oen kwartier neutralisatie en ook Pellenaars behoef de niet direct in de baan terug te komen. Doch ook thans had het zich ernstiger la ten aanzien, dan het in werkelijkheid was geweest. Te elf uur keerde de rust weer. Antwerpen, 11 Februari. (A.N.P. Na de bewogen uren aan het einde van den vijf den en het begin van den zesden dag, keerde omstreeks elf uur de rust weer te rug en zelfs uitgeloofde premies vermochten niet den strijd te doen herleven. Alleen tijdens de sprints van middernacht brach ten Buysse en Bi 11 iet er even wat leven in door er plotseling tusschenuit te gaan, een ronde te nemen en zich daardoor in gezel schap van de leiders te voegen. Ook SchönPellenaars wisten een ronde van hun achterstand in te loopen. Pijnenburg en Slaats ondernamen daarop nog een schijnbeweging, doch hierbij bleef het dan ook. Den geheeLen nacht is het verder rus tig gebleven. Om zes uur in den morgen van den laat- sten dag was de stand aan den kop als volgt: 1. Biliet—Buysse. 135 pnt. 2. PijnenburgSlaats 120 pnt. 3. RonsseDepauw, 39 pnt. Na 128 uur rijden was afgelegd een af stand van 2887 K.M. De teruggaaf der Duitschekoloniën „Lever den buit uit, dien gij ons ontstolen hebt." Gisteravond heeft een onbekende spreker voor de radio van München een hartstoch telijk pleidooi gehouden voor teruggaal van de voormalige Duitsche koloniën. „Van nu af zal de kreet niet ophouden zeide de spreker, „lever den buit dien gij ons ontstolen hebt weer uit". Er is geen kwestie van eenig recht behalve het on vervreemdbare Duitsche recht op gestolen goed. De laatste schijn van recht dien de tegenstanders nog zouden doen gelden, met een beroep op artikel 11 van het Vredesver drag bestaat niet meer, nu de Führer in zijn laatste rede de handteekening van het Duitsche volk onder het verdrag van Ver- sailles, en speciaal van de schuldparagraaf, waarop artikel 11 zijdelings berustte, heeft opgeheven. Wij zullen niet ophouden ons recht te eischen. Duitschland moet en zal zijn koloniën terug hebben." Nog verder gaande eischen. Ook de reparatie-betalingen moeten terugbetaald worden. Dat Duitschland. zelfs door de teruggave van zijn koloniën, nog niet bevredigd zou zijn, mag blijken uit een artikel in de Nachtausgabe van de hand van den heer Kriegk, van wien beweerd wordt dat hij in goede betrekking staat tot het ministerie van propaganda. In dit artikel wijst Kriegk de mogendheden, die door middel van de teruggaaf van koloniën Duitschland tot con. cessies op ander gebied zouden willen no pen, er op, dat dit land nadat de hand teekening onder Versailles teruggetrokken is c-q. eischen zou kunnen gaan stellen tot terugbetaling van sommen, welke het op grond van art. 231 van het verdrag heeft gepresteerd. Labour zal zich verzetten tegen een toelage aan den Hertog van Windsor. De Engelsche Labour-partij heeft besloten zich te verzetten tegen iedere toelage aan den Hertog van Windsor bij de bespreking van de civiele lijst van den Koning in het het parlement. Dit besluit zal eveneens geen ernstige moeilijkheden opleveren, want indien de koning persoonlijk een toelage wenscht te geven aan zijn broeder, kan hij dit afnemen van het bedrag, dat het par lement hem zal toestaan. Vermoedelijk zal de civiele lijst van den Koning verhoogd worden, om hem in staat te stellen den Her tog van Windsor een {oelage te geven. Invoer van goedkoope Chinee- sche thee in Duitschland sterk toegenomen, ofschoon de Duit se kers -niet met den smaak zijn ingenomen. Op voorstel van het comité voor theepro- paganda heeft het bestuur van de vereeni- ging voor de theecultuur in Nederlandsch Indië besloten tot opheffing van de propa ganda afdeeling in Duitschland. De economische en financieele toestand van het Duitsche rijk en dc regeeringsmaat regelen, welke, met betrekking tot den in voer van thee, daarvan het gevolg zijn, ma ken het niet mogelijk de propaganda op bevredigende wijze voort te zetten. De positie, wat het artikel thee in Duitschland betreft, is thans zoo, dat er meer vraag is naar de theesoorten van Britsch Indië, Nederlandsch-Indië en Ceylon dan de handel in staat is, aan te bie den. Door de van overheidswege ge dwongen ruilhandel zijn de invoe ren van goedkoope Chineesche thee soorten gedurende 1936 in Duitsch land sterk toegenomen. De Duitsche consument heeft zich*echter sinds jaren gewend aan den smaak van de theën van Britsch Indië, Nederlandsch- Indië en Ceylon en is met de Chineesche thee niet ingenomen. Daar het geen doel heeft om een grootere vraag te scheppen naar een artikel, indien door overheidsbemoeiingen aan die grootere vraag niet kan worden voldaan, acht het bestuur van de vcreeniging het niet ver antwoord nog geld voor propaganda in Duitschland uit te geven. Gehoopt wordt echter, dat de toestanden in Duitschland spoedig dusdanig mogen verbeteren, dat met kans op succes de pro- pagandawerkzaamheden kunnen worden hervat, want men blijft in theekringen van Duitschland onder normale omstandigheden groote verwachtingen koesteren wat de uitbreiding van de consumptie aldaar be treft. De staking in de auto mobiel-industrie Hoop op een regeling neemt toe. De vertegenwoordigers der United Automo bile Workers hebben gisteravond, toen «le ze vende dag der onderhandelingen met de di rectie der General Motors begon, een alge- meene formule voorgesteld als basis om tot overeenstemming te komen. Zij hebben deze formule aan gouverneur Frank Murphy ter hand gesteld. Omtrent den inhoud zijn geen mededeelingen verstrekt. De stakingsbeweging duurt thans reeds 42 dagen. Later: De twaalfde vergadering van de ar beidersvertegenwoordigers en de onderhande laars van General Motors is tot vanmiddag 3 uur (pl. tijd van de O. zone der Unie) ver daagd. Gouverneur Murphy heeft verklaard, dat beide partijen hun best doen om tot een overeenstemming te komen. De minister van handel, Roper, heeft een bespreking gehad met de minister van ar beid, Miss Perkins en verklaarde na dit on derhoud, dat hij goede hoop heeft, dat het conflict binnenkort zal worden geregeld. De Italiaansche vrijwilligers Vragen in het Lagerhuis. In het Lagerhuis zijn gisteren eerst eenige vragen gesteld naar aanleiding van het legerbericht der Spaansche regeering over deelnepning van Italiaansche troepen aan de verovering van Malaga en de hulp door Italiaansche kruisers verleend om de bat terijen der regeeringstroepen van een bij zonder doel af te leiden. Minister Cranborne zeide dat er onge twijfeld Italiaansche troepen aan den strijd hadden deelgenomen maar men kan niet bewijzen dat het geen vrijwilligers waren. De Italiaansche regeering had toegezegd ook van vrijwilligers te willen beletten als andere staten hetzelfde deden en het wach ten was nu slechts op overeenstemming in de non-interventie commissie die dien- zelfden dag bijeen gekomen was. Kapitein Ramsay vroeg daarop of de re geering er nota van genomen had dat de Russische vertegenwoordigers in deze com missie geweigerd had voorstellen nopens de bestemming van het goud van de Bank van Spanje aan zijn regeering over te brengen en of de regeering nu niet zelf die voorstellen te Moskou ter sprake zou brengen? Lord Cranborne antwoordde dat de be raadslagingen in de non-interventie com missie geheim waren, zoodat de regeering officieel niet wist van het door kapitein Ramsav aangehaald geval. Ramsay: Wil de minister daarmee zeg gen dat de Russische vertegenwoordiger soms geen moeilijkheden in de commissie maakt? Cranborne: Ik verzoek het geachte lid uit mijn woorden geen dingen aan te halen die ik niet gezegd heli. Afgev. Sandys: Begrijpt de minister niet, dat het met onzen haniiel met Spanje ge daan zal zijn als het Spaansche goud niet door de Russische regeering uitgeleverd zou worden? Ou deze vraag gaf de minister geen ant woord meer. Huijsmans over zijn reis naar Spanje De aanval van Rex heeft de be doeling om tweespalt te brengen in de regeering. Bij de debatten over de begrooting van buitenlandsche zaken, heeft Kamiel Huys- mans, de voorzitter der Kamer, eenige mede deelingen over zijn veelbesproken reis naar Spanje gedaan. Hij zeide. dat hij daarheen was gegaan voor het internationale vakver bond. Hij heeft in Spanje de Belgische regee ring niet bestreden,noch aangevallen. Ook is hij niet zoo dwaas geweest namens België te spreken. Hij heeft, slechts gezegd, dat de Bel gische arbeiders de beteekenis van den strijd in Spanje niet begrijpen. Verwachting: meest matige zuidweste lijke tot noordwestelijken wind, ge deeltelijk bewolkt, weinig of geen neerslag, temperatuur om het vries punt des nachts, overdag zelfde tem peratuur. Verdere vooruitzichten: Weinig verandering. BAROMETERSTAND HEDENMORGEN: 8 UUR: 752. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 4,5 gr. C. is 40 gr. F. RHEUMATIEK? TERLEP'S RHEUMATIEKSMEERSEL zal U helpen! Eén flesch gebruikt en de pijn is verdwenen. Prijs per flesch 65 ct. Alleen in TERLEP'S DROGISTERIJ, Apothekers-Assistenten, HOOGZIJDE 103 - TEL. 99. - SCHAGEN. Huysmans zeide voorts te gelooven, dat men niet zijn persoon wil aanvallen, maar van zijn reis gebruik wil maken, voor een poging tot het brengen van tweedracht in de regeeringsmeerderheid en het ontwrich ten der regeering. Men heeft onlangs den eersten minister kunnen lasteren, aldus Huysmans, maar men zal er thans niet in slagen den voorzitter der Kamer te lasteren. De uiteenzetting van Huysmans ontlokte den socialisten een langdurig applaus. Uit naam van de katholieken verklaarde Car- ton de Wiart zich voldaan over Huysman's verklaringen. WINKEL BOERENHOEVE VERBRAND. Gisteravond is de boerenhoeve van den heer K. Kistemaker in den Groetpolder oen prooi der vlammen geworden. De familie Kistemaker zat 's avonds rus tig aan tafel, den inwendigen mensch te versterken, toen een roode gloed het gezin waarschuwde dat in het achtergedeelte van het gebouw niet alles was, zooals het behoorde. En toen men de deur opende, stond daar alles ook reeds in lichte laaie. Onmiddellijk snelde men naar de paarden, om die te redden en gelukkig slaagde men daarin. Overigens werd alles een prooi der vlammen. De handbrandspuit van Lutjewinkel was aanwezig, terwijl ook de motorbrandspuit van Barsingerhorn present was. De beide achter de boerderij staande schuren bleven behouden. Omtrent de oorzaak is niets bekend. ALKMAAR De grenswijziging met Heiloo en Oudorp Tegen Maandag 15 Februari, des avonds 8 uur, is de commissie, bedoeld in art. 158 der Gemeentewet, door den burgemeester tot een openbare vergadering ten stadhuize op geroepen, ter vaststelling van het advies der commissie met betrekking tot het verzoek van den Alkmaarschen Gemeenteraad, aan de Koningin om wijziging te bevorderen van de grenzen tusschen de gemeenten Alk maar en de gemeenten Heiloo en Oudorp. - WIEPlNGERMEEIi MIDDENMEER. Verloren: Een bankbiljet van f 10. Tegen belooning terug te bezorgen bij Politie Middenmeer. De verkiezingscampagne. Voor de A.R. Kiesverecniging te Midden- meer zal in Maart a.s. Mr. G. A. Diepen horst van Zeist, een rede uitspreken, welke een onderdeel vormt van de verkiezings campagne van deze partij. SLOOTDORP. Jaarfeest Ger. Jeugdvereenigingen. Dinsdagavond werd door de Ger. Jongelie den-, Meisjes- en Knapenvcreeniging in het gymnastiekgebouw te Slootdorp een gecom bineerd jaarfeest gehouden, waarbij de Chr. Muziekvereen. „Soli Deo Gloria mede werking verleende. De leiding was in han den van Ds. C. v. d. Vliet, die na Psalm, gezang, schriftlezing en gebed, allen harte lijk welkom heette en wel speciaal de vele afgevaardigden van zusterverecnigingen. Met de opwekking actief te blijven en te werken in de jonge vereenigingsdagen be sloot spr. zijn openingswoord. Hierna werd met het omvangrijke pro gramma een aanvang gemaakt. Jaarversla gen, inleidingen, samenspraken, voordrach ten, zang en tableau volgden elkaar op en oogstten veel bijval. In de pauze werden boeken verkocht van de Chr. Leeskring. Na een vlugge afwerking van het pro gramma, waarbij de muziek zich dapper weerde, dankte Ds. v. d. Vliet in welgekozen woorden allen dio hadden medegewerkt tot het welslagen van dezen avond, meer in het bijzonder den heer A. v. d. Goot voor diens vele werk verricht voor de vereen. Na samenzang van Ps. 138 volgde slui ting met dankgebed. LANdENDIJK BROEK OP LANGENDIJK. Jaarvergadering B.V.L. Woensdagavond kwam de afdeeling van den Bijz. Vrijw. Landstorm bijeen in het lo kaal van den heer J. de Boer. Wegens ziekte van den burgemeester, be rustte de leiding bij den heer Schelhaas. Medegedeeld werd, dat een strengere con trole zal worden uitgeoefend op de midde len waarna een overzicht werd gegeven van den finantieelen toestand der kas. De heer Ottenbros, propagandist van het verband, zette in een principieel beloog de noodzakelijkheid van den B.V.L. uiteen en tevens er op wijzende, dat men in geweten verplicht is lid te worden van deze instel ling, om te steunen het wettig gezag en voor het nageslacht te bewaren de vrijheden die onze vaderen verkregen hebben. Hierna vond prijsuitreiking plaats van den gehouden schiet-wedstrijd, bestaande uit kunstvoorwerpen. De winnaars waren: Klasse A: G. Ven, Klasse B: J. Wagenaar Jbz., J. Wagenaar Sz., P. de Hartigh, C. Kruk, Klasse C: C. Slot, J. C. Madderoni. De heer Giltjes. pl. commandant, wekte een ieder op vooral de Langendijker wed strijd te bezoeken, waarna voorzitter dankte voor de aanwezigheid, tevens de wensch uitsprekende, dat het instituut nooit en te nimmer daadwerkelijk behoeft op te treden. WIERINGERWAARb De afdeeling Wieringerwaard van den bond van Boerinnen en andere plattelands vrouwen hield Woensdag een algemeene vergadering in het lokaal van den heer R. Breed, alwaar ongeveer 50 dames aanwe zig waren. Mevr. Visser-Bakker heette ellen hartelijk welkom in 't bijzonder den heer VVijnia, die namens de firma Tromp en Rucb hof leverancier te Rotterdam een demonstratie zou geven over azijn, wnarbij op prettige wijze werd verteld hoe azijn werd gemaakt en hoe er veel minderwaardige azijn, werd verkocht. Slechte azijn kan de boste spij zen bederven terwijl goede azijn bij doel matige toepassing een beproefd middel is Advertenties door de Humoristen in Café DE WIT te VEENHUIZEN, op ZONDAG 1« FEBRUARI. BAL NA. komt bij Te koop: nieuwe Drie wielde Kar prijs f 75.00. Te huur: eenvoudige Woning aan de Burgervlot brug. Te bevragen T. BOUWES, Burgerviotbrug. Te koop gevraagd: EEN FOXTERRIER, F. BLAAUBOER, Oude Nie dorp. Te koop gevraagd: Pl.m. 2000 kg. LANDHOOI of Klaverhooi, door K. DE GEUS, Stroet, post Dirkshorn. tot veraangenaming van velerlei gerechten. Uitvoerig werd verteld, hoe de azijn werd gemaakt en dat echte azijn maag en nieren niet aantast, maar integendeel de spijsver tering zeer bevordert cn dat echte gis- tingazijn maar weinig meer kost dan zgn. azijn welke van carbid of hout wordt ge maakt. Iedere aanwezige dame mocht gra tis een flesch bestellen, die via eigen krui denier zal worden bezorgd. Hiervan werd zooals begrijpelijk ruim gebruik gemaakt. Na de pauze werd door de presidente na mens de Drogisterij Gruno te Amsterdam: een en ander verteld over Peco-bezems, ve gers, zwabbers enz, waarvoor slechts een steel noodig is. Verder dat bleekwater kan vervangen worden door „blanca", waarvan slechts weinig no»dig is. Volgens Dr. Mol heeft bleekwater weinig waarde. Ook op Rookgebied werden enkele raad gevingen verstrekt. Tenslotte nog enkele mededeelingen n.L dat op 25 Februari de heer Strijbis vooc de afdeeling zal optreden. Voor leden en één huisgenoot entree vrij. Niet leden .25 cent. Meer bijzonderheden per advertentie. Op 10 Maart een kookdemonstratie en in; 't laatst van Maart een lezing door Mej, van Vuure. De ver afwonende leden wor den per auto gehaald en gebracht. Als financieele inedcdeeling aan hen die de cursus voor ziekenverpleging hebben gevolgd, dat er een klein te kort is n.L voor elk 10 cent. Door vertrek van Mej. Grin de secretaresse, werd in diens plaats Mevr. Metzelaar bereid gevonden deze functie te vervullen. Met een gepast woord cn een dankzeg ging aan den hoor Wijnia cn de pers werd «leze goedgeslaagde vergadering gesloten. TWEE ITALIAANSCHE GELEERDEN OP MALTA ONTSLAGEN. Prof. Carlo Mallia, hoogleeraar in het Handelsrecht aan de Universiteit te Malta en Vincenzo Bonello, conservator van de afdeeling schoone kunsten in het museum te La Valette, zijn ontslagen omdat hun ge drag bij herhaling gevaarlijk is geweest voor de Britsche belangen en onvereenig- baar met hun officieel ambt. Bonello onder hield betrekkingen met de Italiaansche pro pagandistische organisatie, die het vorig jaar ontbonden is. SCHAGEN, 11 Februari. 6 Paarden f 200—350. 25 vette koeien 160 —245, 15 kalfkoeien f 170—270. 1S9 nuch tere kalveren f 412, 40 vette schapen 127 tot f 36. 148 overhouders f 16—24, 8 varkens (mag.) f 1622, 19 idem (vette) p. Kg. 4547 cent, 136 biggen f 8.50—14, konijnen f 0.70—2, kippen f 0.400.80. AMSTERDAM. 10 Februari. Ter veemarkt waren heden aangevoerd-: 217 vette kalveren, lc kw. 5762 ct., 2e kw. 50—56 ct., 3e kw. 4248 ct per Kg. levend gewicht; 57 nuchtere kalveren f6 9.50 per stuk, 248 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90110 Kg. 5455 ct., zware varkens 53—54. ct., vette varkens 52—53 ct., per Kg. slachtgewicht. Aangevoerd 2wagons geslachte runderen uit Denemarken. (Over zicht: Vette kalveren, behoorlijke aanvoer, handel williger en prijshoudend, varkens matige aanvoer, handel sleepend met lage re prijzen. MIDDENMEER, 10 Februari. Graanbeurs. Rogge f8.509. winter- gerst f88.40, zomergerst f8.258.75, witte hhver f 7.257.75, zwarte haver f 6.757, groene erwten f 8.509, paardeboonen f7 —7.25, duivebooncn f910. blauwmaanzaad) f24—24.50, karwijzaad f 23.50—24. WARMENHUIZEN. 10 Februari. Roode kool f 1.40—2.90, gele kool f 1.20 1.40, Deensche witte kool f 1, peen f 160. Aanvoer: 50.300 Kg. roode kool, 25.600 Kg. gele kool, 27500 Kg. Deensche witte kool, 675 Kg. peen. DUITSCHE LANDBOUWMARKTEN. Groenten en Fruit, 10 Februari. Berlijn: Ncderlandsche producten: savove kool o— 8.50. roode kool 5.50—6 00. Munchen: Holl. producten: roode kool 6.00—7.00. witte kool 6.00, Hongaarsche uien f 7.50—8.00. Leipzigr Holl. spruiten 23.00. Frankfort a M.: Holl. schorsenceren 20.00—22.00 Hamburg: Holl. producten: witlof 35—45, spruiten 10—25, veldsla 40—80, schorsneeren 15—26.

Schager Courant | 1937 | | pagina 3